PDA

View Full Version : Ασυμμετρια εξατμισεων



theodosisv
22/05/2008, 21:14
παιδια πηρα το εργο(τεχνης, μη τα ξαναλεμε:smilea: ) την περασμενη πεμπτη, καινουργιο. σημερα παρατηρησα οτι, η δεξια εξατμιση ειναι πιο κοντα στο κεντρο τησ μηχανης περιπου ενα δαχτυλο σε σχεση με την αριστερη. οταν την κοιταζω ακριβως απο πισω φαινεται εντονα η ασυμμετρια. ειναι πιο μικρο το κενο μεταξυ πλαστικου και εξατμισης. ειναι ολες ετσι??
και κατι ακομα, το σασμαν χτυπαει αρκετα στις χαμηλες και κυριως στα κατεβασματα. φταινε τα πρωτα λαδια ? θα στρωσει με τον καιρο? κατα τα αλλα , ολα καλα , της εχω κανει 500 χλμ και μου αρεσει τρελα!!!:beer:

lazkal
22/05/2008, 23:03
Ναι ισχύει .
Καλοτάξιδη ...

Acanthor
23/05/2008, 09:04
Το κιβώτιο άλλες φορές κοπανάει λίγο, άλλες φορές πολύ. Ανάλογα τα λάδια, την αλυσίδα σου κλπ. Οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις στην πορεία. Πάντως δεν υπάρχει κάτι που να σε προβληματίζει...
Όσο για την ασυμμετρία δε γνωρίζω κάτι, έχω άφτερ μάρκετ εξατμίσεις. :)

hornet
23/05/2008, 09:25
το κιβωτιο θεωρειται σκληρο ακομα και στα 40000 που και που θα χτυπαει ,αλλα καμια σχεση με το τωρα που εισαι ...κοινως θα στρωσει με τον καιρο....τωρα για την ασυμετρια δεν θα πρεπε

ermisVFR
23/05/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
......παρατηρησα οτι, η δεξια εξατμιση ειναι πιο κοντα στο κεντρο τησ μηχανης περιπου ενα δαχτυλο σε σχεση με την αριστερη. οταν την κοιταζω ακριβως απο πισω φαινεται εντονα η ασυμμετρια. ειναι πιο μικρο το κενο μεταξυ πλαστικου και εξατμισης. ειναι ολες ετσι??
..........

Έτσι είναι και η δικιά μου και εγώ είχα απορήσει στην αρχή, αλλά και όλων όσων παρατήρησα.

gasoil
23/05/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
το κιβωτιο θεωρειται σκληρο ακομα και στα 40000 που και που θα χτυπαει ,αλλα καμια σχεση με το τωρα που εισαι ...κοινως θα στρωσει με τον καιρο....

Καταρχήν στον Θεοδόση καλορίζικος και καλοτάξιδος. :wave2: :beer: :wave2:
Η παρέα εδώ είναι super θα δείς με τον καιρό...:cool:
Στάθη περαστικά, χαιρόμαστε κατ' αρχήν που είσαι καλά :wave2:

Με το κιβώτιο τώρα και σε εμένα με 40000 ακόμα κάποιες στιγμές βαράει. Πολύ σημαντικό ρόλο η αλυσίδα. Αν είναι σωστά τεντωμένη και λαδωμένη. Ακολούθησα την συμβουλή του SOL
(οχι sprey καλό καθάρισμα και λίπανση με βαλβολίνη) και έχει διαφορά.!!!!
Ελυσα και την καμπάνα του συμπλέκτη από περιέργεια. Τα φιμπεράκια είναι σαν καινούργια!!!
Το μόνο που ήθελε οριακά άλαγμα ήταν ένα ρουλεμανάκι που τελικά δεν το άλλαξα.
Πολύ σημαντικό επίσης για το κοπάνημα και το λάδι. Τώρα δοκιμάζω τα motul v 300.
Οι εντυπώσεις μέτριες προς το παρόν. Αυτά.

theodosisv
23/05/2008, 12:56
παιδια τι να πω?? σας ευχαριστω ολους, πραγματικα ειναι πολυ πολυτιμη η βοηθεια σας. αλλωστε ηταν καθοριστικη και για την αγορα του εργου:D , και ειδικα η δικη σου acanthor λογω υψους. οσον αφορα τις αποριες μου, χαιρομαι που ρωταω ανθρωπους που εχουν κι αγαπουν αυτη την ξεχωριστη μηχανη(αν δεν ευλογισουμε και τα γενια μας..) δεν θελω να σκεφτω καν οτι θα γυρναω να ρωταω "μαστορια" που ουτε την εχουν οδηγησει ποτε... αυτοι που πραγματικα κατεχουν το αθλημα στην ελλαδα ειναι ελαχιστοι, το εχω δει απο το αμαξι. δουλεια που θελεις να γινει καλα, καντη μονος σου.
ελπιζω να σας γνωρισω και απο λοντα σιγα σιγα...:beer:

theodosisv
23/05/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasoil
Καταρχήν στον Θεοδόση καλορίζικος και καλοτάξιδος. :wave2: :beer: :wave2:
Η παρέα εδώ είναι super θα δείς με τον καιρό...:cool:
Στάθη περαστικά, χαιρόμαστε κατ' αρχήν που είσαι καλά :wave2:

Με το κιβώτιο τώρα και σε εμένα με 40000 ακόμα κάποιες στιγμές βαράει. Πολύ σημαντικό ρόλο η αλυσίδα. Αν είναι σωστά τεντωμένη και λαδωμένη. Ακολούθησα την συμβουλή του SOL
(οχι sprey καλό καθάρισμα και λίπανση με βαλβολίνη) και έχει διαφορά.!!!!
Ελυσα και την καμπάνα του συμπλέκτη από περιέργεια. Τα φιμπεράκια είναι σαν καινούργια!!!
Το μόνο που ήθελε οριακά άλαγμα ήταν ένα ρουλεμανάκι που τελικά δεν το άλλαξα.
Πολύ σημαντικό επίσης για το κοπάνημα και το λάδι. Τώρα δοκιμάζω τα motul v 300.
Οι εντυπώσεις μέτριες προς το παρόν. Αυτά.
χθες την καθαρισα-λαδωσα με 90αρα βαλβολινη και ειναι τελεια τα αποτελεσματα. αφου τη σκουπισα λιγο μετα, ουτε πεταει, ουτε ακουγεται!! δεν προκειται ποτε να ριξω σπρει οπως εκανα στο tdm και τα εκανε ολα πουτ@ν@. ουπς, συγνωμη, ειχα αγανακτησει να καθαριζω ομως...

SOL-VFR-VTEC
23/05/2008, 13:36
τεο...επιδη ειμαι λιγο ζουζουνι στα μοτορια που ειχα....γιατι ειμαι και ο μετρ τησ παντετας...(οχι οτι δεν εχω κανει και λαλακιεσ)):sick: οπου οκ τησ εφτιαξα......

η σχετικη μου πείρα..στο μοτορι....λεει το εξεις..

οσο αφορά την αλυσιδα....καλο πλυσιμο με πινελακι και πετρελαιο....φυσιμα(αν εχεισ αερα)
και μετα βαλβολινη 80-90...(οποιο μανουαλ ανοίξεις απο ολα τα μοτο ολα λενε βαλβολινη)..
βαζεισ απο την μια μερια στα ο ρινκ..και απο την αλλη...μπορει να με βλεπεις υπερβιλικο σε οτι κανω
αλλα στην αλυσίδα..οτι κανω..το κανω με ευλαβια....

τωρα για το λαδι..λεω εγω το εξής= βαζζο χρονια το σιλικολαιν..προ4
αλλα οτι εχω βαλει μεχρι τορα σε ολα τα μοτο μου...το κραταω μεχρι 4000χλμ..χτυπαει δεν χτυπαει..το κιβωτιο..και μαζι με φιλτρο φυσικα.......γιατι πωσ να το κανουμε...αυτα τα 2..ειναι η αναπνοη του κινητήρα..

μασ χαρίζει...χαρα...και αποιρα χλμ..τα μοτορια μας....το να δωσουμε 50-60 ευρα για αυτα τα 2
δεν ειναι δα ..και μεγκα εξοδο....

αα και για την εξατμα...και μενα το ιδιο ειναι..δεν τρεχει.....ο τυποσ που ηταν στο εργοστασιο για τησ εξατμησεις.....εκανε διαλειμα ..και του έφυγε...λιγο...η συμετρια .. :lol:

theodosisv
23/05/2008, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOL-VFR-VTEC
τεο...επιδη ειμαι λιγο ζουζουνι στα μοτορια που ειχα....γιατι ειμαι και ο μετρ τησ παντετας...(οχι οτι δεν εχω κανει και λαλακιεσ)):sick: οπου οκ τησ εφτιαξα......

η σχετικη μου πείρα..στο μοτορι....λεει το εξεις..

οσο αφορά την αλυσιδα....καλο πλυσιμο με πινελακι και πετρελαιο....φυσιμα(αν εχεισ αερα)
και μετα βαλβολινη 80-90...(οποιο μανουαλ ανοίξεις απο ολα τα μοτο ολα λενε βαλβολινη)..
βαζεισ απο την μια μερια στα ο ρινκ..και απο την αλλη...μπορει να με βλεπεις υπερβιλικο σε οτι κανω
αλλα στην αλυσίδα..οτι κανω..το κανω με ευλαβια....

τωρα για το λαδι..λεω εγω το εξής= βαζζο χρονια το σιλικολαιν..προ4
αλλα οτι εχω βαλει μεχρι τορα σε ολα τα μοτο μου...το κραταω μεχρι 4000χλμ..χτυπαει δεν χτυπαει..το κιβωτιο..και μαζι με φιλτρο φυσικα.......γιατι πωσ να το κανουμε...αυτα τα 2..ειναι η αναπνοη του κινητήρα..

μασ χαρίζει...χαρα...και αποιρα χλμ..τα μοτορια μας....το να δωσουμε 50-60 ευρα για αυτα τα 2
δεν ειναι δα ..και μεγκα εξοδο....

χρησιμοποιησα 90αρα βαλβολινη και οχι 80-90, πειραζει? και την εβαλα στη μεσα μερια της αλυσιδας, επρεπε και αριστερα - δεξια? εκανα κατι λαθος?
αα και για την εξατμα...και μενα το ιδιο ειναι..δεν τρεχει.....ο τυποσ που ηταν στο εργοστασιο για τησ εξατμησεις.....εκανε διαλειμα ..και του έφυγε...λιγο...η συμετρια .. :lol:

theodosisv
23/05/2008, 18:06
εννοω, λαδωσα με 90αρα και οχι με 80-90. πειραζει? και λαδωσα απο μεσα, ηθελε και αριστερα δεξια? παντως δεν ακουγεται τιποτα...

Acanthor
26/05/2008, 11:06
Χμμμμ....κάποια στιγμή πρέπει να το δοκιμάσω κι αυτό με τη βαλβολίνη μου φάινεται....αν προλάβω να την καθαρίσω βέβαια.... :rolleyes:

Τεο! Για πες μας εντυπώσεις από TDM900 σε VFR! Πώς σου φάνηκε η μετάβαση?

Εγώ πάντως (το ίδιο έκανα) είδα μεγάλη διαφορά στη θέση οδήγησης και από τότε δε θέλω να βλέπω ούτε ζωγραφιστή όρθια θέση οδήγησης! :D

theodosisv
26/05/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Χμμμμ....κάποια στιγμή πρέπει να το δοκιμάσω κι αυτό με τη βαλβολίνη μου φάινεται....αν προλάβω να την καθαρίσω βέβαια.... :rolleyes:

Τεο! Για πες μας εντυπώσεις από TDM900 σε VFR! Πώς σου φάνηκε η μετάβαση?

Εγώ πάντως (το ίδιο έκανα) είδα μεγάλη διαφορά στη θέση οδήγησης και από τότε δε θέλω να βλέπω ούτε ζωγραφιστή όρθια θέση οδήγησης! :D
κοιτα, εγω ηθελα εξ αρχης να παρω μοτοσυκλετα, με ολη τη σημασια της λεξης. με το vfr, διαπιστωσα οτι κακως λοιπον αγορασα το TDM. δε λεω, πολυ καλη μηχανη, δε θα πει οχι πουθενα, οικονομικη απο καταναλωση, ευχριστη(για ολες τις δουλειες) , ανετη και ξεκουραστη και με καλη οδικη συμπεριφορα για τετοιου ειδους μηχανη. ομως ολα αυτα μεχρι τη στιγμη που τη βλεπεις λιγο πιο σπορ τη δουλεια. εκει κανεις συμβιβασμους εννοειται. ασε που ετρωγα αερα και παλευα με τα κυματα απο τα 120 αν φυσουσε λιγακι. ενω το VFR , βραχος!!! και μου το ελεγαν, στα 200 θα κανεις τσιγαρο :D :D
η θεση οδηγησης μου εκατσε καλα αλλα θελω δρομο για να μαθω να καθομαι σωστα χωρις να κουραζομαι(οσο κουραζομαι τελος παντων) παντως το vfr διαπιστωσα οτι ειναι αυτο αποκαλουσα τοσο καιρο ''μοτοσυκλετα''.
ομως αν ηθελα μια μηχανη για να κανω τις δουλειες μου στην πολη και για χαλαρες βολτες, παλι TDM θα επερνα. επειδη ομως προτιμω κατι να με παθιαζει, κι ας στερειται ευχρηστιας κι ανεσης, VFR-TDM σημειωσατε 1!

Acanthor
26/05/2008, 16:50
Έχουμε ένα ύψος που μας επιτρέπει να αλλάζουμε θέση στη μηχανή ώστε να πιέζονται ορισμένα μέρη του σώματός μας ομοιόμορφα και αυτό για μένα είναι το καλύτερο. Το TDM έχει μόνο ΜΙΑ θέση οδήγησης, ακόμα κι αν είσαι κοντά στα 2 μέτρα...
Το VFR θες να σηκώσεις λίγο τον κορμό να αποφορτήσεις τους καρπούς το κάνεις, θες να σφίξεις λίγο τα πόδια να χαλαρώσει όλο σου το σώμα, κι αυτό γίνεται, θες να σηκωθείς τελείως σχεδόν όρθιος αφού τα μακρυά σου χέρια σου το επιτρέπουν, το κάνεις κι αυτό. Και βέβαια αν θες να οδηγήσεις πιο σπορ σκύβεις τραβιέσαι λίγο πίσω και απολαμβάνεις χαλαρώνοντας του καρπούς σου πιέζοντας με τα πόδια...
Το θεωρώ πολύ ευέλκτο μηχανάκι και μπορώ να περνάω πάνω του ατέλειωτες ώρες χωρίς να κουράζομαι πουθενά, αν και εφόσον η διαδρομή έχει εναλλαγές, από ευθείες, μέχρι ορεινό κλειστό στροφιλίκι.

theodosisv
26/05/2008, 17:40
ναι... δε μπορω να πω οτι εχεις αδικο...τα παρατηρησα ολα αυτα που λες!! απλως λογο πολυ μικρης επαφης με τη μηχανη δε τα ειχα συνηδητοποιησει.
αναφερθηκα ελαχιστα στα καλα του vfr οχι γιατι το θεωρω υποδεεστερο. καθε αλλο, τα καλα του ειναι τα ευκολως εννοουμενα που παραλειπονται...:beer: