PDA

View Full Version : τρισάθλιο συγκριτικό ΜΟΤΟ στα ον-οφ 650 / 800 με θύμα το V-Strom ...



Σελίδες : [1] 2

Bil
22/05/2008, 22:52
Με το ζόρι ρε π...τη μου να είναι πρώτο το F650 !!!;;;;;;; :mad: :eyepop:

Όλο το άρθρο είναι για τον π...σο αλλά εκείνο το αμίμητο οτι τους "αναγκάζουν" να αποδεχτούν το V-Strom ως καλό, οι πωλήσεις του ,.... μα τι βλακεία θέε μου !!! Ναι ρε είμαστε χαζοί εμείς που το διαλέξαμε και άλλοι χιλιάδες που θα το αγοράσουν και είστε έςξυπνοι εσείς που μας προτείνετε πρώτο μηχανάκι με μονό δισκόφρενο και τιμή εκκίνησης τα 7900 !!! Ασταδιαλα !:sun:

Vestromma που είσαι εεεεεεεεεε !!!!

STOYBI
22/05/2008, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Με το ζόρι ρε π...τη μου να είναι πρώτο το F650 !!!;;;;;;; :mad: :eyepop:

Όλο το άρθρο είναι για τον π...σο αλλά εκείνο το αμίμητο οτι τους "αναγκάζουν" να αποδεχτούν το V-Strom ως καλό, οι πωλήσεις του ,.... μα τι βλακεία θέε μου !!! Ναι ρε είμαστε χαζοί εμείς που το διαλέξαμε και άλλοι χιλιάδες που θα το αγοράσουν και είστε έςξυπνοι εσείς που μας προτείνετε πρώτο μηχανάκι με μονό δισκόφρενο και τιμή εκκίνησης τα 7900 !!! Ασταδιαλα !:sun:

Vestromma που είσαι εεεεεεεεεε !!!!

Δηλ ... Επειδη εχει διπλο δισκοφρενο το V-Strom επρεπε να βγει καλυτερο..???

SOTHRHS
22/05/2008, 23:16
ΑΡΧΟΝΤΑ ΚΟΙΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ F800.ΔΕΝ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΣΥΓΧΙΖΕΣΑΙ ΛΟΙΠΟΝ

Bavarian
22/05/2008, 23:23
Τα περιοδικά τη δουλειά τους κάνουν.Οτι είναι να γράψουν θα το γράψουν.Η πραγματικότητα όμως δείχνει ΤΙ θέλει αυτός που πληρώνει και ΤΙ προτιμάει.Και προτιμάει V strom.

el_hymador
22/05/2008, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bil
Με το ζόρι ρε π...τη μου να είναι πρώτο το F650 !!!;;;;;;; :mad: :eyepop:

Όλο το άρθρο είναι για τον π...σο αλλά εκείνο το αμίμητο οτι τους "αναγκάζουν" να αποδεχτούν το V-Strom ως καλό, οι πωλήσεις του ,.... μα τι βλακεία θέε μου !!! Ναι ρε είμαστε χαζοί εμείς που το διαλέξαμε και άλλοι χιλιάδες που θα το αγοράσουν και είστε έςξυπνοι εσείς που μας προτείνετε πρώτο μηχανάκι με μονό δισκόφρενο και τιμή εκκίνησης τα 7900 !!! Ασταδιαλα !:sun:

Vestromma που είσαι εεεεεεεεεε !!!!

Φιλε μια ερωτηση μονο, αλλα σε παρακαλω να απαντησεις ειλικρινα....

εχεις οδηγησει το μηχανακι που δεν θα επρεπε σε καμια περιπτωση να βγει πρωτο κατα την δικη σου κριση;

div400
22/05/2008, 23:29
άντε πάλι.....:rolleyes:

λές και σας κατακρίνουν ή προσβάλλουν για την επιλογή σας βρε παιδια.....



οκ ειναι κάπως υπερβολικα ''περιγραφηκοι '' στις αναφορες τους στο vstrom αλλα δεν αποκομισα την αισθηση οτι το κακολογουν....but thats just me. ισα ισα που, ειδικα σε οτι αφορα το τουρισμο, επαινουν τις δυνατοτητες του.

τεσπα το ρεζουμε ειναι...Αφου γουσταρετε τις μηχανες που καβαλατε τι σας νοιαζει τι λεει ενα περιοδικο????

SOTHRHS
22/05/2008, 23:32
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ DIV400

MUSTILI
22/05/2008, 23:53
Να πω την αληθεια και εμενα μου φανηκαν καποια κομματακια υπερβολικα! (εχω strom)
πχ αναφερει οτι και καλα το περιμενανε στην κινηση!!Κολλαει το strom και δεν κολλανε τα παρομοια;

Δεν ξερω, προφανως αυτος ειναι ο ανταγωνισμος και ισως επιτηδες καπου υπερβαλλουν. Καινουργια μοντελα τα δυο, φρεσκο και το versys ε!το strom προφανως μειονεκτει.

Οπως λενε και οι πιο πανω φιλοι, οι πωλησεις αλλα λενε...

vestromas
23/05/2008, 00:12
Ρε μαγκες, δεν σας ειπα οτι το μοτο ειναι black list, μετα εην προηγουμενη πατατα με το τρανσαλπ; Αφου ειναι στημενη η δουλεια και φαινετε. Τι το περνετε και συγχιζεστε;
Κανει μπαμ η πολιτικη τους για τα καινουρια μοντελα. Αν πουλησει κανενα απο αυτα που παρουσιαζουνε περισοτερο απο το βεστρομ, τοτε εγω θα ειμαι ο επομενος Παππας μετα τον Βενεδικτο.:beer: :wave2:

SOTHRHS
23/05/2008, 00:15
VESTROMA ΣΑΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΑ ΛΕΣ

vestromas
23/05/2008, 00:34
Mε σενα Σωτηρη, ειμαστε ειδη εδω μεσα 274ις, και ερχονται και αλλοι.
Υπαρχει περιπτωση, τα εν λογω μοντελα να δουν εδω μεσα αντιστοιχο νουμερο;
Καλως ηρθατε οι καινουριοι και μην μου συγχιζεστε.:lol: :beer: :beer: :wave2:

el_hymador
23/05/2008, 00:40
Επειδη ο φιλος που ανοιξε την συζητηση δεν απαντησε στο ερωτημα μου, απευθυνω την ερωτηση σε ολους τους κατοχους V-Strom...

Απο ολα αυτα τα μηχανακια τα οποια πιστευετε οτι δεν θα επρεπε ουτε κατα διανοια να λογιζονται εστω ισαξια με το V-Strom, ποια εχετε οδηγησει;

παρακαλω να ειστε ειλικρινεις, αλλωστε συζητηση κανουμε, δεν τσακωνομαστε (...ακομα :lol: )

el_hymador
23/05/2008, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε μαγκες, δεν σας ειπα οτι το μοτο ειναι black list, μετα εην προηγουμενη πατατα με το τρανσαλπ; Αφου ειναι στημενη η δουλεια και φαινετε. Τι το περνετε και συγχιζεστε;
Κανει μπαμ η πολιτικη τους για τα καινουρια μοντελα. Αν πουλησει κανενα απο αυτα που παρουσιαζουνε περισοτερο απο το βεστρομ, τοτε εγω θα ειμαι ο επομενος Παππας μετα τον Βενεδικτο.:beer: :wave2:


συμφωνω και εγω οτι δυκολα καποια απο τα Versys, F650GS και Transalp700 θα πουλησει παραπανω απο το V-Strom...

...αλλα το θεμα μας ειναι πιο ειναι το καλυτερο και οχι πιο πουλαει περισσοτερο...

και το Hyundai Accent γ@μει στις πωλησεις παντως.

vestromas
23/05/2008, 01:01
Ελ χυμαδορα, εισαι γνωστος προβοκατορας του φορουμ, αλλα θα σου απαντησω.:lol:
Καλυτερο μηχανακι, ειναι αυτο που κανει τα περισοτερα πραγματα καλα, με τα λιγοτερα λευτα.
Αυτο το μηχανακι εναι το βεστρομ.
τωρα οταν λες αν τα εχουμε οδηγησει τα αλλα, τι υπαινισεσε;
Οτι προσφερουν τιποτα εξωπραγματικες συγκινησεις;
Ρε χυμαδορα, το βεστρομ ειναι τα Ιμαλαια και τα αλλα το Φιλοπαππου.:rotflmao:
Και στην καλυτερη τιμη της αγορας. Ασε που και ολα την ιδια τιμη να ειχανε, παλι το βεστρομ θα ητανε καλυτερο.
Γιατι; Διοτι ειναι σαν χιλιαρι με τιμη 650, και στο γκαζι και στο περπατημα.
Πιος τυφλος δεν θελει το φως του;:rotflmao: :beer: :wave2:

doctor x
23/05/2008, 01:19
απλα!αν λεω αν το στρομ εκανε 9000 θα τ αγοραζατε?λεω τωρα....

div400
23/05/2008, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Καλυτερο μηχανακι, ειναι αυτο που κανει τα περισοτερα πραγματα καλα, με τα λιγοτερα λευτα.
Αυτο το μηχανακι εναι το βεστρομ.

αυτο σε μεγάλο βαθμό είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ γιατι για μενα μπορει να ειναι και το tdm ή το dr650rs ή το νεο xtz 660 tenere.....
προφανός για σένα (και πολλους αλλους) ειναι το vstrom.



Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
τωρα οταν λες αν τα εχουμε οδηγησει τα αλλα, τι υπαινισεσε;
Οτι προσφερουν τιποτα εξωπραγματικες συγκινησεις;

προφανός εννοεί αν εχεις οδηγήσει το f650 ή το versys για να έχεις άποψη (αμεση δηλ) σε τι διαφέρει , τι κανει καλυτερα ή χειρότερα απο το vstrom.....
γιατι και μενα δεν με αρεσει το vtr-f αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρία σε αυτο ωστε να μπορώ το ''κρίνω'' σε σχεση με το SV μου....



Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ρε χυμαδορα, το βεστρομ ειναι τα Ιμαλαια και τα αλλα το Φιλοπαππου.:rotflmao:
Και στην καλυτερη τιμη της αγορας. Ασε που και ολα την ιδια τιμη να ειχανε, παλι το βεστρομ θα ητανε καλυτερο.
Γιατι; Διοτι ειναι σαν χιλιαρι με τιμη 650, και στο γκαζι και στο περπατημα.
Πιος τυφλος δεν θελει το φως του;:rotflmao: :beer: :wave2:

εδω κοιτα να δεις τι συμβαίνει τωρα...ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΟΤΟ!!!!:uplate: :eyepop:

εκεινοι το λενε ογκοδες, εσυ το παρομοιαζεις με τα Ιμαλάια.....:lol: :rotflmao:
εκεινοι εγραψαν οτι στην τιμη του vstrom το f650 ερχεται γυμνο, εσυ το λες ''καλυτερη τιμη της αγοράς''...
μαλλον λοιπον συμφωνεις με τους συντακτες του ΜΟΤΟ και δεν το έχεις καταλάβει...:lol:

vasdekiss
23/05/2008, 01:26
Για να ρίξω λάδι στη φωτιά και μόνο για αυτό να σας ρωτήσω: Ο Φοίβος και ο Καρβέλας που πουλάνε τρελά, στην Ελλάδα, είναι και οι καλύτεροι, ποιοτικότεροι κτλ;


Προσωπικά μου αρέσει πολύ το v-strom και όσοι το αγοράσανε καλά κάνανε αφου τους αρέσει. Αλλά οι πωλήσεις δεν είναι πάντα κριτήριο, άσχετα αν το v-strom είναι όντως πολύ καλό μηχανάκι....



Τα λέμε...:beer:

vestromas
23/05/2008, 01:29
Αν το στρομ εκανε 9000, ξερεις τι θα ειχε επανω; Μεχρι και τον ιδιο τον γιοσιμουρα να σου κανει αερα, στα π@π@ρια, μαζι με τις κορες του και τις ανηψιες του.:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

vestromas
23/05/2008, 01:32
Αμα καβαλησεις τον Φοιβο και τον Καρβελα, δεν θα σε παει καλυτερα απο τον Βαγκνερ και τον Πουτσινι; :rotflmao:
:rotflmao: :beer: :wave2:

painterakis
23/05/2008, 01:33
εγω δε θα εκφρασω τη γνωμη για τα αλλα 3 γιατι δε τα εχω οδηγησει (και δε θελω κιολας) αλλα μονο για το δικο μου σε σχεση με τι λεει το περιοδικο.

<< το vstrom στη πραγματικοτητα δε μπορει να κανει τιποτα περισσοτερο στο χωμα,απο το να διασχισει μια μικρη διαδρομη χωρις να παθει τιποτα >> σωστο

<< παρκαρουμε τις μοτοσυκλετες μας μπροστα στην καφετερια και μετραμε τα ... κυβικα μας.το vstrom παραμενει για αλλη μια φορα νικητης σε αυτη τη διαδικασια οντως το μεγαλυτερο σε διαστασεις απο ολα >> σωστο

<<επισεις η σταθερη "made in japan" ποιοτητα υλικων και φινιρισματος του vstrom του δινουν αλλο ενα ποντο >> σωστο

<<ειμαστε ολοι ετοιμοι να φυγουμε ,εκτος απο το γκλαβα που ψαχνει να βρει ποιο ειναι το δικο του vstrom αναμεσα στα αλλα 50 που εχουν παρκαρει στη καφετερια >> σωστοτατο :)

<<μεσα στην αθηνα λοιπον το vstom ειναι ταλαιπωρια >> ως ενα βαθμο ειναι σωστο

<<μεσα στην αθηνα λοιπον το vstom ειναι ταλαιπωρια μολις η μπαρα των διοδιων σηκωθει το vstrom ειναι ο απολυτος αρχοντας της κατηγοριας,χωρις καμια αμφισβητηση.σελα βασιλικη για 2 ατομα και πανευκολη ρυθμιση για τη προφορτιση της πισω αναρτησης.μεγαλη σχαρα,να φορτωνεις ...προστασια απο τον αερα,το κρυο,τη βροχη,τα μυγακια.και φυσικα ενας ευστροφος και με δυναμη ψηλα,με ελαχιστους κραδασμους,ωστε να καταπινεις τα χιλιομετρα με μεγαλες ωριαιες ταχυτητες >> απλα τα ζουμε καθημερινα ολα αυτα

<<
οπως και μεσα στη πολη,το vstrom κανει τους επαρχιακους δρομους να μοιαζουν πιο στενοι απο οτι ειναι .θελει κοπο και καλο σημαδι για να περασει ενα εσακι χωρις να βγει στο αντιθετο ρευμα και οι φουρκετες ειναι μια επιπονη και αργη διαδικασια.ειδικα σε γλυστερο στροφιλικι με1η-2α στο κιβωτιο ... η ελλειψη ροπης και δυναμης χαμηλα σε συνδιασμο με το μεγαλο βαρος σε αναγκαζουν να κρατας τις στροφες του κινητηρα ψηλα,με αποτελεσμα την ευκολη απωλεια προσφυσης του πισω τροχου... >> απλα με καλυψε

απο τα παραπανω εγω βλεπω οτι οσο αφορα το vstrom ειναι σωστο το δημοσιευμα.οσο αφορα τωρα την συγκριση δε μπορω να εκφερω γνωμη μιας και δε εχω οδηγησει τα υπολοιπα 3,οπως ειπα παραπανω.

el_hymador
23/05/2008, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ελ χυμαδορα, εισαι γνωστος προβοκατορας του φορουμ, αλλα θα σου απαντησω.:lol:
Καλυτερο μηχανακι, ειναι αυτο που κανει τα περισοτερα πραγματα καλα, με τα λιγοτερα λευτα.
Αυτο το μηχανακι εναι το βεστρομ.
τωρα οταν λες αν τα εχουμε οδηγησει τα αλλα, τι υπαινισεσε;
Οτι προσφερουν τιποτα εξωπραγματικες συγκινησεις;
Ρε χυμαδορα, το βεστρομ ειναι τα Ιμαλαια και τα αλλα το Φιλοπαππου.:rotflmao:
Και στην καλυτερη τιμη της αγορας. Ασε που και ολα την ιδια τιμη να ειχανε, παλι το βεστρομ θα ητανε καλυτερο.
Γιατι; Διοτι ειναι σαν χιλιαρι με τιμη 650, και στο γκαζι και στο περπατημα.
Πιος τυφλος δεν θελει το φως του;:rotflmao: :beer: :wave2:


Αρα δεν εχεις οδηγησει κανενα απο τα "αλλα" μηχανακια προφανως...:rolleyes:

Το πιο εινα καλυτερο σηκωνει μεγαλη κουβεντα και εξαρταται απο δεκαδες παραγοντες....

Το οτι το V-Strom -ισως- να κανει τα παντα απλως καλα με τα λιγοτερα λεφτα, δεν μου λεει απολυτως τιποτα.

Ο καθενας αναλογως των αναγκων του η της κ@υλ@ς του μπορει να ιεραρχισει με εντελως διαφορετικο τροπο αυτα που ζητα απο μια μηχανη σε σχεση με τις δικες σου προτιμησεις...

Μπορει καποιος να θελει γκαζι, αλλος μπορει να θελει τουριστικες δυνατοτητες, ενα τριτος μπορει να θελει να πηγαινει στο χωμα, και τελος καποιος μπορει να προτιμα πουλ-μουρ και μοστρα.

Σε αυτη την κατηγορια υπαρχουν μοτοσικλετες που "κανουν τα παντα καλα" και αυτες μπορουν να συγκριθουν μεταξυ τους στο ποσο καλα τελικα τα κανουν.... και υπαρχουν μοτοσικλετες που κανουν μερικα πραγματα πολυ καλα αλλα αναποφευκτα χανουν σε αλλους τομεις.

Για τον γκ@υλωμενο με το στριβινγκ, οσο και να χτυπας τον κολο σου κατω, δεν προκειται ποτε να τον πεισεις οτι το Strom ειναι καλυτερο απο το Multistrada 620 π.χ. ...και εδω που τα λεμε, δικιο εχει...μην τον αρχισεις κατα την παγια τακτικη σου στο οτι τα Ducati σπανε, ειναι μπο*υρδελα, δεν πανε βημα κτλ., γιατι οσο εσυ δεν καταλαβαινεις τι διαλο ευχαριστηση αντλει οταν σε περναει απο την εξωτερικη με +20 και σου κανει κ*λοδαχτυλο κιολας, αλλο τοσο αυτος δεν νοιωθει και δεν καταλαβαινει τα επιχειρηματα σου περι ανωτεροττος της μηχανης σου...απλα εχετε διαφορετικα προτυπα αξιολογησης.

Για εκεινον, το γεγονος οτι το μηχανακι του ειναι το πιο στημενο και το πιο στριφτερο απο ολα τα αλλα της κατηγοριας ειναι το σημαντικοτερο. Στα @@ του αν δεν μπορει να παρει δευτερο ατομο, στα @@ του αν δεν ταξιδευει ανετα με 170, στα @@ του αν τον δυσκολευει στην πολη, στα @@ του αν του καει περισσοτερο, στα @@ του αν η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι η καλυτερη...

Το iδιο μπορει να συμβει και με εναν κατοχο Transalp, η F650GS, τα οποια και ειναι αμεσα ανταγωνιστικα στην κατηγορια "τα κανω ολα" που ανηκει και το Strom..

Μπορει να μην θελουν μια μηχανη που ειναι τοσο συνηθισμενη οσο και η βαρελισια φετα στην χωρα μας...

Μπορει ο αλλος να φταχνεται με το φτερακι η τον κυανολευκο ελικα στο ρεζερβουαρ...

Χιλια δυο μπορει...

Μην εισαι τοσο απολυτος. Αντικειμενικα καλυτερο μηχανακι μπορει να υπαρξει, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει αντικειμενικη κριση για το γουστο και την κ@υλ@ του καθενος...και στην τελικη -επειδη περι μοτοσικλετων ο λογος-, τι ειναι καλυτερο; να αγοραζεις βαση της λογικης η βαση της κ@υλ@ς σου;









:wave2:

vasdekiss
23/05/2008, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

Μην εισαι τοσο απολυτος. Αντικειμενικα καλυτερο μηχανακι μπορει να υπαρξει, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει αντικειμενικη κριση για το γουστο και την κ@υλ@ του καθενος...και στην τελικη -επειδη περι μοτοσικλετων ο λογος-, τι ειναι καλυτερο; να αγοραζεις βαση της λογικης η βαση της κ@υλ@ς σου;


:wave2:



+1000 :beer:

vestromas
23/05/2008, 01:54
Συμφωνω απολυτα σε ολα οσα ειπες χυμαδορα. Το μοτο οταν γραφει συγκριτικα, τα λαμβανει υποψιν του ολα αυτα; Αν ναι τοτε δεν υπαρχει θεμα. Αν κραταγε πραγματικα ισες αποστασεις, στο προηγουμενο και το τωρινο τευχος, δεν θα μιλαγε κανεις.
Αντιθετως τωρα προωθει τα καινουρια μοντελα και σνομπαρει το vstrom γιατι με τις πωλησεις του τους εχει χαζεψει ολους και θελουν να το μαζεψουν λιγο να πουλησει και κανενας αλλος. Λοιπον σας αρεσει δεν σας αρεσει το vstrom ειναι βασιλιας στην κατηγορια και καλα θα κανουν να ασχοληθουν με αλλες κατηγοριες για κανα δυο τρια χρονακια ακομα γιατι θα φανε τα μουτρα τους. Δεν θελει και πολυ ο Σφακιανακης να το πουλησει με τριπλετα γιοσιμουρες καρινες χουφτες καγκελοπορτες τζιπι ες, εξιμισι χιλιαρικα και να τους παρει και τα σωβρακα.:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :beer: :wave2:

el_hymador
23/05/2008, 02:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Συμφωνω απολυτα σε ολα οσα ειπες χυμαδορα. Το μοτο οταν γραφει συγκριτικα, τα λαμβανει υποψιν του ολα αυτα; Αν ναι τοτε δεν υπαρχει θεμα. Αν κραταγε πραγματικα ισες αποστασεις, στο προηγουμενο και το τωρινο τευχος, δεν θα μιλαγε κανεις.
Αντιθετως τωρα προωθει τα καινουρια μοντελα και σνομπαρει το vstrom γιατι με τις πωλησεις του τους εχει χαζεψει ολους και θελουν να το μαζεψουν λιγο να πουλησει και κανενας αλλος. Λοιπον σας αρεσει δεν σας αρεσει το vstrom ειναι βασιλιας στην κατηγορια και καλα θα κανουν να ασχοληθουν με αλλες κατηγοριες για κανα δυο τρια χρονακια ακομα γιατι θα φανε τα μουτρα τους. Δεν θελει και πολυ ο Σφακιανακης να το πουλησει με τριπλετα γιοσιμουρες καρινες χουφτες καγκελοπορτες τζιπι ες, εξιμισι χιλιαρικα και να τους παρει και τα σωβρακα.:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :beer: :wave2:


Εχεις δικιο!!!

Ευτυχως που πεσαν κατι βιβλια στα χερια μου και ξεστραβωθηκα επιτελους!!!

Το V-Strom ειναι το δικυλινδρο γενος που εθαψε στην ερημο Τακλαμακαν τις ορδες των απιστων on-off που μας μισουν και θελουν να καταστρεψουν τους εκκεντροφορους μας!

Η μασκα του V-Strom, αναπαρισταται σε ταφους των Μαγια και στις Πυραμιδες, ενω αποκρυφα κειμενα γραμμενα στα αραμαϊκα αναφερουν τα διακενα των βαλβιδων του strom!

Το ημερολογια των Αζτεκων ειναι βασισμενο πανω στα διαστηματα srevice του Strom, ενω ως σημαντικοτερος λατρευτικος τοπος κατα την αρχαιοτητα αναφερεται το ηφαιστειo Strompoli!


131649

vestromas
23/05/2008, 02:16
Περα απο τον χαβαλε, αυτα τα βιβλια αν δεν τα εχεις διαβαση, χανεις.:beer: :beer: :wave2:

el_hymador
23/05/2008, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Περα απο τον χαβαλε, αυτα τα βιβλια αν δεν τα εχεις διαβαση, χανεις.:beer: :beer: :wave2:

καλα μην νομιζεις...και εσυ που τα εχεις διαβασει "χανεις"...:lol: :lol: :lol: :lol: :wave2:

div400
23/05/2008, 02:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εχεις δικιο!!!

Ευτυχως που πεσαν κατι βιβλια στα χερια μου και ξεστραβωθηκα επιτελους!!!

Το V-Strom ειναι το δικυλινδρο γενος που εθαψε στην ερημο Τακλαμακαν τις ορδες των απιστων on-off που μας μισουν και θελουν να καταστρεψουν τους εκκεντροφορους μας!

Η μασκα του V-Strom, αναπαρισταται σε ταφους των Μαγια και στις Πυραμιδες, ενω αποκρυφα κειμενα γραμμενα στα αραμαϊκα αναφερουν τα διακενα των βαλβιδων του strom!

Το ημερολογια των Αζτεκων ειναι βασισμενο πανω στα διαστηματα srevice του Strom, ενω ως σημαντικοτερος λατρευτικος τοπος κατα την αρχαιοτητα αναφερεται το ηφαιστειo Strompoli!

:lol: :rotflmao: :bigcry: :bawl: :lol: :rotflmao:

τι ειπε ρε.....

:lol: :bawl: :rotflmao: :bigcry: :lol:

DimChios
23/05/2008, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
καλα μην νομιζεις...και εσυ που τα εχεις διαβασει "χανεις"...:lol: :lol: :lol: :lol: :wave2:


ΠΡΟΣΚΥΝΩ ΡΕ ΜΛΚ ΧΥΜΑΔΟΡ!!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

MUSTILI
23/05/2008, 09:03
Μιλαμε vestromas hymador σε πολυ μεγαλα κεφια:lol: :lol:

Δεν γινεται να το συγκρινουμε με accent καρβελα κλπ. και αυτο γιατι θεωρω οτι το strom ειναι κοινης αποδοχης για την κατηγορια του (προσοχη σε αυτο ε!) κατι σαν τον Στεφανοπουλο τον πρωην προεδρο. Η κοινη αποδοχη και το οτι ειναι ενα επιτυχημενο μηχανανακι βγαινει και απο τις πωλησεις, απο την εμφανιση και πλεον και για την αξιοπιστια του (αυτο θελει χρονια).

Προφανως εκανε κατι σαν τα Transalp που λιγο πολυ ολοι τα θεωρουμε καλα, σοβαρα, αξιοπιστα.

Στην ιστορια της μοτοσυκλετας υπαρχουν στιγμες εμπνευσης που περνανε και στον αγοραστη σαν προϊον, Ε! Μια απο αυτες ειναι το στρομ...Ας ελπισουμε και τα αλλα μοντελα να βγουν αξιοπιστα και να εχουν να λενε οι ιδιοκτητες τους οτι τα ευχαριστιουνται!!!



Να χεσω τη ροπη ψηλα και την καλη σελα που λεει το μοτο οταν ο "δικος μας" ειναι Ινδια με το 250αρι....

nikonian
23/05/2008, 09:16
Εγώ πάλι βρίσκω το στρώμα πολύ άσχημο. Αυτό από μόνο του αρκεί για μερικούς, για να το καταδικάσει.


Όσο για το ΜΟΤΟ, τα έχουμε πει.
Το ΜΟΤΟ για πολλά χρόνια έθαβε τα BMW, μέχρι που βγήκε το GS 1200 και άλλαξε η πολιτική πωλήσεων. Μετρήστε τις διαφημίσεις της BMW και θα καταλάβετε γιατί βγάζουν πιο γρήγορο το γυμνό της BMW από το B-KING, παρότι υπολείπεται κατά 30 άλογα.
Διαβάσατε τίποτα για προβλήματα αξιοπιστίας; Ε, ούτε θα διαβάσετε.

Μετά τα Ducati, KTM κλπ τώρα τα περιοδικά μας στηρίζουν και BMW.

Περαστικά.

Έχουμε πει όμως και κάτι άλλο: Τα περιοδικά, κάθε φορά που βγαίνει ένα νέο μοντέλο, προσπαθούν να μας πείσουν ότι είναι καταπληκτικό και τότε και μόνον τότε μαθαίνουμε ότι το προηγούμενο ήταν πατάτα.

Όταν βγήκε το στρώμα, σε όλα τα τεστ και δυναμομετρήσεις, το δοκίμασαν με Yoshimura και το έβγαζαν δήθεν πανίσχυρο και πύραυλο.

Όταν έκανε λίφτινγκ το ΧΤ 660 , τότε μάθαμε για τα τραγικά προβλήματα με τον ψεκασμό στα πρώτα μοντέλα (όχι ότι το λύσανε, αλλά έτσι ισχυρίζονται).

Ο,ΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΙ.:mad:

ggs
23/05/2008, 09:43
ΔΕΝ έχω V-Strom αλλά…
Το V-Strom γι αυτά που κάνει και για αυτά που κοστίζει είναι ΑΠΟΛΥΤΑ τίμιο…
τα τίμια πράγματα στην Ελλάδα σήμερα είναι ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ…γι αυτό και ο κόσμος το έχει προτιμήσει… μακάρι να συνεχίσει να πουλάει μπας και σοβαρευτούν και όλοι οι άλλοι και γίνουν λίγο πιο «έντιμοι»…
τώρα , όσο αφορά τα τεστ των περιοδικών….όποιος «ασημώσει» κερδίζει…

XJR_Billy
23/05/2008, 09:44
Παίδες, για την αμεροληψία και την εγκυρότητα του ΜΟΤΟ έχουμε μιλήσει εκτεταμένα.:nono:

Ότι καινούργιο βγει το εγκωμιάζουν και βγάζουν το προηγούμενο μοντέλλο ή τον άμεσο ανταγωνιστή μ@λ@κεία. Το φημισμένο άρθρο με το καινούργιο Transalp μου προξένησε τέτοια αηδία:yuck: που πέταξα το τεύχος χαλαρά.

Αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που το εν λόγω περιοδικό προωθεί με τέτοιο γελοίο τρόπο ένα καινούργιο μηχανάκι.

Το ίδιο είχε κάνει και με το (τότε), καινούργιο ΧΤ660. Έθαψε το ΧΤ600 που έγραψε και γράφει ιστορία στην Ελλάδα εδώ και 20+ χρόνια. Ναι, to XT660 είναι όντως καλύτερο από τον προκάτοχό του, (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου...:D ), αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το 600ρι είναι για τα μπάζα σύμφωνα με το συγκριτικό.

Αύριο, πες ότι βγαίνει το στρομ2. Θα το θάψουν το "παλιό", χαλαρά.

Όλα τελικά είναι θέμα γούστου. Για μένα το στρομ είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι, γρήγορο, δυνατό, αξιόπιστο και άνετο. Αλλά όχι του γούστου μου.

Γι'αυτό όσα παιδιά έχουν στρόμα να το χαίρονται και πάντα όρθιοι.:wave2:

Αλλά το "καλύτερο" μηχανάκι είναι πάντα υποκειμενικό και στο γούστο του καθενός...

derd
23/05/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αν το στρομ εκανε 9000, ξερεις τι θα ειχε επανω; Μεχρι και τον ιδιο τον γιοσιμουρα να σου κανει αερα, στα π@π@ρια, μαζι με τις κορες του και τις ανηψιες του.:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: έλιωσα λέμε!!

Γιατρέ έχει απόλυτο δίκιο ο συνάδελφος . Τα 2000 ? διαφορά με του bmw me to suzuki πάνε χαλαρά στο σηματάκι του πρώτου ..

A!! χρόνια πολλά και για χτες!

Zid
23/05/2008, 10:06
Το v-strom όταν είχε βγεί πόσο έκανε?? Μήπως έκανε κοντά όσο κάνει τώρα το Transalp?
Επεσε η τιμή του σίγουρα αφού έγινε best seller.. oπως και το xt660 που έφτασε να πωλείται στα 5700 ..

Πάντως επειδή έχω οδηγήσει και τα 2 .. το transalp μόυ άρεσε πιο πολύ...(γνώμη μου)

Το v-strom δεν είναι θύμα του μοτό απλά είναι παλιότερο σε σχέση με τα υπόλοιπα του ανταγωνισμου..
Βέβαια είναι άνετο και αξιόπιστο δεν λέω.. αλλά και το transalp το ίδιο αλλά πολύ πιο άνετο και ευέλικτο από το v-strom..

¨Οπως είπε και ένας φίλος παραπάνω όταν βγήκε το xt660 θάψανε το xt600 .. απόλυτα φυσιολογικό...

Το xt660 ηταν η μέρα με τη νύχτα με το 600 .. το ένα σβέλτο άνετο στην οδήγηση με καινούργια φρένα.. ψεκαστό.. και το άλλο απλά ενα μηχανάκι που δεν χαλάει απο την εποχή του 90 ,αντίστοιχα και το transalp 700 και το 650!!

Ολα τα καινούργια μηχανάκια είναι πάντα καλύτερα των προηγούμενων μπορεί να μας χαλάει το design ή πχ η ποιότητα των πλαστικών.. αλλά σίγουρα τα καινούργια κάνουν τη διαφορά και αυτό φαίνεται στο δρόμο μέσα απο την οδήγηση..





:wave2:

delavale
23/05/2008, 10:21
Συνέχεια το ίδιο σκηνικό,το Vstrom,είναι πάντα υποδεέστερο,εγώ πάντως όντας ένας μέτριος;;;οδηγός και πρώην κάτοχος ΧΤ δε με έχει ζορίσει στην πόλη υπερβολικά σε σχέση με το παπο-xt,τώρα πως το ΤΑ με τιμόνι 5 εκατοστά μεγαλύτερο,πηγαίνει αέρας μόνο στο ΜΟΤΟ το ξέρουν.Το μόνο απο τα 4 που έχω οδηγήσει αρκετά ήταν το Versys το οποίο είναι ροπάτο,πιο στενή σιλουέτα,τιμόνι έχει 840 και αυτό,αλλά δεν κόβει σαν το TDM ένα πράγμα.Στον επαρχιακό πάλι το ΤΑ με πλαίσιο απο το προηγούμενο,με πιο μαλακές αναρτήσεις πάλι καλύτερο απο το Vstrom,τι να πει κανείς.Για το bmw δεν αναφέρομαι,γιατι δ καιεν έχω είκονα.Α και κάτι άλλο στο OFF ROAD ADV 2007,αναφορά στο Vstrom 650A ''και χάρη στη σωστή συγκέντρωση των μαζών του,είναι πολύ ευέλικτο και σταθερό ακόμα και με μονοψήφιες ενδείξεις στο ταχύμετρο,κάτι ιδιαίτερα πρακτικό για την κίνηση στην πόλη,όπου,παρά τις σεβαστές της διαστάσεις η μοτοσυκλέτα διαπρέπει,χάρη και στο περιορισμένο σκορτσάρισμα του κινητήρα(τυπικό χαρακτηριστηκότων δικύλινδρων κινητήρων)στις χαμηλές στροφές." Φάσκουν και Αντιφάσκουν....Τουλάχιστον δε συνεννούνται μεταξύ τους,όχι τίποτα άλλο εκτείθεντε στα μάτια των αναγνωστών.Αυτά τα ολίγα!!!!!!!!:wave2:

gixxerpap
23/05/2008, 11:22
καλύτερο μηχανάκι είναι αυτό που τα καταφέρνει καλύτερα στο τομείς που ενδιαφέρει τον καθένα, ανεξαρτητως τιμης όμως !!!

το value for money είναι μια άλλη ιστορια ...

το bmw στη προκειμένη περιπτωση, είναι καλύτερη μηχανή στους περισσότερους τομείς...τώρα το αν το σηκώνει η τσέπη μας ή όχι είναι άλλο θεμα.

το v-strom είναι μια πραγματικα πολύ καλή αγορά γιατί κερδίζει πόντους απο την τιμη του, απο την αντιπροσωπεία του κλπ κλπ

el_hymador
23/05/2008, 11:29
Versys:smokin:

icem4n
23/05/2008, 15:47
μην καθεστε και διαβαζετε οτι βλακειες γραφουν οι δημοσιογραφοι για μηχανες/αμαξια κλπ. καταλαβαινουν ολοι πως οι δοκιμες που κανουν δεν ειναι καθολου αμεροληπτες.. καποτε εξαιτιας τους εχασα την ψυχικη μου ηρεμια και μαζι μια μικρη περιουσια αγοραζοντας μια μλκια που εξυμνουσαν.. το strom ειναι κορυφαια μηχανη και δεν χρειαζεται κανενα περιοδικο να μασ το πει ή να το διαψεύσει

Ελ χυμαδορ εισαι κορυφη αγορι μου :beer:

sniper
23/05/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από icem4n
.....

...το strom ειναι κορυφαια μηχανη και δεν χρειαζεται κανενα περιοδικο να μασ το πει ή να το διαψεύσει

.....


Σωστά :lol: :lol: :lol:

Edit : Ρε παλικάρια, κάντε ένα κλικ πιο πίσω στην κατηγορία Vstrom και δείτε τα θρεντ με τα προβλήματα. Απορώ δλδ που βλέπω Βεστρομ στο δρόμο...

elmariacci
23/05/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δηλ ... Επειδη εχει διπλο δισκοφρενο το V-Strom επρεπε να βγει καλυτερο..???

:a01: :a01: :a01:

sniper
23/05/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
:a01: :a01: :a01:

Μην γελάς.... έχει 2 δισκόπλακες αλλά τακάκια μόνο από την μία πλευρά.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

elmariacci
23/05/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Versys:smokin:

Ασχημοοοοο...:yuck: :yuck: :yuck:

elmariacci
23/05/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σωστά :lol: :lol: :lol:

Edit : Ρε παλικάρια, κάντε ένα κλικ πιο πίσω στην κατηγορία Vstrom και δείτε τα θρεντ με τα προβλήματα. Απορώ δλδ που βλέπω Βεστρομ στο δρόμο...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

θα μας μπαναρουν-σιγουρα...

sapila racing
23/05/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
εγω δε θα εκφρασω τη γνωμη για τα αλλα 3 γιατι δε τα εχω οδηγησει (και δε θελω κιολας) αλλα μονο για το δικο μου σε σχεση με τι λεει το περιοδικο.

<< το vstrom στη πραγματικοτητα δε μπορει να κανει τιποτα περισσοτερο στο χωμα,απο το να διασχισει μια μικρη διαδρομη χωρις να παθει τιποτα >> σωστο

<< παρκαρουμε τις μοτοσυκλετες μας μπροστα στην καφετερια και μετραμε τα ... κυβικα μας.το vstrom παραμενει για αλλη μια φορα νικητης σε αυτη τη διαδικασια οντως το μεγαλυτερο σε διαστασεις απο ολα >> σωστο

<<επισεις η σταθερη "made in japan" ποιοτητα υλικων και φινιρισματος του vstrom του δινουν αλλο ενα ποντο >> σωστο

<<ειμαστε ολοι ετοιμοι να φυγουμε ,εκτος απο το γκλαβα που ψαχνει να βρει ποιο ειναι το δικο του vstrom αναμεσα στα αλλα 50 που εχουν παρκαρει στη καφετερια >> σωστοτατο :)

<<μεσα στην αθηνα λοιπον το vstom ειναι ταλαιπωρια >> ως ενα βαθμο ειναι σωστο

<<μεσα στην αθηνα λοιπον το vstom ειναι ταλαιπωρια μολις η μπαρα των διοδιων σηκωθει το vstrom ειναι ο απολυτος αρχοντας της κατηγοριας,χωρις καμια αμφισβητηση.σελα βασιλικη για 2 ατομα και πανευκολη ρυθμιση για τη προφορτιση της πισω αναρτησης.μεγαλη σχαρα,να φορτωνεις ...προστασια απο τον αερα,το κρυο,τη βροχη,τα μυγακια.και φυσικα ενας ευστροφος και με δυναμη ψηλα,με ελαχιστους κραδασμους,ωστε να καταπινεις τα χιλιομετρα με μεγαλες ωριαιες ταχυτητες >> απλα τα ζουμε καθημερινα ολα αυτα

<<
οπως και μεσα στη πολη,το vstrom κανει τους επαρχιακους δρομους να μοιαζουν πιο στενοι απο οτι ειναι .θελει κοπο και καλο σημαδι για να περασει ενα εσακι χωρις να βγει στο αντιθετο ρευμα και οι φουρκετες ειναι μια επιπονη και αργη διαδικασια.ειδικα σε γλυστερο στροφιλικι με1η-2α στο κιβωτιο ... η ελλειψη ροπης και δυναμης χαμηλα σε συνδιασμο με το μεγαλο βαρος σε αναγκαζουν να κρατας τις στροφες του κινητηρα ψηλα,με αποτελεσμα την ευκολη απωλεια προσφυσης του πισω τροχου... >> απλα με καλυψε

απο τα παραπανω εγω βλεπω οτι οσο αφορα το vstrom ειναι σωστο το δημοσιευμα.οσο αφορα τωρα την συγκριση δε μπορω να εκφερω γνωμη μιας και δε εχω οδηγησει τα υπολοιπα 3,οπως ειπα παραπανω.

Καλα τα λες εσύ αλλά εδω εχει ηδη αποφασισθεί το ζήτημα. :a10:

mixalakis
23/05/2008, 16:45
Παιδιά διάβασα και εγώ το συγκεκριμένο συγκριτικό και δεν μπορω να πω ότι βλέπω κάποιου είδους μεροληψία από μέρους των συντακτών.


Δε γίνεται κάθε φορά που σε ένα συγκριτικό δεν βγαίνει πρώτο το μηχανάκι μας να λέμε ότι τα περιοδικά τα πέρνουν και γενικά γράφουν ότι θέλουν κτλ.

Δηλαδή το ΜΟΤΟ τι έγραφε όταν βγήκε το v-strom;
Γιατί έφτασε να πουλάει όπως τα παπιά;
Δεν έγραφαν όλα τα περιοδικά πόσο καλό μηχανάκι είναι πόσο καλά ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις του μέσου μοτοσυκλετιστή;
Θυμάμαι πόσο χαρακτηριστικά έλεγαν όλα τα περιοδικά ότι πρακτικά δεν υπάρχει λόγος να πάρει κανείς το 1000άρι v-strom, αφού το 650 τα κάνει όλα σχεδόν το ίδιο καλά και συμφέρει.

Επίσης βγάζουν πρώτο το BMW, γιατί όπως λένε το συγκριτικό είναι on-off, και τα μόνα πραγματικά on-off είναι το BMW και το Honda.
Το versys όσο καλό και αν είναι δεν θα έβγαινε ποτέ πρώτο, για τον πολύ απλό λόγο ότι έχει σαφή προσανατολισμό στον on χαρακτήρα.

Τα αρνητικά σημεία του v-strom που επισημαίνονται είναι πραγματικά, όπως και τα αρνητικά του.

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να υποστηρίξω τους συντάκτες των περιοδικών.
Δεν αμφιβάλω καθόλου ότι πολλές φορές, στην καλύτερη περίπτωση, μπορεί απλά να υποστηρίξουν περισσότερο μια εταιρία που δίνει αρκετή διαφήμιση, αλλά δεν μπορούν να αλλάξουν και την πραγματικότητα.

Από όση γνώση μπορώ να έχω, είτε από προσωπική γνώμη οδηγώντας, είτε από λεγόμενα φίλων και ιδιοκτητών, είτε από περιοδικά ελληνικά και ξένα, δεν είδα σημεία στο τεστ που να μου φαίνονται παράλογα ή άδικα.


Στο τέλος τέλος κανείς δεν είπε ότι το v-strom δεν είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι, είπαν σωστά ότι το bmw είναι ακριβό και ακόμα δεν νομίζω ότι πρέπει να θίγεται κανείς αν ένα μηχανάκι του 2003 χάνει στα σημεία από ένα του 2008!!

derd
23/05/2008, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σωστά :lol: :lol: :lol:

Edit : Ρε παλικάρια, κάντε ένα κλικ πιο πίσω στην κατηγορία Vstrom και δείτε τα θρεντ με τα προβλήματα. Απορώ δλδ που βλέπω Βεστρομ στο δρόμο...

στη κατηγορια BMW να δεις τι γινεται...

doctor x
23/05/2008, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
καλύτερο μηχανάκι είναι αυτό που τα καταφέρνει καλύτερα στο τομείς που ενδιαφέρει τον καθένα, ανεξαρτητως τιμης όμως !!!

το value for money είναι μια άλλη ιστορια ...

το bmw στη προκειμένη περιπτωση, είναι καλύτερη μηχανή στους περισσότερους τομείς...τώρα το αν το σηκώνει η τσέπη μας ή όχι είναι άλλο θεμα.

το v-strom είναι μια πραγματικα πολύ καλή αγορά γιατί κερδίζει πόντους απο την τιμη του, απο την αντιπροσωπεία του κλπ κλπ
πεστα ρε γ@μωτο!!!



ΥΓ.ποιος απο τους απο πανω κρινοντες εχει οδηγησει κ τις τρεις μηχανες αρκετα?
ΥΓ2.οτι μια μηχανη υπερεχει σε καποια σημεια αλλης δεν σημαινει οτι η αλλη ειναι αχρηστη
ΥΓ3.αγαπαμε τις μηχανες οχι επειδη ειναι οι....καλυτερες!(απαραιτητα):wave2:

Respect
23/05/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αν το στρομ εκανε 9000, ξερεις τι θα ειχε επανω; Μεχρι και τον ιδιο τον γιοσιμουρα να σου κανει αερα, στα π@π@ρια, μαζι με τις κορες του και τις ανηψιες του.:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Random
23/05/2008, 22:08
kat αρχην οποιος παρει ευρωπαικη μηχανη την παντρευτηκε, ενω το στρομ το πουλας σε χρονο dt..

2)to strom δεν εχει παρουσιασει προβλημα..τα προβληματα που δηθεν εχει δεν εχουν καμμια σχεση με αυτα των bmw,ktm κλπ

3)με 7 η 7500ευρω παιρνεις μηχανακι που φυσαει σχεδον σε ολα

4)ειναι πρωτο σε πωλησεις ετησιως μετα το innova 125

5)Ειναι πολυ πιο γρηγορο απο τα αντιστοιχα 650αρια ονοφ καθως και απο το bmw

6)το 650αρι εχει λουκ σαν 1000αρι ειναι οικονομικοτατο και πολυ ανετο ακομα κ για δικαβαλα ταξιδια με φουλ φορτιο

7)φορα κινητηρα διαμαντι,ειναι 6ταχυτο,ρυθμιζονται οι αναρτησεις,ζελατινες κλπ..


Ολα τα παραπανω εφεραν το στρομ στην κορυφη και την bmw στον πατο...καθως και αλλες ευρωπαικες εταιρειες.το βεστρομ ειναι το ονειρο καθε touring type αναβατη που τα θελει ολα και μπορει να τα εχει απο τη μοτοσυκλετα του...εγω λυσσαω απο στροφη σε στροφη με το 650αρι μου αλλα ταυτοχρονα κανω και ταξιδι κυριλλε μεχρι τη θεσσαλονικη γαι πλακα με ταχυτητες 150+ φουλ φορτωμενος...δεν λεω υπαρχουν και καλυτερες μηχανες αλλα τα ταμεια τα εχει σπασει το στρομ...και τωρα που μειωσαν την τιμη μερικοι αποορω που το σκεφτονται ακομα...αν ειχα την οικονομικη ευχερεια θα επαιρνα αλλο ενα στρομ να το εχω στο γκαραζ μου και να το κοιταω ευτυχισμενος για την πιο ωραια επιλογη μοτο που εκανα στη ζωη μου...

Και κατι ακομα...δεν λεω πως ειναι η καλυτερη μηχανη..δεν ειναι και ουτε θα γινει R1 η hayabusa αλλα ειναι ενα υπεροχο και πανω απολα ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ εργαλειο;)

vestromas
23/05/2008, 22:18
Μετα τον Random, τι να πει κανεις;:beer: :beer: :wave2:

STOYBI
23/05/2008, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Μετα τον Random, τι να πει κανεις;:beer: :beer: :wave2:

Ειδικα το...... Οτι το strom το μονο που δεν μπορει να γινει ποτε ειναι .....R1 η hayabusa ....:uplate:

Εχεις δικιο.....

Δεν μπορει να πει κανεις τιποτα...... :hypnotize

vestromas
23/05/2008, 22:32
Γιατι τα χαγιαμπουσα και τα r1 ειναι καλυτερα για την Ελληνικη πραγματικοτητα απο τα vstrom; :lol: :beer: :wave2:

Tpap
23/05/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Μετα τον Random, τι να πει κανεις;:beer: :beer: :wave2:

Με τον Random, τι να πει κανεις;:beer: :beer: :wave2:

SOTHRHS
24/05/2008, 00:04
ΩΣ ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΟΧΟΣ TRANSALP 650 03 KAI EXONTAΣ ΚΑΝΕΙ 22000ΚΜ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΑΤΑ ΟΤΙ ΤΟ STROM ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΗ ΤΗΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΑΠΟΛΑΥΣΗΣ
ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.ΣΤΟΧΩΜΑ ΜΕΙΟΝΕΚΤΕΙ ΛΙΓΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΠΑΜΕ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ

el_hymador
24/05/2008, 02:56
1)kat αρχην οποιος παρει ευρωπαικη μηχανη την παντρευτηκε, ενω το στρομ το πουλας σε χρονο dt..

Αφου ειναι τοσο καλο γιατι να το πουλησει κανεις; και μαλιστα σε χρονο dt; οπου φυγει-φυγει δηλαδη...

δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω γιατι ορισμενοι πριν καν αγορασουν μια μοτοσικλετα, σκεφτονται το πως θα την πουλησουν...:confused:


2)to strom δεν εχει παρουσιασει προβλημα..τα προβληματα που δηθεν εχει δεν εχουν καμμια σχεση με αυτα των bmw,ktm κλπ

Ποια ειναι τα δηθεν προβλματα του V-Strom και ποια ειναι τα πραγματικα προβληματα των ΚΤΜ και των BMW;

Οντας στο παρελθον κατοχος ΚΤΜ για δυο χρονια και 40.000χλμ., δεν μου παρουσιαε ποτε κανενα προβλημα.

Μιλας για πραγματα που τα εχεις διαπιστωσει ο ιδιος η για οτι ακους γενικοτερα;


3)με 7 η 7500ευρω παιρνεις μηχανακι που φυσαει σχεδον σε ολα

Αποψη σου...δεν σημαινει οτι την συμμεριζομαστε ολοι μας η οτι αποτελει αντικειμενικη αληθεια...


4)ειναι πρωτο σε πωλησεις ετησιως μετα το innova 125

...αρα το Innova 125 ειναι καλυτερο απο το V-Strom...αμα χρησιμοποιεις ως κριτηριο αξιολογησης τις πωλησεις, αυτα παθαινεις...


5)Ειναι πολυ πιο γρηγορο απο τα αντιστοιχα 650αρια ονοφ καθως και απο το bmw

τα οποια τα εχεις οδηγησει ολα φανταζομαι και εβγαλες τα συμπερασματα σου...εκτος και αν χρησιμοποιεις ως μεσο συγκρισης τις μετρησεις των περιοδικων...αλλα τα περιοδικα απο οτι λετε προσπαθουν να θαψουν το V-Strom...τελικα ποια ειναι η αληθεια;...

η αληθεια ειναι οτι το Versys ειναι πιο γρηγορο...:winka:

αν βεβαια θεωρησει κανεις πως τα 10-20 δεκατακια των διαφορων στις επιταχυνσεις και στις ρεπριζ η τα +5 χ.α.ω. τελικης ειναι τελικα τοσο σημαντικα σε μια κατηγορια οπου μετρουν αλλα πραγματα εκτος απο τις επιδοσεις...


6)το 650αρι εχει λουκ σαν 1000αρι ειναι οικονομικοτατο και πολυ ανετο ακομα κ για δικαβαλα ταξιδια με φουλ φορτιο

To ΒΜW ειναι πιο οικονομικο και το οτι το V-Strom εχει λουκ σαν 1000ρι, θεωρειτε πλεονεκτημα μονο απο οσους θα ηθελαν ενα μεγαλο μηχανακι αλλα αισθανονται μειονεκτικα γενικως...για τα δικαβαλα ταξιδια με φουλ φορτιο θα συμφωνησω 100%


7)φορα κινητηρα διαμαντι,ειναι 6ταχυτο,ρυθμιζονται οι αναρτησεις,ζελατινες κλπ..

μπες στον κοπο να οδηγησεις το Versys η το νεο F650(800)GS και θα ανθεωρησεις...καλος ο κινητηρας του Strom αλλα οχι ο καλυτερος. Επισης ρυθμιζονται και σε μeγαλυτερο ευρος οι αναρτησεις του Versys, ομοιως και η ζελατινα του...για τις ταχυτητες δεν σχολιαζω...

Για να μην παρεξηγηθω, θεωρω το V-Strom πολυ καλη μοτοσικλετα και σιγουρα μια απο τις κορυφαιες στην κατηγορια της. Τωρα γιατι τετοια λυσσα με τα ευρωπαϊκα και με την BMW ειδικοτερα δεν μπορω να καταλαβω...

anyway, να το χαιρεστε το μηχανακι, ειναι πραγματικα πολυ καλο (σοβαρα μιλαω) αλλα δεν υπαρχει λογος να μας πεισετε ολους οτι πιασατε τον παπα απο τα @@ με την αγορα του...τοση αγωνια να αποδειξετε οτι κανατε την καλυτερη επιλογη πια; ...μηπως τελικα δεν ειστε και τοσο σιγουροι;

Sapadak
24/05/2008, 08:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
τοση αγωνια να αποδειξετε οτι κανατε την καλυτερη επιλογη πια; ...μηπως τελικα δεν ειστε και τοσο σιγουροι;

Ειναι γενικοτερο το φαινομενο του να υπερασπιζομαστε την επιλογη μας με νυχια και με δοντια!

βεστρομα σ'εφαγε στη γωνια ο ραντομ :lol:

vestromas
24/05/2008, 12:01
Ναι με εφαγε. Σ αυτον θα παραδωσω τον θρονο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Tpap
24/05/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
...τοση αγωνια να αποδειξετε οτι κανατε την καλυτερη επιλογη πια; ...μηπως τελικα δεν ειστε και τοσο σιγουροι;

νομίζω ότι μετά τον παραπάνω επίλογο μπορεί άνετα να κλειδωθεί...:wave2:

vestromas
24/05/2008, 12:07
Τα κλειδια να τα βαλετε κατω απο το χαλακι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

MUSTILI
24/05/2008, 13:39
Βασικα να μην κλειδωθει γιατι κινουμαστε πολυ ωραια με ατακες και επιχειρηματα.Δεν βριζει κανεις οποτε Trap φιλε διαφωνω!!!!

Hymador καποια πραγματα ειναι και λιγο αντικειμενικα. Το V strom ειναι σαν την Μελινα Μερκουρη. Ειχε τυπο, πετυχημενη, νάζι, δυναμη αλλα δεν ηταν και θεογκομενα(R1-Hayabusa etc)

Νομιζω σε ρουπωσα:lol: :lol:

Δεν ειμαι τοσο πορωμενος με το strom αλλα υποστηριζω οτι υπερεβαλλαν στο συγκριτικο προφανως και λογω πολιτικης διαφημισεων και οχι 100% αντικειμενικοτητα. Στο κατω κατω αυτη ειναι η δουλεια τους, δεν ειναι επιστημονες ωστε να βγαζουν εξω το υποκειμενικο.

MikeG
24/05/2008, 13:44
& τα Hundai είναι τα πρώτα σε πωλήσεις...
Επίσης το ότι δε χαλάνε είναι τρελή μ@λ@κία... Για διαβάστε στο φόρουμ σε πόσα άτομα έσπασαν οι κινητήρες.. Άντε μπράβο.
& να πούμε & το άλλο. Οι 9 στους 10 που πήραν στρωματέξ ήθελαν να πάρουν BMW (δεν υποστηρίζω τη BMW). Αλλά όχι επειδή στο εθνικό μπορείς να πας σταθερά με μια ταχύτητα & άνετα είναι το καλύτερο... Ρε ανοίξτε τα μάτια....


:wave2:

MUSTILI
24/05/2008, 14:06
Ελα ρε Μικe! Και ποια δεν χαλανε...;αυτο ειναι καραμελα που την λεμε ολοι για το μοντελο του αλλου. Δεν νομιζω να εχουμε στατιστικες για το ποια χαλανε και ποια οχι! Δημιουργουνται εντυπωσεις μολις μας πει καποιος "Ε! Ναι το κωλο AX εσκασε μολις γυρισε το κοντερ στα 100.000 χλμ" ή "Ασε το ΚΤΜ δεν γερνει πανω απο 64 μοιρες" και το "Στρομ κανει γκλαν γκλον στις λακουβες" και μετα συζηταμε ολοι ωωωωω χαλασε το ταδε κλπ.

Οι πωλησεις ειναι ενδεικτικες αλλα οσοι ειμαστε φιλοστρομ θεωρω οτι βλεπουμε καλο πολυ καλο value for money και γι αυτο βαζουμε σαν επιχειρημα και τις πωλησεις.


ΑΑ ναι!Για παραδειγμα. Με το γαματο BMW 1200 που προσωπικα το γουσταρω αν διαβασεις τη επαθε η γιαγια αρκουδα θα ανατριχιασεις. Ειναι ομως λογος για να πουμε "Χαλανε τα BMW";

MikeG
24/05/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Ελα ρε Μικe! Και ποια δεν χαλανε...;αυτο ειναι καραμελα που την λεμε ολοι για το μοντελο του αλλου. Δεν νομιζω να εχουμε στατιστικες για το ποια χαλανε και ποια οχι! Δημιουργουνται εντυπωσεις μολις μας πει καποιος "Ε! Ναι το κωλο AX εσκασε μολις γυρισε το κοντερ στα 100.000 χλμ" ή "Ασε το ΚΤΜ δεν γερνει πανω απο 64 μοιρες" και το "Στρομ κανει γκλαν γκλον στις λακουβες" και μετα συζηταμε ολοι ωωωωω χαλασε το ταδε κλπ.

Οι πωλησεις ειναι ενδεικτικες αλλα οσοι ειμαστε φιλοστρομ θεωρω οτι βλεπουμε καλο πολυ καλο value for money και γι αυτο βαζουμε σαν επιχειρημα και τις πωλησεις.


ΑΑ ναι!Για παραδειγμα. Με το γαματο BMW 1200 που προσωπικα το γουσταρω αν διαβασεις τη επαθε η γιαγια αρκουδα θα ανατριχιασεις. Ειναι ομως λογος για να πουμε "Χαλανε τα BMW";



Σωστά τα λες, γι'αυτό δε χρειάζεται λοιπόν να λέμε ότι δε σπάνε, δε χαλάνε, δεν.. δεν.. & αυτό να το λέμε προσπαθώντας να αποκτήσουμε "πλεονέκτημα".
Είναι λοιπόν ένα value for money μηχανάκι. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό το γεγονός.
Όμως δε λες ότι είναι το καλύτερο. Άλλο value for money, άλλο το καλύτερο.
Πραγματικά επειδή έχει τύχει να οδηγήσω & τα δυο στο μόνο θέμα που υπερτερεί το στρομ είναι το ταξίδι στον εθνικό (δικάβαλος), γιατί & με το bmw μονοκάβαλος κάνεις γαμώ τα ταξιδάκια & συγνώμη αλλά στρίβει πολύ πιο καλά. Σαν πλαίσιο & στήσιμο, αναρτήσεις είναι much better.
Όσο & για τη κατανάλωση που αναφέρθηκε φίλος παραπάνω ας δει τη κατανάλωση έχει το BMW & μετά ας έρθει να μας τα ξαναπεί.
& ξαναλέω. Έχετε ένα value for money μηχανάκι. :winka:

:wave2:

el_hymador
24/05/2008, 14:19
Ok, την "καλη" τιμη μεταπωλησης θα την συζητησουμε σε κανα δυο χρονια, οταν ολες αυτες οι ορδες Strom που κυκλοφορουν αρχισουν σιγα-σιγα να πωλουνται κατα χιλιαδες...αν μεσολαβησει στο διαστημα αυτο και η ανανεωση του απο την Suzuki, κλαφτε με μανα κλαφτε με...

alximistis
24/05/2008, 14:58
Νομίζω πως διαφωνείτε όσοι το κάνετε τσάμπα. Για διαβάστε και μάλιστα 2 φορές τι έγραψε πολύ σωστά ο painterakis και μετά το ξανακουβεντιάζετε. Ο άνθρωπος κόπιαρε με την σειρά ένα ένα από αυτά που γράφονται κάποια φαντάζομαι όχι όλα στο εν λόγω συγκριτικό. Εγώ δεν το διάβασα το συγκριτικό αλλά από αυτά που είδα εδώ να με συγχωρείτε αλλά πουθενά δεν αποκόμισα την εντύπωση πως βγάζει το V-strom χάλια! μα με την καμία. Όσο για το υποδεέστερο που λέτε από το νέο BMW συγνώμη ο συντάκτης ο οποίος γράφει το θέμα δεν έχει το δικαίωμα να έχει την άποψή του; Δεν έχει το δικαίωμα να έχει τη γνώμη του; Αυτό είδε αυτό έγραψε.
Στην τελική δεν αντιλαμβάνομαι αυτή την μανία ορισμένων να τρέξουν να υπερασπιστούν το μηχανάκι τους και όλοι πρέπει να το βλέπουν το ίδιο. Πως το δικό τους είναι ντε και καλά the best. Στο κάτω κάτω άλλα βλέπει ένας εξειδικευμένος συντάκτης οποιουδήποτε περιοδικού άλλα ένας οδηγός μοτοσικλέτας και άλλα ζητά ο κάθε ένας. Τι να λέμε τώρα.
Και επίσης για να λέμε κάποια πράγματα με το όνομά τους σαφώς μία νέα μοτοσικλέτα υπερτερεί σε κάποιους τομείς από μία παλαιότερη. Γι αυτό υπάρχουν και οι βελτιωμένες εκδόσεις τα νέα μοντέλα κλπ ή μάλλον και γι αυτό.
Αυτή είναι η μία πλευρά. Υπάρχει και η άλλη.
Τα περιοδικά βεβαίως και θέλουν να τσιμπήσουν κάποια διαφήμιση από τις εταιρίες τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Και πιθανότατα δηλαδή είναι σχεδόν βέβαιο πως κάποια πράγματα ναι τα γράφουν διογκομένα. Άλλο όμως υπερβάλλω κάπου ή προτάσω τα πλεονεκτήματα μίας συγκεκριμένης μηχανής και άλλο ότι όλα τα συγκριτικά είναι χάλια και άχρηστα. Αυτά δεν ισχύουν.

ΥΓ Γιατί δεν κάνετε κάτι απλό; Γιατί δεν στέλνετε ένα mail με τις παρατηρήσεις σας να δείτε τι θα σας απαντήσουν;;;;;

MARKOS-V
24/05/2008, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Mε σενα Σωτηρη, ειμαστε ειδη εδω μεσα 274ις, και ερχονται και αλλοι.
Υπαρχει περιπτωση, τα εν λογω μοντελα να δουν εδω μεσα αντιστοιχο νουμερο;
Καλως ηρθατε οι καινουριοι και μην μου συγχιζεστε.:lol: :beer: :beer: :wave2:

:nono: :nono:

MARKOS-V
24/05/2008, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Αν το στρομ εκανε 9000, ξερεις τι θα ειχε επανω; Μεχρι και τον ιδιο τον γιοσιμουρα να σου κανει αερα, στα π@π@ρια, μαζι με τις κορες του και τις ανηψιες του.:rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

Καλα ε δεν παιζεσαι ρε φιλε:beer: :beer:

MARKOS-V
24/05/2008, 18:46
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Random
[B]kat αρχην οποιος παρει ευρωπαικη μηχανη την παντρευτηκε, ενω το στρομ το πουλας σε χρονο dt..

2)to strom δεν εχει παρουσιασει προβλημα..τα προβληματα που δηθεν εχει δεν εχουν καμμια σχεση με αυτα των bmw,ktm κλπ

3)με 7 η 7500ευρω παιρνεις μηχανακι που φυσαει σχεδον σε ολα

4)ειναι πρωτο σε πωλησεις ετησιως μετα το innova 125

5)Ειναι πολυ πιο γρηγορο απο τα αντιστοιχα 650αρια ονοφ καθως και απο το bmw

6)το 650αρι εχει λουκ σαν 1000αρι ειναι οικονομικοτατο και πολυ ανετο ακομα κ για δικαβαλα

ταξιδια με φουλ φορτιο

7)φορα κινητηρα διαμαντι,ειναι 6ταχυτο,ρυθμιζονται οι αναρτησεις,ζελατινες κλπ..


Ολα τα παραπανω εφεραν το στρομ στην κορυφη και την bmw στον πατο...καθως και αλλες ευρωπαικες εταιρειες.το βεστρομ ειναι το ονειρο καθε touring type αναβατη που τα θελει ολα και μπορει να τα εχει απο τη μοτοσυκλετα του...εγω λυσσαω απο στροφη σε στροφη με το 650αρι μου αλλα ταυτοχρονα κανω και ταξιδι κυριλλε μεχρι τη θεσσαλονικη γαι πλακα με ταχυτητες 150+ φουλ φορτωμενος...δεν λεω υπαρχουν και καλυτερες μηχανες αλλα τα ταμεια τα εχει σπασει το στρομ...και τωρα που μειωσαν την τιμη μερικοι αποορω που το σκεφτονται ακομα...αν ειχα την οικονομικη ευχερεια θα επαιρνα αλλο ενα στρομ να το εχω στο γκαραζ μου και να το κοιταω ευτυχισμενος για την πιο ωραια επιλογη μοτο που εκανα στη ζωη μου...

ΠΕΣΤΑ ΜΕΓΑΛΕ!!!!!!!!
:beer:

pan0s78
24/05/2008, 20:15
Σε αυτό που θα σταθώ εγώ είναι η τιμή. Λέει ότι ξεκινάει από 8000 ? ενώ η μοτό της δοκιμής κόστιζε 9710? χωρίς να λέει τι extra είχε. Σε αυτά τα λεφτά έχεις πολλές άλλες επιλογές (TDM, V-strom 1000.....κ.α.) Πώς είναι δυνατόν να συγκρίνεις 2 προιόντα με το ένα να κοστίζει τα 3/4 του άλλου. Σαν να λέμε δηλαδή ότι μπορούμε να συγκρινουμε ένα αυτοκίνητο 15000? με ένα των 20000?. Χαοτική διαφορά. Κατά τα άλλα πιστεύω το ότι πληρώνεις παίρνεις. Δηλαδή με απόλυτα κριτήρια το BMW είναι καλύτερο, αλλά είναι και σημαντικά ακριβότερο και διατηρώ επιφυλλάξεις αν τα παραπάνω λεφτά του τα αξίζει (κατά την γνώμη δεν αξίζει) ή απλά πληρώνεις την "έλικα".

derd
24/05/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ok, την "καλη" τιμη μεταπωλησης θα την συζητησουμε σε κανα δυο χρονια, οταν ολες αυτες οι ορδες Strom που κυκλοφορουν αρχισουν σιγα-σιγα να πωλουνται κατα χιλιαδες...αν μεσολαβησει στο διαστημα αυτο και η ανανεωση του απο την Suzuki, κλαφτε με μανα κλαφτε με...

Αυτό δεν νομίζω οτι παίζει.. για κοίτα π.χ. το ΤΑ 650 τι τιμή κρατάει ακόμα και με τεχνολογία 15τιας..

vestromas
25/05/2008, 00:31
Να πουμε και το καλυτερο τωρα που ειναι και επικαιρο και καιη πολυ κοσμο.
Το vstrom 650, φουλαρη στο παγκρατι και παει παραλια Χιλιαδου και ερχετε με ενα ρεζερβουαρ, δικαβαλο με φουλ μπαξτερ και μπαγκαζιερα. Αν το πας του σκοτωμου, η ρεζερβα θα μπει μετα την Κηφισια. Αν το πας κανονικα, παιζει να πας και την Κυριακη μια Γλυφαδα για καφεδακι.
Ειπατε τιποτα;
Προκαλω τους φιλους vestromades να το δοκιμασουν, και τους υπολοιπους φιλους να μην το δοκιμασουν με αλλο μηχανακι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

inpulsar
25/05/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Να πουμε και το καλυτερο τωρα που ειναι και επικαιρο και καιη πολυ κοσμο.
Το vstrom 650, φουλαρη στο παγκρατι και παει παραλια Χιλιαδου και ερχετε με ενα ρεζερβουαρ, δικαβαλο με φουλ μπαξτερ και μπαγκαζιερα. Αν το πας του σκοτωμου, η ρεζερβα θα μπει μετα την Κηφισια. Αν το πας κανονικα, παιζει να πας και την Κυριακη μια Γλυφαδα για καφεδακι.
Ειπατε τιποτα;
Προκαλω τους φιλους vestromades να το δοκιμασουν, και τους υπολοιπους φιλους να μην το δοκιμασουν με αλλο μηχανακι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2: μονο που στο συγκριτικο το βγαζουν σχεδον ιδιο Honda 6.2 L/100 Suzuki 6.3 L/100 και μονο στην αυτονομια ειναι μπροστα το DL πως το καταφερνουν αυτο δεν μπορω να το καταλαβω:confused: :hypnotize

mixalakis
25/05/2008, 11:13
Γιατί πολύ απλά το v-strom έχει μεγαλύτερο ρεζερβουάρ!!

Νομίζω 22 λίτρα αντί 18.

vestromas
25/05/2008, 13:36
Mην πουμε πως και η αυτονομια ειναι μειονεκτιμα τωρα.
Στο προηγουμενο τευχος παρωδια του μοτο ο Πατερακης μας ειπε πως το αλουμινενιο πλαισιο ψαλιδι του vstrom ειναι σχεδον αχρηστο για τετοιου τυπου μοτοσυκλετα και οτι το μεγεθος του vstrom, ειναι για να πουλας μουρη στις καφετεριες.Δηλαδη μας εβγαλε ολους βλαχους και φιγουρατζιδες για να μας πει πως το τρανσαλπ ειναι καλυτερο. Πειτε μας τωρα και οτι το ρεζερβουαρ ειναι μεγαλο για να πουλαμε μουρη στις καφετεριες να μας τρελανετε :lol: :beer: :wave2:

Sapadak
25/05/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Να πουμε και το καλυτερο τωρα που ειναι και επικαιρο και καιη πολυ κοσμο.
Το vstrom 650, φουλαρη στο παγκρατι και παει παραλια Χιλιαδου και ερχετε με ενα ρεζερβουαρ, δικαβαλο με φουλ μπαξτερ και μπαγκαζιερα. Αν το πας του σκοτωμου, η ρεζερβα θα μπει μετα την Κηφισια. Αν το πας κανονικα, παιζει να πας και την Κυριακη μια Γλυφαδα για καφεδακι.
Ειπατε τιποτα;
Προκαλω τους φιλους vestromades να το δοκιμασουν, και τους υπολοιπους φιλους να μην το δοκιμασουν με αλλο μηχανακι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:


Για ποσα χλμ μιλας?

Και τι ταχυτητες ταξιδιου?

vestromas
25/05/2008, 13:48
Γυρω στα 300, με επυφηλαξη. Με οσα και αν πηγαινεις, στο σπιτι σου θα φτασεις χωρις ανεφοδιασμο ανετα. Χθες πηγα μαλια κουβαρια 180, 190 κοντερισια και γυρισα 140, 150. Στον επαρχιακο οδηγουσα επιθετικα στο πηγαινε και στο ελα τουρισταδικα.
Παντως εχω παει πολλες φορες με διαφορους τροπους οδηγησης και διαφορετικα φορτωματα και βενζινη στην επιστροφη, δεν χρειαστηκε να βαλω ποτε.:beer: :wave2:

mixalakis
25/05/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Mην πουμε πως και η αυτονομια ειναι μειονεκτιμα τωρα.
Στο προηγουμενο τευχος παρωδια του μοτο ο Πατερακης μας ειπε πως το αλουμινενιο πλαισιο ψαλιδι του vstrom ειναι σχεδον αχρηστο για τετοιου τυπου μοτοσυκλετα και οτι το μεγεθος του vstrom, ειναι για να πουλας μουρη στις καφετεριες.Δηλαδη μας εβγαλε ολους βλαχους και φιγουρατζιδες για να μας πει πως το τρανσαλπ ειναι καλυτερο. Πειτε μας τωρα και οτι το ρεζερβουαρ ειναι μεγαλο για να πουλαμε μουρη στις καφετεριες να μας τρελανετε :lol: :beer: :wave2:

Φίλε μου το τεύχος δεν είναι παρωδία! Δεν λέει ότι είναι άχρηστο το πλαίσιο και το ψαλίδι του v-strom.
Ούτε έβγαλε φιγουρατζήδες τους κατόχους.
Δικαιολογεί εν μέρη την τεράστια επιτυχία της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας, επειδή έχει ακριβώς το ίδιο μέγεθος με το χιλιάρι και κινητήρα 650. Αυτό το γεγονός, καλώς ή κακώς, θεωρείται πολύ σημαντικό για μεγάλη μερίδα του αγοραστικού κοινού. Όπως και με τα GS πολλοί τα αγόρασαν γιατί έχουν όγκο, έτσι και με το v-strom στις χιλιάδες που το πήραν, πολλοί το πήραν γιατί με τιμή 600αριού έχεις μεγάλη (και καλή) μοτοσυκλέτα.

Όσο για την αυτονομία δε νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να θεωρεί ότι είναι μειονέκτημα.

vestromas
25/05/2008, 14:31
Ετσι οπως το διατυπωνει μου περναη αυτη την αισθηση. Το εξωφθαλμο ειναι το σημειο με το πλαισιο ψαλιδι. Θελει να πληρωνουμε το ατσαλινο, παραπανω και να νοιωθουμε και μαγκες γι αυτο.:lol: :beer: :wave2:

sapila racing
25/05/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Mην πουμε πως και η αυτονομια ειναι μειονεκτιμα τωρα.
Στο προηγουμενο τευχος παρωδια του μοτο ο Πατερακης μας ειπε πως το αλουμινενιο πλαισιο ψαλιδι του vstrom ειναι σχεδον αχρηστο για τετοιου τυπου μοτοσυκλετα και οτι το μεγεθος του vstrom, ειναι για να πουλας μουρη στις καφετεριες.Δηλαδη μας εβγαλε ολους βλαχους και φιγουρατζιδες για να μας πει πως το τρανσαλπ ειναι καλυτερο. Πειτε μας τωρα και οτι το ρεζερβουαρ ειναι μεγαλο για να πουλαμε μουρη στις καφετεριες να μας τρελανετε :lol: :beer: :wave2:

vestroma εχεις πλάκα και ο τρόπος που 'Υπαρασπίζεσαι΄το Vstrom ειναι το κάτι άλλο αλλά μην το χαλάς και κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις.

Σου λεει ο ανθρωπος οτι εχεις καλύτερη αυτονομία, ΟΚ, αλλά εχεις και μεγαλύτερο ρεζερβουαρ.
Και αρχίζεις ανα λες αλλα αντ' άλλων λέμε...

Αναρωτιέμαι αν το κανεις επίτηδες, η ειναι το φυσικό σου?

vestromas
25/05/2008, 15:32
Μην μασας ρε Αρη με ολες τις π@π@ριες που γραφω εδω μεσα. :lol: Ετσι για την κοντρα και τον χαβαλε γινετε. Ο πιο ασχετος αν και παλιος οδηγος εδω μεσα, ειμαι εγω. Μ αρεσει να το τραβαω λιγο παραπανω με το μπουρου μπουρου, αλλα ειμαι καλο παιδι κατα βαθος.:lol: :beer: :wave2:

sapila racing
25/05/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Μην μασας ρε Αρη με ολες τις π@π@ριες που γραφω εδω μεσα. :lol: Ετσι για την κοντρα και τον χαβαλε γινετε. Ο πιο ασχετος αν και παλιος οδηγος εδω μεσα, ειμαι εγω. Μ αρεσει να το τραβαω λιγο παραπανω με το μπουρου μπουρου, αλλα ειμαι καλο παιδι κατα βαθος.:lol: :beer: :wave2:

Πασο!! :beer: :beer: :wave2: :lol:

castor
25/05/2008, 16:48
Ειναι γνωστο και φως φαναρι απο χρονια οτι η BMW εχει δικα της αρκετα περιοδικα και κατευθηνη τις πωλησεις της και απο εκει.Αλλα οσο υπαρχουν καποιοι που αγοραζουν πχ το 1200 και βαζουν το βαλιτσακι για τα καλλυντικα πισω και καμαρωνουν,καλα να μας κανουν.(λεω εγω τωρα :eyepop: ):uplate:

yannis27
25/05/2008, 17:44
ρε παιδια εδω στο μοτο κανει τεστ!!!!!!ο Πατερακης...που εδω στα Χανια τον ειχαμε για κλοουν...
στις βολτες τον βαζαμε μπροστα για να γελαμε...στις στροφες κρεμιοταν ολος εξω απο τη μοτο...και εμεις του παζαμε παλαμακια και "ζαρπες"...τι μου λετε τωρα...
ειναι η προσωποποιηση της γελειοτητας ολοι τους εκει μεσα...

αν τον ξερει καποιος ασ τον ρωτησει τι κραξιμο εφαγε τις μερες του πασχα που ειχε κατεβει στα χανια...σε μια πιστα καρτ που τον ειχα δει...πολυ γελιο...


Μην ασχολειστε...γιατι οπως ελεγε και ο Σεφερης "οταν σε κυνηγαει η βλακεια,ποιος μπορει να τη σταματησει...κανεις"......

inpulsar
25/05/2008, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Γιατί πολύ απλά το v-strom έχει μεγαλύτερο ρεζερβουάρ!!

Νομίζω 22 λίτρα αντί 18. το ξερω οτι εχει 22 λιτρα,στο οτι εχει την ιδια καταναλωση ειναι οτι δεν καταλαβαινω γιατι εγω πανω απο 5,5 λιτρα δεν εχω δει:wave2:

Bavarian
25/05/2008, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από castor
Ειναι γνωστο και φως φαναρι απο χρονια οτι η BMW εχει δικα της αρκετα περιοδικα και κατευθηνη τις πωλησεις της και απο εκει.Αλλα οσο υπαρχουν καποιοι που αγοραζουν πχ το 1200 και βαζουν το βαλιτσακι για τα καλλυντικα πισω και καμαρωνουν,καλα να μας κανουν.(λεω εγω τωρα :eyepop: ):uplate:




Εχεις απόλυτο δίκιο :D :winka: :beer:

SOTHRHS
25/05/2008, 23:33
tΤΟ BMW ΕΙΝΑΙ BMW ΚΑΙ ΤΟ SUZUKI SUZUKI.ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΣΕΡΒΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ

Bil
26/05/2008, 07:57
Έλειπα για μπάνια ... με το καταπληκτικό υπέροχο V-Strom μου δικάβαλος και φορτωμένος και χαιρόμουνα την ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΚΑΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ !!!!

Μα μην τρελαθούμε !!:D

Το γεγονός οτι το αρχικό ποστ μπήκε στην κατηγορία αυτή είναι γιατί προφανώς ... απευθυνότανε στους κατόχους και εραστές της μηχανής αυτής που ... Ω τι έκπληξη γουστάρουν την μηχανή τους και ... ναι ... τα παίρνουν όταν ακούν χαζομάρες (έστω και κατα την γνώμη τους) ....

Αν ήθελα να προβοκάρω σαφώς θα πόσταρα στις γενικές ή ακόμα καλύτερα στις αντιπαραθέσεις.... !!!

Είμαι απόλυτα σίγουρος πως το Στρομ ΔΕΝ είναι η τέλεια μοτοσυκλέτα (ουτε γιατι έχει 2 αλλά 3 δισκόφρενα - ξεχνάτε το πίσω ) αλλά αν κάποιος πάρει και κοιτάξει ενα ενα τα τεστ του Strom και στο συγκεκριμένο περιοδικό αλλά και το τελευταίο, και είναι κάτοχος, θα πάθει αναφυλαξία !!!

Ειρήνη υμίν !
Όλα τα περιοδικά κάνουν την δουλειά τους άψογα,
Όλες οι μοτοσυκλέτες είναι τέλειες

αλλά...



το V-Strom 650 είναι καλύτερο από το F650GS ;) :lol: :lol: αλλά όχι από το 1200 ...


Y.G. Στο κάτω κάτω γιατί κάνουν συγκριτικό του F650GS (800) με τα 650 και όχι με τα 1000 αφού η διαφορα κυβικών είναι πάνω κάτω η ίδια, εεεε :D ;) και η τιμή παραπλήσια όταν βάλεις καλό εξοπλισμό !!!

madox
26/05/2008, 16:35
Ας μου εξηγεισει καποιος πως γινεται ενα μηχανακι 08 μοντελο με σιδερενιο ψαλιδι-πλαισιο(αν δεν πειραζει αφου δουλευουν ας γυρισουμε στην εποχη του σιδηρου παλι),ασθενεστερο κινητηρα χειροτερες επιδοσεις παραπλησιο βαρος , τραγικη ποιοτητα(οσοι το ειδαν απο κοντα το καταλαβαινουν),και υψηλοτερη τιμη σε σχεση με ενα αλλο(σχεδιασης 02),να βγαινει καλλιτερο στο μεταξυ τους συγκριτικο.
Αν δηλαδη σε βασικους τομεις οπως οι παραπανω που αναφερα(ποιοτητα-επιδοσεις-τεχνολογια-τιμη)δεν μπορει να παρει την πρωτια πως βγαινει καλλιτερο?ειναι το κοψιμο του τιμονιου η η λιγο πιο ευρηχωρη σελα λογοι για να θεωρηθει ενα μηχανακι κορυφαιο?

Bavarian
26/05/2008, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTHRHS
tΤΟ BMW ΕΙΝΑΙ BMW ΚΑΙ ΤΟ SUZUKI SUZUKI.ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΣΕΡΒΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?
ΡΩΤΑΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ



Στα μεγάλα GS οι τιμές του σέρβις είναι παραπλήσιες με του στρομ γύρω στα 250 ευρώ πάνω κάτω αλλά τα σκας κάθε 10.000 χλμ :lol: για κάτι RT και κάτι τέτοια αντιτορπιλικά :lol: χάνεις τη μπάλλα με τις τιμές τους :wacko: κάτω από 320 ευρώ δεν είχα πληρώσει ποτέ :mad:.Η διαφορά της Suzuki με την BMW είναι ότι η μία κάνει μαζική παραγωγή και κάνει τη δουλειά της μια χαρά τιμολογιακά ενώ η άλλη κάνει μαζική παραγωγή τα κάνει σκατά και τιμολογιακά απευθύνεται σε μπρούκληδες...
Και για να κάνω και την αυτοκριτική μου απορώ πως έδωσα 4.250.000 το 97 για να αγοράσω ένα μηχανάκι που έτρεμε συγκούρμουλο μόλις έπαιρνε μπρος έκανε θόρυβο σαν τρένο κατάπινε το ορυκτέλαιο σαν βενζίνη και όταν άνοιγα το γκάζι με τράβαγε στη μια πάντα.Επρεπε να περάσει μια δεκαετία για να βάλω μυαλό :lol: ...Τουλάχιστον όμως ήμουν 27 χρονών τότε κι όχι 50 οπότε είχα το άλλωθι της δευτερης ευκαιρίας :smokin:



Μπράβο στη Suzuki που μπορεί και φτιάχνει μια τόσο καλή μοτοσυκλέτα και την πουλάει φθηνά για να την χαίρεται πολύς κόσμος.
Ρε Χόντα επιτέλους από πλαστικό και σίδερο είναι τα μηχανάκια σου όπως και των υπολοίπων ρίξε λίγο τις τιμές :mad:
ρε Γερμανοί μάθετε να κάνετε μαζική παραγωγή και μετά τα ξαναλέμε :wave2:

doctor x
26/05/2008, 17:01
και μενα η γυναικα μου ειναι η πιο ομορφη αλλα αν μπορουσα θα παιρνα αλλη...


131922

Bavarian
26/05/2008, 17:05
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: ωραίος ο δόκτωρ.Οι γυναίκας μας πράγματι είναι η πιο όμορφη...μέχρι να βρούμε την επόμενη :beer: :wave2:

mixalakis
26/05/2008, 18:58
Μετά από τόσες σελίδες δεν είμαι σίγουρος ποιο ακριβώς είναι το θέμα!:confused:

Το αν το ΜΟΤΟ είναι αξιόπιστο περιοδικό;
Αν γενικά τα περιοδικά είναι αξιόπιστα;
Αν το v-strom είναι το καλύτερο μηχανάκι στην κατηγορία του;
Ή

Αν το ΜΟΤΟ δεν είναι αξιόπιστο περιοδικό επειδή δεν έβγαλε πρώτο το v-strom;:confused:

charlie says
26/05/2008, 19:03
pπαντως περα απο την πλακα δεν καταλαβαινω γιατι εχει γινει τοσο μεγαλο θεμα με το vstrom οπως δεν καταλαβαινω πως γινεται οταν εισαι ικανοποιημενος με το μηχανακι σου να σε απασχολουν τετοια θεματα δε παν να λενε οτι ειναι το χειροτερο και ασ βγαλουν αλλα δεκαπεντε μοντελα αμα εγω γουσταρω και δεν το βαριεμαι γιατι να ακουσω τον καθε ενα:beer:

vestromas
26/05/2008, 19:11
Οτι το μοτο εχει τσακωθει με την αντικειμενικοτητα. Επειδη ομως καποιοι το πληρωνουν για να το διαβασουν , πρεπει να ειπωθει, τουλαχιστον για τους ανηποψιαστους που θελουν να γνωρισουν την μοτοσυκλετα. Οσο για εμας τους vstromades, αν πουμε και καμια υπερβολη για τα μηχανακια μας εμας δεν μας πληρωνει κανεις. Ασε που δεν εχω δει καμια υπερβολη εδω μεσα ουτε απο εμενα ουτε απο τα αλλα παιδια που γραψανε.:beer: :beer: :wave2:

charlie says
26/05/2008, 19:26
χωρις να θελω να ειμαι εριστικος και χωρις να εχω καμια διαθεση για αντιπαραθεση απο τα συμφραζομενα σου καταλαβα οτι θελεις να αυξηθουν οι πωλησεις του dl?η να γλυτωσεις τους (ανυποψιαστους) αγοραστες απ το να παρουν κατι που δεν θα τους ικανοποιεισει .τελσπα καλο ειναι να υπαρχει ανταγωνισμος για να βελτιωνονται οι μοτοσυκλετες ασχετα απο αυτα που λενε τα περιοδικα αν και οι εταιριες μου φαινεται οτι δινουν βαση στα συγκριτικα τους:)

vestromas
26/05/2008, 20:03
Δεν παιζει παρεξηγηση με κανεναν αδελφο εδω μεσα απο μερους μου:beer:
Στο θεμα μας τωρα. Θα θελες στον βωμο του ανταγωνισμου, να εισαι εσυ το θυμα των περιοδικων, στην προσπαθεια σου να αγορασεις ενα μηχανακι με τα λευτα του κοπου σου και να δεις την μ@λ@κια σου αφου παθεις και γνωρισεις αλλους που πηραν καλυτερο μηχανακι με λιγοτερα λευτα;
Πιστευεις για παραδειγμα, εκτος απο τους κολημενους χοντακηδες, οι καινουριοι που θα αγορασουν την μπουρουχα το τρανσαλπ, δεν θα απογοητευτουν αν παρασηρθουν και το αγορασουν αν στο δρομο τους πετυχουν vstrom; Και καλα να πετυχουν ενα τον μηνα. Αμ ελα που δεν γινετε αυτο και θα ζουν με εναν μονιμο εφιαλτη, να τους προσπερναη συνεχεια :lol: :beer: :wave2:

charlie says
26/05/2008, 20:32
πιστευω οτι μια ερευνα αγορας και ενα test ride πρεπει να το κανει καθε υποψηφιος αγοραστης περνα λιγο απο το διπλανο forum των vstrom να δεις τι γινεται καθε μερα απο τετοιου ειδους ερωτησεις ,και αφου το thread μαλλον για αλλου εχει τραβηξει, εσυ οποιον συναντας στο δρομο και δεν εχει vstrom κοντρες κανεις ?:lol:

vestromas
26/05/2008, 20:38
Eιδικα με αυτα που ψηνομουνα να παρω, μολις τα βρω σε φαναρι, αεροπλανο το κανω το vstromi.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

charlie says
26/05/2008, 20:42
:beer: :wave2:

SOTHRHS
26/05/2008, 20:46
TSARLY ΟΤΙ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΣΠΡΑΙΤΣ ΛΕΣ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΡΑΙΤΣ?