PDA

View Full Version : βαλβιδες



Σελίδες : [1] 2

vestromas
21/05/2008, 20:33
Ας πουμε πως εχω ενα 650, εχω κανει 27000 χλμ. και δεν εχω ρυθμισει ποτε βαλβιδες.
Τι μπορει να μου παρουσιασει; Πως ξερω αν ο μηχανικος τις κοιταει καν οταν ειναι μονος του με το μηχανακι;

Random
21/05/2008, 20:47
ειμαι στα 37 500 και δεν εχω πειραξει ποτε βαλβιδες και το μηχανακι μου ειναι σουπερ...Οταν ξερυθμιστουν απο τα 80 000 χλμ και ανω απλως θα ακους τη μηχανη σου να σφυραει ελαφρα οταν ανοιγεις γκαζι..δεν ειναι επικινδυνο..τα καπελωτα απλα ανοιγουν ελαφρα μετα απο πολυ μεγαλη χρηση...τα διακενα να ξερεις απο τα κοκορακια ειναι τοσο μικρα ακομα και οι μηχανικοι της σουζουκι λενε οτι τα ρυθμιζουν (σε χρεωνουν τη δηθεν ρυθμιση) και δεν κανουν τιποτα..μην ανησυχεις...)))

vestromas
21/05/2008, 20:58
Random σε ευχαριστω πολυ! Με εφιαξες θετικα.
Τωρα να σου πω και την αληθεια. Ο μηχανικος μου, που τυχαινει να ειναι και φιλος, οταν του ειπα στα 24000, να μου ρυθμισει βαλβιδες, μου εκλεισε το ματι και μου ειπε πως οι βαλβιδες ειναι για τους αλλους. Απο τη μια χαρηκα αλλα απο την αλλη δεν ηξερα αν επρεπε να τον εμπιστευτω ετσι τυφλα. Τωρα νοιωθω πιο υσηχος. Και παλι ευχαριστω.:beer: :wave2:

Respect
21/05/2008, 21:57
Sticky please....

MARKOS-V
22/05/2008, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ειμαι στα 37 500 και δεν εχω πειραξει ποτε βαλβιδες και το μηχανακι μου ειναι σουπερ...Οταν ξερυθμιστουν απο τα 80 000 χλμ και ανω απλως θα ακους τη μηχανη σου να σφυραει ελαφρα οταν ανοιγεις γκαζι..δεν ειναι επικινδυνο..τα καπελωτα απλα ανοιγουν ελαφρα μετα απο πολυ μεγαλη χρηση...τα διακενα να ξερεις απο τα κοκορακια ειναι τοσο μικρα ακομα και οι μηχανικοι της σουζουκι λενε οτι τα ρυθμιζουν (σε χρεωνουν τη δηθεν ρυθμιση) και δεν κανουν τιποτα..μην ανησυχεις...)))

και λογικα πρεπει να πεσουν οι στροφες στο ρελαντι , οταν θα εχουν ανοιξει τα διακενα των βαλβιδων.
και εγω σκεπτομαι να κανω αρκετα χιλ και ...βλεπουμε. μας εχουν βρει κοτσους και μασ πιανουν τον κ@λο και τους λεμε και ευχαριστω:mad:

Random
22/05/2008, 18:58
συμφωνω απολυτα...:D

catmaster
22/05/2008, 20:41
Με λίγα και σταράτα λόγια γράφουμε επίσης στα @@ μας και το Service Manual της Suzuki που προτείνει έλεγχο κάθε 24.000 χλμ η 48 μήνες (όποιο μας την πέσει πρώτα ... )

:rolleyes:

(έχουμε γίνει όλοι μας και γαμώ τα μαστόρια μιλάμε ... )

χωρίς καμιά προδιάθεση ,

:wave2:

vestromas
22/05/2008, 20:50
Aμα ειναι να πληρωνουμε κερατιατικα, βεβαιως και το γραφουμε στα π@π@ρια μας το μανιουαλ. Αν με ενημερωνουν οι βαλβιδες με σφυριγμα, τρεχω και τις ρυθμιζω.
:beer: :wave2:

catmaster
22/05/2008, 21:07
Αν θεωρείς κερατιάτικα τον προληπτικό έλεγχο βαλβίδων τότε ειλικρινά δεν έχω απάντηση ...

απλώς διάβασα πιο πάνω κάτι για 80.000 χλμ χωρίς καν έλεγχο (η μάλλον το διάκενο πια το ελέγχω όταν μου σφυρίζει ... :rolleyes: )... οκ..


:wave2: :wave2:

Vstrommer71
22/05/2008, 21:23
Eγω οταν τις ειχα τσεκαρει στο μεγαλο service των 24000χλμ ηταν τα διακενα περιπου στο μισο.Αρα πιθανοτατα να θελουν καπελοτα τουλαχιστον απο τα 36000χλμ και πανω.Εχω ακουσει και για παραπανω:wacko:

MARKOS-V
23/05/2008, 15:34
η 48 μήνες (όποιο μας την πέσει πρώτα ... )



μα ειναι δυνατον με τον .....χρονο οι βαλβιδες να......ανοιγουν;ελα χριστε και παναγια μου!!!
στα 48 με 50000 ας κοιταξουν τα διακενα αλλα νωριτερα:nono:
ρε παιδια ο καθενας ας κανει ο,τι τον φωτησει ο Θεος.αν θες να τα σκας τα ευροπουλα για να νιωθεις σιγουρος , δινε τα.Αλλα δ γουσταρω να μου τα περνουν χωρις λογο.ετσι νιωθω εγω

reinmeister
23/05/2008, 15:50
τετοιες π@π@ριες κανετε και μετα φταιει ο εκαστοτε κατασκευαστης που δεν ξερει να φτιαξει αξιοπιστο μοτερ η ο βλακας ο μαστορας που δεν μπορει να το ρυθμισει...

μπακαληδες...

sapila racing
23/05/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ειμαι στα 37 500 και δεν εχω πειραξει ποτε βαλβιδες και το μηχανακι μου ειναι σουπερ...Οταν ξερυθμιστουν απο τα 80 000 χλμ και ανω απλως θα ακους τη μηχανη σου να σφυραει ελαφρα οταν ανοιγεις γκαζι..δεν ειναι επικινδυνο..τα καπελωτα απλα ανοιγουν ελαφρα μετα απο πολυ μεγαλη χρηση...τα διακενα να ξερεις απο τα κοκορακια ειναι τοσο μικρα ακομα και οι μηχανικοι της σουζουκι λενε οτι τα ρυθμιζουν (σε χρεωνουν τη δηθεν ρυθμιση) και δεν κανουν τιποτα..μην ανησυχεις...)))

Τι κάνουν λέει τα καπελότα??? Ανοίγουν??? :eek: :eek: :eek:
Αμα το πείτε αυτό σε κανενα μηχανικο, μην απορείτε μετα γιατί σας χρεώνει οτι θέλει και κάνει οτι θέλει, και δεν θέλει να τον βλέπετε καν, εσείς του το δωσατε το δικαίωμα και προσπαθεί να κάνει τη δουλειά του.

Τι το περάσατε ρε παιδιά το μηχανάκι, σωβρακο να ανοίγει, η σφυρίχτρα να σφυράει?
Οταν θα διαλύσει το Στρωμα σας, ηθελα να ξερα σε ποιόν θα τα ρίχνετε.

vestromas
23/05/2008, 16:11
Π@π@ριες εννοεις οτι δεν παμε να κανουμε τους τακτικους ελεγχους που δηθεν μας κανουνε τα λαμογια οι μηχανικοι;
Λαδακια φιλτρα αλυσιδα, ειμαι τακτικοτατος και με το παραπανω, οπως και οι περισοτεροι νομιζω. Το θεμα βαλβιδες ομως βρωμαη πολυ στην πιατσα.:beer: :wave2:

vestromas
23/05/2008, 16:14
Ρε σαπιλα, εχεις ακουσει κανα στρωμα να χαλαει απο αρυθμιστες βαλβιδες; Τι ειναι το στρωμα, κανα κτμ; :lol: :beer: :wave2:

reinmeister
23/05/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Το θεμα βαλβιδες ομως βρωμαη πολυ στην πιατσα.:beer: :wave2:

i rest my case...

sapila racing
23/05/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε σαπιλα, εχεις ακουσει κανα στρωμα να χαλαει απο αρυθμιστες βαλβιδες; Τι ειναι το στρωμα, κανα κτμ; :lol: :beer: :wave2:

Οχι δεν είναι ΚΤΜ αλλά ούτε Honda είναι για να πηγαίνει 50.000 χλμ χωρίς ρύθμιση και ολα ΟΚ. :winka:

vestromas
23/05/2008, 16:23
Εμενα μου ειπε ο μηχανικος μου να μην αγχωνομε. Να τον γραψω στ @ρχιδι@ μου και να παω να φαω το ποιημα σε κανεναν εξουσιοδοτημενο και να τον πληρωσω αδρα, για να μου πει οτι τις ρυθμισε και αυτος την ιδια ωρα να κλεισει τραπεζι στον Πλουταρχο με τα λεφτουδακια μου;:beer: :wave2:

Tpap
23/05/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οταν θα διαλύσει το Στρωμα σας, ηθελα να ξερα σε ποιόν θα τα ρίχνετε.

Στην χονδα.
Αφού τους είναι τόσο εύκολο.



@vestromas + λοιποί στρωμάδες:

αφήστε τα ''ταξερωολαεγω'', και τα ''εχωκανει80000καιδενεχωρυθμισειβαλβιδες'' και βρείτε έναν μηχανικό άξιο της εμπιστοσύνης σας και για τα εύκολα και για τα δύσκολα.
Δεν μπορεί να είναι όλοι τους απατεώνες...ηρεμήστε.
Και όταν τον βρείτε προσπαθήστε να είστε όσο μπορείτε πιο τυπικοί με το μάνιουαλ του κατ/στη.

(ιδίως εσάς με τα στρωματάκια δεν σας παίρνει και πολύ για παπαριές...):wave2:

Random
23/05/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Στην χονδα.
Αφού τους είναι τόσο εύκολο.



@vestromas + λοιποί στρωμάδες:

αφήστε τα ''ταξερωολαεγω'', και τα ''εχωκανει80000καιδενεχωρυθμισειβαλβιδες'' και βρείτε έναν μηχανικό άξιο της εμπιστοσύνης σας και για τα εύκολα και για τα δύσκολα.
Δεν μπορεί να είναι όλοι τους απατεώνες...ηρεμήστε.
Και όταν τον βρείτε προσπαθήστε να είστε όσο μπορείτε πιο τυπικοί με το μάνιουαλ του κατ/στη.

(ιδίως εσάς με τα στρωματάκια δεν σας παίρνει και πολύ για παπαριές...):wave2:

Eιναι περιττο να μιλαμε πλεον για πραγματα τα οποια ειναι αυτονοητα...Για καποιους που εγραψαν περι ελεγχο στα 24κ η στους 48 μηνες το μανιουαλ πολυ απλα εννοει οπτικο ελεγχο..στους 48μηνες με 20 000χλμ το χρονο εφθασεσ τα 80 000χλμ οπου πολυ απλα τοτε θα μετρησεις διακενα και θα προβεις σε νεα ρυθμιση...η ρυθμιση στα 24 000 δεν γινεται σε κανενα εξουσιοδοτημενο σουζουκι..Απλως λενε οτι την κανουν...Συγγνωμη αλλα ειναι γελοια η περαιτερω συνεχιση της κουβεντας...Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει...Εγω τη γνωμη μου την ειπα για να μην σας χρεωνουν μαιμου εργασιες...Το ιδιο θεμα θιχτηκε και στην αλλαγη αλυσιοδογραναζιων...Anyway αγαπητε φιλε τα στρωματακια φορανε τον κινητηρα toy sv 650 ενα απο τα πιο ανθεκτικα μοτερ στην ιστορια της σουζουκι το οποιο εχει φορεθει σε πολλες αλλες εκδοσεις της σουζουκι και οχι μονο...Απορω το πως βγαζεις τετοια συμπερασματα...

Tpap
23/05/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
1.Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει...2.Εγω τη γνωμη μου την ειπα

1. Ο καθένας ΔΕΝ πρέπει να κάνει ότι νομίζει, πολύ δε περισσότερο αν ανεβάζει συνεπιβάτη και οδηγεί σε δημόσιους δρόμους. Γι αυτό ο κατ/στης εξέδωσε μάνιουαλ.

2. ΔΕΝ υπάρχουν γνώμες. Ή θα γίνει σωστά ή λάθος. Μάλλον -με συγχωρείς- ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ γνώμες, γι αυτό ο κατ/στης εξέδωσε μάνιουαλ.

vestromas
23/05/2008, 19:17
Υπαρχουν γιατροι που σε ενα απλο προβληματακι σου λενε στυψε και πιες ενα λεμονι και θα σου περασει, και αν τους ακουσεις εισαι οκ.
Υπαρχουν και οι αλλοι, που για το ιδιο προβλημα, σου γραφουν ενα κατεβατο φαρμακα, και σου κλεινουν ραντεβου για χειρουργιο.
Συνηθως ο κοσμος απο φοβο και ανασφαλια προτιμαει τους δευτερους.
Στην πραγματικοτητα ομως ο καλος γιατρος ειναι ο πρωτος, με το λεμονακι.
Ο πολυς ο κοσμος ομως απο αγνοια φοβο και ανασφαλια βγαζει κομπογιανιτι τον γιατρο που παει να βοηθησει, και επιστημονα μεγαλο τον φαρμακοτριφτη. Ε καπως ετσι ειναι και οι μηχανικοι :beer: :wave2:

catmaster
23/05/2008, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
Eιναι περιττο να μιλαμε πλεον για πραγματα τα οποια ειναι αυτονοητα...Για καποιους που εγραψαν περι ελεγχο στα 24κ η στους 48 μηνες το μανιουαλ πολυ απλα εννοει οπτικο ελεγχο..στους 48μηνες με 20 000χλμ το χρονο εφθασεσ τα 80 000χλμ οπου πολυ απλα τοτε θα μετρησεις διακενα και θα προβεις σε νεα ρυθμιση...η ρυθμιση στα 24 000 δεν γινεται σε κανενα εξουσιοδοτημενο σουζουκι..Απλως λενε οτι την κανουν...Συγγνωμη αλλα ειναι γελοια η περαιτερω συνεχιση της κουβεντας...Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει...Εγω τη γνωμη μου την ειπα για να μην σας χρεωνουν μαιμου εργασιες...Το ιδιο θεμα θιχτηκε και στην αλλαγη αλυσιοδογραναζιων...Anyway αγαπητε φιλε τα στρωματακια φορανε τον κινητηρα toy sv 650 ενα απο τα πιο ανθεκτικα μοτερ στην ιστορια της σουζουκι το οποιο εχει φορεθει σε πολλες αλλες εκδοσεις της σουζουκι και οχι μονο...Απορω το πως βγαζεις τετοια συμπερασματα...



κάτσε γιατί εδώ θα μάθω νέα πράγματα που δεν τα ήξερα τόσα χρόνια .... :rolleyes:

Φίλε Random ΟΝΤΩΣ κάνουν έλεγχο στα 24.000 χλμ στα ΣΩΣΤΑ εξουσιοδοτημένα η σε οποιοδήποτε μηχανικό που βγάζει το ψωμί του τίμια ...

Όσο για τον "οπτικό" έλεγχο που γράφεις μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι εννοείς ;;;Στο νέο V-Strom η Suzuki έχει κανένα "ματάκι" που ελέγχω το διάκενο η έχει κανένα αυτόματο διαγνωστικό που μου λέει "Διάκενο δεξιάς βαλβίδας εισαγωγής , μπροστινού κυλίνδρου τόσα mm" ;;;Γιατί εγώ πρέπει να είμαι κουτός που τόσα χρόνια ελέγχω με φίλερ .... :smilea:


Το μοτέρ του Sv είναι όντως καλό και γερό μοτέρ αλλά τελευταία χρήση σε adamantium alloy μόνο στα νύχια και στο σκελετό του wolverine είδα ... :D


και για τον φίλο vestroma με το "αλεξίσφαιρο" ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ας πουμε πως εχω ενα 650, εχω κανει 27000 χλμ. και δεν εχω ρυθμισει ποτε βαλβιδες.
Τι μπορει να μου παρουσιασει; Πως ξερω αν ο μηχανικος τις κοιταει καν οταν ειναι μονος του με το μηχανακι;


μόνος σου ρωτάς ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Aμα ειναι να πληρωνουμε κερατιατικα, βεβαιως και το γραφουμε στα π@π@ρια μας το μανιουαλ. Αν με ενημερωνουν οι βαλβιδες με σφυριγμα, τρεχω και τις ρυθμιζω.



και μόνος σου απαντάς .... τις γνώμες των άλλων τι τις θες λοιπόν φίλε vestroma ;;



Λοιπόν, δεν με πειράζει οτιδήποτε εκτός από το να διαβάζω παπάτζες που αν τις ακολουθήσει κανένα παιδάκι θα βρει μπελά ... και μπορεί και να κινδυνέψει ...




Αν θέλετε οι κύριοι κάτοχοι v-strom και λοιπών μηχανακίων να μην κάνετε έλεγχο βαλβίδων σύμφωνα με το service manual με γεια σας με χαρά σας .... θα κάνετε και πείραμα έτσι να δείτε πόσα χιλιόμετρα θα πάει πριν σπάσει .... :wave2:



Για τους υπόλοιπους ....

1. Ο έλεγχος ορίζεται στα 24000 η 48 μήνες όποιο μας βρει πρώτα σύμφωνα με το επίσημο service manual του κατασκευαστή

[και να ρωτήσετε οι πολύξεροι τα μαστόρια που σας κλείνουν το μάτι γιατί ο κατασκευαστής θέτει και χρονικό περιθώριο ...να δω τι απάντηση θα σας δώσουν ... (οι γνώστες ας το κρατήσουν για πάρτη τους) ]

αφού λοιπόν γίνει ο έλεγχος Σφραγίζεται το βιβλίο με τα σέρβις ώστε να είμαι Καλυμμένος σε περίπτωση που γίνει κάτι ...


Με άλλα λόγια .... πηγαίνετε εσείς που είστε μάγκες στη Suzuki η σε οποιαδήποτε άλλη εταιρία μετά από 80000 χλμ και απαιτήστε αντικατάσταση ελαττωματικού εξαρτήματος η επισκευή χωρίς να έχετε σφραγίδα από εξουσιοδοτημένο και θα πάρτε ....



ναι καταλάβατε ...


αυτό για να ξεκαθαρίζουμε ... μην πάρτε και κανένα παιδάκι στο λαιμό σας ...


(α ναι .... στο σέρβις ρύθμισης βαλβίδων .... ο καλός μηχανικός δεν ελέγχει μόνο τις βαλβίδες ... ελέγχει και "άλλα" καβλιτζέκια ... όπως την καδένα των εκκεντροφόρων , τον τεντωτήρα της καδένας , φλάντζες στα ψευτοκάπακα ....

.... α ναι .... σόρρυ ξέχασα .... adamantium alloy .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

vestromas
23/05/2008, 21:50
Δεν ρωτησα για να απαντησω μονος μου αδερφε, αλλα εφοσων βρηκα εστω και εναν, εχω υσηχασει και ειμαι καλυμενος. Αλωστε οι πολλοι ετσι και αλλιως πανε σαν τα προβατα οπου σφυραη ο τσοπανης. Εμεις ειμαστε απο τους αλλους.:lol:
Να σου ριξω και το θρησκευτικο μου. Αν οι πολλοι ειχανε δωσει σημασια στον Νωε, μπορει και να γλυτωνανε και τον κατακλυσμο.
Τερμα! Οι βαλβιδες ειναι για τους αλλους. Οι μαγκες οι vestroμαδες δεν μασανε απο βαλβιδες. Τελος:lol: :beer: :wave2:

Tpap
23/05/2008, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Όσο για τον "οπτικό" έλεγχο που γράφεις μπορείς να μου εξηγήσεις ακριβώς τι εννοείς ;;;

καθώς θα παρατήρησες όταν ανέφερε το παραπάνω ο αγαπητός ρανδομ δεν έδωσα σημασία...
αλλά αφού ρωτάς ρε φίλε Άκη θα σου απάντήσω αμέσως, αν και απορώ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΑΥΤΗ.

10ρακι τρυπάνι αέρος, 4 τρύπες στο καπάκι του ενός και 4 στον άλλο.
Κατόπιν φακός και...ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ με το μάτι.

(Δεν θυμάμαι πως κλείνουμε τις τρύπες...με φελλό ή με σιλικόνη..?)

elmariacci
23/05/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

(Δεν θυμάμαι πως κλείνουμε τις τρύπες...με φελλό ή με σιλικόνη..?)

ΜΕ τσιχλα κλεινουν οι τρυπες...κατα προτιμηση Big Babbol (λογω χρωματος).

Βεβαια αμα δεν σε βρισκεται τσιχλα και βαλεις φελο,μπορεις ανα πασα στιγμη να τσεκαρεις τις βαλβιδες,ανοιγεις,κοβεις με το ματι (γιατι εισαι βεστρομας εσυ ,και κοβει το ματι σου:dizzy: ) και μετα ξανακλεινεις και πας στην δουλεια σου...:a18:

elmariacci
23/05/2008, 22:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αλωστε οι πολλοι ετσι και αλλιως πανε σαν τα προβατα οπου σφυραη ο τσοπανης. Εμεις ειμαστε απο τους αλλους.:lol:

Αυτα τα προβατα ειναι που αγοραζουν μετα μανιας Στρομ...:smilea:











σορρυ αλλα δεν κρατηθηκα...

vestromas
23/05/2008, 22:38
Vstrom παιρνουν αυτοι που τα μηχανακια τα θελουν για να ευχαριστιουνται πολυ και να παιδευοντε λιγο, εως καθολου.
Τελικα θα μας πει κανεις για κανενα χαλασμενο vstrom απο αρυθμιστες βαλβιδες;
Η σας αρεσει να παιδευοντε και να πληρωνουν ολοι, χωρις να χρειαζετε; Επειδη επιλεξατε δυσκολα και απαιτιτικα μηχανακια, θελετε κ εμεις να μπουμε απο κατω με τα κατσαβιδια για συμπαρασταση;

SOTHRHS
23/05/2008, 23:20
ΣΤΟ TRANSALP ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΑ ΣΤΙΣ 18000ΚΜ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ
ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΦΙΛΕ VESTROMA ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΡΚΕΙ Ο
ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΦΑΛΑΣ

vestromas
23/05/2008, 23:24
Nαι ρε Σωτηρακο, θα τις κοταξουμε καποια στιγμη, υπερβαλουμε λιγο εδω μεσα αλλα δεν ειμαστε και τοσαο γκαου:lol: :beer: :wave2:

SOTHRHS
23/05/2008, 23:29
ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΑΝΑΣ ΚΟΥΦΑΛΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΑ ΚΛΕΙΝΩΝΤΑΣ ΣΟΥ ΤΟ ΜΑΤΙ

Random
24/05/2008, 23:13
φιλε βεστρομα με καλυψες πληρως..απο εκει και επειτα δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι αντιδρουν ετσι...ρε παιδια ειναι κακκο να γλυτωσετε μερικα ευρω η να κολλησετε λιγο στους μαστοραντζες των συνεργειων για να μην σας τα παιρνουν..οσοι τα σκασατε για ρυθμιση στα 24κ απλα λεω οτι δεν χρειαζονταν να το κανετε αυτο (αν σας το εκαναν)..Απο εκει και περα αν βρεθει βεστρομ το οποιο να παθει ζημια απο αρρυθμιστες βαλβιδες θα την πληρωσω εγω απο την τσεπη μου μην ανησυχειτε...

Και επειδη δεν ειμαι προφεσσορας αλλα διαβαζω οσο μπορω σας ειπα τη γνωμη μου,τα χλμ στο μηχανακι μου το οποιο δουλευει τελεια...και κατι αλλο σημερα ρωτησα μηχανικο της σουζουκι στον καπερνεκο στη λ. θηβων και μου ειπε οτι απο τα 70-80κ και μετα ψαξου για ρυθμιση βαλβιδων...και αυτος μαλλον ψευδεται εεε?τελοςπαντων ο σκοπος του φορουμ δεν ειναι να πλακωθουμε στις μπουνιες αλλα να μαθουμε για τις μηχανες μας και να γλυτωσουμε και χρηματα...

the who
24/05/2008, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

10ρακι τρυπάνι αέρος, 4 τρύπες στο καπάκι του ενός και 4 στον άλλο.
Κατόπιν φακός και...ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ με το μάτι.

(Δεν θυμάμαι πως κλείνουμε τις τρύπες...με φελλό ή με σιλικόνη..?)

Mε λουκουμι οπως καναμε παληα στα ψυγεια και τα ντεποζιτα...ασχετε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MARKOS-V
25/05/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random


Και επειδη δεν ειμαι προφεσσορας αλλα διαβαζω οσο μπορω σας ειπα τη γνωμη μου,τα χλμ στο μηχανακι μου το οποιο δουλευει τελεια...και κατι αλλο σημερα ρωτησα μηχανικο της σουζουκι στον καπερνεκο στη λ. θηβων και μου ειπε οτι απο τα 70-80κ και μετα ψαξου για ρυθμιση βαλβιδων...και αυτος μαλλον ψευδεται εεε?τελοςπαντων ο σκοπος του φορουμ δεν ειναι να πλακωθουμε στις μπουνιες αλλα να μαθουμε για τις μηχανες μας και να γλυτωσουμε και χρηματα... [/B]

πολλα τα βλεπω τα 70-80κμ.να σου πω κατι ,και εγω της ιδιας αποψης ειμαι.να μην τα δινω τα ευροπουλα χωρις ουσιαστικο λογο.
ενταξει θα τις ρυθμισω αλλα μονο οταν πεσουν οι στροφες στο ρελαντι.:wave2:

sapila racing
25/05/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
φιλε βεστρομα με καλυψες πληρως..απο εκει και επειτα δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι αντιδρουν ετσι...ρε παιδια ειναι κακκο να γλυτωσετε μερικα ευρω η να κολλησετε λιγο στους μαστοραντζες των συνεργειων για να μην σας τα παιρνουν..οσοι τα σκασατε για ρυθμιση στα 24κ απλα λεω οτι δεν χρειαζονταν να το κανετε αυτο (αν σας το εκαναν)..Απο εκει και περα αν βρεθει βεστρομ το οποιο να παθει ζημια απο αρρυθμιστες βαλβιδες θα την πληρωσω εγω απο την τσεπη μου μην ανησυχειτε...

Και επειδη δεν ειμαι προφεσσορας αλλα διαβαζω οσο μπορω σας ειπα τη γνωμη μου,τα χλμ στο μηχανακι μου το οποιο δουλευει τελεια...και κατι αλλο σημερα ρωτησα μηχανικο της σουζουκι στον καπερνεκο στη λ. θηβων και μου ειπε οτι απο τα 70-80κ και μετα ψαξου για ρυθμιση βαλβιδων...και αυτος μαλλον ψευδεται εεε?τελοςπαντων ο σκοπος του φορουμ δεν ειναι να πλακωθουμε στις μπουνιες αλλα να μαθουμε για τις μηχανες μας και να γλυτωσουμε και χρηματα...

Tα χρήματα που θα γλυτώσεις θα τα πληρώσεις διπλάσια η τριπλάσια αργότερα, εσύ η ο επόμενος κάτοχος (δυστυχως...)

Απο τη στιγμή που λες οτι 'τα καπελώτα ανοίγουν με την χρήση', όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

Και για να ξέρεις τα καπελότα είναι άπό τα λίγα εξαρτήματα του συστήματος κίνησης των βαλβίδων που δεν αλλάζουν διάσταση ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

catmaster
25/05/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Tα χρήματα που θα γλυτώσεις θα τα πληρώσεις διπλάσια η τριπλάσια αργότερα, εσύ η ο επόμενος κάτοχος (δυστυχως...)

Απο τη στιγμή που λες οτι 'τα καπελώτα ανοίγουν με την χρήση', όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

Και για να ξέρεις τα καπελότα είναι άπό τα λίγα εξαρτήματα του συστήματος κίνησης των βαλβίδων που δεν αλλάζουν διάσταση ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

+ 1137....

αλλά είπαμε ... adamantium alloy ... την επεξεργασία και χύτευση την κρατεί επτασφράγιστο μυστικό η εταιρία ... (κάτι σαν το εξακύλινδρο της H ) ....

:rolleyes:

Random
28/05/2008, 23:28
ΜΑΚΓΕΣ βρηκα ΜΟΤΟ περιοδικο πριν 2 ετη με αναλυτικο τεστ στο 650αρι στρωμα και γραφει ξεκαθαρα οτι δεν απαιτειται ποτε ρυθμιση βαλβιδων το στρωμα...Θα το σκαναρω να το ποσταρω...

vestromas
28/05/2008, 23:35
Eτσι μπραβο! Και να γινει στικυ, να τελειωνουμε. Μπραβο ρε Ραντομ.:beer: :wave2:

sapila racing
29/05/2008, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ΜΑΚΓΕΣ βρηκα ΜΟΤΟ περιοδικο πριν 2 ετη με αναλυτικο τεστ στο 650αρι στρωμα και γραφει ξεκαθαρα οτι δεν απαιτειται ποτε ρυθμιση βαλβιδων το στρωμα...Θα το σκαναρω να το ποσταρω...

Οταν σας βολευει το ΜΟΤΟ είναι αξιόπιστο ε?

:rotflmao: :rotflmao:

Υπάρχουν κάποιες μοτοσυκλέτες που δεν χρειάζονται ποτε ρύθμισμα βαλβίδων, καθως εχουν υδραυλικα αυτορυθμιζόμενο σύστημα.

Το Vstrom δεν ειναι απ αυτες όμως. :nono:

Στις δικές σας καντε οτι θέλετε, αλλά μην δίνετε και συμβουλες σε άλλους εφ οσον δεν το κατέχετε το θέμα.

MIKE_16V
29/05/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ΜΑΚΓΕΣ βρηκα ΜΟΤΟ περιοδικο πριν 2 ετη με αναλυτικο τεστ στο 650αρι στρωμα και γραφει ξεκαθαρα οτι δεν απαιτειται ποτε ρυθμιση βαλβιδων το στρωμα...Θα το σκαναρω να το ποσταρω...


Ενημερωση μεσω φορουμ...σου λεει μετα:alien:

vestromas
29/05/2008, 11:10
Aρη, εχω διαβασει πολλα απο αυτα που γραφεις, και θαυμασα και το bιμοτα που σενιαρισες και τις γνωσεις σου στα κλασικα. Εγω ειμαι ασχετος με μηχανολογικα. Πεσμου αν θελεις με απλο τροπο, τι μπορει να συμβει αν το vstrom δεν ρυθμισει βαλβιδες, για να βγαλουμε μια ακρη.:beer: :wave2:

Cpt. Haddock
29/05/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οταν σας βολευει το ΜΟΤΟ είναι αξιόπιστο ε?

:rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σωστός :bigcry:

Ρε αυτοι οι βεστρωμαδες ειναι χειρότεροι κι απ' τους bmwδάκηδες :lol: :bawl:

vestromas
29/05/2008, 11:18
Τι κοροιδευεις ρε καπταιν; Ολο στην κοντρα θες να ειμαι; :rotflmao: :beer: :wave2:

vestromas
29/05/2008, 11:19
Ακυρο. Νομιζα οτι απαντησες σε εμενα. Τωρα το ειδα.

Tpap
29/05/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ρε αυτοι οι βεστρωμαδες ειναι χειρότεροι κι απ' τους bmwδάκηδες :lol: :bawl:

δεν είμαι σίγουρος ακόμη απόλυτα, αλλά μάλλον κατά κει πάει το πράμα...

@sapila: το μοτο είναι σωστό όσον αφορά στις βαλβίδες μόνον....στα συγκριτικά είναι τρισάθλιο.

sapila racing
29/05/2008, 11:32
Για να τελειώνουμε...

Το μερος του Manual που σας ενδιαφέρει είναι εδω
http://www.mikeschinkel.com/Motorcycles/V-Strom/manual/2-PeriodicMaintenance.pdf

To Κεφάλαιο 2-8 αναφέρεται στον έλεγχο και ρύθμιση βαλβίδων που πρέπει να γίνεται κάθε 24.000 χλμ.

@vestromas
Αν δεν ρυθμίσεις ποτέ βαλβίδες, το διάκενο θα μειώνεται συνεχώς εως ότου μηδενιστει (θα γίνει και αρνητικό ίσως). Τότε δεν θα σφραγίζει πλεον ο κύλινδρος, θα εχεις πτωση συμπίεσης, και θα καψει βαλβίδες.
Τότε λύνεις τις (2) κεφαλές και τις πας σε μηχανουργείο να σου φτιάξουν νέες έδρες, αγοράζεις και τα σχετικά ανταλλακτικά (καινούριες βαλβίδες τουλάχιστον) και πληρώνεις τα μαλλια της κεφαλής σου με λίγα λόγια.

EDIT!!!!
Το παραπανω λινκι ειναι για το 1000. Το 650 ειναι εδω
http://www.tpgtex.com/calsci/DL650K4_svc_man.pdf

byron
29/05/2008, 11:34
Δωσε μου δύναμη Παναγία μου.....:sad:

byron
29/05/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για να τελειώνουμε...

Το μερος του Manual που σας ενδιαφέρει είναι εδω
http://www.mikeschinkel.com/Motorcycles/V-Strom/manual/2-PeriodicMaintenance.pdf


Ο συγγραφεύς είναι Νεφελίμ :nono:

filipp0s
29/05/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
.....στο 650αρι στρωμα και γραφει ξεκαθαρα οτι δεν απαιτειται ποτε ρυθμιση βαλβιδων το στρωμα......



θα είναι με σούστες


:bigcry: :bigcry: :bigcry:

sapila racing
29/05/2008, 11:44
To διόρθωσα και παραπάνω.

Του 650 ειναι εδω
http://www.tpgtex.com/calsci/DL650K4_svc_man.pdf

το αλλο ειναι του 1000.

Τα διαστήματα ειναι τα ίδια, 24000 χλμ .

vestromas
29/05/2008, 11:44
Αυτο τωρα που λες, θελει προληπτικο ελεγχο; Η μπορει να σε ειδοποιησει καπως και να το φροντισεις μετα, γλυτωνοντας τη ζημια;

sapila racing
29/05/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αυτο τωρα που λες, θελει προληπτικο ελεγχο; Η μπορει να σε ειδοποιησει καπως και να το φροντισεις μετα, γλυτωνοντας τη ζημια;

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.

Κάθε 24.000 χλμ πρέπει να ελέγχεται το διάκενο των βαλβίδων. Αν ειναι εκτός ορίων πρέπει να γίνει ρύθμιση.
Αν δεν το κάνεις οταν πρέπει και το κάνεις αργότερα η και καθόλου , πας γυρευοντας.

Ειναι ξεκαθαρο πιστευω. :wave2:

Cpt. Haddock
29/05/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αυτο τωρα που λες, θελει προληπτικο ελεγχο; Η μπορει να σε ειδοποιησει καπως και να το φροντισεις μετα, γλυτωνοντας τη ζημια;

Αμα φτάσει να σε ειδοποιήσει, τότε :wave2:

Καντε τον προληπτικό σας έλεγχο ωραία και καλά και βγείτε απο την αυταπάτη της μηχανής που δε θέλει τίποτα δεν παθαίνει τιποτα δε ζητάει τιποτα.


:wave2:

byron
29/05/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Δεν ρωτησα για να απαντησω μονος μου αδερφε, αλλα εφοσων βρηκα εστω και εναν, εχω υσηχασει και ειμαι καλυμενος.

Αφού βρήκες έστω και έναν που πιστεύει το ίδιο + τους τσάκαλους μηχανικούς που σου λένε να τις δεις στα 80,000 και ΑΝ, τι ρωτάς να μάθεις; :confused:

DimChios
29/05/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Με λίγα και σταράτα λόγια γράφουμε επίσης στα @@ μας και το Service Manual της Suzuki που προτείνει έλεγχο κάθε 24.000 χλμ η 48 μήνες (όποιο μας την πέσει πρώτα ... )

:rolleyes:

(έχουμε γίνει όλοι μας και γαμώ τα μαστόρια μιλάμε ... )




:eyepop: ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!

Τι ειναι αυτα που λες ρε Ακη? Δε ντρεπεσαι?

τι νομιζεις οτι οδηγουν οι ανθρωποι? Τρανσάλπ ή μπεμπέ?

:mad:

DimChios
29/05/2008, 11:52
γενικα τωρα για το θρέντ...

:rolleyes: :sad:

vestromas
29/05/2008, 12:13
Ευχαριστω Αρη. :beer:
Τωρα για τους υπολοιπους. Αν δεν ηταν ετσι ο κοσμος που ζουμε, και ειδικα ο Ελλαδικος χωρος , στο θεμα της λαμογιας, και οι περισοτεροι μηχανικοι δεν ηταν απατεωνες, αυτα δεν θα τα συζητουσαμε τωρα.
Πιτσιρικας, ειχα ενα παπι Honda c 50 και το ειχα πληρωσει χρυσο με εναν μαστορα που μου εκανε τον καλο. Αργοτερα με ενα Fiat uno turbo, τα ιδια και χειροτερα με ενα εξουσιοδοτημενο. Ολοι σας λιγο πολυ εχετε παρομοιες εμπειριες.
Οποτε σιγουρα θα κατανοητε την καχυποψια που μας διακρινει μερικους.
Εχω ακουσει παμπολα περιστατικα, με μηχανες που πηγανε σε συνεργειο, πληρωσανε ενα κατεβατο πραγματα και η μηχανη ουτε που κοιταχτηκε.
Μακαρι να πηγαιναμε για σερβις και να φευγαμε σιγουροι οτι εγινε αυτο που πληρωσαμε.:beer: :wave2:

filipp0s
29/05/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
.....
Μακαρι να πηγαιναμε για σερβις και να φευγαμε σιγουροι οτι εγινε αυτο που πληρωσαμε.:beer: :wave2:



Aλλο αυτό κι άλλο ότι ΔΕΝ χρειάζεται ποτέ ρύθμισμα... έλεος


κι όσο για το παραπάνω στο είπε και πριν ο Ακης...



Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
......


Για τους υπόλοιπους ....

1. Ο έλεγχος ορίζεται στα 24000 η 48 μήνες όποιο μας βρει πρώτα σύμφωνα με το επίσημο service manual του κατασκευαστή

[και να ρωτήσετε οι πολύξεροι τα μαστόρια που σας κλείνουν το μάτι γιατί ο κατασκευαστής θέτει και χρονικό περιθώριο ...να δω τι απάντηση θα σας δώσουν ... (οι γνώστες ας το κρατήσουν για πάρτη τους) ]

αφού λοιπόν γίνει ο έλεγχος Σφραγίζεται το βιβλίο με τα σέρβις ώστε να είμαι Καλυμμένος σε περίπτωση που γίνει κάτι ...
.........

byron
29/05/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
κι όσο για το παραπάνω στο είπε και πριν ο Ακης...

Αυτό που είπε ο Ακης είναι πλεονασμός και το γράφουν στα @@ τους, γιατί ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ !!!

vestromas
29/05/2008, 12:34
Δεν εχω σφραγισει ποτε σερβις γιατι δεν παω σε εξουσιοδοτημενο. Απο τον καραγκιοζη παραεισαγωγεα που την πηρα, ειδα ανευθυνοτητα και λαμογια οταν πηγα για πρωτο σερβις και απο τοτε το παω σε εναν φιλαρακο και ο θεος βοηθος.
Ετσι και αλλιως το θεωρω πολυ ψυχοφθορο να προσπαθω με χαρτια και δικηγορους να βρω το δικιο μου εαν μου τυχει στραβη. Προτιμω νατις βαλω φωτια και να την καψω στο συνεργειο του καθε απατεωνα, παρα να τραβηχτω.
Θα συνεχισω να εμπιστευομε τον μηχανικο μου και αν χρειαστει κατι σοβαρο, που δεν αξιζει να χαλασω πολλα λεφτα, θα την παρατησω και θα μεινω με την vespa. Εγω πηρα μηχανη για να περναω καλα, με βολτες και ταξιδια. Οχι για να μου πινουν το αιμα οι μηχανικοι και τα συνεργεια. Γι αυτο πηρα και vstrom που δεν θελει πολυ νταντεμα. Μεχρι στιγμης δουλευει ρολοι. Αν μου ζητησει ποτε υπερβολικο ποσο θα την πεταξω σε κανα ρεμα και θα γλυτωσω.:lol: :beer: :wave2:

MIKE_16V
29/05/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Δεν εχω σφραγισει ποτε σερβις γιατι δεν παω σε εξουσιοδοτημενο. Απο τον καραγκιοζη παραεισαγωγεα που την πηρα, ειδα ανευθυνοτητα και λαμογια οταν πηγα για πρωτο σερβις και απο τοτε το παω σε εναν φιλαρακο και ο θεος βοηθος.
Ετσι και αλλιως το θεωρω πολυ ψυχοφθορο να προσπαθω με χαρτια και δικηγορους να βρω το δικιο μου εαν μου τυχει στραβη. Προτιμω νατις βαλω φωτια και να την καψω στο συνεργειο του καθε απατεωνα, παρα να τραβηχτω.
Θα συνεχισω να εμπιστευομε τον μηχανικο μου και αν χρειαστει κατι σοβαρο, που δεν αξιζει να χαλασω πολλα λεφτα, θα την παρατησω και θα μεινω με την vespa. Εγω πηρα μηχανη για να περναω καλα, με βολτες και ταξιδια. Οχι για να μου πινουν το αιμα οι μηχανικοι και τα συνεργεια. Γι αυτο πηρα και vstrom που δεν θελει πολυ νταντεμα. Μεχρι στιγμης δουλευει ρολοι. Αν μου ζητησει ποτε υπερβολικο ποσο θα την πεταξω σε κανα ρεμα και θα γλυτωσω.:lol: :beer: :wave2:

Εσυ θα μας τρελανεις......απο την μια θα συνεχισεις να εμπιστευεσαι τον μηχανικο σου......

και απο την αλλη με τα λαμογια τους μηχανικους που λενε οτι κανουν εργασιες ...αλλα δεν κανουν....και εισαι στα 27.000χλμ και δεν εχεις ρυθμισει (ελεγχο)....βαλβιδες:confused:

For the record...το δικο μου μηχανακι...ανοιχτηκε στα 24.000χλμ .....και ενω κανενα Ζ απο τα πολλα που εχει ανοιξει το συγκεκριμενο εξουσιοδοτημενο..δεν ηθελε....εμενα ηθελαν και οι 8 εξαγωγης:winka:

reinmeister
29/05/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Εγω πηρα μηχανη για να περναω καλα, με βολτες και ταξιδια. Οχι για να μου πινουν το αιμα οι μηχανικοι και τα συνεργεια.

αυτη σου η προταση ,δυστυχεστατα, αντικατοπτριζει την γενικοτερη νοοτροπια του ελληνα...

ο οποιος θεωρει οτι αγοραζει μια μοτοσυκλεττα,αυτοκινητο,πλυντηριο και θεωρει οτι "πεταει" τα λεφτα του συντηρωντας το...

το προβλημα σου δεν ειναι τα λαμογια μηχανικοι,αλλα τα καβουρια και οι σκορπιοι που εχεις στην τσεπη...ξερεις πολυ καλα οτι, ειδικα εδω στο φορουμ ,υπαρχουν τουλαχιστον 100 μελη που μπορουν να σου προτεινουν αποδεδειγμενα αξιοπιστο μηχανικο,που κανει την δουλεια για την οποια πληρωνεται...οποτε καλο θα ηταν να φτυσεις πια την καραμελα του λαμογιου...σιγουρα στην ελλαδα οι πιο πολλοι ειναι απαραδεκτοι...υπαρχουν ομως παρα πολυ πραγματικα αξιολογοι...

αλλωστε πως νομιζεις πως εγιναν λαμογια οι περισσοτεροι των μηχανικων-λαμογιων? απο πελατες σαν εσενα που μολις ακουγαν την τιμη του σερβις παθαιναν 4 εμφραγματα και 27 εγκεφαλικα...οποτε αναγκαστικα εριξαν τιμες στο σερβις και λογω του οτι δεν εβγαιναν χρονικα και οικονομικα,απλως τα τσεπωναν χωρις να κανουν τιποτα κι ετσι βγηκε η ρετσινια του αχρηστου μηχανικου...

εξυπακουεται οτι δεν επικροτω τετοια αθλια συμπεριφορα,αλλα εχε υπ οψιν οτι παντα καθε αποτελεσμα εχει και τουλαχιστον ενα αιτιο...

πρεπει καποια στιγμη να καταλαβετε ολοι ,οτι οταν αγοραζετε ακριβο μεσο μετακινησης-ευχαριστησης θα πρεπει να πληρωνετε και τα αντιστοιχα υψηλα ποσα που χρειαζεται για να συντηρηθει...

και μην μου πεις πληρωσα μονο 6000 ευρω...σκεψου την αντιστοιχια του ποσου αυτου με τα 15000 που εχουν τα πιο ακριβα μηχανακια...

δηλαδη αντιστοιχα σε αυτοκινητο θα ειχες καποιο των 50.000-60.000 ευρω...πολυτελειας δηλαδη κι εκει θα τα εσκαγες κανονικα και με τον νομο...και θα το εκανες και γαργαρα επισης...

βεβαια εχεις το δικιο του ασχετου ,που ακριβως λογω της αγνοιας του σχετικα με το αντικειμενο,δεν δυναται να κατανοησει την δυσκολια,καθως και την ευθυνη που εχουν συγκεκριμενες εργασιες...

απο κει και περα ομως εχεις το δικαιωμα της γνωμης σου και κατ επεκτασιν επιλεγεις πως θα λειτουργησεις...

παραλληλα ομως ,οπως σου ειπε και ο αρης, καλως η κακως βρισκεσαι σε εναν δημοσιο χωρο,οπερ μεθερμηνευομενον,τα γραφομενα σου τα διαβαζει πολυ κοσμος κατι που εχει ως πιθανη συνεπεια καποιοι απο τους αναγνωστες να ακολουθησουν την αποψη σου και μετα να κλαψουν με μαυρο δακρυ...

σε τεχνικα θεματα φιλε μου δεν υπαρχουν αποψεις...υπαρχει μονο σωστο και λαθος...οταν λοιπον δεν εχεις τις γνωσεις για να τα ξεχωρισεις ,καλο θα ηταν να κρατας την αποψη σου για σενα...

η τσεπη καθως και η ζωη του καθενος ,δεν ειναι πραγματα με τα οποια μπορει κανεις να παιζει...ξερω οτι δεν πηγε καν το μυαλο σου εκει ,αλλα καλως η κακως,μια κακη συμβουλη σε τεχνικο θεμα μπορει να εχει πολυ ασχημες συνεπειες...

υ.γ. το οτι εγραψα σε πρωτο προσωπο δεν σημαινει οτι εννοω μονο εσενα,αλλα ολους οσους λειτουργουν με το δικο σου σκεπτικο...επισης ολα τα παραπανω τα εγραψα χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης...

catmaster
29/05/2008, 13:53
+ πολλά μύρια σε όλα ... δεν τα παραθέτω ξανά γιατί θα πήξουμε στα σεντόνια ...




αλλά μου φαίνεται ότι δεν μιλάμε κοινή γλώσσα ... μπήκαν εδώ μέσα μηχανολόγοι και μηχανικοί που έχουν λύσει πεντακόσια μηχανάκια ο καθένας ... σας έδωσαν μια κοινή και απόλυτα τεκμηριωμένη απάντηση ...


και εσείς το χαβά σας λέμε ... και δεν έχω όρεξη να με δουλεύει κανείς ούτε να κάνει πως δεν καταλαβαίνει ...

(κουράστηκα)


Γιατί δεν το στέλνει ένας mod στα τεχνικά -αφού εκεί ανήκει - να δοκιμάσετε και λίγο τις αντοχές του ΓερΑνθρωπου ;;


:sick:


edit .... επειδή τώρα το είδα ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ΜΑΚΓΕΣ βρηκα ΜΟΤΟ περιοδικο πριν 2 ετη με αναλυτικο τεστ στο 650αρι στρωμα και γραφει ξεκαθαρα οτι δεν απαιτειται ποτε ρυθμιση βαλβιδων το στρωμα...Θα το σκαναρω να το ποσταρω...

αυτός που έγραψε το άρθρο (που αποκλείεται να έχει γράψει κάτι τέτοιο-λάθος κατάλαβες- απλά λέμε τώρα) αν όντως λέει αυτό που γράφεις είναι για ένα δισεκατομμύριο κλωτσιές ...

Tpap
29/05/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Γιατί δεν το στέλνει ένας mod στα τεχνικά -αφού εκεί ανήκει - να δοκιμάσετε και λίγο τις αντοχές του ΓερΑνθρωπου ;;
:sick:

ΕΤΣΙ.:smokin:

Cpt. Haddock
29/05/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Γιατί δεν το στέλνει ένας mod στα τεχνικά -αφού εκεί ανήκει - να δοκιμάσετε και λίγο τις αντοχές του ΓερΑνθρωπου ;;

:sick:

:a014:

byron
29/05/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Γιατί δεν το στέλνει ένας mod στα τεχνικά -αφού εκεί ανήκει - να δοκιμάσετε και λίγο τις αντοχές του ΓερΑνθρωπου ;;



Μαλλί μπαμπάκι, ψ@λή φαρμάκι για τον mod που θα του το στείλει....:blush:

trigger
29/05/2008, 14:28
Aπορώ με την υπομονή σας...

Άκουσα οτι το μοτερ του dl δεν έχει ανάγκη γιατί προέρχεται από το φοβερό και άσπαστο sv..... για κάν'τε ρε παλικάρια ένα search για το άσπαστο sv να μου πείτε και εμένα :rolleyes:

Έτσι για να βάλω και εγώ την ψήφο μου στο θέμα θα σας πω πως είναι δικαίωμά σας να πιστεύετε οτι θέλετε για τους μηχανικούς και για το αν τα παίρνουν χοντρά, αλλά να σας δω αν γίνει η στραβή τι θα πείτε....
Vestroma καλά το λες το ποίημα πως αν σου χαλάσει θα του βάλεις φωτιά! Εύχομαι να μην έρθει ποτέ η στιγμή που θα ανοίξεις thread "τα έπαιξε ο πίσω κύλινδρος" ή "ήταν μια φορά και ένα καιρό ένα σετ βαλβίδες" γιατί τα γραφόμενα σου εδώ θα υπάρχουν... :wave2:

vestromas
29/05/2008, 15:32
Ρωτω για πολοστη φορα. Εχει ακουσει κανεις ζημια σε vstrom απο αρυθμιστες βαλβιδες;
Εκτος αν ολοι οι μηχανικοι τις ρυθμιζουνε τοτε που λενε οτι πρεπει.:wave2:

apav
29/05/2008, 15:40
Δεν έχουμε ακούσει βρε νεφελίμ, αλλά γιατί να μην τις ελέγξεις; :wave2: Πόσα χλμ κάνεις τον χρόνο;

vestromas
29/05/2008, 15:56
Κανω 300, με 500 την βδομαδα. Ειμαι τυπικοτατος στα σερβις και στους ελεγχους, αλλα εφοσον μου λεει ο μηχανικος μου να μην αγχωνομε με τις βαλβιδες οταν τον ρωταω επανειλημενα, να παω σε αλλον να μου πουλησει παραμυθι;
Γιατι να με κοροιδεψει ο δικος μου; Για να του τα πληρωσω μαζεμενα;
Ειμαι δυο μετρα γομαρι γυμνασμενος 107 κιλα και κουβαλαω μεγαλη τρελα. Ο μαστορας εχει οικογενεια. Λετε να θελει να μην ξανα δει την κορη του για ενα παλιο vstrom;:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

trigger
29/05/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas

Ειμαι δυο μετρα γομαρι γυμνασμενος 107 κιλα και κουβαλαω μεγαλη τρελα. Ο μαστορας εχει οικογενεια.
Πες μου οτι είσαι και άτριχος.... μόνο αυτό πες μουυυυυυ....... ΤΕΛΟΣ!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vestromas
29/05/2008, 16:04
Το πας το γραμμα τριγκερ; Αμα ειναι να βγαλω τσεπη να σε παω βολτα στο προαυλιο.

trigger
29/05/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Το πας το γραμμα τριγκερ; Αμα ειναι να βγαλω τσεπη να σε παω βολτα στο προαυλιο.
Όχι αλλά είμαι 1.97 και 115kg (στον όγκο βέβαια...) :rolleyes:

vestromas
29/05/2008, 16:11
Φαε αναλατο κοτοπουλο να γραμωσεις. Καλοκαιριασε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

trigger
29/05/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Φαε αναλατο κοτοπουλο να γραμωσεις. Καλοκαιριασε:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:
Ένα μόνο θα σου πω.... μην έρθεις ποτέ να σου ρυθμίσω τις βαλβίδες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Α, δε σου είπα τι δουλειά κάνω :smokin:

vestromas
29/05/2008, 16:14
Θα εχω κουμπουρι μαζι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

trigger
29/05/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Θα εχω κουμπουρι μαζι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:
Ρε φίλε μήπως γνωριζόμαστε; :confused:


132313

OldMan
29/05/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μαλλί μπαμπάκι, ψ@λή φαρμάκι για τον mod που θα του το στείλει....:blush:
:a013:

vestromas
29/05/2008, 16:27
Eγω δεν εχω μεταλιο:( Μπορει και να γνωριζομαστε ομως.:beer: :wave2:

DimChios
29/05/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas

Ειμαι δυο μετρα γομαρι γυμνασμενος 107 κιλα και κουβαλαω μεγαλη τρελα. Ο μαστορας εχει οικογενεια. Λετε να θελει να μην ξανα δει την κορη του για ενα παλιο vstrom


Παω να αλλαξω σωβρακο! :sick:

OldMan
29/05/2008, 16:35
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ειλικρινά χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας ή απαξίωσης ...


Πόσοι από εδώ μέσα είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι γνωρίζουν την διαφορά (αν υπάρχει...) του Έλεγχου από την Ρύθμιση ??? :(

vestromas
29/05/2008, 16:37
Ελα ντε, πειτε γνωμες και αληθειες. Εδω ειμαστε να ακουσουμε, ολντ μαν.:beer: :wave2:

trigger
29/05/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ειλικρινά χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας ή απαξίωσης ...


Πόσοι από εδώ μέσα είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι γνωρίζουν την διαφορά (αν υπάρχει...) του Έλεγχου από την Ρύθμιση ??? :(
Χωρίς έλεγχο πως θα κάνεις ρύθμιση;

MARKOS-V
29/05/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
ΜΑΚΓΕΣ βρηκα ΜΟΤΟ περιοδικο πριν 2 ετη με αναλυτικο τεστ στο 650αρι στρωμα και γραφει ξεκαθαρα οτι δεν απαιτειται ποτε ρυθμιση βαλβιδων το στρωμα...Θα το σκαναρω να το ποσταρω...

Μπραβο σου ρε φιλε.πεστα ολα:)

OldMan
29/05/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Χωρίς έλεγχο πως θα κάνεις ρύθμιση;
Δεν είπα αυτό ρε συ ... :lol:

trigger
29/05/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν είπα αυτό ρε συ ... :lol:
Μη με παρεξηγείς... δεν μπορείς να φανταστείς πόσα έχω ακούσει σήμερα :lol:

MARKOS-V
29/05/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Για να τελειώνουμε...

Το μερος του Manual που σας ενδιαφέρει είναι εδω
http://www.mikeschinkel.com/Motorcycles/V-Strom/manual/2-PeriodicMaintenance.pdf

To Κεφάλαιο 2-8 αναφέρεται στον έλεγχο και ρύθμιση βαλβίδων που πρέπει να γίνεται κάθε 24.000 χλμ.

@vestromas
Αν δεν ρυθμίσεις ποτέ βαλβίδες, το διάκενο θα μειώνεται συνεχώς εως ότου μηδενιστει (θα γίνει και αρνητικό ίσως). Τότε δεν θα σφραγίζει πλεον ο κύλινδρος, θα εχεις πτωση συμπίεσης, και θα καψει βαλβίδες.
Τότε λύνεις τις (2) κεφαλές και τις πας σε μηχανουργείο να σου φτιάξουν νέες έδρες, αγοράζεις και τα σχετικά ανταλλακτικά (καινούριες βαλβίδες τουλάχιστον) και πληρώνεις τα μαλλια της κεφαλής σου με λίγα λόγια.

EDIT!!!!
Το παραπανω λινκι ειναι για το 1000. Το 650 ειναι εδω
http://www.tpgtex.com/calsci/DL650K4_svc_man.pdf


Το διακενο ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ κ δεν μειωνεται... οταν οι βαλβιδες μενουν αρυθμιστες

trigger
29/05/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
Το διακενο ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ κ δεν μειωνεται... οταν οι βαλβιδες μενουν αρυθμιστες
σε όλες τις περιπτώσεις; :confused:

OldMan
29/05/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
Το διακενο ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ κ δεν μειωνεται... οταν οι βαλβιδες μενουν αρυθμιστες
Το διάκενο ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ (μια χαρά τα λέει ο Σαπίλας...)



για σκέψου λίγο γιατί γίνεται αυτό ...??? :winka:

reinmeister
29/05/2008, 16:53
θαρρος η αληθεια καταντησε...:bawl:

OldMan
29/05/2008, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
θαρρος η αληθεια καταντησε...:bawl:
Τώρα εσύ ή χέστης ή ψεύτης είσαι ...:bigcry:

catmaster
29/05/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ειλικρινά χωρίς καμιά διάθεση ειρωνείας ή απαξίωσης ...


Πόσοι από εδώ μέσα είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι γνωρίζουν την διαφορά (αν υπάρχει...) του Έλεγχου από την Ρύθμιση ??? :(

πες μου ότι μιλάς σοβαρά τώρα .... :rolleyes:

MARKOS-V
29/05/2008, 16:58
σε ολες τισ ρυθμισεις που εχω κανει (κανονικα με το φιλερ) ειτε αυτοκινητου ειτε μηχανης (παπακι) το κενο το ..εκλεινα και δεν το ανοιγα.

catmaster
29/05/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
Το διακενο ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ κ δεν μειωνεται... οταν οι βαλβιδες μενουν αρυθμιστες


:bawl: :a018: :a018: :a018:

ααααααααα δε παλεύεται ... ΜΕΚ Ι θα μάθω νέα πραγματάκια σήμερα .... :wacko:

reinmeister
29/05/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τώρα εσύ ή χέστης ή ψεύτης είσαι ...:bigcry:

αν το παμε ηλικιακα και σε θεματα εγκρατειας η ακρατειας,μαλλον προς το πρωτο με βλεπω...

(αντε...να μην αισθανεσαι και μοναξιες...):rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
29/05/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
σε ολες τισ ρυθμισεις που εχω κανει (κανονικα με το φιλερ) ειτε αυτοκινητου ειτε μηχανης (παπακι) το κενο το ..εκλεινα και δεν το ανοιγα.

με βουλοκερι?

trigger
29/05/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:bawl: :a018: :a018: :a018:

ααααααααα δε παλεύεται ... ΜΕΚ Ι θα μάθω νέα πραγματάκια σήμερα .... :wacko:
Υπάρχει και ένα του Βούσουρα αν θες.... :bigcry:

MARKOS-V
29/05/2008, 17:03
μαλλον μερικοι δεν μιλανε στα σοβαρα κ αυτο με στενοχωρει
αποχωρω

OldMan
29/05/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
σε ολες τισ ρυθμισεις που εχω κανει (κανονικα με το φιλερ) ειτε αυτοκινητου ειτε μηχανης (παπακι) το κενο το ..εκλεινα και δεν το ανοιγα.
Μπράβο σου (και πολύ καλά έκανες...) :wave2:

Εδώ μιλάμε για μοτέρ που δουλεύει ξερύθμιστο, τα διάκενα στην αρχή είναι μεγάλα, οι βαλβίδες κοπανάνε στους λοβούς ή στα καπελώτα, ζεσταίνονται, διαστέλλονται και ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ το διάκενο !!!




edit: Μήπως μαλακιζόμαστε ??? :confused:

trigger
29/05/2008, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MARKOS-V
μαλλον μερικοι δεν μιλανε στα σοβαρα κ αυτο με στενοχωρει
αποχωρω
Μη βιάζεσαι να κρίνεις... άκου πρώτα και ίσως μάθεις κάτι χρήσιμο