PDA

View Full Version : GSXR gia prwti mixani???



Σελίδες : [1] 2

V-xarcadil
23/05/2008, 01:59
Geia xara se olous!
Loipon 8a pw merika pragmata pou prepei na gnorizetai gia mena
wste na mporite na pantisete pio swsta...

i moni mixani pou exei er8ei sta xeria mou pote einai ta
imiautomata pou se ma8ainoun gia na vgaleis diploma...
kai kana duo fores i RS tou filou m...

Genika odigw amaksi kana xrono kai eimai atomo pou an dn ton pairnei dn kanei vlakeies...
opote an dn me pairnei na treksw i na kanw mlkies dn tis kanw...

trelenomai me tis mixanes opote vlepw streetades ston dromo xinw! (ton kafe mou) ;)

eixa paei me tin kopela mou ston laimo kai eixame araksei kai piga kai rwtisa kati streetades
kai mou eipan oti 8a ma8w tin mixani pou odigaw kai na min anusixw...
malista o enas mou eipe oti einai kai autos prwti mixani kai eixe mia R6

eimai tis apopsis oti oso kai an trexei mia mixani an dn tin trekseis esu dn paei pou8ena!

Alla rwtw!
Mporw na parw gia prwti mixani mia GSXR 750? i 8a ginw aggelos?

eimai sxedwn 20 kai eimai o klassikos kaimenos pou oi goneis tou dn tou pairnoun mixani
omws epeidi douleuw kai mazeuw protimw na dwsw 8xiliarika kai na parw mia gsxr 750 metaxirismeni para
pa dwsw 5 kai na parw px mia rs...

div400
23/05/2008, 02:36
μαλιστα....
λοιπόν έχουμε: 0 εμπειρία στις μηχανές, λιγη εμπειρία σε αυτ/το (ουτως ή άλλως ασχετο και λίγο θα σε βοηθήσει), 20 ετών (έπαρση και το ''καψιμο'' της ηλικίας, ολοι το έιχαμε αυτο)...και μια μοτοσυκλέτα των 200 κιλών και των 130 ίππων. αν προσθέσουμε και τις κυκλοφοριακές συνθήκες της χώρας μας...μπρρρρρ:uplate: :sick:

εγω προσωπικά ειμαι οπαδός της κλιμακωτής προόδου... δηλ.
-παιρνεις κατι μικρο παπί ή εντουρακι ή αφου σου αρέσουν τα street κατι σε 250-400κεκ (και σχετικα φθηνό) και μαθαινεις. το μαθαινεις καλυτερα, αυξανεις την εμπειρία σου και τις δυνατοτητες σου, το στιβεις μεχρι να μην μπορει να σου ''δωσει'' κατι αλλο.
-πας και παιρνεις κατι μεγαλύτερο 600αρι πχ. και ξανα μανα τα ιδια.....
και αφου έχουν περάσερι μερικα χρονακια και έχεις γράψει μερικα χιλ. (ή δεκαδες χιλ) παιρνεις και το μεγαλο το σουπερ ντουπερ 1000αρι (ή οτι αλλο τεσπα).

θεωρώ οτι με τον παραπάνω τρόπο εχεις τις μεγαλύτερες πιθανότητες α) να επιβιώσεις μεχρι τα 30, β) να μαθεις, να αποκτησεις μεγαλη εμπειρία και τελικα να γίνεις οχι μηχανοβιος αλλα ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΗΣΤΗΣ!!!! just my 2cents m8

αλλα απο την αλλη μπορεις απλα να πας και να παρεις το gsxr750 που τόσο γουσταρεις!!!! ενήλικος εισαι, εσυ αποφασίζεις για την ζωή σου!

αλλα ρώτα τον εαυτο σου:
- θα φοράω παντα εξοπλισμο ασφαλειας σε καθε βολτα/διαδρομη?
-θα μπορω να κουμανταρω ενα οχημα που σε 2 δευτερολεπτα μπορεί να πιάσει μεγαλυτερη ταχυτητα απο οτι εχω ταξιδεψει ποτε στην ζωη μου με αυτ/το?
-θα μπορώ να οδηγω ενα οχημα που αλλαζει κατευθυνση με την σκέψη και βαζει κατω οση δυναμη βαζει (αναλογικα) ενα supercar των 123458844εκ.?
-θα μπορω να συγκρατω το δεξι μου χερι ωστε να μην φαω κανα highside σε καμια στροφη στην παραλιακη και με μαζευουν με σακουλα μετα?
-θα αφιερώσω χρονο (οχι σε ωρες..ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ να μετρας) ωστε να μαθω ΚΑΤΑΡΧΗΝ να οδηγώ μηχανή γενικά και υστερα να ΟΔΗΓΩ (βλ. ΕΛΕΓΧΩ και όχι κρατάω το τιμόνι και απλά ελπίζω να ζήσω) μηχανή?

και τελικα..
- γιατι θελω μοτοσυκλέτα?
α) ειναι cool, γουσταρω καγκουριλικια,η πρωτη μουρη στην παρεά, θα τρελάνω γκομανακια και ετσι.....
β) δεν ξερω....κατι μεσα μου...ΝΙΩΘΩ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΒΑΛΑΩ ΜΗΧΑΝΗ. με ολοκληρωνει με..με...με...

αν α) τοτε: κανε σε ολους μας την χαρη και μεινε με το αυτοκινητο! ηδη υπαρχουν αρκετοι εκει εξω με μηχανες που σκεφτονται ετσι! φιλικα παντα και χωρις διαθεση τσακωμου

αν β) ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΦΙΛΕ!!!!

:wave2: :beer:

V-xarcadil
23/05/2008, 03:17
εγω προσωπικά ειμαι οπαδός της κλιμακωτής προόδου... δηλ.
-παιρνεις κατι μικρο παπί ή εντουρακι ή αφου σου αρέσουν τα street κατι σε 250-400κεκ (και σχετικα φθηνό) και μαθαινεις. το μαθαινεις καλυτερα, αυξανεις την εμπειρία σου και τις δυνατοτητες σου, το στιβεις μεχρι να μην μπορει να σου ''δωσει'' κατι αλλο.
-πας και παιρνεις κατι μεγαλύτερο 600αρι πχ. και ξανα μανα τα ιδια.....
και αφου έχουν περάσερι μερικα χρονακια και έχεις γράψει μερικα χιλ. (ή δεκαδες χιλ) παιρνεις και το μεγαλο το σουπερ ντουπερ 1000αρι (ή οτι αλλο τεσπα).

Loipon file mou akou na deis!
kai egw sumfwnw apoluta mazi sou panw se auto...
omws autos einai kai o logos pou egrapsa oti (eimai paidi pou dn tou pairnoun mixani oi goneis tou]
opote dn exw tin eukairia tin oikonomiki toulaxistwn na pairnw ka8e toso mixani...


αλλα ρώτα τον εαυτο σου:
- θα φοράω παντα εξοπλισμο ασφαλειας σε καθε βολτα/διαδρομη?
-θα μπορω να κουμανταρω ενα οχημα που σε 2 δευτερολεπτα μπορεί να πιάσει μεγαλυτερη ταχυτητα απο οτι εχω ταξιδεψει ποτε στην ζωη μου με αυτ/το?
-θα μπορώ να οδηγω ενα οχημα που αλλαζει κατευθυνση με την σκέψη και βαζει κατω οση δυναμη βαζει (αναλογικα) ενα supercar των 123458844εκ.?
-θα μπορω να συγκρατω το δεξι μου χερι ωστε να μην φαω κανα highside σε καμια στροφη στην παραλιακη και με μαζευουν με σακουλα μετα?
-θα αφιερώσω χρονο (οχι σε ωρες..ΣΕ ΧΡΟΝΙΑ να μετρας) ωστε να μαθω ΚΑΤΑΡΧΗΝ να οδηγώ μηχανή γενικά και υστερα να ΟΔΗΓΩ (βλ. ΕΛΕΓΧΩ και όχι κρατάω το τιμόνι και απλά ελπίζω να ζήσω) μηχανή?

και τελικα..
- γιατι θελω μοτοσυκλέτα?
α) ειναι cool, γουσταρω καγκουριλικια,η πρωτη μουρη στην παρεά, θα τρελάνω γκομανακια και ετσι.....
β) δεν ξερω....κατι μεσα μου...ΝΙΩΘΩ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΒΑΛΑΩ ΜΗΧΑΝΗ. με ολοκληρωνει με..με...με...


-8a foraw panta eksoplismo kai pisteuw oti autos einai o logos pou mou aresoun oi streetades kai tous paw sto megalutero pososto... gt oi perisoteroi ok mporei sxedwn kanenas na min exei pinakides alla sxedwn oloi oi streetades forane kranoi kai rouxa kai dn kanoun mlkies an dn tous pairnei na kanoun...
-kai nai mporw na afierosw xrono! an dn me pairnei polu apla dn dokimazw gt dn 8elw na paiksw me tin zwi m!

twra oso afora ta upoloipa - pou egrapses giauto akrivos rwtaw esas...
8a mporw?

giati 8elw motosukleta?
gia ton b) logo kai dn einai toso i xara pou niw8w oso enas kompos sto stomaxi otan vlepw mia mixani

Ζεύκας
23/05/2008, 03:39
άμα αρχίζεις να γράφεις στα ελληνικά συζητάμε :wave2:

V-xarcadil
23/05/2008, 03:43
1000 συγνώμη φίλε μου...

παρόλα αυτά μπορείς να μας πεις την γνώμη σου!

argi6argi
23/05/2008, 03:47
Άν έχεις το μυαλό μέσα στο κεφάλι σου και όχι στον αγκώνα ;) διάλεξε ό,τι σ'αρέσει, βρες ενα μαγαζί για να το κάνεις βόλτα (θα βρείς, εμένα μου έδωσαν ενα R1) και αν δείς οτι σε ψιλοβολεύει ή μάλλον καλύτερα, δεν σε ανησυχεί πάρα πολύ πάρ'την. Σιγά-σιγά θα την μάθεις τη μηχανή, το κλειδί βέβαια είναι το σιγα-σιγά. Κι εγώ παπί είχα και πήρα R1. Μια χαρά πάω, την έχω 1 χρόνο και ακόμα τη μαθαίνω. Αυτή δεν είναι η μαγεία;
Όλα είναι θέμα οδηγού. Άν μπορείς να συγκρατηθείς στις συγκινήσεις που μπορεί να σου προσφέρει η μηχανή και βελτιώνεσαι σε χαλαρούς ρυθμούς, μην ανησυχείς για τίποτα.

Μεγείεεεεεςςςςς ;) ;) ;) ;)

fan
23/05/2008, 05:11
Φιλε μου καλως ήρθες και καλα χιλιομετρα.

Θα ξεκινησω λεγοντας σου απο τωρα πως διαφωνω με την επιλογή σου και ποιο συγκεκριμένα σε ενημερώνω πως δε σε ξερω καν και δεν έχω καμια μα καμια ορεξη ή όφελως στο να διαφωνησω μαζι σου.
Ακου ομως τι εχω να πω... ισως σε ενδιαφερει.
Χωρις να ειμαι ιδιαιτερα "πορομενος" με τις μηχανες, προερχομαι απο παρεα τετοια οποτε θελοντας και μη εχω μια εμπειρια.
Πριν λοιπον καβαλησης (οχι gsxr που λες) παπακι

1.Βαλε ΚΑΛΑ στο μυαλο σου ολα οσα σου είπε ο φίλος DIV400.
2.Βρες καποιον φίλο-γνωστο που να έχει ενα τοσο γρήγορο μηχανακι και πες του να σε κανει μια ας πουμε "αποτομη" βόλτα. Ισως αυτο σε αποθαρίνει.
3.Κανε μια βόλτα σαν επισκεπτης στο KAT (αν είσαι αθήνα) ή σε όποιο αλλο νοσοκομείο θέλεις που φερνουν δυστιχο κόσμο απο τροχαία.

Συγνώμη που γίνομαι πικρόχολος αλλα εκτος απο την "καύλα" της ηλικίας, ρίξε και μια ματια στην καθημερινότητα και την αλήθεια.

Επισης θα αναφερθώ πάλι στον συμφορουμίτη DIV400 και θα σου πώ πως καλήτερα να ξεκινήσεις με ενα 250 άντε 400.
Ο σκοπός είναι να πηγενεις ΕΣΥ την μηχανή και όχι η μηχανή εσενα.

4.Αν κάνεις μερικές ερωτήσεις εδω μέσα θα διαπιστώσεις πως δεν υπαρχει ούτε ενας μοτοσυκλετηστής που δεν έχει πεσει, και άν υπάρχει είναι η εξεραιση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

Γενικά αυτα.

Το ποιο συμαντικό όμως είναι η πρόοδος. (Κλιμακωτά).

Πέρνω τον εαυτό μου σαν παράδηγμα.
Εχουμε και λέμε:

Πρώτη μηχανή στα 17.
YSR50
LeadSS
Παπακι
RM125 (είχα και το παπακι για μεσα στην πόλη ε!...)
XR250
CBR600
GSXR1000 Στα 30 μου. Το οποίο δεν είναι καλα καλα δικό μου. Μου το έχει παρατήσει εδω ο ξαδερφος που πλέων είναι παντρεμενος και το κανει καμια βόλτα αρεα και που.

Απο την παραπάνω λίστα νομίζω πως η προοδευτικότητα είναι φανερή.
Κατ εμέ ακολούθα κι εσυ αυτο το "pattern".

Εάν παλι δεν σε έπησα να πας σε κατι πιο μικρό και θες ντε και καλα 750 θα σου πρότινα ενα Kawa Z 750.

Γιατι θα μου πεις.

Λες οτι είσαι 20. Ε, το Ζ συνδιάζει όλη σου την "φάση"
ΕΙΝΑΙ sport
ΕΙΝΑΙ γρηγορο
ΕΙΝΑΙ "μουράτο"
ΕΙΝΑΙ "κακο"
αλλα πανω απ όλα
ΕΙΝΑΙ φιλικό προς τον αναβάτη του.

υπερ-αρκετο γκάζι-ροπή, χωρίς απρόβλεπτα ξεσπάσματα που προήλθαν απ το πουθενα,
ευκολότατο στην οδηγηση εντός πολης, και με δυνατότητα μέχρι και πίστα να το βάλεις.

και για να κλείσω και να παω να κοιμηθώ.....

ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ....μερικες φιλικές συμβουλες.

1. ΚΡΑΝΟΣ (και γενικά εξοπλισμό!)
2. ΚΡΑΝΟΣ και ας πηγένεις στο περιπτερο στο δίπλα στενο.
3. ΜΗΝ προκαλείς την τύχη σου
4. ΟΧΙ μαγκιες γενικα. Η μηχανή είναι ΜΟΝΟ προσωπική ευχαρίστηση - απόλαυση και όχι τρόπος για να αναδικνηεσαι στου φίλους σου ή για να βγάλεις γκόμενα.
5. ΚΑΛΗ συντήριση της μηχανής σου. Είτε 50αρι είτε 1000αρι μπορεί να σε σώσειστην "κακια" στηγμη.
6. ΑΝ νιώσεις πως τελικά δέν το κατέχεις.....πούλα το. Καλυτερα να φτασεις στην ηλικία που θα κάνεις κι εσυ παιδια (30-35+).
7. ΔΕΝ κανουμε παντιλίκια-σούζες και λοιπες καγκουρίες εξω απ τισ καφετέριες. Αστα αυτα για τους γυφτοκαγκουρομηχανοβιους με μυαλο 3χρονου.


Αυτα....
Ελπίζω να μην τσαντήστικες που στα είπα λιγο απότομα αλλα το έκανα για να καταλάβεις πως δεν είναι απλα ενα παιχνίδακι.

Τελος θα ήθελα να σου πω μια "σοφία" που είπε ο τύπος της suzuki που πήγα για service το 1000.

"Τους μισώ τους Ιάπωνες. Ασχετα αν κι εγω ο ίδιος είμαι απο μικρο παιδι μες τις μηχανες, τους μισώ.
Οι Ιάπωνες, μετα το κακό που τους έκαναν οι αμερικανοι με την πυρινική βόμβα, βρήκαν τροπο να εκδικηθούν. Εφυβραν τα Supersport για να σκοτώνουν τα παιδια μας."

Sorry κι ολας αλλα ο τυπος καλα το λεει, μιας που η συγκεκριμενη κατηγορία απευθήνετε σε ηλικίες 35 και κατω.Περνει το καθε αμυαλο ενα SS και δωσε 290 2ρη γεφυρα στη βουτα.

Τελος φίλε μου. Σου ευχομαι καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος και γερος.

Sorry αν σε κουρασα.

ΥΓ: Παρε παπι για πρωτο! :)

Καληνυχτα.

irinia
23/05/2008, 06:08
ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ............

Τό 750 μικρό τό βλέπω...........

ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΧΙΛΙΑΡΙ.......????

Γιά νάσαι καί σίγουρος δηλαδή......!!!!!



:wave2:

DrIoannis
23/05/2008, 08:39
Πολλά τα άλογα για πρώτη μηχανή.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανοίξεις το γκάζι σε ακατάλληλη στιγμή, ειδικά στην ηλικία που βρίσκεσαι.Θα θέλεις να κάνεις την φιγούρα σου δεν διαφωνώ, αλλά οι πιθανότητες πτώσης είναι εξαιρετικά μεγάλες.Η συγκεκριμένη μηχανή είναι πολύ μα πολύ γρηγορότερη από ότι μπορείς να φανταστείς.Ξεκίνα με κάτι μικρότερο και προσπάθησε να ΜΑΘΕΙΣ τη μηχανή όχι απλά να την καβαλάς.Θέλει εμπειρία η οποία αποκτάται με υπομονή και χρόνο.Όχι πολύ μεγάλα άλματα νομίζοντας ότι είσαι έτοιμος.ΠΟΤΕ δεν είμαστε έτοιμοι για όλες τις καταστάσεις 100% και ούτε οι καλύτεροι οδηγοί του κόσμου είναι.Βέβαια μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ φίλε μου είναι κρίμα για 3-4 χρονάκια ακόμη αναμονής να συμβεί κάτι.
Όλα αυτά πολύ φιλικά:wave2:

V-xarcadil
23/05/2008, 08:54
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
δεν παρεξηγώ τίποτα!
καλύτερα να με κράξετε τώρα και να κάνω παιδιά κάποια στιγμή
παρά να μου φουσκώσετε τα μυαλά...!

Οκ νομίζω το κατάλαβα ότι 750 δεν πρέπει να πάρω
αλλά επειδή δεν είμαι και στη οικονομική κατάσταση του να παίρνω
125 > 250> 600>...
τι λέτε να πάρω? 250? 400?
και τι ?

που να συνδυάζει τα πάντα... και το γκάζι του και τα όλα του για να μάθω!

DUKASII
23/05/2008, 09:35
...
Εγω μετα το 1000 το δουκα πήρα το 750 που λες...

και αρκετες φορες τα χρειαστηκα με το μηχανάκι αυτο...


αποψή μου μη το παρεις.
ξεκινα απο τα χαμηλά και σιγα σιγα θα παρεις οτι εχεις ονειρο.
σε αυτη τη περιπτωση το οποιος βιάζεται σκονταυει ...τεριαζει απολυτα.

υπαρχουν φυσικα και πολλες εξαιρεσεις που θα σου πουν "εγω φιλε λεω να το παρεις γιατι και εγω μετα το καροτσακι τησ μαμας μου που με πηγαινε βολτες..αγορασα το κ8 και το παω ταπα" αλλα αυτοι ειναι ταλεντα μη δινεις σημασία..:wave2:

packo
23/05/2008, 09:56
Loipon...


Pare auto pou goustareis. Alla na exeis sto mialo sou pos tha sou vgalei tin psixi mexri na arxiseis na to apolamvaneis.

Ti ennoo? An ontos exeis to mialo pou les sto kefali sou, me ena tetoio mixanaki mporei na perasoun kai 6 kai 7 isos kai 12 mines mexri na ftaseis na les pos pou kai pou esi pas to mixanaki sou kai oxi auto esena.

Kata ta alla, min kaneis tin malakia na pareis kati pou den tha sou aresei. O skopos me tin mixani einai na katevaineis sto parking sou, na tin vlepeis, na goustareis kai na vgaineis voltes...Ta ipoloipa einai ximos...

Sou milaei enas anthropos pou kavalaei molis 3 xronia, ek ton opoion ton ena me elaxista xiliometra. Se auta ta 3 xronia exo odigisei arketa xiliometra ta parakato mixanakia:

1. Ducati Monster 695 (To proto mou mixanaki. Ekana mazi tou 8000 klm kai ena CSS)
2. Honda BlackBird XX (Mixanaki tou kollitou mou, stin ousia i deuteri motosikleta me tin opoia ekana polla xiliometra, giro sta 4000)
3. Suzuki GSXR-750 k7 (To trito mou mixanaki. Exo kanei mazi tou mexri tora 6.000)

Metrao mexri stigmis dio ptoseis, i mia apo diko mou ftaiksimo i alli apo malakia koutiou. Kai nai, kai grigora pao, kai strivo , kai kamia pistoula tha mpo. Alla, sevomai poli ta mixanakia pou exo kavalisei kai den paizo to poulaki mou mazi tous. Episis, para tis dio mou toumpes, oute mia fora den epatha kati perissotero apo gratsounies giati PANTA kikloforo san astakos (kranos, mpoufan, gantia, papoutsakia).

An thes tin gnomi mou? Pare kati pou na mporeis na sintiriseis kai an sou pesei na mporeis na to ftiakseis, dose ARKETA lefta se eksoplismo kai kane toulaxiston to proto level tou CSS.

auta.

packo
23/05/2008, 10:00
Epiprostheta, mia kai to thimithika, mesa se auta ta 3 xronia exo odigisei more or less kai ta parakato:

R1, R6, SV650, GSR, Hornet, CBF250, CB500.

An den exeis fragka gia petama, MIN PAREIS KATI POU THA POULISEIS SE 4 MINES (opos as poume ena mixanaki opos to CBF250).

Opos vlepeis, para tou oti eimai sxetika neos odigos, mikra mixanakia den exo odigisei pote mou.

Souza_me_240kmh
23/05/2008, 10:10
με τπτ... παρε κατι σε 250 στιν αρχη και οταν μαθεις περνεις αργοτερα μεγαλυτερο :lol:

fan
23/05/2008, 10:28
Εγω διατηθεμαι να σου προτήνω μοντέλα.
Τα θέμα είναι:
Θες street , cross-enduro ή ο΄τι να΄ναι?

sniper
23/05/2008, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από packo
....

Sou milaei enas anthropos pou kavalaei molis 3 xronia, ek ton opoion ton ena me elaxista xiliometra. Se auta ta 3 xronia exo odigisei arketa xiliometra ta parakato mixanakia:

1. Ducati Monster 695 (To proto mou mixanaki. Ekana mazi tou 8000 klm kai ena CSS)
2. Honda BlackBird XX (Mixanaki tou kollitou mou, stin ousia i deuteri motosikleta me tin opoia ekana polla xiliometra, giro sta 4000)
3. Suzuki GSXR-750 k7 (To trito mou mixanaki. Exo kanei mazi tou mexri tora 6.000)

.....


1. CB400SF - 2 χρονια : 45.000 χλμ
2. CB600F Hornet - 11 μήνες : 17.000χλμ
3. CBR600FS - 2 χρόνια : 40.000 χλμ
4. CBR954RR - 6 μήνες (το μουνί που σας πέταγε κλεφτρόνια) : 18.000 χλμ
5. CBR954RR - 1,5 χρονο : 20.000 χλμ
6. ΜΑΧ100 & Crypton 100 (παπιά 1,5 χρόνο εντός πόλης) : 30.000 χλμ

Οδηγώ 7 χρόνια μόνο κι έχω κάνει με μηχανές (τα χλμ του αυτοκινήτου ΔΕΝ υπολογίζονται) 170.000 χλμ περίπου.....

Πρέπει να σου πω ότι τα τελευταία 3 χρόνια έχω αρχίσει να μαθαίνω να οδηγώ.

Το gsxr750 δεν απευθύνεται σε σένα. Είνια φτιαγμένο για κάποιον που ξέρει τι θέλει από το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Μην κοιτάς τι σου λένε οι υπερμέγιστοι οδηγοί του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στην Βούτα και στον Λαιμό. Δεν θα κλάψουν αν σου συμβεί κάτι και όλοι μας ξεχνάμε πώς είναι όταν ανεβήκαμε για πρώτη φορά στην μηχανή.

Φιλική συμβουλή: ξεκίνα σταδικά απο τα χαμηλά προς τα μεγαλύτερα. Κι όταν λέω σταδιακά εννοώ να ΜΑΘΕΙΣ να οδηγείς (οχι αυτά που θα σου πούνε στην σχολή οδηγών για να περάσεις τις εξετάσεις) από φίλους με μεγαλύτερες μηχανές (αν έχεις) ή από διάφορα σχολεία που υπάρχουν ή κι από το net που υπάρχουν τόνοι πληροφορίας.

@ Div400 : 130 άλογα το 750; Εννοείς τροχό μάλλον.... :rolleyes:


Α..... και που σαι.... μετά τα 21 σου μπορείς να βγάλεις δίπλωμα για μηχανή πάνω από 600cc.

packo
23/05/2008, 10:50
GIa na to ksekatharisoume, simfono me ton sniper.

To 750 einai mixanaki pou gia na to pareis ksereis kala ti thes...Kai ksereis kala pou tha to vreis...AN thes xazosouzes kai pantilikia, tote ontos pare kati allo...

Episis, to ksanaleo, to simantiko pou prepei na skefteis einai o xronos gia na arxiseis na apolamvaneis to mixanaki sou...Einai krima na pareis kati pou tha to steileis meta apo 4-5-6 mines giati tha sou exei vgalei tin panagia...

kachius
23/05/2008, 10:57
Όπως είδα ότι κατάλαβες (:beer: ) δεν είναι αυτά τα άλογα για αρχάριους,
οπότε δε θα σου πω τη δική μου (ανώδυνη αλλά και πόσο τυχερή τελικά; ) εμπειρία με την 1η μου.

Θα σου πρότεινα κάτι σε μεσαίου κυβισμού 2κίλυνδρο (πχ, kawasaki er, suzuki sv, honda cbf500)
νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα με το γκάζι τους (αυτό δε σημαίνει ότι θα ξεχάσεις πως είσαι συνετός και "ψάρακλας) είναι πολύ φιλικά και έχουν να σου δώσουν πολλά και για πολύ καιρό.
:wave2:

McTalas
23/05/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
,,,
συμφωνω με τους προηγουμενους αλλα θελω να σταθω σε ενα σημειο.

λες πως εισαι ατομο εγκρατης και οταν δεν σε παιρνει δεν το ζορίζεις, ελα όμως πως με το μηχανακι και ειδικα με ss πως θα ξερεις φιλε μου αν σε παιρνει ή όχι? αν το 'χει ή δεν το 'χεις?
θα μου πεις "ρε φιλε θα προσεχω , δεν θα τρεχω κτλ,κτλ" και συμφωνω δεν θα τρεχεις και θα προσεχεις, 'ελα ομως που σε 3 μηνες θα του εχεις παρει ,και καλα, τον αέρα και θα το ανοιξεις λιιιγο παραπανω σε μια ευθεια που θα την ξερεις καλα και τοτε κατι θα πεταχτει μπροστα σου, ή κατι θα συμβει και δεν θα μπορεις να το μαζεψεις!!!

άπο την άλλη μπορεις να παρεις ενα ss και να εισαι συντηριτικος και να εισαι οκ για μια ζωη, αλλα φιλε μου τα ss δεν ειναι για το δρομο και δεν ειναι για συντηριτικη χρηση, ειναι για την πιστα μονο και για να τα δουλευεις στα κοκκινα.

και τελος να συμπληρωσω πως και εγω ημουν στην ιδια θεση με εσενα και τι έκανα? πηρα ενα SS !! γιατι αυτο πραγματικα ηθελα και δεν το μετανοιωσα ουτε λεπτο, αλλα εδω και 8 μηνες που το εχω στα χερια μου δεν μου εχει περασει ουτε λεπτο απο το μυαλο μου οτι το "εχω" το μηχανακι, παραλληλα προσπαθω να μαθω όσα πιο πολλα μπορω ωστε να μαθω να το ευχαριστιεμαι (πηγα στο 0-300, διαβαζω ότι βιβλια υπαρχουν για την οδηγιση, κανονιζω τωρα για CSS) και γενικα το ψαχνω όσο πιο πολυ μπορω.

όλοι εμεις δεν μπορουμε να σου επιβαλουμε την αποψη μας, ουτε παει να πει πως εχουμε και δικιο, ειναι καθαρα δικη σου αποφαση τι θα παρεις και γιατι, άλλα πρεπει να το σκεφτεις πολυ καλα και με καθαρο μυαλο! Στην κοινωνια που ζουμε ολα γυρω μας πιεζουν ωστε να αγοραζουμε το καλυτερο, το δυνατοτερο, το μεγαλυτερο, το κορυφαιο και πολλες φορες μας ειναι αχρηστο, αλλα τι να κανεις ετσι ειναι οι καταναλωτικες κοινωνιες...
:winka:

xampos
23/05/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
δεν παρεξηγώ τίποτα!
καλύτερα να με κράξετε τώρα και να κάνω παιδιά κάποια στιγμή
παρά να μου φουσκώσετε τα μυαλά...!

Οκ νομίζω το κατάλαβα ότι 750 δεν πρέπει να πάρω
αλλά επειδή δεν είμαι και στη οικονομική κατάσταση του να παίρνω
125 > 250> 600>...
τι λέτε να πάρω? 250? 400?
και τι ?

που να συνδυάζει τα πάντα... και το γκάζι του και τα όλα του για να μάθω!

:nono: νταξει αφου το αποφασισες μην παρεις το 750 πιστας αλλα παρε καποιο 600 street (πολυ ξεκινανε απο τετοια μηχανακια και πανε μια χαρα)

gsr 600
hornet,
feizer
ακομα και z 750 μπορεις να παρεις :beer:

irinia
23/05/2008, 11:31
ΠΡΕΠΕΙ........ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ.....


5 χρόνια λεβέντη μου........ΠΡΩΤΑ.......

άπό παπάκι........καί όλα τα ψευδοεντούρο........ΒΟΛΤΑ........όπου

βρίσκεις χωματάκι........νά μάθεις νά πέφτεις πρώτα έκεί καί άφού περάσεις

όλη τή σειρά......παπάκι,δυόμιση,τετρακοσσάρι, κανένα,χτ,κανένα fmx....

άφού δηλαδή έξαντλήσεις καμμιά πενταετία όλα αύτά μέ πολύ χώμα.....

μετά.........ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ , ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΕΞΑΚΟΣΑΡΙ ΗΡΕΜΟ......!!!!!

Faser,cbf.........κ.λ.π.....


Καί άφού χτυπήσεις.........ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΕΚΕΙ..........!!!!!!

ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ...........

ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΞΑΚΟΣΑΡΙΑ.........R1.....CBR......ZX636......καί παραπέρα.....!!!!!


Αύτή είναι ή σειρά λεβέντη μου.........καί δέν τή γράφω ....
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ......!!!!!!


Σέ κάθε άλλη περίπτωση..........Ο , ΠΙΛΟΤΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ.............,
έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες,νά πάς γρήγορα,μα πάρα πολύ
γρήγορα..........
ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ.......!!!!!!!!


Καί όλα αύτά πού σάς έγραψα παλικάρια μου ίσχύουν γιά κάποιον πού
έχει ......ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ........έπαφή μέ τή μοτό του.........
Νά γράφει δηλαδή 10-12000κμ. τό χρόνο.....!!!!!

Μετά άπό 35 χρόνια στό κουρμπέτι........ΔΕ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΕΧΩ......
ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ......!!!!!
Παρά τά μηχανάκια πού άλλαξα,τίς τούμπες καί τίς τράκες.....πού έφαγα....!!!
Μέ 2 ρόδες ποτέ δέν μπορείς νάσαι σίγουρος γιά τίποτε.........
Έδώ ό άλλος ό Japan έτρεχε ό άνθρωπος 12 χρόνια στά χιλιάρια καί πήγε ό
καημένος άπό άναστροφή φορτηγού....!!!!



Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ.........ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ

ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ........!!!!!


:wave2:

Souza_me_240kmh
23/05/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΠΡΕΠΕΙ........ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΑ.....


5 χρόνια λεβέντη μου........ΠΡΩΤΑ.......

άπό παπάκι........καί όλα τα ψευδοεντούρο........ΒΟΛΤΑ........όπου

βρίσκεις χωματάκι........νά μάθεις νά πέφτεις πρώτα έκεί καί άφού περάσεις

όλη τή σειρά......παπάκι,δυόμιση,τετρακοσσάρι, κανένα,χτ,κανένα fmx....

άφού δηλαδή έξαντλήσεις καμμιά πενταετία όλα αύτά μέ πολύ χώμα.....

μετά.........ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΥΛΙΝΔΡΟ , ΤΕΤΡΑΚΥΛΙΝΔΡΟ ΕΞΑΚΟΣΑΡΙ ΗΡΕΜΟ......!!!!!

Faser,cbf.........κ.λ.π.....


Καί άφού χτυπήσεις.........ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΕΚΕΙ..........!!!!!!

ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ...........

ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΞΑΚΟΣΑΡΙΑ.........R1.....CBR......ZX636......καί παραπέρα.....!!!!!


Αύτή είναι ή σειρά λεβέντη μου.........καί δέν τή γράφω ....
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ......!!!!!!


Σέ κάθε άλλη περίπτωση..........Ο , ΠΙΛΟΤΟΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ.............,
έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες,νά πάς γρήγορα,μα πάρα πολύ
γρήγορα..........
ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΠΕΤΡΟ.......!!!!!!!!


Καί όλα αύτά πού σάς έγραψα παλικάρια μου ίσχύουν γιά κάποιον πού
έχει ......ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ........έπαφή μέ τή μοτό του.........
Νά γράφει δηλαδή 10-12000κμ. τό χρόνο.....!!!!!

Μετά άπό 35 χρόνια στό κουρμπέτι........ΔΕ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΕΧΩ......
ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ......!!!!!
Παρά τά μηχανάκια πού άλλαξα,τίς τούμπες καί τίς τράκες.....πού έφαγα....!!!
Μέ 2 ρόδες ποτέ δέν μπορείς νάσαι σίγουρος γιά τίποτε.........
Έδώ ό άλλος ό Japan έτρεχε ό άνθρωπος 12 χρόνια στά χιλιάρια καί πήγε ό
καημένος άπό άναστροφή φορτηγού....!!!!



Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΙΑ.........ΚΑΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ

ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΒΑΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ........!!!!!


:wave2:


μεχρι να κανει ολα αυτα που λες θα ειναι 99 χρονων :rotflmao: :lol: :bigcry:

tiger6
23/05/2008, 12:32
+1000

V-xarcadil
23/05/2008, 12:52
Λοιπόν ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας!
Το να πάρω όντως ένα 250-400cc είναι κάτι που αν το κάνω σίγουρα
δεν θα λέω (αχ τι όμορφα! έχω και γαμώ τις μηχανές πόσο μου αρέσει να την καβαλάω...)
το θέμα είναι όμως ότι φοβάμαι μην έρθει η στιγμή που θα πέσω σε λακούβα
και κατά λάθος θα ανοίξω το γκάζι και θα ψάχνομαι! η μήπως είναι σκηνικό επιστημονικής φαντασίας;
Πάντως για ότι κυβικά και να προτείνετε πάντα μιλάω για Street... ούτε για naked ούτε για τίποτα άλλο!

sniper
23/05/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
....
Πάντως για ότι κυβικά και να προτείνετε πάντα μιλάω για Street... ούτε για naked ούτε για τίποτα άλλο!

Κυρίως για naked μιλάμε....

Έχεις ιδέα πόσο κοστίζουν τα πλαστικά ενός SS;

XJR_Billy
23/05/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Πάντως για ότι κυβικά και να προτείνετε πάντα μιλάω για Street... ούτε για naked ούτε για τίποτα άλλο! [/B]

Φίλε, και οι naked street είναι, και μάλιστα πολύ καλές!:wave2:

daddy78
23/05/2008, 14:38
Μιά και ζήτησες γνώμες & εμπειρίες, θα σου πώ και εγώ τη δική μου, που ταυτίζεται με του Terens....

OTI και να οδηγείς, ΟΣΟ προσεκτικός και να είσαι, ΟΣΟ εξοπλισμένος και να είσαι, ο δημόσιος δρόμος είναι ΠΑΝΤΑ επικίνδυνος και κυκλοφορούν πολλοί μλκς εκει έξω.

Για εμένα, όταν κάποιος σου λέει "πάρε 1000άρι" και θα το μάθεις, είναι τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας. Τί δηλαδή θα μάθεις? Πως στρίβουνε με το 1000άρι? Χέστηκε η φοράδα.... το θέμα είναι να μάθεις πώς να αντιδράς γρήγορα και σωστά σε επικείμενο κίνδυνο. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να βρεθείς σε ελεγχόμενο (απο εσένα) περιβάλλον.

Αυτό το περιβάλλον είναι το χώμα.

Εκέι θα μάθεις πώς συμπεριφέρεται η μοτο (και εσύ) σε συνθήκες έλλειψης πρόσφυσης, αναπάντεχα εμπόδια, κλπ κλπ. Επιπλέον έχεις εσύ την ευθύνη των συνθηκών και όχι ο Χ παπαρας που παραβίασε κόκκινο.

Πάρε λοιπόν ένα εντουράκι και καλό προστατευτικό εξοπλισμό να μάθεις να οδηγάς, να σου έρχεται και φτηνή η συντήρηση και μετά βλέπουμε.

By the Way, στα 10χρ που οδηγώ, έχω πέσει 3 φορές. Η πρώτη (απο κουτάκιδες που στήναν κόντρα) με έστειλε (ευτυχώς) στο κρεβάτι για 3 μήνες. Ειμουν τυχερός.

:beer:

gdevelek
23/05/2008, 15:13
όσο ακραίο είναι το "πάρε το ΣΣ μη μασάς"

τόσο ακραίο είναι και το

"πάρε εντουράκι, κάτσε χώμα 1-2 χρονάκια και βλέπουμε'

δηλαδή τόσο και τόσοι που έχουν μάθει σε cb400sf, er-5, bros, cb-1, cbf250 έκαναν ανοησία; :confused:

panathas
23/05/2008, 15:39
file mias k zitas gnwmes tha sou pw k gw ti diki mou gnwmi k empeiria ws twra...
xekinisa ap ta 15mou me papi (stin athina milame panta pou einai k poli xeirotera...)sta 21 pira mia mixani(cbr600f)..pisteyw meta apo 6 xronia me to papi stous dromous eixa dei arketa wste na prosexw analoga kai pira mia mixani sxetika iremi etsi wste na mathw na odigw k mixani...afou ematha k kapoia pragmata me to 600 eipa na anevw katigoria k twra sta 24 exw ena k51000...pisteyw ekana poli kala pou pira to 600 prwta alla k twra me to 1000 exw para polla na mathw apla gnwmi mou einai an prosexeis k pas kapws etsi ta vimata tha eisai mia xara....sorry an sas kourasa!!!!

AlexT.SS1000.R
23/05/2008, 15:41
Καλησπερα.
Επειδη δεν παει πολυς καιρος που εκανα μια επιλογη παρομοια με την δικια σου (ειμαι 24) χωρις να ακουσω τους γυρω μου η αποψη μου εχει ως εξης.

ΑΝ πραγματικα εισαι διατεθειμενος να το ψαξεις σοβαρα.
ΑΝ εχεις καποιον να σου δειξει και να σκοπευεις να μαθεις απο αυτον χωρις να ξεπεταχτεις μετα απο 6 μηνες νομιζοντας οτι εγινες πιλοτος ξαφνικα.
ΑΝ εχεις σκοπο να πας πιστα πριν απο οτιδηποτε αλλο.

κλ κλπ τοτε παρε ενα 600 στρητ και ολα καλα. Ειναι μεγαλα σχολεια, αρκετα γρηγορα για τον οποιονδηποτε, πιο καταληλα για τις πιστες μας απο οτι ενα 1000, τρωνε λιγοτερο λαστιχο και λιγοτερη βενζινα. Γενικα θα το διασκεδασεις περισοτερο απο οτι ενα μεγαλο και δεν θα σε φοβισει πουθενα.

Διελυσα ενα κ6 1000 πριν απο ενα μηνα (οχι δεν εφταιγα ουτε στο 1% πριν κραξετε αλλα ειμαι κρεβατι 1,5 μηνα τωρα) και τωρα σκεφτομαι σοβαρα για 600. Το ειχα 2 χρονια και ακομα οταν βγαιναμε βολτες η πιστα και μου διναν συμβουλες ανθρωποι που το κανουν αυτο 20 χρονια στο οριο χωρις να παθουν κατι σοβαρο ακουγα σαν χανος και στις βολτες ποτε δεν βγηκα μπροστα αν δεν μου κανανε νοημα. Και ομως και στο αρτεμησιο και στο μπαλι 2 φορες που μου κανανε νοημα να κοψω ειχανε δικιο γιατι δεν θα εβγαινα απο την στοφη. ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Δεν αλαζεται με τιποτα και οσα και να ξερεις θεωρητηκα δεν πιανεται.

Παραβλεπω τα κλασικα κρανος κλπ κλπ καθως αν δεν εχεις το μυαλο να τα καταλαβεις μονος τοτε και με παπι κινδυνευεις απο τον ιδιο σου τον εαυτο. Μενω ομως στο οτι η διαδικασια του να μαθεις να οδηγεις γρηγορα και ασφαλη ειναι χρονοβορα και θελει υπομονη και ορεξη.

Καλους δρομους φιλε οτι και να επιλεξεις.

CIRUS
23/05/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
δεν παρεξηγώ τίποτα!
καλύτερα να με κράξετε τώρα και να κάνω παιδιά κάποια στιγμή
παρά να μου φουσκώσετε τα μυαλά...!

Οκ νομίζω το κατάλαβα ότι 750 δεν πρέπει να πάρω
αλλά επειδή δεν είμαι και στη οικονομική κατάσταση του να παίρνω
125 > 250> 600>...
τι λέτε να πάρω? 250? 400?
και τι ?

που να συνδυάζει τα πάντα... και το γκάζι του και τα όλα του για να μάθω!

καλως όρισες:wave2:

χαίρομαι που δίαβασα την παραπάνω απάντηση σου

είσαι σε μια ηλικία που είναι εύκολο να το παρακάνεις και είναι πολύ καλό που φαίνεται να έχεις το μυαλό να το καταλάβεις αυτό.

εγώ θα σου πρότεινα να ανεβείς σιγά σιγά κατηγορίες αλλά γενικά πιστεύω ότι αν πάρεις ένα μηχανάκι κάτω από 60 και πολλά λέω άλογα και δεν το παρακάνεις θα είσαι μια χαρά για αρχή

:beer: :beer: :beer:

T.R.E
23/05/2008, 17:33
Παντως αν τελικα καταληξεις σε SS 600,τα GSX-R 600 ειναι απ'τα πιο φιλικα 600,ειδικα τα προηγουμενα Κ4/Κ5 μοντελα...



:beer: :beer: Το 750 μπορει καλλιστα να ειναι το επομενο σου "μηχανακι"... :) :) Α,και κατι αλλο,παρε SS τωρα που εισαι νεος μετα θα σε πονανε τα κοκκαλα και θα παθαινεις αυχενικο... :rotflmao: :rotflmao:

Xlitos
23/05/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
GSXR gia prwti mixani???



gsx-r 750 ούτε με σφαίρες,το 90% του φόρουμ το θεωρεί υπερβολικό εως επικινδυνο...Κατι ξέρουν παραπάνω απ τους υπόλοιπους.


ξεκίνα με κάτι τετοιο π.χ,ψάξου τόσα μηχανακια υπάρχουν εκει έξω κι εσυ θες να πας στα δυσκολότερα κατευθειαν.Κρατα τη σκεψη του GSX-R για αργότερα.

http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=3404434F331

V-xarcadil
23/05/2008, 18:14
Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Ξεκίνησα με σκοπό να πάρω GSX-R750
αλλά!
ενώ είμαι της άποψης ότι όσο γρήγορο και αν είναι ένα SuperBike
αν δεν το ανοίξεις εσύ τότε μόνο του δεν πάει πουθενά, εσείς μου λέτε να μην το πάρω...
Λογικά κάτι θα ξέρετε!

Οικονομικά δεν είμαι για να αλλάζω μηχανές με την άποψη ότι δεν έχω υποστήριξη από γονείς
οπότε θέλω κάτι καλό δυνατό πάνω από όλα SuperBike και όχι Naked.

οπότε αν θέλετε πείτε μου την γνώμη σας για GSX-R600..
όμως, ποια ι διαφορά στα 150 κυβικά? δηλαδή 600 VS 750...;

δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά καλός ι κακός όλοι οδηγούνε από τα 15 εγώ έφτασα 20 σχεδόν και εμπειρία δεν έχω!
δεν θέλω να πάω 35+ για να πάρω τελικά αυτό που μου αρέσει γιατί τότε μπορεί να κάνω οικογένεια και να σκέφτομαι
ότι δεν αξίζει για μια καύλα να χτυπήσω όταν θα έχω παιδιά και γυναίκα!!!

ενώ τώρα ότι και να πάθω δεν θα αφήσω οικογένεια "δικιά" μου πίσω


Edit: το Ninja το έχω σκεφτεί αλλά δεν είναι μικρο; όχι σε κυβικά αλλά σε μέγεθος; δηλαδή δεν είναι σαν το Honda to 125; η είναι μεγαλύτερο από Aprilia RS 125;

gdevelek
23/05/2008, 18:17
δεν σου είπε κανείς να περιμένεις 15 χρόνια

περιμενε 2, με μηχανάκι ως 400κυβικά

μπορείς;

Souza_me_240kmh
23/05/2008, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Λοιπόν έχουμε και λέμε...
Ξεκίνησα με σκοπό να πάρω GSX-R750
αλλά!
ενώ είμαι της άποψης ότι όσο γρήγορο και αν είναι ένα SuperBike
αν δεν το ανοίξεις εσύ τότε μόνο του δεν πάει πουθενά, εσείς μου λέτε να μην το πάρω...
Λογικά κάτι θα ξέρετε!

Οικονομικά δεν είμαι για να αλλάζω μηχανές με την άποψη ότι δεν έχω υποστήριξη από γονείς
οπότε θέλω κάτι καλό δυνατό πάνω από όλα SuperBike και όχι Naked.

οπότε αν θέλετε πείτε μου την γνώμη σας για GSX-R600..
όμως, ποια ι διαφορά στα 150 κυβικά? δηλαδή 600 VS 750...;

δεν ξέρω αν συμφωνείτε αλλά καλός ι κακός όλοι οδηγούνε από τα 15 εγώ έφτασα 20 σχεδόν και εμπειρία δεν έχω!
δεν θέλω να πάω 35+ για να πάρω τελικά αυτό που μου αρέσει γιατί τότε μπορεί να κάνω οικογένεια και να σκέφτομαι
ότι δεν αξίζει για μια καύλα να χτυπήσω όταν θα έχω παιδιά και γυναίκα!!!

ενώ τώρα ότι και να πάθω δεν θα αφήσω οικογένεια "δικιά" μου πίσω


Edit: το Ninja το έχω σκεφτεί αλλά δεν είναι μικρο; όχι σε κυβικά αλλά σε μέγεθος; δηλαδή δεν είναι σαν το Honda to 125; η είναι μεγαλύτερο από Aprilia RS 125;

δε παιρνεις κανα super motard λεω εγω ? τουλαχηστον δε ποναει η τσεπη οταν πεφτεις...

γιατι αν δε πεσεις δε μαθαινεις αυτο ειναι νομος :wave2:

V-xarcadil
23/05/2008, 18:54
Α τώρα που το λες ξέχασα να σας πω...
πριν λίγο καιρό που έγινε η έκθεση μοτοσυκλέτας;
ε στο αεροδρόμιο την πρώτη μέρα της έκθεσης έφαγα τούμπα με ένα Nova...
μην με ρωτήσετε πως και τι ούτε εγώ κατάλαβα αλλά ακόμα έχω το σημάδι...

T.R.E
23/05/2008, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil


οπότε αν θέλετε πείτε μου την γνώμη σας για GSX-R600..
όμως, ποια ι διαφορά στα 150 κυβικά? δηλαδή 600 VS 750...;

Edit: το Ninja το έχω σκεφτεί αλλά δεν είναι μικρο; όχι σε κυβικά αλλά σε μέγεθος; δηλαδή δεν είναι σαν το Honda to 125; η είναι μεγαλύτερο από Aprilia RS 125;


Ειναι αρκετη σε αισθηση,και καμια 30αρια αλογακια σε νουμερα... :eek: Το Ninja 250 ειναι πιο μεγαλο στα παντα απο ενα CBR 125,και ισως σε ογκο απο το RS...

Xlitos
23/05/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil

Edit: το Ninja το έχω σκεφτεί αλλά δεν είναι μικρο; όχι σε κυβικά αλλά σε μέγεθος; δηλαδή δεν είναι σαν το Honda to 125; η είναι μεγαλύτερο από Aprilia RS 125;

είναι πολύ μεγαλύτερο απο cbr125 και λίγο μεγαλύτερο απο RS125.μια χαρα διαστασεις έχει.

μην αγχωνεσαι με την ηλικία ρε,μια χαρά είσαι...μέχρι τα 22-23 μάζεψε εμπειρια με νορμάλ μηχανάκι-ιποδύναμη και μετά πάρε ότι θες,δε θα σε αποθαρύνει κανείς.


το γκάζι φίλε αν το έχεις το ανοίγεις και το 600 το σουζούκι εχει κι αυτό μπόλικο απλά αργει λίγο να το δώσει σε σχεση με το 750..

atom_smasher
23/05/2008, 19:20
ε καλα ουτε 20 δεν εισαι.δεν σε πηραν τα χρονια.αραξε λιγο στα κυβικα σου που μπορεις να κουμανταρεις.

V-xarcadil
23/05/2008, 19:32
Οκ παιδιά!
ευχαριστώ πολύ!
αν και δεν το περίμενα αλλά χαίρομαι για την απόφαση που πήρα...
αφού είναι μεγαλύτερο από το RS όλα είναι μια χαρά!

Να ρωτήσω προτείνετε καινούργιο η μεταχειρισμένο;
και κάτι άλλο το RS θα με έχει λογικά ε;
το λέω αυτό γιατί ο φίλος μου που το έχει παίζει να με κάνει να αισθανθώ σκατά που πήρα Ninja και όχι RS...

και τέλος αν το έχω δηλαδή για κάνα δυο χρονάκια και το στρίβω με όσο πάει πιστεύεται μετά μπορώ να πάω για GSX-R750;

T.R.E
23/05/2008, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Οκ παιδιά!
ευχαριστώ πολύ!
αν και δεν το περίμενα αλλά χαίρομαι για την απόφαση που πήρα...
αφού είναι μεγαλύτερο από το RS όλα είναι μια χαρά!

Να ρωτήσω προτείνετε καινούργιο η μεταχειρισμένο;
και κάτι άλλο το RS θα με έχει λογικά ε;
το λέω αυτό γιατί ο φίλος μου που το έχει παίζει να με κάνει να αισθανθώ σκατά που πήρα Ninja και όχι RS...

και τέλος αν το έχω δηλαδή για κάνα δυο χρονάκια και το στρίβω με όσο πάει πιστεύεται μετά μπορώ να πάω για GSX-R750;


Εκτος απ'οτι θα σε εχει ο φιλος,θα ξενερωσεις αμα ανεβεις πανω στο RS... Tα κλιπον του Ninja ειναι στο Θεο και δεν εχει καμια σχεση η θεση οδηγησης με SS...

Παντως ετσι κι'αλλιως φετος δεν νομιζω να μπορεις να βγαλεις διπλωμα για GSX-R 750,οποτε αστο για του χρονου... :D


Την τελευταια ερωτηση δεν μπορει να την απαντησει κανενας για σενα... :) :)

V-xarcadil
23/05/2008, 19:57
Ωχ μην μου λες τέτοια τώρα...
ρε γαμώτο δεν θέλω κάτι τέτοιο...
τι σκατά να κάνω;

T.R.E
23/05/2008, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Ωχ μην μου λες τέτοια τώρα...
ρε γαμώτο δεν θέλω κάτι τέτοιο...
τι σκατά να κάνω;



Παρε ενα GSX-R 750 και βαλε στοπ στο 1/3 της διαδρομης του γκαζιου...Ετσι θα εχεις αυτο που θες με το γκαζι απ'το 250 και δεν θα σε μαλωνει κανενας... :lol: :lol:

Souza_me_240kmh
23/05/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Ωχ μην μου λες τέτοια τώρα...
ρε γαμώτο δεν θέλω κάτι τέτοιο...
τι σκατά να κάνω;


παρε το 1000 που εχει 3 επιλογες χαρτη και εχε το c mode παντα :bigcry:

V-xarcadil
23/05/2008, 20:19
τώρα μου κάνετε πλάκα η μιλάτε σοβαρά;

T.R.E
23/05/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
τώρα μου κάνετε πλάκα η μιλάτε σοβαρά;


Eγω το ειπα μεταξυ σοβαρου και αστειου!!! :D :D

the Italian
23/05/2008, 21:49
Φιλε παρε οτι γουσταρεις και μην ακους κανενα.Απλα πρωτα απ ολα σεβασου τον εαυτο σου και μετα το μηχανημα που θα καβαλησεις και ολα θα πανε καλα.Καποιοι εδω μεσα με τα λογια σου σε τρομοκρατησαν και δεν το θεωρω σωστο.Αυτοι που λενε για κλιμακουμενη εμπειρια δωστε στο παιδι κανα φραγκο γιατι για να φτασει στο 1000 θα εχει φτασει και 50 χρονων ο ανθρωπος.

Souza_me_240kmh
23/05/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
τώρα μου κάνετε πλάκα η μιλάτε σοβαρά;

αυτο με τα 3 Mods ισχυει !!

αλλα ενταξει 1000 για πρωτη μηχανη δε λεει :D

irinia
23/05/2008, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από the Italian
Φιλε παρε οτι γουσταρεις και μην ακους κανενα.Απλα πρωτα απ ολα σεβασου τον εαυτο σου και μετα το μηχανημα που θα καβαλησεις και ολα θα πανε καλα.Καποιοι εδω μεσα με τα λογια σου σε τρομοκρατησαν και δεν το θεωρω σωστο.Αυτοι που λενε για κλιμακουμενη εμπειρια δωστε στο παιδι κανα φραγκο γιατι για να φτασει στο 1000 θα εχει φτασει και 50 χρονων ο ανθρωπος.


ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΑ 50....????


Γιά φαντάσου νά μήν έφτανες ποτέ.....!!!!!!!


:wave2:

T.R.E
23/05/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΑ 50....????


Γιά φαντάσου νά μήν έφτανες ποτέ.....!!!!!!!


:wave2:


Και ξερεις τι μαλακια ειναι να φτασεις (υποθετω) και να τραβας τις κωλοτριχες σου και να λες "Τι μαλακας ημαν' τοσα χρονια" :) :)

Tpap
24/05/2008, 00:06
μετά από αρκετές μηχανές:D, αρκετά χρόνια πάνω σε σέλα και χλμ που δεν μπορώ να υπολογίσω θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις αυστηρά με ένα παπάκι 100-125 κ.ε. και μάλιστα θα συνέστηνα να μην το δώσεις παρά να το κρατήσεις, ότι άλλο και να πάρεις...

δεν υπάρχει καλλίτερο σχολείο απο ένα παπάκι για έναν αρχάριο, φθηνό, οικονομικό, εύκολο και κυρίως συγχωρεί λάθη, χωρίς να σε προτρέπει για ''ταρζανιές''...

div400
24/05/2008, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από the Italian
........Αυτοι που λενε για κλιμακουμενη εμπειρια δωστε στο παιδι κανα φραγκο γιατι για να φτασει στο 1000 θα εχει φτασει και 50 χρονων ο ανθρωπος.


:nono: :nono: :nono:

3 χρονια και 7800? μου πηρε εμενα για να φτασω στο 1000αρι....:smokin: :lol:


δεν την καταλαβαινω την λογικη αυτη βρε φιλε :confused: δηλ. τι?
τωρα που ειναι 20 (ισως να μην εχει και σταθερη εργασια+ ανεκπληρωτες στρ/κες υποχρεωσεις) ειναι πιο λογικο απο οικονομοτεχνικης αποψης να δωσει 12-13χιλ? για το 750 παρα να παρει ενα μεταχ/νο 400αρι με 2χιλ??!?!?!?
ή μήπως το 750 θα κρατησει για παντα?

δηλ το αν θα ''ασχοληθει'' με τις μοτοσυκλετες θα κριθει με γνωμονα την συνολικη δαπανη του ενα ή του αλλου τροπου????

:confused: :look:

gdevelek
24/05/2008, 00:22
εγώ από την αλλη ξεκίνησα με ένα μηχανάκι σαν αυτό στο οποίο έμαθα, ένα σουπερ4 400άρι 4κύλινδρο με ΔΙΨΗΦΙΟ αριθμό αλόγων στον στρόφαλο ΚΑΙ στον τροχό!!!! :eyepop:

μιλάμε για βρωμόγκαζο, με τα χίλια ζόρια κρατάς τον μπροστινό τροχό κάτω μέχρι και την 5η

ακραία γεωμετρία, απόλυτες αναρτήσεις, φρένα που δαγκώνουν σαν κόμπρα με περίοδο

τον πρώτο μήνα έπεφτα κάθε μέρα

το δεύτερο κάθε Δε-Τε-Πα και μια μπόνους το ΣΚ

τον τρίτο μια φορά τη βδομάδα, σε τυχαία μέρα-έκπληξη (πολύ σπάσιμο, κυριολεκτικά ΚΑΙ μεταφορικά)

είμαι σε first name basis με όλες τις κατσαρίδες του ΚΑΤ

στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα... :a018:

irinia
24/05/2008, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Και ξερεις τι μαλακια ειναι να φτασεις (υποθετω) και να τραβας τις κωλοτριχες σου και να λες "Τι μαλακας ημαν' τοσα χρονια" :) :)


EASY RIDER......???


Μέ ύποθέσεις δουλειά δέ γίνεται.........

Σού εύχομαι νά φτάσεις νά πείς τόν έαυτό σου μαλάκα.......!!!!!!!

Γιατί πολλοί έξυπνούληδες........ΔΕ ΦΤΑΣΑΝΕ ΠΟΤΕ........!!!!!

ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ............ΕΘΑΨΑ....????

ΟΛΟΙ ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΟΜΙΖΑΝΕ........ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΑΡΕΣ.......


:wave2:

div400
24/05/2008, 00:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Οκ παιδιά!
ευχαριστώ πολύ!
αν και δεν το περίμενα αλλά χαίρομαι για την απόφαση που πήρα...
αφού είναι μεγαλύτερο από το RS όλα είναι μια χαρά!

Να ρωτήσω προτείνετε καινούργιο η μεταχειρισμένο;
και κάτι άλλο το RS θα με έχει λογικά ε;
το λέω αυτό γιατί ο φίλος μου που το έχει παίζει να με κάνει να αισθανθώ σκατά που πήρα Ninja και όχι RS...

και τέλος αν το έχω δηλαδή για κάνα δυο χρονάκια και το στρίβω με όσο πάει πιστεύεται μετά μπορώ να πάω για GSX-R750;


εχεις εντελώς μα εντελώς λανθασμένη ιδεά (κατα την ταπεινη μου άποψη) για τα περι μοτοσυκλετας, απο αυτα που διαβαζω.
και ΟΚ να δικαιλογησω οτι νεαρο της ηλικίας σου παιζει ρολο στα παραπάνω...

ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝ ΘΑ ΣΕ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟ RS????? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΣΚΑΤΑ ΜΕ ΤΟ NINJA?????



υγ: οταν ο φιλος σου θα μενει απο καυσιμα, εσυ με το ninja θα συνεχίζεις για αλλα τόσα χιλιόμετρα...εκει να δεις πόσο ''σκατα'' θα αισθανεται εκείνος! ασε που το κοριτσι σου δεν θα γκρινιαζει για τα πιασμένα κωλομερια οπως η κοπέλα του φίλου σου.....

ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ :lol: :rotflmao: :rolleyes:

Sapadak
24/05/2008, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Οκ παιδιά!
ευχαριστώ πολύ!
αν και δεν το περίμενα αλλά χαίρομαι για την απόφαση που πήρα...
αφού είναι μεγαλύτερο από το RS όλα είναι μια χαρά!

Να ρωτήσω προτείνετε καινούργιο η μεταχειρισμένο;
και κάτι άλλο το RS θα με έχει λογικά ε;
το λέω αυτό γιατί ο φίλος μου που το έχει παίζει να με κάνει να αισθανθώ σκατά που πήρα Ninja και όχι RS...

και τέλος αν το έχω δηλαδή για κάνα δυο χρονάκια και το στρίβω με όσο πάει πιστεύεται μετά μπορώ να πάω για GSX-R750;


Παρε να δεις αν σε βολευει το σσ (λεμε τωρα) και το βλεπεις για το 750 μετα!

Οσο αν σε παταει το 2χρονο, θα το πατας εσυ αλλου

V-xarcadil
24/05/2008, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
εχεις εντελώς μα εντελώς λανθασμένη ιδεά (κατα την ταπεινη μου άποψη) για τα περι μοτοσυκλετας, απο αυτα που διαβαζω.
και ΟΚ να δικαιλογησω οτι νεαρο της ηλικίας σου παιζει ρολο στα παραπάνω...

ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝ ΘΑ ΣΕ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟ RS????? ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΣΚΑΤΑ ΜΕ ΤΟ NINJA?????



υγ: οταν ο φιλος σου θα μενει απο καυσιμα, εσυ με το ninja θα συνεχίζεις για αλλα τόσα χιλιόμετρα...εκει να δεις πόσο ''σκατα'' θα αισθανεται εκείνος! ασε που το κοριτσι σου δεν θα γκρινιαζει για τα πιασμένα κωλομερια οπως η κοπέλα του φίλου σου.....

ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ :lol: :rotflmao: :rolleyes:

Γιατί το λες αυτό φίλε μου;
να τα βάλω τα πράγματα στη σειρά τους.

1) Ρωτάω αν είναι μεγαλύτερο από το RS γιατί είμαι και 1,84 μην φαίνομαι λες και οδηγώ πατίνι...
2) απλά δεν θα γούσταρα να μου την πει ο φίλος μου καθαρά και μόνο στη φάση του ότι
εγώ με 125 και έχω εμπειρία σε περισσότερα χμ/ώρα από ότι εσύ με το 250... και σε λίγο θα θες να το αλλάξεις πάλι... 0χα0χα0χαχ0χ0αχ0α0!!!!! και τέτοια φάση, κατάλαβες;

όμως κάτι είπε πριν ένας φίλος σχετικά με το Ninja ότι δεν κάθεσαι πάνω σαν να καβαλάς ss...
δηλαδή πως κάθεσαι;

Το θέμα μου είναι να πάρω κάτι αν όχι το 750 ώστε να μάθω στον τρόπο οδήγησης των ss όχι των motard πχ!


Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:nono: :nono: :nono:

3 χρονια και 7800? μου πηρε εμενα για να φτασω στο 1000αρι....:smokin: :lol:


δεν την καταλαβαινω την λογικη αυτη βρε φιλε :confused: δηλ. τι?
τωρα που ειναι 20 (ισως να μην εχει και σταθερη εργασια+ ανεκπληρωτες στρ/κες υποχρεωσεις) ειναι πιο λογικο απο οικονομοτεχνικης αποψης να δωσει 12-13χιλ? για το 750 παρα να παρει ενα μεταχ/νο 400αρι με 2χιλ??!?!?!?
ή μήπως το 750 θα κρατησει για παντα?

δηλ το αν θα ''ασχοληθει'' με τις μοτοσυκλετες θα κριθει με γνωμονα την συνολικη δαπανη του ενα ή του αλλου τροπου????

:confused: :look:

Λοιπόν εγώ αν θα πάρω το 750 δεν θα το πάρω τώρα,
θα το πάρω μόλις μαζέψω 8 χιλιάρικα και μεταχειρισμένο φυσικά!
και ναι τώρα περίπου βρήκα σταθερή εργασία και στρατό δεν έχω κάνει!

xampos
24/05/2008, 03:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Και ξερεις τι μαλακια ειναι να φτασεις (υποθετω) και να τραβας τις κωλοτριχες σου και να λες "Τι μαλακας ημαν' τοσα χρονια" :) :)


σωστοςςςςςς:beer:

fan
24/05/2008, 04:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Οκ παιδιά!
ευχαριστώ πολύ!
αν και δεν το περίμενα αλλά χαίρομαι για την απόφαση που πήρα...
αφού είναι μεγαλύτερο από το RS όλα είναι μια χαρά!

Να ρωτήσω προτείνετε καινούργιο η μεταχειρισμένο;
και κάτι άλλο το RS θα με έχει λογικά ε;
το λέω αυτό γιατί ο φίλος μου που το έχει παίζει να με κάνει να αισθανθώ σκατά που πήρα Ninja και όχι RS...

και τέλος αν το έχω δηλαδή για κάνα δυο χρονάκια και το στρίβω με όσο πάει πιστεύεται μετά μπορώ να πάω για GSX-R750;

Ακομα δεν το καβαλησες και στο μυαλο σου έχεις το τι θα πουν οι φίλοι σου και την κοντρα.
Εχω εγω να σου προτηνω κατι τελειως διαφορετικο λοιπον.
Παρε ενα αμξάκι να κοιμαται και η μανα σου ηρεμη τα βραδια.
Αν παλι δε θες αυτοκηνιτο....

Παρε μια δεσμιδα εισητήρια


Αυτα φιλτατε,

Αποχορώ απο το thread γιατι εκτος του οτι φορτωνω μονος μου που διαβαζω κατι τετοια είμαι και σιγουρος οτι στις πρωτες 15 μερες θα μας λες αποτελεσματα για το ποιος πατησε ποιον.

Αυτα.

V-xarcadil
24/05/2008, 04:31
καμιά σχέση ρε παιδιά!!!
δεν το λέω από άποψη κόντρας καταλάβετε το!
δεν με ενδιαφέρει η κόντρα...
το λέω από άποψη ότι και καλά θα συνηθίσω γρήγορα με βάση τον φίλο μου τα χιλιόμετρα
και μετά θα ψάχνω για άλλες συγκινήσεις!
δεν θα βάλω κόντρα είπα θέλω να κάνω παιδιά κάποτε!

απλά μήπως είναι καλύτερο να πάρω κάτι πιο γρήγορο για να μην αλλάζω συνέχεια!
μην ξεχνάτε δεν μου τρέχουν και από τις τσέπες για να αλλάζω...

fan
24/05/2008, 04:59
Νυχτερινος κι εσυ. Απαντησες αμεσως......

Τελος παντων, ολοι μας εχουμε κανει μαλακιες.
'Οπως σου είπα και χθες, σε αυτο το φορουμ δε θα βρεις ουτε εναν που να μην εχει φαει μια ψιλη τουμπιτσα.
Ετσι σου λεω πως δε θα βρειςουτε εναν που να καβαλαει SS και να μην εχει "ανοικσει" με καποιον αλλο.

Το θεμα όμως έχει να κανει με την ωριμότητα του καθ'ενα.

Για να γινω κυριολεκτικος λοιπον......η παλιοπαρεα μετραει:

4 στα θυμαρακια
1 αναπηρο
2 χωρις το ενα τους ματι εκ των οποιων ο ενας ειναι και χωρις χερι
1 χωρις ποδι - χερι και ενα δαχτυλο απ το αλλο ποδι.
και πολλους με σπασηματα.
Συνολο 8 ανθρωποι που και οι 8 συχναζαν στην ιδια καφετερια εκ των οποιων οι 5 θεωρουσαν πως είναι πιλότοι.

Και ΟΚ οι 4 δεν καταλαβαν τιποτα.
Οι αλλοι 4? Μιση ζωη? Να την βρασω.

Και παλι συγνωμη που γινομαι "κακος" και τοσο επεξηγηματικος αλλα αν θες κοντρες τοτε απεκτησε μια Α εμπειρια παρε μετα οτι μηχανακι σε φωτισει ο Θεος και πηγαινε σε μια πιστα να το "δαμασεις". Αλλωστε ο γρηγορος οδηγος στην πιστα φαινετε. Οχι στο φαναρι και στην ευθεια.



Οσο για την συγκίνηση του θέματος ναι, έχεις δικιο......αλλα!

Οτι μηχανακι και αν παρεις οταν καταφερεις να το μαθεις τελεια μετα θες αλλο.
Ετσι ειναι, αν εχεις το μικροβιο του μοτοσυκλετιστη, απλα δε θα σταματησεις ποτε να θες κατι αλλο απο αυτο που εχεις.

V-xarcadil
24/05/2008, 05:16
Δεν ξέρω έχεις δίκιο βασικά όλοι λίγο πολύ δίκιο έχετε
αλλά από χθες το σκέφτομαι συνέχεια!
μάλλον θα πάρω το YZF-R6 που στην τελική από ότι είδα δεν είναι και το πιο γρήγορο 600...
καλό αυτό!

τώρα όσων αφορά το θέμα κόντρα
θα το κάνω όσο πιο απλά μπορώ!
δεν γουστάρω κόντρες γουστάρω την μηχανή απλά τυχαίνει να θέλω SS
θα μπορούσα να γούσταρα motard και τότε δεν θα έτρεχε τίποτα...

την φοβάμαι (σέβομαι) την μηχανή και μάλιστα πολύ!
δεν θέλω να φάω το κεφάλι μου
αλλά πιστεύω ότι αν οδηγήσω ώριμα τότε είναι καλή επιλογή η YZF-R6...

θα προτιμούσα GSX-R600 αλλά είναι πιο γρήγορο!
να ρωτήσω κάτι, η YZF-R6 έχει Brembo;

div400
24/05/2008, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
.....

όμως κάτι είπε πριν ένας φίλος σχετικά με το Ninja ότι δεν κάθεσαι πάνω σαν να καβαλάς ss...
δηλαδή πως κάθεσαι;

Το θέμα μου είναι να πάρω κάτι αν όχι το 750 ώστε να μάθω στον τρόπο οδήγησης των ss όχι των motard πχ!

οι βασικές αρχές οδήγησης ειναι κοινές για ΟΛΕΣ της μηχανές ΟΛΩΝ των τύπων!
εσυ δεν έχεις καμια εμπειρία στην οδηγηση μοτοσυκλετας και θες να μαθεις να οδηγεις κατι το πολυ εξειδικευμένο....
το να μαθεις να ξεκινας, να φρνάρεις, να μαθεις τι ειναι το γυροσκοπικο κτλ κτλ μπορεις να το κάνεις και με ενα cb400, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ GSXR 750 για αυτο!!!!
εξάλλου δεν πήρες ferrari για νά μάθεις να οδηγεις αυτοκινητο ε?
αυτο σου λέμε! τα SS ειναι μηχανάκια εξειδικευμένα και θα το πάρεις για συγκεριμένους λόγους. στις ''απλές μετακινήσεις'' δεν θα σου δωσει τιποτα παραπάνω ή λιγότερο απο οποιαδήποτε αλλη μοτοσυκλέτα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Λοιπόν εγώ αν θα πάρω το 750 δεν θα το πάρω τώρα,
θα το πάρω μόλις μαζέψω 8 χιλιάρικα και μεταχειρισμένο φυσικά!
και ναι τώρα περίπου βρήκα σταθερή εργασία και στρατό δεν έχω κάνει!

φιλε εισαι ενηλικος πια, κανε οτι σε φωτησει το μυαλοδάκι σου!!!!
α και κάτι ακομα: ουτε εγω ειχα υποστηρηξη απο κανεναν (γονεις κτλ) για τις μηχανες. δουλεψα και τις πηρα ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ και τωρα έχω 3 και παω για 4η (αν το επιτρεψει η υπερτατη εξουσια του διαστηματος...η γυναικα μου! :lol: )



Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
μάλλον θα πάρω το YZF-R6 που στην τελική από ότι είδα δεν είναι και το πιο γρήγορο 600...
καλό αυτό!


:rolleyes:

irinia
24/05/2008, 08:36
Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕΣΑΙ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΑΣ ΑΚΟΜΑ........



Κάγκουρας είναι καί μάς κάνει πλακίτσα....:rotflmao:



:wave2:

ortho
24/05/2008, 09:38
καλημέρα νεαρέ φίλε!

ας πω κι εγώ τη γνώμη μου, κι ας ξεκινήσουμε από το γεγονός πως το δίπλωμα που έχεις επιτρέπει οδήγηση μηχανής μέχρι 34 ίππους. οπότε βγάλε και το R6 από το μυαλό σου.
πάρε κάτι που θα συγχωρήσει τη χαζομάρα που σίγουρα θα κάνεις.
προσωπικά δε θα πάρω ποτέ SS, όχι γιατί δε μ'αρέσει η δύναμή τους, αλλά γιατί δε μ'αρέσει η θέση οδήγησης, δικό μου πρόβλημα!
άκου και μία προσωπική εμπειρία. έχω CBF 600, ήπια μηχανή και με αρκετό γκάζι όταν το χρειαστείς ή θέλεις να παίξεις λίγο.

λοιπόν.....πέρσι το καλοκαίρι, από Θησέως στην Καλλιθέα πήγαινα για Καλλιρόης. αρκετά πριν να φτάσω κάτω από τη γέφυρα είχε νερά, έκλεισα το γκάζι, πέρασα, και περίμενα καμιά πενηνταριά μέτρα. θεωρώντας πως το λάστιχο πέταξε τα νερά άνοιξα το γκάζι. το πίσω γλύστρησε, αλλά πολύ άσχημα, η μηχανή μπήκε σε tank slapping, εγώ στον αέρα και πλησίαζα σβέλτα τον τοίχο της ανισόπεδης. εκεί που είχα αρχίσει να βλέπω τον άγιο πέτρο να μου απλώνει το χέρι.....η μηχανή ηρέμησε και τη γλύτωσα. δεν ξέρω πως έγινε αυτό, κατάλαβα όμως πολύ καλά τη μαλακία που έκανα.
που θέλω να καταλήξω! αν αυτό το έκανε μηχανή με 77 ονομαστικούς ίππους, σκέψου τι έχει να γίνει με μηχανή των 150 ίππων. μην ξεγελιέσαι! το γκάζι είναι γλυκό κι όταν το έχεις θα το χρησιμοποιήσεις. κι αν τύχει η στραβή, το να το γλυτώσεις είναι θέμα ικανοτήτων και τύχης.

δεν έχω να σου προτείνω συγκεκριμένη μηχανή, αλλά θα έλεγα ότι ακόμη και το RS είναι ίσως κάπως πολύ για την έλλειψη πείρας που λες ότι έχεις.

παρεπιπτόντως...ε'ιμαι 39 κι ακόμη ώρες ώρες θα την κάνω την παπαριά μου κι όταν το ξανασκέφτομαι.....

απολύτως φιλικά!

kachius
24/05/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Δεν ξέρω έχεις δίκιο βασικά όλοι λίγο πολύ δίκιο έχετε
αλλά από χθες το σκέφτομαι συνέχεια!
μάλλον θα πάρω το YZF-R6 που στην τελική από ότι είδα δεν είναι και το πιο γρήγορο 600...
καλό αυτό!

τώρα όσων αφορά το θέμα κόντρα
θα το κάνω όσο πιο απλά μπορώ!
δεν γουστάρω κόντρες γουστάρω την μηχανή απλά τυχαίνει να θέλω SS
θα μπορούσα να γούσταρα motard και τότε δεν θα έτρεχε τίποτα...

την φοβάμαι (σέβομαι) την μηχανή και μάλιστα πολύ!
δεν θέλω να φάω το κεφάλι μου
αλλά πιστεύω ότι αν οδηγήσω ώριμα τότε είναι καλή επιλογή η YZF-R6...

θα προτιμούσα GSX-R600 αλλά είναι πιο γρήγορο!
να ρωτήσω κάτι, η YZF-R6 έχει Brembo;


Η διαφορές που έχουν τα 600αρια που λες είναι αστείες.

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 100 ΑΛΟΓΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ :nono: :nono:

Τσάμπα θα σε κλαίνε :(

vangelis 64
24/05/2008, 10:22
Ρε παιδάκια,όλοι εσείς που δεν βρίσκετε πρόβλημα στο να έχει ένας 20χρονος 120+ άλογα στο δεξί του χέρι...
Θα λέγατε τα ίδια πράγματα και στον γιο σας;Θεωρείτε ότι μπορεί να είναι προσεκτικός,ότι μπορεί να διαβάζει κάθε φορά τίς συνθήκες τού δρόμου,ότι,ότι,ότι...;
Δε μάς κάνετε τη χάρη λέω γω;:mad: :mad:

Αδερφέ V-xarcadil,πήρα κι εγώ 750 μετά από πολλά μικρά μηχανάκια τών 50 και τών 100cc.Το 750 το δικό μου όμως είχε τη μισή ιπποδύναμη από το GSXR κι εγώ ήμουν τότε στα 30 μου και πατέρας δύο παιδιών(τριών σήμερα).
Απλά...ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!Όχι ακόμα.Κι αν έχεις αμφιβολίες,αν νομίζεις ότι είμαστε υπερβολικοί,όσοι σού λέμε να ξεκινήσεις από χαμηλά,κάνε την ερώτησή σου σε έναν εκπαιδευτή τού CSS ας πούμε.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας,να είσαι πάντα καλά και να προσέχεις.:beer: :beer: :wave2:

tiger6
24/05/2008, 10:29
+10000000000000

Souza_me_240kmh
24/05/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ρε παιδάκια,όλοι εσείς που δεν βρίσκετε πρόβλημα στο να έχει ένας 20χρονος 120+ άλογα στο δεξί του χέρι...
Θα λέγατε τα ίδια πράγματα και στον γιο σας;Θεωρείτε ότι μπορεί να είναι προσεκτικός,ότι μπορεί να διαβάζει κάθε φορά τίς συνθήκες τού δρόμου,ότι,ότι,ότι...;
Δε μάς κάνετε τη χάρη λέω γω;:mad: :mad:

Αδερφέ V-xarcadil,πήρα κι εγώ 750 μετά από πολλά μικρά μηχανάκια τών 50 και τών 100cc.Το 750 το δικό μου όμως είχε τη μισή ιπποδύναμη από το GSXR κι εγώ ήμουν τότε στα 30 μου και πατέρας δύο παιδιών(τριών σήμερα).
Απλά...ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!Όχι ακόμα.Κι αν έχεις αμφιβολίες,αν νομίζεις ότι είμαστε υπερβολικοί,όσοι σού λέμε να ξεκινήσεις από χαμηλά,κάνε την ερώτησή σου σε έναν εκπαιδευτή τού CSS ας πούμε.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας,να είσαι πάντα καλά και να προσέχεις.:beer: :beer: :wave2:

το θεμα ειναι η εμπειρια που εχει.. δεν εχει καμια σημασια η ηλικια... :winka:

xampos
24/05/2008, 10:51
pare ενα 1000 αρι ρε!, η Ρ1 η gsxr , τα 600 αρια δεν πανε βημα :smokin: :smokin:

madox
24/05/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Δεν ξέρω έχεις δίκιο βασικά όλοι λίγο πολύ δίκιο έχετε
αλλά από χθες το σκέφτομαι συνέχεια!
μάλλον θα πάρω το YZF-R6 που στην τελική από ότι είδα δεν είναι και το πιο γρήγορο 600...
καλό αυτό!

τώρα όσων αφορά το θέμα κόντρα
θα το κάνω όσο πιο απλά μπορώ!
δεν γουστάρω κόντρες γουστάρω την μηχανή απλά τυχαίνει να θέλω SS
θα μπορούσα να γούσταρα motard και τότε δεν θα έτρεχε τίποτα...

την φοβάμαι (σέβομαι) την μηχανή και μάλιστα πολύ!
δεν θέλω να φάω το κεφάλι μου
αλλά πιστεύω ότι αν οδηγήσω ώριμα τότε είναι καλή επιλογή η YZF-R6...

θα προτιμούσα GSX-R600 αλλά είναι πιο γρήγορο!
να ρωτήσω κάτι, η YZF-R6 έχει Brembo;


νομιζω οτι το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι αρκετα καταλληλο για να ξεκινησεις αλλα λαβε και λιγο υποψιν τα λογια που ειπωθηκαν πιο πανω.
βασικα η αυτοσυγκρατηση ειναι και θεμα χαρακτηρα και κατα ποσο μπορεις να διαγνωσεις μεχρι που φτανουν τα ορια σου,γιατι τα ορια της μηχανης αυτης ειναι πολυ υψηλοτερα και καλο ειναι σε δημοσιο δρομο να μην επιχειρησεις να τα φτασεις ποτε.
τις κοντρες μπορεις να τις αποφυγεις επιλεγοντας την μοναξια η την καταλληλη παρεα,ετσι και αλλιως δεν νομιζω οτι ολοι οσοι εχουν τετοιες μηχανες κανουν κοντρες.
επισης καλο ειναι να αποφευγεις να κυκλοφορεις μεσα στην πολη σε ωρες αιχμης με την μηχανη τουλαχιστον μεχρι να την μαθεις,η να επενδυσεις και σε καποιο commuter ετσι ωστε να μαθεις με τον καιρο που κρυβονται οι απειροι κινδυνοι(βασικα παντου)

(δεν εχει brembo αλλα και αυτα που φοραει ειναι σχεδον αριστα για χρηση δρομου)


:wave2:

madox
24/05/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ρε παιδάκια,όλοι εσείς που δεν βρίσκετε πρόβλημα στο να έχει ένας 20χρονος 120+ άλογα στο δεξί του χέρι...
Θα λέγατε τα ίδια πράγματα και στον γιο σας;Θεωρείτε ότι μπορεί να είναι προσεκτικός,ότι μπορεί να διαβάζει κάθε φορά τίς συνθήκες τού δρόμου,ότι,ότι,ότι...;
Δε μάς κάνετε τη χάρη λέω γω;:mad: :mad:

Αδερφέ V-xarcadil,πήρα κι εγώ 750 μετά από πολλά μικρά μηχανάκια τών 50 και τών 100cc.Το 750 το δικό μου όμως είχε τη μισή ιπποδύναμη από το GSXR κι εγώ ήμουν τότε στα 30 μου και πατέρας δύο παιδιών(τριών σήμερα).
Απλά...ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!Όχι ακόμα.Κι αν έχεις αμφιβολίες,αν νομίζεις ότι είμαστε υπερβολικοί,όσοι σού λέμε να ξεκινήσεις από χαμηλά,κάνε την ερώτησή σου σε έναν εκπαιδευτή τού CSS ας πούμε.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας,να είσαι πάντα καλά και να προσέχεις.:beer: :beer: :wave2:


δεν εχεις αδικο αλλα προτιμω να εχει ενας 20χρος 120 αλογα στο δεξι χερι παρα στο δεξι ποδι.
ολοι οι 20χρονοι δεν κουβαλουν τα ιδια ml φαιας ουσιας μεσα στο κρανιο τους και το γεγονος οτι δεν ειχε παπι το βρισκω θετικο:lol:

gdevelek
24/05/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil

μάλλον θα πάρω το YZF-R6 που στην τελική από ότι είδα δεν είναι και το πιο γρήγορο 600...
καλό αυτό!


τσάμπα έχει πάει το θρεντ, δεν χαμπαριάζει

V-xarcadil
24/05/2008, 12:27
Κάγκουρας φυσικά και δεν είμαι!
και οκ καλή και η πλάκα αλλά το άνοιξα αυτό το Topic με σκοπό να δω τι θα πει
η πλειοψηφία και να αποφασίσω...

DrIoannis
24/05/2008, 18:38
Ψηφοφορία έχουμε?Φίλε μου πάρε κάτι μικρό για να ξεκινήσεις.Μην πας σε 600SS-750SS-1000SS.Ξεκίνα από χαμηλά για να μπορέσεις να εξελιχθείς σιγά σιγά σαν οδηγός.Δεν το έχεις το SS.Πάρε κάτι σε 250-400.Είναι δύσκολα και απαιτητικά τα SS.Θέλουν μυαλό και χέρια για να τα οδηγήσεις και να μην σε οδηγούν αυτά.

V-xarcadil
24/05/2008, 19:24
Εντάξη! μάλλον πάω για το Ninja 250r αλλά μπορείτε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες;
1) πόσο έχει;
2)έχω ακούσει ότι έχει χάλια όργανα σαν να είναι μηχανή του 99
3)μπορώ να το φτιάξω; να αλλάξω καμιά εξάτμιση ακόμα και τα όργανα μπας και ομορφύνει;

Ζεύκας
24/05/2008, 22:07
πάρε βέσπα.

:wave2:

lamoun
24/05/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Εντάξη! μάλλον πάω για το Ninja 250r αλλά μπορείτε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες;
1) πόσο έχει;
2)έχω ακούσει ότι έχει χάλια όργανα σαν να είναι μηχανή του 99
3)μπορώ να το φτιάξω; να αλλάξω καμιά εξάτμιση ακόμα και τα όργανα μπας και ομορφύνει;

1) Γύρω στα 4 χιλιάρικα.
2) Όντως :sick:
3) Απ'όλα μπορείς να κάνεις. Εξατμίσεις θα βγουν σίγουρα, άν δεν έχουν βγεί ήδη δηλαδή, και οργανάκια μπορείς να βάλεις ότι σου κατέβει!! Είναι κάτι που θα έκανα σίγουρα! :)

http://www.kawasaki.gr/product.asp?Id=3404434F331&Sub=1


131761

ortho
24/05/2008, 22:54
δε διαφωνώ, τα όργανα δεν είναι πρότυπο ομορφιάς και σύγχρονου σχεδιασμού....

αλλά ρε φίλε, πόσες φορές νομίζεις ότι θα τα κοιτάς;!
συνήθως προσέχεις τι συμβαίνει μπροστά, γύρω και πίσω σου! και πάλι δεν τα βλέπεις όλα, σκέψου να χαζεύεις τα όργανα τι έχει να γίνει!

τελικά νεαρέ θες μηχανή για να τη χαζεύεις ή για να την οδηγείς;!

δε λέω να μη σου αρέσει αυτό που θα αγοράσεις, αλλά εφόσον μιλάμε για τελείως άπειρο οδηγό. κάνε τη χάρη στον εαυτό σου κι εστίασε στα πραγματικά σημαντικά!

τι μπορείς να οδηγήσεις, πόσα μπορείς να μάθεις γλυτώνοντας από τα λάθη σου....
απ'όσο ξέρω τέτοια μηχανάκια είναι σχολεία, μάθε να οδηγείς καλά, να αντιληφθείς τι είναι η μηχανή, πως αντιδρά...κι όταν έρθει η ώρα θα πάρεις κι αυτό που πραγματικά γουστάρεις!

κράτα λοιπόν τα λεφτά και μην τα δώσεις για άλλα όργανα κι εξάτμηση που ούτως ή άλλως από μόνη της μόνο τον ήχο θα βελτιώσει....και κάντα μαγιά για το GSXR!

αρκετά χρόνια πίσω, ίσως πριν ακόμη γεννηθείς, φίλος μου που είχε παπί, πήρε για βόλτα ένα RD350, δεν ξέρω αν σου λέει κάτι.....δε γύρισε ποτέ, τον βρήκαν σουβλάκι σε κλαδί δεντρου, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ!

και πάλι φιλικά!
θέλουμε να γίνουμε περισσότεροι, αλλά όχι μόνο προσωρινά!

lari
26/05/2008, 02:07
φιλε V-xarcadil ειμαι κι εγω στην ηλικια σου και θελω να παρω μηχανη.πολλοι απ το φορουμ ισως να εχουν προσεξει καποιες δημοσιευσεις μου.μπαινω σ αυτο το φορουμ αρκετο καιρο διαβαζω πολλες ωρες μεσα στην ημερα καθε μερα σ αυτο και σε αλλα 2 φορουμ. θα σου πω λοιπον κι εγω μια εμπειρια μου για να καταλαβεις τι παιζει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. διαβαζα,διαβαζα,διαβαζα και σε καποια φαση απ το πολυ το διαβασμα λεω ρε πουστη τι σκατα ολοι χεραδες ειναι μονο εγω ειμαι κουλος??(εχω σκουτερ απο 15 χρονων και οδηγω μεσα στην πολη αλλα και αλλα μεγαλα εντουρο που τυχαινει να εχουν φιλοι μου) παω πριν λιγο καιρο να οδηγησω ενα GSX-R 600 K7 και λεω νταξει δε θα το τρεξω και δε θα κινδυνεψω να πεσω. ελα ομως που δεν ειναι απλη η θεση οδηγησης ψηλη σαν ενα εντουρο και θελει πολυ εξειδικευση για να συνηθισεις. μετα την βολτα το μονο που θα ειχα καταφερει να κανω ειναι να τρομαξω το παιδι που ειχε τη μηχανη, τον εαυτο μου αλλα και να κανω μια ζημια σε οοοοοοολα τα πλαστικα της μηχανης και το χειροτερο απ ολα θα ειχα κινδυνεψει να χτυπησω ειτε ελαφρια ειτε βαρια. κι εγω για GSX-R 600 ξεκινησα αδερφε αλλα αστο!!!! δε παει ρε παιδι μου! δε μπορουμε να το παμε εγω κι εσυ με μηδενικη εμπειρια. δε μπορω να στο δωσω να το καταλαβεις με λογια ισως αν το κανεις κι εσυ μια ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΗ βολτα ισως με καταλαβεις. παρε ενα ΧΤ στην καλυτερη motard. δε χαλασε κι ο κοσμος. και μην ακους αυτους που πηραν R1 πρωτη μηχανη. αυτοι ειναι απλα ΚΟΛΟΦΑΡΔΟΙ. και δε προκειτε να στενοχωρηθουν αν παθεις κατι. φιλικα στα λεω μεγαλε να ξερεις....

xampos
26/05/2008, 08:44
μπες να δεις για το νιντζα εδω (www.kawasaki-bikers.gr)

fan
26/05/2008, 09:55
ΕΝΝΟΕΙ ΕΔΩ

http://www.kawasaki-bikers.gr/

xampos
26/05/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από fan
ΕΝΝΟΕΙ ΕΔΩ

http://www.kawasaki-bikers.gr/

sostos to diorthosa kai ego:beer: :beer:

Ταξιδευτής
26/05/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Εντάξη! μάλλον πάω για το Ninja 250r αλλά μπορείτε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες;
1) πόσο έχει;
2)έχω ακούσει ότι έχει χάλια όργανα σαν να είναι μηχανή του 99
3)μπορώ να το φτιάξω; να αλλάξω καμιά εξάτμιση ακόμα και τα όργανα μπας και ομορφύνει;

Φιλε V-xarcadil, μην τρελλαινεσαι ρε συ!

Αν ειχαμε στη εποχη μας τοσο ΑΠΙΘΑΝΑ 250αρια οπως το Ninja 250R τοτε θα σου ελεγα εγω....
Μηπως ρε γμτ τελικα εχουμε γινει αχαριστοι; :mad:

Καταρχας ΟΛΑ τα παιδια εδω σου λενε να ΜΗΝ πας κατευθειαν σε 600αρι (η ακομα χειροτερα σε 750!) ΠΡΟΦΑΝΩΣ για να στο λενε ΟΛΟΙ, ε δεν μπορει, κατι θα ξερουν!

Μεγαλο παλικαρακι εισαι και φαινεσαι να εχεις μυαλο στο κεφαλι σου! Ακολουθησε τις συμβουλες των μεγαλυτερων και ΔΕΝ θα χασεις.

Οπως επισης δεν θα χασεις με το να παρεις το Ninja. Το χαζευα σε βιντεακια και μου ειχαν βγει τα ματια! Τουλαχιστον οπτικα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο ολα τα αλλα SS.

http://www.youtube.com/watch?v=3jlzKWAnQzI&feature=related

KAMIA σχεση με το 125αρι CBR της Χοντα, που μοιαζει σαν να εχει πατηθει στην πρεσσα. :p
Αν λεει κατι αυτο στην Καλιφορνια ειναι το πιο καλοπουλημενο street μηχανακι της Kawasaki!
Και αν κρινω απο το βιντεακι στριβει και παει πολυ καλα (για τα δεδομενα του)!

Α και απο πλευρας δυναμης δεν νομιζω να μεινεις παραπονεμενος: ;)
0-60 mph 5.75 s
1/4 mile 14.6 s @ 88 mph
Maximum speed 105 mph
Max power 36 hp (27 kW) @ 11000 rpm,
26 hp (19 kW) @ rear wheel
Max Torque 18 ft.lbf (24 Nm) @ 10000 rpm,
14 ft.lbf (19 Nm) @ rear wheel
Fuel Efficiency 55-75 mpg US

Εγω λοιπον θα σου προτεινα να πας μια βολτα απο μια αντιπροσωπεια Kawasaki, να το παρεις μια βολτα και να το παρεις! ;)

Αντε και καλα χιλιομετρα! :beer:

Ταξιδευτής
26/05/2008, 12:42
Α και αμα το παρεις, βαλε και τη Yoshimura επανω και..... :eyepop: :a016: :a07: :a07: :a07:

http://www.youtube.com/watch?v=1IoFtOuZHVw

xampos
26/05/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Φιλε V-xarcadil, μην τρελλαινεσαι ρε συ!

Αν ειχαμε στη εποχη μας τοσο ΑΠΙΘΑΝΑ 250αρια οπως το Ninja 250R τοτε θα σου ελεγα εγω....
Μηπως ρε γμτ τελικα εχουμε γινει αχαριστοι; :mad:



plaka kaneis :eyepop: :eyepop:

ειχατε 250 αρια διχρονα που ''σκοτονανε'' ακομα και τετραχρονα (cbr 250 ) 400 αρια? gsxr 400-cbr,vfr zx r ktl ktl

μαλλον εμεις οι νεοι πρεπει να το λεμε αυτο :(

Zid
26/05/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
plaka kaneis :eyepop: :eyepop:

ειχατε 250 αρια διχρονα που ''σκοτονανε'' ακομα και τετραχρονα (cbr 250 ) 400 αρια? gsxr 400-cbr,vfr zx r ktl ktl

μαλλον εμεις οι νεοι πρεπει να το λεμε αυτο :( Ειδικά τα δίχρονα 250 ... ηταν όλα τα λεφτά... :beer: για καγκουριλίκια...

Βέβαια υπήρχαν και μαούνες.. που δεν πήγαιναν ούτε κοντρα στον αέρα.. kawasaki zzr250 px..
Στην εθνική με 2 άτομα... βάσανο σκέτο....:rolleyes:

Ταξιδευτής
26/05/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ειχατε 250 αρια διχρονα που ''σκοτονανε''

Δυστυχως! (βγαλε τα εισαγωγικα) :sad: :sad:

Για την κατηγορια των 400 θα συμφωνησω ομως... :winka:

xampos
26/05/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Δυστυχως! (βγαλε τα εισαγωγικα) :sad: :sad:

Για την κατηγορια των 400 θα συμφωνησω ομως... :winka:

οπως και να το κανουμε ητανε σκοτοστρες αλλα τοτε ητανε και ''αλλες '' εποχες , η μηπως και δω να βγαλω τα εισαγωγικα?
:beer:

apav
26/05/2008, 14:10
Αφού σε καταλήξαμε λοιπόν :bigcry: διάβασε ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=46913) για το χελωνονιτζάκι. :wave2:

xtx black
26/05/2008, 15:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!ΜΟΛΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ.ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΠΙ,ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΧΤ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΝΑ Κ8 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 22.ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΒΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΖΑΝΤΑ ΣΟΥ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΥΣΗΜΟ ΤΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΓΝΩΡΕΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΤΜ DUKE.ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΕΝΑ DUKE 2 ΜΕΤΑ ΤΟ 04 ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΚΡΙ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΘΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕ 4-5.000.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΤΗΣΥΜΟ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΙΠΑΝ ΑΥΤΟ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΣ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΟΥ ΜΕ 0 ΧΛΜ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΕΝΟΣ SS ΑΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΘΑ ΣΕ ΡΙΞΕΙ ΚΑΤΩ)ΕΝΩ ΜΕ ΤΟ DUKE ΘΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΧΕΡΙΖΕΣΑΙ ΠΑΠΑΚΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΡΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟ ΓΚΑΖΙ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΛΑΘΟΙ.ΕΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΑ SS ΚΑΚΑ ΤΟ ΨΕΜΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΖΑΝΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ Η' ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΕΣ(ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΗΞΕΙ ΤΑ@@@@@@ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ,ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΛΠ ΚΛΠ.ΤΟ SM ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ,ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ,ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΟΠΩΣ,ΤΟ ΕΥΧΑΡΗΣΤΙΕΣΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΑ.ΤΗΝ ΓΜΩΜΗ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!!!

V-xarcadil
27/05/2008, 04:40
Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις απαντήσεις σας!!!
Μόλις μαζέψω χρήμα θα σας ενημερώσω...

Elle
27/05/2008, 18:53
Φιλαράκο για Άγγελο μάλλον σε βλέπω. Δεν γίνεται να πηγαίνεις πάντα προσεχτικά αυτό το πράγμα, όχι δεν εγγυάται για πρώτο μηχανάκι όλο και κάτι μπορεί να σου συμβεί. Είναι φτιαγμένο για να τρέχεις σαν δαίμονας κι όχι για να βολτάρεις. Πάρε κάτι που μπορείς να βολτάρεις και άστα αυτά γιατί δεν θα προλάβεις να το μετανιώσεις. Αν δεν πέσεις καμμιά δυό φορές δεν πρόκειται να έχεις άποψη στον κίνδυνο και στην οδήγηση, ενώ τα μυστικά για την οδήγησή του είναι πάρα πολλά και για τα εφαρμόσεις πρέπει να τα ζήσεις! Από τα λάθη μας μαθαίνουμε όλοι να οδηγάμε μην το ξεχνάς αυτό, και στην περίπτωση του gsxr δε σε παίρνει για λάθος. Άσε που και καλά να πάς μέχρι να μάθεις κάτι και δεν έχει γίνει βέβαια η μ@λ@κ1@ ακόμα, μέχρι τότε δεν θα το χαρείς. Όλοι μας όταν ήμασταν στα 20 κάναμε ψυχεδελικές τρέλες αλλά αυτό δεν είναι καν τρέλα. Είναι επιπολαιότητα που μπορεί να στοιχίσει πολλά και ούτε καν δίπλωμα δεν θα προλάβεις να πάρεις αφού πρέπει να έχεις τα 21+ κλεισμένα! Κατάλαβέ το τώρα που μπορείς, γιατί αν γίνει το κακό, λίγα κλάσματα δεπτερολέπτου πριν και ίσως καθόλου θα μετανιώσεις για αυτή σου την επιλογή.

Με συγχωρείς πολύ για το κακό μου ύφος αλλά έτσι είναι!
Δεν υπάρχει κανένας λόγος για σένα να πάρεις gsxr750. Όποιος έχει gsxr750 και ξέρει να οδηγεί έχει σημειώσει κάποιες πτώσεις ή τράκες στο ιστορικό. Κάλλιο να 'ναι απο κάποιο πιο ήπιο μηχανάκι η πτώση. ΤΕΛΟΣ!

V-xarcadil
28/05/2008, 01:57
Ναι τα έχω καταλάβει όλα αυτά γιαυτό έχω καταλήξει στο Ninja 250R
απλά θέλω να κάνω μια ερώτηση...

Τα λεφτά λογικά θα τα έχω από Οκτώβριο... αξίζει να το πάρω τότε; η να περιμένω να ξανά καλοκαιριάσει;

Ταξιδευτής
28/05/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από V-xarcadil
Ναι τα έχω καταλάβει όλα αυτά γιαυτό έχω καταλήξει στο Ninja 250R
απλά θέλω να κάνω μια ερώτηση...

Τα λεφτά λογικά θα τα έχω από Οκτώβριο... αξίζει να το πάρω τότε; η να περιμένω να ξανά καλοκαιριάσει;

Αν μου επιτρεπεις.... Γνωμη μου ειναι οτι ΑΚΡΙΒΩΣ εκεινη την εποχη αξιζει να το παρεις το μηχανακι... Δεν θα εχει χειμωνιασει ακομα, οποτε θα κανεις τις βολτες σου, ενω ακομα και το χειμωνα θα μπορεις να πας βολτες οταν ο καιρος το επιτρεπει.
Το πιο σημαντικο ομως ειναι οτι μεχρι το επομενο καλοκαιρακι θα εχεις προλαβει να "τριφτεις" λιγο με τη μηχανη και θα εχεις γραψει και μερικα χιλιομετρα πανω στη σελα της.

Οποτε οταν θα ερθει ο καιρος για ασταματητες βολτες θα εισαι πιο ετοιμος! ;)

ΥΓ. Συγχαρητηρια για την επιλογη σου! :wave2: Δεν θα το μετανοιωσεις ΚΑΘΟΛΟΥ! :beer: :beer:

ortho
28/05/2008, 10:28
γειά σου και πάλι φίλε.
για μένα δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις να καλοκαιριάσει!
οι δρόμοι δε γλυστράνε λιγότερο το καλοκαίρι, μάλλον πιό πολύ!
οι δημόσιοι δρόμοι δεν είναι πίστα για να έχεις καλύτερη πρόσφυση όταν μείνει πάνω ελαστικό.
υπάρχει κι η σκόνη και τα πράγματα κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερα. απλά ο στεγνός δρόμος σου δίνει την ψευδαίσθηση ότι κρατάει.
κι εν τέλει δεν είναι απαραίτητο μέχρι να αισθανθείς καλά στη μηχανή να οδηγείς με βροχή.
τα χειρότερα είναι με τις πρώτες βροχές και μάλιστα όταν ξεκινά να βρέχει.
τότε όντως....άστα να πάνε, θέλει μεγάλη προσοχή και κυρίως στις διαγραμμίσεις- που ούτως ή άλλως πρέπει και με στεγνό δρόμο να αποφεύγεις όσο είναι δυνατόν- διότι η αθάνατη ελληνική πολιτεία φτιάχνει με λαδομπογιά.
αγόρασε το μηχανάκι σου μόλις μπορέσεις, κι αν έχεις στο μυαλό σου όσα σου είπαν οι φίλοι εδώ μέσα, θα το χαρείς!

φιλικά!

Elle
28/05/2008, 21:05
Να το πάρεις όσο πιο γρήγορα μπορείς! Γιατί όσο πιο γρήγορα το πάρεις τόσο πιο γρήγορα θα το χαρείς!!

vassilis88
29/05/2008, 02:22
ιδια ηλικια ειμαστε, κ γω 600 θελω, κ σκεφτομαι να πουλησω κ το αμαξι που εχω αλλα χλωμο, ουτε μενα μ αφηνουν οι γονεις μου. το οτι δν εχεις εμπειρια δν ειναι καλο....(ολα στο μυαλο ειναι.. αλλα για να ανταποκριθει σωστα κ το μυαλο σε καθε κατασταση πρεπει να χει ζησει παρομοιες) παντως να το παρεις το 600 αλλα οχι τωρα περιμενε να βγαλεις διπλωμα.. αμα τα ζηταμε ολα απο τωρα ειμαστε οντως αχαριστοι.. οσο περιμενεις να βγει το απεριοριστο, παρε κατι να μαθεις, κ οδηγα οσο περισσοτερο μπορεις, γραψε χλμ, κανε κ μλκιες φορωντας εξοπλισμο.. μην δωσεις πολλα λεφτα για κατι καινουριο, παρε καλυτερα κατι μτχ ωστε κ να πεσεις να μη σε νοιαζει, να το διαλυσεις δλδ αλλα να χεις μαθει πανω του. αν πας κατευθειαν στο 600 θα ξενερωσεις τη ζωη σου κ το παραμικρο να γινει. το θεμα ειναι να ψαχτεις γιατι δν λεει να χεις τετοιο μηχανακι κ να μην μπορεις να το πας σωστα.

Elle
29/05/2008, 02:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ιδια ηλικια ειμαστε, κ γω 600 θελω, κ σκεφτομαι να πουλησω κ το αμαξι που εχω αλλα χλωμο, ουτε μενα μ αφηνουν οι γονεις μου.

Αν δεν έχεις αμάξι φίλε δεν παίρνεις μηχανή. Πρώτα το αμάξι και υστερα η μηχανή. Αν πάλι έχεις αμάξι τοτε μπορείς να πάρεις και μηχανή. Δεν το πουλάς όμως... Πουλάς το αμάξι μόνο για να αγοράσεις άλλο αμάξι κι όχι μηχανή. Το αμάξι πάντα χρειαζεται και πρέπει να υπάρχει.