PDA

View Full Version : Γυαλιά ηλίου και κράνος



jtoros
26/05/2008, 09:15
καλημέρα παιδιά.

Το Σάββατο αγόρασα ένα ζευγάρι γυαλιά με πολωμένους φακούς (polaroid - δεν ξέρω αν το λέω σωστά).
Σήμερα το πρωί τα φοράω με το κράνος, κατεβάζω τη ζελατίνα και ω, το θαύμα!
Βλέπω ιριδισμούς, ουράνια τόξα, μωβ την άσφαλτο και δε συμμαζεύεται...
Οι ειδικοί περί οπτικής... Έχετε καμιά γιατρειά;

KaTaNaS
26/05/2008, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από jtoros
καλημέρα παιδιά.

Το Σάββατο αγόρασα ένα ζευγάρι γυαλιά με πολωμένους φακούς (polaroid - δεν ξέρω αν το λέω σωστά).
Σήμερα το πρωί τα φοράω με το κράνος, κατεβάζω τη ζελατίνα και ω, το θαύμα!
Βλέπω ιριδισμούς, ουράνια τόξα, μωβ την άσφαλτο και δε συμμαζεύεται...
Οι ειδικοί περί οπτικής... Έχετε καμιά γιατρειά;

φιμε ζελατινα και τερμα τα γυαλια στο κρανος :wave2:

XJR_Billy
26/05/2008, 09:25
Φίλε, κυκλοφορούν στην αγορά πολλά κράνη, πολλών εταιρειών με εσωτερική αντιηλιακή φιμέ ζελατίνα.

Έχω ένα Airoh TR-1 εδώ και 2,5 χρόνια και, πίστεψέ με, μ'έχει σώσει...:winka:

Δεν ξαναφόρεσα γυαλιά στη μηχανή...


Αν έχεις στο πρόγραμμα να πάρεις κράνος, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα:wave2:

yannis24
26/05/2008, 09:35
δεν σου φταει το κρανος για αυτα που βλεπεις με του POlarized φακους...
θα το δεις οτι και οταν εισαι πχ, μεσα σε αυτοκινητο ή οταν κοιτας καποιον καθρεπτη βλεπεις αυτους του ιριδισμους και την μωβιλα που λες !!

εινα χαρακτηριστικο τον polarized φακων αυτο....
πολλους δεν τους βολευουν καθολου,....
και εγω οταν ειχα πρωτοπαρει μου φαινοταν λιγο περιεργα...τωρα απλα τα εχω συνηθισει !!
και ειναι πολυ καλη η προαστασια που προσφερουν στα ματια σου !!

powerphot
26/05/2008, 09:46
Και τι γίνεται άμα σε βρει η νύχτα με την φιμε ζελατίνα?
Τα γυαλιά τα βγάζεις, την ζελατίνα?
Έχεις μαζί και την διάφανη?:confused:
Αυτή που έχω είναι ελαφρα φιμέ και καμιά φορά δεν βλέπω καλά
ακόμα και μέσα στα τούνελ κι αναγκάζομαι να την ανοίγω.:sick:

XJR_Billy
26/05/2008, 09:49
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Γιάννη24 για την προστασία στα μάτια.

Αλλά, όταν έχεις τη δυνατότητα να πατάς ένα κουμπί και να κατεβαίνει εσωτερικά μια φιμέ ζελατίνα με προστασία από τον ήλιο, είναι πολύ πρακτικό και λύνει το πρόβλημα των γυαλιών με το κράνος.

Επίσης χρησιμοποιείται όλες τις εποχές του χρόνου γιατί, πολύ κόσμος δεν φοράνε ή ξεχνάνε ή βαριούνται να έχουν τα γυαλιά ηλίου μαζί τους το χειμώνα π.χ.

Επίσης, δεν έχεις μόνιμα μια φιμέ ζελατίνα να σε εμποδίσει στην οδήγηση τη νύχτα!:winka:

yannis24
26/05/2008, 10:14
απλα παιδια προσεξτε...
η ποιοτητα της φιμε ζελατινας δεν ειναι και το απολυτο για την προστασια των ματιων σας απο τον ηλιο....
μην ξεχνατε οτι η φιμε ζελατινα ειναι πλαστικη, με οτι αυτο σημαινει...
Δεν απορροφαει τις επικυνδυνες ακτινες και δεν ειναι οτι καλυτερο για την προστασια σας...
πιστευω οτι ενα καλο γυαλι ηλιου θα ηταν 1000 φορες πιο χρησιμο....για τα ματιαι σας και μονο !!
η ζελατινα η φυμε, θα σας βολευε αμα πχ καποτε ξεχνουσατε τα γυαλια σας ή την περιοδο του χειμωνα που ο ηλιος υπαρχει μεν, αλλα ειναι λιγοτερο βλαβερος δε....

