PDA

View Full Version : Πρόταση ΠΟΜ-ΕΘΕΑΜ για την Ελληνική εκπροσώπηση στο Isde 2008



dirtbird
26/05/2008, 16:12
Διαβάστε το κείμενο της ανακοίνωσης εδώ (http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPiD=2434).

Προσωπικά και σε πρώτη ανάγνωση, το βρίσκω θετικό.

marios8
26/05/2008, 18:51
H επιλογή των οδηγών ήταν η καλύτερη .

Αν και πιστεύω οτι ο Μανωλίδης χώραγε και στους 6 :winka:


Εχει ακούσει κανένας τι θα γίνει με τις ιδιωτικές ελληνικές ομάδες που έχουν δηλώσει συμμετοχή? :wave2:

iatrodikastis
26/05/2008, 19:04
"Από την πλευρά τους οι αγωνιζόμενοι που θα αποδεχτούν την πρόσκληση, θα πρέπει να αποδεχτούν τις προϋποθέσεις συμμετοχής (όπως η εξασφάλιση αγωνιστικής μοτοσυκλέτας – τεχνικής υποστήριξης – λοιπών αγωνιστικών εξόδων)"


...δηλαδή αυτά θα πρέπει να τα πληρώσουν από την τσέπη τους ή να βρουν χορηγούς?:confused:

drmel
26/05/2008, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
"Από την πλευρά τους οι αγωνιζόμενοι που θα αποδεχτούν την πρόσκληση, θα πρέπει να αποδεχτούν τις προϋποθέσεις συμμετοχής (όπως η εξασφάλιση αγωνιστικής μοτοσυκλέτας – τεχνικής υποστήριξης – λοιπών αγωνιστικών εξόδων)"

...δηλαδή αυτά θα πρέπει να τα πληρώσουν από την τσέπη τους ή να βρουν χορηγούς?:confused:

Ολοι αυτοί οι αναβάτες τα έχουν ήδη εξασφαλισμένα τα προαπαιτούμενα.
Απο την άλλη τι δεν καταλαβαίνεις??
Αν οι χορηγοί τους δεν τους υποστηρίξουν στον μεγαλύτερο αγώνα που έγινε ποτέ στην Ελλάδα θα είναι για κλωτσιές.......

iatrodikastis
26/05/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Ολοι αυτοί οι αναβάτες τα έχουν ήδη εξασφαλισμένα τα προαπαιτούμενα.



είσαι σίγουρος?

κάποιοι από αυτούς έχουν αγοράσει την μοτοσυκλέτα τους,ναι φυσικά με έκπτωση,δεν γνωρίζω όμως άν θα τρέξουν με αυτή στον συγκεκριμένο αγώνα.

γιά πες περισσότερα αν γνωρίζεις.

drmel
26/05/2008, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
είσαι σίγουρος?

γιά πες περισσότερα αν γνωρίζεις.

συμβαίνει ότι και σε όλα τα αθλήματα, οι πιο παλιοί και καταξιωμένοι έχουν υποστήριξη, οι φερέλπιδες συνεισφέρουν.
Ετσι είναι τα πράγματα.

Ας αφήσουμε πάντως να την κάνουν αυτή την κουβέντα οι αναβατες, αυτούς τους καίει περισσότερο, εμείς είμαστε απλοί θεατές.

iatrodikastis
26/05/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
συμβαίνει ότι και σε όλα τα αθλήματα, οι πιο παλιοί και καταξιωμένοι έχουν υποστήριξη, οι φερέλπιδες συνεισφέρουν.
Ετσι είναι τα πράγματα.

Ας αφήσουμε πάντως να την κάνουν αυτή την κουβέντα οι αναβατες, αυτούς τους καίει περισσότερο, εμείς είμαστε απλοί θεατές.



είδες τελικά που συμφωνούμε.

...συνεισφέρουν...

Doc Off-Road
27/05/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
"Από την πλευρά τους οι αγωνιζόμενοι που θα αποδεχτούν την πρόσκληση, θα πρέπει να αποδεχτούν τις προϋποθέσεις συμμετοχής (όπως η εξασφάλιση αγωνιστικής μοτοσυκλέτας – τεχνικής υποστήριξης – λοιπών αγωνιστικών εξόδων)"


...δηλαδή αυτά θα πρέπει να τα πληρώσουν από την τσέπη τους ή να βρουν χορηγούς?:confused:

"Συν Αθηνά και χείρα κείνει" φίλε μου! Δεν μπορούν να τάχουν όλα στο πιάτο! Αν ήταν έτσι, θα έτρεχε οποιοσδήποτε! Δηλαδή τόσα χρόνια που κάποιοι πληρώνουν από την τσέπη τους να πάνε Χιλή, Νέα Ζηλανδία, Βραζιλία, Πολωνία, Σλοβακία? Μ@λ@κες ήτανε???:beer:

Doc Off-Road
27/05/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
H επιλογή των οδηγών ήταν η καλύτερη .

Αν και πιστεύω οτι ο Μανωλίδης χώραγε και στους 6 :winka:



Μπορεί να είναι και στους 6.
Δεν είναι οριστικός ο διαχωρισμός 6 - 3.

Αναλόγως δηλώσεων πρόθεσης.

Doc Off-Road
27/05/2008, 11:05
...και στο κάτω κάτω, δεν αρκεί που μια ομοσπονδία -όποια κι αν είναι αυτή- (ΠΟΜ στην συγκεκριμένη περίπτωση) ενδιαφέρεται και προσφέρει όσο μπορεί για αυτό το σκοπό, την ίδια στιγμή που όλοι αυτοί οι αγωνιζόμενοι που προτάθηκαν -για να είμαι ακριβής το 95%- την έχουν "κλασμένη" εδώ και 2 χρόνια?

Ενώ αντίθετα, αυτή που υποστηρίζουν (ΑΜΟΤΟΕ) σνομπάρει επιδεικτικά το θεσμό και αποτρέπει τους αθλητές να συμμετέχουν?????

Vstrommer71
27/05/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
"Συν Αθηνά και χείρα κείνει" φίλε μου! Δεν μπορούν να τάχουν όλα στο πιάτο! Αν ήταν έτσι, θα έτρεχε οποιοσδήποτε! Δηλαδή τόσα χρόνια που κάποιοι πληρώνουν από την τσέπη τους να πάνε Χιλή, Νέα Ζηλανδία, Βραζιλία, Πολωνία, Σλοβακία? Μ@λ@κες ήτανε???:beer:
Δυστυχως αγαπητε Doc μ@λακες αποδειχθηκαν...
Εδω μεχρι και κατι αγνωστα αθληματα εχουν στειλει αποστολες με ολα πληρωμενα( κατι τοξοβολιες κλπ) αλλα εμεις ζηταμε απο τους οδηγους να πληρωσουνε τα γ@μησιατικα για να εχει η ΕΛΠΑ να λεει κι απο πανω...
Τοοοοσο πολυ θα κοστισει στην παμπτωχη ΕΛΠΑ να βαλει το κοστος της εθνικης ομαδας για την συμμετοχη στον αγωνα?Αντε και τα παιρνω πρωϊνιατικα...:mad:

Cpt. Haddock
27/05/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εδω μεχρι και κατι αγνωστα αθληματα εχουν στειλει αποστολες με ολα πληρωμενα( κατι τοξοβολιες κλπ)

Εισαι σίγουρος Γιαννάκη; :smokin:

Vstrommer71
27/05/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εισαι σίγουρος Γιαννάκη; :smokin:
Για το...λαοφιλες curling σιγουρα!

dirtbird
27/05/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
...και στο κάτω κάτω, δεν αρκεί που μια ομοσπονδία -όποια κι αν είναι αυτή- (ΠΟΜ στην συγκεκριμένη περίπτωση) ενδιαφέρεται και προσφέρει όσο μπορεί για αυτό το σκοπό, την ίδια στιγμή που όλοι αυτοί οι αγωνιζόμενοι που προτάθηκαν -για να είμαι ακριβής το 95%- την έχουν "κλασμένη" εδώ και 2 χρόνια?


Πριν 2 χρόνια δεν υπήρχε ΠΟΜ αλλά μόνο ΕΛΠΑ.

Ας είμαστε ακριβείς.

Πάμε παρακάτω.

Zid
27/05/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Τοοοοσο πολυ θα κοστισει στην παμπτωχη ΕΛΠΑ

Αυτό ας μην το σχολιάσουμε καλύτερα... :evil:

dirtbird
27/05/2008, 12:13
Εγώ θα πρότεινα να μη σχολιάζετε όσοι δεν έχετε αγωνιστική εμπειρία.

Από κει και πέρα γράφτε ότι νομίζετε....
:rolleyes: ;)

drmel
27/05/2008, 12:16
Θεωρώ πιο δίκαιο, αφού συνεχίζετε η κουβέντα μεταξύ μας, να βάλει τα υπόλοιπα έξοδα η ΑΜΟΤΟΕ. Λεφτά έχει........

Αντ'άυτού νομίζω ότι απέχει τελείως απο την διοργάνωση.......

Κανα σχόλιο......????

GASer
27/05/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Θεωρώ πιο δίκαιο, αφού συνεχίζετε η κουβέντα μεταξύ μας, να βάλει τα υπόλοιπα έξοδα η ΑΜΟΤΟΕ. Λεφτά έχει........

Αντ'άυτού νομίζω ότι απέχει τελείως απο την διοργάνωση.......

Κανα σχόλιο......????


Επί του θέματος, τοποθετείται ο πρόεδρος της ΑΜΟΤΟΕ στην συνέντευξη (εφ' όλης της ύλης) που παραχώρησε στο enduro.gr και θα δημοσιευτεί σύντομα.

Doc Off-Road
27/05/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Δυστυχως αγαπητε Doc μ@λακες αποδειχθηκαν...
Εδω μεχρι και κατι αγνωστα αθληματα εχουν στειλει αποστολες με ολα πληρωμενα( κατι τοξοβολιες κλπ) αλλα εμεις ζηταμε απο τους οδηγους να πληρωσουνε τα γ@μησιατικα για να εχει η ΕΛΠΑ να λεει κι απο πανω...
Τοοοοσο πολυ θα κοστισει στην παμπτωχη ΕΛΠΑ να βαλει το κοστος της εθνικης ομαδας για την συμμετοχη στον αγωνα?Αντε και τα παιρνω πρωϊνιατικα...:mad:

Τι να πάρεις δηλαδή? Δεν το κατάλαβα?

Ξέρεις τα οικονομικά της ΕΛΠΑ?
Τι είπε δηλαδή η ΕΛΠΑ για το ISDE?
Λίγα έχει πληρώσει τόσα χρόνια για τις εθνικές αποστολές?
Δεν βάζει κάθε χρόνο ΜΟΝΟ για το ISDE 30.000 €? Λίγα είναι?
Φέτος -η ΠΟΜ- από που να τα βγάλει? Έχει συμμετοχές από το enduro?

Είναι αναγνωρισμένη η μοτοσυκλέτα στα αθλήματα? ΌΧΙ! Κι αν αυτό παλεύει η ΑΜΟΤΟΕ γιατί δεν πληρώνει αυτή ως ομοσπονδία?

Ε! όχι και γαμησιάτικα η συμμετοχή σε ένα ISDE!!! Τιμή και δόξα είναι!!! Δεν κάνουν χάρη σε κανέναν όσοι συμμετέχουν - πόσο μάλλον στην ΕΛΠΑ!

Φίλε μου, αν δεν ξέρεις, μην παίρνεις έτσι εύκολα κι αβίαστα θέση...

Υ.Γ. Ρίξε και μια ματιά στους ισολογισμούς, δες πως πουλιέται σιγά σιγά η ΕΛΠΑ και πόσα δις είναι "μέσα" και μετά ξαναρίχτα...

taxydromos
27/05/2008, 13:36
ο καιρος γαρ εγγυς..

οταν η amotoe εισελθει στην FIM ολα θα παρουν το σωστο δρομο...:winka:

Doc Off-Road
27/05/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πριν 2 χρόνια δεν υπήρχε ΠΟΜ αλλά μόνο ΕΛΠΑ.

Ας είμαστε ακριβείς.

Πάμε παρακάτω.

Πάμε Σωτήρη.

Ένα χρόνο λοιπόν κλασμένη την ΕΛΠΑ, κι ένα την ΠΟΜ!

Αυτή όμως έβαλε το χέρι στην τσέπη και έστειλε τις αποστολές! Άλλος κανείς?

Αλλά βλέπεις... Κορώνα - γράμματα χάνει...

Αν δεν έστελνε πάλι θα την κατηγορούσαν.
Τώρα που στέλνει πάλι την κατηγορούν...
Μετά θα την κατηγορήσουν για την επιλογή των αθλητών...

Δυστυχώς το έχω δει πολλές φορές το έργο.

Όποις δεν ξέρει μιλάει.

Όποιος ξέρει, πράττει...

Με συγχωρείτε για τον τόνο μου, αλλά είμαι τόσο "καμμένος" και τόσο στενβαχωρημένος με το όλο θέμα, που -επιτρέψτε μου- να ξέρω πολλά παραπάνω.

Vstrommer71
27/05/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Τι να πάρεις δηλαδή? Δεν το κατάλαβα?

Ξέρεις τα οικονομικά της ΕΛΠΑ?
Τι είπε δηλαδή η ΕΛΠΑ για το ISDE?
Λίγα έχει πληρώσει τόσα χρόνια για τις εθνικές αποστολές?
Δεν βάζει κάθε χρόνο ΜΟΝΟ για το ISDE 30.000 €? Λίγα είναι?
Φέτος -η ΠΟΜ- από που να τα βγάλει? Έχει συμμετοχές από το enduro?

Είναι αναγνωρισμένη η μοτοσυκλέτα στα αθλήματα? ΌΧΙ! Κι αν αυτό παλεύει η ΑΜΟΤΟΕ γιατί δεν πληρώνει αυτή ως ομοσπονδία?

Ε! όχι και γαμησιάτικα η συμμετοχή σε ένα ISDE!!! Τιμή και δόξα είναι!!! Δεν κάνουν χάρη σε κανέναν όσοι συμμετέχουν - πόσο μάλλον στην ΕΛΠΑ!

Φίλε μου, αν δεν ξέρεις, μην παίρνεις έτσι εύκολα κι αβίαστα θέση...

Υ.Γ. Ρίξε και μια ματιά στους ισολογισμούς, δες πως πουλιέται σιγά σιγά η ΕΛΠΑ και πόσα δις είναι "μέσα" και μετά ξαναρίχτα...
Doc φοβαμαι οτι δεν επιασες το πνευμα στα λεγομενα μου...
Ειμαι αναφανδον υπερ του να βαλει η ΕΛΠΑ τα εξοδα της εθνικης ομαδας για συμμετοχη της στο ISDE.Για μενα ειναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ οι οδηγοι να βαλουν απο την τσεπη τους για να εκπροσωπησουν την χωρα μας στην διοργανωση...
Αν η ΕΛΠΑ δεν μπορει τοτε ας δουνε και αλλες λυσεις...
Τωρα το αν ειναι μεσα ή οχι η ΕΛΠΑ και αλλα τετοια ειναι μια μεγαλη συζητηση που δεν ειναι της παρουσης.Ας προσεχανε να μην μπουν μεσα.Ιδιωτικη εταιρια ''χομπιστων'' ειναι και επι δεν ξερω ποσα χρονια διαφεντευε τα πραγματα του μηχανοκινητου αθλητισμου στην Ελλαδα.Μηπως θα μας ζητησουνε τωρα και καναν ερανο υπερ της ΕΛΠΑ?Αμα το δω κι αυτο,θα κλεισω ησυχος τα ματακια μου οταν πεθανω:lol:
Εννοειται οτι γ@μησιατικα σαφως και δεν ειναι τα εξοδα για συμμετοχη σε ενα ISDE.Aλλα να πληρωνουνε και οι αθλητες απο την τσεπη τους σημαινει-λυπαμαι που το λεω-οτι γινομαστε ρομπες και καλυτερα σπιτι μας.-

edit:¨Εχουμε τρεις μηνες εως το ISDE.Eγω βαζω 15€ για ενισχυση της ελληνικης συμμετοχης.Ας μαζευτουμε λοιπον κι ολοι οσοι μπορουν να δωσουν,για να βγαλουμε εμεις τα εξοδα.Ιδου η Ροδος...

STOYBI
27/05/2008, 14:26
Vstrommer71 Οργισμενο σε βλεπω...... :rolleyes:

Σου εφαγε και σενα τα νιατα (και αναπολεις χαμενες αγωνιστικες καριερες) το "καρκινωμα" του μηχανοκινητου που λεγετε Ελπα...???

Η..... Οτι να ναι....??????

:rolleyes:

dirtbird
27/05/2008, 14:26
Δημήτρη (DOC), η παρέμβαση μου ήταν μόνο για -σχετική- χρονική ακρίβεια και τίποτα παραπάνω.

Από κει και πέρα -απευθυνόμενος στους υπόλοιπους- δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ζητάτε.

Να πληρώσει η ΕΛΠΑ (ή η ΑΜΟΤΟΕ - το ίδιο μου κάνει) τις μοτοσυκλέτες των αγωνιζομένων?

Δλδ. από το τίποτα που έχουμε τώρα, να πάμε στο full monty?


Και οι περισσότεροι από τους 9 που προτείνει η ΕΛΠΑ (και αν δεν κάνω λάθος, λίγο-πολύ αυτούς θα πρότεινε και ο ΣΑΜΕ και η ΑΜΟΤΟΕ), είναι καλυμμένοι όσον αφορά την οικονομοτεχνική πλευρά.

Τέλος σύμφωνα με αυτά που γνώριζα, η ΕΛΠΑ μέχρι πρότινος δεν προτίθετο να παρέχει κάποια ουσιαστική βοήθεια στην Εθνική ομάδα (ουσιαστικά έδινε κάποιο ποσό που κάλυπτε - δεν κάλυπτε τα έξοδα συμμετοχής) στάση η οποία ήταν εν μέρει αναμενόμενη. Συνεπώς , θεωρώ την ανακοίνωση ως ιδιαίτερα θετική μεταστροφή στην αντιμετώπιση του σπορ εκ μέρους της και μακάρι να βρει και η ΑΜΟΤΟΕ κάποιο τρόπο να βοηθήσει και εκείνη τις εθνικές ομάδες ή κάποιους άλλους αναβάτες που -αναγκαστικά- μένουν απ'έξω.

Αυτό που όλοι οι εμπλεκόμενοι στο σπορ φορείς πρέπει κάποια στιγμή να καταλάβουν, είναι ότι οι περισσότεροι των αναβατών δεν αντέχουν άλλο δογματισμό. Το πιο εύκολο είναι να συνεχίσουμε με ένα πρωτάθλημα-κύπελο-μάζωξη-πάρτυ (πείτε όπως θέλετε) με 20 αγωνιζόμενους και οι υπόλοιποι να συνεχίσουμε να κάνουμε το κέφι μας παρέες-παρέες τις Κυριακές ή το πολύ-πολύ όσο αντέχουν θεσμοί όπως το ΑΤΤΙΚΑ CUP.

GASer
27/05/2008, 14:42
Παιδιά, σύμφωνα με την ανακοίνωση, καλύπτονται όλα τα έξοδα των αθλητών, τι άλλα χρήματα πιστέυετε ότι χρειάζονται δηλαδή και για ποιό σκοπό;

Μην ξεχνάτε ότι όλοι οι προτεινόμενοι υποστηρίζονται από αγωστικές ομάδες κατά πρώτον και κατά δεύτερον δεν είναι επαγγελματίες οδηγοί για να πρέπει να βγάλουν και χρήματα.


"Η ΠΟΜ σε συνεργασία με την ΛΑΜΣ θα συμβάλει στην αρτιότερη παρουσία της Εθνικής Αποστολής.

Συγκεκριμένα θα καλυφθούν τα έξοδα:
- Παραβόλων συμμετοχών
- Αγωνιστικών αδειών
- Διαμονής
- Διατροφής
- Φιλοξενία το καλοκαίρι στις Σέρρες από την ΛΑΜΣ για προετοιμασία των ομάδων"

Vstrommer71
27/05/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Vstrommer71 Οργισμενο σε βλεπω...... :rolleyes:

Σου εφαγε και σενα τα νιατα (και αναπολεις χαμενες αγωνιστικες καριερες) το "καρκινωμα" του μηχανοκινητου που λεγετε Ελπα...???

Η..... Οτι να ναι....??????

:rolleyes:
Οχι,δεν με πειραξε καμμια ΕΛΠΑ.Αυτοι τη δουλεια τους κανουνε εδω και χρονια...
Το μπουρου-μπουρου κι απο λεφτα τιποτα με τσαντιζει...
Και το αμπεμπαμπλομ ποιος θα βαλει τα φραγκα για την συμμετοχη στο ISDE
Οποτε ας τα βαλουμε εμεις να τελειωνει το παραμυθι...
Ας χορηγησουμε μεσω του forum εμεις την Εθνικη ομαδα..
Καλη ιδεα μΕ ακουγεται...
:beer:

drmel
27/05/2008, 15:04
δηλώνω αναρμόδιος, κάντε και εσείς (όσοι πρέπει) το ίδιο και αφήστε αυτούς που γνωρίζουν να μιλήσουν.

θα μάθουμε και εμείς κάτι χρήσιμο

marios8
27/05/2008, 15:08
Eγώ πάντως για να πώ την αλήθεια δεν περίμενα την ΠΟΜ τόσο γενναιόδωρη.
Δεν καλύπτει και λίγα . Όσο για τους αθλητές νομίζω οτι είναι ότι καλύτερο.

Το μεγάλο μου ερώτημα είναι με τις ιδιωτικές ελληνικές ομάδες τί θα γίνει?

Προσωπικά ξέρω 2 ομάδες που έχουν δηλώσει ενδιαφέρων, με κορυφαία ονόματα του χώρου όπου μέχρι προχθές που μιλάγαμε δεν ήταν ικανοποιημένοι καθόλου με την στάση της ΛΑΜΣ . :wave2:

Doc Off-Road
27/05/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Εννοειται οτι γ@μησιατικα σαφως και δεν ειναι τα εξοδα για συμμετοχη σε ενα ISDE.Aλλα να πληρωνουνε και οι αθλητες απο την τσεπη τους σημαινει-λυπαμαι που το λεω-οτι γινομαστε ρομπες και καλυτερα σπιτι μας.-


Μα τι λες τώρα!!!! Που το ξανάδες αυτό! Άκου ρεζίλι!!!! Μια χαρά εικόνα έχουμε έξω σε πληροφορώ, για αυτό σου λέω πως ΔΕΝ τα ξέρεις καλά τα πράγματα!
ΌΛΟΙ οι αθλητές πληρώνουν από την τσέπη τους!!!

Νομίζεις ότι η Ιταλική ή η Φινλανδική ομοσπονδία πληρώνει τις μοτοσυκλέτες και την τεχνική υποστήριξη των αγωνιζομένων της? Τότε τι ρόλο παίζει η ΚΤΜ, η Husaberg, η Yamaha και οι μεγάλες εταιρίες που έχουν συμβόλεια με τους οδηγούς?

Μήπως πρέπει και η ΕΛΠΑ, ΠΟΜ, η όποια τέλος πάντων... να τους βρει και μηχανάκια? Εϊμαστε σοβαροί τώρα?

Δηλαδή η Θάνου που τρέχει με Adidas θα υποχρεωθεί να τρέξει με Nike επειδή έτσι θέλει ο ΣΕΓΑΣ?

Και στο κάτω κάτω, η ΠΟΜ ΠΟΤΕ δεν καπέλωσε με χορηγούς τους αθλητές της!
ΑΥτά μπορεί να δώσει - αυτά προτείνει! Όποιος θέλει, ας δώσει και κάτι παραπάνω!

Και ξαναλέω γιατί δεν το κατάλαβες: Είναι ΤΙΜΗ να σε διαλέξουν για την Εθνική!!! Άλλοι παρακαλάνε! Μην το παρατραβάμε κι όλας ζητώντας και του σπανού τα γένια!! Λίγα είναι δηλαδή αυτά που παίρνουν? Και τα μηχανάκια τα έχουν ούτως ή άλλως τσάμπα!

Ρεζίλι δεν θα γίνει η ΠΟΜ, άλλοι θα γίνουν που αν θέλουν να μποιυν στην FIM θα πρέπει να μάθουν να τιμούς και τις εκδηλώσεις της.

drmel
27/05/2008, 15:16
στην ΛΑΜΣ καλό θα είναι να υποκλιθούμε άπαντες οι θιασώτες του χώρου και να κάνουμε τον σταυρό μας που υπάρχει και γίνεται κάτι σοβαρό σε τέτοιο επίπεδο και μάλλον θα ξαναγίνει (ΠΠΕ).

Doc Off-Road
27/05/2008, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Προσωπικά ξέρω 2 ομάδες που έχουν δηλώσει ενδιαφέρων, με κορυφαία ονόματα του χώρου όπου μέχρι προχθές που μιλάγαμε δεν ήταν ικανοποιημένοι καθόλου με την στάση της ΛΑΜΣ . :wave2:

Για ποιές ομάδες μιλάς? Γιατί δεν είναι ικανοποιημένη με τη στάση της ΛΑΜΣ? Τι τους έκανε?

Για πες μου και τι κάνανε αυτοί όταν η ΛΑΜΣ πέρισυ τους κάλεσε να συμμετάσχουν με άπειρες παροχές σε έναν 2ήμερο αγώνα - πρόβα για το ISDE και αυτοί αρνήθηκαν, σνομπάροντας επιδεικτικά?

Τώρα τους φταίει η ΛΑΜΣ? Για γίνε λοιπόν πιο συγκεκριμένος, γιατί η ΛΑΜΣ φημίζεται για την δικαιοκρατία της και την αντικειμενικότητά της!

marios8
27/05/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Θεωρώ πιο δίκαιο, αφού συνεχίζετε η κουβέντα μεταξύ μας, να βάλει τα υπόλοιπα έξοδα η ΑΜΟΤΟΕ.


Εγώ θεωρώ ντροπή για την ΑΜΟΤΟΕ πέρα απο τις αντιπαραθέσεις της με την ΠΟΜ να μην συνεισφέρει (με οποιοδήποτε τρόπο) στους αθλητές που την στηρίζουν .

marios8
27/05/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Γιατί δεν είναι ικανοποιημένη με τη στάση της ΛΑΜΣ? Τι τους έκανε?

Για πες μου και τι κάνανε αυτοί όταν η ΛΑΜΣ πέρισυ τους κάλεσε να συμμετάσχουν με άπειρες παροχές σε έναν 2ήμερο αγώνα - πρόβα για το ISDE και αυτοί αρνήθηκαν, σνομπάροντας επιδεικτικά?

Τώρα τους φταίει η ΛΑΜΣ? Για γίνε λοιπόν πιο συγκεκριμένος, γιατί η ΛΑΜΣ φημίζεται για την δικαιοκρατία της και την αντικειμενικότητά της!

Θές να σου απαντήσω εγώ για αυτούς ??????:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

iatrodikastis
27/05/2008, 19:11
Δεν κατάλαβα καλά ή μάλλον κατάλαβα πολλά...

με ποιούς είστε με το κεφάλαιο?????

όλοι γνωρίζεται τι τραβάνε και ποσα χάνουν από την ζωή τους τα 9+3 παιδιά που επιλέχθηκαν.

πως έφτασαν αυτά τα παιδιά σε αυτό το επίπεδο????

ε λοιπόν κανένα τους δεν είναι τζίγγερ ή vovos.

κανένα τους δεν κοιτάει να πλουτίσει σαν επαγγελματίας οδηγός.

μην συγκρίνουμε ιταλίες και φιλανδίες σε χορηγίες με τις ελληνικές.

στην πάντα ρεεεεεεεεεεε ΠΟΜ και ΑΜΟΤΟΕ περνάει ο κοινωνάκος ο μαντάκος ο μανωλιδάκος,αυτούς καμαρώνουμε και τα θέλουμε όλα γιαυτούς...:beer:

Doc Off-Road
27/05/2008, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Θές να σου απαντήσω εγώ για αυτούς ??????:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Bεβαίως! Αλλιώς μην πετάς σπόντες και τις αφήνεις έτσι!

Doc Off-Road
27/05/2008, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Δεν κατάλαβα καλά ή μάλλον κατάλαβα πολλά...

με ποιούς είστε με το κεφάλαιο?????

όλοι γνωρίζεται τι τραβάνε και ποσα χάνουν από την ζωή τους τα 9+3 παιδιά που επιλέχθηκαν.

πως έφτασαν αυτά τα παιδιά σε αυτό το επίπεδο????

ε λοιπόν κανένα τους δεν είναι τζίγγερ ή vovos.

κανένα τους δεν κοιτάει να πλουτίσει σαν επαγγελματίας οδηγός.

μην συγκρίνουμε ιταλίες και φιλανδίες σε χορηγίες με τις ελληνικές.

στην πάντα ρεεεεεεεεεεε ΠΟΜ και ΑΜΟΤΟΕ περνάει ο κοινωνάκος ο μαντάκος ο μανωλιδάκος,αυτούς καμαρώνουμε και τα θέλουμε όλα γιαυτούς...:beer:

Πέτρο είσαι αλλού!
έβγα και λίγο παρά έξω να δει τις χορηγίες παίζουν κι εκεί!!!

πρωταθλητές σαν τους δικούς μας στην ιταλία και στην φιλανδία, δεν μπαίνουν ούτε δεκάδα, και δεν έχουν ούτε βίδα χορηγία!
Και τι νομίζεις? Ότι αυτά δεν είναι παιδιά? Δεν δουλεύουν? Τα έχουν έτοιμα???

Δεν θέλω να μειώσω την αξία των δικών μας, αλλά κάτι δεν σου έχουν πει καλά! Κι αφού είναι αθλητές λοιπόν, γιατί δεν τους δίνει η λέσχη τους ή η ομοσπονδία τους κανά φράγκο?
Που είναι η Ε75 που έχει τόσους αθλητές? Θα τους βοηθήσει στο ISDE? Ή λέω μήπως, τους έχει βοηθήσει καθόλου μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα της ΑΜΟΤΟΕ?

Άσε ρε Πέτρο...

Βαθιά κοιμάσαι! Για έλα στις Σέρρες και θα καταλάβεις! Εκεί που οι έλληνες τα τρώμε στην ταβέρνα, αυτοί μαγειρεύουν στα κάρβουνα να εξοικονομήσουν κανά φράγκο!

iatrodikastis
27/05/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Πέτρο είσαι αλλού!
έβγα και λίγο παρά έξω να δει τις χορηγίες παίζουν κι εκεί!!!

πρωταθλητές σαν τους δικούς μας στην ιταλία και στην φιλανδία, δεν μπαίνουν ούτε δεκάδα, και δεν έχουν ούτε βίδα χορηγία!
Και τι νομίζεις? Ότι αυτά δεν είναι παιδιά? Δεν δουλεύουν? Τα έχουν έτοιμα???

Δεν θέλω να μειώσω την αξία των δικών μας, αλλά κάτι δεν σου έχουν πει καλά! Κι αφού είναι αθλητές λοιπόν, γιατί δεν τους δίνει η λέσχη τους ή η ομοσπονδία τους κανά φράγκο?
Που είναι η Ε75 που έχει τόσους αθλητές? Θα τους βοηθήσει στο ISDE? Ή λέω μήπως, τους έχει βοηθήσει καθόλου μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα της ΑΜΟΤΟΕ?

Άσε ρε Πέτρο...

Βαθιά κοιμάσαι! Για έλα στις Σέρρες και θα καταλάβεις! Εκεί που οι έλληνες τα τρώμε στην ταβέρνα, αυτοί μαγειρεύουν στα κάρβουνα να εξοικονομήσουν κανά φράγκο!

ακούστε που φτάσαμε,

μένα ζευγάρι μπότες,δύο λάστιχα και πληρωμένη συμμετοχή...να βρίσκουμε ΤΟΠ αγωνιζόμενο να μας εκπροσωπεί.

Ενώ θάπρεπε.


...και σχολεία και μισθό και βαρβάτη ασφάλεια να τους εξασφαλίζει...τα υπόλοιπα ένα χορό να διοργανώσουμε με λαχειοφόρο τα καλύπτουμε και μείς...χωρίς να τους εκμεταλευόμαστε απλά να τους χαιρόμαστε.

Γιατρέ δεν κατάλαβα,που υστερεί ο έλληνα σε νοοτροπία????

Μάλλον θα πρέπει να διορθωθεί αυτό,με ένα καλό κοουτσάρισμα.

και το μπάσκετ το πήραμε και κύπελλα ευρώπης σηκώσαμε σε ομαδικό επίπεδο...αλλά μην ξεχνάς και το euro 2004.

τι λείπει σέναν σιαφαρίκα?????????????????????????? άραγεεεεεεεεεε??????????????????

ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ.:smokin:

iatrodikastis
27/05/2008, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road



Δεν θέλω να μειώσω την αξία των δικών μας, αλλά κάτι δεν σου έχουν πει καλά! Κι αφού είναι αθλητές λοιπόν, γιατί δεν τους δίνει η λέσχη τους ή η ομοσπονδία τους κανά φράγκο?
Που είναι η Ε75 που έχει τόσους αθλητές? Θα τους βοηθήσει στο ISDE? Ή λέω μήπως, τους έχει βοηθήσει καθόλου μέχρι σήμερα στο πρωτάθλημα της ΑΜΟΤΟΕ?



και μεις τι πρέπει να σιγωντάρουμε την ΠΟΜ...που βοήθησε να μην πεινάσουν τα παιδιά?


αυτό που λέω εγώ είναι ότι πρέπει να απαιτούμε περισσότερα,δεν με ενδιαφέρει από πού.

Doc Off-Road
27/05/2008, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
και μεις τι πρέπει να σιγωντάρουμε την ΠΟΜ...που βοήθησε να μην πεινάσουν τα παιδιά?


αυτό που λέω εγώ είναι ότι πρέπει να απαιτούμε περισσότερα,δεν με ενδιαφέρει από πού.

Άιντεεεεε!!!!! Καλά λέω ότι είσαι αλλού...

Οι κόουτς μας μάραναν! Μήπως θες να αναλάβεις? ή μήπως έχεις κανέναν "φίλο" σου να αναλάβει?

Κανείς δεν σου είπε να σιγοντάρεις κανένα Πέτρο! Αλλά όταν σου δίνουν κάτι να μάθεις να λες και ένα "ευχαριστώ" κι όχι να ζητάς κι άλλα! Ποιός νομίζεις ότι είσαι?
Άσε τους πρωταθλητές να μιλήσουν και όχι τους "δικηγορίσκους" - μάνατζέρ τους!

Δυστυχώς αυτοί τους χάλασαν, όπως χαλάνε και το σπορ...

Να ζητάμε μόνο ξέρουμε...

Να δίνουμε ξέρουμε?


ΑΥΤΗ είναι η νοοτροπία του "Έλληνα" που αναφέρεις: Αλλού τρως, αλλού πίνεις, κι αλλού πας και τον δίνεις!

Αλλά γιατί δεν αφήνεις τα "παιδιά" να μιλήσουν? Εσύ ως τι μιλάς? Από που ενημερώνεσαι? Μήπως παίζεις το χαλασμένο ραδιόφωνο? Ή έχεις την απόλυτη πείρα περί διαμάχης ΕΛΠΑ - ΜΟΤΟΕ? Ρωτάω για να μαθαίνω κι εγώ...

iatrodikastis
27/05/2008, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Άιντεεεεε!!!!! Καλά λέω ότι είσαι αλλού...

Οι κόουτς μας μάραναν! Μήπως θες να αναλάβεις? ή μήπως έχεις κανέναν "φίλο" σου να αναλάβει?

Κανείς δεν σου είπε να σιγοντάρεις κανένα Πέτρο! Αλλά όταν σου δίνουν κάτι να μάθεις να λες και ένα "ευχαριστώ" κι όχι να ζητάς κι άλλα! Ποιός νομίζεις ότι είσαι?
Άσε τους πρωταθλητές να μιλήσουν και όχι τους "δικηγορίσκους" - μάνατζέρ τους!

Δυστυχώς αυτοί τους χάλασαν, όπως χαλάνε και το σπορ...

Να ζητάμε μόνο ξέρουμε...

Να δίνουμε ξέρουμε?


ΑΥΤΗ είναι η νοοτροπία του "Έλληνα" που αναφέρεις: Αλλού τρως, αλλού πίνεις, κι αλλού πας και τον δίνεις!

Αλλά γιατί δεν αφήνεις τα "παιδιά" να μιλήσουν? Εσύ ως τι μιλάς? Από που ενημερώνεσαι? Μήπως παίζεις το χαλασμένο ραδιόφωνο? Ή έχεις την απόλυτη πείρα περί διαμάχης ΕΛΠΑ - ΜΟΤΟΕ? Ρωτάω για να μαθαίνω κι εγώ...

Δεν μπορώ να καταλάβω,

λίγη αυτοκριτική από όλους μας δεν θα έβλαπτε.

ποιός ή ποιοί οδήγησαν τα πράγματα?

γιατί οι οδηγοί να μιλήσουν?έχουν ταλέντο και στο να μανατζάρουν τον εαυτό τους?

δεν με ενδιαφέρει καμμιά τεχνοκρατική διαμάχη.

έχω άποψη γιατί βλέπω...δεν μεταφέρω...τι να μεταφέρω??????????? :rotflmao:

και επειδή μάλλον δεν έχεις ακούσει ή δεν σου έχει μεταφερθεί η αποψή μου,μάθε ότι μετά από σύγκριση διαφόρων αγώνων που παρακολούθησα ενεργά...οργανωτικά δεν παίζεσαι και θάθελα να δω ένα πρωτάθλημα οργανωμένο από εσένα που να αγωνίζονται οδηγοί έστω ημιεπαγγελματίες.:smokin:

dirtbird
27/05/2008, 21:12
Νωρίτερα το πρωί, επισήμανα -από ότι φαίνεται διακριτικό τρόπο- ότι καλό θα ήταν τα σχόλια σας να μην ξεπερνούν το μέγεθος της εμπειρίας σας ούτως ώστε να μην γεμίσει το παρόν με 'διάφορα' ευφυολογήματα και αποτρέψει -για άλλη μία φορά- τους άμεσα ενδιαφερόμενους να μοιραστούν την δικιά τους οπτική γωνία με τους υπόλοιπους funs του σπορ.



Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Εγώ θα πρότεινα να μη σχολιάζετε όσοι δεν έχετε αγωνιστική εμπειρία.

Από κει και πέρα γράφτε ότι νομίζετε....
:rolleyes: ;)

Παρόλα αυτά και για μία ακόμα φορά, με γράψατε στα αρχίδια σας και συνεχίσατε να αραδιάζετε ότι σας κατέβαινε. έτσι γιατί νομίζατε ότι έπρεπε.

Έτσι λοιπόν στα πρώτα 40 (μέχρι τώρα) μηνύματα, η κατανομή τους ήταν αυτή...

μην παρεμβληθεί κανείς μέχρι να τελειώσω, θα αναγκαστώ να σβήσω το μήνυμα του....


132086

dirtbird
27/05/2008, 21:23
Από τους 11 λοιπόν που συμμετέχουν στη συζήτηση, μόνο οι 4 έχουν ουσιαστική αγωνιστική εμπειρία (doc, Κούρλας, εγώ, Stoybi) και ένας πρόσφατη (Μάριος). Και φυσικά ο DOC έχει ΚΑΙ σαφή οργανωτική εμπειρία λόγω της συνολικής του τριβής με το σπορ (χωρίς αυτό να τον κάνει αλάνθαστο).

Όπως καταλαβαίνετε, εμού προσωπικά (και ως αρχαιότερου στην παρέα μέχρι να εμφανιστεί ο γεοτριαδας), τα σχόλια σας μου είναι από αδιάφορα εώς ακαταλαβίστικα, και φυσικά δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ βαρύτητα και ουσία, ειδικά με τον τρόπο που γίνονται.

Συστήνω λοιπόν για άλλη μία φορά, να κάνετε μία - σύντομη, έτσι?- καταγραφή των προτάσεων σας γύρω από το θέμα, και μετά να πάτε να κάτσετε στις πίσω θέσεις της αίθουσας (διοργανώστε εκεί τον έρανο....), και να αφήσετε το 'μικρόφωνο' στους άμεσα ενδιαφερόμενους (όσον αφορά το ISDE εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς) αν και όταν εμφανισθούν.

dirtbird
27/05/2008, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatridikastis Δεν μπορώ να καταλάβω,

λίγη αυτοκριτική από όλους μας δεν θα έβλαπτε.

ποιός ή ποιοί οδήγησαν τα πράγματα?

γιατί οι οδηγοί να μιλήσουν?έχουν ταλέντο και στο να μανατζάρουν τον εαυτό τους?

δεν με ενδιαφέρει καμμιά τεχνοκρατική διαμάχη.

έχω άποψη γιατί βλέπω...δεν μεταφέρω...τι να μεταφέρω???????????

και επειδή μάλλον δεν έχεις ακούσει ή δεν σου έχει μεταφερθεί η αποψή μου,μάθε ότι μετά από σύγκριση διαφόρων αγώνων που παρακολούθησα ενεργά...οργανωτικά δεν παίζεσαι και θάθελα να δω ένα πρωτάθλημα οργανωμένο από εσένα που να αγωνίζονται οδηγοί έστω ημιεπαγγελματίες


Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Σε ευχαριστώ.

Για την αυτοκριτική μιλάω και εγώ!
Οι οδηγοί μανατζάρουν τους εαυτούς τους καλύτερα από τον καθένα, πόσο μάλλον από μερικούς που θέλουν να το παίξουν μάνατζερς, εντουροπατέρες, και να πολιτικολογήσουν στην πλάτη τους!

Be sure for that!;)

Το μήνυμα που παρεμβλήθη και διέγραψα....

Doc Off-Road
27/05/2008, 21:31
έχεις απόλυτο δίκιο Σωτήρη, αλλά η δημοκρατία επιβάλλει:

Διαφωνώ με ότι λες, αλλά θα υπερασπιστώ με την ζωή μου το δικαίωμά σου να το λες... ακόμη κι αν δεν ξέρεις τι λες!!!

Δυστυχώς, -λάθος μου το ξέρω- δεν ανέχομαι να ακούω μαλακίες μέσα σε σοβαρά θέματα!

Για αυτές υπάρχουν και τα καφενεία:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59909&perpage=15&pagenumber=1

dirtbird
27/05/2008, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road

........
Δυστυχώς, -λάθος μου το ξέρω- δεν ανέχομαι να ακούω μαλακίες μέσα σε σοβαρά θέματα!
......

Παρομοίως Δημήτρη.

Και όσον αφορά τα θέματα δημοκρατίας, στο παρόν (που δεν έχει σβηστεί τίποτα), θα πρέπει να υπάρξει και λίγος αυτοσεβασμός και αξιοπρέπεια.

Όπως είπες, καφενεία έχουμε.....:wave2:

edit: λυπάμαι πραγματικά αλλά αρχίσαμε τα κοψίματα - με λίγο διαφορετικό τρόπο από το παρελθόν... :winka:

marios8
27/05/2008, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Bεβαίως! Αλλιώς μην πετάς σπόντες και τις αφήνεις έτσι!


Το να είσαι σε μια συζήτηση μπροστά και να μεταφέρεις το κλίμα είναι σπόντα?
Ή σε κάνει αυτόματα δικηγόρο τους !!!!

Σπόντα πετάει κάποιος που προσπαθεί να περάσει στη ζούλα τις απόψεις του.
Πιστεύεις οτι έχω ανάγκη απο σπόντες?
Συγνώμη φίλε μου αλλα αυτό είναι προσβλητικό .
Δεν έχω κέρδος απο κανέναν τους (αμοτοε - πομ).
Αντιθέτως τους τα χώνω για να κάνω το χόμπι μου.
Αλλα και τους επαινώ (και τους 2) όταν πιστεύω οτι κάνουν θετικες κινήσεις

iatrodikastis
27/05/2008, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Διαβάστε το κείμενο της ανακοίνωσης εδώ (http://www.enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=1&CPiD=2434).

Προσωπικά και σε πρώτη ανάγνωση, το βρίσκω θετικό.


από το αρχικό ποστ του θρεντ,προσωπικά καταλαβαίνω:

ότι αφού διαβάσω την ανακοίνωση,έχω δικαίωμα να πω και την άποψή μου πάνω σ΄αυτήν.

αν θεωρείται δημοκρατία το κράξιμο της άποψης...τότε είστε γιά τα καφενεία.

ελάτε από κει να τα πούμε.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59909

Doc Off-Road
27/05/2008, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Το να είσαι σε μια συζήτηση μπροστά και να μεταφέρεις το κλίμα είναι σπόντα?
Ή σε κάνει αυτόματα δικηγόρο τους !!!!

Σπόντα πετάει κάποιος που προσπαθεί να περάσει στη ζούλα τις απόψεις του.
Πιστεύεις οτι έχω ανάγκη απο σπόντες?
Συγνώμη φίλε μου αλλα αυτό είναι προσβλητικό .
Δεν έχω κέρδος απο κανέναν τους (αμοτοε - πομ).
Αντιθέτως τους τα χώνω για να κάνω το χόμπι μου.
Αλλα και τους επαινώ (και τους 2) όταν πιστεύω οτι κάνουν θετικες κινήσεις

Συγνώμη Μαρίνο, δεν ήθελα να σε προσβάλω!
Δεν ξέρω αν έχεις ανάγκη από σπόντες, δεν το νομίζω.
Το ξέρω ότι δεν έχεις κέρδος από κανέναν και ότι τα χώνεις, όπως όλοι μας μέχρι να δείξουμε κάτι!

Αλλά όλα κι όλα! Ακόμη και όταν μεταφέρεις το κλίμα σε μια "συζήτηση" χωρίς να γίνεσαι συγκεκριμένος, ε ναι λοιπόν! Σπόντα είναι!

Ειδικά για μια λέσχη στην οποία είμαι μέλος, και έχει φερθεί πάντα στους αγωνιζόμενους, όχι μόνο με το γάντι, αλλά με το πούπουλο, με άπλετο σεβασμό και συνεχή ενημέρωση!

Μήπως θες να σε πληροφορήσω ότι μέχρι πριν λίγες μέρες μόνο 8 αναβάτες από την Ελλάδα είχαν δηλώσει συμμετοχή? 2 club: Οι Dirty Brothers, οι Χελιώτης - Τέντυ - Αντζούς, o RED πρώτος πρώτος και ένας πατρινός!!!

Περίμεναν οι συμμετοχές να ξεπεράσουν τις 500 οι υπόλοιποι για να δηλώσουν? Ξέροντας από 8μήνου ότι το όριο είναι 450?
Για αυτό σου λέω: Ακόμη και για να παρακολουθείς μια συζήτηση, και πόσο μάλλον να μεταφέρεις κλίμα δυσαρέσκειας, θα πρέπει ή να το αιτιολογήσεις ή να το τεκμηριώσεις!

Αλλιώς... άστο να πάει στο καλό... σαν τις φήμες που αιωρούνται καθημερινά... Θες να σου πω μερικές δεκάδες για το ISDE? Όχι! Γιατί ξέρω ότι είναι φήμες, και ότι ΔΕΝ ισχύουν...

Φιλικά,
Δημήτρης

Υ.Γ. Ξαναζητώ συγνώμη για το ύφος μου, αλλά η εμπλοκή μου με το ISDE, με πολύπλευρο τρόπο εδώ και δέκα χρόνια και ειδικά με τις Σέρρες, μου επιτρέπει να ξέρω μερικά πράγματα παραπάνω, πόσο μάλλον παρασκήνια, και να υπερασπίζομαι -όπως ξέρω- δίκαια κεκτημένα, ιστορικές αλήθειες και καταξιωμένους ανθρώπους που έχουν προσφέρει σε αυτό.
Εκφράζω ΠΑΝΤΑ τις απόψεις μου, που όπως λέει και ο Σωτήρης -και πολύ σωστά- δεν διεκδικώ το αλάθητο. Απλώς δικαιούμε να ομιλώ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ και όχι αερολογώντας.

Αυτά!

Doc Off-Road
27/05/2008, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis

αν θεωρείται δημοκρατία το κράξιμο της άποψης...τότε είστε γιά τα καφενεία.


Πέτρο, ξέρεις πως τα έχουμε πει χύμα πρόσωπο με πρόσωπο, τα έχουμε πιεί επίσης!

Σαφώς δημοκρατία είναι ΚΑΙ το κράξιμο της άποψης, είναι δυστυχώς ΚΑΙ η διακωμώδηση και το ρίξιμο του επιπέδου μιας σοβαρής συζήτησης, είτε με κιτρινισμό, είτε με "άκουσα", "μου είπαν", είτε ξεθάβοντας φαντάσματα του παρελθόντος... "η κακιά - πλούσια ΕΛΠΑ που φταίει για όλα..."

geotriada
27/05/2008, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Από τους 11 λοιπόν που συμμετέχουν στη συζήτηση, μόνο οι 4 έχουν ουσιαστική αγωνιστική εμπειρία (doc, Κούρλας, εγώ, Stoybi) και ένας πρόσφατη (Μάριος). Και φυσικά ο DOC έχει ΚΑΙ σαφή οργανωτική εμπειρία λόγω της συνολικής του τριβής με το σπορ (χωρίς αυτό να τον κάνει αλάνθαστο).

Όπως καταλαβαίνετε, εμού προσωπικά (και ως αρχαιότερου στην παρέα μέχρι να εμφανιστεί ο γεοτριαδας), τα σχόλια σας μου είναι από αδιάφορα εώς ακαταλαβίστικα, και φυσικά δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ βαρύτητα και ουσία, ειδικά με τον τρόπο που γίνονται.

Συστήνω λοιπόν για άλλη μία φορά, να κάνετε μία - σύντομη, έτσι?- καταγραφή των προτάσεων σας γύρω από το θέμα, και μετά να πάτε να κάτσετε στις πίσω θέσεις της αίθουσας (διοργανώστε εκεί τον έρανο....), και να αφήσετε το 'μικρόφωνο' στους άμεσα ενδιαφερόμενους (όσον αφορά το ISDE εγώ δεν είμαι μέσα σε αυτούς) αν και όταν εμφανισθούν.


Ειμαι θεατης απο χθες γιατι πραγματικα δεν εχω να πω κατι καινουργιο,,,,

Δυο -τρεις επισημανσεις:

ΡΕ Μητσο ηρεμισε, τα μαθαινω για σενα , θα στρωσουν τα πραγματα (ελπιζω)
Τωρα ,,,η ΕΛΠΑ τοσα χρονια που τα ειχε ολα ,ειχε καβαλισει το καλαμι και ετρεχε,,,,
τα βρηκε σκουρα ομως, και προσπαθει να το σωσει, και αυτο το ΟΦΕΙΛΕΙ στον DOC,
κατα ενα μεγαλο μερος, αλλα και σε 2-3 αλλους (Σ και Δ)

η ΑΜΟΤΟΕ πραγματικα με εχει μπερδεψει. Ενω εχει τις εταιρειες συμμαχους (αρα και τους
πρωτους οδηγους) τις ποιο πολλες λεσχες στο πλευρο της, και για πρωτη χρονια μονη της
φαινεται μεχρι στιγμης ,,,,ΛΙΓΗ. Μεγαλο φαουλ που μαινει αμετοχη στο ISDE.
περιμενω τι ειπε ο Κορελης.

Και κατι γιατον φιλο Πετρο. Μη συγκρινεις το BASKET με τα μηχανοκινητα αθληματα,
για να διακριθει καποιος και δη στο εντουρο παγκοσμιως ,πρεπει να ξενιτευτει
απο 15χρονων, ποιος νεος εχει τα @ρχ@δι@ να αφησει την μανουλα του, και το σπιτακι του
για τα ονειρα του???????? μεσα σε αυτους και γω που κολωσα στα 18 μου να παω στην
σχολη του τζιμι κλαρκ στην Αγγλια,,,,,,,,,

ΥΓ. εχει δικιο ο Σωτηρης που τα παιρνει ωρες-ωρες:lol:

marios8
27/05/2008, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Ξαναζητώ συγνώμη για το ύφος μου, ................................
Εκφράζω ΠΑΝΤΑ τις απόψεις μου, που όπως λέει και ο Σωτήρης -και πολύ σωστά- δεν διεκδικώ το αλάθητο.


Doc δεκτή και είναι προς τιμή σου .

Ούτε εγώ διεκδικώ το αλάθητο και δεν είπα ποτέ οτι κάποιος είχε δίκιο. Αντιθέτως όπως γράφω και στο πρώτο πόστ ρωτάω αν ξέρει κάποιος τι γίνεται με τους ιδιώτες να με πληροφορήσει (όπως έκανες παραπάνω) . :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

dirtbird
27/05/2008, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road

Μήπως θες να σε πληροφορήσω ότι μέχρι πριν λίγες μέρες μόνο 8 αναβάτες από την Ελλάδα είχαν δηλώσει συμμετοχή? 2 club: Οι Dirty Brothers, οι Χελιώτης - Τέντυ - Αντζούς, o RED πρώτος πρώτος και ένας πατρινός!!!


Πολύ ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια.

Δηλαδή από τους 9 + 4 της λίστας, μόνο ένας έχει δηλώσει συμμετοχή.

DOC, πότε λήγει η προθεσμία υποβολής συμμετοχής?
Υπάρχει ακόμα χώρος?

:confused: :confused:
edit: μάλλον ξέχασα και τον Μανωλίδη από τα 'βρωμαδέρφια':lol: :lol:

johny2
28/05/2008, 02:03
Αυτοι που δηλωσαν πρωτοι θα επρεπε να ειναι η πρωτη επιλογη. Οι υπολοιποι..............δειχνουν να μην τους ενδιαφεροι το θεμα αλλα κατα βαθος ειχαν σιγουρη την θεση, ομως περιμενουν να δουν τι θα τους πουν οι μανατζερ και το παιζουν δυσκολοι........................

geotriada
28/05/2008, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από johny2
Αυτοι που δηλωσαν πρωτοι θα επρεπε να ειναι η πρωτη επιλογη. Οι υπολοιποι..............δειχνουν να μην τους ενδιαφεροι το θεμα αλλα κατα βαθος ειχαν σιγουρη την θεση, ομως περιμενουν να δουν τι θα τους πουν οι μανατζερ και το παιζουν δυσκολοι........................


Δεν ξερω τι συμβαινει ,και αν, συμβαινει με τους μανατζερς (σικ,,)

τους καταλαβαινω ομως τους πρωτους ,και δεν το λεω ειρωνικα.
ξερετε τι ειναι να εισαι απο πρωτος εως 5ος στην χωρα σου ,
και να πας στο ISDE ,και να τρως 5δευτερα το χιλιομετρο απο τους 5-6κλασσατους ξενους????

και ολα αυτα μπροστα σε μερικες χιλιαδες συντοπιτες σου?????? ειναι πικρα

ομως πρεπει να το δουν σαν γιορτη .και να διωξουν το αγχος
στο κατω ,κατω για την ΕΛΛΛΑΔΑ ρε γαμωτω :wave2:

itsikis
28/05/2008, 08:37
Καταρχήν καλημέρα......:) :)

κατά δεύτερον ψυχραιμία....

καταλαβαίνω την ένταση στα λόγια του Doc, αφού είναι ο μόνος που πραγματικά ζεί (εδώ και χρόνια) το θέμα εκ των έσω.....

από την άλλη σε ένα forum πιστεύω πως όλοι έχουν δικαίωμα να πουν την αποψή τους, άσχετα με το "ειδικό" της βάρος και την αγωνιστική τους εμπειρία.....εδώ δεν είναι γενική συνέλευση του ΣΑΜΕ αλλά χώρος που ο καθένας μας μπορεί να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του.....

ερώτηση προς όσους γνωρίζουν: το 6days διοργανώνεται από την υπό την σκέπη της FIM, στην οποία ¨αναγνωρισμένη¨ είναι η μόνο ΕΛΠΑ??? σωστά??? Η ΠΟΜ είναι??? η ΑΜΟΤΟΕ είναι???

αν πχ. η ΑΜΟΤΟΕ ή ΠΟΜ δεν είναι τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνουν???

Αν είναι και οι δύο αυτό σημαίνει οτι μπορούν ελεύθερα και οι 2 να ¨κατεβάσουν¨ εθνικές ομάδες ????

Ισίδωρος

tagre
28/05/2008, 11:29
1) Αλυταρχης του ISDE των Σερρων ειναι ο Αθανασουλοπουλος. Αρα ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να ομιλει!
2) Η ΕΛΠΑ μεταβιβασε τα "δικαιωματα" της FIM, στην ΠΟΜ.
3) Η ΑΜΟΤΟΕ ΔΕΝ ενδιαφερθηκε για να συμμετασχει στην διοργανωση του ISDE.
4) Η ΑΜΟΤΟΕ ΔΕΝ ειναι γραμμενη στην FIM.
5) Ο Κορελης ΔΕΝ εστειλε στις Σερρες κανενα εκπροσωπο της ΑΜΟΤΟΕ για να παρει πτυχιο κριτου FIM, πραγμα απαραιτητο για τη συμμετοχη μας στο ISDE.
6) Oι αναβατες επιλεχτηκαν απο την ΠΟΜ, με βασει τις επιδοσεις τους μεχρι σημερα στους αγωνες της ΑΜΟΤΟΕ.

dirtbird
28/05/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsikis
Καταρχήν καλημέρα......:) :)

.......
από την άλλη σε ένα forum πιστεύω πως όλοι έχουν δικαίωμα να πουν την αποψή τους, άσχετα με το "ειδικό" της βάρος και την αγωνιστική τους εμπειρία.....εδώ δεν είναι γενική συνέλευση του ΣΑΜΕ αλλά χώρος που ο καθένας μας μπορεί να εκφράζει ελεύθερα την άποψή του.....


....


Mε μέτρο Ισίδωρε, χωρίς ακρότητες και ΄κορώνες'.

Και φυσικά, όλοι μας έχουμε μία γνώμη (μην επαναλάβω τη γνωστή ρήση...), νομίζω όμως πως μας ενδιαφέρει περισσότερο να ακούσουμε τις γνώμες αυτών με τις περισσότερες εμπειρίες, τριβή κι εμπλοκή (δλδ. αυτών με μεγαλύτερο 'ειδικό βάρος). Για αυτό και οι παρεμβάσεις μου.

Μην τα μπερδεύουμε όλα στο όνομα της ΄δημοκρατίας' και της ελευθερίας λόγου.

:wave2:

itsikis
28/05/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mε μέτρο Ισίδωρε, χωρίς ακρότητες και ΄κορώνες'.

Και φυσικά, όλοι μας έχουμε μία γνώμη (μην επαναλάβω τη γνωστή ρήση...), νομίζω όμως πως μας ενδιαφέρει περισσότερο να ακούσουμε τις γνώμες αυτών με τις περισσότερες εμπειρίες, τριβή κι εμπλοκή (δλδ. αυτών με μεγαλύτερο 'ειδικό βάρος). Για αυτό και οι παρεμβάσεις μου.

Μην τα μπερδεύουμε όλα στο όνομα της ΄δημοκρατίας' και της ελευθερίας λόγου.

:wave2:

Οκ... κατανοητό :beer: :beer:

itsikis
28/05/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tagre
1) Αλυταρχης του ISDE των Σερρων ειναι ο Αθανασουλοπουλος. Αρα ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να ομιλει!
2) Η ΕΛΠΑ μεταβιβασε τα "δικαιωματα" της FIM, στην ΠΟΜ.
3) Η ΑΜΟΤΟΕ ΔΕΝ ενδιαφερθηκε για να συμμετασχει στην διοργανωση του ISDE.
4) Η ΑΜΟΤΟΕ ΔΕΝ ειναι γραμμενη στην FIM.
5) Ο Κορελης ΔΕΝ εστειλε στις Σερρες κανενα εκπροσωπο της ΑΜΟΤΟΕ για να παρει πτυχιο κριτου FIM, πραγμα απαραιτητο για τη συμμετοχη μας στο ISDE.
6) Oι αναβατες επιλεχτηκαν απο την ΠΟΜ, με βασει τις επιδοσεις τους μεχρι σημερα στους αγωνες της ΑΜΟΤΟΕ.

Φίλε tagre καλημέρα.....

ερώτηση:

ποιά είναι η 'αρχή' διοργάνωσης του ISDE; η ΛΑΜΣ ή η ΠΟΜ; ή και οι δύο; Ποιός θα πρέπει να κάνει τι;

από την πολύ μικρή μου αγωνιστική εμπειρία στο ΠΠΕ της ΑΜΟΤΟΕ έχω καταλάβει το εξής: οι λέσχες διοργανώνουν και η ΑΜΟΤΟΕ ¨θεωρητικά¨ελέγχει... βάση αυτής της λογικής η ΛΑΜΣ διοργανώνει το ISDE και η FIM (και ίσως και η ΠΟΜ) ελέγχει...

Η αμοτοε τι θα κάνει;

(πιστεύω πως το μονο ουσιστικό που θα μπορούσε να κάνει είναι να βάλει λεφτά για τους αναβάτες μας)

Ισίδωρος

Doc Off-Road
28/05/2008, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsikis
ποιά είναι η 'αρχή' διοργάνωσης του ISDE; η ΛΑΜΣ ή η ΠΟΜ; ή και οι δύο; Ποιός θα πρέπει να κάνει τι;

από την πολύ μικρή μου αγωνιστική εμπειρία στο ΠΠΕ της ΑΜΟΤΟΕ έχω καταλάβει το εξής: οι λέσχες διοργανώνουν και η ΑΜΟΤΟΕ ¨θεωρητικά¨ελέγχει... βάση αυτής της λογικής η ΛΑΜΣ διοργανώνει το ISDE και η FIM (και ίσως και η ΠΟΜ) ελέγχει...


Η διοργάνωση είναι καθαρά υπόθεση της ΛΑΜΣ σε συνεργασία με διάφορους φορείς όπως ο Δήμος, η Νομαρχία, οι τοπικές αρχές, το Αυτοκινητοδρόμιο, και ορισμένους ιδιωτικούς φορείς - επαγγελματίες του χώρου, όπως το 0300, το Off Road Team κτλ.

Η FIM σαφώς κι έχει εποπτικό και συμβουλευτικό ρόλο, και μέχρι τώρα -να είστε σίγουροι- της έχουν πέσει τα δόντια! Μην ξεχνάμε, ότι πρωτεύοντα ρόλο στην επιτροπή enduro της FIM και της Επιτροπής Enduro της UEM έχουν ο οργανωτής Χρήστος Κωνσταντινίδης και ο υπογράφον αντίστοιχα.

Η ΕΛΠΑ -και όχι η ΠΟΜ στην συγκεκριμένη περίπωση- είναι η Αρχή η οποία εκπροσωπεί την χώρα μας στην FIM. Η ΛΑΜΣ, ζητώντας το ISDE, είχε συμβόλαιο - συμφωνία με την ΕΛΠΑ και την οποία θέλει να ολοκληρώσει την συνεργασία χωρίς να αλλάξει το καθεστώς προς ΠΟΜ μεριά.

Η ΑΜΟΤΟΕ αρνείται επιδειχτικά την εμπλοκή της με το ISDE, σε σημείο να αποτρέπει τους αθλητές της να συμμετάσχουν, καθώς θα βρίσκονται υπότην αιγίδα, σφραγίδα, άδεια -όπως θέτε πείτε το- της ΕΛΠΑ που είναι θανάσιμος εχθρός της.
Δεν έχει κανένα προσωπικό με την ΛΑΜΣ, αλλά με την ΕΛΠΑ...

Όμως, σε ένα τέτοιο γεγονός, και μέχρι (και αν) καταφέρει η ΑΜΟΤΟΕ να πάρει αναγνώριση από την FIM, ΟΦΕΙΛΕΙ -θεωρώ- έναν στοιχειώδη σεβασμό σε τέτοιες μεγάλες διοργανώσεις, ειδικά όταν γίνονται στην χώρα μας, ανεξάρτητα από ποιόν γίνονται.
Δηλαδή, όσο η ΠΟΜ / ΕΛΠΑ είναι στην FIM, και όχι η ΑΜΟΤΟΕ, η ΑΜΟΤΟΕ δεν θα συμμετάσχει σε διεθνή γεγονότα αφού θα είναι υπό την σκέπη της αντιπάλου της... Με τέτοια λογική... πως περιμένει να κερδίσει την εκτίμηση της FIM για την είσοδό της σε αυτήν? Η FIM ποιόν θα προτιμήσει?

Εθνική Ομάδα είναι ΜΙΑ από κάθε χώρα. Αλλά η ΑΜΟΤΟΕ δεν θέλει να υπάρχει, καθώς θα φαίνεται η ΕΛΠΑ ως υπεύθυνη για αυτούς.

marios8
28/05/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Η διοργάνωση είναι καθαρά υπόθεση της ΛΑΜΣ σε συνεργασία με διάφορους φορείς όπως ο Δήμος, η Νομαρχία, οι τοπικές αρχές, το Αυτοκινητοδρόμιο, και ορισμένους ιδιωτικούς φορείς - επαγγελματίες του χώρου, όπως το 0300, το Off Road Team κτλ.

Η FIM σαφώς κι έχει εποπτικό και συμβουλευτικό ρόλο, και μέχρι τώρα -να είστε σίγουροι- της έχουν πέσει τα δόντια! Μην ξεχνάμε, ότι πρωτεύοντα ρόλο στην επιτροπή enduro της FIM και της Επιτροπής Enduro της UEM έχουν ο οργανωτής Χρήστος Κωνσταντινίδης και ο υπογράφον αντίστοιχα.

Η ΕΛΠΑ -και όχι η ΠΟΜ στην συγκεκριμένη περίπωση- είναι η Αρχή η οποία εκπροσωπεί την χώρα μας στην FIM. Η ΛΑΜΣ, ζητώντας το ISDE, είχε συμβόλαιο - συμφωνία με την ΕΛΠΑ και την οποία θέλει να ολοκληρώσει την συνεργασία χωρίς να αλλάξει το καθεστώς προς ΠΟΜ μεριά.

Η ΑΜΟΤΟΕ αρνείται επιδειχτικά την εμπλοκή της με το ISDE, σε σημείο να αποτρέπει τους αθλητές της να συμμετάσχουν, καθώς θα βρίσκονται υπότην αιγίδα, σφραγίδα, άδεια -όπως θέτε πείτε το- της ΕΛΠΑ που είναι θανάσιμος εχθρός της.
Δεν έχει κανένα προσωπικό με την ΛΑΜΣ, αλλά με την ΕΛΠΑ...

Όμως, σε ένα τέτοιο γεγονός, και μέχρι (και αν) καταφέρει η ΑΜΟΤΟΕ να πάρει αναγνώριση από την FIM, ΟΦΕΙΛΕΙ -θεωρώ- έναν στοιχειώδη σεβασμό σε τέτοιες μεγάλες διοργανώσεις, ειδικά όταν γίνονται στην χώρα μας, ανεξάρτητα από ποιόν γίνονται.
Δηλαδή, όσο η ΠΟΜ / ΕΛΠΑ είναι στην FIM, και όχι η ΑΜΟΤΟΕ, η ΑΜΟΤΟΕ δεν θα συμμετάσχει σε διεθνή γεγονότα αφού θα είναι υπό την σκέπη της αντιπάλου της... Με τέτοια λογική... πως περιμένει να κερδίσει την εκτίμηση της FIM για την είσοδό της σε αυτήν? Η FIM ποιόν θα προτιμήσει?

Εθνική Ομάδα είναι ΜΙΑ από κάθε χώρα. Αλλά η ΑΜΟΤΟΕ δεν θέλει να υπάρχει, καθώς θα φαίνεται η ΕΛΠΑ ως υπεύθυνη για αυτούς.


Μάλιστα .

Κατατοπιστικότατα όλα αυτά και νομίζω ξεδιαλύνουν αρκετές απορίες.
Μερικά πράγματα θα πρέπει να λέγονται για να γνωρίζουν και οι φίλαθλοι του αγωνίσματος τι γίνεται στο χώρο.

Βέβαια είμαι πολύ περίεργος να ακούσω και τον αντίλογο απο επίσημα χείλη .

ayrton63
28/05/2008, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8

Βέβαια είμαι πολύ περίεργος να ακούσω και τον αντίλογο απο επίσημα χείλη .

Μπααααα.... μην περιμένεις άδικα.
Μονο απο τίποτα παπαγαλάκια και μαύρα φίδια.... τίποτε αμπελοφιλοσοφίες άν ακούσεις.
Ο Αλυτάρχης του αγώνα και όχι μόνο, κάτι παραπάνω ξέρει, και λέει τα πράγματα όπως είναι, είτε αυτά αρέσουν σε κάποιους έιτε οχι.
Εμείς οι υπόλοιποι που είμαστε έξω από τον χορό καλά θα κάνουμε να ακούμε και να κρίνουμε εκ του αποτελέσματος.
Η ΛΑΜΣ, ο μόνος σοβαρός φορέας κατα την γνώμη μου στην Ελλάδα ζωγραφίζει εκει πάνω, δουλεύει μεθοδικά και με στόχο και όραμα και είμαι σίγουρος οτι θα τα καταφέρει στο τέλος.
Δεν είναι άλλωστε τυχαίο το γεγονός ότι χαίρει εκτίμησης από όλους στο εξωτερικό.
Οι υπόλοιποι θα συνεχίζουν να ζούν στον μικρόκοσμο τους στην μετριότητα και στα μικροσυμφέροντα τους. Η Ελλάδα είναι γνωστό οτι τρώει τα παιδιά της .....ευτυχώς όμως δεν τα καταφέρνει πάντα.
Το μόνο που μπορούμε εμείς να κάνουμε είναι να ανέβουμε στις Σέρρες τον Σεμπτέβρη, να χαρούμε και να χειροκροτήσουμε ενα μοναδικό γεγονός φτιαγμένο, οργανωμένο από άξιους ανθρώπους που έχουν μάθει να βλέπουν μακριά και να δουλεύουν μαζί για το κοινό όραμα.
Την ίδια ώρα που διάφοροι σωτήρες του μηχανοκίνητου θα βγάζουν χολή και ίντριγκες, σε υπόγεια, συνεργεία και ΔΣ εταιρειών.

ARISPEED1
29/05/2008, 00:10
Ολα δεκτά και σεβαστά !Αλλά με ολα αυτά το σπόρ χάνει.......Πώς θα ερθει νέο αιμα στο σπόρ ?Οι ΤΟP αναβάτες ειναι ημιεπαγγελματίες στην Ελλάδα και μπράβο τους για την υπερπροσπάθειά τους.Σωστα επιλέχθησαν αυτοί ,οι προαναφερόμενοι.Πρέπει να βρεθεί κοινή λύση για το καλό του σπόρ !Σχετικά με Ε-75 ,εχει 205 αθλητές ,οι δύο κοπέλλες ,εντούρο αθλήτριες.Ειναι αθλητικό σωματείο κ δεν μπορεί να αναλλάβει το οποιοδήποτε κόστος αθλητού αυτή την στιγμή..........Δεν ειναι Α.Ε -Ο.Ε κ.τ.λ...........Ουτε κ υπάρχει δέσμευση στούς αναβάτες της.........

Doc Off-Road
29/05/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Ολα δεκτά και σεβαστά !Αλλά με ολα αυτά το σπόρ χάνει.......Πώς θα ερθει νέο αιμα στο σπόρ ?Οι ΤΟP αναβάτες ειναι ημιεπαγγελματίες στην Ελλάδα και μπράβο τους για την υπερπροσπάθειά τους.Σωστα επιλέχθησαν αυτοί ,οι προαναφερόμενοι.Πρέπει να βρεθεί κοινή λύση για το καλό του σπόρ !Σχετικά με Ε-75 ,εχει 205 αθλητές ,οι δύο κοπέλλες ,εντούρο αθλήτριες.Ειναι αθλητικό σωματείο κ δεν μπορεί να αναλλάβει το οποιοδήποτε κόστος αθλητού αυτή την στιγμή..........Δεν ειναι Α.Ε -Ο.Ε κ.τ.λ...........Ουτε κ υπάρχει δέσμευση στούς αναβάτες της.........

Άρη,
Νέο αίμα υπάρχει και μάλιστα μπόλικο.
Όσο για τα σωματεία, μην ξεχνάς ότι με το επιχείρημα ότι θα καλύπτουν τα έξοδα των αθλητών τους μετέστρεψαν το κλίμα προς την ΑΜΟΤΟΕ.
Μιλούσαν για το ακριβό παράβολο, και την ακριβή lisence, για να ανακαλύψουμε μετά από ένα χρόνο ότι οι οδηγοί έτρεχαν ανασφάλιστοι, ή με μερική ασφάλιση υγείας ή απώλειας εισοδήματος, με ελάχιστες παροχές, ενώ για να τα έχεις και τα δύο πληρώνεις επιπλέον 60 €, δηλαδή περισσότερο τελικά από την lisence της ΠΟΜ!

Και αν όπως λες ο Ε75 με τόσους αθλητές και με 10 διοργανώσεις μέσα στη χρονιά στο ενεργητικό του δεν μπορεί να στηρίξει τους πρωτοκλασσάτους αθλητές του... τότε ποιό το νόημα?
Και δεν είπαμε για όλους, αλλά για τους καλύτερους! Αλοίμονο όποιος γραφόταν σε ένα αθ. σωματείο είχε την απαίτηση "χορηγίας"!

dirtbird
06/06/2008, 08:02
Αντιγράφω από το ktmtalk.com......


The USA ISDE Team was announced this week. Thirty four riders and crew will be going to Serres, Greece the 3rd week of August to compete September 1-7. Beth Neff of Washington state has once again created a pretty cool t-shirt for sale to raise money to distribute to all after they get to the ISDE. This year Jeff O'Leary is the featured rider on the back. Expenses this year have just about doubled from previous years. The riders have to commit and pay rider fees this week. That is $1500 up front. That doesn't include the travel and hotel and everything else. A rider can pay upwards of $11,000 to make this happen. It will be even more this year. If you can support this effort with a purchase please go to ISDE 4 Team USA or e-mail Beth direct teamneff@yahoo.com to get your order placed. This means more than you can ever know to a fellow rider in this once in a lifetime event. I might add there is a rider program where the individual rider can purchase at a substantially reduced cost and sell for a profit to raise their own money. If interested contact Beth Neff. These guys and ladies really need your support and help. Last year we were able to give out $200 to each rider and it would be so sweet if we could do it again. Thanks! PM me if you have any questions or need further information

και το link με το μπλουζάκι....
http://www.isde4teamusa.com/Beff%202008.htm

το οποίο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο....

αλλά για τον σκοπό του είναι μια χαρά.

Τι λέτε λοιπόν?

Πιστεύω ότι ο kostasyz μπορεί να 'φτιάξει' (μακετάρει) ένα αξιοπρεπές μπλουζάκι..
ένας θα αναλάβει να το φτιάξει, οι υπόλοιποι μπορούν να σχολιάσουν - επίσης υπάρχει και σχετική στενότης χρόνου....

Ακόμα και για το τύπωμα και τα ίδια τα μπλουζάκια, υπάρχει -πολύ- παλαιός εντουράς που θεωρώ σίγουρο ότι θα βοηθήσει.

Τα όποια έσοδα, ή τα δίνουμε απευθείας στις εθνικές ομάδες, ή τους αγοράζουμε κάποια ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστούν (π.χ. λάστιχα ή mousse).
ΣΗΜ: η αρχική ιδέα περί οικονομικής ενίσχυσης -τουλάχιστον εδώ- ανήκει στον V-strommer. Απλώς με τον παραπάνω τρόπο πιστεύω ότι είναι πιο 'ραφιναρισμένη'.

Zid
06/06/2008, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αντιγράφω από το ktmtalk.com......



και το link με το μπλουζάκι....
http://www.isde4teamusa.com/Beff%202008.htm

το οποίο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο....

αλλά για τον σκοπό του είναι μια χαρά.

Τι λέτε λοιπόν?

Πιστεύω ότι ο kostasyz μπορεί να 'φτιάξει' (μακετάρει) ένα αξιοπρεπές μπλουζάκι..
ένας θα αναλάβει να το φτιάξει, οι υπόλοιποι μπορούν να σχολιάσουν - επίσης υπάρχει και σχετική στενότης χρόνου....

Ακόμα και για το τύπωμα και τα ίδια τα μπλουζάκια, υπάρχει -πολύ- παλαιός εντουράς που θεωρώ σίγουρο ότι θα βοηθήσει.

Τα όποια έσοδα, ή τα δίνουμε απευθείας στις εθνικές ομάδες, ή τους αγοράζουμε κάποια ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστούν (π.χ. λάστιχα ή mousse).
ΣΗΜ: η αρχική ιδέα περί οικονομικής ενίσχυσης -τουλάχιστον εδώ- ανήκει στον V-strommer. Απλώς με τον παραπάνω τρόπο πιστεύω ότι είναι πιο 'ραφιναρισμένη'. :beer:

zubitos
09/06/2008, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

Τι λέτε λοιπόν?



Τα όποια έσοδα, ή τα δίνουμε απευθείας στις εθνικές ομάδες, ή τους αγοράζουμε κάποια ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστούν (π.χ. λάστιχα ή mousse).



:a23: :a23: :a23: :a23:


Μαζί σου πρόεδρα!!!


να βοηθήσουμε και στην προώθησή τους αμα λάχει.

Εχουμε και τον Ιατρόδικα που είναι και έμπορας. :lol:


Αντε ρε να πάρετε όλοι να αλλάζετε και κανα μπλουζάκι στις Σέρρες,μην βρομήσουμε κιόλλας
μια εβδομάδα εκει πάνω.:lol:

tati
09/06/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Τα όποια έσοδα, ή τα δίνουμε απευθείας στις εθνικές ομάδες, ή τους αγοράζουμε κάποια ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστούν (π.χ. λάστιχα ή mousse).


count me in

marios8
09/06/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Τι λέτε λοιπόν?




+1 :a013:

iatrodikastis
09/06/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αντιγράφω από το ktmtalk.com......



και το link με το μπλουζάκι....
http://www.isde4teamusa.com/Beff%202008.htm

το οποίο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο....

αλλά για τον σκοπό του είναι μια χαρά.

Τι λέτε λοιπόν?

Πιστεύω ότι ο kostasyz μπορεί να 'φτιάξει' (μακετάρει) ένα αξιοπρεπές μπλουζάκι..
ένας θα αναλάβει να το φτιάξει, οι υπόλοιποι μπορούν να σχολιάσουν - επίσης υπάρχει και σχετική στενότης χρόνου....

Ακόμα και για το τύπωμα και τα ίδια τα μπλουζάκια, υπάρχει -πολύ- παλαιός εντουράς που θεωρώ σίγουρο ότι θα βοηθήσει.

Τα όποια έσοδα, ή τα δίνουμε απευθείας στις εθνικές ομάδες, ή τους αγοράζουμε κάποια ανταλλακτικά που μπορεί να χρειαστούν (π.χ. λάστιχα ή mousse).
ΣΗΜ: η αρχική ιδέα περί οικονομικής ενίσχυσης -τουλάχιστον εδώ- ανήκει στον V-strommer. Απλώς με τον παραπάνω τρόπο πιστεύω ότι είναι πιο 'ραφιναρισμένη'.


Αναλαμβάνω την χονδρική διάθεση.
Θα ρίξω και τον zid στο υποκατάστημα λιανικής στην πηγή....
Προχωράμε. :beer: