PDA

View Full Version : Css 25/05/08



gkr
25/05/2008, 19:19
πριν λιγο γυρισα.
εκανα το level 3
περασα καταπληκτικά,
ηταν φανταστικό, εμαθα πολλά πράγματα.
μακράν αυτό το level είναι το καλύτερο.
όποιος έχει κάνει τα προηγούμενα levels να το προγραμματίσει οποσωσδήποτε, είναι όλα τα λεφτά.

για το σχολείο: ηταν μία από τις λίγες φορές που δεν είχε ούτε έξοδο. όλα κύλισαν ρολόι.

αυτά ...

gdevelek
25/05/2008, 19:32
την ευκαιρία να κάνετε έστω ένα γύρο μόνοι σας την έχετε στα σχολεία αυτά;

gkr
25/05/2008, 19:53
να πληρωσεις ενα σκασμο λεφτα (που τα αξίζει) για να κανεις γύρο μονος σου .......

μα γι' αυτο υπάρχουν τα trackdays.

:wave2:

gdevelek
25/05/2008, 20:12
εννοώ επιπρόσθετα, στο τέλος του μαθήματος, όχι ΑΝΤΙ του μαθήματος ;)

τέσπα υποθέτω η απάντηση είναι αρνητική

javrar6
25/08/2008, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
πριν λιγο γυρισα.
εκανα το level 3
περασα καταπληκτικά,
ηταν φανταστικό, εμαθα πολλά πράγματα.
μακράν αυτό το level είναι το καλύτερο.
όποιος έχει κάνει τα προηγούμενα levels να το προγραμματίσει οποσωσδήποτε, είναι όλα τα λεφτά.

για το σχολείο: ηταν μία από τις λίγες φορές που δεν είχε ούτε έξοδο. όλα κύλισαν ρολόι.

αυτά ...

Φιλε μου μπραβο .... εγω εχω κανει τα δυο πρωτα λεβελ και δεν ξερω αν το τριτο αξιζει ......μπωρεις να με βοηθησεις λιγο???

gkr
26/08/2008, 01:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από javrar6
Φιλε μου μπραβο .... εγω εχω κανει τα δυο πρωτα λεβελ και δεν ξερω αν το τριτο αξιζει ......μπωρεις να με βοηθησεις λιγο???


το 3ο level ουσιαστικα ειναι σωστη θεση στο μηχανακι κατα τη στροφή. Πως βγαζουμε σωμα, πότε, που πατάμε, πως στηριζόμαστε. το μάθημα κυρίως γίνεται έξω πάνω σε μηχανή και όχι στην αίθουσα.
Αυτα που σου δειχνουν για να τα εφαρμόσεις οπωσδήποτε χρειαζεσαι αρκετα trackdays εξασκηση και δεν ξερω αν γινεσαι πιο γρηγορος, αλλα σίγουρα κινείσαι πιο σταθερα και με μεγαλυτερη ασφαλεια στην πίστα.

javrar6
26/08/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkr
το 3ο level ουσιαστικα ειναι σωστη θεση στο μηχανακι κατα τη στροφή. Πως βγαζουμε σωμα, πότε, που πατάμε, πως στηριζόμαστε. το μάθημα κυρίως γίνεται έξω πάνω σε μηχανή και όχι στην αίθουσα.
Αυτα που σου δειχνουν για να τα εφαρμόσεις οπωσδήποτε χρειαζεσαι αρκετα trackdays εξασκηση και δεν ξερω αν γινεσαι πιο γρηγορος, αλλα σίγουρα κινείσαι πιο σταθερα και με μεγαλυτερη ασφαλεια στην πίστα.

Κοιτα αυτο δεν ειναι λιγο υποκοιμενικο??? Εχω ακουσει σχολεια απο αλλα παιδια οτι η θεση που τους δειχνουν δεν ειναι βοληκη για αυτους και οτι δεν ακουμπανε γωνατο κατω ,.....

byron
26/08/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από javrar6
Κοιτα αυτο δεν ειναι λιγο υποκοιμενικο??? Εχω ακουσει σχολεια απο αλλα παιδια οτι η θεση που τους δειχνουν δεν ειναι βοληκη για αυτους και οτι δεν ακουμπανε γωνατο κατω ,.....

Βέβαια, αμα δεν κατέβει η ξύστρα 3 cm σε κάθε γύρο, το μάθημα είναι της πλάκας.....:rolleyes:

byron
26/08/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εννοώ επιπρόσθετα, στο τέλος του μαθήματος, όχι ΑΝΤΙ του μαθήματος ;)

τέσπα υποθέτω η απάντηση είναι αρνητική

Στο τελευταίο section κάθε επιπέδου οδηγάς όπως θέλεις, έχοντας στο μυαλό αυτά που έμαθες όλη μέρα και την εφαρμογή τους με full γκάζι και φρένα.

McGyver
26/08/2008, 15:33
Αυτό το κόλλημα του "ξύνω γόνατα" ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω...

Θυμάμαι το σχόλιο του Σπύρου όταν έκανα το CSS1:
"Ξεκολλάτε με το ξύσιμο, ο Rossi μπαίνει και βγαίνει με τις ξύστρες αγρατζούνιστες σε κάθε αγώνα..."

byron
26/08/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αυτό το κόλλημα του "ξύνω γόνατα" ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω...

Θυμάμαι το σχόλιο του Σπύρου όταν έκανα το CSS1:
"Ξεκολλάτε με το ξύσιμο, ο Rossi μπαίνει και βγαίνει με τις ξύστρες αγρατζούνιστες σε κάθε αγώνα..."

Δίκιο είχε στο θέμα της νοοτροπίας, αλλά στο σχόλιο για τον rossi μλκιούλα είπε....:blush:

sniper
26/08/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Αυτό το κόλλημα του "ξύνω γόνατα" ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω...

Θυμάμαι το σχόλιο του Σπύρου όταν έκανα το CSS1:
"Ξεκολλάτε με το ξύσιμο, ο Rossi μπαίνει και βγαίνει με τις ξύστρες αγρατζούνιστες σε κάθε αγώνα..."


Καλά ναι.....


Εσύ με την βρετανική τουριστική μαλακία όμως γιατί να θες να ξύσεις; Ξεκίνα από level "το στρίβω στην φουρκέτα χωρίς να κατέβω από στην σέλα" και μετά πάμε στο level "πάω πιο γρήγορα απο την άσφαλτο" :lol: :lol: :lol:

McGyver
26/08/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δίκιο είχε στο θέμα της νοοτροπίας, αλλά στο σχόλιο για τον rossi μλκιούλα είπε....:blush:

Για να το τονίσει το είπε ρε Βύρωνα...

...γεροπαράξενε!

sniper
26/08/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Για να το τονίσει το είπε ρε Βύρωνα...

...γεροπαράξενε!

Άσε που δεν βγάζει και σωστά τον αγκώνα του.... και ξύνει κιόλας ο αλήτης.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:


139690

McGyver
26/08/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλά ναι.....

Εσύ με την βρετανική τουριστική μαλακία όμως γιατί να θες να ξύσεις; Ξεκίνα από level "το στρίβω στην φουρκέτα χωρίς να κατέβω από στην σέλα" και μετά πάμε στο level "πάω πιο γρήγορα απο την άσφαλτο" :lol: :lol: :lol:

Απαξιώ :a22: ...

Road67
26/08/2008, 15:47
Σορρυ, αλλα ειναι απολυτως εφικτο να ξυσει η μηχανη χωρις ν' ακουμπησει γονατο. Ασε που αν δεις οτι δεν ακουμπας γονατο ενω η μηχανη ξυνει και πας να το γυρεις επι τουτοις περισσοτερο θα μαζευεις ποδια και πολυεστερικα για κανα χιλιομετρο. Σου δειχνουν μερικα πραγματα με σκοπο να τα εφαρμοσεις σταδιακα κι οχι μπαμ κι εξω.
Θα ηθελα να κανω CSS αλλα που να παω με το fazer, καλα τωρα που ξεμεινα με το σκουτερ δεν το συζητω. Ξερω να μετακινω το οπισθιο μου, αλλα δεν ξερω ποια ακριβως στιγμη πρεπει να το εφαροσω, αλλωστε δεν ειχα ποτε δικο μου ss.
Απο περιεργεια να υποθεσω οτι πρεπει να εισαι με δικη σου μηχανη. Τα λεφτα ποσα ειναι για καθε λεβελ;

byron
26/08/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Απο περιεργεια να υποθεσω οτι πρεπει να εισαι με δικη σου μηχανη. Τα λεφτα ποσα ειναι για καθε λεβελ;

Ναι
280? each level

DrIoannis
26/08/2008, 17:10
300 ευρώ πλέον.Άτιμος πληθωρισμός:bigcry:
http://www.superbikeschool.gr/show.php?cat_id=57

laryfz1
27/08/2008, 14:25
εγω παντος φιλε μου με το fazer 1000 που μπαιννω δεν εχω κανενα προβλημα . τις 17 θα γινει τελικα truck day ξερει κανεισ

Road67
27/08/2008, 15:48
Δεν εχει προβλημα να μπει στις στροφες το fazer 600 αλλα πρωτον δεν το εχω πια και δευτερον υποθετω οτι το Css απευθυνεται σε κατοχους ss κυριως

laryfz1
27/08/2008, 19:11
έχουν αρκετή διαφορά 600-1000 αλλά έχω την τύχη να μπω πιστά με οδηγό αγώνων 3 φορές:) και ότι ισχύει με τα ss ισχύει και με τα street απλα με τα ss κουμπώνεις καλύτερα. αρα αν ειχες street to css θα το ευχαριστισουνα

javrar6
28/08/2008, 16:38
ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΤΕ ΕΧΕΙ TRACK DAY ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ??? ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟ??

lamoun
29/08/2008, 11:58
Σε μαθήματα μπαίνουν και πολλά on-off (Varadero-Vstrom) και μάλιστα έχω δει μέχρι και ΑΧ1!!

javrar6, στις Σέρρες απ'όσο ξέρω κάθε μέρα μπορείς να μπείς, αρκεί να μη έχει κλείσει κάποιος την πίστα για ιδία χρήση.

Άν εννοείς track-day του 0300 και CSS δε παίζουν. Το πιο κοντινό σε αυτά, το κάνουν τα παιδιά εδώ (αρκετά είναι εκπαιδευτές στο CSS) http://www.trackbike.gr/.

Ημερομηνία 8 & 9 Νοεμβρίου 2008.

javrar6
29/08/2008, 13:20
Σε ευχαριστω ............πολυ .

δεν μου λες αν ξερεις αν σε περιπτωση ζητισω καθοδηγηση θα την εχω π.χ. οπως στο css.
εχω βγαλει τα δυο απο τα σταδια τουcss και θελω να ξερω αν αυτο θαμε βοηθησει .
αν αξιζει τον κοπο πες μου σε παρακαλω γιατι το ταξιδι που θα κανω ειναι πολυ μακρινο..(
Κρητη)

lamoun
29/08/2008, 15:36
Απ'όσο ξέρω τα παιδιά (άν και δεν εκτελούν χρέη εκπαιδευτών εκεί) συνήθως όταν γυρίζουν στην πίστα προσέχουν τους άλλους, και τους λένε και δυο πράγματα. Φαντάζομαι οτι δε θα σου πούν όχι να σε ακολουθήσουν για κανα δυο γύρους.

Mόλις είδα οτι στη φόρμα συμμετοχής υπάρχει η επιλογή Θα επιθυμούσατε καθοδήγηση και συμβουλές εντός και εκτός πίστας από τους οδηγούς staff της οργάνωσης?!!

Επίσης κάτι που δε πρέπει να χάσεις άν πας Θα επιθυμούσατε δικάβαλη βόλτα στην πίστα με κάποιον από τους οδηγούς staff της οργάνωσης? :D

Road67
29/08/2008, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Θα επιθυμούσατε δικάβαλη βόλτα στην πίστα με κάποιον από τους οδηγούς staff της οργάνωσης? :D Δεν μπορω, σκεφτηκα ενα γνωστο που νομιζει οτι παει ταπα στις στροφες με 130-140 εκει πανω συνεπιβατη κι ελιωσα :rotflmao: :rotflmao: :lol:

javrar6
29/08/2008, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
Δεν μπορω, σκεφτηκα ενα γνωστο που νομιζει οτι παει ταπα στις στροφες με 130-140 εκει πανω συνεπιβατη κι ελιωσα :rotflmao: :rotflmao: :lol:

θα ειναι λιγο τρομακτικο αυτο ασε που μπωρει να πεσεις και ολας αν φοβηθεις.....
το εχεις κανει ???

lamoun
30/08/2008, 11:52
Δε νομίζω να τίθεται θέμα πτώσης.

Ξέρεις ότι όσο και να φοβηθείς δε σε παίρνει να κάνεις καμιά βλακεία εκεί πάνω.
Προσωπικά τουλάχιστον, όταν μπήκα δικάβαλος σε πίστα με φιλαράκι μου (που πήγαινε χαλαρά... απ'ότι λέει... :rolleyes: ) όσο και άν ήθελα να πηδήξω και να φύγω τρέχοντας... δεν.. :o

javrar6
30/08/2008, 12:28
ΤΟ λεω γιατι αλλο ειναι να οδηγας και αλλο να εισαι πισω........