PDA

View Full Version : "Κάτι κουρασμένα παλικάρια......."



bikersonly
10/12/2003, 09:48
Το κείμενο το είχα βάλει στο προηγούμενο φόρουμ και απλά ήθελα να υπάρχει και στο καινούργιο.Εδώ να σημειώσω ότι το έγραψα την επόμενη μέρα από την πτώση και με το που έφτασα σπίτι και τα είχα όλα φρέσκα στο μυαλό μου να τριγυρνάνε........

Κουρασμένα μεν και εξαντλημένα αλλά η καύλα και η εμπειρία μπροστά στην κούραση ΔΕΝ είναι τίποτα!

Καταρχήν καλημέρα σε όλους σας!
Λοιπόοοον... έχουμε και λέμε......

Μετά από μπρίζωμα σε σουβλατζίδικο το οποίο δεν κράτησε πάνω από 15 λεπτά, τόσο χρειάστηκε για να με πείσουν να κάνω κοπάνα από την δουλειά,αποφάσισα να ακολουθήσω τα παιδιά στο διήμερο στην πίστα των Σερρών!Μέσα σε μία εβδομάδα απόκτησα όλον τον εξοπλισμό που χρειαζόμουν, βασικά είχα μόνο κράνος και μπουφάν και πήρα ΟΛΑ τα υπόλοιπα.Εκτός από το μεγάλο χρηματικό κόστος είχα να αντιμετωπίσω και την δουλειά από την οποία δεν μπορούσα να λείψω ούτε ένα λεπτό.Αλλά με μια καλή δικαιολογία...........όλα γίνονται αν πραγματικά κάτι το θες πολύ!
Έτσι ξεκινάμε λοιπόν Δευτέρα από Αθήνα και το Μοτο Jack(κορυφαίο μαγαζί για μοτοσυκλετιστές και πάρα πολύ καλά παιδιά) και αφού πραγματοποίησα τα τελευταία ψώνια (φυμέ ζελατίνα και γάντια καλοκαιρινά) ξεκινήσαμε κατά τις 18:30, αργοπορημένοι όπως πάντα μιας και η αναχώρηση είχε οριστεί για τις 16:00.Και εννοείται λιώσαμε τόσε ώρες μέσα στις φόρμες καλοκαιριάτικα.
Εγώ ΧΧ, ο Κώστας (CD)R1, ο Γιώργος (VTEC) VFR, ο Δημήτρης (VFR) SV 1000, o Capo και ο Μορίς με αμάξι συνοδείας BMW!
Βγαίνουμε αμέσως εθνική με χαλαρούς ρυθμούς 180-200 Χλμ και στις πρώτες στροφές ξεκινάνε τα¨παιχνίδια¨.Γραμμές μας έδειχνε ο Κώστας και για αρκετή ώρα πηγαίναμε τρενάκι....μετά άνοιξε αρκετά το τρενάκι με μένα να είμαι το τελευταίο βαγόνι!
Πρώτη στάση στον Αγ.Κωνσταντίνο (αν θυμάμαι καλά) με μια θέα ΤΡΕΛΛΗ!Τι παραλία ήταν αυτή...Τι χρώματα....μετά από μικρή στάση 45 λεπτών περίπου (ναι το γαμήσαμε) ξαναξεκινάμε.

’ρχιζε και σκοτείνιαζε εντωμεταξύ και αλλάξαμε όλοι μας ζελατίνες εκτός από τον Γιώργο ο οποίος και το βράδυ συνέχισε με φυμέ..)Ντοοιινγκ.....κι όμως!Και όσο σκοτείνιαζε τόσο ανέβαιναν και οι ρυθμοί ταχύτητας.........ναι και άλλο.
Στα Τέμπη τα χρειάστηκα καθώς είχε πάρα πολύ κίνηση και τα υπόλοιπα παιδιά με @## σφήνες ξέφευγαν γρήγορα και εγώ πάλευα με καμιά 10αριά νταλίκες τίγκα φορτωμένες μη ξέροντας τον δρόμο.Χώρια που και μόνο να περνάς από τα Τέμπη έχει κάτι το Scary ρε παιδί μου.

Στην ευθεία μετά την Λάρισα η οποία είναι περίπου 20 χλμ καλής ευθείας βρήκαμε άλλη μία ευκαιρία να δούμε μέχρι που φτάνει η βελόνα στο στροφόμετρο και τι θα έγραφε το ψηφιακό κοντέρ.

Στα διόδια, μας παρακινεί ένας μπάτσος να φύγουμε μαλλιά.....ε δεν θέλαμε και πολύ.Ήμασταν και ήδη "ζεστοί" από πριν και ......!

Ενώ είχαμε προκαθορισμένο ραντεβού με τον Λευτέρη (Paladin) στην Κατερίνη ή στην Θεσσαλονίκη διαπιστώσαμε ότι έφτανε Σέρρες.)Ρε Λευτέρη και σου πε ο Capo χαλαρούς ρυθμούς αλλά εσύ τίποτα εκεί ΤΑΠΑ από Ηγουμενίτσα!

Μετά από αρκετές στάσεις για βενζίνες βλέπετε το SV έχει αυτονομία γύρω στα 120 μέτρα εεεε χιλιόμετρα ήθελα να πω, και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γέλιο σε κάθε στάση φτάνουμε στας Σέρρας και στην πίστα γύρω στις 01:30 το βράδυ.

Λίγο πριν φτάσουμε βέβαια ο Λευτεράκος ήθελε να μας κάνει έκπληξη και ξαφνικά βλέπω στην Εθνική να με προσπερνάει με +..... κάτι με αγγλικές πινακίδες και να φτάνει δίπλα στον Κώστα.
Πρώτη σκέψη μου; Τον γάμησα......αλλά μετά διαπίστωσα ότι ήταν ο Λευτέρης ο οποίος βαρέθηκε στην πίστα κάνα 2ωρο που ήταν και βγήκε να μας συναντήσει!

Με το που μπαίνουμε σις Σέρρες στάση για σουβλάκια!Ότι που προλάβαμε το μαγαζί ανοιχτό!

Και μετά το 1ο καταπέτασμα κατά τις 02:00 μπαίνουμε στην πίστα!
Και εκεί μας πιάνει η μαλακία!ΤΟ ΓΕΛΙΟ!ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ κτλ κτλ και βλέποντας μας ο Κώστας να ΄ξεφεύγουμε΄ μας έβαλε σε γκρουπ μέσα στο BMW να μας δείξει γραμμές στην πίστα και γενικά να πάρουμε μια πρώτη άποψη.Το BMW το πήγαινε από πάντα σε πάντα!
Βγαίνουμε όλοι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ σαλταρισμένοι και αρχίζουν τα μπουγέλα Λευτέρης Vs Δημήτρης.Με μάλλον τον Λευτέρη νικητή.....Ψιτ Λευτέρη τα 20 Euro ρε που είπαμε.....χαχα!

Στήσαμε την σκηνή του Capo ή μάλλον την έστησε με βοήθεια από τον Μορρίς, ναι είμαι τεμπελάκος ντε, και κατά τις 03:30 λέμε δεν πάμε να την πέσουμε; Οι υπόλοιποι κοιμήθηκαν χύμα στο κύμα έξω!!!!!

Το πρωί ξυπνάμε κατά τις 08:30 χωρίς σχεδόν καθόλου ύπνο από τον χαβαλέ,και με το που ανοίγει η καφετέρια (με το που φάνηκε η κοπέλα από μακρυά ο Capo της φώναζε καφέδεεεες ένα γλυκο ένα σκέτο κτλ κτλ ) η κοπέλα έμεινε στην κυριολεξία!

Και κάπου εκεί αρχίζει η ενημέρωση περί πίστας από τον Κώστα με την βοήθεια ενός χάρτη! Μετά από λίγο ντυνόμαστε και μπαίνουμε στην πίστα (με τον Capo να φωνάζει Όλα τα μωρά στην πίστα)

Οι πρώτοι γύροι αναγνωριστικοί και με μένα να απορώ ρε κρατά αυτό το πράμα;;;Για την πίστα λέω!
Αφού κάναμε 3-4 γύρους να μας δείχνει γραμμές ο Κώστας εναλλάσοντας συνέχεια την σειρά μας ξεκινάμε και μόνοι μας!

Η αίσθηση μοναδική!!!!!!Εσύ και η μηχανή σου! Τίποτα άλλο!Αφού ξεψαρώσαμε άλλοι νωρίς άλλοι αργά, ξεκινάμε να τα ανοίγουμε!

Εγώ στους πρώτους 10 γύρους συνεχόμενους βγήκα έξω στα pits πτώμα!Ρε τι κούραση είναι αυτή;;; Τα πόδια μου δεν τα άντεχα από την κούραση!!!!!!!!!Ούτε το stand δεν μπορούσα να βάλω!!!

Ξαναμπαίνουμε και αρχίζουν και οι πρώτες φωτό.

Γυρνάγαμε και γυρνάγαμε έξω για βενζίνη και άντε πάλι μέσα!Το κόλπο είναι να κάθεσαι μέσα πολύ ώρα ώστε να ζεσταίνεσαι!Βέβαια άλλο να το λες και άλλο να το κάνεις!Χαχα!

Γύρω στο μεσημέρι ΄αγόρασε΄ ο Κώστας την Κ12 αν θυμάμαι καλά έφυγε με 130 χλμ και ευτυχώς με λίγες απώλειες και στην μηχανή αλλά και στον ίδιο!

Τσιμπαμε κάτι στα γρήγορα πίνουμε και τα απαραίτητα υγρά τα λέμε μεταξύ μας μοιράζοντας εντυπώσεις και πάλι μέσα!Συνέχεια αυτό μέχρι να πέσει ο ήλιος, με εμάς να ρωτάμε αν μπορούμε να συνεχίσουμε με φώτα!Είχαμε ξεφύγει εντελώς μιλάμε!

Να μην σας τα πολυλογώ το βραδάκι πάμε σε μια ταβέρνα και τουμπανιάσαμε!Και φτηνά και γαμάτο φαγητό!Καλά για το γέλιο δεν λέω τίποτα!!!

Κοιμόμαστε αργά πάλι και το πρωί μια απο τα ίδια!
Καφεδάκι, ΄ντύσιμο και πάλι στην αρένα!Αρκετά πιο ξεθερεμένοι πλέον!

Εκεί ξεκινήσαμε τα χρονόμετρα!
Ο Κώστας γύριζε γύρω στο 1.36, ο Γιώργος στο 1.44 μαζί με τον Δημήτρη, ο Λευτέρης μετά από αρκετούς γύρους και μπράβο του για την υπομονή του στο 1.46 και εγώ με μόλις 2 χρονομετρημένους στο 1.48!

Και γύρω στις 13:20 αγοράζω την Κ2 (πολύ καλή τιμή) τερματίζει το λάστιχο μου (μάλλον) και άντε γεια!Το ΧΧ ξύνει πίστα και αφού χτυπάει στο κερμπ αλλάζει μεριά και αμμοπαγίδα!Ή μάλλον χαλικοπαγίδα!Εγώ αφού σύρθηκα πίστα μπαμ αμμοπαγίδα κι εγώ!Σηκώνομαι χωρίς πολλά πολλά (έφυγα με 120 χλμ περίπου) τράβαγα τα μαλλιά μου μέσα από το κράνος!Δεν είχα πάθει τίποτα και για καμία στιγμή ΔΕΝ σκέφτηκα τον εαυτό μου!Τέτοια σιγουριά νιώθεις στην πίστα με τον εξοπλισμό σου!

Εκεί ήρθε ο Κώστας με τον Γιώργο και με ηρέμησαν....τραβάμε το λαβωμένο ΧΧ έξω και μπήκαμε στα Pits!
Οι ζημιές για το πέσιμο και τα χιλιόμετρα λίγες!
Πλαστικά,βάση οργάνων και λίγη εξάτμιση!
Η φόρμα,μπότες,γάντια δούλεψαν άψογα!
Τα γάντια σκίστηκαν και η φόρμα θέλει βάψιμο!Μόλις ημερών πρωτοφόρετα και τα δύο!Αλλά αυτή είναι η δουλειά τους στην τελική και για αυτό τα πήρα!Οπότε δεν τα κλαίω!

Λύνουν τα παιδιά το ΧΧ ΟΛΟΚΛΗΡΟ!καθαρίζουμε τα χαλίκια, πλένουμε τα φαίρινγκ, και ψάχνουν για χοντρότερες ζημιές που ευτυχώς δεν υπήρχαν!Κάπου εκεί έφαγα και ένα χωνάκι για να πάρω τα πάνω μου.Με πήραν τηλέφωνο οι δικοί μου και με ρώταγαν πως τα περνάω.Και τους έλεγα πολύ καλά και απένταντι έβλεπα το ΧΧ εντελώς γυμνό!

Το Ξαναδένουν και κάπου εκεί αρχίζουμε να τα μαζεύουμε!

Εγώ με τον Λευτέρη με τις μηχανές μας και ο Capo με τον Μορρίς με το αμάξι!
Στον δρόμο χωριστήκαμε βέβαια και συναντιόμασταν σε ξεκάρφωτα σημεία!

Επιστροφή Αθήνα στις 02:30 και ύπνο εξαντλημένοι!
Εγώ βασίκά είμαι σπίτι ακόμα δεν πήγα δουλειά,δεν έχω όρεξη καθόλου!Και σε κάνα τρίωρο την κάνω για Πόρο για το τριήμερο!!! Ναι, με λαβωμένο το ΧΧ και με την χάλια φόρμα!Χα!

και τώρα τα HIGHLIGHT :

Κώστας ΟΛΑ τα λεφτά!Μας βοήθησε πάρα πολύ!Έξυνε από δω έξυνε από κει τάπα κάτω το R1 πολύ κέφι.Καλά για το γέλιο δεν χρειάζετε να πω τίποτα!

Γιώργος (VTEC) Τα λάστιχα του....λάστιχα ποια λάστιχα;με την ζάντα έστριβε!Ώσπου πήρε το GSXR του Λευτέρη και τον έπιασε ψυχολογικό Χα!Χα!
Δεν έχει καθόλου χιούμορ....ντοινγκκκκ!!!!!!!!!11 Χα!Χα!

Δημήτρης (VFR) Ακόμα τραβάει φωτό στρίβει απίστευτα ο πούστ...ς.Ούτε αυτός έχει χιούμορ!
Τον τυπά με την ντουντούκα τον θυμάσαι; Ρε τι γέλιο ρίξαμε!Χα!

Λευτέρης (Paladin) Στην αρχή μουδιασμένος αλλά χάρη στην υπομονή του πήγε πάρα πολυ καλά, στον ελεύθερο χρόνο του εκτός πίστας έπαιρνε τηλέφωνα γυναικών (δεν συνεχίζω για ευνόητους λόγους) για φιλία μόνο ρε αμέσως να πάει ο νους σας ....!
Στον γυρισμό σε κάθε στάση τα λέγαμε με φόντο την πανσέληνο!Έρχεται και ένα HONDA αμάξι και μας ανάβει φώτα στα 210 Ντοινγκ!!!ΑΜέσωε τον τιμωρήσαμε και τον περάσαμε και του φύγαμε και του φύγαμε και του φύγαμε....275 κάπου εκεί ανοίξαμε!


Γιώργος (Capo) Απίστευτες φωτογραφίες το έχει στο αίμα του ρε παιδί μου!Πήρε και το ΧΧ βόλτα στην πίστα!Και το πήγαινε και μπαμ (είχε πάει η ψυχή μου στην κούλουρη)

Μορρίς ΤΟ χρονόμετρο και το video του διημέρου!Προσπάθησα να τον λαδώσω αλλά ο καριό....ς τίποτα!Ωραίος φίλος ρε μπράβο!

ΚΑΙ ΤΟ ΡΕΖΟΥΜΕ :

ΜΑΓΚΕΣ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΕΞΩ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΤΖΗΝΑΚΙΑ ΚΤΛ ΚΤΛ,ΑΝ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΦΟΡΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΩΣΤΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ!
ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ UNDER CONTROL ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ Η ΥΠΕΡΒΑΣΗ!ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΠΑΡΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ!
ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΛΑΒΩΣΑ ΤΟ ΧΧ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΚΡΑΜΕΝΟΣ!ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ,ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ SO FUCKING WHAT!ΞΕΚΑΥΛΩΣΑ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ!ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ!ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕ ΠΟΣΑ ΘΑ ΕΠΕΦΤΑ; ΚΑΙ ΠΟΥ; ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΑΙΝΑ;ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΦΟΡΑΓΑ ΦΟΡΜΑ!

ΑΥΤΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΣΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΣΑΣΤΑΝ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!!
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!

ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ!

bikersonly
10/12/2003, 10:46
Όχι του ταξιδιωτικού αλλά της περιπέτειας!Και θα παρακαλέσω τους moderators να μην το μετακινήσουν!

17/09/2003

Από χτες το απόγευμα παρέλαβα το ΧΧ από την σούπα που είχα φάει στις Σέρρες.
Έγινε το face lifting Που ήθελε και back on the roads again!!!

Θέλετε να μάθετε το κόστος?

Fairing : 465 Euro (επισκευή-βάψιμο μούτρο,πλαινά)

Σαρακάκης : Βάση οργάνων : 98 Euro
Δεξί κλιπ ον : 134 Euro
Αυτοκόλλητα πλαινά : 40 Euro
Κλιπσάκια φαίρινγκ : 2 Euro έκαστο
Καθρέφτες (2) : 217 Euro

Μηχανικός : Για λύσιμο-δέσιμο φαίρινγκ και service το οποίο είχε λάδια,φίλτρο λαδιού,μπουζί
300 Euro

Σύνολο : 1047 Euro (Τους καθρέφτες δεν τους πήρα) : crazy:

Η δουλειά που έγινε είναι πάρα πολύ καλή και εδώ θέλω να ευχαριστήσω τον Κώστα (CD) που μου σύστησε τον φαιρινγκά ο οποίος εκτός από γαμώ τα άτομα κάνει και πάρα πολύ καλή δουλειά!

Το μόνο που μου μένει είναι κάποια στιγμή να αλλάξω λάστιχα γιατί έχουν γίνει από την πίστα γάματα!Σπινιάρω όπου γουστάρω πλέον και τα παοτελειώνω μόνος μου με συνεχόμενα Rolling Burn Out για να γουστάρω περισσότερο!

Τώρα οικονομία μέχρι όσο δεν παίρνει γιατί οικονομικά πιάσαμε πάτο!!Πρέπει να πάρω τα πάνω μου!!! Πάει η άδεια!!Κλαψ!

Αυτά! ’ντε Καλημέρα!!!!!

almalibera
10/12/2003, 11:50
...Για λίγο ξέχασα ότι ήμουν στο γραφειο, στα ασταματητα τηλέφωνα, τις ατελειωτες υποχρεώσεις και ένιωσα οτι ήμουν εκει μαζί σας, στις Σέρρες και έξυνα και εγω στην πίστα και.....χαχα!! Ώπα!! Ξυπνησα!!

2 μέρες έλειψες και γύρισες με τόσες εμπειρίες! Μπραβο σου και μπραβο στα παιδια.

Παντα τέτοια σου εύχομαι!! Με λιγότερες τουμπες και στραβοτιμονιες την επόμενη φορα βεβαιως βεβαιως.

Και στα δικα μας οι άπειρες (μα θέλοντες)!!!!!!!:) :)

DIT
15/12/2003, 18:05
Σέρρες ονειρεύεται!!!:D :p :rolleyes: