PDA

View Full Version : δε με παει...Επεσα...



jfx
27/05/2008, 19:26
ΕΠΕΣΑ. η μαλλον με εριξαν...

Με εριξαν... και ισα που εκλεισα ενα μηνα μαζι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57808) της....:(
Σωματικά εγω δεν επαθα τιποτα. ενα μικρο εγκαυματακι τριβης για το οποιο θα γραψω καποια αλλη στιγμη.
Ψυχολογικά ομως...:sad: χαλια, οταν βλεπεις αυτο το θεαμα και ξερεις οτι κατω απο το κουτι ειναι τοσων ημερων δουλεια και ενα μηχανακι με το οποιο εχω αρχισει να δενομαι.

Τραγικη ειρωνεια... πηγαινα βολτιτσα με αφορμη να παρω το κρανακι που ηθελα τοσο πολυ(φωτογραφια εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57808) λιγα ποστ πιο κατω.)...


Περασε μια μερα πλεον κι εχω ηρεμησει αρκετα. επειδη πηγε ο γερανος το μηχανακι στο συνεργειο τωρα, δεν ξερω ποια ακριβως ειναι η διαδικασια. πρεπει να παρω την ασφαλιστικη για να ερθει ο πραγματογνωμονας? θα ερθει οποτε θελει αυτος? σε περιπτωση που τα βρουμε με τον πραμγατογνωμονα τι χαρτια πρεπει να παω στην ασφαλιστικη για να αποζημιωθω?(υπ'οψιν ο αλλος υπεγραψε οτι εχει υπαιτιοτητα 100%)

Ακομα παρακαλω οποιος ξερει καλα τις διαδικασιες αυτες με τις ασφαλιστικες ας μου στειλει ενα pm για καποιες παραπανω ερωτησεις...

ας μη ξανατυχει σε κανεναν...

jfx
27/05/2008, 19:27
...


132061

apav
27/05/2008, 19:38
:eek:

Που είσαι εκεί; Τροχαία ήρθε; Επικοινώνησες με την ασφαλιστική σου;

jfx
27/05/2008, 19:48
ημουν περιπου στη σελλα σαν να καθομουν καπως. η ολοσωμη εκανε δουλεια, σαν να ξαπλωσα σε στρωμα οταν επεσα.

ηρθε και η τροχαια και η ασφαλιστικη. συγκεκριμενα η φροντιδα ατυχηματος. εβγαλαν ολοι φωτογραφιες και υπογραψαμε και οι δυο και σε χαρτια της τροχαιας και της ασφαλιστικης)

Και μια λεπτομερεια, οι μπροστινοι τροχοι του αυτοκινητου ειναι στο αερα. παταγε φρενο ο οδηγος αλλα λογω του οτι το ABS εβλεπε κοκκαλομενους τροχους, δεν φρεναρε καθολου. και ενω δεν ειχαμε μεγαλη ταχυτητα, συρθηκαμε, εγω η μηχανη και το αυτοκινητο για καμια πενηνταρια μετρα. η μηχανη φρεναρε πρακτικα το αυτοκινητο...
το μεγαλυτερο μερος του μανιταριου της, ελιωσε, και το ψαλιδι εγινε καπως ετσι...



(ετοιμαζω ποστ για τα γαντια...)

jfx
27/05/2008, 19:49
...


132066

apav
27/05/2008, 19:55
Σε πήγε 50m και δεν σε πήρε από κάτω! :eyepop:

Από την στιγμή που έχει έρθει ασφαλιστική-Τροχαία, δεν θα ανησυχούσα. Συνεχή επικοινωνία μαζί τους και θα σε πληρώσουν μέσω φιλικού διακανονισμού. :wave2:

gkmaggas
27/05/2008, 19:57
Φιλε εσυ εισαι καλα???Αυτο μετραει τελικα.Για τα υπολοιπα υπομονη....:wave2:

jfx
27/05/2008, 19:58
προσφατα ειχα παρει και Φοραγα τα γαντια RICHA GP TOP. Υποτιθεται τα πιο RACING γαντια της εταιρειας. Και υποτιθεται και αρκετα ασφαλη...

Μετα απο το ατυχημα ειδα οτι εγω δεν εχω χτυπησει πουθενα ΕΚΤΟΣ απο τα αριστερο χερι οπου το γαντι ειχε σκιστει. Εμεινα εκπληκτος καθως ειδα οτι το γαντι Δεν ειχα συρθει τοσο πολυ ωστε να τρυπησει το δερμα απο το οποιο ειναι φτιαγμενο αλλά ειχαν σκιστει οι ραφες μεταξυ των δερματων.
σημειωνω οτι η ταχυτητά μας δεν ηταν πολυ μεγαλη(γυρω στα 70 πιστευω) καθως μπροστα μας ηταν 2 νταλικες.

Το αποτελεσμα ειναι ενα μικρο εγκαυμα απο την τριβη του χεριου με την ασφαλτο.Θεωρω οτι τα γαντια δεν ανταποκριθηκαν οπως επρεπε.

Μερικες φωτογραφιες...



(εβαλα ενα κομματι χαρτι μεσα για να φαινεται...


132074

jfx
27/05/2008, 20:06
...


132083

Sapadak
27/05/2008, 20:13
Περαστικα σου...

Απιστευτο που τη "πηδηξες" μονο με εγκαυμα στο χερι!

Στειλε ενα mail στη richa δειχνοντας μερικες φωτο να δουμε τι θα σου πουν


ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΦΙΛΕ

jfx
27/05/2008, 20:20
...Αυτα.
θα επικοινωνησω και με τη Richa να τους εκφρασω τα παραπονα μου απλά τα αναφερω εδω για να ακουσω καποια γνωμη παραπανω και αν αυτο ειναι φυσιολογικο για ενα τετοιο γαντι...


132087

Sapadak
27/05/2008, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
...Αυτα.
θα επικοινωνησω και με τη Richa να τους εκφρασω τα παραπονα μου απλά τα αναφερω εδω για να ακουσω καποια γνωμη παραπανω και αν αυτο ειναι φυσιολογικο για ενα τετοιο γαντι...


Δεν μου μοιαζει φυσιολογικο μιας και εχει ανοιξει ολη η ραφη του.


Αν θελεις κρατα μας ενημερους με την επικοινωνια σου με τη ριτσα

bentouza
27/05/2008, 21:07
περαστικα!
πας εγινε αυτο;:eyepop:
παραβιασε καποιος απ'τους δυο σας προτεροτητα;
και τα δερματα αλιμονο αν αντεχαν σαν υλικο(δερμα) και σκιζοντουσαν στις ραφες.δωρον αδωρο.δεν μπας και απτην ελληνικη αντιπροσωπια εκτος απτο μειλ;;

jfx
27/05/2008, 21:42
εννοειται οτι θα κραταω ενημερωση για την επικοινωνια μου με την εταιρεια. η αντιπροσωπεια ειναι η μοτοδυναμικη (αντιπροσωπος και της γιαμαχα). θα επικοινωνησω και με αυτους.


οι αποψεις μας διίστανται στο πως εγινε ακομα κι αν υπογραψε οτι φταιει 100%. γενικά παντως
με χτυπησε απο πισω και μετα πατησε τη μηχανη και το συστημα αυτο με εσπρωχνε εμενα που ημουν μπροστα. δεν ηταν μετωπική. στο ιδιο ρευμα ημασταν...

σημειωνω οτι εγινε στο εθνικο οδικο δικτυο, οχι μεσα σε πόλη.

trigger
27/05/2008, 22:16
Φίλε εσύ δεν έπεσες, ο τύπος σε πήγε κούρσα!!! :eyepop:
Φρόντισε να ελεγχθεί η μηχανή στο έπακρον και αν χρειαστεί να αντικατασταθεί! Τα παιδιά που έχουν το εξουσιοδοτημένο ( κάτω από την Κορίνθου αν θυμάμαι καλά) κάνουν πολλή καλή δουλειά!
Να θυμάσαι οτι είσαι πολύ τυχερός! :beer:

castoras
27/05/2008, 23:10
Περαστικά ρε φίλε και σε σένα και στην κούκλα σου...και μπράβο σου γιατί είσαι πολύ ψύχραιμος...(αν έβλεπα έτσι αυτό το διαμάντι θα έπεφτα στα χάπια)!!
Δεν πιστεύω να έχεις θέμα με την ασφάλεια,αφού έχεις δυο πηγές που κατέγραψαν το συμβάν

makis206
27/05/2008, 23:34
Όσο και να πονάει η ψυχή βλέποντας τις εικόνες και φέρνοντας τις στιγμές στο μυαλό εσύ είσαι καλά και μας το διηγήθηκες, αυτό μετράει και μόνο !

Οι στεναχώριες περνάνε και τα σίδερα φτιάχνουν ! :beer: :beer:

arxaios
27/05/2008, 23:37
Aν σε χτύπησε από πίσω ........... 100% σε πληρώνει !!!
Αν η μηχανή είναι καινούργια (μέχρι 2 ετών) ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!! Ακόμα και για την παραμικρή γρατσουνιά !!! ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ Ή ΒΑΜΜΕΝΟ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΟ και ΖΗΤΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ !!!

zolotas
27/05/2008, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Περαστικά ρε φίλε και σε σένα και στην κούκλα σου...και μπράβο σου γιατί είσαι πολύ ψύχραιμος...(αν έβλεπα έτσι αυτό το διαμάντι θα έπεφτα στα χάπια)!!
Δεν πιστεύω να έχεις θέμα με την ασφάλεια,αφού έχεις δυο πηγές που κατέγραψαν το συμβάν

εσυ το εχεις φιλοσοφησει το ζητημα .......:lol: ......χαλασε η νεολαια ,νομιζα επαιρνε μονο πρεζα :rolleyes:

xampos
27/05/2008, 23:46
:eyepop: perastika file kai to mixanaki tha ftiaxtei :beer:

id12586
27/05/2008, 23:51
Περαστικά φίλε μου και να λές πάντα ότι είσαι τυχερός. Πίστεψε με με αυτά που είδα ενα μήνα μέσα στο νοσοκομείο, άλλαξα άποψη για πολλά. Με έκανε να θυμηθώ ότι υπάρχουν χειρότερα. Πολύ πολύ χειρότερα. :winka:

Μόλις αναρρώσω εγώ και οι μηχανές μας φύγαμε για βόλτα λέμε! :beer:

Μια ερώτηση. Φόραγες το Caberg?

sakisvolos
28/05/2008, 00:09
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ρε μεγάλε τι να πω? Ποτέ ξανά! Είχες μεγάλη τύχη λέμε!

Ταξιδευτής
28/05/2008, 00:27
:eyepop: :eyepop: :eyepop: Τι ειπες τωρα ρε συ!!!
Αφου εισαι εσυ καλα ολα τα αλλα φτιαχνονται αδερφε! :wave2:
Και μην μασας καθολου! Αφου ηρθε απο πισω φταιει 110%! Δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!

Περαστικα και σε σενα και στην κουκλα σου! Και μακαρι αυτο να ειναι κ το τελευταιο! :wave2:

castoras
28/05/2008, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
εσυ το εχεις φιλοσοφησει το ζητημα .......:lol: ......χαλασε η νεολαια ,νομιζα επαιρνε μονο πρεζα :rolleyes:


Όλοι έχουμε στο σπίτι DEPON!!:rotflmao:

jfx
28/05/2008, 01:03
το μηχανακι δεν εχει κλεισει δυο χρονια απο την πρωτη αδεια κυκλοφοριας(σε ενα μηνα κλεινει δυο χρονια)....
σε αυτη την περιπτωση εχω δικαιωμα να ζητησω αλλαγη και σε καποιο ανταλλακτικο που εχει μονο μια ψηλη ψηλη γρατζουνια ας πουμε?


σας ευχαριστώ πολύ ολους για τις απαντησεις. και φυσικα το πιο σημαντικο ειναι οτι ειμαι αρτιμελης ομως αυτα τα σιδερα εγω τα μεταφραζω σε χρόνο...:sad:
και ο χρόνος ειναι ο,τι πολυτιμοτερο για μενα μιας και ειναι περιορισμενος.

ξαναλεω πως οποιος ξερει καλα θεματα αποζημιωσεως απο ασφαλιστικες κτλ ας μου στειλει ενα pm ακομα και με ενα τηλεφωνο του για να τον ρωτησω καποια πραγματακια που θελω.

και παλι ευχαριστώ σας...



Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586


Μια ερώτηση. Φόραγες το Caberg?

Ναι αυτο φοραγα και πηγαινα να παρω
το shoei...
ομως πιστευω δεν βρηκε κατω. δεν ειδα πανω του γρατζουνιες ουτε θυμαμαι να χτυπησε.

devil's animal
28/05/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:eyepop: :eyepop: :eyepop: Τι ειπες τωρα ρε συ!!!
Αφου εισαι εσυ καλα ολα τα αλλα φτιαχνονται αδερφε! :wave2:
Και μην μασας καθολου! Αφου ηρθε απο πισω φταιει 110%! Δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!

Περαστικα και σε σενα και στην κουκλα σου! Και μακαρι αυτο να ειναι κ το τελευταιο! :wave2:


+636

περαστικα σου και καλα ξεμπερδεματα...
:wave2:

cityfly
28/05/2008, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
το μηχανακι δεν εχει κλεισει δυο χρονια απο την πρωτη αδεια κυκλοφοριας(σε ενα μηνα κλεινει δυο χρονια)....
σε αυτη την περιπτωση εχω δικαιωμα να ζητησω αλλαγη και σε καποιο ανταλλακτικο που εχει μονο μια ψηλη ψηλη γρατζουνια ας πουμε?




περαστικά σου καταρχήν


τι θα πει μια γρατζουνιά;
η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να φέρει τη μηχανή στην κατάσταση που ήταν πριν το ατύχημα, αν η γρατζουνιά δεν υπήρχε πριν οφείλει να το αλλάξει
εννοείται φυσικά ότι το ίδιο ισχύει και για τον εξοπλισμό σου
:wave2: :wave2:

kalesin
28/05/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
....... το πιο σημαντικο ειναι οτι ειμαι αρτιμελης ομως αυτα τα σιδερα εγω τα μεταφραζω σε χρόνο...:sad:
και ο χρόνος ειναι ο,τι πολυτιμοτερο για μενα μιας και ειναι περιορισμενος.



το πιο σημαντικο κ πολυτιμο ειναι η υγεια σου..
το λες κ μονος σου
τα σιδερα φτιαχνονται, θα σε ταλαιπωρησουν λιγακι οι διαδικασιες, αλλα να θυμασαι οτι τουλαχιστον εισαι καλα

:beer: :beer: :beer:

McTalas
28/05/2008, 13:30
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

τι λες τωρα???

περαστικα σου φιλε και γα τα αλλα μην χολοσκας.
λογω το οτι ειμαι και εγω παθων αναλογης περιπτωσης θα σου πω να μην αγχωνεσε, εφοσον ηρθε η τροχαια και εχεις το ΤΟΤΑ εισαι μια χαρα!!!

ακου τωρα (ή μαλλον καλυτερα διαβασε τωρα) πως εχει η ολη διαδικασια.
περενθεση τι ασφαλεια εχεις? κλεινει η παρενθεση.

σε συνενοηση με τον ασφαλιστι σου κλεινεις ραντεβου με τον πραγματογνωμωνα αλλα πολυ συμαντικο να εισαι και εσυ εκει οταν θα γινει το τσεκαρισμα. Φυσικα και θα απαιτησεις αλλαγη στα παντα!! οτι εχει εστω και μια μικτη γρατζουνια θα αλλαχτει ουτε λογος για επισκευη σε ολα αντικατασταση !!! εγω αλλαξα ολοκληρη ουρα γιατι ειχε μια γρατζουνια (βαθια ομως) απο την μια μερια.
αυτα και περαστικα σου! η ολη ιστορια θα παρει κανενα διμηνο περιπου οποτε υπομονη!

XJR_Billy
28/05/2008, 13:56
Περαστικά φίλε σε σένα και το μωρό σου!

Είσαι στ' αλήθεια τυχερός που δεν χτύπησες περισσότερο...

Άντε, με το καλό να την ξανακαβαλήσεις σαν καινούργια σύντομα!

DimChios
28/05/2008, 14:26
διαβαζοντας το πρωτο σου ποστ που δεν εχεις γραψει λεπτομερειες για το ατυχημα, ενα επιφωνημα "ω ρε πουστη μου" μου βγηκε αβιαστα μολις ειδα τη φωτό!

Προχωρωντας παρακατω και βλεποντας και τη 2η με το ψαλιδι, αλλο ενα ιδιο ξανα...

Παρακατω, διαβαζοντας το τι εγινε μια ανακουφιση που εισαι καλα αλλα παραλληλα ενιωσα το καημό και το πληγωμενη σου ψυχολογια!

Στο προκείμενο... υπομονη και σκεψου ποσο χειροτερα μπορουσες να εισαι! Κυνηγα τη RICHA, δε χανεις τπτ αντιθετως θα μαθουμε κι εμεις κατι παραπανω, εσυ θα παρεις ενα καινουριο ζευγαρι γαντια, κι αυτοι θα μαθουν οτι δεν ειμαστε μαλακες!

Στον τυπο-τυπισσα, μη χαλαρωσεις αν και αφου καταγραφηκε το συμβαν λογικα δε φοβασαι τπτ, απλα μπορει να σε καθυστερισει αν μλκιστει!
Εμενα περασε με κοκκινο μια, παραδεχτηκε και υπεγραψε στην αστυνομια οτι φταιει, αλλα αν δε τη κυνηγαγα να κανονισει με τον ασφαλιστη της για τις απαραιτητες ενεργειες, ισως να ετρεχα ακομα!

Υπομονη λοιπον και ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

stavrogin
28/05/2008, 15:17
Φιλε εισαι πολυ τυχερος που δε χτυπησες.Μην απογοητευεσαι. Εσυ να σαι γερος και τα υπολοιπα εν καιρο.

ledz
28/05/2008, 17:03
Ειμαι ο Μιχαλης που ηταν δικαβαλο στο Φ. την Πεμπτη που περασε, στη βολτα

Κατ'αρχας περαστικα

Κατα δευτερο υπομονη ολα θα φτιαξουν (αν και καταλαβαινω το σπασιμο - ουτε μηνας δεν ειναι).

Ατιμο ματι :(

orangefactor
28/05/2008, 17:06
πωπω ρε φιλε στεναχωρηθηκα τωρα...κ επειδη το εχεις πολυ λιγο καιρο αλλα κ γιατι το μηχανακι μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κ σκεφτομαι να ειναι το επομενο μου,αλλα αυτο ειναι ασχετο.
τεσπα εσυ να εισαι καλα κ τα αλλα φτιαχνοντα υπομονη κ κουραγιο θελει.
ποτε ξανα αλλα να σε συρει ρε πστ μου 50 μετρα??δεν ειδε οτι φρεναρες να σε σκοτωσει ηθελε?

hercul
28/05/2008, 17:42
Περαστικά ρε φίλε και ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!
Αφού δεν χτύπησες εσύ τώρα θα κάνεις απλά υπομονή γιατί η διαδικασία είναι κουραστική!

Και μένα με χτύπησε αυτοκίνητο πριν 2 μήνες και αυτές τις μέρες περιμένω την αποζημίωση!
Δεν πρέπει να χάσεις τον τσαμπουκά σου τους μήνες που ακολουθούν και να απαιτείς από την ασφαλιστική του τύπου τα ΠΑΝΤΑ, ρούχα εξοπλισμό και την μηχανή σου ολοκαίνουρια ξανά!
Πρέπει να στα πληρώσουν όλα!

Αν έχεις κάποια απορία με την διαδικασία στείλε μΕ ενα πμ να σΕ πω!
Η μέρα που θα ξαναπάρεις την κούκλα σου θα σε αποζημιώσει για όλα αυτά!
:beer:

Κουράγιο φίλε!! :wave2:

jfx
28/05/2008, 19:39
ρε παιδια σας ευχαριστω πραγματικά ολους για τις απαντησεις και τις συμβουλες.

Περιμενετε νεα απο την επικοινωνια μου με τη RICHA. :rolleyes:

TROOPER
28/05/2008, 19:46
περαστικα ρε φιλε....!

:beer:

nantin
28/05/2008, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
διαβαζοντας το πρωτο σου ποστ που δεν εχεις γραψει λεπτομερειες για το ατυχημα, ενα επιφωνημα "ω ρε πουστη μου" μου βγηκε αβιαστα μολις ειδα τη φωτό!

Προχωρωντας παρακατω και βλεποντας και τη 2η με το ψαλιδι, αλλο ενα ιδιο ξανα...

Παρακατω, διαβαζοντας το τι εγινε μια ανακουφιση που εισαι καλα αλλα παραλληλα ενιωσα το καημό και το πληγωμενη σου ψυχολογια!

Στο προκείμενο... υπομονη και σκεψου ποσο χειροτερα μπορουσες να εισαι! Κυνηγα τη RICHA, δε χανεις τπτ αντιθετως θα μαθουμε κι εμεις κατι παραπανω, εσυ θα παρεις ενα καινουριο ζευγαρι γαντια, κι αυτοι θα μαθουν οτι δεν ειμαστε μαλακες!

Στον τυπο-τυπισσα, μη χαλαρωσεις αν και αφου καταγραφηκε το συμβαν λογικα δε φοβασαι τπτ, απλα μπορει να σε καθυστερισει αν μλκιστει!
Εμενα περασε με κοκκινο μια, παραδεχτηκε και υπεγραψε στην αστυνομια οτι φταιει, αλλα αν δε τη κυνηγαγα να κανονισει με τον ασφαλιστη της για τις απαραιτητες ενεργειες, ισως να ετρεχα ακομα!

Υπομονη λοιπον και ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!

:beer: :beer: :beer: :wave2:


εχεις πολυ δικιο το παλικαρι πρεπει να ενημερωσει και την ασφαλισστικη του γιατι εμενα με τρακαρε ενας μια φορα και ενω μου υπογραψε πηγε στην ασφαλιστικη του και ελεγε οτι φταιω εγω .ευτυχως ειχα τα χαρτια . φιλε περαστικα δυστυχως απο τι στιγμη που κυκλοφορουμε στους δρομους αυτα ειναι στο προγραμμα εκτος αν το γυρισεις στα χωματινα οπως εκανα εγω που το νορμαλ ειναι να πεφτουν και να κοπανιουνται οι μοτοσυκλετες .πεφτει και γουσταρεις να τη βλεπεις .φιλε σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να μεινει το γαμω ματι τους σε αυτο . μη δουν ανθρωπο να χαιρεται να τον ματιαξουν :wave2: :wave2: :wave2:

Aggelos_SV
28/05/2008, 23:47
Kαλά το πουλί του έπαιζε ο άλλος που σ'έριξε?Πώς έγινε αυτό???:confused:
Κρίμα,καινούριο μηχανάκι,όταν είδα το ψαλίδι...:sad:

Τα γάντια είναι επιεικώς απαράδεκτα.Τα δικά μου (alpinestars) μετά από τούμπα με ...χλμ/ώρα μόνο γδαρσίματα είχαν και ένα πολύ μικρό τρύπημα στην παλάμη.Και μίλάμε για πολλά μέτρα σούρσιμο με ...χλμ/ώρα

elmariacci
29/05/2008, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Φιλε εισαι πολυ τυχερος που δε χτυπησες.Μην απογοητευεσαι. Εσυ να σαι γερος και τα υπολοιπα εν καιρο.

+1000...

Ρε jfx ειπες οτι σε ριξανε,εδω παραλιγο να περασουν απο πανω σου ρε φιλε...:eyepop: :eyepop: :eyepop:
Και παλι περαστικα και καλα ξεμπερδεματα,και οπως ειπε καποιος πολυ τυχερος φιλε...

Εχετλαίος
29/05/2008, 07:34
Είχες τύχη βουνό!
Περαστικά σου και να είσαι πάντα τόσο τυχερός και γερός!
Και όπως είπαν και οι άλλοι, μη στεναχωριέσαι, τα σίδερα φτιάχνουνε. Μετράει μόνο το ότι είσαι αβλαβής!
:wave2:

George-3-
29/05/2008, 16:54
den ekatsa na ta diavaso ola alla pigaine oti eksoplismo epathe zimia sto synergeio na ta traviksei foto o pragmatognomonas

mourgakos
30/05/2008, 21:57
:eyepop:

τι ναπω,,,,,,,,,


εσυ να εισαι καλα,και τουλαχιστον προσπαθησε οσο μπορεις να μην ζημιωθει και η
τσεπη σου με τους μαλακιους που κυκλοφορουν....:sad:

cartman
02/06/2008, 00:48
Φίλε τώρα είδα το θέμα αυτό και με αφορμή αυτό είδα και το άλλο που την πήρες! Πολύ κρίμα ρε γμτ! Φτάνει όμως που είσαι καλά και αφού υπέγραψε ο άλλος θα στην κάνει καινούργια!
Εύχομαι ποτέ ξανά!

jfx
07/06/2008, 11:42
Περασαν 8 μερες απο τοτε που τους εστειλα το email στη richa.
Ακόμα δεν εχω παρει καμια απαντηση και γι αυτο τους το ξαναεστειλα σημερα, σημειωνοντας οτι ειναι η δευτερη φορα που το στελνω μετα απο 8 μερες αναμονης. θα περιμενω ακομα μια εβδομαδα για απαντηση.

jfx
17/06/2008, 11:59
Παρακάτω το γράμμα που εστειλα στη RICHA.

----------------------------------------------------
Dear sirs,

Having safety as my priority in my riding, I recently purchased a pair of racing

gloves produced by your company (RICHA GP TOP RACE 2008-Black-SIZE Small) from your

authorised reseller in Greece (MOTODYNAMICS).

Unfortunately on the 26th of May this year I had an accident with my motorcycle.

The safety equipment, including helmet, suit, and boots was remotely scratched, and I

myself was only hurt on my left hand.

Regarding the gloves, I was not satisfied, as despite my fall not being very hard, the

glove on my left hand was far from protecting it.

To be more specific, after the left glove only mildly touched the asphalt roadway,

the seams of the glove were torn, and my hand was exposed, therefore a burn was

caused.

You can find the photographs in reference with the accident here ->
<http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60139>.
Upon your request I can also ship you the pair of gloves in question.


Leather riding apparel is considered to be superior to apparel made out of other

materials, due to the fact that it resists friction more effectively.
This however, is of no use when the pieces of leather of which the equipment is

consisted- in this case, the glove- cannot be held together and the seams are so

easily destroyed.


I would like your opinion on the subject, as this matter could be considered

manufacturer negligence, although if that is the case I assume I deserve a replacement

of the defective pair of gloves.



This message as well as your responce will be published on greek and international

motorcycle internet forums.


I am expecting your reply soon.


Best regards,
{......}
------------------------------------------------

jfx
17/06/2008, 12:04
Την απαντηση την πηρα απο τη μοτοδυναμική, οπου η richa προωθησε το μηνυμα μου.


--------------------------------------------------
Αγαπητέ κύριε {...........},

Καταρχάς θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την εμπιστοσύνη που δείχνετε
στα προϊόντα της ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ και να σας συγχαρούμε για την υπεύθυνη στάση
σας ως μοτοσυκλετιστή καθώς όπως αναφέρετε χρησιμοποιείτε πλήρη εξοπλισμό.

Ο προμηθευτής οίκος RICHA μας προώθησε το μήνυμα σας σχετικά με το προϊόν
GP TOP και τη δυσαρέσκεια σας σχετικά με αυτό. Διαβάσαμε με προσοχή τις
επισημάνσεις σας και ομολογούμε ότι μας προκαλούν έκπληξη καθώς τα προϊόντα
RICHA (και ειδικά τα γάντια) φημίζονται για την κορυφαία ποιότητα
κατασκευής και εφαρμογής τους και την τελευταία δεκαετία που η εταιρεία μας
αντιπροσωπεύει την RICHA στην ελληνική αγορά τα παράπονα που έχουμε δεχτεί
σχετικά με την ποιότητα των προϊόντων της είναι σχεδόν μηδαμινά.

Όπως είναι κατανοητό η φύση κάθε πτώσης είναι διαφορετική και ανάλογα με
αυτή μπορεί να προκληθεί ζημιά σε μέρος του εξοπλισμού αναβάτη,
συμπεριλαμβανομένων των γαντιών, ακόμα και αν το προϊόν δεν είναι
ελλατωματικό. Ως εκ τούτου θα θέλαμε να σας ζητήσουμε να μας στείλετε (μέσω
του συνεργάτη μας στην Πάτρα, κου Ζαπάντη) τα συγκεκριμένα γάντια για
έλεγχο (όπως μας ζήτησε και ο προμηθευτής οίκος) ώστε να διαπιστώσουμε το
ακριβές πρόβλημα που το προϊόν ενδέχεται να έχει. Παράλληλα -και ως ένδειξη
καλής θέλησης- θα προβούμε στην αντικατάσταση των γαντιών σας τα οποία και
θα παραλάβετε επίσης μέσω του συνεργάτη μας.

Με εκτίμηση,
{........}
Group Product Manager


----------------------------------------------------

Αν και η απαντηση εκανε να ερθει 10 μερες, με ικανοποιησε τουλαχιστον εμενα.
Κυριως γιατι μου ειπανε να τους στειλω τα παλιά να τα δούνε κι οχι απλά να μου στειλουν ενα ζευγαρι καινουρια για να μην το κανω βουκινο.

ledz
17/06/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
....

Ωραιος, καλως ξεμπερδεψες μ'αυτο.

Αν κι εγω θα ζηταγα επιστροφη χρηματων και θα 'παιρνα Spidi, αλλα εγω ειμαι Spidakias (οχι speedakias)

Εχετλαίος
17/06/2008, 13:44
Είναι γεγονός ότι η Μοτοδυναμική προσέχει τον πελάτη.
Μας έχουν κατά καιρούς αντικαταστήσει διάφορα προιόντα (γάντια, μπουφάν, κράνος) με απλή επιστροφή των ελλατωματικών μοντέλων για έλεγχο.
Και ειδικά σε ότι αφορά στην αντιπροσώπευση της ΥΑΜΑΗΑ πιστεύω ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά (υποκειμενική άποψη που ενδεχομένως να υπόκειται σε αμφισβήτηση από κάποιον άλλο).
:wave2: