PDA

View Full Version : ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΟ R6



csofos
22/05/2008, 19:57
Έχω ένα πρόβλημα με ένα r6 του 2001 (καρμπυρατέρ) μέχρι τις 4000-5000σαλ δεν δουλεύει ο 2ος κύλινδρος. ο κινητήρας ακούγεται καθαρά ότι δουλεύει ως 3κύλινδρος. μόλις περάσω τις 4000-5000σαλδουλεύει κανονικά. στην αρχή κοίταξα το μπουζί. το ρεύμα είνια κανονικό (γαλαζότατος σπινθήρας). μετά ξήλωσα καρμπυρατέρ και καθάρισα κάθε οπή του. το ίδιο πρόβλημα 1-2 βδομάδες πριν μου παρουσίαζε ο 3ος κύλινδρος. τότε, ήταν βουλωμένο ένα ζιγκλέρ. με το που το καθάρισα δούλεψε κανονικότατα. τώρα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα μου παρουσίασε ο 2ος κύλινδρος. παρόλο που καθάρισα τα πάντα στο καρμπυρατέρ του.
υπάρχει περίπτωση να είναι από ρεύμα? εννοώ να στέλνεται σε λάθος αβάνς ο σπινθήρας μόνο σε αυτό τον κύλινδρο?
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ που ξέχασα να αναφέρω. η μότο ήταν σε ακινησία για 3,5 χρόνια. σε αποθήκη. αλλάχτηκε μπαταρία φυσικά (όπως και τα αναλώσιμα λάδια, φίλτρα κλπ)
τι μπορεί να είναι? αν κάποιος μπορεί να διαφωτίσει θα ήμουν υπόχρεος
ευχαριστώ

djxenos
22/05/2008, 20:09
egw file doylevw san mixanikos...ara ayto poy moy les den mprow na to katalabw...ektos an enois oti to ena kilindro doylebei xoris na katebazei benzina to karbirater...egw tha protimoysa na ta bgaleis xana na pareis ena spay katharimoy karmpirater ( 5-10 eyro ) k na xevidoseis mono ta kato kapakia ta zigler na ta valeis spay k na ta vidoseis xana...
bebeai mporei na exeis kanei loathos se kanena relanti...

csofos
22/05/2008, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από djxenos
egw file doylevw san mixanikos...ara ayto poy moy les den mprow na to katalabw...ektos an enois oti to ena kilindro doylebei xoris na katebazei benzina to karbirater...egw tha protimoysa na ta bgaleis xana na pareis ena spay katharimoy karmpirater ( 5-10 eyro ) k na xevidoseis mono ta kato kapakia ta zigler na ta valeis spay k na ta vidoseis xana...
bebeai mporei na exeis kanei loathos se kanena relanti...
καλησπέρα φίλε μου. το έκανα αυτό με το σπρέι καθαρισμού καρμπυρατέρ. επειδή δεν υπήρχε πρόσβαση με τα καρμπυρατέρ πάνω στη μότο τα ξήλωσα και τα καθάρισα (όλα). ψέκαζα σπρέι σε όλα τα ζιγκλέρ και σε όλες τις οπές. και όλες έβγαζαν από την άλλη άκρη τους. τώρα γιατί στο διάολο δεν μπορεί να λειτουργήσει κάτω από τις 5000σαλ αυτός ο κύλινδρος...τι να πω? έχω σκάσει!!! βάζω χέρι στην πολλαπλή και καίνε όλες οι εξαγωγές εκτός από του 2ου. εκτός και αν το φορτώσω οπότε στρώνουν τα πάντα

djxenos
22/05/2008, 20:20
enois oti den katebazei benzina to 2-o karmpirater gia na doylevei to kilindro?
tote tha einai problima pistonioy i kanena potiraki i belona sto 2-o karmpirater exoyn problima... gia des ta ayta...

csofos
22/05/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από djxenos
enois oti den katebazei benzina to 2-o karmpirater gia na doylevei to kilindro?
tote tha einai problima pistonioy i kanena potiraki i belona sto 2-o karmpirater exoyn problima... gia des ta ayta...
αυτό ακριβώς εννοώ: δεν κατεβάζει βενζίνη ΑΛΛΑ μόνο μέχρι τις 4000-5000σαλ. μετά κατεβάζει και δουλεύει κανονικά. πρόβλημα στο πιστόνι δε νομίζω, γιατί στην εγνατία που το πάτησα, έγραψε 261km/h στο ψηφιακό καντράν. άρα βενζίνη πέφτει στον πλωτήρα. τι να πω??? ευχαριστώ πάντως:wave2:

djxenos
22/05/2008, 20:29
ara einai problima sto potiraki i stin belona ...
tsekare ta


oso gia to bideo apo to youtube...teleio...
tha kanw subscribe an de se pirazei...

csofos
22/05/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από djxenos
ara einai problima sto potiraki i stin belona ...
tsekare ta


oso gia to bideo apo to youtube...teleio...
tha kanw subscribe an de se pirazei...
οκ θα τα κοιτάξω αύριο. ευχαριστώ φίλε μου.

χαρά μου να κάνεις subscribe! δες τα όλα έχει και άλλα με μηχανές και με την άλλη ψώρα μου που την έχω και επάγγελμα: bodybuilding

τα λέμε :beer:

FZR1000
25/05/2008, 10:30
Τα ζιγκλερ τα εβγαλες ή τα καθαρισες πανω στα καρμπ? Αν δεν τα εβγαλες πρεπει γιατι εχουν τρυπες που δεν καθαριζουν αλλιως.

csofos
25/05/2008, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Τα ζιγκλερ τα εβγαλες ή τα καθαρισες πανω στα καρμπ? Αν δεν τα εβγαλες πρεπει γιατι εχουν τρυπες που δεν καθαριζουν αλλιως.
τα είχα βγάλει από τα καρμπυρατέρ. αλλά...κοίτα να δεις τι γίνεται: τα ξανάνοιξα σήμερα. γιατί θα έσκαγα (δεν υπάρχει βλάβη που να μην έχω φτιάξει). είνια ένα ζιγκλέρ που ευθύνεται για την τροφοδοσία στις χαμηλές (δίπλα στο ζιγκλέρ του φουλ). ενώ το γαμ...νο το είχα καθαρίσει, έπιασε (και) πάλι βρωμιά. αυτή τη φορά επέμενα πολύ με πεπιεσμένο αέρα. καθάρισα τα πάντα. και έτσι. το R6 τώρα ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΨΟΓΑ!!!
το όλο πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός ότι η μηχανή είχε να δουλέψει 3,5 χρόνια!!!
τέλος πάντων, τέλος καλό, όλα καλά. ευχαριστώ όλους.:wave2: