PDA

View Full Version : βάλε την πατάτα στη σακκούλα!!!



gixxerpap
20/05/2008, 18:16
κλίκ! (http://www.nistikoarkoudi.gr/Potato.asp)

vestromas
20/05/2008, 18:27
Kαι τι θελει να πει ο ποιητης;

p@nos
20/05/2008, 18:32
Πολυ ωραιο...

Zid
20/05/2008, 18:34
Σωστό...:beer:

gixxerpap
20/05/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Kαι τι θελει να πει ο ποιητης;

την εβαλες ρε στη σακκουλα?

filipp0s
20/05/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
την εβαλες ρε στη σακκουλα?


δεν υπάρχει χρόνος για σακκούλα ρεεεεεε!


ο καιρος γαρ εγγυς!


(ταδε έφη vestromas)










:lol: :rotflmao: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Stelth
20/05/2008, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Kαι τι θελει να πει ο ποιητης;

Μας ενημερώνει κει έμμεσα μας λέει να μην ψωνίζουμε πατάτες :p

fantacid
20/05/2008, 18:49
all about shopping bags for dummies!


:lol: :lol: :lol: :lol:

blackbusa
20/05/2008, 19:08
αυτο ισχυει και για την ντοματα???:confused:

tifoefs
20/05/2008, 19:19
Μα αφου εχουν ετοιμες πατατες παντου...απο το πιατο στο στομα ......

:eyepop:

tifoefs
20/05/2008, 19:20
:a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

DimChios
20/05/2008, 19:46
ειναι καποιος που του φανηκε αστειο?

:rolleyes:

εγω τσακωνομαι με μαμαδες, θειες κτλ κτλ που οταν πηγαινουν σουπερ μαρκετ καβατζωνουν καμμια 10αρια ετσι, για να υπαρχουν!

:mad:


δε το παιζω τρελος οικολογος κι ετσι, αλλα ρε πστ μου, ενα μετρο μπορουμε να το εχουμε!

fantacid
20/05/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

εγω τσακωνομαι με μαμαδες, θειες κτλ κτλ που οταν πηγαινουν σουπερ μαρκετ καβατζωνουν καμμια 10αρια ετσι, για να υπαρχουν!

:mad:



κ γω το κανω......



πως αλλιως θα γυρισω τα αδεια μπουκαλια απο τις αμστελ???

βαζω δεκα σε καθε σακουλα,
οποτε 7-8 παραπανω πρεπει να υπαρχουν!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

blackbusa
20/05/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ειναι καποιος που του φανηκε αστειο?

:rolleyes:

εγω τσακωνομαι με μαμαδες, θειες κτλ κτλ που οταν πηγαινουν σουπερ μαρκετ καβατζωνουν καμμια 10αρια ετσι, για να υπαρχουν!

:mad:


δε το παιζω τρελος οικολογος κι ετσι, αλλα ρε πστ μου, ενα μετρο μπορουμε να το εχουμε!


δεν ειναι κατι αστειο ρε Μητσο.....αλλα μας το εχουνε καταντησει ετσι.....οταν προσπαθουνε να μου περασουνε οικολογικη συνειδηση (δηθεν) και ολα τα τριγυρω καταρρεουν....απο τις τεσσερεις σακκουλες πχ που μου λενε να διαλεξω θεωριτικα η πιο καλη ειναι η τριτη....δηλαδη αυτη που θα φερω απο το σπιτι μου....να μην χρεωθουνε και αλλο αυτοι που μας γ@μ@νε ετσι και αλλιως με οτι τιμες θελουν....η πλαστικη ειναι η πιο φτηνη,αρα παρε κοσμε ναχεις.....η χαρτινη που ειναι υποχρεωτικη σε ολη την υπολοιπη ευρωπη ειναι πιο ακριβη,και εξω την χρεωνουν κιολλας....η τελευταια δεν ξερω τι ακριβως ειναι.....αλλα φανταζομαι οτι ουτε αυτη θα ειναι τσαμπα....


μου λενε να κανω ανακυκλωση για να σωσω το περιβαλλον (που οσο μπορω την κανω) και για να εξοικωνομισουμε πορους και ενεργεια.....αλλα δεν βλεπω ουτε οι τιμες να πεφτουν...και το βασικοτερο δεν βλεπω τους ''μεγαλους'' που ειναι το 85% της ζημιας να κανουν τιποτα....


:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

stavrogin
20/05/2008, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
δεν ειναι κατι αστειο ρε Μητσο.....αλλα μας το εχουνε καταντησει ετσι.....οταν προσπαθουνε να μου περασουνε οικολογικη συνειδηση (δηθεν) και ολα τα τριγυρω καταρρεουν....απο τις τεσσερεις σακκουλες πχ που μου λενε να διαλεξω θεωριτικα η πιο καλη ειναι η τριτη....δηλαδη αυτη που θα φερω απο το σπιτι μου....να μην χρεωθουνε και αλλο αυτοι που μας γ@μ@νε ετσι και αλλιως με οτι τιμες θελουν....η πλαστικη ειναι η πιο φτηνη,αρα παρε κοσμε ναχεις.....η χαρτινη που ειναι υποχρεωτικη σε ολη την υπολοιπη ευρωπη ειναι πιο ακριβη,και εξω την χρεωνουν κιολλας....η τελευταια δεν ξερω τι ακριβως ειναι.....αλλα φανταζομαι οτι ουτε αυτη θα ειναι τσαμπα....


μου λενε να κανω ανακυκλωση για να σωσω το περιβαλλον (που οσο μπορω την κανω) και για να εξοικωνομισουμε πορους και ενεργεια.....αλλα δεν βλεπω ουτε οι τιμες να πεφτουν...και το βασικοτερο δεν βλεπω τους ''μεγαλους'' που ειναι το 85% της ζημιας να κανουν τιποτα....


:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Κατ 'αρχην ευχαριστω φιλαρακι για το κατοσταρικο:rotflmao:

κατα τα αλλα γιατι προβληματιζεσαι ;, τα σουπερμαρκετ δινουν δωρεαν σακουλες και διαφημιζονται απο αυτες. Εδω το τζαμπο εκανε διαφημηση με μονο πεταμενες σακουλες

Ενω με την σακουλιτσα μας εκαστος!... (καπου ειχα φυλαξει δυο πανινες για αυτο το σκοπο πριν 10 χρονια και δε τις χρησιμοποιησα ποτε) ειμαστε μια χαρα ,και καλα βεβαια ο εργενης με μια σακουλα βολευεται ο εχων δυο τεκνα που θελει τριαξονικο καροτσι τι κανει;... Μαλλον το ιδιο

Το "85% της ζημιας" ειμαστε εμεις ενα δισεκατομυριο ανεπτηγμενα μυρμιγκια που σπαταλουν τοση ενεργεια και παραγουν τοσα σκουπιδια οσα δε παραγουν τα υπολοιπα 5-6 δισ μιρμιγκια του πλανητη.

Η ακριβια ειναι αλλο θεμα.

gixxerpap
20/05/2008, 20:17
έτσι λοιπόν και εμείς απο πείσμα, δεν κάνουμε τίποτα και συνεχίζουμε να συμμετέχουμε στην καταστροφή έχοντας σαν δικαιολογία την ανευθυνότητα των εργοστασίων και των κυβερνήσεων και της....¨Ομορφα ...

blackbusa
20/05/2008, 20:34
Παπ δεν ειπα αυτο.....αν ξαναδιαβασεις καλα τι εγραψα θα καταλαβεις....αλλα επειδη θα ξεφυγει παλι η συζητηση....αν τυχει τα λεμε απο κοντα.....Κωστα το ιδιο....

:wave2:


υ.γ. παρακαλω για το κατοσταρικο...:D

KaTaNaS
20/05/2008, 20:39
στην ΑυστριΑ θυμαμαι απο πιτσιρικας πηγαιναμε με τον παππου μου στο οσυπερ μαρκετ με το καροτσακι ( ενα πανινο καροτσακι σαν εκεινα της λαϊκης αλλα απο μουσαμα)

πισω απο τα ταμια υπηρχαν παγκοι και γεμιζαμε το καροτσακι με τα προϊοντα κατευθειαν απο το καροτσακι του σουπερ μαρκετ...

βεβαια εκει ειχε και ανθρωπινα πεζοδρομια, και ανθρωπινους δρόμους και δεν ειχες κανενα πρόβλημα να περπατας 2 χιλιομετρα για να ψωνισεις... ή εναλλακτικως να πας με το ποδηλατο σου!

εδώ προσπαθεις να βγεις με το ποδήλατο και κινδυνευεις περισσοτερο και απο μοτοσυκλετιστη!

δε νομιζω πως θα γινουμε ευκολα ανθρωποι παντως! :sad:

TROOPER
20/05/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
στην ΑυστριΑ θυμαμαι απο πιτσιρικας πηγαιναμε με τον παππου μου στο οσυπερ μαρκετ με το καροτσακι ( ενα πανινο καροτσακι σαν εκεινα της λαϊκης αλλα απο μουσαμα)

πισω απο τα ταμια υπηρχαν παγκοι και γεμιζαμε το καροτσακι με τα προϊοντα κατευθειαν απο το καροτσακι του σουπερ μαρκετ...

βεβαια εκει ειχε και ανθρωπινα πεζοδρομια, και ανθρωπινους δρόμους και δεν ειχες κανενα πρόβλημα να περπατας 2 χιλιομετρα για να ψωνισεις... ή εναλλακτικως να πας με το ποδηλατο σου!

εδώ προσπαθεις να βγεις με το ποδήλατο και κινδυνευεις περισσοτερο και απο μοτοσυκλετιστη!

δε νομιζω πως θα γινουμε ευκολα ανθρωποι παντως! :sad:

+1000000

devil's animal
21/05/2008, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
στην ΑυστριΑ θυμαμαι απο πιτσιρικας πηγαιναμε με τον παππου μου στο οσυπερ μαρκετ με το καροτσακι ( ενα πανινο καροτσακι σαν εκεινα της λαϊκης αλλα απο μουσαμα)

πισω απο τα ταμια υπηρχαν παγκοι και γεμιζαμε το καροτσακι με τα προϊοντα κατευθειαν απο το καροτσακι του σουπερ μαρκετ...

