PDA

View Full Version : Πρόβλημα υγρών σε μπουκάλες



enplo
21/05/2008, 16:54
Καλησπέρα στο forum.
Τις τελευταίες μέρες στο v-strom 650 04 έχω παρατηρήσει μπροστά στην δεξιά μπουκάλα να τρέχει κάποιο υγρό (προφανώς αυτό που έχει μέσα).
Ξέρει κάποιος σε τι μπορεί να οφείλεται αυτή η υπερχείλυση;Θέλει κάτι αλλαγή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

cantona
21/05/2008, 17:34
Λαδάκι είναι φίλε μου,μάλλον παρέδωσε η τσιμούχα.

enplo
21/05/2008, 17:56
Και πόσο δύσκολο είναι αυτό να το αλλάξω μόνος μου; Η θέλει μηχανικό και εργαλεία μάλλον που δεν έχω;Έχω το service manual λογικά θα λέει οδηγίες

Vstrommer71
21/05/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από enplo
Και πόσο δύσκολο είναι αυτό να το αλλάξω μόνος μου; Η θέλει μηχανικό και εργαλεία μάλλον που δεν έχω;Έχω το service manual λογικά θα λέει οδηγίες
Iδιαιτερα δυσκολο δεν ειναι
Απλα θα χρειαστεις καμποσες κενες ωρες,μια τσιμουχα,ενα σετ μεταλλα(''ξυστρες'' εις την μαστορικη διαλεκτο) και την απαραιτητη ποσοτητα σε λαδι πηρουνιου για αλλαγη
Θα σε βοηθησει ιδιαιτερα αν βρεις το μεγαλο manual του συνεργειου,που περιγραφει αναλυτικα την διαδικασια.
Πριν απο ολα αυτα πρεπει να ελεγξεις αν το πηρουνι ειναι σε καλη επιφανειακη κατασταση κι οχι κοπανημενο ή στραβο
Αυτα!

33leon
21/05/2008, 18:16
Γενικά είναι δύσκολο να το αλλάξεις μόνο σου σε όλες της Μοτ/το. και αν δεν ξέρεις καλύτερα να μην ο επιχειρήσεις. καλο θα ηταν να αλλάξεις και τα λάδια που εχει μέσα και ή αλλη μπουκάλα και να βάλεις λιγο πιο χοντρα ,γνωμη μου , γιατι και αυτα εχουν χρονο χρήσης

enplo
21/05/2008, 18:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Iδιαιτερα δυσκολο δεν ειναι
Απλα θα χρειαστεις καμποσες κενες ωρες,μια τσιμουχα,ενα σετ μεταλλα(''ξυστρες'' εις την μαστορικη διαλεκτο) και την απαραιτητη ποσοτητα σε λαδι πηρουνιου για αλλαγη
Θα σε βοηθησει ιδιαιτερα αν βρεις το μεγαλο manual του συνεργειου,που περιγραφει αναλυτικα την διαδικασια.
Πριν απο ολα αυτα πρεπει να ελεγξεις αν το πηρουνι ειναι σε καλη επιφανειακη κατασταση κι οχι κοπανημενο ή στραβο
Αυτα! [/QUOΑυτό το manual που λές είναι ένα αγγλικό που λέγεται service manual ή κάποιο άλλο;Υπάρχει κάπου να το κατεβάσω..
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια

Respect
21/05/2008, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από enplo
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Iδιαιτερα δυσκολο δεν ειναι
Απλα θα χρειαστεις καμποσες κενες ωρες,μια τσιμουχα,ενα σετ μεταλλα(''ξυστρες'' εις την μαστορικη διαλεκτο) και την απαραιτητη ποσοτητα σε λαδι πηρουνιου για αλλαγη
Θα σε βοηθησει ιδιαιτερα αν βρεις το μεγαλο manual του συνεργειου,που περιγραφει αναλυτικα την διαδικασια.
Πριν απο ολα αυτα πρεπει να ελεγξεις αν το πηρουνι ειναι σε καλη επιφανειακη κατασταση κι οχι κοπανημενο ή στραβο
Αυτα! [/QUOΑυτό το manual που λές είναι ένα αγγλικό που λέγεται service manual ή κάποιο άλλο;Υπάρχει κάπου να το κατεβάσω..
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια Δύσκολο δεν είναι αλλά μήπως θα ήταν φρόνιμο από μέρους σου να το δεις μια φορά από κάποιον που ξέρει ακριβώς πως γίνεται;

Random
22/05/2008, 11:21
en plo καλυτερα να μην το επιχειρησεις μονος..σε ενα παλιο ληστη που ειχα προσπαθησα να το κανω μονος μου(αλλαγη τσιμουχας και νεο λαδι)και ειχα παλι διαρροη.προτιμαται καλυτερα να πας σε ενα καλο μαστορι να σε σενιαρει..πολυς κοπος με αμφιβολο αποτελεσμα...συνιστω ανεπιφυλακτα η σε καποιον ειδικο για αναρτησεις μηχανων και οχι τη σουζουκι που θα σου πιασει τον γκ... για αρμωση εξαρμωση κοκ...:D

R1100S
22/05/2008, 15:36
Καλησπέρα στο forum.
Τις τελευταίες μέρες στο v-strom 650 04 έχω παρατηρήσει μπροστά στην δεξιά μπουκάλα να τρέχει κάποιο υγρό (προφανώς αυτό που έχει μέσα).
Ξέρει κάποιος σε τι μπορεί να οφείλεται αυτή η υπερχείλυση;Θέλει κάτι αλλαγή;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



..... αστο για κανενα μαστορα