τελος παντων...αυτη ειναι η γνωμη η δικια μου....

απλα....επειδη πριν 4 χρονια ειχα κανει μια επεμβαση laser απο τοτε με εχει απασχολησει πολυ το θεμα και το εχω ψαξει αρκετα θα ελεγα....και κατεληξα οτι ενα καλο γυαλι ηλιου ειναι οτι καλυτερο.....(πχ εχω για την μηχανη και μονο ενα ζευγαρακι rayban απλο, που κοστισε απο μαγαζι με οπτικα €90 - 2 χρονων μοντελο ειναι - και δεν με ενδιαφεριε και πολυ αν πχ στρραβωθει λιγο ο σκελετος !!)

gdevelek
26/05/2008, 10:30
τα περισσότερα γυλιά ηλίου τύπου rayban σχηματίζουν ένα Π, δηλαδή έχουν γωνίες αριστερά και δεξιά, οι οποίες απέχουν αρκετά από το κεφάλι

το κράνος σε μια πτώση μπορεί να πιέσει τη γωνία με αποτελέσματα που ένα γνωστό μου τον έστειλαν ΗΠΑ για μια σειρά εγχειρήσεων, αφού συνεθλίβη η κοιλότητα του ματιού από τη μεγάλη δύναμη που ασκήθηκε, και ακόμη ΔΕΝ έχει πετύχει πλήρη αποκατάσταση της όρασής του από το μάτι αυτό και ούτε πρόκειται

προσωπικά δεν φτάνω στο σημείο να μη φορω γυαλιά ηλίου, γιατί όπως είναι γνωστό υπάρχουν μοντέλα (σχεδόν όλα με πλαστικό σκελετό) που σχηματίζουν το γράμμα U, δηλαδή είναι "κυκλικά" μπροστά, κι έτσι δεν υπάρχει γωνία που να απέχει από το κεφάλι και στην οποία να βρεί αντίσταση το κράνος, με άλλα λόγια ο σκελετός σχεδόν εφάπτεται στο κεφάλι σε όλο του το μήκος

p@nos
26/05/2008, 10:37
Παιδια πολλοι (οπως εγω) φορανε και γυαλια μυωπιας με το κρανος...


Σιγουρα ειναι πιο βολικο χωρις τασ γυαλια αλλα δε νομιζω να υπαρχει κυνδινος σε περιπτωση πτωσης απο τα γυαλια...

Οι φαλοι ειδικα δε σπανε με τιποτα μιας και ειναι πλαστικοι, αλλα και οι σκελετοι ακομα ειναι δυσκολο να σπασουν μιας και εχουν τη ''δυνατοτητα'' να στραβωνουν αρκετα πρωτου φτασουν στο σημειο να σπασουν.

gdevelek
26/05/2008, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

Οι φαλοι ειδικα δε σπανε με τιποτα μιας και ειναι πλαστικοι, αλλα και οι σκελετοι ακομα ειναι δυσκολο να σπασουν μιας και εχουν τη ''δυνατοτητα'' να στραβωνουν αρκετα πρωτου φτασουν στο σημειο να σπασουν.

μάλλον δεν διάβασες το από πάνω...

p@nos
26/05/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μάλλον δεν διάβασες το από πάνω...


οχι δε το διαβασα:D

Akatanomastos
26/05/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
δεν σου φταει το κρανος για αυτα που βλεπεις με του POlarized φακους...
θα το δεις οτι και οταν εισαι πχ, μεσα σε αυτοκινητο ή οταν κοιτας καποιον καθρεπτη βλεπεις αυτους του ιριδισμους και την μωβιλα που λες !!

εινα χαρακτηριστικο τον polarized φακων αυτο....
πολλους δεν τους βολευουν καθολου,....
και εγω οταν ειχα πρωτοπαρει μου φαινοταν λιγο περιεργα...τωρα απλα τα εχω συνηθισει !!
και ειναι πολυ καλη η προαστασια που προσφερουν στα ματια σου !!

αντε ρε παιδια!

και τα γυαλια μου ηλιου, ειναι polaroid, και μου κανει αυτα τα κολπα με τα μωβ, και κατι περιεργες αντανακλασεις και σκεφτομουνα τον πρωτο καιρο, τι μαλακια πηγα και πηρα, θα σταβωθω:lol: :bawl: :lol: (ο κλασσικος ο ελληνας)

τωρα πλεον εχω συνηθισει, κανενα προβλημα, αλλα δεν ηξερα οτι ειναι οντως τοσο καλοι οι φακοι:wave2:

bentouza
26/05/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
μην ξεχνατε οτι η φιμε ζελατινα ειναι πλαστικη, με οτι αυτο σημαινει...
Δεν απορροφαει τις επικυνδυνες ακτινες και δεν ειναι οτι καλυτερο για την προστασια σας...

ποιος τα λεει αυτα;;
οι φακοι στα γυαλια δεν ειναι πλεον γυαλινοι.
εχουν προδιαγραφες προστασιας οι ζελατινες οπως και τα γυαλια ηλιου.
χωρια που δεν φοραμε γυαλια μεσα απτο κρανος για προφανεις λογους σε περιπτωση ατυχηματος.

yannis24
26/05/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τα περισσότερα γυλιά ηλίου τύπου rayban σχηματίζουν ένα Π, δηλαδή έχουν γωνίες αριστερά και δεξιά, οι οποίες απέχουν αρκετά από το κεφάλι


υπαρχουν και τα αλλα που λες.....
οταν ειπα rayban ειπα καποια συγκεκριμενα που φοραω εγω...με στρογγυλεμενες ακρες οπως πολυ σωστα λες....
υπαρχουν και αλλες μαρκες, που προσφερουν γυαλια που σχηματιζουν αυτο το U που λες....μην κολλαμε στην αμρκα Rayban !!

και κατι αλλο που πολυ σωστα ανεφερε ο gdevelek-ιος και ξεχασα να αναφερω και εγω.....
ο σκελετος να ειναι πλαστικος.....και ελαστικος.....ουτε αλουμινενιος-σιδερενιος-κοκκαλινος ουτε τιποτα αλλο.....
μιλαμε παντα για γυλαι ηλιου τα οποια τα φοραμε με το κρανος....για να κανουμε την δουλεια μας και να προστατεψουμε τα ματια μας....οποτε....δεν τα φοραμε για μουρη ή οτιδηποτε αλλο...

gdevelek
26/05/2008, 11:13
δεν με ενδιαφέρει η φίρμα rayban, σαν παράδειγμα τα έφερα γι' αυτό έγραψα "τύπου rayban', η ουσία είναι το ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ σχήμα Π, κι ας είναι ό,τι μάρκα θέλουν

sniper
26/05/2008, 11:40
Τα γυαλιά μέσα από το κράνος είναι έγκλημα.

Δεν θα αναφερθώ σε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες αλλά ήμουν μπροστά σε πέσιμο (με 5-6χαω), τα γυαλιά σπάσανε και το αίμα από το πρόσωπο έτρεχε άφθονο.

Υπάρχουν πολλών τύπων ζελατίνες (μιλάω για Arai που έχω σχετική εμπειρία αλλά μέσες άκρες τα ίδια μάλλον ισχύουν και για τις υπόλοιπες εταιρείες - έχω σοβαρό θέμα με τον ήλιο οπότε το έχω ψάξει) που μπορούν να αντικαταστήσουν τα γυαλιά:

1. Φιμέ : Πολύ καλές στον ήλιο αλλά την νύχτα δεν βλέπεις τπτ και πρέπει να την έχεις ανοιχτή ή να έχεις μαζί σου και την διάφανη
2. Ελαφρώς φιμέ : όπως παραπάνω αλλά δεν χρειάζεται να κουβαλάς άλλη μαζί (εκτός αν κινείσαι σε δρόμο χωρίς φωτισμό, οπότε και πάλι δεν βλέπεις τίποτα)
3. Καθρέφτες : Καταπληκτική προστασία από το φως και τις αντανακλάσεις αλλά το βράδυ είναι σαν να είσαι τυφλός
4. Ιριδίζουσες : Βγαίνουν σε διάφορες αποχρώσεις και την δική μου την είχα πάρει κυρίως γιατί πήγαινε με τα χρώματα του κράνους :lol: Δεν την είχα δοκιμάσει ποτέ νύχτα και την πρώτη φορά που την δοκίμασα νύχτα ήταν στον δρόμο από το χωριό Μητρόπολη του Ν. Καρδίτσας μέχρι την Καρδίτσα (εντελώς χωρίς φώτα επαρχιακός δρόμος) και δεν την άνοιξα καθόλου.

Χρησιμοποιώ την ιριδίζουζα μέρα νύχτα πλέον και δεν την αλλάζω με τίποτα. Το μονο κακό είναι ότι πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός μαζί της (χτυπήματα-ιπτάμενα τέρατα) γιατί γδέρνεται η εξωτερική της επικάλυψη και μπαίνει το φως μέσα σαν να έχεις διάφανη ζελατίνα.

koukos
26/05/2008, 12:12
1.Οι περισσοτερες ζελατινες ειναι UVA &UVB απορροφητικες. 2.Ολες οι ζελατινες εκτος της διαφανης ειναι only for track use-not street legal!:beer:

sniper
26/05/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από koukos
1.Οι περισσοτερες ζελατινες ειναι UVA &UVB απορροφητικες.
2.Ολες οι ζελατινες εκτος της διαφανης ειναι only for track use-not street legal!:beer:

Ναι... και;

gdevelek
26/05/2008, 12:29
ναι, και...

ΔΕΝ είναι street-legal γιατί ΜΟΝΟ η διάφανη δίνει καλή όραση σε συνθήκες δρόμου, οι υπόλοιπες αφαιρούν ορατότητα, η κάθε μία με τον τρόπο της, και κάτω από συνθήκες

Aggelos_SV
26/05/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από koukos
1.Οι περισσοτερες ζελατινες ειναι UVA &UVB απορροφητικες. 2.Ολες οι ζελατινες εκτος της διαφανης ειναι only for track use-not street legal!:beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Ναι... και;


1.Προστασία από ακτινοβολία εφάμιλλη των γυαλιών ηλίου
2.Χέστηκ'η φατμέ ....:lol:

sniper
26/05/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ναι, και...

ΔΕΝ είναι street-legal γιατί ΜΟΝΟ η διάφανη δίνει καλή όραση σε συνθήκες δρόμου, οι υπόλοιπες αφαιρούν ορατότητα, η κάθε μία με τον τρόπο της, και κάτω από συνθήκες


Ενώ σε συνθήκες πίστας δεν χρειάζεσαι ορατότητα..... :rolleyes:


Κάτω από συνθήκες και η διάφανη αφαιρεί ορατότητα....

Τα στρητ λήγκαλ και μη τα βάζουν στην Αμερική για να έχουν καλυμμένο τον κ@λο τους. Αλλά εκείπρέπει να γράφουν κι ότι τα cruise-control δεν οδηγούν την μηχανή μόνα τους :lol: :lol:

gdevelek
26/05/2008, 12:45
κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;

η πίστα είναι ΠΑΝΤΟΥ και ΤΕΛΕΙΑ φωτισμένη, είτε από το φώς της μέρας, είτε από προβολείς που κάνουν τη νύχτα μέρα


μπορείς να πεις το ίδιο για ΚΑΘΕ γωνιά της αθήνας (ή του επαρχιακού δικτύου);

sniper
26/05/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις;

η πίστα είναι ΠΑΝΤΟΥ και ΤΕΛΕΙΑ φωτισμένη, είτε από το φώς της μέρας, είτε από προβολείς που κάνουν τη νύχτα μέρα


μπορείς να πεις το ίδιο για ΚΑΘΕ γωνιά της αθήνας (ή του επαρχιακού δικτύου);


Άκου.... είναι καλύτερα μέσα στην Αθήνα ή σε κάθε πόλη να σηκώνεις την ζελατίνα σου να δεις τι γίνεται αν δεν έχει καλό φωτισμό εάν δεν έχεις μαζί σου διάφανη ζελατίνα (που έτσι συμβαίνει στο 99.99% των περιπτώσεων), παρά να φοράς γυαλιά μέσα στο κράνος.

Απλό και κατανοητό;

Bavarian
26/05/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ενώ σε συνθήκες πίστας δεν χρειάζεσαι ορατότητα..... :rolleyes:


Κάτω από συνθήκες και η διάφανη αφαιρεί ορατότητα....

Τα στρητ λήγκαλ και μη τα βάζουν στην Αμερική για να έχουν καλυμμένο τον κ@λο τους. Αλλά εκεί πρέπει να γράφουν κι ότι τα cruise-control δεν οδηγούν την μηχανή μόνα τους :lol: :lol:




:lol: :rotflmao:


ωραίος ο sniper :wave2: :beer:







Για τους μοτοσυκλετιστές που φοράνε διορθωτικούς φακούς καινώς γυαλιά μυωπίας υπάρχει ένα σετάκι που το δίνει η Polo Motorrad το οποίο εφαρμόζει στο κράνος και δεν κουνιέται .Είναι φτιαγμένο από πλαστικό ABS και δεν πρόκειται να φύγει από τη θέση του σε περίπτωση πτώσης και να προκαλέσει τραυματισμό στα μάτια.
Το χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια σε ταξίδια και μέσα στην πόλη καθημερινά.


131908

Bavarian
26/05/2008, 12:54
:winka:


131909

gdevelek
26/05/2008, 12:55
και απλό, και κατανοητό, και λανθασμένο

η στραβή θα σου κάτσει όταν ΔΕΝ θα το 'χεις πάρει χαμπάρι ότι δεν έχεις καλή ορατότητα

ΔΕΝ ξέρεις τι ΔΕΝ βλέπεις, ακριβώς γιατί ΔΕΝ το βλέπεις (ειδικά αν δεν το ακούς κιόλας)

θα το καταλάβεις ότι ΔΕΝ είχες καλή ορατότητα όταν θα είσαι ήδη ξάπλα ή όταν θα δεις τον μαυροντυμένο πεζό στο ένα μέτρο και θα χτυπήσει κόκκινα ο σφυγμός σου από την τρομάρα

ένα σωρό ΜΟΤΟ-εταιρίες βγάζουν ΜΟΤΟ-γυαλιά, λες να μηντο έχουν ψάξει για την ασφάλεια αυτών των γυαλιών;


κάνε Ο,ΤΙ νομίζεις

MIKE_16V
26/05/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
και απλό, και κατανοητό, και λανθασμένο

η στραβή θα σου κάτσει όταν ΔΕΝ θα το 'χεις πάρει χαμπάρι ότι δεν έχεις καλή ορατότητα

ΔΕΝ ξέρεις τι ΔΕΝ βλέπεις, ακριβώς γιατί ΔΕΝ το βλέπεις (ειδικά αν δεν το ακούς κιόλας)

θα το καταλάβεις ότι ΔΕΝ είχες καλή ορατότητα όταν θα είσαι ήδη ξάπλα ή όταν θα δεις τον μαυροντυμένο πεζό στο ένα μέτρο και θα χτυπήσει κόκκινα ο σφυγμός σου από την τρομάρα

ένα σωρό ΜΟΤΟ-εταιρίες βγάζουν ΜΟΤΟ-γυαλιά, λες να μηντο έχουν ψάξει για την ασφάλεια αυτών των γυαλιών;


κάνε Ο,ΤΙ νομίζεις

Δηλαδη εσυ πιστευεις...οτι ειναι πιο ασφαλη τα γυαλια ηλιου, ακομα και τα μοτο-γυαλια( αν και μια φωτο θα βοηθουσε), απο μια φιμε ζελατινα ......με νταλα ηλιο....

Ειδικα με μετα απο καποια χιλιομετρα......:winka:

gdevelek
26/05/2008, 13:09
αναφέρθηκα αποκλειστικά στο τι συμβαίνει με μια ΟΧΙ ΔΙΑΦΑΝΗ ζελατίνα τη νύχτα

με ήλιο δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με γυαλιά ηλίου, δεν ξέρω αν είναι καλύτερα με ζελατίνα, δεν έχω δοκιμάσει και δεν βλέπω λόγο να το κάνω αφού με ήλιο είμαι μια χαρά με τα γυαλιά, το βράδυ τα βγάζω, άρα είμαι ΟΚ

gkmaggas
26/05/2008, 13:22
Φιμε ζελατινα την ημερα και διαφανη το βραδυ...:wave2:

700_Thespieis
26/05/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τα γυαλιά μέσα από το κράνος είναι έγκλημα.

Δεν θα αναφερθώ σε ανατριχιαστικές λεπτομέρειες αλλά ήμουν μπροστά σε πέσιμο (με 5-6χαω), τα γυαλιά σπάσανε και το αίμα από το πρόσωπο έτρεχε άφθονο.

Υπάρχουν πολλών τύπων ζελατίνες (μιλάω για Arai που έχω σχετική εμπειρία αλλά μέσες άκρες τα ίδια μάλλον ισχύουν και για τις υπόλοιπες εταιρείες - έχω σοβαρό θέμα με τον ήλιο οπότε το έχω ψάξει) που μπορούν να αντικαταστήσουν τα γυαλιά:

1. Φιμέ : Πολύ καλές στον ήλιο αλλά την νύχτα δεν βλέπεις τπτ και πρέπει να την έχεις ανοιχτή ή να έχεις μαζί σου και την διάφανη
2. Ελαφρώς φιμέ : όπως παραπάνω αλλά δεν χρειάζεται να κουβαλάς άλλη μαζί (εκτός αν κινείσαι σε δρόμο χωρίς φωτισμό, οπότε και πάλι δεν βλέπεις τίποτα)
3. Καθρέφτες : Καταπληκτική προστασία από το φως και τις αντανακλάσεις αλλά το βράδυ είναι σαν να είσαι τυφλός
4. Ιριδίζουσες : Βγαίνουν σε διάφορες αποχρώσεις και την δική μου την είχα πάρει κυρίως γιατί πήγαινε με τα χρώματα του κράνους :lol: Δεν την είχα δοκιμάσει ποτέ νύχτα και την πρώτη φορά που την δοκίμασα νύχτα ήταν στον δρόμο από το χωριό Μητρόπολη του Ν. Καρδίτσας μέχρι την Καρδίτσα (εντελώς χωρίς φώτα επαρχιακός δρόμος) και δεν την άνοιξα καθόλου.

Χρησιμοποιώ την ιριδίζουζα μέρα νύχτα πλέον και δεν την αλλάζω με τίποτα. Το μονο κακό είναι ότι πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός μαζί της (χτυπήματα-ιπτάμενα τέρατα) γιατί γδέρνεται η εξωτερική της επικάλυψη και μπαίνει το φως μέσα σαν να έχεις διάφανη ζελατίνα.

Sniper εγω φοραω κατι Οκλευ με πλαστικο σκελετο,ειναι επικινδυνα?

the who
26/05/2008, 19:04
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
[B]απλα παιδια προσεξτε...
η ποιοτητα της φιμε ζελατινας δεν ειναι και το απολυτο για την προστασια των ματιων σας απο τον ηλιο....
μην ξεχνατε οτι η φιμε ζελατινα ειναι πλαστικη, με οτι αυτο σημαινει...
Δεν απορροφαει τις επικυνδυνες ακτινες και δεν ειναι οτι καλυτερο για την προστασια σας...
πιστευω οτι ενα καλο γυαλι ηλιου θα ηταν 1000 φορες πιο χρησιμο....για τα ματιαι σας και μονο !!

Φοραω γυαλια απο πιτσιρικας.Τα καλυτερα και ακριβοτερα στην αγορα "κρυσταλλα" που εβαλα πριν απο μερικους μηνες ειναι οργανικα.Πλαστικα δλδ με πολλαπλες επιστρωσεις.
Αν η ζελατινα εχει προστασια απο υπεριωδεις κλπ ειναι μια χαρα.
:wave2:

hornet
27/05/2008, 09:17
Λοιπον παιδια οσο και αν σας φαινεται περιεργο η τεχνολογια εχει προχωρησει και στα γυαλια...τωρα εαν δεν υπαρχει προβλημα ορασης τοτε το να φορας ζελατινα φυμε ειναι μια ευκολια...απο εκει και περα σταματηστε να λετε διαφορα για οδηγηση μοτοσυκλεττας με γυαλια....τα συγχρονα κρανη δεν επιτρεπουν σε συγκρουση υπο οποιαδηποτε γωνια να σπασουν τα γυαλια και να τραυματισουν το ματι μονο μια γωνια μπορει να ερθει σε επαγη με τα γυαλια και αυτη ειναι η απευθειας...!!!
Τελος εαν φοραμε σωστο νουμερο για το κρανος τα γυαλια δεν πανε πουθενα διοτι απλουστατα ειναι ολα εφαρμοστα
δευτερον τα συγχρονα διορθωτικα γυαλια ειναι απο polycarbonate υλικο και δεν σπανε με τιποτα...εχουν γινει δοκιμη και με σφαιρα ακομα και δεν εχουν σπασει...μετα υπαρχουν σκελετοι τιτανιου η απο πλαστικο που επιτρεπουν μια μικρη παραμορφωση
Τωρα για το φιλο του γιωργου κατι δεν πηγε καλα ειτε μεγαλυτερο κρανος ειτε το γυαλι ηταν μαπα ..επισης στα arai υπαρχει μια ειδικη εσοχη εκει που κουμπωνουν τα μαγουλα και καθονται εκει τα γυαλια
Αυτα για τα γυαλια εκτος εαν προτεινεται arai ζελατινες η δεν ξερω τι αλλο με διορθωτικο βαθμο
Χαλαρωστε μην αφοριζουμε τα παντα με ενα συμβαν...τελος οποιος θελει να βαλει γυαλια και κρανος θα πρεπει να παει στον οπτικο του με το κρανος και να δοκιμασει εφαρμογη αυτων

Θάνος
27/05/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Χρησιμοποιώ την ιριδίζουζα μέρα νύχτα πλέον και δεν την αλλάζω με τίποτα. Το μονο κακό είναι ότι πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεχτικός μαζί της (χτυπήματα-ιπτάμενα τέρατα) γιατί γδέρνεται η εξωτερική της επικάλυψη και μπαίνει το φως μέσα σαν να έχεις διάφανη ζελατίνα.

Με ποιο τρόπο ρε Sniper γίνεσαι προσεκτικός στα ιπτάμενα τέρατα; Σε χρόνο μηδέν (0) η ζελατίνα γίνεται σαγρέ και η ορατότητα καταστρέφεται.

Η ιριδίζουσα είναι το ίδιο σκοτεινή με τον καθρέφτη. Όταν πήγα κάποτε να πάρω μία Arai, τις έβαζα εναλλάξ, μία την ιριδίζουσα και μία τον καθρέφτη και δεν μπορώ να σου πω ποια ήταν πιο σκοτεινή...

Σε καμμία περίπτωση δεν βλέπεις επαρκώς νύχτα με άλλη πλην της διάφανης. Πρέπει να κόψεις ταχύτητα και να γουρλώσεις τα μάτια και αν είσαι μακριά απ'τον προορισμό σου, θα κουραστείς πολύ μέχρι να φτάσεις.

Δεν εμπιστεύομαι γυαλιά μέσα στο κράνος ακόμα και αν τα φτιάξει η NASA. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα συμβεί αν σκάσεις κάτω άτσαλα με το κεφάλι.

Για τους γκαβούς, όπως είμαι κι εγώ, προτείνω φακούς επαφής. Είναι φθηνοί, εύχρηστοι, καλύπτουν 100% το οπτικό πεδίο και είναι ασφαλείς, ακόμα και με ανοιχτή ζελατίνα για λίγο δεν έχουν πρόβλημα ούτε με τον αέρα. Για τον ήλιο προτείνω φιμέ ζελατίνα αν ξέρουμε ότι θα γυρίσουμε μέρα, διαφορετικά διάφανη. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος πια, το γείσο του κράνους στις περισσότερες των περιπτώσεων νομίζω ότι κάνει αρκετή σκιά στα μάτια.

sniper
27/05/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Με ποιο τρόπο ρε Sniper γίνεσαι προσεκτικός στα ιπτάμενα τέρατα; Σε χρόνο μηδέν (0) η ζελατίνα γίνεται σαγρέ και η ορατότητα καταστρέφεται.


Πρέπει να είσαι πίσω από την ζελατίνα - πάντως σε σύγκριση με τον καθρέφτη, η ιριδίζουσα δείχνει πιο ανθεκτική στους ιπτάμενους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Η ιριδίζουσα είναι το ίδιο σκοτεινή με τον καθρέφτη. Όταν πήγα κάποτε να πάρω μία Arai, τις έβαζα εναλλάξ, μία την ιριδίζουσα και μία τον καθρέφτη και δεν μπορώ να σου πω ποια ήταν πιο σκοτεινή...


Πρέπει να τις δεις στο δρόμο. Μεσα στο μαγαζί ή στο πεζοδρόμιο δεν μπορείς να δεις τις διαφορές τους.

Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Σε καμμία περίπτωση δεν βλέπεις επαρκώς νύχτα με άλλη πλην της διάφανης. Πρέπει να κόψεις ταχύτητα και να γουρλώσεις τα μάτια και αν είσαι μακριά απ'τον προορισμό σου, θα κουραστείς πολύ μέχρι να φτάσεις.


Σαφώς.

Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

Δεν εμπιστεύομαι γυαλιά μέσα στο κράνος ακόμα και αν τα φτιάξει η NASA. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα συμβεί αν σκάσεις κάτω άτσαλα με το κεφάλι.

Για τους γκαβούς, όπως είμαι κι εγώ, προτείνω φακούς επαφής. Είναι φθηνοί, εύχρηστοι, καλύπτουν 100% το οπτικό πεδίο και είναι ασφαλείς, ακόμα και με ανοιχτή ζελατίνα για λίγο δεν έχουν πρόβλημα ούτε με τον αέρα. Για τον ήλιο προτείνω φιμέ ζελατίνα αν ξέρουμε ότι θα γυρίσουμε μέρα, διαφορετικά διάφανη. Δεν χάθηκε κι ο κόσμος πια, το γείσο του κράνους στις περισσότερες των περιπτώσεων νομίζω ότι κάνει αρκετή σκιά στα μάτια.

Σαφέστατα.

Cpt. Haddock
27/05/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Δεν χάθηκε κι ο κόσμος πια, το γείσο του κράνους στις περισσότερες των περιπτώσεων νομίζω ότι κάνει αρκετή σκιά στα μάτια.

Απόγευμα (προχωρημένο), στην Κορίνθου-Πατρών προς Πάτρα (δλδ πορεία δυτικα) ουτε με εντουράδικο κράνος δεν έχει σκιά, εκτός αν κοιτάς μονο τα όργανα :lol:

:sick:

Μια λυση που είδα πρόσφατα ειναι το φυμε (ελαφρώς ) pinlock

p@nos
27/05/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απόγευμα (προχωρημένο), στην Κορίνθου-Πατρών προς Πάτρα (δλδ πορεία δυτικα) ουτε με εντουράδικο κράνος δεν έχει σκιά, εκτός αν κοιτάς μονο τα όργανα :lol:




Αυτη την ωρα ειναι οπως στις ταινιες που σου εχουν βαλει τον προβολεα στο ματι και σου κανουν ανακριση...


:lol: :lol: :lol:

Θάνος
27/05/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Απόγευμα (προχωρημένο), στην Κορίνθου-Πατρών προς Πάτρα (δλδ πορεία δυτικα) ουτε με εντουράδικο κράνος δεν έχει σκιά, εκτός αν κοιτάς μονο τα όργανα :lol:

:sick:

Μια λυση που είδα πρόσφατα ειναι το φυμε (ελαφρώς ) pinlock

Ε σήκωσε για λίγο το χέρι και κάνε σκιά τι να πω... Πόσες φορές και για πόση ώρα θα βρεθείς σ'αυτή την κατάσταση; Δεν θα φορούσα γυαλιά για μία τέτοια περίπτωση, ούτε θα διακινδύνευα να κάτσει μία στραβή και να βρεθώ μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά από τον προορισμό μου με μία φιμέ ζελατίνα.

Cpt. Haddock
27/05/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ε σήκωσε για λίγο το χέρι και κάνε σκιά τι να πω... Πόσες φορές και για πόση ώρα θα βρεθείς σ'αυτή την κατάσταση;

Αρκετά συχνά (εγώ) και για καμια ώρα τουλάχιστον (120 χλμ ειναι). Μια ώρα με το χέρι πανω στο γείσο, στον κωλόδρομο ρε Θανο; :rolleyes: :sick:

Στο Νολαν πάντως που είχα μια ελαφρώς φυμε, μια χαρά έβλεπα το βράδυ. Το δε πλεονέκτημα του φυμε pinlock, όπως το συζητούσαμε με τον npat, ειναι οτι το κουβαλάς πιο εύκολα καθ' οτι επιπεδο (εχεις ενα φυμε κι ενα διαφανές στη τσάντα ή στο τανκμπαγκ

:winka:

Θάνος
27/05/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αρκετά συχνά (εγώ) και για καμια ώρα τουλάχιστον (120 χλμ ειναι). Μια ώρα με το χέρι πανω στο γείσο, στον κωλόδρομο ρε Θανο; :rolleyes: :sick:

Στο Νολαν πάντως που είχα μια ελαφρώς φυμε, μια χαρά έβλεπα το βράδυ. Το δε πλεονέκτημα του φυμε pinlock, όπως το συζητούσαμε με τον npat, ειναι οτι το κουβαλάς πιο εύκολα καθ' οτι επιπεδο (εχεις ενα φυμε κι ενα διαφανές στη τσάντα ή στο τανκμπαγκ

:winka:

Τι να σου πω...προσωπικά δεν έχει τύχει να βρεθώ σε τέτοια κατάσταση και για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν μπορώ να πω ότι μου λείπουν τα χιλιόμετρα. Τώρα αν εσύ για κάποιο λόγο κάνεις ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο συχνά και σε πιάνει συνέχεια, ίσως έχεις ένα λόγο να βρεις μία λύση. Εγώ θα διάλεγα πάλι τη διάφανη ζελατίνα γιατί τα τελευταία 2 χρόνια φοράω μόνο αυτή στις βόλτες και τη φιμέ την έχω για μέσα στην πόλη και ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

Αυτές τις ζελατίνες που λες δεν τις ξέρω να πω την αμαρτία μου...

sniper
27/05/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
....

Αυτές τις ζελατίνες που λες δεν τις ξέρω να πω την αμαρτία μου...


Κάτι σαν anti-fog είναι.... έγχρωμες....

Θάνος
27/05/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάτι σαν anti-fog είναι.... έγχρωμες....

Τα φαντάστηκα τι θα είναι, αλλά δεν έχω άποψη...

dirtbird
27/05/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάτι σαν anti-fog είναι.... έγχρωμες....

Και τι κάνετε?

Βάζετε-βγάζετε το pinlock?

Αυτό χαράζει για πλάκα, σιγά μην αντέξει στο βάλε βγάλε......:confused: :confused:

ΠΟΛΥ πιο εύκολο είναι να κουβαλάς 2η ζελατίνα μαζί σου