PDA

View Full Version : cbf 'h fazer [600]???



ntontos
22/05/2008, 18:39
speres

Eimai katoxos enos tdm 850 tou '98 k skeftomai mes sto xrono na to allaxw.
Den mporw na pw oti hmoun dysaresthmenos apo auto, alla tha protimousa kati pio elafry k sxetika ligotero ogkwdes. Bazontas katw tous paragontes kostos + gousto katelhxa metaksy cbf 600s k fazer 600 (isws k to bandit 650?), panta me fairing ennowntas.

Gnwmes, idees protaseis tha ektimhthoun idiatera!

(p.s.: sta idia peripou epipeda kostous bgainei k to v-strom 650, alla lew na paw se kati pio "mazemeno"...)

icet
22/05/2008, 21:54
Fazer ... πολύ καλήτερο από το cbf και σε δύναμη και σε οδική συμπεριφορά.
Το cbf δίνει τη ροπή πιο χαμηλά ενώ το fazer πρέπει να το δουλεύεις πιο ψηλά.
Εξαρτάται από το τρόπο οδήγησης σου πιο σου ταιριάζει καλύτερα.

makis206
22/05/2008, 22:36
Φίλε ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=23167), θα βρεις πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις που νομίζω ότι θα σε βοηθήσουν να καταλήξεις εύκολα σ'αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.

:beer:

menos
24/05/2008, 17:31
Επειδη οπως βλεπω εισαι κατοχος TDM θα σου προτεινα (απο πλευρας ιπποδυναμης) το Fazer... Επειδη ομως υπηρξα κατοχος CBF σου το προτεινω ανεπιφυλαχτα. Το ειχα ενα χρονο, εκανα 18.000 χλμ και το μονο που μου ζητουσε ηταν την βενζινη και το λαδακι του. 1)Σκυλι... Δεν καταλαβαινει απο ζορισματα.... 2) "Μπαινει" εξισου καλα στις στροφες ("διπλος" παντα εξυνα παταρακια) αλλα με πιο μαλακο αμορτισερ απο του Fazer... ακομη και αν το σκληρυνεις στο τερμα του. 3) Δεν μου παραπονεθηκε ποτε!!!!!! 4) Πιο ανετη θεση οδηγου/συνοδηγου απο το Fazer.... 5)Ελαφρως χαμηλοτερη καταναλωση (λογω ελλειψης ιππων:rolleyes: ). 6)Ανετη μεταπωληση και σε καλη τιμη (δεν ξερω για το Fazer) 7) Αν το παρεις με ABS ακομη καλυτερα. 8)HONDA..... Εγω προσωπικα το πουλησα γιατι ηθελα παραπανω γκαζι. Εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο την συμπεριφορα του στο δρομο και θα στο προτεινα ανεπιφυλαχτα εφοσον δεν σε απασχολει το μειονεκτημα (για πολλους) της ροπης. Ελπιζω να βοηθησα. Οποιο και να αγορασεις παντως...... Καλες βολτες. :wave2:

ntontos
26/05/2008, 17:26
magkes euxaristw

to gegonos oti to cbf dinei roph pio xamhla me trabaei arketa, tha dieukolynei arketa sthn kinhsh [athina menw], opou - as mh geliomaste - to mhxanaki tha perasei arketo xrono....
oso gia aloga, to tdm 850 dinei 80 k se shmantika megalytero baros, opote opoio ki an epilexw telika tha dw beltiwsh

gia thesi odhghshs? exw thn entypwsh oti to cbf prepei na nai kapws pio aneto, enw to fazer kommataki pio sport [?]

to bandit 650 ti sas leei? apo timh einai elkystikotato, an k arketa pio synthrhtiko se emfanish apo tous allous dyo diagwnizomenous

giorgoskoz
26/05/2008, 17:43
Είμουν και εγώ σε αυτό το δίλλημα πριν απο 6 μήνες.Μεταξύ των 3 θα έπαιρνα το cbf αλλα τότε είχε ανακοινωθεί ότι θα έβγαινε υδρόψυκτο και έτσι επέλεξα το bandit.Η εμφάνιση ειναι κάτι σχετικό για τον καθένα.
Η θέση οδήγησης είναι πάρα πολυ καλή (και ρυθμιζόμενη)
Η τιμή άριστη (6500 με abs)
Ο κινητήρας καινούριος
Δίνει 85 άλογα (με τελική 240)
Τό μόνο που προβληματιζόμουνα και τελικά δεν υπάρχει πρόβλημα είναι το βάρος το οποίο δεν το καταλαβαίνεις καθόλου στην κίνηση παρα μόνο όταν είσαι σε στάση.
Πιστεύω (πάντα προσωπική άποψη) έκανα την καλύτερη επιλογή.
Δες αν δεν βαριέσαι και αυτο το φόρουμ να πάρεις και άλλες γνώμες.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=33921&perpage=15&pagenumber=56

eyes_o9001
26/05/2008, 20:29
ειχα κι εγω αυτο το διλλημα και τελικα αποφασισα το FZ1 FAZER ABS 2008. για σενα θα προτεινα το FZ6 ABS.θα σε καλυψει σε ολα.

George-3-
26/05/2008, 21:18
+1 στο Fazer λογω αντιπροσωπειας.

cartman
26/05/2008, 22:56
Πολύ καλά και τα τρία (cbf fazer bandit), αλλά επειδή είχες TDM θα σου έλεγα από τα τρία να πάρεις το fazer. Είναι το μόνο που μπορεί να σε πορώσει. Με τα άλλα δεν νομίζω να δείς διαφορά σε δύναμη, ιδιαίτερα με το cbf!

Σαν δεύτερο των τριών θα σου πρότεινα το bandit! Δεν υπάρχει πιο τίμιο και με πολύ καλή τιμή! Και πιο δυνατό από το cbf.

(Άσχετο, αλλά το cbf θα το πρότεινα μόνο αν είσουν αρχάριος ή προερχόμενος από λίγα άλογα, λόγο ευχρηστίας, φιλικότητας, κ.τ.λ)

Και κάτι άλλο: μην ξεχνάς ότι κατεβαίνεις σε κυβικά, οπότε μην περιμένεις και πάρα πολλά! Έχω την εντύπωση ότι οποιοδήποτε 600άρι και να πάρεις, θα το βαρεθείς γρήγορα. Πιστεύω πήγαινε σε μεγαλύτερου κυβισμού, αν δεν είναι πρόβλημα τα λεφτά, π.χ. bandit 1260, fazer 1000, cbf 1000 κ.τ.λ.

:wave2:

icet
27/05/2008, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Πολύ καλά και τα τρία (cbf fazer bandit), αλλά επειδή είχες TDM θα σου έλεγα από τα τρία να πάρεις το fazer. Είναι το μόνο που μπορεί να σε πορώσει. Με τα άλλα δεν νομίζω να δείς διαφορά σε δύναμη, ιδιαίτερα με το cbf!

Σαν δεύτερο των τριών θα σου πρότεινα το bandit! Δεν υπάρχει πιο τίμιο και με πολύ καλή τιμή! Και πιο δυνατό από το cbf.

(Άσχετο, αλλά το cbf θα το πρότεινα μόνο αν είσουν αρχάριος ή προερχόμενος από λίγα άλογα, λόγο ευχρηστίας, φιλικότητας, κ.τ.λ)

Και κάτι άλλο: μην ξεχνάς ότι κατεβαίνεις σε κυβικά, οπότε μην περιμένεις και πάρα πολλά! Έχω την εντύπωση ότι οποιοδήποτε 600άρι και να πάρεις, θα το βαρεθείς γρήγορα. Πιστεύω πήγαινε σε μεγαλύτερου κυβισμού, αν δεν είναι πρόβλημα τα λεφτά, π.χ. bandit 1260, fazer 1000, cbf 1000 κ.τ.λ.

:wave2:

+1050

xampos
27/05/2008, 10:42
απο μενα + 1 στο fazer ;)

Εχετλαίος
27/05/2008, 11:09
+600 στο Fazer

kachius
27/05/2008, 11:14
.

Παίρνοντας ως δεδομένο ότι τα περισσότερα κυβικά/άλογα δεν είναι το ζητούμενο



Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos
Den mporw na pw oti hmoun dysaresthmenos apo auto, alla tha protimousa kati pio elafry k sxetika ligotero ogkwdes

(όποιος είχε το 850 καταλαβαίνει)

να σου πώ ότι το καλύτερο είναι το tdm 900. Η αίσθηση του βάρους δεν έχει καμμία
απολύτως καμμία σχέση με το 850. Κατά τα άλλα, είναι σχεδόν ολόιδιο το μηχανάκι,
και σε συμπεριφορά και σε γκάζι και σε ροπή.
Αλλά είπαμε, όχι η αίσθηση του βάρους (που είναι και 10 κιλά ελαφρύτερο το 900 αλλά
είναι απείρως πιο "καλοζυγισμένο" :uplate: )


Πέρα από αυτό, για να μην είμαι και εκτός θέματος, αν θες κάτι παρόμοιο με το 850
σε χαμηλό, εγώ θα σου προτείνω το cbf.

Είναι πολύ γραμμικό και προβλέψιμο και από γκάζι είναι πολύ όμοιο με το tdm.
Όταν είχα και εγώ το 850, είχα νοικιάσει για 2-3 μέρες ένα cbf γυμνό, και η σύγκριση
ήταν άμεση.
Μου άρεσε πάρα πολύ!
Στην αρχή ξενέρωσα λίγο με τη χαμηλή θέση, σα να καβάλησα παπάκι.
Δεν ήταν μόνο η θέση όμως, συνηθισμένος από το tdm έβαλα 1η, 2α, 3η στις 2500στρ/λ
και ρόλλαρα μακριά από το μαγαζί. Τότε κάνω να ανοίξω το γκάζι να ξεκολήσω λίγο
και με γράφει στα @@ :eyepop: Εδώ είναι που είπα "τί είναι αυτή η μ@@κια ρε...παπάκι πήρα!
Μετά από μερικά μέτρα κατάλαβα ότι αν θες να ανοίξεις λίγο (ή πολύ) γκάζι είναι απαραίτητο
να κατεβάσεις κανά δυο τρειςτεσσερις ταχύτητες, αλλά τότε ανοίγει γαμάτα!

Όπως είπα και στην αρχή ούτε λίγο ούτε πολύ αυτή είναι η διαφορά με το tdm, θέλει μερικά
κατεβάσματα παραπάνω. Η χαμηλή θέση πάντως είναι γαμάτη!! Πολύ με είχε πορώσει!
(για μηχανάκι με τιμόνι,ε; )
Γενικά παρατήρησα ότι αν το ανοίξεις γρήγορα, μέχρι τα 100 είναι λίγο πιο αργό από το tdm
ενώ μετά τα 100 ανοίγει πιο γρήγορα. Τελικές δε ξέρω, δεν τις συμπαθώ.

Το fazer το έκανα μια βολτούλα 10χλμ πολύ χαλαρή πριν κανά 6μηνο.
Καθώς η βόλτα ήταν πολύ μικρή και χαλαρή, δεν έχω να πω κάτι.
Προσωπικά πάντως δε μου άρεσε.
Αρχικά η θέση οδήγησης (μου φάνηκε "ανόητα" ψηλά),
μετά ο ήχος :yuck: και γενικά δεν το συμπάθησα καθόλου.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις πάντως είναι το γνωστό : βρες τα κάπου
να τα πας μια βολτούλα. Αφού (απ'ότι κατάλαβα) είσαι οκ με το tdm αλλά
έχει τα γνωστά του ζόρια, δες και το 900 μου είναι το ίδιο μηχανάκι χωρίς
τα ζόρια :eyepop:

:wave2:

ntontos
27/05/2008, 18:09
basika kala to eipe o filos:
thelw men to styl tou tdm [ta kanw ola kai symferw], alla oxi to baros tou
(to xw zygisei kai sto... gonato se mia saboura!), oute to ypsos tou.

oso gia telikes kai aloga den einai to zhtoumeno (oxi oti tha boleutw k me kana psofimi bebaia...)

to 900 to eida sthn ekthesi, deixnei beltiwmeno, alla den me polypshnei
eida k ta tria (fazer, cbf, bandit) alla an den ta odhghsw den bgainei symperasma

gia th diafora sta plaisia kana sxolio? (alouminio -diamanti-swlhnwto)
poso diaforopoioun thn katastash?

Elle
27/05/2008, 19:22
Εγώ θα κάνω μία εξαίρεση από τα λεγόμενα των υπολοίπων.
SUZUKI BANDIT
Γνώμη μου.
Γιατί;

Γιατί με το TDM όταν έδινες το γκάζι έκανε πράου και φόρτωνε σαν τρελό ακόμη και απο τις χαμηλές. Το FAZER θέλει στροφές για να κρατιέται δυνατο, ενώ στις χαμηλές στροφές... μου θυμίζει το ανιψάκι μου το αβάπτιστο όταν αποκοιμάται με την απαλή μουσική που κανουν τα παιχνιδια πoυ τραβάς το σκοινάκι.

Γιατί το cbf είναι ψοφίμι σε σχέση με το Fazer και τα 78 άλογα δεν νομίζω να φτάσουν για τέτοια φάση μηχανή που ζητάς. Εκτός αυτού το λέω γιατί δεν μου αρέσει και τόσο αισθητικά

Γιατί το Bandit μπορεί και δίνει καλύτερα στις χαμηλές στροφές και έχει ανώτερο κινητήρα από αυτόν του CBF και πιο φιλικό απο του Fazer.

Στην τελική εσύ αποφασίζεις!

1)Bandit
2)Fazer
3)CBF

menos
29/05/2008, 16:51
Γιατί το Bandit μπορεί και δίνει καλύτερα στις χαμηλές στροφές και έχει ανώτερο κινητήρα από αυτόν του CBF και πιο φιλικό απο του Fazer.


Οταν ακουω τετοια............
Κοιτα πρωτα ποσα CBF και FAZER κυκλοφορουν και μετα ξανασκεψου τον λογο που το Bandit πλεον δεν "πουλαει". Δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι το φθηνοτερο στην αγορα...... καποιος λογος θα υπαρχει....... Ο Νοων, Νοητω.:rolleyes:

apav
29/05/2008, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Γιατί το Bandit μπορεί και δίνει καλύτερα στις χαμηλές στροφές και έχει ανώτερο κινητήρα από αυτόν του CBF και πιο φιλικό απο του Fazer.


Οταν ακουω τετοια............
Κοιτα πρωτα ποσα CBF και FAZER κυκλοφορουν και μετα ξανασκεψου τον λογο που το Bandit πλεον δεν "πουλαει". Δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι το φθηνοτερο στην αγορα...... καποιος λογος θα υπαρχει....... Ο Νοων, Νοητω.:rolleyes:

1. Πότε έφεραν το Bandit για πρώτη φορά; :smilea:

2. Σε τι μειονεκτεί το Bandit σχετικά με την τιμή του; Γιατί η Honda έριξε την του Transalp; Μήπως έχασε σε ποιότητα ή είναι νέος "παίκτης" και θα πρέπει να ανταγωνιστεί το Στρώμα; Βλέπεις καμιά ομοιότητα με το Bandit; :D