PDA

View Full Version : R6 να την παρω η οχι?



Raiden
23/05/2008, 01:17
Γεια σας παιδια τι λεει ? Ψαχνω να αγωρασω ένα μηχανακι ως 5000 μεταχειρισμενο) και ετυχε να πεσει το ματι μου σε ένα R6 του 2002 η 03 . Σκεφτομουν να το παρω αλλα ενας φιλος μου ειπε ότι επειδή δουλευει το μοτερ σε πολύ ψιλες στροφες στον μελλον θα διμιουργηθουν προβληματα. Δηλαδη δεν παιζει να ζησει πολύ. Εσεις τι λετε? Αξιζει να παρω κατι τετοιο επισης σκεφτομουνα για μια CBR 600 RR ( oxi F ) αλλα δεν ξερω τι τιμες παιζουν για αυτό. Καμια προταση από εσας.

argi6argi
23/05/2008, 03:53
Θέλεις οπωσδήποτε ss; Ρωτάω γιατί αν θες ss, τότε όλα τα 600 δουλεύουν ψηλά, οπότε δεν το γλυτώνεις το συγκεκριμένο. Τώρα το αν θα αντέξει ή όχι είναι άλλο θέμα και εξαρτάται απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και στο πόσο το πρόσεχε. Ξέρουμε απ'όλες τις περιπτώσεις. Άν θες ντε και καλά ss, πήγαινέ το σε εναν μηχανικό που ξέρεις οτι "γνωρίζει" το μηχανάκι και αν σου δώσει το πράσινο φώς, καλορίζικο.
Άν και νομίζω οτι με λίγα παραπάνω παίρνεις το 1000.

snow
24/05/2008, 02:52
kai ego r6 exo file ...douleuei sta psila ..den leo ,alla giati na xalasei ??afou i eteria to exei ftia3ei na douleuei etsi psila.??

exo 40000klm kai den mou exei bgalei tpt,to pira metaxeirismeno (to prosexo bebea)

pare 600 gia arxi ..
:smilea:

ego akomi 1000 den 8elo pantos!:wave2:

Raiden
24/05/2008, 03:34
Καλα χιλιαρι δεν ψήνομαι και εγω! Ειμαι πολυ νεος οδηγος για να κουμανταρω χιλια κυβικα εδω τα 600 και σκεφτωμαι. Παντος εσυ και οποιος αλλος εχει R6 πως σαν φενετε η συμπεριφορα του στον δρομο. Εννοω εχει αποτομω σκαζη , πεταει "κολο" ευκολα και γενικα πως ειναι αυτο το μωρο στην ασφαλτο. Οτι Tips για νεους οδηγους εχετε ριχτε τα !:)

snow
24/05/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Raiden
Καλα χιλιαρι δεν ψήνομαι και εγω! Ειμαι πολυ νεος οδηγος για να κουμανταρω χιλια κυβικα εδω τα 600 και σκεφτωμαι. Παντος εσυ και οποιος αλλος εχει R6 πως σαν φενετε η συμπεριφορα του στον δρομο. Εννοω εχει αποτομω σκαζη , πεταει "κολο" ευκολα και γενικα πως ειναι αυτο το μωρο στην ασφαλτο. Οτι Tips για νεους οδηγους εχετε ριχτε τα !:)


to diko mou r6 exei filtro e3atmisi,kai pio konto granazi ,dld egine mia prospa8ia na parei ligo dinami sta xamila....kai petixe!
exei dinami ..sikonetai souza 1-2 mono me gazi..tora kolo ..petaei poli.


stribei telia .poli grigora.ta frena tou einai poli kala..

Koita ..oti mixanaki kai na pareis 8elei poli prosoxi,min skeftesai oti ,me to 1000 mporei na skoto8eis ,eno me ena mikrotero oxi.
kai telos to diko mou r6 einai montelo 2004 kai oxi 2001-2002

snow
24/05/2008, 09:48
eisai kai apo salonika e
??

parakolou8a ligo stis SINANTISEIS BOLTES
kanizoume sixna gia kafe kai boltitses me ta paidia apo edo!

papaioannoug
25/05/2008, 12:31
Παιδια μην λέμε τα ίδια κ τα ίδια!!!! 1ο μηχανάκι ήταν το R1. Και όταν λέω πρώτο εννοώ πρώτο. Με αυτό πήγα κ πήρα το δίπλωμα!!!!
Και εμένα όλοι μου έλεγαν "Μην πάρεις χίλια πάρε κανένα 400αρι-500αρι κλπ".

Παλικάρι πάρε αυτό που σ'αρέσει! Εγώ ούτε τούμπα, ούτε πέσιμο εχω εδώ κ 2 1/2 χρόνια που το έχω.

Τώρα για τον κινητήρα αν θα αντέξει ή όχι, αν έχει συντηρηθεί σωστά και δεν το έχει ξεσκίσει κλπ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αυτό θα στο πει ο μηχανικό σου όταν το πας να δει ΠΡΙΝ το πάρεις.


Αυτά!!!!!:wave2:

reinmeister
25/05/2008, 16:21
r6 με 35000-40000 χιλ ΜΗΝ παρεις...trust me...προτιμησε cbr rr σε μεταχειρισμενο...

Raiden
25/05/2008, 16:57
Το συγκεκριμένο μοντελο ήταν κοντα στα 3000 χιλιομετρα. Το κακο είναι ότι δεν εχω καποιον μηχανικο που λεμε για να τον εμπιστευωμαι αν θελω να ελεγχει την R6 οπωτε με βλεπω να παιρνω “τον κιρ μπαμπη της γειτονιας” για την δει.
Οσω για της βολτες μολις παρω την μηχανη παμε οπου θελετε!!
Αποφασισεις αποφασισεις ... R6 ή RR? Μαλλον για το RR με βλεπω

luke
25/05/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug
Παιδια μην λέμε τα ίδια κ τα ίδια!!!! 1ο μηχανάκι ήταν το R1. Και όταν λέω πρώτο εννοώ πρώτο. Με αυτό πήγα κ πήρα το δίπλωμα!!!!
Και εμένα όλοι μου έλεγαν "Μην πάρεις χίλια πάρε κανένα 400αρι-500αρι κλπ".

Παλικάρι πάρε αυτό που σ'αρέσει! Εγώ ούτε τούμπα, ούτε πέσιμο εχω εδώ κ 2 1/2 χρόνια που το έχω.

Τώρα για τον κινητήρα αν θα αντέξει ή όχι, αν έχει συντηρηθεί σωστά και δεν το έχει ξεσκίσει κλπ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά αυτό θα στο πει ο μηχανικό σου όταν το πας να δει ΠΡΙΝ το πάρεις.


Αυτά!!!!!:wave2:
+1 απο εμενα και εγω αυτη τη συμβουλή θα ακολουθήσω

gdevelek
25/05/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug
Παιδια μην λέμε τα ίδια κ τα ίδια!!!! 1ο μηχανάκι ήταν το R1. Και όταν λέω πρώτο εννοώ πρώτο. Με αυτό πήγα κ πήρα το δίπλωμα!!!!

μη "λέμε" τα ίδια και τα ίδια; :confused:

αφού σχεδόν όλοι διαφωνούΜΕ μαζί σου και προτείνουΜΕ μεσαίο μηχανάκι ως πρώτο, ή ακόμη και παπί ή εντουράκι...

το ότι ξεκίνησες με Ρ1 και δεν το μετάνιωσες δεν λέει τίποτε, κι άλλος μπορεί να ξεκινήσει με παπί και να τσακιστεί, ΕΝΑ περιστατικό δεν δίνει βάση για συμπέρασμα ;)

papaioannoug
25/05/2008, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μη "λέμε" τα ίδια και τα ίδια; :confused:

αφού σχεδόν όλοι διαφωνούΜΕ μαζί σου και προτείνουΜΕ μεσαίο μηχανάκι ως πρώτο, ή ακόμη και παπί ή εντουράκι...

το ότι ξεκίνησες με Ρ1 και δεν το μετάνιωσες δεν λέει τίποτε, κι άλλος μπορεί να ξεκινήσει με παπί και να τσακιστεί, ΕΝΑ περιστατικό δεν δίνει βάση για συμπέρασμα ;)

Κοίτα αν το μυαλό του καθενός που λέει ότι θα πάρω 600 και όχι 1000 για να μην σκοτωθώ, τότε καλύτερα να πάρει μηνιαία κάρτα για λεωφορεία!!!!!

Είναι λάθος η λογική ότι μαθαίνεις στα μικρά κ σιγά-σιγά ανεβαίνεις!!!!
Αν διαφωνείς σε αυτό τότε σε παρακαλώ συγκρινε μου τις ομοιότητες οδήγησης ενός παπιού κ ενός R1!!!!!


Να σου πω εγώ......... ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ!!!!


Τώρα τα υπόλοιπα είναι βερεσε!!!!!!


ΥΓ. Το ότι διαφωνείτε μαζί μου (είτε ένας, είτε χίλιοι) δεν σημαίνει ότι έχω άδικο!!!!


Φιλικά

snow
25/05/2008, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
r6 με 35000-40000 χιλ ΜΗΝ παρεις...trust me...προτιμησε cbr rr σε μεταχειρισμενο...


giati???

to diko mou tosa exei ..kai den zitaei tpt!

oute ladaki kaei ..
ta servise tou ola kanonika bebea.
kai den eimai koftes sinexeia

gdevelek
25/05/2008, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug
Κοίτα αν το μυαλό του καθενός που λέει ότι θα πάρω 600 και όχι 1000 για να μην σκοτωθώ, τότε καλύτερα να πάρει μηνιαία κάρτα για λεωφορεία!!!!!


δεν είμαι της λογικής "άσπρο μαύρο"

ούτε κι εσύ είσαι ;)



Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug

Αν διαφωνείς σε αυτό τότε σε παρακαλώ συγκρινε μου τις ομοιότητες οδήγησης ενός παπιού κ ενός R1!!!!!


είναι και τα δύο δίκυκλα με ταχύτητες, στρίβουν με γυροσκοπικό, γλιστράνε στο απότομο φρενάρισμα, θες κι άλλες ομοιότητες;

εξάλλου εγώ αν ίσως έχεις προσέξέι σε άλλες κουβέντες (και μια προχθες) δεν είμαι υπέρ του παπιού και μετά εντουράκι και μετά ευχέλαιο και μετά Ρ6 αλλά κάτι σαν σούπερ4 και μετά Ρ6 (όπως περίπου έχω κάνει ο ίδιος)




Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug

ΥΓ. Το ότι διαφωνείτε μαζί μου (είτε ένας, είτε χίλιοι) δεν σημαίνει ότι έχω άδικο!!!!


ε όλο και κάτι σημαίνει όμως...

papaioannoug
26/05/2008, 13:32
OK Rossi!!!!

gdevelek
26/05/2008, 13:35
εγώ ούτε σε ειρωνεύτηκα, ούτε σε προσέβαλα με κάποιο τρόπο

όπως γουστάρεις, το σταματάμε εδώ

papaioannoug
26/05/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek



Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug


ΥΓ. Το ότι διαφωνείτε μαζί μου (είτε ένας, είτε χίλιοι) δεν σημαίνει ότι έχω άδικο!!!!

ε όλο και κάτι σημαίνει όμως...

Τα συμπεράσματα δικά σου!!!!

Μάλλον είμαι κουλός-και ότι άλλο θέλεις σε σχέση με μερικούς παγκόσμιους εδώ μέσα!!!

Το παλικάρι ρωτάει κάτι του απαντάω κάτι και παραθέτεις την απάντηση μου!

Σου αρέσει δεν σου αρέσει αυτή είναι! Τώρα αν εσύ κρίνεις επειδή οδηγάω μηχανή 2,5 χρόνια ότι ξέρεις κάτι παραπάνω τότε απάντα στο παλικάρι κ όχι σε μένα!

Και τέλος η οδήγηση παπιού με οδήγηση SS ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!
1ον κ κυριότερον διαφορά στα άλογα (αλλιώς ανοίγεις το γκάζι στο ένα αλλιώς στο άλλο)
2ον το στρίβειν έχει πολύ μεγάλη διαφορά (αλλά δεν κάθομαι να το αναλύσω βαριέμαι)
3ον φρένα
4ον θέση οδήγησης


Αυτά :wave2:

Raiden
26/05/2008, 19:50
Παιδια chill μια ερωτηση εκανα , δεν ηξερα οτι 8α γινοταν λογος για να .... . Ειδατε τι κανει μια R6 σπερνει τιν διχόνοια!

Peace out dudes:beer:

gdevelek
26/05/2008, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug
Το παλικάρι ρωτάει κάτι του απαντάω κάτι και παραθέτεις την απάντηση μου!


όχι, σου παρέθεσα την απάντηση που έδωσες σε μένα

και σου έγραψα πως δεν είναι δυνατόν να μη μετράει καθόλου ότι διαφωνέις με τη συντριπτική πλειοψηφία του φόρουμ


Αρχικά δημιουργήθηκε από papaioannoug
Και τέλος η οδήγηση παπιού με οδήγηση SS ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!
1ον κ κυριότερον διαφορά στα άλογα (αλλιώς ανοίγεις το γκάζι στο ένα αλλιώς στο άλλο)
2ον το στρίβειν έχει πολύ μεγάλη διαφορά (αλλά δεν κάθομαι να το αναλύσω βαριέμαι)
3ον φρένα
4ον θέση οδήγησης
[/B]

οι διαφορές αυτές είναι ποσοτικές, όχι ποιοτικές

όταν ξεβαρεθείς θα χαρώ πολύ να μάθω με ποιό τρόπο έχει "πολύ μεγάλη διαφορά" το στρίβειν του παπιού και του ΣΣ, πάντα μου αρέσει να διαβάζω ρηξικέλευθες απόψεις

:wave2:

Raiden
15/07/2008, 12:41
Παιδια τελικα δεν την πηρα την R6 ! Το γυρισα στα Ιταλικα και συγκεκριμενα πηρα μια Ducati 750ss , μπορει να μην εχει την δυναμη της R6 αλλα το μηχανακι με τρελανε :) Πως να το κανουμε η Ιταλικη φινετσα με κερδισε :) Αντε παμε να λιωσουμε μερικα λαστιχα :) (λεμε τωρα !! )

makis206
15/07/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Raiden
Παιδια τελικα δεν την πηρα την R6 ! Το γυρισα στα Ιταλικα και συγκεκριμενα πηρα μια Ducati 750ss , μπορει να μην εχει την δυναμη της R6 αλλα το μηχανακι με τρελανε :) Πως να το κανουμε η Ιταλικη φινετσα με κερδισε :) Αντε παμε να λιωσουμε μερικα λαστιχα :) (λεμε τωρα !! )

Να το χαρείς όσο δεν φαντάζεσαι, εξοπλισμό να φοράς πάντα και αξέχαστα χιλιόμετρα να διανύσετε μαζί !

:beer: :beer: :beer:

papitsoulos
16/07/2008, 17:51
Καλα να παθεις, εσυ χανεις. :p

dragorosi
16/07/2008, 21:54
να παρεισ οτι σου αρεσει αρκει να μην εχει σοβαρο χτυπημα κ να εχει λιγα χιλιομετρα.δηλαδη να το παρεισ απο καποιον εμπιστο.ενα καλο σερβισ καινουργια λαστοιχα κ καλα χιλιομετρα.

Raiden
16/07/2008, 22:42
H μηχανη μολις ειχε βγει απο το μεγαλο το Service ,λαστιχα ειναι καινουργια και γενικα ειναι σε αψογη κατασταση. Το παλικαρι το εχει σαν τα ματια του. Μονο τα χερουλια αλλαξα και λιγο γρασαρισμα το γκαζι γιατι ηταν πολυ σκληρο, χιλιομετρα εχει κοντα στα 30000. Κατα αλλα ειναι gg! :)

Road67
17/07/2008, 11:39
Κρανακι, μπουφανακι ακομα και για να πας στο περιπτερο [ναι ναι στο περιπτερο που απεχει 200 μετρα και μεχρι προτεινως πηγαινες με τα ποδια ειναι δεδομενο οτι τωρα θα πηγαινεις με το μοτορι, τουλαχιστον τον πρωτο καιρο :winka: ] κι αμα βγεις και παραεξω μποτουλα και παντελονακι. Παντα ορθιος, καλα χιλιομετρα :wave2:

Raiden
17/07/2008, 12:04
Σας ευχαριστε παιδες για τις ευχες και τις συμβουλες σας. :)

pilotos_xtreme
18/07/2008, 15:17
egw padws kserw apo to mixaniko moukai pollous allous oti ta yamaha r6 ta palia logo to oti ta xoun skisei oloi (logiko) vgazoun problimata ,kirios stous diskous. vrhka ena r6 tou 01 px apo ena kathigiti mou sti sxoli kai mou pe oti to mono provlima einai oti tou klotsaei i 2a,pou simainei 1000 eyro gia ftiaksimo afou katevenei to moter. apopsi mou einai oti an thes kati palio se ss protimise kapio honda giati adexoun perisotero den einai diladi toso zimiarika.oso gia to thema 1hs mixanis,an exeis myalo sto kefali sou kai ksereis tis dynatotites sou pare kai r1.apla einai protimotero na synithiseis me kati pio mikro kai adynamo,mono kai mono giati tha boreseis na ekmetaleyteis tis dynatotites tou pio eykola kai na to xareis perisotero gia arxh....

steve kp60
20/07/2008, 17:22
Eγω αγορασα πριν 4 μηνες ενα R6 του 1999 με 34000 κμ, φοραει εξατμιση και φιλτρο ΚΝ. Εχω κανει 11000 απο τοτε και δεν εχει κανει κιχ. Του εκανα ενα γενικο σερβις οταν το πηρα και αλλαζω και τα λαδακια καθε 3000κμ. Ειναι τι θα σου τυχει, στα μεταχειρισμενα πρεπει να εισαι κ λιγο τυχερος!!! Εγω προτεινω να την παρεις θα το ευχαριστηθεις οσο τιποτα αλλο.
Υ.Γ. Δεν νομιζω σε καμμια περιπτωση οτι το cbr ειναι καλυτερο για κανενα λογο.