βεβαια εκει ειχε και ανθρωπινα πεζοδρομια, και ανθρωπινους δρόμους και δεν ειχες κανενα πρόβλημα να περπατας 2 χιλιομετρα για να ψωνισεις... ή εναλλακτικως να πας με το ποδηλατο σου!

εδώ προσπαθεις να βγεις με το ποδήλατο και κινδυνευεις περισσοτερο και απο μοτοσυκλετιστη!

δε νομιζω πως θα γινουμε ευκολα ανθρωποι παντως! :sad:


Σταυρο, well said!
:sick:

filipp0s
21/05/2008, 08:26
εδω ψάχνεις με το κυαλι να βρεις κάδο για ανακύκλωση χαρτιού... Στη γειτονιά μου -και μένω κέντρο- αναγκάζομαι να πηγαίνω με τη μηχανή τα χαρτιά για να τα ρ?ξω σε ένα κάδο 4 χλμ μακρυα...

για τους μπλε, ούτε συζήτηση... έβαλαν ένα κοντα στο στενό μου και μετά από λίγο καιρό τον εξαφανίσαν... Πάλι με τη μηχανή τα μεταφέρω...


είμαστε πολύ πίσω, σε σχέση με την υπόλοιπη ευρώπη :sick:

toulis
21/05/2008, 14:39
Κατά την άποψη μου

Η τοποθέτηση που έχουν κάνει για το πρόβλημα της σακούλας είναι λάθος

Νομίζω ότι προσπαθούν να με κοροϊδέψουν παρουσιάζοντας το μισό πρόβλημα και την υποτιθέμενη μισή λύση.
Η οποία βεβαίως μπορεί να δοθεί μόνο με ατομική μου ( μας ) συνεισφορά οικονομική και όχι μόνο.

Δεν αναφέρουν βέβαια ότι για να μπορέσει να λυθεί το πρόβλημα με τον τρόπο που προτείνουν θα πρέπει βρεθεί εναλλακτικός τρόπος και στην διαχείριση των σκουπιδιών.

Τη να την κάνω την πάνινη σακούλα στην αγορά προϊόντων όταν αναγκάζομε να αγοράσω πλαστικές σακούλες για τα σκουπίδια μου
:(

Εχετλαίος
22/05/2008, 08:13
Kαι μια ανακρίβεια (για να είμαστε ακριβοδίκαιοι). Βάλτε μια πλαστική σακούλα στον ήλιο και δεν θα αντέξει παραπάνω από 2-3 χρόνια πριν διαλυθεί. Τα 400 χρόνια που αναφέρονται στο βιντεάκι-παιχνίδι είναι υπερβολή και μάλλον ισχύει για σκληρά πλαστικά ή για ελαφρύτερα πλαστικά θαμμένα βαθιά στη γη σε περιβάλλοντα χωρίς υψηλή υγρασία και θερμότητα.
Μάλλον...

KaTaNaS
22/05/2008, 08:23
exete δει πως ειναι μια χωματερη;

περαστε απο περιφερειακη αιγαλεω και κοιταξτε δεξια μια που σκεπαζουν, και διπλα ακριβως εναν τεχνητο λοφο με προσφατη δενδροφυτευση, αυτη ειναι γεματη απο σκουπιδια της προηγουμενης 10ετιας!

δεν προκειται να τα ξαναδει ηλιος φιλε εχετλαιος!

Εχετλαίος
22/05/2008, 08:37
Ναι, το γνωρίζω, έχω δουλέψει σε χωματερή.
Φαντάσου ότι ξεθάψαμε δείγμα από χωματερή της δεκαετίας του 60 και βρήκαμε σχεδόν άθικτα τα περισσότερα (από χάμπουργκερ και πατάτες μέχρι πλαστικά). Γι αυτό και λέγω ότι έχει να κάνει και με το πως κατασκευάζεται μια χωματερή και που.
Αυτά που κάνουμε εμείς εδώ στην Ελλάδα δεν είναι χωματερές, είναι κεκαλυμμένοι σκουπιδότοποι, κάτι πρόχειρο που απλά δεν μυρίζει και τόσο πολύ. Σε μια σωστά δομημένη χωματερή πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν 1002 παράγοντες (από τη γεωμορφολογία του εδάφους μέχρι την διαχείρηση των αερίων που θα διαφέυγουν προς τα επάνω και τα υποπροιόντα της αποδόμησης που θα διαφέυγουν προς τα κάτω και θα καταλήγουν στο νεράκι που πίνουμε). Εδώ μόνο προχειρα, καθότι ότι δεν φαίνεται δεν ενοχλεί τους ψηφοφόρους.

hercul
22/05/2008, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
κ γω το κανω......



πως αλλιως θα γυρισω τα αδεια μπουκαλια απο τις αμστελ???

βαζω δεκα σε καθε σακουλα,
οποτε 7-8 παραπανω πρεπει να υπαρχουν!!!

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Πάρε μια χάρτινη κούτα!:winka: