PDA

View Full Version : Εχουν τρελλαθει οι ακτοπλοϊκες!



el_hymador
22/05/2008, 21:58
Sorry για το ασχετο του θεματος αλλα ειναι τελειως παλαβοι με αυτα που ζητανε στις ακτοπλοϊκες...

δυο ατομα και μια μηχανη 260 ευρω πηγαινε - ελα στην Σκοπελο απο Αγ. Κωνσταντινο!!!!

:hypnotize

45 ευρω χρεωνουν την μοτοσικλετα!!! (μονο να πας, μην μπερδευεστε...)

Και φυσικα να μην αναφερω το τι τιμες ειδα σε δωματια και ξενοδοχεια στην Σκοπελο....:rolleyes:

Ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν και τα φθηνα αλλα αυτα ειναι οι εξαιρεσιες που επιβεβαιωνουν τον κανονα...

Επειδη το φαινομενα δεν αφορα μοναχα το ομορφο νησι της Σκοπελου αλλα ολα τα νησια της χωρας

Να πα να γ@μηθειτε και το υπουργειο ναυτιλιας και οι ακτοπλοϊκες και οι ξενοδοχοπανσιονρουμστουλεταδες μαζι...

Και μετα απορουμε γιατι πανε στην Τουρκια οι τουριστες....:rolleyes:

dirtbird
22/05/2008, 22:04
Κώστα.....

no more sporades for me

άσε που την Σκόπελο την γυρνάς σε 2 το πολύ ώρες.....

el_hymador
22/05/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κώστα.....

no more sporades for me

άσε που την Σκόπελο την γυρνάς σε 2 το πολύ ώρες.....

ναι αλλα εχει "καβατζες" που θες μια εβδομαδα για να τις ανακαλυψεις...


τεσπα, με αυτες τις τιμες θα συμφωνησω μαζι σου...

no more sporades for me also...

Bavarian
22/05/2008, 22:18
Με 151 ευρώπουλα πηγαινοέρχομαι Ηγουμενίτσα Βενετία.Και με 30 τη μέρα μένω στο Da Romano υπεργαμηστερό οικογενειακό ξενοδοχειάκι στο Paderno del Grappa.:wave2:



Live your myth in Greece :yuck:

trigger
22/05/2008, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Με 151 ευρώπουλα πηγαινοέρχομαι Ηγουμενίτσα Βενετία.Και με 30 τη μέρα μένω στο Da Romano υπεργαμηστερό οικογενειακό ξενοδοχειάκι στο Paderno del Grappa.:wave2:



Live your myth in Greece :yuck:
:rolleyes: Για'σένα δούλευα ρε; :mad:
Εγώ να λιώνω στη ζέστη για να πας εσύ Βενετία; :mad: :yuck:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

El έχεις απόλυτο δίκιο, δυστυχώς :sad:

VANDA
22/05/2008, 22:28
Αποφασισμένος να «τρίξει τα δόντια» σε κάποιες ακτοπλοϊκές εταιρείες που έχουν αυξήσει το ναυλολόγιο των παλιών μάλιστα πλοίων τους φέρεται να είναι ο υπ. Ναυτιλίας Γ. Βουλγαράκης...
enet 19-04-08 (http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=%E1%EA%F4%EF%F0%EB%EF%E9%EA%E5%F2&a=&id=14205024)



«Φωτιά» στις τσέπες εκατομμυρίων επιβατών ετοιμάζονται να βάλουν και πάλι οι εκπρόσωποι των ακτοπλοϊκών εταιρειών... enet 29-04-08 (http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=%E1%EA%F4%EF%F0%EB%EF%E9%EA%E5%F2&a=&id=92812256)



:sick:

el_hymador
22/05/2008, 22:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Αποφασισμένος να «τρίξει τα δόντια» σε κάποιες ακτοπλοϊκές εταιρείες που έχουν αυξήσει το ναυλολόγιο των παλιών μάλιστα πλοίων τους φέρεται να είναι ο υπ. Ναυτιλίας Γ. Βουλγαράκης...
enet 19-04-08 (http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=%E1%EA%F4%EF%F0%EB%EF%E9%EA%E5%F2&a=&id=14205024)



τους τα τριξε για τα καλα ε;

ευγε κ. Βουλγαρακη... :rolleyes:

Bavarian
22/05/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
:rolleyes: Για'σένα δούλευα ρε; :mad:
Εγώ να λιώνω στη ζέστη για να πας εσύ Βενετία; :mad: :yuck:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

El έχεις απόλυτο δίκιο, δυστυχώς :sad:






Ναι ρε έλιωνες μέσα στο κοντρόλ ρουμ και έβαζες τον δόκιμο να κάνει εξυδατώσεις τοπικά στους κυλίνδρους :lol: μετά έλεγες στον πρωτοδεύτερο ότι τις έκανες εσύ και έπαιρνες οβερτάιμ :lol: :rotflmao: :lol:


Πλάκα κάνω ρε αφού τα ίδια σκατά τρώγαμε :beer: πόσο μου λείπει η ΔΟΥΛΕΙΑ μου και εσύ όλο μου τη θυμίζεις...παλιομηχανόβιε :lol: :wave2:

33leon
22/05/2008, 22:43
Φιλε μου ζω σε νησι και αυτο που λες το εχω νίωσει πολύ καλα. γιατι;
Οταν ακους ακριβά εισητηρια σημαίνει και ακριβά προϊόντα(S.M κ.α.λ) γιατι ρυχνουν εκέι το φτάιξιμο .
Οταν ανεβαίνω Αθήνα με πίανει καταναλωτισμός γιατι βλεπώ ρουχα ,παπουτσια κ.α.λ σε τίμες που νομίζω οτι έχουν εξαφανιστεί :eek: :eek:

zolotas
22/05/2008, 22:43
και γω που σκεφτομουν να κατσω ελλαδα για μηνα μελιτος :bigcry: .......δεν φτανει που θα κανω την μια μ@λακια δλδ .......θα πρεπει να πεσω κανονικα να με σκισουν κιολας ,τα λαμογια

trigger
22/05/2008, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Ναι ρε έλιωνες μέσα στο κοντρόλ ρουμ και έβαζες τον δόκιμο να κάνει εξυδατώσεις τοπικά στους κυλίνδρους :lol: μετά έλεγες στον πρωτοδεύτερο ότι τις έκανες εσύ και έπαιρνες οβερτάιμ :lol: :rotflmao: :lol:
:eyepop: ούτε μπροστά να ήσουν.... :lol: :lol:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Πλάκα κάνω ρε αφού τα ίδια σκατά τρώγαμε :beer:
Ναι ρε φίλε αλλά αυτό δεν δικαιολογεί με τίποτα τις τιμές των εισιτηρίων... :yuck:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
πόσο μου λείπει η ΔΟΥΛΕΙΑ μου και εσύ όλο μου τη θυμίζεις...παλιομηχανόβιε :lol: :wave2:
Και εμένα μου λείπει μόνο που εγώ σε λίγο καιρό θα επιστρέψω :wacko: και έχε υπόψη σου πως αν δω κανέναν φορτωμένο τριβάλιτσα να μπαίνει στο καράβι για Βενετία γιατί αποφάσισε να κάνει διακοπές στην Ευρώπη οδικώς.... :a021:

el_hymador
22/05/2008, 22:50
Εμαθα πως μια εβδομα στην Τυνησια με ΟΛΑ τα εξοδα πληρωμενα (φαγητου συμπεριλαμβανομενου) κοστιζει 500 ευρω...

φυσικα μιλαμε για χλιδατο ξενοδοχειο, και προγραμμα με περιηγησεις και ξαναγηση στα αξιοθεατα (ακομα και βολτα στην ερημο σε πανε με τζιπουρα)

οκ, ειναι "κονσερβα" διακοπες και δεν ειναι του γουστου μου, απλα το αναφερω για να καταλαβουμε ποσο μ@λ@κες ειμαστε....:wave2:

trigger
22/05/2008, 22:52
Όυτε εμένα αλλά έτσι όπως πάμε θα γίνουν του γούστου μας και θα είμαστε και ευτυχισμένοι :sad:

Bavarian
22/05/2008, 22:53
Λίαν συντόμως θα δείς ένα τριβάλιτσο CBF 600 στην Ηγουμενίτσα για Βενετία.Στείλε με pm σε ποιό των Μινωικών θα είσαι για να τα πούμε αλλιώς θα ρίξω ζάχαρη στα shaft generator και θα τρέχεις για blackout :lol:

trigger
22/05/2008, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Λίαν συντόμως θα δείς ένα τριβάλιτσο CBF 600 στην Ηγουμενίτσα για Βενετία.Στείλε με pm σε ποιό των Μινωικών θα είσαι για να τα πούμε αλλιώς θα ρίξω ζάχαρη στα shaft generator και θα τρέχεις για blackout :lol:
Θα σε ενημερώσω αλλά μη μου κολλάς πολύ γιατί πάντα είχα την περιέργια να μάθω τι βάθος έχει ο δίαυλος της Ηγουμενίτσας :evil:

Bavarian
22/05/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Θα σε ενημερώσω αλλά μη μου κολλάς πολύ γιατί πάντα είχα την περιέργια να μάθω τι βάθος έχει ο δίαυλος της Ηγουμενίτσας :evil:




16 μέτρα από φάρο σε φάρο.Πως φαίνεται ο παλιός :smokin: :lol: :rotflmao:

trigger
22/05/2008, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
16 μέτρα από φάρο σε φάρο.Πως φαίνεται ο παλιός :smokin: :lol: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

zolotas
22/05/2008, 23:22
ρε μαγκες ολα καλα με τις Αφρικες ,τις Ευρωπες ..........αλλα το μονο ,το ενα και μοναδικο που με προβληματιζει ειναι..................ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΝΑ ΦΑΣ ΕΚΕΙ ???? εκτος αν τρως 3 φορες πρωινο :bigcry:

π.χ. Τσεχια ,φθηνη εκδρομη .........εχει αξιοθεατα ,εχει ποτα ,εχει πουτ@νες(για τους κ@βλιαριδες) .......αλλα τι να φας ?? :lol:

τι να ξερουν απο πεινα ?? στην Τουρκια ειπα στον ξενοδοχο φτιαξε μου ενα κρυο σαντουιτς σπεσιαλ .........και τι μου εφερε ο μ@λακας ?? μισο μπαστουνι ψωμι με λιγο κασερι και πρασινη πιπερια :rotflmao: ........εβγαλα την πιπερια και εφαγα το υπολοιπο :lol: σαν το λιονταρι

ermiss
22/05/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Με 151 ευρώπουλα πηγαινοέρχομαι Ηγουμενίτσα Βενετία.Και με 30 τη μέρα μένω στο Da Romano υπεργαμηστερό οικογενειακό ξενοδοχειάκι στο Paderno del Grappa.:wave2:



Live your myth in Greece :yuck:

300 ευρώ περίπου θέλει πήγαινελα δικάβαλο Πάτρα Ανγκόνα, με 10+ ώρες ταξίδι.


έχουμε ξεφτυλιστεί τελείως..

Tropeas
22/05/2008, 23:47
Πέρσι ίδιο καιρό
Κρήτη πήγαινε - έλα
1 άτομο καταστρωμα και μια μικρή μηχανή:
2007: 82? (ΑΝΕΚ μαζί με εκπτώσεις)
2008: 93?!!!

Xrider
22/05/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
300 ευρώ περίπου θέλει πήγαινελα δικάβαλο Πάτρα Ανγκόνα, με 10+ ώρες ταξίδι.


έχουμε ξεφτυλιστεί τελείως..
21 ωρες ;)
Στην "ακουμπανε" οταν πας να φας να πιεις και να κοιμηθεις...οποτε ειναι σαν να πηγες με την Ολυμπιακη.

trigger
22/05/2008, 23:53
Γνωρίζει κανείς από εσάς οτι ένα πλοίο για να πάει στη Βενετία και να γυρίσει χρειάζεται 350 τόνους fuel oil ενώ για την Ancona θέλει 260 και οτι πρέπει να πληρωθούν 100 άτομα που δουλεύουν μέσα στο πλοίο; Δεν δικαιολογώ κανέναν, σαφώς και υπάρχει κέρδος αλλιώς δε θα υπήρχαν ναυτιλιακές τώρα.... αλλά τα έξοδα που έχει ένα πλοίο τα έχει φανταστεί κανείς;

filipp0s
23/05/2008, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Sorry για το ασχετο του θεματος αλλα ειναι τελειως παλαβοι με αυτα που ζητανε στις ακτοπλοϊκες...

δυο ατομα και μια μηχανη 260 ευρω πηγαινε - ελα στην Σκοπελο απο Αγ. Κωνσταντινο!!!!

:hypnotize

45 ευρω χρεωνουν την μοτοσικλετα!!! (μονο να πας, μην μπερδευεστε...)

Και φυσικα να μην αναφερω το τι τιμες ειδα σε δωματια και ξενοδοχεια στην Σκοπελο....:rolleyes:

....


έλεος :sick:


Η κατασταση δεν παίζεται πλέον... κατα τ' αλλά θέλουν -μερικοι- να ζουν απο τον τουρισμο :rolleyes:

Οσο για τα δωματια... αν δείτε σε τι σπίτι έμεινα στην Τοσκάνη για 60 ευρώ.... εδώ "απλά" θα το χρέωναν 200,00...

devil's animal
23/05/2008, 08:02
οντως ειναι τραγικη η κατασταση.:rolleyes: :mad:


εγω πραγματικα ελπιζω να παω Misano τελος Αυγουστου να δω και το motoGP και να γουσταρω.

κατα τ'αλλα στο εξοχικο και ο τσαμπας ζει!!
:rotflmao:

makis206
23/05/2008, 08:05
Ο κούκος αηδόνι θα θα μας βγει η φετινή ετήσια :uplate: :lol:

yannis24
23/05/2008, 08:41
πριν 2 χρονια εψαχνα να παω ταξιδι του μελιτος με την γυναικα μου....

σε ενα πολυ καλο ξενοδοχειο στην Σαντορινη και αεροπορικα εισιτηρια πηγαινε-ελα για 7 μερες θα μας στοιχιζε €1100 το ατομο χωρις φαγητο....και φυσικα χωρις τα επιεπλον εξοδα που θα καναμε στο νησι ( ποτακια, μηχανακι ενοικιαση κτλ, κτλ, κτλ !)


με €1150 το ατομο πηγαμε τελικα για 7 μερες παλι, στις Μαλβιδες, σε ξενοδοχειο που απλα ΔΕΝ συγκρινοταν με της Σαντορινης, πανω σε ενα ονειρικο και παραδεισενιο νησακι με το φαγητο να συμπεριλαμβανεται στην τιμη αυτη, μα τις εξαισιες καταδυσεις μας και μα ανθρωπους απιστευτα ευγενικους και φιλοξενους !!

ggs
23/05/2008, 09:04
Ρε γ@μωτο τι γίνεται ????
Τι μπουρδ€λο είμαστε …για την ακρίβεια το ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ…
Live your myth in Greece…

McTalas
23/05/2008, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Sorry για το ασχετο του θεματος αλλα ειναι τελειως παλαβοι με αυτα που ζητανε στις ακτοπλοϊκες...

δυο ατομα και μια μηχανη 260 ευρω πηγαινε - ελα στην Σκοπελο απο Αγ. Κωνσταντινο!!!!

:hypnotize

45 ευρω χρεωνουν την μοτοσικλετα!!! (μονο να πας, μην μπερδευεστε...)

Και φυσικα να μην αναφερω το τι τιμες ειδα σε δωματια και ξενοδοχεια στην Σκοπελο....:rolleyes:

Ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν και τα φθηνα αλλα αυτα ειναι οι εξαιρεσιες που επιβεβαιωνουν τον κανονα...

Επειδη το φαινομενα δεν αφορα μοναχα το ομορφο νησι της Σκοπελου αλλα ολα τα νησια της χωρας

Να πα να γ@μηθειτε και το υπουργειο ναυτιλιας και οι ακτοπλοϊκες και οι ξενοδοχοπανσιονρουμστουλεταδες μαζι...

Και μετα απορουμε γιατι πανε στην Τουρκια οι τουριστες....:rolleyes:

EL??
για ποιο καραβι λες? το αργο ή το "γληγορο"?

βασικα και τα 2 το ιδιο ειναι αλλα το "γληγορο" το πληρωνεις και ειναι σαν το αργο!!

μην κοιτας τιμες ξενοδοχειων απο τωρα, δεκαπενταυγουστο μπορεις να βρεις δωματιο με 15? ακι ας ζητανε 60? !!

το οδικο δικτιο στην Σκοπελο ειναι 37 Χλμ. οποτε θες λιγοτερο απο 2 ωρες για να το γυρισεις αλλα εχει άλλα καλα!

άν θες οποιανδηποτε πληροφορια/βοηθεια πες μου!!
:wave2:

zephyr1
23/05/2008, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Εμαθα πως μια εβδομα στην Τυνησια με ΟΛΑ τα εξοδα πληρωμενα (φαγητου συμπεριλαμβανομενου) κοστιζει 500 ευρω...

φυσικα μιλαμε για χλιδατο ξενοδοχειο, και προγραμμα με περιηγησεις και ξαναγηση στα αξιοθεατα (ακομα και βολτα στην ερημο σε πανε με τζιπουρα)

οκ, ειναι "κονσερβα" διακοπες και δεν ειναι του γουστου μου, απλα το αναφερω για να καταλαβουμε ποσο μ@λ@κες ειμαστε....:wave2:


Ειναι σουπερ , εχω παει ''κονσερβα''!:wave2:

zephyr1
23/05/2008, 09:28
Α ξεχασα , διακοπες στην ΛουτσΑ , φθηνα οικονομικα και μαπα.:a08:

VANDA
23/05/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
EL??
για ποιο καραβι λες? το αργο ή το "γληγορο"?

βασικα και τα 2 το ιδιο ειναι αλλα το "γληγορο" το πληρωνεις και ειναι σαν το αργο!!



Οι ακτοπλοϊκές εταιρείες πάντως αποδίδουν τις αυξήσεις αυτές στο αυξημένο λειτουργικό κόστος των ταχύπλοων και συμβατικών πλοίων υψηλών ταχυτήτων, καθώς καταναλώνουν περισσότερα καύσιμα. Συχνά πάντως οι εταιρείες δίνουν εντολή στα ταχύπλοα να κατεβάζουν ταχύτητα για να μειώσουν το κόστος εξοικονομώντας καύσιμα... enet.gr 20-04-08 (http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=%E1%EA%F4%EF%F0%EB%EF%E9%EA%E5%F2&a=&id=31519072)



:alien:

McTalas
23/05/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Οι ακτοπλοϊκές εταιρείες πάντως αποδίδουν τις αυξήσεις αυτές στο αυξημένο λειτουργικό κόστος των ταχύπλοων και συμβατικών πλοίων υψηλών ταχυτήτων, καθώς καταναλώνουν περισσότερα καύσιμα. Συχνά πάντως οι εταιρείες δίνουν εντολή στα ταχύπλοα να κατεβάζουν ταχύτητα για να μειώσουν το κόστος εξοικονομώντας καύσιμα... enet.gr 20-04-08 (http://www.enet.gr/online/online_hprint?q=%E1%EA%F4%EF%F0%EB%EF%E9%EA%E5%F2&a=&id=31519072)



:alien:
εμενα μου λες?

που τους πληρωνουμε τοσα χρονια και το χειμωνα μας αφηνουν με ενα καραβι την εβδομαδα λες και ειμαστε στου διαολου την μανα!!

και να σημειωθει πως ειμαστε αγονη γραμμη που συμαινει πως περνουν επιδότηση και δεν εχει δικαιωμα να μπει άλλη εταιρια στην γραμμη δλδ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ !!!

Cpt. Haddock
23/05/2008, 09:53
:rolleyes:

Όταν, παλιά, αλώνιζαν το Αιγαίο και το Ιόνιο οι "Βαπορες" με Β κεφαλαίο, καράβια με @@ που δε μασαγαν μία, μπαίναμε κατάστρωμα, πληρώναμε 200-300-500 δρχ, φράπα στο πλαστικο και μια μακαροναδα με σάλτσα απο κρέας "βαπορίσια"

Σχεδόν τζάμπα πήγαινες παντού... Νυκτερινή άγονη με το "Ροδος", κατάστρωμα, φεγγαράδα και Αστυπαλαια, Αμοργός, Φολεγανδρος...

Δε μας αρεσε...

Θέλαμε κλιματισμο...

Θέλαμε αριθμημένες θέσεις...

Θέλαμε Goody's και Γρηγόρης Μικρογεύματα...

Θέλαμε να πάμε με το "γρήγορο" όχι με τα "Σαπια"...

Ξαφνικά οι 5 ώρες για Παρο και οι 8 για Σαντορίνη μας φαινόταν πολλές...

Θέλαμε να τα βλέπουμε εντυπωσιακά τα καινουρια μεγαθήρια...

Να αφήνουν αφρό πίσω τρέχοντας με 30, 35, 40 κομβους, καταναλώνοντας ΤΟΝΟΥΣ απο φτηνο ακομα πετρέλαιο. Κι εμείς κλεισμένοι στο κλιματιζόμενο κουκουλι "μη καπνιζόντων", μασουλώντας τα chicken nuggets απολαμβαναμε (?), θαλάσσιο (?) ταξίδι...

Οι εταιρίες μας άκουσαν. Πήραν γρήγορα, με υδροτζετ, με στροβίλους, ξαφνικά η καθε χαζογκόμενα έμαθε τι σημαίνει καταμαράν (φουκαράδες πολυνήσιοι...).

Σε χρόνο μηδέν, σκαριά με χιλιάδες μίλια στα ύφαλα, σκαριά που έπιαναν ρεμέτζα με 8αρια στο Μπατσί, στο Γάβριο, στην Τηνο, στη Μυκονο στην Παροναξία, σκαριά με καπεταναίους @@δατους, απαξιώθηκαν.

Τα "ΝΑΙΑΣ Ι" και ΙΙ, το Παναγια Εκατονταπυλιανή, το Εξπρες Απολλών, το Σαντορίνη, το Ποσειδών, το Εξπρες Αφροδίτη, μπήκαν στη λήθη και την απαξιωση μια και η καινουρια φουρνια των ανθρώπων που θέλει σε δύο ώρες δροσερή και ατσαλάκωτη να πινει το φρεντο στη Σαντα Μαρινα, δεν ανεχόταν την αρμύρα και τη μυρωδια του ντιζελ...

Και το παραμύθι άρχισε να ξεφτίζει... Ηρθε το ευρώ, ανέβηκε το πετρέλαιο, τα έξοδα των "πλοίων" αυτών δε βγαίνουν, μειώθηκαν οι ταχύτητες (εντέχνως και σιωπηλώς - πανε οι 2ωρες και 3ωρες επιδόσεις...), το χειμώνα δένουν με μειωμένο ναυτολόγιο για να μην έχουν έξοδα. Προφανώς το χειμώνα οι επιβάτες (κατοικοι των νησιών κυρίως) ειναι δεύτερης σειράς.

Μη σας κανει εντύπωση το κόστος των εισιτηρίων. Τόσο τα θέλαμε, τόσο μας τα δίνουν

Όσοι προλάβατε δρομολόγια με φρέσκο 6αρι και 7αρι μασκα πλώρα δεξιά να σκαει ο αφρός στο πρόσωπο ανεβαινοντας Σιφνο-Σεριφο-Κυθνο να ανακατέβει μαλιά, ρουχα, διάθεση, σκέψεις, όσοι προλάβατε ύπνο στο παγκακι του Β' καταστρώματος με ζέστη τη μέρα και κρυο το βράδυ, όσοι προλάβατε το "γιορ ατενσιον πλιζ, δε σελσερβις ρεστοραν γουιλ μπι οπεν φορ δε νεξτ τεν μινουτς, θενκ γου", όσοι προλαβατε τον Καπετάν-Δεναξά στην αριστερή βαρδιόλα να μπαίνει στο παλιό λιμάνι της Μυκόνου με "Αναποδα ΟΛΑ" και κατω η βάρκα να πιανει το βιλάι με τον καβο, όσοι προλάβατε την εποχη που οι τσάντες στο κατάστρωμα ήταν ώμου και δεν είχαν ροδίτσες... καλώς...

Όσοι όχι, υπάρχουν καναδυο απομεινάρια εκείνων των ωραίων και φτηνών ημερών που γύρναγες 4-5 νησια σε 10 μερες...

Αν παλι δε θέλετε, καντε μια βόλτα στην Ακτή Βασιλειάδη να δείτε να σαπίζουν τα ΣΚΑΡΙΑ, να φεύγει η μοράβια... Σκαριά που τα έφαγε ο λαϊκισμός της 30ετίας...

"Νέτα πρυμα καπτα-Γιώργη"
"Προσω η αριστερή"


:sad: :wave2:

συγγνώμη για το μακροσκελές...

zephyr1
23/05/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

Όταν, παλιά, αλώνιζαν το Αιγαίο και το Ιόνιο οι "Βαπορες" με Β κεφαλαίο, καράβια με @@ που δε μασαγαν μία, μπαίναμε κατάστρωμα, πληρώναμε 200-300-500 δρχ, φράπα στο πλαστικο και μια μακαροναδα με σάλτσα απο κρέας "βαπορίσια"

Σχεδόν τζάμπα πήγαινες παντού... Νυκτερινή άγονη με το "Ροδος", κατάστρωμα, φεγγαράδα και Αστυπαλαια, Αμοργός, Φολεγανδρος...

Δε μας αρεσε...

Θέλαμε κλιματισμο...

Θέλαμε αριθμημένες θέσεις...

Θέλαμε Goody's και Γρηγόρης Μικρογεύματα...

Θέλαμε να πάμε με το "γρήγορο" όχι με τα "Σαπια"...

Ξαφνικά οι 5 ώρες για Παρο και οι 8 για Σαντορίνη μας φαινόταν πολλές...

Θέλαμε να τα βλέπουμε εντυπωσιακά τα καινουρια μεγαθήρια...

Να αφήνουν αφρό πίσω τρέχοντας με 30, 35, 40 κομβους, καταναλώνοντας ΤΟΝΟΥΣ απο φτηνο ακομα πετρέλαιο. Κι εμείς κλεισμένοι στο κλιματιζόμενο κουκουλι "μη καπνιζόντων", μασουλώντας τα chicken nuggets απολαμβαναμε (?), θαλάσσιο (?) ταξίδι...

Οι εταιρίες μας άκουσαν. Πήραν γρήγορα, με υδροτζετ, με στροβίλους, ξαφνικά η καθε χαζογκόμενα έμαθε τι σημαίνει καταμαράν (φουκαράδες πολυνήσιοι...).

Σε χρόνο μηδέν, σκαριά με χιλιάδες μίλια στα ύφαλα, σκαριά που έπιαναν ρεμέτζα με 8αρια στο Μπατσί, στο Γάβριο, στην Τηνο, στη Μυκονο στην Παροναξία, σκαριά με καπεταναίους @@δατους, απαξιώθηκαν.

Τα "ΝΑΙΑΣ Ι" και ΙΙ, το Παναγια Εκατονταπυλιανή, το Εξπρες Απολλών, το Σαντορίνη, το Ποσειδών, το Εξπρες Αφροδίτη, μπήκαν στη λήθη και την απαξιωση μια και η καινουρια φουρνια των ανθρώπων που θέλει σε δύο ώρες δροσερή και ατσαλάκωτη να πινει το φρεντο στη Σαντα Μαρινα, δεν ανεχόταν την αρμύρα και τη μυρωδια του ντιζελ...

Και το παραμύθι άρχισε να ξεφτίζει... Ηρθε το ευρώ, ανέβηκε το πετρέλαιο, τα έξοδα των "πλοίων" αυτών δε βγαίνουν, μειώθηκαν οι ταχύτητες (εντέχνως και σιωπηλώς - πανε οι 2ωρες και 3ωρες επιδόσεις...), το χειμώνα δένουν με μειωμένο ναυτολόγιο για να μην έχουν έξοδα. Προφανώς το χειμώνα οι επιβάτες (κατοικοι των νησιών κυρίως) ειναι δεύτερης σειράς.

Μη σας κανει εντύπωση το κόστος των εισιτηρίων. Τόσο τα θέλαμε, τόσο μας τα δίνουν

Όσοι προλάβατε δρομολόγια με φρέσκο 6αρι και 7αρι μασκα πλώρα δεξιά να σκαει ο αφρός στο πρόσωπο ανεβαινοντας Σιφνο-Σεριφο-Κυθνο να ανακατέβει μαλιά, ρουχα, διάθεση, σκέψεις, όσοι προλάβατε ύπνο στο παγκακι του Β' καταστρώματος με ζέστη τη μέρα και κρυο το βράδυ, όσοι προλάβατε το "γιορ ατενσιον πλιζ, δε σελσερβις ρεστοραν γουιλ μπι οπεν φορ δε νεξτ τεν μινουτς, θενκ γου", όσοι προλαβατε τον Καπετάν-Δεναξά στην αριστερή βαρδιόλα να μπαίνει στο παλιό λιμάνι της Μυκόνου με "Αναποδα ΟΛΑ" και κατω η βάρκα να πιανει το βιλάι με τον καβο, όσοι προλάβατε την εποχη που οι τσάντες στο κατάστρωμα ήταν ώμου και δεν είχαν ροδίτσες... καλώς...

Όσοι όχι, υπάρχουν καναδυο απομεινάρια εκείνων των ωραίων και φτηνών ημερών που γύρναγες 4-5 νησια σε 10 μερες...

Αν παλι δε θέλετε, καντε μια βόλτα στην Ακτή Βασιλειάδη να δείτε να σαπίζουν τα ΣΚΑΡΙΑ, να φεύγει η μοράβια... Σκαριά που τα έφαγε ο λαϊκισμός της 30ετίας...

"Νέτα πρυμα καπτα-Γιώργη"
"Προσω η αριστερή"


:sad: :wave2:

συγγνώμη για το μακροσκελές...


:bawl: :( :bawl:

Εμενα παντως με ταξιδεψες με το ''καραβι'' σου τζαμπα.:beer:

McTalas
23/05/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:,,,,.[/SiZE]
:beer:
αρε καπετανιο τι μΕ θυμιζεις !!

μεγαλωσα μεσα στα καραβια οταν με 9η γεματο δεν μασαγανε μια, οταν υπρηχαν καραβια ΕΛΛΗΝΙΚΑ οπως το "ΛΗΜΝΟΣ" που με την λαμαρινα που ειχε πανω εφτιαχνα αλλα δυο ολοκληρα καραβια!!

ωραιες εποχες τοτες, συγκινιθηκα!!

Gandalf dr685sm
23/05/2008, 10:41
βρε zolotas...


την Τουρκια ειπα στον ξενοδοχο φτιαξε μου ενα κρυο σαντουιτς σπεσιαλ .........και τι μου εφερε ο μ@λακας ?? μισο μπαστουνι ψωμι με λιγο κασερι και πρασινη πιπερια

Καλά βρε... στην χώρα της Κουζίνας της Μεσογείου , βρήκες να πάρεις sandwich?... αντί να βγείς έξω και να πάρεις κανά ντονέρ ή λαχματζούν;.. .ηθελέστα και παθέστα!

Για το θέμα τιμών και ακτοπλοϊκών... απλά... θα πεινάσουν! Γνωρίζω αρκετούς φέτος που προγραμματίζουν με τα Ι.Χ. ή αεροπλάνο (οχι πλοίο) ταξιδι μέχρι Τουρκία και εκεί θα καταλήξουν σε 5στερο ξενοδοχείο που...κρατηθείτε...

χρεώνει ναι μεν 100-120? την βραδιά, αλλά με ημι-διατροφή!!!! Δεν θέλω να μιλήσω για κόστος αγορών εκεί , ειδικά αν ξέρεις να παζαρεύεις και γνωρίζεις λίγο την γλώσσα τους.

Επίσης το επίπεδο υπηρεσιών στα παράλια, θυμίζει Δ.Ευρώπη και οχι Ανατολή.

Συνολικά πέρισυ φίλος στην Έφεσσο (πέρασε απο Σάμο) , έδωσε για τριήμερο συνολικά 300 και κάιτ ψιλά ευρώ για διατροφή και διανυκτεύρεση για δίκλινο σε σούπερ ξενοδοχείο. Συν 300 ευρώ για αγορές που γέμισαν βαλίτσα. Στον πηγαίμό εκεί έδωσε 120? στο πλοιάριο και στην επιστροφή 40?!!! μόνο.

Γενικά έδωσε τα τριπλάσια χρήματα για να περάσει κάπως καλά στην Σάμο (περίπου 800?-1000?) για 5 μέρες με το έταιρον ήμισυ, και έδωσε περίπου 600 για 3 μέρες με αγορές κιόλας για να περάσει στην Τουρκία ΣΟΥΠΕΡ... και μην ξεχνάτε οτι και απο εκεί είναι Αιγαίο... δεν είναι μόνο απο εδώ.

Αν δεν βάλουν γρήγορα κάποιο όριο στο ξάφρισμα του πορτοφολιού μας απο τους κάθε λογής επιτήδειους, σύντομα θα χάσουν και τον εσωτερικό τουρισμό που είναι και ο αιμοδότης των όποιων τουριστικών θερέτρων στην χώρα μας.


Gandalf

el_hymador
23/05/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

Όταν, παλιά, αλώνιζαν το Αιγαίο και το Ιόνιο οι "Βαπορες" με Β κεφαλαίο, καράβια με @@ που




......"Προσω η αριστερή"'


:sad: :wave2:

συγγνώμη για το μακροσκελές...

Γιατι καθε φορα η αναπτυξη συνδυαζεται με την αυξηση σε αυτη τη μπο*ρδελοχωρα δεν το καταλάβα ποτε...

Μπορει να "αναπολουμε" την κατασταση που περιγραφεις και να φανταζει τωρα νοσταλγικη, αλλα ως ειδος εχουμε την ταση να εξειδανικευουμε ουτως η αλλως το παρελθον...

Στην πραγματικοτητα δεν ηταν ποτε καλα, σκατα υπηρεσιες, πλαστικη καρεκλα και αθλια συμπεριφορα....και οκ, μπορει το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που χρησιμοποιουσαν τα καραβια αυτα να τα βλεπαν ολα ροδινα η να μην τους πειραζε και τοσο αφου πηγαιναν διακοπες, αλλα για καποιον που τα χρησιμοποιησε για αλλους λογους σιγουρα θα ηταν ενοχλητικο...

Cpt. Haddock
23/05/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Μπορει να "αναπολουμε" την κατασταση που περιγραφεις και να φανταζει τωρα νοσταλγικη, αλλα ως ειδος εχουμε την ταση να εξειδανικευουμε ουτως η αλλως το παρελθον...

Δεν εξιδανικεύω... Ήταν όντως σκ@τα σε πολλά οι υπηρεσίες... Αλλα υπήρχαν, υπήρχαν συχνά και - το κυριότερο - ήταν ΠΡΟΣΙΤΕΣ!

byron
23/05/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

:sad: :wave2:


Συμπαθητικό το κείμενο σου κάπταιν, αλλά άσχετο εντελώς με την ξεφτίλα που επικρατεί. :wave2:

makis206
23/05/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν εξιδανικεύω... Ήταν όντως σκ@τα σε πολλά οι υπηρεσίες... Αλλα υπήρχαν, υπήρχαν συχνά και - το κυριότερο - ήταν ΠΡΟΣΙΤΕΣ!

Προσιτές και ακόμα καλύτερες οι υπηρεσίες γίνονται επίσης κάθε καλοκαίρι για Κρήτη όταν μπαίνει και δεύτερο πλοίο άλλης εταιρίας, το ρημαδιασμένο το μονοπώλιο που έχει η ΑΝΕΚ το χειμώνα όμως το πλΕρώνουν ακριβά όσοι ανεβοκατεβαίνουν στο νησί.

Μέχρι και τα πρόσωπα των υπαλλήλων ασχημαίνουν λιγουλάκι τον χειμώνα :lol:

makis206
23/05/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Συμπαθητικό το κείμενο σου κάπταιν, αλλά άσχετο εντελώς με την ξεφτίλα που επικρατεί. :wave2:

Δεν θα μπορούσα να το πω καλύτερα..:)

Cpt. Haddock
23/05/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Συμπαθητικό το κείμενο σου κάπταιν, αλλά άσχετο εντελώς με την ξεφτίλα που επικρατεί. :wave2:

Παντελώς άσχετο δε θα το 'λεγα... :winka:

elmariacci
23/05/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

Όταν, παλιά, αλώνιζαν το Αιγαίο και το Ιόνιο οι "Βαπορες" με Β κεφαλαίο, καράβια με @@ που δε μασαγαν μία...

[/SIZE]

Ενας απο αυτους τους "Βαπορες" που λες Captain ηταν και το Σαμινα...και πηρε 80 κατω...

sniper
23/05/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Ενας απο αυτους τους "Βαπορες" που λες Captain ηταν και το Σαμινα...και πηρε 80 κατω...

και μια F1 αν την ρίξεις στον τοίχο θα γίνει 1000 κομμάτια.

Δεν έφταιγε το πλοίο αν το ρίξανε σε ξέρα....


Στα καινούργια πλοία, που είσαι κλεισμένος σαν ποντικός είναι μάλλον χειρότερα τα πράγματα.....

Cpt. Haddock
23/05/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στα καινούργια πλοία, που είσαι κλεισμένος σαν ποντικός είναι μάλλον χειρότερα τα πράγματα.....

+955 :sick:

elmariacci
23/05/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και μια F1 αν την ρίξεις στον τοίχο θα γίνει 1000 κομμάτια.

Δεν έφταιγε το πλοίο αν το ρίξανε σε ξέρα....


Στα καινούργια πλοία, που είσαι κλεισμένος σαν ποντικός είναι μάλλον χειρότερα τα πράγματα.....

Λαθος παραδειγμα Sniper,το πλοιο και η ελλειπης συντηρηση εφταιγαν,γιατι δεν εκλειναν οι υδατοστεγεις πορτες.Κανενα καραβι που χτυπαει και κανει ενα μικρο ριγμα δεν νοειται να βυθιζεται...

sniper
23/05/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Λαθος παραδειγμα Sniper,το πλοιο και η ελλειπης συντηρηση εφταιγαν,γιατι δεν εκλειναν οι υδατοστεγεις πορτες.Κανενα καραβι που χτυπαει και κανει ενα μικρο ριγμα δεν νοειται να βυθιζεται...

Αυτό πάντως (Αδριας πρώην HMS Border) δεν βούλιαξε....


131669

trigger
23/05/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Λαθος παραδειγμα Sniper,το πλοιο και η ελλειπης συντηρηση εφταιγαν,γιατι δεν εκλειναν οι υδατοστεγεις πορτες.Κανενα καραβι που χτυπαει και κανει ενα μικρο ριγμα δεν νοειται να βυθιζεται...
Σου έχει μιλήσει ποτέ κανείς για στεγανά διαμερίσματα και τι προσφέρουν; Το οτι δεν ήταν κλειστές οι υδατοστεγείς είναι έγκλημα αλλά...
όταν δουλεύεις σε ένα πλοίο σαν αυτό όπου ο χειρισμός των υδατοστεγών γίνεται συνήθως με υδραυλική χειραντλία και όχι ηλεκτροκίνητη όπως στα μεταγενέστερα και πρέπει να είσαι stand by συνεχώς για την οποιαδήποτε στραβή (που πίστεψε με πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν από μία πρόσκρουση...) και μέσα στην τετραωρία της βάρδιας θα πρέπει να ανοιγοκλείνεις αυτή την πόρτα τρομπάροντας σε θερμοκιρασία 45+ βαθμών τότε τα συζητάμε!
Οι πόρτες ήταν ανοικτές περισσότερο για να μπορούν να αντιμετωπίσουν με ταχύτητα μια στραβή προκειμένου να σωθούν όλοι!!!
Σου ξαναλέω, δεν τους δικαιολογώ! Εγώ σκοτώνομαι για αυτές τις ριμάδες τις πόρτες ώστε να είναι κλειστές! Γιατί ρε φίλε αν γίνει η μ@λ@κία προτιμώ να πάει ένας αδιάβαστος και ας είμαι και εγώ παρά να ζήσω πάλι "ναυτικές τραγωδίες" :sad:

Σου μιλάει κάποιος που την επομένη του ναυαγίου, σε ηλικία 18 ετών, ήταν στην Πάρο με το πλοίο "Αγία Γαλήνη" των Μινωϊκών για να πάρει φορτίο 80 φέρετρα... :sad:

trigger
23/05/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και μια F1 αν την ρίξεις στον τοίχο θα γίνει 1000 κομμάτια.
Συμφωνώ απόλυτα!

Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν έφταιγε το πλοίο αν το ρίξανε σε ξέρα....
Άλλο αποδεικνύει η έρευνα των πραγματογνωμόνων...;)

Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Στα καινούργια πλοία, που είσαι κλεισμένος σαν ποντικός είναι μάλλον χειρότερα τα πράγματα.....
Έχουν όμως καλύτερα σωστικά μέσα για πιο γρήγορη και ασφαλή εγκατάλειψη πλοίου

Cpt. Haddock
23/05/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Άλλο αποδεικνύει η έρευνα των πραγματογνωμόνων...;)
Έχουν όμως καλύτερα σωστικά μέσα για πιο γρήγορη και ασφαλή εγκατάλειψη πλοίου

Οι πραγματογνώμονες αναφέρθηκαν κυρίως στην αιτία βυθισης (που ήταν όντως το θέμα με τα στεγανα...)

Η αιτία ναυαγίου βέβαια ήταν άλλη και δεν έχει σχέση με το αξιόπλοο ή όχι του καραβιού.

trigger
23/05/2008, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οι πραγματογνώμονες αναφέρθηκαν κυρίως στην αιτία βυθισης (που ήταν όντως το θέμα με τα στεγανα...)

Η αιτία ναυαγίου βέβαια ήταν άλλη και δεν έχει σχέση με το αξιόπλοο ή όχι του καραβιού.
Μίλησαν όμως για πλού με το ένα stabilizer σε λειτουργία ενώ στο πάνελ έδειχνε off. Γνωρίζεις Ηλία τι παθαίνει η πορεία σου σε αυτή την περίπτωση... ;)

Cpt. Haddock
23/05/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Μίλησαν όμως για πλού με το ένα stabilizer σε λειτουργία ενώ στο πάνελ έδειχνε off. Γνωρίζεις Ηλία τι παθαίνει η πορεία σου σε αυτή την περίπτωση... ;)

Ναι, γνωρίζω (αν και δεν ειχα ποτέ :lol: )

Τεσπα, ας μην επεκταθούμε σ' αυτό :wave2:

byron
23/05/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Σου έχει μιλήσει ποτέ κανείς για στεγανά διαμερίσματα και τι προσφέρουν; Το οτι δεν ήταν κλειστές οι υδατοστεγείς είναι έγκλημα αλλά...
όταν δουλεύεις σε ένα πλοίο σαν αυτό όπου ο χειρισμός των υδατοστεγών γίνεται συνήθως με υδραυλική χειραντλία και όχι ηλεκτροκίνητη όπως στα μεταγενέστερα και πρέπει να είσαι stand by συνεχώς για την οποιαδήποτε στραβή (που πίστεψε με πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν από μία πρόσκρουση...) και μέσα στην τετραωρία της βάρδιας θα πρέπει να ανοιγοκλείνεις αυτή την πόρτα τρομπάροντας σε θερμοκιρασία 45+ βαθμών τότε τα συζητάμε!


Αρα η είσοδος σύγχρονων πλοίων συμβάλλει στην ασφάλεια αν κατάλαβα καλά. Φαντάζομαι ότι και η προσθήκη ηλεκτρονικών συστημάτων που δεν υπήρχε στα παλιά σκάφη επίσης κινούνται στην ίδια κατεύθυνση.

->@ captain

Εξακολουθώ να νομίζω ότι η νοσταλγική νότα του κειμένου σου είναι θέμα που θα μπορούσε να σταθεί μόνο του στην υπάρχουσα κατηγορία. Πιστεύεις δλδ, ότι η είσοδος νέων πλοίων είναι ο λόγος που έχουν ξεσκίσει τα τιμολόγια; :look:

Καταρχήν ξεχνάς ότι η εποχή που μιλάς είναι 30+ χρόνια πίσω.
Η τεχνολογία προχωράει και βάζει στο ντουλαπάκι της ιστορίας τα προϊόντα που ξεπεράστηκαν. Αλλωστε και εσύ πχ δεν αγόρασες Triumph Trident του 1971 γιατί έχεις καλύτερους τρόπους να περάσεις τα ΣΚ σου απ΄το να κατεβάζεις μοτέρ στην αυλή, ενώ για το ταξίδι μας εις τας Παρισίους προτιμούμε το airbus A-310 παρά DC-3 με εμβολοφόρους...
Προσωπικά μιλώντας προτιμώ να ταξιδεύω με ένα καθαρό και σύγχρονο πλοίο, απ΄το να με τρώνε οι κοριοί όπως έγινε πέρισυ στα πλοία του Αγούδημου.

Μιλώντας απ΄την καθαρά τεχνοκρατική πλευρά του θέματος το πρόβλημα είναι πολύ απλό.

3-4 εταιρίες που έχουν μοιραστει το Αιγαίο, υπουργοί που εδώ και χρόνια έχουν δώσει κ@λο στους εφοπλιστές (από Σουμάκη εποχή), και απίστευτη διαφθορά στο χώρο τους.

Το κόστος καυσίμων είναι αστείο ως πρόφαση. Οι αυξήσεις ήταν και είναι 1 με 2 φορές το χρόνο και πάντα πάνω απ΄τον πληθωρισμό περιόδου.

1) Σε μεγάλο βαθμό οι εταιρίες κάνουν hedge στα καύσιμα τους. (long συμβόλαια)
2) Ο ανταγωνισμός λειτουργεί στην Αδριατική πχ άψογα.
3) Σε συζήτηση που είχα με υπέυθυνους 2 εισηγμένων ναυτιλιακών για τους τυχόν κινδύνους που θα προκύψουν στην κερδοφορία τους όταν επιτραπεί (όπως έγινε) η λειτουργία ξένων ναυτιλιακών εταιριών στο Αιγαίο, βάλανε τα γέλια. Ο ένας μάλιστα μου το είπε ξεκάθαρα. Γραφεία εισιτηρίων, λιμαναρχείο και ο κόσμος του λιμανιού, όλοι δικοί μας είναι.
4) παρακολουθήστε τι γίνετε στις γραμμές τις Κρήτης πχ. Τα φιλέτα είναι μοιρασμένα και δεν ανοίγει ρουθούνι. Η ΑΝΕΚ έβαλε πλοίο της Hellenic Seaways (30-40% μέτοχος) στην κρήτη, και ξεκίνησε πόλεμος με τις Μινωϊκές που επίσης είναι μέτοχος κατά 30% στην HS :hypnotize

Τι λέμε τώρα. Όμηροι είμαστε με το κράτος θεατές και συνενοχους.

YΓ. Για να πάω πέρυσι στην Λέρο με αμάξι, την γυναίκα μου και το παιδί ήθελαν 650? :eyepop: Καμπίνα εννοείται μιας και το δρομολόγιο έφευγε μόνο βράδυ....
Προτίμησα Κεφαλλονιά και να φάω τα 500? με την οικογένεια μου φυσικά..

trigger
23/05/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αρα η είσοδος σύγχρονων πλοίων συμβάλλει στην ασφάλεια αν κατάλαβα καλά. Φαντάζομαι ότι και η προσθήκη ηλεκτρονικών συστημάτων που δεν υπήρχε στα παλιά σκάφη επίσης κινούνται στην ίδια κατεύθυνση.
Έτσι έχουν τα πράγματα ;)

Cpt. Haddock
23/05/2008, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πιστεύεις δλδ, ότι η είσοδος νέων πλοίων είναι ο λόγος που έχουν ξεσκίσει τα τιμολόγια; :look: ..

Οχι, δεν είπα αυτό ακριβώς...

Ειναι πιο περίπλοκο το ζήτημα και η νοσταλγική περιγραφή είχε σα σκοπό να δείξει οτι η εποχή των φτηνών εισιτηρίων έχει περάσει ανεπιστρεπτί μαζί με τα παλιά πλοία...

Αλλα ας τα παρουμε απο την αρχή.

Κατ' αρχήν το αν είναι αξιόπλοο ή όχι ένα πλοίο ΔΕΝ έχει να κάνει με την ηλικία του, αλλα με το αν πληροί τις διάφορες προδιαγραφές (SOLAS κλπ). Πουθενά πλην ψωροκωσταινας δεν ισχύει η 30ετια/35ετία η οποία, ειρήσθω εν παρόδω, θεσπιστηκε λαϊκίστικα μετα το ναυάγιο του "Ηράκλειον"

Ομως....
Το 1970 ενα πλοίο 30 ετών είχε ναυπηγηθεί το 1940
Το 2008 ενα πλοίο 30 ετών έχει ναυπηγηθεί το 1978. Καταλαβαίνεις οτι υπάρχει μια σημαντική διαφορα. Στο εξωτερικό, τα πλοία δεν αποσύρονται λόγω ορίου ηλικίας αλλα γιατί η συντήρησή τους για να συμμορφώνονται με τους - συνεχώς αναθεωρούμενους - κανόνες, γίνεται πλέον δαπανηρή και ασύμφορρη - με την ίδια λογική που ενα αυτοκίνητο που συνεχώς θέλει μάστορα, πλεον δε συμφέρει να το κρατάς.

Στα τεχνοκρατικά συμφωνούμε, με την απαραίτητη διευκρίνιση οτι ο κυκλος ανανέωση στολου-μονοπώλιο-αυξηση εισιτηρίων-αποσυρση πλοίων ειναι φαύλος. Το κόστος καυσίμων ειναι αστείο σαν προφαση γιατι σε ενα συμβατικό πλοίο η κατανάλωση ειναι (σχετικά) μικρη άρα και η αύξηση (στις τρανζιτ τιμες) λιγο το επηρεάζει, σε ενα μη συμβατικό όμως η υπέρογκη κατανάλωση κανει το κόστος δυσβάσταχτο.
Μήνες έμεινε αραγμένο το ΑΙΟΛΟΣ (κεντέρης :rolleyes: ) με - και καλα - μηχανική βλάβη...

Για την άρση του καμποτάζ επίσης συμφωνούμε, οι δύο δειλες προσπάθειες που έχουν γίνει ταλαιπωρούνται αφάνταστα.

Τέλος, ναι, η τεχνολογία προχωράει αλλα στο Ελλαδιστάν (ως συνήθως) πέσαμε με τα μουτρα στην έννοια του "γρηγορου" πλοίου με αποτέλεσμα αυτά να μονοπωλησουν την προσφορά θέσεων

Εξ' ου και οι αυξήσεις

:wave2:

trigger
23/05/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κατ' αρχήν το αν είναι αξιόπλοο ή όχι ένα πλοίο ΔΕΝ έχει να κάνει με την ηλικία του, αλλα με το αν πληροί τις διάφορες προδιαγραφές (SOLAS κλπ). Πουθενά πλην ψωροκωσταινας δεν ισχύει η 30ετια/35ετία η οποία, ειρήσθω εν παρόδω, θεσπιστηκε λαϊκίστικα μετα το ναυάγιο του "Ηράκλειον"
+1

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στο εξωτερικό, τα πλοία δεν αποσύρονται λόγω ορίου ηλικίας αλλα γιατί η συντήρησή τους για να συμμορφώνονται με τους - συνεχώς αναθεωρούμενους - κανόνες, γίνεται πλέον δαπανηρή και ασύμφορρη - με την ίδια λογική που ενα αυτοκίνητο που συνεχώς θέλει μάστορα, πλεον δε συμφέρει να το κρατάς.
Και τότε εμφανίζεται ο δαιμόνιος Έλληνας και κάνει την αγορά του αιώνα! :yuck:
Έχεις δεί πόσο όμορφο είναι το "Ανθή Μαρίνα"; :rotflmao:

Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μήνες έμεινε αραγμένο το ΑΙΟΛΟΣ (κεντέρης :rolleyes: ) με - και καλα - μηχανική βλάβη...
Yπήρχε όντως μηχανική βλάβη για την οποία ήταν σε δικαστική διαμάχη με την Pielstick κατασκευάστρια εταιρία των μηχανών

byron
23/05/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κατ' αρχήν το αν είναι αξιόπλοο ή όχι ένα πλοίο ΔΕΝ έχει να κάνει με την ηλικία του, αλλα με το αν πληροί τις διάφορες προδιαγραφές (SOLAS κλπ).


Ορθόν, αλλά η προτίμηση που δείχνουν στον Ελληνικό Νηογνωμονα οι εφοπλιστές θα έλεγα ότι δεν προέρχεται απ΄την φιλοπατρία τους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μήνες έμεινε αραγμένο το ΑΙΟΛΟΣ (κεντέρης :rolleyes: ) με - και καλα - μηχανική βλάβη...


Το θέμα με το Κεντέρης δεν είναι ακριβώς έτσι. Είχαν εμπλακεί σε δικαστήρια με την γαλλική εταιρία που το κατασκεύασε για κάποιες ατέλειες και ζητούσαν δικαστικά αποζημίωση για το σκάφος και τα διαφυγόντα κέρδη. Μέχρι να τελειώσει η ιστορία (νομίζω υπέρ τους) δεν το κινούσαν για να μην υπονομεύσουν την επιχειρηματολογία τους.


Ρε Captain όντως τα νέα σκάφη έχουν υψηλή κατανάλωση. Μια απορία μπορώ να έχω;

Πως στο διάολο γίνεται και το ταξίδι με το καταμαράν για Σίφνο το 2006 κόστιζε 120-130? με επιστροφή για 2 άτομα, και για Βερολίνο με Easy Jet το ποσό για δύο άτομα με τους φόρους πληρωμένους είναι 150;;; :look:

Μη μου πεις ότι καίει περίσσότερο το High Speed απ΄το Airbus, θα πάρω το μηχανάκι και θα σε επισκευθώ στο γραφείο...:evil:

Cpt. Haddock
23/05/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Και τότε εμφανίζεται ο δαιμόνιος Έλληνας και κάνει την αγορά του αιώνα! :yuck:
Έχεις δεί πόσο όμορφο είναι το "Ανθή Μαρίνα"; :rotflmao:

Yπήρχε όντως μηχανική βλάβη για την οποία ήταν σε δικαστική διαμάχη με την Pielstick κατασκευάστρια εταιρία των μηχανών

To "Ανθη Μαρινα" μια χαρά ήταν σαν (αν θυμαμαι καλα) Pride of Kent, αλλα εδώ το πλακώσαμε στις μετασκευές για να μπουν καμπίνες (που τα πλοία της Μαγχης έχουν λιγες - λογικό) και έγινε.... τελος πάντων αυτό που έγινε :lol:

Το Αιολος όντως είχε ηχανική βλάβη, ναι, αλλα ήταν και μια καλή πρόφαση για να μεινει στο ντόκο (δεν ήξερα οτι έχει pielstick πάντως :confused: )

:wave2:

sniper
23/05/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.....

Πως στο διάολο γίνεται και το ταξίδι με το καταμαράν για Σίφνο το 2006 κόστιζε 120-130? με επιστροφή για 2 άτομα, και για Βερολίνο με Easy Jet το ποσό για δύο άτομα με τους φόρους πληρωμένους είναι 150;;; :look:

Μη μου πεις ότι καίει περίσσότερο το High Speed απ΄το Airbus, θα πάρω το μηχανάκι και θα σε επισκευθώ στο γραφείο...:evil:

Άκυρη η σύγκριση.

Cpt. Haddock
23/05/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πως στο διάολο γίνεται και το ταξίδι με το καταμαράν για Σίφνο το 2006 κόστιζε 120-130? με επιστροφή για 2 άτομα, και για Βερολίνο με Easy Jet το ποσό για δύο άτομα με τους φόρους πληρωμένους είναι 150;;; :look:

Μη μου πεις ότι καίει περίσσότερο το High Speed απ΄το Airbus, θα πάρω το μηχανάκι και θα σε επισκευθώ στο γραφείο...:evil:

Για το πρώτο τι με ρωτας, απλα οικονομικά (κοιτα ρε κατι ντιλερς :p )

Πόσες επιλογές έχεις για Βερολινο και πόσες για Σιφνο; Υπάρχει yield management στα εισιτήρια για Σίφνο; Αν τα κλεισεις 2 μηνες πριν και σε πακετο Πεμπτη βραδυ - Τριτη πρωί θα ειναι φτηνότερα; Οχι :wave2:

Για το δεύτερο, μπορεί και να 'ναι έτσι χωρίς πλάκα (πρέπει να παω στο παλιο σπίτι να δω τα τεύχη του "Εφοπλιστή" :D ), παντως ενα Airbus ανα μεταφερομενο επιβατη μάλλον καιει λιγότερο απο το highspeed

(παω να βάλω καφέ στην καφετιέρα :lol: )

υ.γ. Ελα με τα πόδια κοντά είμαστε :lol:

byron
23/05/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Άκυρη η σύγκριση.

Φυσικά και δεν είναι άκυρη η σύγκριση. Μιλάμε για ίδια περίοδο, για 2 άτομα και θεωρητικά το κόστος θα έπρεπε να είναι υπερτριπλάσιο για το αεροσκάφος.

Ας τα κάνω ομώνυμα αφού σε χαλάει.

Αν το ταξίδι με το αεροσκάφος για Βερολίνο που διαρκεί 3 ώρες στοιχίζει 75? το άτομο, πόσο θα κόστιζε το ίδιο ταξίδι για Σίφνο που διαρκεί ½ ώρα με το ίδιο αεροσκάφος;

trigger
23/05/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
και έγινε.... τελος πάντων αυτό που έγινε :lol:
εμένα πάντως μου θυμίζει τροχόσπιτο πάνω σε γάστρα... :bigcry:

elmariacci
23/05/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Σου έχει μιλήσει ποτέ κανείς για στεγανά διαμερίσματα και τι προσφέρουν; Το οτι δεν ήταν κλειστές οι υδατοστεγείς είναι έγκλημα αλλά...
όταν δουλεύεις σε ένα πλοίο σαν αυτό όπου ο χειρισμός των υδατοστεγών γίνεται συνήθως με υδραυλική χειραντλία και όχι ηλεκτροκίνητη όπως στα μεταγενέστερα και πρέπει να είσαι stand by συνεχώς για την οποιαδήποτε στραβή (που πίστεψε με πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν από μία πρόσκρουση...) και μέσα στην τετραωρία της βάρδιας θα πρέπει να ανοιγοκλείνεις αυτή την πόρτα τρομπάροντας σε θερμοκιρασία 45+ βαθμών τότε τα συζητάμε!

Κατι ξερουμε και μεις απο στεγανα διαμερισματα trigger...:winka:
Αυτα που λες ουτε κατα διαννοια δεν επρεπε να τα πεις εδω μεσα (μας ακουνε και αλλοι)...Σε καμια περιπτωση δεν καταστρατηγεις ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανονες ασφαλειας επειδη απλα δεν σε βολευει...Αυτη η λογικη οδηγει σε τετοια δυστυχηματα!:mad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger Οι πόρτες ήταν ανοικτές περισσότερο για να μπορούν να αντιμετωπίσουν με ταχύτητα μια στραβή προκειμένου να σωθούν όλοι!!![/B]

Καλα αυτο ειναι απλη δικαιολογια ετσι...Για να μην πω τπτ αλλο... [/B][/QUOTE]

trigger
23/05/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Κατι ξερουμε και μεις απο στεγανα διαμερισματα trigger...:winka:
Αυτα που λες ουτε κατα διαννοια δεν επρεπε να τα πεις εδω μεσα (μας ακουνε και αλλοι)...Σε καμια περιπτωση δεν καταστρατηγεις ΒΑΣΙΚΟΥΣ κανονες ασφαλειας επειδη απλα δεν σε βολευει...Αυτη η λογικη οδηγει σε τετοια δυστυχηματα!:mad:



Καλα αυτο ειναι απλη δικαιολογια ετσι...Για να μην πω τπτ αλλο...
:rolleyes:
αυτά τα διάβασες ή επέλεξες οτι ήθελες;

Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
..... Το οτι δεν ήταν κλειστές οι υδατοστεγείς είναι έγκλημα αλλά...
..............
Σου ξαναλέω, δεν τους δικαιολογώ! Εγώ σκοτώνομαι για αυτές τις ριμάδες τις πόρτες ώστε να είναι κλειστές! Γιατί ρε φίλε αν γίνει η μ@λ@κία προτιμώ να πάει ένας αδιάβαστος και ας είμαι και εγώ παρά να ζήσω πάλι "ναυτικές τραγωδίες" :sad:

elmariacci
23/05/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger

"Το οτι δεν ήταν κλειστές οι υδατοστεγείς είναι έγκλημα αλλά...

όταν δουλεύεις σε ένα πλοίο σαν αυτό όπου ο χειρισμός των υδατοστεγών γίνεται συνήθως με υδραυλική χειραντλία και όχι ηλεκτροκίνητη όπως στα μεταγενέστερα και πρέπει να είσαι stand by συνεχώς για την οποιαδήποτε στραβή (που πίστεψε με πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν από μία πρόσκρουση...) και μέσα στην τετραωρία της βάρδιας θα πρέπει να ανοιγοκλείνεις αυτή την πόρτα τρομπάροντας σε θερμοκιρασία 45+ βαθμών τότε τα συζητάμε! "


Εσυ δεν τα εγραψες αυτα?

trigger
23/05/2008, 14:48
Ναί, όπως και τα υπόλοιπα όμως!

Μην το τραβάμε περισσότερο γιατί έχουμε ήδη ξεφύγει κατά πολύ του θέματος

MIKE_16V
23/05/2008, 14:51
Μια χαρά μέρη υπάρχουν στην Ελλαδιτσα μας, που δεν χρειάζονται πλοίο....

οπότε για άλλη μια χρονιά:a57:

hidefnick
23/05/2008, 15:14
παντως ενα Airbus ανα μεταφερομενο επιβατη μάλλον καιει λιγότερο απο το highspeed

Αλλά θέλει κατέβασμα μηχανών πολύ συχνότερα. Και δεν παίζουν πατέντες απο τα συνεργεία και κοστιζει σχεδόν τα ίδια αλλά ζεί πολύ λιγότερο και με μια "βαριά" προσγείωση το πετάς κλπ κλπ κλπ

Το θέμα είναι καθαρά αισχροκέρδια και τιποτα άλλο.

Και έχετε κολλήσει στα καράβια. Εμείς πάντως νησί δεν έχει μέχρι να ξαναβάλουν μυαλό. Γιατί θα ξαναβάλουν σύντομα. Ελλαφόνησσος Σύβοτα και τόσοιάλλοι οδικοί προορισμοί και να πάνε να μαμηθούνε.

Τον Αύγουστο έκανα Πάρο Πειραιά 7,5 ώρες, με ένα καράβι του αρχικλέφτη και με τον καπετάνιο να κράζει τους επιβάτες που παραπονέθηκαν για τον χρόνο του ταξιδιού. Με 7,5 μίλια πηγαίναμε και ο λαλάκας φώναζε σε κάτι γερόντια ότι αν θέλανε πιο γρήγορα να πλήρωναν καταμαράν. Και όλα αυτά με ακριβό εισητήριο και νιπτήρες βαμένους με λαδομπογιά. Μιλάμε όταν μπήκαμε σαρωνικό μας προσπέρασαν τα πάντα.

Αλλες εποχές τα Ναιάς, Κάμοιρος, Ιάλλυσος, Παναγία Τήνου. Αλλά τα μυαλά μας, άλλες οι ανοχές και άλλες οι αντοχές μας. ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΕΣ ΤΙΜΕΣ.

Τότε καβαλάγαμε το TS50ER21 και τραβάγαμε μια Μύκονο για ΣΚ Τώρα θές 4-5 καταστάρικα χαλαρά, συνυπολογίζοντας και τους άλλους κλέφτες στο νησί. (θέλω MAD και Κούκοοοοοοοο:bawl: :bawl: )

Πάντως να παραδεχτώ ότι ότι πλέον έχουμε από τα ποιό σύγχρονα καράβια στην ακτοπλοία. Και πως το επίπεδο του σέρβις έχει ανέβει πολύ. Οχι τόσο όσο οι τιμές όμως.

T.R.E
23/05/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]:rolleyes:

Όταν, παλιά, αλώνιζαν το Αιγαίο και το Ιόνιο οι "Βαπορες" με Β κεφαλαίο, καράβια με @@ που δε μασαγαν μία, μπαίναμε κατάστρωμα, πληρώναμε 200-300-500 δρχ, φράπα στο πλαστικο και μια μακαροναδα με σάλτσα απο κρέας "βαπορίσια"


Ξαφνικά οι 5 ώρες για Παρο και οι 8 για Σαντορίνη μας φαινόταν πολλές...



Οι εταιρίες μας άκουσαν. Πήραν γρήγορα, με υδροτζετ, με στροβίλους, ξαφνικά η καθε χαζογκόμενα έμαθε τι σημαίνει καταμαράν (φουκαράδες πολυνήσιοι...).

Σε χρόνο μηδέν, σκαριά με χιλιάδες μίλια στα ύφαλα, σκαριά που έπιαναν ρεμέτζα με 8αρια στο Μπατσί, στο Γάβριο, στην Τηνο, στη Μυκονο στην Παροναξία, σκαριά με καπεταναίους @@δατους, απαξιώθηκαν.

Τα "ΝΑΙΑΣ Ι" και ΙΙ, το Παναγια Εκατονταπυλιανή, το Εξπρες Απολλών, το Σαντορίνη, το Ποσειδών, το Εξπρες Αφροδίτη, μπήκαν στη λήθη και την απαξιωση μια και η καινουρια φουρνια των ανθρώπων που θέλει σε δύο ώρες δροσερή και ατσαλάκωτη να πινει το φρεντο στη Σαντα Μαρινα, δεν ανεχόταν την αρμύρα και τη μυρωδια του ντιζελ...





Tα ωραια σκαρια που αναφερεις κανανε 10μιση με 12ωρες για Σαντορινη,το Εξπρες Σαντορινη και το Ποσειδων,και τι καλοσυνη του βρισκεις δεν το καταλαβαινω...:confused: :confused:

Το ελεεινο καταστρωμα,τα βρωμικα καθισματα και τα ανακαινισμενα εσωτερικα :rolleyes: που τριζουν?? :confused:

Απεχω πολυ απ'το να χαρακτηριστω κυριλες,μαλλον το αντιθετο,αλλα αυτα τα σαπιοκαραβα καλυτερα που εφυγαν...Και μακαρι να σαπισουν ολα σαπια του αΡγουδημου® επισης,στην ταφρο των Μαριανων...:yuck:

Ειχαν ιδιο εισητηριο για τα οχηματα με ολα τα υπολοιπα πολιτισμενα καραβια,δλδ 27-28 ? για την μηχανη και 95-100 για το αμαξι,οσο και τα Bluestar (ετη φωτος μπροστα) και τα Highspeed... :ZZZ:


Kαι μια διαφορα της ταξεως των 15-20 ? αναλογα με το πλοιο,δλδ 25 για καταστρωμα στα σαπια και 40 η καμπινα Β θεσης,που στο Εξπρες Σαντορινη βρισκοντουσαν κατω απ'το επιπεδο του γκαραζ!!!:confused: :confused:

Και στα Bluestar 35 το καταστρωμα και 55 η καμπινα!!! Δλδ 10-15 ? για να διαλεξεις αν θα πας σαν ανθρωπος ή σαν ζωο!!!
Για να μη μιλησω πως θελανε να δεσουν την μηχανη με κατι λινατσες αναμεσα στα φορτηγα...

Επισης ευχαριστως πληρωνω 55 ? για το Highspeed που κανει Πειραι Σαντορινη 4-4μιση ωρες σε σχεση με το 10ωρο των υπολοιπων,που στην τελικη ενα καφε και ενα σαντουιτς να φας ειναι μια η αλλη...


Για μενα εντελως ατοπη η συγκριση,η αυξησεις δεν εχουν σχεση με τον εκσυχρονισμο... :nono: :nono: Καλες οι ρομαντικες εποχες,αλλα εμενα μου θυμιζουν αυτους που λενε "Τι ωραια την δεκατια του '80 με τα Mπολντορια και την μπαντανα στο κεφαλι"... :D

:beer:

geotriada
24/05/2008, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E



φιλε μου οτι λες για τις τιμες ,την διαρκεια ταξιδιου ,και το σερβις εχεις απολυτο δικιο.
η προσεγκση του captain ηταν μια ρομαντικη αναφορα, σε εποχες και σκαρια,
που απευθηνοταν , κυριως, σε οσους εχουν καταπιει σπρει κυματος απο την μυτη ,,,,,,

madox
24/05/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Με 151 ευρώπουλα πηγαινοέρχομαι Ηγουμενίτσα Βενετία.Και με 30 τη μέρα μένω στο Da Romano υπεργαμηστερό οικογενειακό ξενοδοχειάκι στο Paderno del Grappa.:wave2:



Live your myth in Greece :yuck:


or

leave your pants in greece

HolyDiver
24/05/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
or

leave your pants in greece :look: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

Bavarian
24/05/2008, 16:19
Φέτος το καλοκαίρι θα γυρίσω τη Νοτιο Ιταλία και πιο συγκεκριμένα την Καλαβρία και για λίγο τα ελληνόφωνα χωριά.Κάντε ένα κόπο να δείτε το λινκ http://www.tropea.biz/english/holidays.htm και ρίξτε μια ματιά στις τιμές.Εμείς είμαστε οι μάγκες και οι γαμάω της Ευρώπης και πουλάμε τουρισμό :lol: :rotflmao:



Για ρίξτε και μια ματιά στις τιμές της ναυτιλιακής που θα ταξιδέψω http://maritimeway.com/sito/grk/tariffe/indextariffe.htm και μετά το ξανασυζητάμε.Χυμαδόρε έλα μαζί μου να γουστάρεις :beer:

ASTRAKITCAR
01/06/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Με 151 ευρώπουλα πηγαινοέρχομαι Ηγουμενίτσα Βενετία.Και με 30 τη μέρα μένω στο Da Romano υπεργαμηστερό οικογενειακό ξενοδοχειάκι στο Paderno del Grappa.:wave2:



Live your myth in Greece :yuck: ,,


για ποια περιδο μιλαμε..

οι τιμες ειναι αυτες..

http://www.ca-sette.it/listino.php

Bavarian
01/06/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
,,


για ποια περιδο μιλαμε..

οι τιμες ειναι αυτες..

http://www.ca-sette.it/listino.php





Αυτό που έβαλες δεν έχει καμμια σχέση με το Da Romano...

ALBERGO RISTORANTE PIZZERIA DA ROMANO 1, VIA PIAVE - 31017 Padderno del Grappa

Akatanomastos
03/06/2008, 10:22
και τα νεα πλοια εχουν καταστρωμα, και παγκακια, και αν θες καθεσαι εκει, και τρως σαντουιτσακι απο το σπιτι σου, και οχι απο τον γρηγορης

τα εισητηρια τα αυξανουν γιατι τους εδωσαν το δικαιωμα να το κανουν, χωρις ελεγχο πλεον στις τιμες, οπως και επαναφεραν πλοια τα οποια μεχρι προτεινος απαγορευοταν λογω παλαιοτητας να ταξιδευουν.τα συμπερασματα δικα σας.

δεν ειναι παραλογο να θελει ο κοσμος, καθαρα περιποιημενα πλοια και ανθρωπινη συμπεριφορα οταν πληρωνεις 40 και 50 ευρω να πας σε ενα νησι.

και οχι αυτο που βλεπουμε καθε χρονο, πλοια να σταματανε οι μηχανες τους κατα τη διαρκεια του ταξιδιου, και να κανουν 19 ωρες για να πανε σαντορινη, αμοργο κλπ κλπ - πειραια.

Ελεος, που θα βγαλουμε τωρα και τους εφοπλισταδες που τα κανονιζουν ολα οπως θελουν αδικημενους..

AntoD
09/06/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Φέτος το καλοκαίρι θα γυρίσω τη Νοτιο Ιταλία και πιο συγκεκριμένα την Καλαβρία και για λίγο τα ελληνόφωνα χωριά.Κάντε ένα κόπο να δείτε το λινκ http://www.tropea.biz/english/holidays.htm και ρίξτε μια ματιά στις τιμές.Εμείς είμαστε οι μάγκες και οι γαμάω της Ευρώπης και πουλάμε τουρισμό :lol: :rotflmao:



Για ρίξτε και μια ματιά στις τιμές της ναυτιλιακής που θα ταξιδέψω http://maritimeway.com/sito/grk/tariffe/indextariffe.htm και μετά το ξανασυζητάμε.Χυμαδόρε έλα μαζί μου να γουστάρεις :beer:

Για μια ακομη φορα εισαι απαίσια και εκνευριστικά σωστος και ειλικρινής....

Η νοοτροπία μας ειναι αυτη που καταστρεφει τον τόπο μας...και όταν οι λιγες φυσικες ομορφιες που απομείναν και δεν καψαμε/καταστρεψαμε δεν υπάρχουν θα παρουμε τον π@υλ@!

Ειμουν 4 μερες Μόναχο....τιμες

Αυτοκίνητο με 3000 χλμ 33 ευρω/μερα- ουτε 50αρι παπι 6βολτο σε νησι...
Δωματιο 55ευρω 2κλινο με πρωινο και παρκινγκ- 30 το ατομο σε καμπινγκ εχει στην συγκεντρωση της FIM στην Πύλο!!!
Καφες 1.10 ντονατς 1.10, πρετζελ 50 λεπτά!!! (Εδω ...αστα...)
Φαγητο για 2 με τον σερβιτορο να με εκνευρίζει καθε 2 λεπτά αν ολα ειναι οκ πληρες με μπυρα κλπ 20/άτομο.......
Σουβλάκι με γάτο στην Μύκονο 4 ευρώ....φραπε στο πλαστικο 4 ευρώ .....ρε ουστ!

Julius
09/06/2008, 14:55
:a018:

kai leo na kano antisymvatikes diakopes kai na pao mia kalimno

tria atoma (to ena 20 minon alla atomara megisti)

anagkastika kampina logo atomaras.......

350!!! europoula kai ean thelo na paro amaksi..... 600 !!!!

kai ok amaksi na mhn paro, pos skata tha kouvaliso deka hmeron pragmata gia tria atoma (h atomara logo hlikias exei 'eidikes' anages)

kai to kerasaki oti to karavi ftanei kalimno 3 to proi !!!

kala ok gyrname sto plan A kai pame pilio kai me ta 600 europoula kathome kai 4 meres parapano.

:wave2:

Bavarian
09/06/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AntoD
Για μια ακομη φορα εισαι απαίσια και εκνευριστικά σωστος και ειλικρινής....





Το ξέρω...:D γι' αυτό με αγαπάνε οι φίλοι μου :D .Ούτε ένα λουκάνικο δεν μου έφερες ρε κ@ριόλη :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bigcry: :lol: :beer:

Bavarian
09/06/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius

kala ok gyrname sto plan A kai pame pilio kai me ta 600 europoula kathome kai 4 meres parapano.

:wave2:





Σωστότατος :beer:

axtarmas
09/06/2008, 19:03
ti na poume kai emeis pou zoume se nisi kai otan thes na figis kapou thelis pola euro kai tora pou anevikan kai i times asta na pane,me BLUE STAR se varane kiriolektika 75 euro to eisitirio to atomo gia athina oneway me agoudimou poli pio ftino alla to skeftese na mpis sto karavi mono pou to vlepis tromazis

madox
09/06/2008, 20:09
παλι στα lux ελληνικα κ@λονησια θα παμε ολοι ομως:mad:


SORRY για το κωλονησια αλλα ετσι τα εχουν καταντησει
εγω τους χαριζω παντως:beer:

epp1640
10/06/2008, 01:08
λοιπόν επειδή βαριέμαι να διαβάζω ένα thread όταν έχει ήδη φτάσει στην 5-6η σελίδα.. αλλά διάβασα τα πρώτα 3 μνματα.. :D και εγώ για νησάκι είχα σχεδόν κλείσει αλλά όταν σε λέει ο άλλος 280 για 4 μέρες Ρόδο..κάτσε ρε φίλε..

Έκλεισα αεροπορικά με την κοπελιά μου, 6 μέρες παρίσι, 3 disneyland και 3 σε ένα ξενοδοχειάκι έξω, με low cost και σύνολο πήγαινε έλα και διαμονη 360 μαζί με πρωϊνό και διαμονή (μέσα στην disneyland είναι και ακριβά να φανταστείτε) και εννοείται και τις 4 εισόδους στο πάρκο.. (Μην γελάτε..έχω ξαναπάει μικρός, και μου είχε μείνει απωθημένο.. :look: )

Το μόνο κακό για να πετύχω τέτοια τιμή έκλεισα τέλη σεπτέμβρη αλλά δεν βαριέσαι..μέχρι τότε θα την βγάλω σε καμιά παραλία νότια Κρήτη.. :cool:

epp1640
10/06/2008, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από axtarmas
ti na poume kai emeis pou zoume se nisi kai otan thes na figis kapou thelis pola euro kai tora pou anevikan kai i times asta na pane,me BLUE STAR se varane kiriolektika 75 euro to eisitirio to atomo gia athina oneway me agoudimou poli pio ftino alla to skeftese na mpis sto karavi mono pou to vlepis tromazis

βασικά σε ζηλεύω, αλήθεια στο λέω.. τα νησάκια είναι πανέμορφα.. σκέφτομαι πολύ σοβαρά όταν τελειώσω, να μαζέψω τα πραγματάκια μου και να σηκωθώ να πάω σε κάνενα νησάκι και ας κάνω και τον τεχνικό δεν με νοιάζει.. τώρα για τον αγούδιμο.. :rotflmao: πέρισυ πήγα ηράκλειο ρόδο με αγούδιμο και γύρισα με λανέ.. νόμιζα ότι έμπαινα σε οχηματαγωγό του πολεμικού ναυτικού..:rotflmao:

kondoras
10/06/2008, 07:43
160ευρα δυο ατομα και 150 κυβικα μηχανη.Εχει διαφορετικη τιμη η ποιο μεγαλη.
Που?...ΠΑΡΟ.
Οποιος θελει πληροφοριες για το νησι αν ξερω ..και ξερω πολλα μαλλον ας με ρωτησει.

http://www.parosweb.com/paros-webcams/index.html

AntoD
10/06/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
160ευρα δυο ατομα και 150 κυβικα μηχανη.[/url]

ΕΕΕ...χωρις παρεξήσηση αλλα 150 κυβικα ή παπι ή σκουτερ ειναι...οχι μηχανη...

με 10 ευρω παει....

Σου φανηκε λίγο δλδ 2 ατομα 140 ευρωπουλα για Πάρο....

kondoras
13/06/2008, 09:04
Δεν ειπα 140.Ειπα 160.και τα μικρα δεν κανουν 10 αλλα 20.
Δεν εινα πολλα ?? Παντως λιγα δεν ειναι για καποιον που εχει σπιτι εκει και θελει να πηγαινει συχνα

Ταξιδευτής
13/06/2008, 15:43
:mad:

Τελικα ειμαστε κοπανοι ρε γμτ!

Απο το μεσημερινο δελτιο ειδησεων του Alpha:

"Με πληροτητα απο 80 μεχρι 100% αναχωρουν απο σημερα τα πλοια για το 3ημερο." -- Κοινως παλιομ@λ@κ@ Ελληνα οσο και να σε γ@μ@νε θελει κ αλλο ο κωλος σου! :mad:

"Γνωστη ακτοπλοικη εταιρια αυξησε κατα 33% τα ναυλα των εισητηριων της μονο για το 3ημερο..." :mad: -- ΓΙΑΤΙ δεν λες ρε κωλοδημοσιοκαφρε ΠΟΙΑ ειναι αυτη η κωλοεταιρια να τους παρει ο διαολος; ΓΙΑΤΙ δεν γινεται καταγγελια; ΓΙΑΤΙ δεν επεμβαινει ο εισαγγελεας/ελεγκτικη αρχη/υπουργος/κατι στο διαολο τελοσπαντων;; :mad:

"... και οι πελατες που πηγαν να προμηθευτουν τα εισητηρια διαμαρτυρονταν" -- αλλα τελικα αγορασαν.

ΚΩΛΟ(ΝΕΟ)ΕΛΛΗΝΕΣ! Φυτα που τρωνε οτι τους σερβιρουν... Τρωνε αγγουρι απο παντου 5 μερες για να ειναι μουρη το ΣΚ. Δυο δυο τις γκομενες μην τους πουνε κ λαλακες που ειναι μονο με την "επισημη". Ακριβεια, εξαθλιωση, μισθοι που δεν φτανουν ουτε για τα βασικα πλεον, ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ εκμεταλλευση, κερδοσκοπια και διαφθορα....

Θελετε και ενα παραδειγμα που μας αγγιζει και εμας εδω; Μεγαρα. :yuck:
Και το πιο εξωφρενικο: πλεον οι εταιριες εχουν ξεφυγει ΠΑΝΤΕΛΩΣ και εμεις αντι να τους λιωσουμε στο ξυλο, καθομαστε και στηνουμε κωλαρακι παλι! :yuck:

Δεν υπαρχει ελπιδα για το μπουρδελο! :mad: Εχω γινει μισανθρωπος τελικα! :sad:

MARKOS-V
13/06/2008, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

Όταν, παλιά, αλώνιζαν το Αιγαίο και το Ιόνιο οι "Βαπορες" με Β κεφαλαίο, καράβια με @@ που δε μασαγαν μία, μπαίναμε κατάστρωμα, πληρώναμε 200-300-500 δρχ, φράπα στο πλαστικο και μια μακαροναδα με σάλτσα απο κρέας "βαπορίσια"

Σχεδόν τζάμπα πήγαινες παντού... Νυκτερινή άγονη με το "Ροδος", κατάστρωμα, φεγγαράδα και Αστυπαλαια, Αμοργός, Φολεγανδρος...

Δε μας αρεσε...

Θέλαμε κλιματισμο...

Θέλαμε αριθμημένες θέσεις...

Θέλαμε Goody's και Γρηγόρης Μικρογεύματα...

Θέλαμε να πάμε με το "γρήγορο" όχι με τα "Σαπια"...

Ξαφνικά οι 5 ώρες για Παρο και οι 8 για Σαντορίνη μας φαινόταν πολλές...

Θέλαμε να τα βλέπουμε εντυπωσιακά τα καινουρια μεγαθήρια...

Να αφήνουν αφρό πίσω τρέχοντας με 30, 35, 40 κομβους, καταναλώνοντας ΤΟΝΟΥΣ απο φτηνο ακομα πετρέλαιο. Κι εμείς κλεισμένοι στο κλιματιζόμενο κουκουλι "μη καπνιζόντων", μασουλώντας τα chicken nuggets απολαμβαναμε (?), θαλάσσιο (?) ταξίδι...

Οι εταιρίες μας άκουσαν. Πήραν γρήγορα, με υδροτζετ, με στροβίλους, ξαφνικά η καθε χαζογκόμενα έμαθε τι σημαίνει καταμαράν (φουκαράδες πολυνήσιοι...).

Σε χρόνο μηδέν, σκαριά με χιλιάδες μίλια στα ύφαλα, σκαριά που έπιαναν ρεμέτζα με 8αρια στο Μπατσί, στο Γάβριο, στην Τηνο, στη Μυκονο στην Παροναξία, σκαριά με καπεταναίους @@δατους, απαξιώθηκαν.

Τα "ΝΑΙΑΣ Ι" και ΙΙ, το Παναγια Εκατονταπυλιανή, το Εξπρες Απολλών, το Σαντορίνη, το Ποσειδών, το Εξπρες Αφροδίτη, μπήκαν στη λήθη και την απαξιωση μια και η καινουρια φουρνια των ανθρώπων που θέλει σε δύο ώρες δροσερή και ατσαλάκωτη να πινει το φρεντο στη Σαντα Μαρινα, δεν ανεχόταν την αρμύρα και τη μυρωδια του ντιζελ...

Και το παραμύθι άρχισε να ξεφτίζει... Ηρθε το ευρώ, ανέβηκε το πετρέλαιο, τα έξοδα των "πλοίων" αυτών δε βγαίνουν, μειώθηκαν οι ταχύτητες (εντέχνως και σιωπηλώς - πανε οι 2ωρες και 3ωρες επιδόσεις...), το χειμώνα δένουν με μειωμένο ναυτολόγιο για να μην έχουν έξοδα. Προφανώς το χειμώνα οι επιβάτες (κατοικοι των νησιών κυρίως) ειναι δεύτερης σειράς.

Μη σας κανει εντύπωση το κόστος των εισιτηρίων. Τόσο τα θέλαμε, τόσο μας τα δίνουν

Όσοι προλάβατε δρομολόγια με φρέσκο 6αρι και 7αρι μασκα πλώρα δεξιά να σκαει ο αφρός στο πρόσωπο ανεβαινοντας Σιφνο-Σεριφο-Κυθνο να ανακατέβει μαλιά, ρουχα, διάθεση, σκέψεις, όσοι προλάβατε ύπνο στο παγκακι του Β' καταστρώματος με ζέστη τη μέρα και κρυο το βράδυ, όσοι προλάβατε το "γιορ ατενσιον πλιζ, δε σελσερβις ρεστοραν γουιλ μπι οπεν φορ δε νεξτ τεν μινουτς, θενκ γου", όσοι προλαβατε τον Καπετάν-Δεναξά στην αριστερή βαρδιόλα να μπαίνει στο παλιό λιμάνι της Μυκόνου με "Αναποδα ΟΛΑ" και κατω η βάρκα να πιανει το βιλάι με τον καβο, όσοι προλάβατε την εποχη που οι τσάντες στο κατάστρωμα ήταν ώμου και δεν είχαν ροδίτσες... καλώς...

Όσοι όχι, υπάρχουν καναδυο απομεινάρια εκείνων των ωραίων και φτηνών ημερών που γύρναγες 4-5 νησια σε 10 μερες...

Αν παλι δε θέλετε, καντε μια βόλτα στην Ακτή Βασιλειάδη να δείτε να σαπίζουν τα ΣΚΑΡΙΑ, να φεύγει η μοράβια... Σκαριά που τα έφαγε ο λαϊκισμός της 30ετίας...

"Νέτα πρυμα καπτα-Γιώργη"
"Προσω η αριστερή"


:sad: :wave2:

συγγνώμη για το μακροσκελές...



ΣΩΣΤΟΣ στο τετραγωνο

axtarmas
13/06/2008, 21:13
ton augousto min perimenete na vrite eisitiria panikos tha ginete,kai mia simvouli gia to kalon olon otan pate se nisi na prosexete sinisto na enikiasete amaksi gia tin perigisi sas giati einai o pio epikindinos minas me atyximata stous dromous(katevenoun i athinei kai nomizoun oti vriskote se kanenan ketriko ethiki athinon lamias)nisia einai steni dromi me poli kinisi,afta pou exo dei den legonte

nick183
16/06/2008, 09:02
Πας σε γεματη καφετερια,βρισκεις μια θεση και αισθανεσαι οτι εισαι πολυ τυχερος!
πας σε μισοαδεια καφετερια και δεν ξερεις που να καθισεις....καθεσαι κ μετα απο λιγο σκεφτεσαι οτι δεν επιασες καλη θεση!
Τωρα θελεις να πας στο νησακι και ειναι ακριβο το εισιτηριο και μαλιστα ειναι και σπανιο...αλλα θα το πληρωσεις μολις το βρεις και θα αισθανθεις και τυχερος!

Κανονας: ειτε ειναι υπηρεσια ειτε απλα καποιο προιον
οσο αυξανεται ο αριθμος που απολαμβανει τα αγαθα ,τοσο πεφτει η ποιοτητα(θα επρεπε να πεσει κ η τιμη.....αλλα!!!)

απο την στιγμη που βρισκεσαι σε χωρο(νησι) με πολλους ανθρωπους κατευθειαν η ποιοτητα ΖΩΗΣ σου πεφτει(αλλα εσυ θα πληρωσεις παραπανω πχ φαγητο ή στεγαση)
ολοι λιγο πολυ τα ξερουν αυτα αλλα πρατουμε με βαση το κατω κεφαλι μαλλον!

Υ.Γ το χειροτερο ειναι οτι απλα πρατουμε χωρις η πραξη μας να περναει απο κανενα κεφαλι!!!(ουτε κατω ουτε πανω!)


φιλικα νικος

madox
16/06/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:mad:

Τελικα ειμαστε κοπανοι ρε γμτ!

Απο το μεσημερινο δελτιο ειδησεων του Alpha:

"Με πληροτητα απο 80 μεχρι 100% αναχωρουν απο σημερα τα πλοια για το 3ημερο." -- Κοινως παλιομ@λ@κ@ Ελληνα οσο και να σε γ@μ@νε θελει κ αλλο ο κωλος σου! :mad:

"Γνωστη ακτοπλοικη εταιρια αυξησε κατα 33% τα ναυλα των εισητηριων της μονο για το 3ημερο..." :mad: -- ΓΙΑΤΙ δεν λες ρε κωλοδημοσιοκαφρε ΠΟΙΑ ειναι αυτη η κωλοεταιρια να τους παρει ο διαολος; ΓΙΑΤΙ δεν γινεται καταγγελια; ΓΙΑΤΙ δεν επεμβαινει ο εισαγγελεας/ελεγκτικη αρχη/υπουργος/κατι στο διαολο τελοσπαντων;; :mad:

"... και οι πελατες που πηγαν να προμηθευτουν τα εισητηρια διαμαρτυρονταν" -- αλλα τελικα αγορασαν.

ΚΩΛΟ(ΝΕΟ)ΕΛΛΗΝΕΣ! Φυτα που τρωνε οτι τους σερβιρουν... Τρωνε αγγουρι απο παντου 5 μερες για να ειναι μουρη το ΣΚ. Δυο δυο τις γκομενες μην τους πουνε κ λαλακες που ειναι μονο με την "επισημη". Ακριβεια, εξαθλιωση, μισθοι που δεν φτανουν ουτε για τα βασικα πλεον, ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ εκμεταλλευση, κερδοσκοπια και διαφθορα....

Θελετε και ενα παραδειγμα που μας αγγιζει και εμας εδω; Μεγαρα. :yuck:
Και το πιο εξωφρενικο: πλεον οι εταιριες εχουν ξεφυγει ΠΑΝΤΕΛΩΣ και εμεις αντι να τους λιωσουμε στο ξυλο, καθομαστε και στηνουμε κωλαρακι παλι! :yuck:

Δεν υπαρχει ελπιδα για το μπουρδελο! :mad: Εχω γινει μισανθρωπος τελικα! :sad:


τα ιδια και εδω στα βορεια.Το σαββατο στον περιφερειακο της θεσ/κης ηταν αδυνατο να κινηθεις στο ρευμα για χαλκιδικη επι ωρες.Ενα σαββατοκυριακο στην χαλκιδικη ξεκιναει απο 200ε το ατομο.

40ε σε αθλιο μονοκλινο
20ε βενζινη
70ε σιτιση σε ταβερνα 5ης κατηγοριας
70ε τα υπολοιπα(βραστος καφες στην αμμο με αμμο -μπομπες μολοτοφ σε παρακειμενα high tech-με μπλαζε σερβιτορες- μπαρακια υπο τον ηχο σκυλαδικων κοκ)

:yuck: :yuck: :yuck:
τοσο βλαμμενος λαος δεν πρεπει να εχει ξαναυπαρξει στην ιστορια

McTalas
16/06/2008, 11:07
τι να λεμε ρε παιδια!! με 98? πηγα και ηρθα Λονδινο (6 μηνες πριν κρατηση) και με 220? Βουδαπεστη (μια εβδομαδα πριν κρατηση) και 75 για παρισι, τι να λεμε???

TROOPER
16/06/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Sorry για το ασχετο του θεματος αλλα ειναι τελειως παλαβοι με αυτα που ζητανε στις ακτοπλοϊκες...



+10000

:evil:

Bavarian
16/06/2008, 13:39
Μάγκες ελάτε Πρέβεζα να γουστάρετε...:winka:

epp1640
16/06/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
τι να λεμε ρε παιδια!! με 98? πηγα και ηρθα Λονδινο (6 μηνες πριν κρατηση) και με 220? Βουδαπεστη (μια εβδομαδα πριν κρατηση) και 75 για παρισι, τι να λεμε???

Σε έχω λέμε.. 30 ευρώ Ηράκλειο Παρίσι με Transavia :smokin: την επιστροφή κοιτάω να κλείσω τώρα

Κάντε τους ένα μικρό μποικοτάζ να δείτε για πότε θα ξαναστρώσουν..που πήγα και ρώτησα για νησί και τελικά το παρίσι μου βγήκε φτηνότερο..

OzZzZzY
22/07/2008, 20:38
γυρισα απο διακοπες Ανδρο- Συρο- Τηνο.
Λοιπον για μια εβδομαδα διακοπων που περιελαμβανε: ακτοπλοϊκα εισητηρια:
Ραφηνα-Ανδρο
Ανδρο-Τηνο
Τηνο-Συρο
Συρο-Πειραια

Διαμονη σε rooms to let με τα απολυτως απαραιτητα αφου στο δωματιο μονο για υπνο πηγαιναμε, φαγητο μια φορα την ημερα καθως οι περιηγησεις και οι διαδρομες, οπως και το αργο πρωινο ξυπνημα και το αραγμα στην παραλια δεν επετρεπαν χρονικα παραπανω οποτε τρωγαμε το απογευμα στις 7, κοστισαν παραπανω απο 2000 ευρω για 4 ατομα..

δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι τα εισητηρια ειναι τοσο ακριβα, γιατι μας αρνηθηκαν στο Συρο-Πειραια φοιτητικα εισητηρια, γιατι για μαγειρευτο φαγητο (λαδερα κλπ) το κοστος δεν μπορεσε να πεσει κατω απο 70 ευρω, γιατι για τα δωματιακια διαστασεων 3x4 ζητανε 70 ευρω τη μερα και σου λενε "αμα θες στο αφηνω 50 χωρις αποδειξη", γιατι πληρωσα μεχρι και 8 ευρω εναν αναμικτο χυμο, γιατι ενα τοστ 4, γιατι γιατι γιατι....

Τελος δικαιολογω , αν και παλαιοτερα "εκραζα", τους tourists που βλεπουμε στο μοναστηρακι και σε πολλα αλλα μερη να τρωνε μια σαλατα (ουτε καν χωριατικη) γιατι τους φαινονταν απαγορευτικες οι τιμες.

Λεγαν καμια φορα οι δικοι μου "Νταξει μωρε δικοπες παμε ε ας χαλασουμε και τιποτα, ολο το χρονο δουλευουμε". Δεν δουλευουν ομως για τους επιτηδειους.

Αυτα απο μενα. Του χρονου μας βλεπω για Ιταλια ανετοτατα!

:wave2: :wave2:

madox
22/07/2008, 21:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
γυρισα απο διακοπες Ανδρο- Συρο- Τηνο.
Λοιπον για μια εβδομαδα διακοπων που περιελαμβανε: ακτοπλοϊκα εισητηρια:
Ραφηνα-Ανδρο
Ανδρο-Τηνο
Τηνο-Συρο
Συρο-Πειραια

Διαμονη σε rooms to let με τα απολυτως απαραιτητα αφου στο δωματιο μονο για υπνο πηγαιναμε, φαγητο μια φορα την ημερα καθως οι περιηγησεις και οι διαδρομες, οπως και το αργο πρωινο ξυπνημα και το αραγμα στην παραλια δεν επετρεπαν χρονικα παραπανω οποτε τρωγαμε το απογευμα στις 7, κοστισαν παραπανω απο 2000 ευρω για 4 ατομα..

δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι τα εισητηρια ειναι τοσο ακριβα, γιατι μας αρνηθηκαν στο Συρο-Πειραια φοιτητικα εισητηρια, γιατι για μαγειρευτο φαγητο (λαδερα κλπ) το κοστος δεν μπορεσε να πεσει κατω απο 70 ευρω, γιατι για τα δωματιακια διαστασεων 3x4 ζητανε 70 ευρω τη μερα και σου λενε "αμα θες στο αφηνω 50 χωρις αποδειξη", γιατι πληρωσα μεχρι και 8 ευρω εναν αναμικτο χυμο, γιατι ενα τοστ 4, γιατι γιατι γιατι....

Τελος δικαιολογω , αν και παλαιοτερα "εκραζα", τους tourists που βλεπουμε στο μοναστηρακι και σε πολλα αλλα μερη να τρωνε μια σαλατα (ουτε καν χωριατικη) γιατι τους φαινονταν απαγορευτικες οι τιμες.

Λεγαν καμια φορα οι δικοι μου "Νταξει μωρε δικοπες παμε ε ας χαλασουμε και τιποτα, ολο το χρονο δουλευουμε". Δεν δουλευουν ομως για τους επιτηδειους.

Αυτα απο μενα. Του χρονου μας βλεπω για Ιταλια ανετοτατα!

:wave2: :wave2:


και εγω αυτο το νταξ μωρε δεν καταλαβαινω τα λεφτα δεν τα βρισκουμε στο δρομο για να μας τα κλεβουν οι συμπατριωτες.


τουλαχιστον περασατε καλα?:wave2:

BELZEBOYLIS
22/07/2008, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:


Τα "ΝΑΙΑΣ Ι" και ΙΙ, το Παναγια Εκατονταπυλιανή, το Εξπρες Απολλών, το Σαντορίνη, το Ποσειδών, το Εξπρες Αφροδίτη, ......


:sad: :wave2:

συγγνώμη για το μακροσκελές...




...με τον Νηρέα έχεις ταξιδέψει ??? ...και ταξιδεύαμε ώρες πολλές !! :beer: :wave2:

OzZzZzY
23/07/2008, 01:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
και εγω αυτο το νταξ μωρε δεν καταλαβαινω τα λεφτα δεν τα βρισκουμε στο δρομο για να μας τα κλεβουν οι συμπατριωτες.


τουλαχιστον περασατε καλα?:wave2:


ναι ηταν πολυ καλα δεν εχω παραπονο.
Δεν το ελεγαν ελαφρα τη καρδια να σου πω την αληθεια! Το λεγαν πιο πολυ για να το πιστεψουν και οι ιδιοι :winka: