PDA

View Full Version : Γυαλισμα καπακιων κινητηρα...ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!



axelpap
21/05/2008, 19:19
Τις δυο τελευταιες μερες μου ρθε η φοβερη ιδεα (μη ρωτατε γιατι) να γυαλισω τα καπακια του κινητηρα...Αγορασα λοιπον μια αλοιφη και ενα βαμβακοειδες (δεν ξερω ποια ειναι η κανονικη του ονομασια) βουρτσακι....και αφου το εβαλα στο black & decker πασαλειψα το καπακι με αλοιφη και αρχισα να τριβω.Στην πορεια ομως προσεξα οτι ενω γυαλιζε πανω στο καπακι δημιουργηθηκαν καποια μπιμπικια με μεταλικη υφη.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι 1. Εκανα μαλακια??? 2. Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει ζημια στο καπακι και να δω κανενα ραγισμα καποια στιγμη?

FZR1000
22/05/2008, 00:14
Τα καπακια ειναι φτιαγμενα απο τον κατασκευαστη με αναγλυφη επιφανεια για καλυτερη απαγωγη θερμοτητος. Οσοι τα γυαλιζετε νικελωνετε κλπ μονο καλο δεν κανετε στο μοτερ.

Αν μιλας για το rvf δεν πειραζει τοσο οσο θα πειραζε ενα αεροψυκτο παντως. Ραγισμα δεν νομιζω να δεις. Στην χειροτερη θα κολλησει:rotflmao:

OldMan
22/05/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από axelpap
πανω στο καπακι δημιουργηθηκαν καποια μπιμπικια με μεταλικη υφη.
Στις πόσες στροφές είχες το δράπανο ??? :winka:

ikarosk
22/05/2008, 12:21
Μία κοντινή φωτογραφία θα βοηθούσε την κατάσταση.

csofos
22/05/2008, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από axelpap
Τις δυο τελευταιες μερες μου ρθε η φοβερη ιδεα (μη ρωτατε γιατι) να γυαλισω τα καπακια του κινητηρα...Αγορασα λοιπον μια αλοιφη και ενα βαμβακοειδες (δεν ξερω ποια ειναι η κανονικη του ονομασια) βουρτσακι....και αφου το εβαλα στο black & decker πασαλειψα το καπακι με αλοιφη και αρχισα να τριβω.Στην πορεια ομως προσεξα οτι ενω γυαλιζε πανω στο καπακι δημιουργηθηκαν καποια μπιμπικια με μεταλικη υφη.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι 1. Εκανα μαλακια??? 2. Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει ζημια στο καπακι και να δω κανένα ράγισμα κάποια στιγμή?
δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό το βαμβακοειδές βουρτσάκι και ποια η αλοιφή που λες. εγώ έχω γυαλίσει το καπάκι βαλβίδων, τα πλαϊνά καπάκια κινητήρα, το πλαίσιο τις μπουκάλες, το ψαλίδι, τα μαρσπιέ και ένα σωρό άλλα πράγματα στη μότο μου. δεν ράγισε ποτέ κάτι ούτε άλλο πρόβλημα είχα ποτέ. τώρα για το αν έκανες μαλακία με τα μπιμπίκια που είδες...τι να πω! αν το βουρτσάκι είναι πολύ μαλακό, δεν κάνει για το πρώτο γυάλισμα. αυτό το έχω εγώ για το φινίρισμα στο τέλος. αυτή η βούρτσα που χρησιμοποίησα εγώ είναι πολλά πανιά (ένα πάνω στο άλλο) ραμμένα μαζί. επίσης δεν το έκανα με αλοιφή, αλλά με ένα "καλούπι" σαν κερί. δεν το πασάλειβα πάνω στο καπάκι, αλλά καθώς γύρναγε η βούρτσα το πίεζα πάνω της για 1-2 δεύτερα. κάθε τόσο το επαναλάμβανα. όχι πολύ συχνά γιατί δεν μπορούσε να γυαλίσει, αλλά ούτε και πολύ αραιά, γιατί μπορεί να "κάψει" την επιφάνεια. και σίγουρα θες σταθερό δράπανο. το μικρό (χειρός) δράπανο μπορεί να ζοριστεί και να ανάψει πολύ γρήγορα.
μπες εδώ για περισσότερες πληροφορίες:
http://www.caswellplating.com/buffs/buffman.htm
με το που μπεις, κάνε κλικ εκεί που λέει: download and print the complete booklet
διάβασέ το καλά, λέει τα πάντα. άντε και καλή ευκολία:beer:

axelpap
22/05/2008, 20:29
ναι για το rvf μιλαω.Το δραπανο ειναι λιγο αρχαιο και δεν εχει ρυθμιση στροφων, οποτε....οσες στροφες ειχε τοσες εφαγε.Το " βαμβακοειδες βουρτσακι " που αναφερω (θα το βγαλω φωτο μαζι με το καπακι), ειναι σαν σβουρακι (δεν ξερω πως να το περιγραψω διαφορετικα) που εχει υφη και οψη υαλοβαμβακα. Δεν ξερω αν σας κατατοπισα καθολου, παραυτα θα ακολουθησουν αυριο και καποιες φωτο.

catmaster
22/05/2008, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από axelpap
Τις δυο τελευταιες μερες μου ρθε η φοβερη ιδεα (μη ρωτατε γιατι) να γυαλισω τα καπακια του κινητηρα...Αγορασα λοιπον μια αλοιφη και ενα βαμβακοειδες (δεν ξερω ποια ειναι η κανονικη του ονομασια) βουρτσακι....και αφου το εβαλα στο black & decker πασαλειψα το καπακι με αλοιφη και αρχισα να τριβω.Στην πορεια ομως προσεξα οτι ενω γυαλιζε πανω στο καπακι δημιουργηθηκαν καποια μπιμπικια με μεταλικη υφη.

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι 1. Εκανα μαλακια??? 2. Υπαρχει περιπτωση να εχω κανει ζημια στο καπακι και να δω κανενα ραγισμα καποια στιγμη?

Απ' ότι γράφεις πρόβλημα δεν θα έχεις (μάλλον "άρπαξε" η βούρτσα γιατί δούλευες ψηλές στροφές ) ..

η απορία μου είναι ... (και sorry δηλαδή ) ... γιατί να βουρτσίσεις ψευτοκάπακο αν μιλάμε για Rvf ;;;

ποιος το βλέπει εκεί που είναι το ρημάδι μέσα στο πλαίσιο χωμένο ;;;

(αν δεν μιλάμε για Rvf και είναι κάποιο άλλο μηχανάκι τότε ... mea culpa και πάλι sorry Που πετάχτηκα σαν τη πορδή ... :blush: )


131633

catmaster
22/05/2008, 20:31
Και φυσικά .... ο γράφων έβαλε λάθος φωτό ...

(και πάλι sorry ... )


131634

axelpap
22/05/2008, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Απ' ότι γράφεις πρόβλημα δεν θα έχεις (μάλλον "άρπαξε" η βούρτσα γιατί δούλευες ψηλές στροφές ) ..

η απορία μου είναι ... (και sorry δηλαδή ) ... γιατί να βουρτσίσεις ψευτοκάπακο αν μιλάμε για Rvf ;;;

ποιος το βλέπει εκεί που είναι το ρημάδι μέσα στο πλαίσιο χωμένο ;;;

(αν δεν μιλάμε για Rvf και είναι κάποιο άλλο μηχανάκι τότε ... mea culpa και πάλι sorry Που πετάχτηκα σαν τη πορδή ... :blush: )

Σωστη η απορια σου και δεν εχεις αδικο, αν και απο την αρχη του post ειπα "Τις δυο τελευταιες μερες μου ρθε η φοβερη ιδεα (μη ρωτατε γιατι) ". Θα σου χει συμβει και σενα φανταζομαι να μην εχεις τι να κανεις ωρες ωρες και να ξεκινας να ασχοληθεις με τα πιο απιθανα πραγματα...Να σαι σιγουρος οτι αν ηξερα να ανοιγω και να ρυθμιζω κινητηρα θα το ειχα κανει κι αυτο!! (Δουλεια δεν ειχε ο διαολος μαμουσε τα παιδια του)

axelpap
22/05/2008, 21:25
....και οντως πρεπει απο υπερθερμανση του σβουρακακιου να μου εκανε αυτα τα μπιμπικια πανω στο καπακι.

catmaster
23/05/2008, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από axelpap
Σωστη η απορια σου και δεν εχεις αδικο, αν και απο την αρχη του post ειπα "Τις δυο τελευταιες μερες μου ρθε η φοβερη ιδεα (μη ρωτατε γιατι) ". Θα σου χει συμβει και σενα φανταζομαι να μην εχεις τι να κανεις ωρες ωρες και να ξεκινας να ασχοληθεις με τα πιο απιθανα πραγματα...Να σαι σιγουρος οτι αν ηξερα να ανοιγω και να ρυθμιζω κινητηρα θα το ειχα κανει κι αυτο!! (Δουλεια δεν ειχε ο διαολος μαμουσε τα παιδια του)

Να ρυθμίσεις βαλβίδες στο V4 ακούγεται δύσκολο αλλά δεν είναι τόσο πολύ αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και γνωρίζεις μερικά βασικά πράγματα σε θέματα ρυθμίσεων ... (εμένα ποιο λούκι μου φαίνεται να ρυθμίσω καρμπιρατέρ σε αυτά τα μηχανάκια) ... το κακό είναι πως πρέπει να σκορπίσεις όλο το μηχανάκι για να φτάσεις εκεί ... φίλτρο αέρα , καρμπς , πάνω ψυγείο , πολλαπλασιαστές για το μπροστινό καπάκι ... μετά μετράς με φίλερ και τα καπελότα βγαίνουν πολύ απλά αν είσαι εκτός προδιαγραφών .. ούτε αφαίρεση εκκεντροφόρων ούτε τίποτα ....



Άσχετο ....




.... τα καπάκια των βαλβίδων τα βούρτσισες πάνω στη μηχανή ;;; :hypnotize :dizzy:


:wave2: