PDA

View Full Version : κωδικός F1



saik
25/05/2008, 21:49
γεια χαρά σε όλους

έχω 1 πρόβλημα με το v-strom 650/04 που έχω.
Πριν 15 μέρες μου έβγαλε πρόβλημα η αντλία βενζίνης κωδικός F1
την αντικατέστησα και όμως σήμερα μου ξαναέβγαλε κωδικό, έσβησα τον κινητήρα και μετά πήγαν όλα καλά. Δεν μου έκανε διακοπές και γύρισα χωρίς πρόβλημα.
Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι έχω λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση βενζίνης. έχει πάθει κανείς κάτι παρόμοιο?

div400
25/05/2008, 23:15
καταρχάς δεν ειναι F1 αλλα FI (εφ αϊ) --> Fault Indication ή οπως εχει επικρατήσει (μαλλον λανθασμένα) Fuel-Injection. :D


απο εκει και πέρα καλο θα ήταν να το πας σε εξουσιαδοτημένο ωστε με το διαγνωστικο να δει τον κωδικο σφάλματος (error code) το οποιο, αν το vstrom εχει ομοια ηλεκτρονικα με το sv, θα εμανιστει στην οθόνη του κοντερ στη θεση του χιλιομετρητη με την μορφη Cxx (οπου xx ψηφία απο 0 εως 9) και αναλογα θα δει ο μηχανικός τι ακριβως εχει*


*= στο sv αυτη ειναι η διαδικασια και με αυτο τον τροπο εμφανίζει το σφαλμα. το vstrom εχει μαγαλη ομοιοτητα με το sv στα μηχανολογικα και ηλεκτρονιακ οποτε υποθετω ισχυουν τα ιδια, αλλα οι vstrom-αδες του φορουν θα ξερουν κατι παραπάνω.
:wave2:

epp1640
26/05/2008, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
καταρχάς δεν ειναι F1 αλλα FI (εφ αϊ) --> Fault Indication ή οπως εχει επικρατήσει (μαλλον λανθασμένα) Fuel-Injection. :D


απο εκει και πέρα καλο θα ήταν να το πας σε εξουσιαδοτημένο ωστε με το διαγνωστικο να δει τον κωδικο σφάλματος (error code) το οποιο, αν το vstrom εχει ομοια ηλεκτρονικα με το sv, θα εμανιστει στην οθόνη του κοντερ στη θεση του χιλιομετρητη με την μορφη Cxx (οπου xx ψηφία απο 0 εως 9) και αναλογα θα δει ο μηχανικός τι ακριβως εχει*


*= στο sv αυτη ειναι η διαδικασια και με αυτο τον τροπο εμφανίζει το σφαλμα. το vstrom εχει μαγαλη ομοιοτητα με το sv στα μηχανολογικα και ηλεκτρονιακ οποτε υποθετω ισχυουν τα ιδια, αλλα οι vstrom-αδες του φορουν θα ξερουν κατι παραπάνω.
:wave2:

[spam_mode]

Από compile to πέρασες? :rotflmao: Εμένα γιατί μου ακούγεται σαν debugging?:D :lol:

[spam_mode\]

Συγνώμη για το σπαμ.. :blush: