PDA

View Full Version : 4000 rpm , 56 C



Anritsu
21/05/2008, 19:41
Το pC μου τωρα τελευταία κάνει τρελά πράγματα . Παρότι πριν περίπου 2 μήνες έβγαλα και καθάρισα ψήκτρα και ανεμιστήρα CPU αλλάζοντας και την θερμόαγωγιμή παστά ξεκίνησε πάλι να μου ανεβάζει θερμοκρασίες την προηγούμενη εβδομάδα . Οι στροφές του ανεμιστήρα εμεναν σταθερά στις 2800 και η θερμοκρασία με πολλά προγράμματα και εφαρμογές να παίζουν έπαιζε 70 -75 C σύμφωνα τουλάχιστον με το EVEREST που χρησιμοποιώ για τις μετρήσεις και θεωρείται αξιόπιστο . Κάπου εκεί κόλλαγε το μηχάνημα . Οριο σβησιμάτος στο bios είχα βάλει τους 80 . Εδώ και κάποιες μέρες το ανεμιστηρακι έχει πάρει τα πάνω του και δουλεύει συνέχεια με 3800 μέχρι 4200
ακόμα και με θερμοκρασίες κάτω απο 50C με αποτέλεσμα 1) να μου έχει παρει τα αυτιά 2) να φοβαμαι πως σύντομα θα παραδώσει πνεύμα .

Εχει κανείς ιδέα γιατί δεν δουλεύει γραμμικά και αν μπορώ κάπως να ορίσω μια μαξιμουμ θερμοκρασία πχ 60 C ώστε από εκεί και πάνω να τα δίνει όλα ο ανεμιστήρας ?? Ο ανεμιστήρας του κουτιού είναι 12" και δουλεύει σταθερά στις 1400 στροφές , η CPU είναι Intel Pentium 4 , 3 GHZ (ή PressHOT όπως διάβασα κάπου ) , η μητρική μια GigaByte με socket LGA 775 ,dual DDR 2 στα 533 Mhz , από τις πρώτες με PCI Express . Συνολικά 2 Gbyte Ram και το όλο σύστημα 3ετιας και ....

Καμιά ιδέα ????

Μοντιφίες τύπου βεντιλατερ ή σύνδεση με ψυγείο ή αιρκοντίσιον απορρίπτονται δια ροπάλου ...

:rotflmao: :wave2:

p@nos
21/05/2008, 20:15
Καλα δεν ειναι και τρομερες οι θερμοκρασιες που δουλευει,μην αγχονεσαι και τοσο...



Εχεις κανει overclock?

Anritsu
21/05/2008, 22:34
Με τον ανεμιστήρα να δίνει συνεχεία 3800 - 4000 στροφές δύσκολα ανεβαζει πάνω απο 70 C . Η απορία μου είναι γιατί μέχρι προχτές είτε με 50 είτε με 70 έδινε το πολύ 2800 και τώρα ξαφνικά δίνει πάνω από 3800 επίσης είτε 50 είτε 75 πιάσει .... Βέβαια τις τελευταίες 2-3 μέρες αν το καλόσκεφτώ έχει ανεβεί και η θερμοκρασία γενικότερα .....

Οι ρυθμίσεις είναι όπως ήρθε από το μαγαζί και είναι ελεγμένα στα 3 Ghz .

:o

p@nos
21/05/2008, 22:39
Το πιθανοτερο ειναι λογω της ζεστης να ανεβασε στροφες το ανεμιστηρακι...

Γενικα μη πολυεμπηστευεσαι προγραμματακια θερμοκρασιας στροφων κλπ γιατι δειχνουν μπουρδες τις περισσοτερες φορες..

Οι υπολογιστες εχουν συστηματα ασφαλειας που τους προστατευουν απ το να υπερθερμανθουν και γενικα ειναι πολυ δυσκολο να καψεις κατι...


Ολα αυτα τα συστηματα γενικα ειναι πολυ πιο ανθεκτικα απ'οσο νομιζουν οι περισσοτεροι.

Αμα μπεις στον κοσμο του overclock θα καταλαβεις τι εννοαω...


:D :D :D

TassosK
22/05/2008, 02:19
sorry φιλε μου...το pc μου εχει 1 μικρη οθονη υγρων κρυσταλων που γραφει θερμοκρασιες κ ποτε δν περναει τους 33 βαθμους καρτα cpu k σκληρος. εχω αλλαξει προσφατα m.b. και ολα τα παρελκομενα

εσενα πως σου πιανει 50??

p@nos
22/05/2008, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
sorry φιλε μου...το pc μου εχει 1 μικρη οθονη υγρων κρυσταλων που γραφει θερμοκρασιες κ ποτε δν περναει τους 33 βαθμους καρτα cpu k σκληρος. εχω αλλαξει προσφατα m.b. και ολα τα παρελκομενα

εσενα πως σου πιανει 50??








Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Γενικα μη πολυεμπηστευεσαι προγραμματακια θερμοκρασιας στροφων κλπ γιατι δειχνουν μπουρδες τις περισσοτερες φορες..






:D :D :D

OzZzZzY
22/05/2008, 04:37
εμενα βγαζει 47-50 βαθμους ο cpu και τα rpm ειναι λιγο κατω απο τα 1200 rpm..

gkmaggas
22/05/2008, 10:01
Φιλε εκει ψηλα δουλευα και εγω,καποτε βγαζοντας για καθαρισμα την ψηκτρα,ξαναβαζοντας δεν
κουμπωσε σωστα και μου εσπασε στην μια πλευρα η βαση της μητρικης,με αποτελεσμα υψηλες θερμοκρασιες,τελικα ειδα και ολα επανηλθαν.......


Βγαλε ξανα και κουμπωσε παλι............α και βαλε οριο θερμοκρασιας στο bios.....70 max

TassosK
22/05/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
:D :D :D
δεν ειναι προγραμμα....ειναι ενσωματωμενο στο κουτι....

pain
22/05/2008, 21:29
θα σου πρότεινα να αλλάξεις ψήκτρα , αν σε ενοχλεί ο θόρυβος πάρε μία fanless και βάλε Artic Silver πάστα, αλλιώς λύσε τον ανεμιστήρα και βάλε στον άξονα του 2 σταγόνες λάδι της μοτό σου και θα δουλεύει καλύτερα και πιο αθόρυβα..
:)

Anritsu
22/05/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
sorry φιλε μου...το pc μου εχει 1 μικρη οθονη υγρων κρυσταλων που γραφει θερμοκρασιες κ ποτε δν περναει τους 33 βαθμους καρτα cpu k σκληρος. εχω αλλαξει προσφατα m.b. και ολα τα παρελκομενα

εσενα πως σου πιανει 50??

Αν έχεις αλλάξει πρόσφατα ΜΒ και ολά τα παρελκόμενα νομίζω πως δύσκολα θα έχει P4 Prescott που φημίζεται οτι ζεσταίνεται .Στις νεώτερες cpu δεν ξέρω τι παίζει ....

http://www.myphone.gr/forum/archive/index.php/t-54819.html

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6732

http://www.theinquirer.net/en/inquirer/news/2004/07/01/is-intels-prescott-p4-too-hot-to-handle

Eπίσης το EVEREST που χρησιμοποιώ για τις μετρήσεις θεωρείται από τα καλά προγράμματα .Αυτή την στιγμή έχω θερμοκρασίες στους σκληρούς 35 και 36 c , ανεμιστήρας κουτιού 1400 rpm , ανεμιστήρας cpu 3200 rpm και θερμοκρασία cpu 55 C


Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Φιλε εκει ψηλα δουλευα και εγω,καποτε βγαζοντας για καθαρισμα την ψηκτρα,ξαναβαζοντας δεν
κουμπωσε σωστα και μου εσπασε στην μια πλευρα η βαση της μητρικης,με αποτελεσμα υψηλες θερμοκρασιες,τελικα ειδα και ολα επανηλθαν.......


Βγαλε ξανα και κουμπωσε παλι............α και βαλε οριο θερμοκρασιας στο bios.....70 max

Αν βάλω όριο τα 70 δεν θα μπορώ κάνω καμιά βαριά δουλειά που χτυπάει στιγμιαία έστω , 70-75 C . Πάντως ενα ψιλοπροβλήμα με το κουμπωμα της βάσης το αντιμετώπισα θυμάμαι όταν έβαλα καινούρια πάστα, καθώς το ένα ποδαράκι δεν έκανε το χαρακτηριστικό "κλικ¨" σαν τα άλλα τρία , αλλά δεν το πίεσα περισσότερο μην σπάσω την μητρική .Οπτικά φαίνεται να έχει πατήσει πάντως . Στα multirama μου δώσανε μια πάστα ονόματι Arctic Silver 5 . Θεωρείται καλή ???

:yuck:

Anritsu
22/05/2008, 23:31
ΞΕΧΑΣΑ


131647

BLiTzER
22/05/2008, 23:39
Όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω, το ανεμιστηράκι είναι πιθανότατα ρυθμισμένο στο αυτόματο και ανεβάζει στροφές καθώς ανεβαίνει η θερμοκρασία.

70 βαθμοί είναι πολύ. 60 είναι πολύ. Οκ για Ελλάδα και καλοκαίρι να ανέχεσαι θερμοκρασίες μέχρι 55-60 ΜΑΞ, οτιδήποτε παραπάνω σημαίνει ότι κάτι πάει στραβά.

Για αρχή δοκίμασε να ξανακαθαρίσεις και επανατοποθετήσεις επεξεργαστή, θερμοαγώγιμη και ψύκτρα. Σιγουρέψου ότι η πάστα είναι καλής ποιότητας, ότι απλώνεις πολύ λεπτό στρώμα και ότι η ψύκτρα πατάει ΚΑΛΑ.

ΥΓ Τώρα είδα το τελευταίο σου ποστ. Ναι η συγκεκριμένη πάστα είναι πολύ καλή. Το πρόβλημά σου μάλλον εντοπίζεται στην ψύκτρα. Η μητρική δεν παίζει να σπάσει, πιο πιθανό είναι να σου μείνει το ποδαράκι στο χέρι. Μην τη λυπάσαι όμως, πρέπει να εφαρμόζει τέλεια.

Αν θες τη γνώμη μου άλλαξε τη "μαμά" με το άθλιο σύστημα τοποθέτησης και πάρε μια της προκοπής (Zalman px) να κάνεις τη δουλειά σου.

Anritsu
22/05/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω, το ανεμιστηράκι είναι πιθανότατα ρυθμισμένο στο αυτόματο και ανεβάζει στροφές καθώς ανεβαίνει η θερμοκρασία.

70 βαθμοί είναι πολύ. 60 είναι πολύ. Οκ για Ελλάδα και καλοκαίρι να ανέχεσαι θερμοκρασίες μέχρι 55-60 ΜΑΞ, οτιδήποτε παραπάνω σημαίνει ότι κάτι πάει στραβά.

Για αρχή δοκίμασε να ξανακαθαρίσεις και επανατοποθετήσεις επεξεργαστή, θερμοαγώγιμη και ψύκτρα. Σιγουρέψου ότι η πάστα είναι καλής ποιότητας, ότι απλώνεις πολύ λεπτό στρώμα και ότι η ψύκτρα πατάει ΚΑΛΑ.

ΥΓ Τώρα είδα το τελευταίο σου ποστ. Ναι η συγκεκριμένη πάστα είναι πολύ καλή. Το πρόβλημά σου μάλλον εντοπίζεται στην ψύκτρα. Η μητρική δεν παίζει να σπάσει, πιο πιθανό είναι να σου μείνει το ποδαράκι στο χέρι. Μην τη λυπάσαι όμως, πρέπει να εφαρμόζει τέλεια.

Αν θες τη γνώμη μου άλλαξε τη "μαμά" με το άθλιο σύστημα τοποθέτησης και πάρε μια της προκοπής (Zalman px) να κάνεις τη δουλειά σου.


Ετσι σκεφτόμουνα αλλα με την αλλαγή παστας πριν 3 μήνες απο 73 κολλημένους ειδα κατι 45αρια και φανταστικά οτι αυτό εφταιγε .... Μάλλον πάω για ζαλμαν που διαβάζω καλά λογία


:smilea:

fantacid
24/05/2008, 02:17
καποιες θερμοαγωγιμες θελουν κανα 200 ωρες στρωσιμο ωστε να να πιασουν αποδοση!

εκανες lappinng την ψυκτρα πριν το δεσιμο?

Anritsu
24/05/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
καποιες θερμοαγωγιμες θελουν κανα 200 ωρες στρωσιμο ωστε να να πιασουν αποδοση!

εκανες lappinng την ψυκτρα πριν το δεσιμο?


Προφανώς εννοείς αυτό
http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=22406 ....

Οχι αγνοούσα αυτή τη διαδικασία αλλά σε γενικές γραμμές η επιφάνεια ήταν αρκετά λεία . Αυτό που έκανα εχτές είναι να ξαναβγάλω και να λύσω καθαρίσω ψήκτρα ανεμιστηράκι .Για αλλαγή αυτή την φορά έβαλα πάστα μονο στην επεξεργαστή ομοιόμορφα και κάπως πιο μετρημένα σε σχέση με την προηγούμενη φορά που ήμουνα αρκετά γενναιόδωρος και έβαλα και στην ψήκτρα .Επίσης σιγουρεύτηκα πως κουμπώσανε καλά και τα τέσσερα ποδαράκια επάνω στην μητρική . Μέχρι στιγμή το αποτέλεσμα είναι ενθαρρυντικό καθώς σε αναμονή η θερμοκρασία παιζει γύρω στο 45αρι και δύσκολα ξεπερνάει τους 60 σε φόρτο .... Η αγορά αφτερ μάρκετ ψήκτρας αναβάλλεται επ 'αόριστον

Κανα προγραμμάτακι να κάνουμε stress τη CPU χωρίς να την πάρω στα χεριά ξέρουμε ??

:eyepop:

fantacid
25/05/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Προφανώς εννοείς αυτό
http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=22406 ....

Οχι αγνοούσα αυτή τη διαδικασία αλλά σε γενικές γραμμές η επιφάνεια ήταν αρκετά λεία . Αυτό που έκανα εχτές είναι να ξαναβγάλω και να λύσω καθαρίσω ψήκτρα ανεμιστηράκι .Για αλλαγή αυτή την φορά έβαλα πάστα μονο στην επεξεργαστή ομοιόμορφα και κάπως πιο μετρημένα σε σχέση με την προηγούμενη φορά που ήμουνα αρκετά γενναιόδωρος και έβαλα και στην ψήκτρα .Επίσης σιγουρεύτηκα πως κουμπώσανε καλά και τα τέσσερα ποδαράκια επάνω στην μητρική . Μέχρι στιγμή το αποτέλεσμα είναι ενθαρρυντικό καθώς σε αναμονή η θερμοκρασία παιζει γύρω στο 45αρι και δύσκολα ξεπερνάει τους 60 σε φόρτο .... Η αγορά αφτερ μάρκετ ψήκτρας αναβάλλεται επ 'αόριστον

Κανα προγραμμάτακι να κάνουμε stress τη CPU χωρίς να την πάρω στα χεριά ξέρουμε ??

:eyepop:

superPI

κ ειναι ενα main bench!

:wave2: