PDA

View Full Version : Φρέσκο έμβολο-ελατήρια? Ε τότε κάνε τους θήτα κάπα σου....



dirtbird
24/05/2008, 02:15
Οι θερμικοί κύκλοι, είναι ο καταλληλότερος τρόπος για να ροντάρετε ένα καινούργιο σετ πιστόνι-ελατήρια (και κατά μεγάλο μέρος, ένα καινούργιο κινητήρα).

1) Αφού τελειώσετε με το δέσιμο του κυλίνδρου και τα νερά-λάδια-ξύδια, φροντίστε να σφίξετε όλες τις βίδες με τις προβλεπόμενες ροπές.

2) Βάλτε μπροστά τον κινητήρα με την μοτό στο σταντ και περιμένετε να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας (το πάνω μέρος του ψυγείου να είναι καυτό στην αφή). Μην αφήνετε τον κινηντήρα να δουλεύει σε σταθερές στροφές. Μεταβάλλετε συνεχώς τις στροφές του κινητήρα χωρίς να τον αφήσετε να δουλέψει στο ρελαντί.
Όταν ο κινητήρας φθάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας (3 έως 5 λεπτά λειτουργίας), σβήστε τον.

3) Αφήστε τον κινητήρα να κρυώσει εντελώς (τουλάχιστον μία ώρα). Θέλτε να είναι εντελώς κρύος. Αν μπορείτε να περιμένετε περισσότερο, τόσο το καλύτερο.

4) Επαναλάβετε τα βήματα 2-3.

6) Βάλτε μπροστά τον κινητήρα με την μοτό στο σταντ και περιμένετε να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας (το πάνω μέρος του ψυγείου να είναι καυτό στην αφή). Μην αφήνετε τον κινηντήρα να δουλεύει σε σταθερές στροφές. Μεταβάλλετε συνεχώς τις στροφές του κινητήρα χωρίς να τον αφήσετε να δουλέψει στο ρελαντί.
Όταν ο κινητήρας φθάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας (3 έως 5 λεπτά λειτουργίας), κατεβάστε τη μοτό από το σταντ και πηγαίνετε μία βόλτα. Κατά την διάρκεια της βόλτας το ζητούμενο είναι να έχετε τον κινητήρα συνέχεια υπό φορτίο. Μην ‘ρολλάρετε’. Μην αφήνετε να δουλέψει στο ρελαντί. Μην λειτουργείτε τον κινητήρα σε σταθερές στροφές. Εάν μπορείτε να οδηγήσετε σε ελαφρά ανηφορική κλίση είναι ότι καλύτερο όπως επίσης (εναλλακτικά) το ελαφρύ πάτημα του πίσω φρένου. Συνεχίστε για περίπου 15-20 λεπτά. Μετά σβήστε τον κινητήρα

7) Αφήστε τον κινητήρα να κρυώσει εντελώς (τουλάχιστον μία ώρα). Θέλτε να είναι εντελώς κρύος. Αν μπορείτε να περιμένετε περισσότερο, τόσο το καλύτερο.

8 ) Ξανατσεκάρετε σχολαστικά τις ροπές σύσφιξης.

9) Είστε έτοιμοι

Τα στάδια που κρυώνει ο κινητήρας, είναι πολύ σημαντικά στην όλη διαδικασία.Πρέπει να αφήσετε τον κινητήρα να κρυώσει εντελώς ώστε η διαδικασία ρονταρίσματος να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Επίσης, προσπαθήστε να ακολουθείτε την ίδια διαδικασία προθέρμανσης. Το έμβολο θα αντέξει πολύ περισσότερο απ’ότι συνήθως.

iatrodikastis
24/05/2008, 09:12
Τα στάδια του ρονταρίσματος,όπως τα περιγράφεις,είναι 3.

1ο.στάδιο 2-3

2ο.στάδιο 4

και 3ο.στάδιο 6-7.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

Τα στάδια πρέπει να γίνουν συνεχόμενα και σε κάποιο λογικό χρονικό διάστημα μεταξύ τους ή μπορούμε να τα κάνουμε όποτε θέλουμε αρκεί να ολοκληρώνεται το κάθε στάδιο?

Το σταντ της μοτο ή στο όρθιο σταντ?

Ξέρεις πόσο στοιχίζει ένα ροπόκλειδο?

lamoun
24/05/2008, 09:38
Ερώτηση τέταρτη.. μήπως να πάει στα τεχνικά;

dirtbird
24/05/2008, 10:00
Να αναφέρω ότι το παραπάνω, είναι μετάφραση μέρους ενός thread από το ktmtalk.com forum, το οποίο έκρινα χρήσιμο.


Στις ερωτήσεις...
1) Όχι απαραίτητα και ειδικά το καλοκαίρι στην Ελλάδα, είναι πολύ δύσκολο να κρυώσει ο κινητήρας πλήρως.

2) Ότι σε βολεύει, προσωπικά θα προτιμούσα πάνω στο κεντρικό σταντ (δλδ όχι της μοτό).

3) Ναι.

4) Δεν μου πέφτει λόγος, εάν θέλει να το αντιγράψει ο γεράνθρωπος και στα τεχνικά δικό του θέμα.

kordix
24/05/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Ερώτηση τέταρτη.. μήπως να πάει στα τεχνικά;


Πάντως εδώ στα χωμάτινα ενδιαφέρει πολλούς, λόγω των συχνότερων αλλαγών από ένα ασφάλτινο μηχανάκι.

Σωτήρη :beer:

lamoun
24/05/2008, 10:54
Το ξέρω Κώστα, ένα αντίγραφο θα ήταν καλή λύση.

Το είπα επειδή, άν και δεν έχω χωμάτινο ακόμα :) μου άρεσε αυτό που διάβασα!

fantacid
24/05/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

1) Όχι απαραίτητα και ειδικά το καλοκαίρι στην Ελλάδα, είναι πολύ δύσκολο να κρυώσει ο κινητήρας πλήρως.


το να επισπευσεις την αποβολη θερμοτητας ειναι θεμιτο ή μας χαλαει τους σωστους κυκλους?

συγκεκριμενα σε αυτο που ειπες,
θα μπορουσαμε με λιγο δροσερο νερακι κ εξωτερικη χρηση, (π.χ. λαστιχο ποτισματος) να αποβαλουμε το τελευταιο ιχνος θεμοτητας
δε λεω με το που το σβησουμε να παρουμε το λαστιχο
αλλα οταν μετα απο ωρα που εχει κρυωσει κ θελουμε να αποβαλουμε τους τελευταιους 5-10 βαθμους κελσιου.

OldMan
24/05/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Επίσης, προσπαθήστε να ακολουθείτε την ίδια διαδικασία προθέρμανσης.
ΕννοΑει για ΚΑΘΕ φορά που ξεκινάμε το μηχανάκι ???


(θα πρέπει να μπαίνουμε με μισή ώρα προπορεία στο κάθε ΣΕΧ ...) :winka:

dirtbird
24/05/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
το να επισπευσεις την αποβολη θερμοτητας ειναι θεμιτο ή μας χαλαει τους σωστους κυκλους?

συγκεκριμενα σε αυτο που ειπες,
θα μπορουσαμε με λιγο δροσερο νερακι κ εξωτερικη χρηση, (π.χ. λαστιχο ποτισματος) να αποβαλουμε το τελευταιο ιχνος θεμοτητας
δε λεω με το που το σβησουμε να παρουμε το λαστιχο
αλλα οταν μετα απο ωρα που εχει κρυωσει κ θελουμε να αποβαλουμε τους τελευταιους 5-10 βαθμους κελσιου.

Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα και σίγουρα προς το τέλος θα επισπεύσει την απαγωγή θερμότητας, μπορεί όμως να σε οδηγήσει σε λανθασμένο συμπέρασμα αφού θα κρυώσει πρώτα εξωτερικά και μετά εσωτερικά.

Τεσπα, μην δυιλιζουμε τον κώνωπα....:confused:

dirtbird
24/05/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΕννοΑει για ΚΑΘΕ φορά που ξεκινάμε το μηχανάκι ???


(θα πρέπει να μπαίνουμε με μισή ώρα προπορεία στο κάθε ΣΕΧ ...) :winka:

Τώρα κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις?

Οι γραμμές στην φούστα του πιστονιού από τη μεριά της εισαγωγής, από τι συνήθως προέρχονται?:winka:

Έτσι κι αλλιώς το πρωί στην εκκίνηση, μπορείς να 'ζεσταθείς' μαζί με το μηχανάκι στα πρώτα χιλιόμετρα...

Και όσο παγκόσμιος και να'σαι, 1 ώρα προπορεία δεν τη βγάζεις που να χτυπιέσαι κάτω.
Δλδ. δεν προλαβαίνει να κρυώσει πλήρως έστω και σε αγώνα με ΄χαλαρά΄ ΣΕΧ.

fantacid
24/05/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα και σίγουρα προς το τέλος θα επισπεύσει την απαγωγή θερμότητας, μπορεί όμως να σε οδηγήσει σε λανθασμένο συμπέρασμα αφού θα κρυώσει πρώτα εξωτερικά και μετά εσωτερικά.

Τεσπα, μην δυιλιζουμε τον κώνωπα....:confused:


ή κανουμε δουλεια ή παμε για μπανιο.......

:smokin:

dirtbird
24/05/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ή κανουμε δουλεια ή παμε για BANιο.......

:smokin:

Συμφωνώ....

gixxerpap
24/05/2008, 12:21
μπορεις να εξηγησεις γιατι το εμβολο θα κρατησει περισσότερο με αυτό το στρωσιμο?
...παιδικη περιεργεια ...
:)

ktmakis
24/05/2008, 12:24
Οχι με λάστιχο διότι αν είναι κρύο το νερό λόγω απότομης διαφοράς θερμοκρασίας κακό θα κάνεις παρά καλό στα μέταλλα.
Τώρα που θα αλλάξω πιστονάκι στο ΚΤΜ θα βγάλω φωτό.

fantacid
24/05/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Οχι με λάστιχο διότι αν είναι κρύο το νερό λόγω απότομης διαφοράς θερμοκρασίας κακό θα κάνεις παρά καλό στα μέταλλα.
Τώρα που θα αλλάξω πιστονάκι στο ΚΤΜ θα βγάλω φωτό.

μιλαμε οταν θα εχει 10 βαθμους ο κινητηρας οχι στους 50-100!

τονερο απο το λαστιχο θα εχει 5 οχι -10 !

Tpap
24/05/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
μπορεις να εξηγησεις γιατι το εμβολο θα κρατησει περισσότερο με αυτό το στρωσιμο?
...παιδικη περιεργεια ...
:)

δεν είναι μόνο αν θα κρατήσει περισσότερο...
στην ουσία υποβάλλονται (πιστόνια, ελατήρια, επιφάνεια κυλίνδρου) σε μία ομοιογενή θερμική κατεργασία όπως περίπου οι διαδικασίες της εξομάλυνσης/ανόπτησης...

η ομαλή θερμοκρασιακή ανύψωση/πτώση επιβοηθά στο να απομακρυνθούν ήπια οι όποιες τάσεις --εναπομείναντες τάσεις από μηχανική κατεργασία αλλά και μηχανικά φορτία από την πρώτη εναυση-- και να κάνει καλλίτερη στεγάνωση -μέσω των ελατηρίων- με τον κύλινδρο.
Τα πλεονεκτήματα γνωστά.

@dirt: πολύ καλό και χρήσιμο το ποστ σου.

dirtbird
24/05/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν είναι μόνο αν θα κρατήσει περισσότερο...
στην ουσία υποβάλλονται (πιστόνια, ελατήρια, επιφάνεια κυλίνδρου) σε μία ομοιογενή θερμική κατεργασία όπως περίπου οι διαδικασίες της εξομάλυνσης/ανόπτησης...

η ομαλή θερμοκρασιακή ανύψωση/πτώση επιβοηθά στο να απομακρυνθούν ήπια οι όποιες τάσεις --εναπομείναντες τάσεις από μηχανική κατεργασία αλλά και μηχανικά φορτία από την πρώτη εναυση-- και να κάνει καλλίτερη στεγάνωση -μέσω των ελατηρίων- με τον κύλινδρο.
Τα πλεονεκτήματα γνωστά.



'nough said !! :a013: :a013:

ktmakis
24/05/2008, 21:28
Οταν σβήσεις το μοτερ για να φτάσει τους 10 πρέπει να είναι χειμώνας και να έχει περάσει καμμια ώρα. Τέλος πάντων δεν γλυτώνεις κάτι να καταβρέξεις το κύλινδρο για να χαμηλώσεις τη θερμοκρασία εξωτερικά μόνο. Τη μπιέλα και τα κάρτερ δεν τα φτάνεις.

gixxerpap
25/05/2008, 01:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν είναι μόνο αν θα κρατήσει περισσότερο...
στην ουσία υποβάλλονται (πιστόνια, ελατήρια, επιφάνεια κυλίνδρου) σε μία ομοιογενή θερμική κατεργασία όπως περίπου οι διαδικασίες της εξομάλυνσης/ανόπτησης...

η ομαλή θερμοκρασιακή ανύψωση/πτώση επιβοηθά στο να απομακρυνθούν ήπια οι όποιες τάσεις --εναπομείναντες τάσεις από μηχανική κατεργασία αλλά και μηχανικά φορτία από την πρώτη εναυση-- και να κάνει καλλίτερη στεγάνωση -μέσω των ελατηρίων- με τον κύλινδρο.
Τα πλεονεκτήματα γνωστά.

@dirt: πολύ καλό και χρήσιμο το ποστ σου.

να τ' ακουνε αυτοί που με δουλεύουν όταν στρώνω καινουργια μηχανη....:p
...γιατί μη μου πείτε ότι ισχύει κάτι διαφορετικό, για τετρακύλινδρα τετράχρονα μοτερ, ή τέλος πάντων οποιοδήποτε μοτέρ παραγωγής...

Tpap
25/05/2008, 01:39
κάτι που αμέλησα να σημειώσω, το οποίο αφορά το παρακάτω:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...Μεταβάλλετε συνεχώς τις στροφές του κινητήρα.......

είναι πολύ βασικό να ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΑΠΟΤΟΜΑ το γκάζι, είτε υπό είτε χωρίς φορτίο.
Το ίδιο ισχύει και κατά την διάρκεια κατεβάσματος.
Πριν συμπλέξουμε την ταχύτητα που κατεβάσαμε, ανεβάζουμε τόσο τις στροφές -όσο χρειάζεται ώστε άξονες εισόδου/εξόδου να έχουν παραπλήσιες ταχύτητες, και συμπλέκουμε ομαλά- και αυτό για να αποφύγουμε τα ξαφνικά κρουστικά μηχανικά φορτία στον στρόφαλο και κατ' επέκταση σε διωστήρες και πιστόνια
Ακόμη τα απότομα ανοίγματα/κλεισίματα επιφέρουν πρόσθετη καταπόνηση και στο σύστημα οδήγησης βαλβίδων.

Εύλογο θα ήταν να μην μένουμε επίσης για αρκετό χρονικό διάστημα σε στροφές απόδοσης μέγιστης ροπής μιας και σε αυτές τις στροφές έχουμε μέγιστη καταπόνηση -εξ' αιτίας εμφάνισης υψηλής μέσης πίεσης- σε κορώνα πιστονιού, άνω/κάτω κομβίο μπιέλας αλλά και τα εντονότερα στρεπτικά φορτία σε στρόφαλο...

Τέλος, θεωρώ πολύ σημαντικό το προοδευτικό άνοιγμα γκαζιού -πάντα υπό φορτίο- δηλαδή τις μοίρες του δεξιού γκριπ να τις ακολουθεί ήπια και αντίστοιχα προοδευτικά το στροφόμετρο...

ktmakis
25/05/2008, 11:29
To στρώσιμο του 2χρονου είναι ακριβώς το αντίθετο με αυτό του 4χρονου.
Το 1ο ΔΕΝ θέλει σταθερές στροφές ενώ το 2ο σταθερό γκάζι και ομαλή λειτουργία.
Επίσης στο 2χρονο λίγο παραπάνω λαδάκι στο στρώσιμο.

alex.maniac
26/05/2008, 12:37
Απορίες:
Δηλαδή στρώσιμο θεωρούμε την πρώτη βόλτα των 25-30 λεπτών, ε?

Γιατί πρέπει να μην μένουμε σε σταθερές στροφές?

dirtbird
27/05/2008, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex.maniac

Δηλαδή στρώσιμο θεωρούμε την πρώτη βόλτα των 25-30 λεπτών, ε?

Γιατί πρέπει να μην μένουμε σε σταθερές στροφές?

Όχι ακριβώς, εάν ακολουθήσεις τα παραπάνω, θα σου πάρει περισσότερη ώρα (ίσως και μέρα εάν κάνει ζέστη)

Μεγάλο θέμα..... γενικά (για όλους τους κινητήρες) για να μην δημιουργήσεις patterns 'φθοράς' μεταξύ χιτωνίου-εμβόλου, και προς αποφυγή 'στεγνώματος' στα δίχρονα.

alex.maniac
27/05/2008, 11:53
Α, ΟΚ.

Και αυτό που λένε ότι πρέπει να το δουλεύουμε χαμηλά είναι μπούρδα ε?
Το έχω διαβάσει και αλλού ότι θέλει φορτίο στο στρώσιμο, και όχι π.χ. αθήνα-θεσσαλονίκη με σταθερό (και λίγο) γκάζι-στροφές.

Tpap
27/05/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex.maniac
............ θέλει φορτίο στο στρώσιμο......

το θέλει το φορτίο του φίλε...
κατά βάση όπως στρώνεις κοιμάσαι, λέει η θυμόσοφη λαική ρήση...

Αλλιώς όπως στρώνεις την γυναίκα στην αρχή...με γκάζια...και ανάλογα πως ανοίγεις το γκάζι, εκείνη καταλαβαίνει ποιός είναι αυτός που κρατάει τα γκριπ.
Ή θα την στρώσεις καλά ή θα την κάψεις και θα στα δώσει στο χέρι.
Και εδώ ισχύει φυσικά το ότι όπως την έστρωσες, έτσι θα κοιμηθείς.

kordix
13/07/2008, 11:32
Επειδή μόλις άλλαξα έμβολο + ελατήρια στο ΥΖ αλλά δεν έχω "ξαναστρώσει" καλοκαίρι με τέτοια ζέστη, χρειάζεται παραπάνω λάδι από το κλασσικό 2% και αν ναι πόσο;

Μήπως επίσης χρειάζεται πλουσιότερο μείγμα για την διαδικασία του ρονταρίσματος ή αρκεί λίγο παραπάνω λαδάκι;

Και μια ακόμα ερώτηση, στα διχρονάκια μας τι βενζίνη είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε στο ροντάρισμα αλλά και μετά από αυτό;

dirtbird
13/07/2008, 23:39
Παραπάνω λάδι=πτωχότερο μίγμα :winka:

ΔΕΝ στρώνουν με τέτοιο καιρό....:confused: :confused:

reinmeister
14/07/2008, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Παραπάνω λάδι=Πτωχότερο μίγμα :winka:

ΔΕΝ στρώνουν με τέτοιο καιρό....:confused: :confused:

οπως λεμε Πτωχεια καταραμενη η Πτυσε τα μπουτια σου?:rotflmao:

ktmakis
14/07/2008, 10:43
Δεν έχει ανάγκη βρε.
Μη μασάς. Μια χαρά θα είναι.

Dexter
01/11/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Επειδή μόλις άλλαξα έμβολο + ελατήρια στο ΥΖ αλλά δεν έχω "ξαναστρώσει" καλοκαίρι με τέτοια ζέστη, χρειάζεται παραπάνω λάδι από το κλασσικό 2% και αν ναι πόσο;

Μήπως επίσης χρειάζεται πλουσιότερο μείγμα για την διαδικασία του ρονταρίσματος ή αρκεί λίγο παραπάνω λαδάκι;

Και μια ακόμα ερώτηση, στα διχρονάκια μας τι βενζίνη είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε στο ροντάρισμα αλλά και μετά από αυτό;



...θέλεις άλλο jetαρισμα δηλαδή το μηχανάκι πιο πλούσιο. Όπως είπε και ο dirtbird περισσότερο λάδι, ένα βήμα πιο κοντά στην καταστροφή.

Papas0uzas
03/11/2008, 01:56
Ρε παιδιά...
μου φαίνονται πολύ εξωγήινα όλα αυτά τώρα που έκατσα και τα διάβασα...
Εγώ ήξερα ότι παίρνεις ένα enduro μηχανάκι και στα 2 πρώτα τεπόζιτα δεν πρέπει να ανεβάσει τρελές θερμοκρασίες και να οδηγάς σαν άνθρωπος και όχι σαν τον Παπασούζα...
Τα υπόλοιπα μου φαίνεται πολύ κακό για το τίποτα:rolleyes: :rolleyes:

dirtbird
03/11/2008, 06:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Papas0uzas
.... και να οδηγάς σαν άνθρωπος και όχι σαν τον Παπασούζα...
......:rolleyes: :rolleyes:

Μια ταχύτητα κάτω? :rolleyes: :o

Papas0uzas
03/11/2008, 11:16
Κάπως έτσι:lol:

christosyz
17/06/2010, 09:35
Θα μου επιτρεψετε να μην συμφωνησω με αυτον τον τροπο στρωσιματος (τουλαχιστον για τα 4χρονα)!!
Το μοτερ χρειαζεται να δουλεψει δυνατα ωστε να παραγει μεγαλη πιεση στον κυλινδρο και να καθισουν τα δαχτυλιδια σωστα.
Οταν λεω δυνατα δεν εννοω να βαραει κοφτες αλλα να δουλεψει τουλαχιστον μεχρι τη μεση του γκαζιου σε καθε ταχυτητα και να μην φρεναρουμε με το φρενο αλλα να αφηνουμε το μοτερ να μας φρεναρει (κατεβασματα).
Καλο ζεσταμα,3 15λεπτα με αυτον τον τροπο,αλλαγη λαδακια(τα πρωτα για το στρωσιμο καλο ειναι να μην ειναι συνθετικα).
Μετα απο αυτο στυψιμο!!!
:beer: :beer: :beer:

OldMan
17/06/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
Το μοτερ χρειαζεται να δουλεψει δυνατα ωστε να παραγει μεγαλη πιεση στον κυλινδρο και να καθισουν τα δαχτυλιδια σωστα.
Για πες μας κατ' αρχήν πως θα καταφέρουμε να αυξήσουμε την πίεση στον κύλινδρο ..??? :confused:


(και μετά θα πάμε στα δαχτυλίδια και το αν και πως "καθονται καλά" ή είναι "ατακτούλικα" ..) :winka:

christosyz
17/06/2010, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για πες μας κατ' αρχήν πως θα καταφέρουμε να αυξήσουμε την πίεση στον κύλινδρο ..??? :confused:


(και μετά θα πάμε στα δαχτυλίδια και το αν και πως "καθονται καλά" ή είναι "ατακτούλικα" ..) :winka:

Το μοτερ (κινητηρας εσωτερικης καυσης) δημιουργει αερια.Οταν ο κινητηρας επιταχυνει( η επιβραδυνει με κατεβασματα) αυτα αυξανονται οποτε αυξανεται και η πιεση μεσα στον κυλινδρο.Αυτα τωρα τα αερια περνανε απο το πανω μερος του δαχτιλιδιου και πισω του με αποτελεσμα να το σπρωχνουν προς την επιφανεια του κυλινδρου.

Ελπιζω να το εξηγησα καλα!! lol

sapila racing
17/06/2010, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
Το μοτερ (κινητηρας εσωτερικης καυσης) δημιουργει αερια.Οταν ο κινητηρας επιταχυνει( η επιβραδυνει με κατεβασματα) αυτα αυξανονται οποτε αυξανεται και η πιεση μεσα στον κυλινδρο.Αυτα τωρα τα αερια περνανε απο το πανω μερος του δαχτιλιδιου και πισω του με αποτελεσμα να το σπρωχνουν προς την επιφανεια του κυλινδρου.

Ελπιζω να το εξηγησα καλα!! lol

Μα δεν απάντησες κάν.
Ο άνθρωπος σε ρώτησε πως αυξάνεται η 'πίεση στον κύλινδρο' που ανέφερες.

christosyz
17/06/2010, 15:34
Επειδη μαλλον δεν μπορω να το εξηγησω οπως πρεπει θα ψαξω να βρω ενα link που ειχα βρει καποια στιγμη.Με αυτον τον τροπο παντως μου ελεγε παντα ο μηχανικος μου να στρωνω το μοτορι και τον ακολουθησα σε ολα τα μηχανακια που περασαν απο τα χερια μου.
:beer:

stefanos
17/06/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μα δεν απάντησες κάν.
Ο άνθρωπος σε ρώτησε πως αυξάνεται η 'πίεση στον κύλινδρο' που ανέφερες.

Απ ότι καταλαβαίνω μεχρι μισό γκάζι και μέχρι στη μέση οι στροφές.:p

christosyz
17/06/2010, 16:00
Ευρεθη για να λυθουν οι αποριες!!:p

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

:beer: :beer: :beer:

OldMan
18/06/2010, 04:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
Ευρεθη για να λυθουν οι αποριες!!:p
http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm
:beer: :beer: :beer:
Μπράβο αλλά δεν λύνει καμιά απορία ... :winka:

(και το συγκεκριμένο άρθρο έχει γίνει αφορμή αρκετών συζητήσεων στο παρελθόν..) :wave2:

sapila racing
18/06/2010, 04:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
Ευρεθη για να λυθουν οι αποριες!!:p

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

:beer: :beer: :beer:

Μάλιστα...
Απο οτι λέει το αρθρο ενας από τους καλύτερους τρόπους να στρώσεις ενα μοτέρ μοτοσυκλέτας, είναι να την πας στην πίστα με 0 χιλιομετρα στο κοντέρ, να κάνεις ενα γύρο να ζεσταθούν τα λάστιχα και μετα να την σκίσεις κανονικά.
Μια απο τις γνωστές μπούρδες που κυκλοφορούν στο ιντερνετ. :rolleyes:

sapila racing
18/06/2010, 04:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μπράβο αλλά δεν λύνι καμιά απορία ... :winka:

(και το συγκεκριμένο άρθρο έχει γίνει αφορμή αρκετών συζητήσεων στο παρελθόν..) :wave2:

Τι απορία έχεις να την λύσουμε βρε παιδί μου, ειναι και Παρασκευή σήμερις. :beer:

OldMan
18/06/2010, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
Με αυτον τον τροπο παντως μου ελεγε παντα ο μηχανικος μου να στρωνω το μοτορι και τον ακολουθησα σε ολα τα μηχανακια που περασαν απο τα χερια μου.
Κατ΄αρχήν παραδέξου ότι είσαι κάγκουρας και δεν κρατιέσαι μέχρι να στρώσει το μηχανάκι .. :winka:


Από εκεί και πέρα νομίζω ότι υπάρχει θέμα στο να υποστηρίζουμε μια μέθοδο στρωσίματος βασιζόμενοι σε λάθος ή ανύπαρκτα επιχειρήματα/τεκμηριώσεις, ειδικά όταν αφορά κάτι "μη θέσφατο" που σηκώνει αρκετή συζήτηση...

OldMan
18/06/2010, 04:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τι απορία έχεις να την λύσουμε βρε παιδί μου, ειναι και Παρασκευή σήμερις. :beer:
Δεν σΕ λέω εξυπνάκια, γιατί ειδικά ΕΣΥ έχεις ασχοληθεί με κινητήρες (ο θεός να τους κανει..) μεταβλητής συμπίεσης, οπότε θα βγεις και μάγκας από πάνω ... :smokin: :D

christosyz
18/06/2010, 04:59
(και το συγκεκριμένο άρθρο έχει γίνει αφορμή αρκετών συζητήσεων στο παρελθόν..) :wave2: [/B][/QUOTE]


Δεν ξερω αν εχει συζητηθει το θεμα, εγω απλα προσθεσα τον τροπο που μου ειχε υποδειξει ο μηχανικος μου και ακολουθησα σε οσα μηχανακια ειχα(και πριν 3 μερες ετσι εστρωσα το καινουργιο πιστονι στο KXF).Μου ειχε εξηγησει τους λογους που προτεινει αυτον τον τροπο και μου φανηκαν λογικοι(αν και δεν ειμαι μηχανικος για να μπορω να μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες).Μετα το εψαξα λιγο στο νετ και βρηκα και αυτο το αρθρο.
:winka: :wave2:

christosyz
18/06/2010, 05:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κατ΄αρχήν παραδέξου ότι είσαι κάγκουρας και δεν κρατιέσαι μέχρι να στρώσει το μηχανάκι .. :winka:


Δεν θα το ελεγα!!Ισα ισα που εχω μεγαλη υπομονη!



Από εκεί και πέρα νομίζω ότι υπάρχει θέμα στο να υποστηρίζουμε μια μέθοδο στρωσίματος βασιζόμενοι σε λάθος ή ανύπαρκτα επιχειρήματα/τεκμηριώσεις, ειδικά όταν αφορά κάτι "μη θέσφατο" που σηκώνει αρκετή συζήτηση...


Ξαναλεω οτι δεν ειμαι μηχανικος!Αυτος ο τροπος μου ειχε υποδειχθει απο ανθρωπο ο οποιος πιστεψτε με γνωριζει και περνανε απο τα χερια του παρα πολλα μηχανακια και αποκλειστικα motocross και με αυτον τον τροπο στρωνει τα δικα του αλλα και μηχανακια απο τους αγωνιζομενους του.
Εγω αυτον τον τροπο χρησιμοποιω αρκετα χρονια.Αν τα θεωρεις ανυπαρκτα επιχειρηματα δεν μπορω να πω κατι.Τωρα να εμβαθυνω σε λεπτομερειες δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις να το κανω.Προσπαθησα να το εξηγησω ετσι οπως το εχω καταλαβει εγω με τις οποιες μηχανολογικες μου γνωσεις.
Αυτα τα λιγα.
Εγω παντως το θεωρω στρωμενο το KXF και 8α παω για προπονηση αργα το απογευμα στο λεω να το ξερεις! χαχαχα... :beer:

OldMan
18/06/2010, 05:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
Ξαναλεω οτι δεν ειμαι μηχανικος!
Για το "κάνγκουρας" όμως κουβέντα ... :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από christosyz
Αυτος ο τροπος μου ειχε υποδειχθει απο ανθρωπο ο οποιος πιστεψτε με γνωριζει και περνανε απο τα χερια του παρα πολλα μηχανακια και αποκλειστικα motocross και με αυτον τον τροπο στρωνει τα δικα του αλλα και μηχανακια απο τους αγωνιζομενους του.
Κατανοητό και λογικό ...

Στρώνεις ένα μηχανάκι με την λογική του προβλεπόμενου τρόπου λειτουργίας του...
(ουσιαστικά προσπαθείς να εξασφαλίσεις ότι δεν θα μείνει από πιστονοελατήρια το μηχανάκι στην μέση ενός αγώνα - το αν αλλάζεις πιστόνι κάθε 2 αγώνες είναι άλλη παράγραφος..)

christosyz
18/06/2010, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για το "κάνγκουρας" όμως κουβέντα ... :winka:


Κατανοητό και λογικό ...

Στρώνεις ένα μηχανάκι με την λογική του προβλεπόμενου τρόπου λειτουργίας του...
(ουσιαστικά προσπαθείς να εξασφαλίσεις ότι δεν θα μείνει από πιστονοελατήρια το μηχανάκι στην μέση ενός αγώνα - το αν αλλάζεις πιστόνι κάθε 2 αγώνες είναι άλλη παράγραφος..)



Μεχρι τωρα παντως το νωριτερο που εχω αλλαξει πιστονι ελατηρια ειναι μετα απο 35 ωρες και το αργοτερο γυρω στις 60.Kαι τις δυο φορες δεν ειχε καποιο προβλημα απλα για λογους ασφαλειας.

Οσο για το ΚΑΓΚΟΥΡΑΣ δεν απαντω σε μικροτητες!!!:lol: