PDA

View Full Version : Το νέο project του Στέλιου Κούλογλου και της ομάδας του Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα



Σελίδες : [1] 2

SpeakeasyBlues
27/05/2008, 23:31
Το νέο project του Στέλιου Κούλογλου και της ομάδας του Ρεπορτάζ Χωρίς Σύνορα:
http://www.banana-republic.gr/


και μπορειτε να δειτε/dl την εκπομπη του

ΕΠΙΒΙΩΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ 700 ΕΥΡΩ

Καλο θα σας/μας κανει...

700_Thespieis
28/05/2008, 02:41
Ειμαι Αμστερνταμ σαν το παιδι στο βιντεο..Οπως τα λεει ειναι δυστυχως παιδες:( Και οπως ειπε και ο Λαζοπουλος η γενια μου 8α αποτελεσει το επομενο μεταναστευτικο ρευμα μετα τους παππουδες μας που πηγαινανε Αμερικη και Γερμανια για ενα καλυτερο αυριο..


Τουλαχιστον 8α χουμε να χαιρομαστε ξαν8ες μπουκλες :lol:

airamhag
28/05/2008, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Ειμαι Αμστερνταμ σαν το παιδι στο βιντεο..Οπως τα λεει ειναι δυστυχως παιδες:( Και οπως ειπε και ο Λαζοπουλος η γενια μου 8α αποτελεσει το επομενο μεταναστευτικο ρευμα μετα τους παππουδες μας που πηγαινανε Αμερικη και Γερμανια για ενα καλυτερο αυριο..


+1
κ εγω το σκεφτομαι πολυ σοβαρα..
δεν ξερω ομως τι ειναι χειροτερο..
το οτι θελω να φυγω ή το οτι δεν θελω να ξαναγυρισω (παρα μονο για διακοπες)?
:look:

καμια φορα σκεφτομαι πως ο πατερας μου ηρθε πριν απο 60 χρονια στην ελλαδα απο τον ποντο ,και σημερα -για αλλους λογους- φευγω εγω απο την ελλαδα..:look:

makis206
28/05/2008, 08:15
Εμένα πάλι δεν μου πέρασε ποτέ απ'το μυαλό αλλά προχτές κάτι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59911) μ'έβαλε σε βαθιές σκέψεις..:look:


:lol: :lol:

betrayer
28/05/2008, 08:49
Ούτε κι εγώ το σκεφτόμουν, μέχρι που έμαθα ότι στην Βουλγαρία αγοράζεις στρέμμα με 1200 euro max :beer:
Σοβαρά τώρα, η κατάσταση είναι τόσο ρευστή παγκοσμίως που νομίζω ότι οποιαδήποτε απόφαση τώρα για μετανάστευση θα είναι λανθασμένη.

Ταξιδευτής
28/05/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από 700_Thespieis
Ειμαι Αμστερνταμ σαν το παιδι στο βιντεο..Οπως τα λεει ειναι δυστυχως παιδες:( Και οπως ειπε και ο Λαζοπουλος η γενια μου 8α αποτελεσει το επομενο μεταναστευτικο ρευμα μετα τους παππουδες μας που πηγαινανε Αμερικη και Γερμανια για ενα καλυτερο αυριο..


Τουλαχιστον 8α χουμε να χαιρομαστε ξαν8ες μπουκλες :lol:

+1

Ειναι τραγικο τελικα... Μετα απο τοσες γενιες που παλευαν για κατι καλυτερο (και τα κουτσοκαταφερναν) ποτε δεν πιστευα οτι εμεις θα ημασταν η γενια που θα παει πισω αντι για μπροστα.

Ακουγα παντα απο γονεις κλπ οτι "εμεις δουλευουμε για να εχουν τα παιδια μας μια καλυτερη ζωη"...
Τι να πεις ομως τωρα που με τα λεφτα που (ΔΕΝ) παιρνουμε οχι μονο δεν μπορουμε να προσφερουμε στα παιδια μας μια καλυτερη ζωη, αλλα ουτε καν να συντηρησουμε εμας!

Εγω πχ με τα λεφτα που παιρνω το μηνα δεν θα μπορουσα με τιποτα να κανω οικογενεια. Και αντε, να βρεις μια κοπελα που δουλευει και αυτη κ ετσι βοηθαει στο κοινο ταμειο. Αν δεν δουλευει η αν δεν ΜΠΟΡΕΙ να δουλεψει (πχ αλλοδαπη); Ποσο να δουλεψει κανεις σε καφετερια πια;
Το λεω γιατι το εχω ζησει και αυτο δυστυχως... :sad:

Αυτο που πριν χρονια ξεκινησε στο ψιλοαστειο, τελικα κατεληξε να ειναι μια ΣΚΟΤΕΙΝΗ πραγματικοτητα... Τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο και το μελλον.... ουτε να το σκεφτομαι!

Ωραια γενια ε; Ανθρωποι που δεν τολμανε οχι να εχουν ονειρα, αλλα ουτε να σκεφτονται καν το μελλον.... :sad:
Εγω το εχω αποδεχτει οτι δυστυχως δεν θα μπορεσω να αφησω τιποτα στα παιδια μου... :(

Μεταναστες για να βρουμε δουλεια μπας και κανουμε ποτε τιποτα... :sad:

PanVas
28/05/2008, 10:34
Υπερβολές...

:a55:

Cpt. Haddock
28/05/2008, 12:37
:wave2:


132153

MikeG
28/05/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wave2:

Πολύ σωστό Captain, όποιος & αν είναι ο δημιουργός του.... :bigcry: :bigcry: :wave2:

Anty12
28/05/2008, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:wave2:


:lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol: :beer: :beer:



Cap10 άσχετο...η σπουδή Leonardo είναι? Αν ναι ποιά??

Cpt. Haddock
28/05/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Cap10 άσχετο...η σπουδή Leonardo είναι? Αν ναι ποιά??

Τριστανο και Ιζόλδη υποτίθεται οτι απεικονίζει, αν και τωρα που το κοιτάω, όντως φέρνει σε Leonardo :wave2:

the who
28/05/2008, 21:23
Δεν μου λετε ολοι εσεις της γενιας των 700 ευρω(κι εγω καπου εκει ειμαι κι ας ειμαι μεγαλυτερος σε ηλικια,για να μην παρεξηγηθω) ξερετε τι "καθαριζει" ετησιως ο κυριος Κουλογλου καθε χρονο?(αν θυμαμαι καλα ειναι πανω απο 10 χρονια η εκπομπη του).
40.000 με 50.000 χιλιαρικακια ευρω.Τοσα παιρνει ο αγωνιστης κυριος Κουλογλου.
Για ξανασκεφτειτε το λοιπον.Επανασταση εκ του ασφαλους νομιζω λεγεται.
:beer:

THEOD
28/05/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν μου λετε ολοι εσεις της γενιας των 700 ευρω(κι εγω καπου εκει ειμαι κι ας ειμαι μεγαλυτερος σε ηλικια,για να μην παρεξηγηθω) ξερετε τι "καθαριζει" ετησιως ο κυριος Κουλογλου καθε χρονο?(αν θυμαμαι καλα ειναι πανω απο 10 χρονια η εκπομπη του).
40.000 με 50.000 χιλιαρικακια ευρω.Τοσα παιρνει ο αγωνιστης κυριος Κουλογλου.
Για ξανασκεφτειτε το λοιπον.Επανασταση εκ του ασφαλους νομιζω λεγεται.
:beer:

Δηλαδή αν έπαιρνε κι αυτός 700 ευρώ το μήνα εσύ θα ένοιωθες καλύτερα ή μήπως η αξία του ρεπορτάζ θα άλλαζε ???

Zid
28/05/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν μου λετε ολοι εσεις της γενιας των 700 ευρω(κι εγω καπου εκει ειμαι κι ας ειμαι μεγαλυτερος σε ηλικια,για να μην παρεξηγηθω) ξερετε τι "καθαριζει" ετησιως ο κυριος Κουλογλου καθε χρονο?(αν θυμαμαι καλα ειναι πανω απο 10 χρονια η εκπομπη του).
40.000 με 50.000 χιλιαρικακια ευρω.Τοσα παιρνει ο αγωνιστης κυριος Κουλογλου.
Για ξανασκεφτειτε το λοιπον.Επανασταση εκ του ασφαλους νομιζω λεγεται.
:beer:
Αμα έπαιρνε 2000 ευρω το μήνα θα ήσουν ικανοποιημένος?:rolleyes:


Δηλαδή έπρεπε να ζει στη μιζέρια?


Ρε τι ακούμε....








:bigcry:

blackbusa
28/05/2008, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν μου λετε ολοι εσεις της γενιας των 700 ευρω(κι εγω καπου εκει ειμαι κι ας ειμαι μεγαλυτερος σε ηλικια,για να μην παρεξηγηθω) ξερετε τι "καθαριζει" ετησιως ο κυριος Κουλογλου καθε χρονο?(αν θυμαμαι καλα ειναι πανω απο 10 χρονια η εκπομπη του).
40.000 με 50.000 χιλιαρικακια ευρω.Τοσα παιρνει ο αγωνιστης κυριος Κουλογλου.
Για ξανασκεφτειτε το λοιπον.Επανασταση εκ του ασφαλους νομιζω λεγεται.
:beer:

αρα????επειδη ο Κουλογλου καταφερε με την σκληρη δουλεια του να φτασει σε ενα καλο βιωτικο επιπεδο,πρεπει να τον αφορησουμε,να λεμε καλα του κανανε του μπαγασα,και να μην ακουμε τις εκπομπες του???και μετα απορουμε γιατι μας γαμανε κανονικα....:rolleyes:

700_Thespieis
28/05/2008, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν μου λετε ολοι εσεις της γενιας των 700 ευρω(κι εγω καπου εκει ειμαι κι ας ειμαι μεγαλυτερος σε ηλικια,για να μην παρεξηγηθω) ξερετε τι "καθαριζει" ετησιως ο κυριος Κουλογλου καθε χρονο?(αν θυμαμαι καλα ειναι πανω απο 10 χρονια η εκπομπη του).
40.000 με 50.000 χιλιαρικακια ευρω.Τοσα παιρνει ο αγωνιστης κυριος Κουλογλου.
Για ξανασκεφτειτε το λοιπον.Επανασταση εκ του ασφαλους νομιζω λεγεται.
:beer:

:nono:Νομιζω εισαι πολυ λα8ος φιλε μου.Δλδ να υπο8εσω και ο λαζοπουλος σε χαλει που παιρνει τετοιους μισ8ους.

Εγω επι παραδειγματι μαρεσει που ο πιο πλουσιος αν8ρωπος στον κοσμο βγηκε και ειπε αυτα:http://www.enet.gr/online/online_fpage_text/id=18712664,46648536,40855384,32772568

Στην τελικη για να κανει ο,τι κανει νομιζω πως ουτε ειναι ευκολο ουτε ακινδυνο..καλα κανει λοιπον και τα παιρνει.

the who
29/05/2008, 05:05
Το ποσον μπορει να ειναι λαθος(μικροτερο).Θα επανελθω σ αυτο.Δεν εχει να κανει το ρεπορταζ με το οτι εχει πετυχει ο Κουλογλου σαν επαγγελματιας.Φυσικα και με χαλανε τα ποσα του Λαζοπουλου.
Ειπα εγω να κοπει η εκπομπη του?Διαβαστε το αλλο ποστ "κοπηκε το RWF".
Αυτο που λεω ειναι οτι πρεπει να βλεπουμε ολες τις οψεις του νομισματος.Οσο με χαλανε οι αμοιβες του Κουλογλου,αλλο τοσο με χαλαει το σπιτι της Δαμανακη στον Διονυσο,το γειτονικο σπιτι του Τσιπρα,οι αμοιβες του Λαζοπουλου κλπ.
:wave2:

PanVas
29/05/2008, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν μου λετε ολοι εσεις της γενιας των 700 ευρω(κι εγω καπου εκει ειμαι κι ας ειμαι μεγαλυτερος σε ηλικια,για να μην παρεξηγηθω) ξερετε τι "καθαριζει" ετησιως ο κυριος Κουλογλου καθε χρονο?(αν θυμαμαι καλα ειναι πανω απο 10 χρονια η εκπομπη του).
40.000 με 50.000 χιλιαρικακια ευρω.Τοσα παιρνει ο αγωνιστης κυριος Κουλογλου.
Για ξανασκεφτειτε το λοιπον.Επανασταση εκ του ασφαλους νομιζω λεγεται.
:beer:

Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε...
Να σου θυμίσω ότι η Μπόκοτα δούλευε στο ίδιο κανάλι με τον Κούλογλου... Και προφανώς παίρνανε τα ίδια ή παραπλήσια χρήματα... Και στην τελική δεν δήλωσε αγωνιστής. Μπερδεύτηκες φίλε μου. Αν συμμετείχε στην πολιτική, ή αν δήλωνε συνδικαλιστής θα είχες ένα δίκιο...
Ο Κούλογλου από το μηδέν σχεδίασε και δημιούργησε μία εκπομπή που δεν προϋπήρχε. κατάφερε να προσελκύσει διαφημιζόμενους.

Και ατάκες του τύπου "καθαρίζει" βγάζουν κομπλεξισμό... Μαγκιά του! Έχεις χάσει την μπάλα...

Άκου επανάσταση εκ του ασφαλούς... Τι καλά που μας άνοιξες τα μάτια...

Επαγγελματική δραστηριότητα με καλή απόδοση λέγεται! Και αν δεν έχεις την φαντασία να καταφέρεις κάτι παραπλήσιο και για τον εαυτό σου, δεν φταίει κανένας άλλος εκτός από το μυαλό σου. Ούτε οι κυβερνήσεις ούτε τα καθεστώτα, ούτε τα 700 ευρώ.

Cpt. Haddock
29/05/2008, 08:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Μην ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε...
Να σου θυμίσω ότι η Μπόκοτα δούλευε στο ίδιο κανάλι με τον Κούλογλου... Και προφανώς παίρνανε τα ίδια ή παραπλήσια χρήματα... Και στην τελική δεν δήλωσε αγωνιστής. Μπερδεύτηκες φίλε μου. Αν συμμετείχε στην πολιτική, ή αν δήλωνε συνδικαλιστής θα είχες ένα δίκιο...
Ο Κούλογλου από το μηδέν σχεδίασε και δημιούργησε μία εκπομπή που δεν προϋπήρχε. κατάφερε να προσελκύσει διαφημιζόμενους.

Και ατάκες του τύπου "καθαρίζει" βγάζουν κομπλεξισμό... Μαγκιά του! Έχεις χάσει την μπάλα...

Άκου επανάσταση εκ του ασφαλούς... Τι καλά που μας άνοιξες τα μάτια...

Επαγγελματική δραστηριότητα με καλή απόδοση λέγεται! Και αν δεν έχεις την φαντασία να καταφέρεις κάτι παραπλήσιο και για τον εαυτό σου, δεν φταίει κανένας άλλος εκτός από το μυαλό σου. Ούτε οι κυβερνήσεις ούτε τα καθεστώτα, ούτε τα 700 ευρώ.

+955 :beer:

Μην κοιτάτε τι μισθό παίρνουν οι άλλοι, κοιτάξτε πως μπορείτε να παρετε κι εσεις αντίσοιτχες απολαβές.

Πληροφοριακά, 40-50,000 ευρώ ετησίως, μπορεί να ακουγονται πολλά, αλλα ειναι ο μέσος όρος μεσαίου στελέχους σε οποιαδήποτε εταιρία (κι επειδή μπορεί ν' ακουστεί "γκλαμορους" αυτό, τέτοιες θέσεις και μισθοι σημαινουν συνήθως πανω απο 10ωρα ημερησίως - το 8ωρο το έχουμε :wave2: )

Να προσθέσω επίσης οτι ενας κρατικοδίατος διορισμένος διευθυντής υπουργείου ενδεχομένως να παίρνει περισσότερα :wave2:

Akatanomastos
29/05/2008, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν μου λετε ολοι εσεις της γενιας των 700 ευρω(κι εγω καπου εκει ειμαι κι ας ειμαι μεγαλυτερος σε ηλικια,για να μην παρεξηγηθω) ξερετε τι "καθαριζει" ετησιως ο κυριος Κουλογλου καθε χρονο?(αν θυμαμαι καλα ειναι πανω απο 10 χρονια η εκπομπη του).
40.000 με 50.000 χιλιαρικακια ευρω.Τοσα παιρνει ο αγωνιστης κυριος Κουλογλου.
Για ξανασκεφτειτε το λοιπον.Επανασταση εκ του ασφαλους νομιζω λεγεται.
:beer:

πωπωπω φιλε
αυτα τα επιχειρηματα μου ανεβαζουν το αιμα στο κεφαλι, και ειναι και πρωι:cry:


Τι σε νοιαζει ρε φιλαρακο ποσα παιρνει ο Κουλογλου?αυτος εκανε οτι εκανε στην ζωη και μπορει να παιρνει και 1 μυριο ευρω το μηνα

Παιρνει λοιπον ενα μυριο το μηνα και αντι να παιρνει κοκες στην Μυκονο, και να σου λεει παραμυθια κανει ρεπορταζ και προσπαθει μεταξυ αλλων να <<ξυπνησει>> και να αφυπνισει ολα εμας τα ζωα,

Εμεις οι Ελληνες αν δεν βγει να μας καποιος: "Ετσι ζειτε ζωα" ΔΕΝ προβληματιζομαστε καθολου,

οποτε αν σε νοιαζουν οι μισθοι, ρωτα ποσα παιρνει Η ΠΑΠΑΡΙζου η καλομοιρα κλπ κλπ και συγκρινε τι <<εργο>> προφερει ο καθενας..

καλημερες

Εχετλαίος
29/05/2008, 09:15
Κλασσικά ελληνικά...
Πετυχημένος ο απέναντι; Να πεθάνει, να του πέσει το σπίτι, να του κλέψουν το αυτοκίνητο, να του βιάσουν την κόρη, να ...να....να...
Και όχι (φυσικά!) πως θα καταφέρω και εγώ να γίνω επιτυχημένος.
Κλασσικότατο!

Ταξιδευτής
29/05/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+955 :beer:

Μην κοιτάτε τι μισθό παίρνουν οι άλλοι, κοιτάξτε πως μπορείτε να παρετε κι εσεις αντίσοιτχες απολαβές.


Σκληρο αλλα αληθινο!

ΧΙΛΙΑ μπραβο στους αυτοδημιουργητους...
ΜΠΡΑΒΟ και ΧΙΛΙΑ μπραβο στον Κουλογλου που επιτελους βγηκε και εκραξε -τιποτα δεν θα συμβει, κανεις δεν θα συγκινηθει- αλλα καποιοι που τραβαν(μ)ε ζορι θα το εκτιμησουν.

Απλα αυτο που με ποναει πιο πολυ ειναι οτι δεν θα μπορεσω να αφησω τιποτα στα παιδια μου.... Αν καταφερω ποτε να κανω με τετοια ακριβεια και κοστος ζωης πλεον....

betrayer
29/05/2008, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
ΧΙΛΙΑ μπραβο στους αυτοδημιουργητους...



Κι άλλα τόσα Ταξιδευτή. Σε μερικούς πραγματικά αξίζουν. Σε άλλους που παίρνουν όμως 50.000 το μήνα για να συντηρούν το σύστημα αξίζει κάτι άλλο...
Την υγειά μας να έχουμε κι όλα τ'άλλα χάρισμά τους.

ggs
29/05/2008, 10:27
Επειδή βλέπω ότι το θέμα ενδιαφέρει , θα ήθελα να σας πω κάποια πράγματα που ίσως δεν ξέρετε από μέσα , όχι με σκοπό να «αγιοποιήσω» τον Κούλογλου ( και τον κάθε Κούλογλου) ….

Η εκπομπή ΡΧΣ και Θεματική Βραδιά ΔΕΝ είναι παραγωγές της ΕΡΤ αλλά εξωτερική εταιρία παραγωγής που πουλάει το προϊόν στην ΕΡΤ ,πράγμα που σημαίνει ότι ΚΑΝΕΝΑΣ από τους συντελεστές της δεν είναι κρατικοδίαιτος υπάλληλος της ΕΡΤ…
Το κόστος του κάθε επεισοδίου (βάση των λεγομένων της ΕΡΤ που χωρούν ΠΟΛΥ αμφισβήτηση) είναι 20-30.000€…από αυτό το κόστος πρέπει να πληρωθούν οι άνθρωποι που δουλεύουν (δημοσιογράφοι ,κάμεραμαν ,σκηνοθέτες, μοντέρ κ.λ.π.) να πληρωθούν τα κόστη των ταξιδιών στο εσωτερικό - εξωτερικό για τα ρεπορτάζ ,να πληρωθούν πνευματικά δικαιώματα για αρχειακό και άλλο υλικό που θα χρησιμοποιηθεί (γιατί κάποιοι τα σέβονται) και , τέλος, να βγάλει και κάποιο κέρδος η εταιρία παραγωγής που παρέχει τις υποδομές (κτήρια ,μηχανήματα κ.λ.π)
Με λίγα λόγια , ο Κουλογλου αν δεν εισέπραττε πνευματικά δικαιώματα από τα βιβλία του (που κάποια είναι μπεστ σελλερ) ,από τα σποραδικά άρθρα του και πρόσφατα από ….διαφήμιση αυτοκινήτου (αυτό από μόνο του μπορεί να δώσει ένα στίγμα της οικονομικής κατάστασης…) ,θα ήταν και αυτός της γενιάς των …700 -1000 € …
Βέβαια ,εδώ και αρκετά χρόνια , ο Κουλογλου δέχεται προτάσεις από ιδιωτικά κανάλια για να «μετακομίσει» με σαφώς ΠΟΛΥ περισσότερα χρήματα , αλλά και σαφώς ΠΟΛΛΕΣ περισσότερες ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ (if you know what I mean…)
Έτσι , κάθε χρόνο επέλεγε την «φτωχή πλην τίμια» ΕΡΤ για να μπορεί να δείχνει αυτά που θέλει χωρίς «ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ»…αυτά μέχρι φέτος ….
Το θέμα λοιπόν δεν είναι να φύγεις από τα 700€ και να αμείβεσαι σαν «στελεχαρα επιχείρησης»…το θέμα είναι ΤΙ πρέπει να κάνεις για να σε αμείβουν έτσι…
:wave2:

super_toto
29/05/2008, 11:04
40 με 50 χιλιάδες ευρώ είναι ψίχουλα για τα δεδομένα της τηλεόρασης. Πιστεύω ότι ο Κούλογλου πρέπει να έπαιρνε περισσότερα αλλά όπως πολυ σωστά είπαν και τα παιδιά παραπάνω για μια τηλεοπτική παραγωγή πρέπει να πληρωθεί πολύς κόσμος.

Αυτά τα ποσά είναι αστεία. Τόσα παίρνει ο προϊστάμενός μου αλλά και οι περισσότεροι εργαζόμενοι με κάποια κατάρτηση μετά την ηλικία των 40.

Μιλάμε πάντα για μισθωτούς.

Τα ποσά που παίζουν στην τηλεόραση είναι εξαιρετικά μεγάλα. Και νομίζω ότι αν δικαιούνται να τα παίρνουν τύποι σαν τον Λιάγκα, τον Αυτιά, τον Βερύκιο και ένα σωρό άλλοι, τότε ειναι ανοησία να συζητάμε για το τί έπαιρνε ο Κουλογλου που στο κάτω κάτω είναι και ο μοναδικός σοβαρός δημοσιογράφος που έχει απομείνει.
Δεν με ενδιαφέρουν οι πολιτικές πεποιθήσεις του Κούλογλου όποιες κι αν είναι αυτές. Με ενδιαφέρει ότι το έργο του ήταν ακρως σοβαρό, ενδιαφέρον και δεικτικό χωρίς να ξεπερνάει τα όρια με λαικισμούς και άλλες τεχνικες τηλεθέασης.

Την προηγούμενη εβδομάδα παιχτηκε η εκπομπή του Κουλογλου για τα 700 e.
Χθές κάτι παρόμοιο επιχείρησε να κάνει και ο Ευαγγελάτος.
Οποιος τα είδε και τα δυο μπορεί να πει ποιος είναι σοβαρος και ποιός σοβαροφανής, ποιός είναι δημοσιογράφος και ποιός είναι παρουσιαστής, ποιός τιμά το επάγγελμά του και ποιός το ξεφτιλίζει.

Cpt. Haddock
29/05/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Την προηγούμενη εβδομάδα παιχτηκε η εκπομπή του Κουλογλου για τα 700 e.
Χθές κάτι παρόμοιο επιχείρησε να κάνει και ο Ευαγγελάτος.
Οποιος τα είδε και τα δυο μπορεί να πει ποιος είναι σοβαρος και ποιός σοβαροφανής, ποιός είναι δημοσιογράφος και ποιός είναι παρουσιαστής, ποιός τιμά το επάγγελμά του και ποιός το ξεφτιλίζει.

+955 :beer:

Ειναι φανερό οτι απευθύνονται και σε άλλο κοινό, ετσι;

sober
29/05/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
+955 :beer:

Ειναι φανερό οτι απευθύνονται και σε άλλο κοινό, ετσι;

Και το χειροτερο ειναι πως ο Ευαγγελατος 8α εχει περισσοτερη τηλε8εαση...:rolleyes:

Cpt. Haddock
29/05/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Και το χειροτερο ειναι πως ο Ευαγγελατος 8α εχει περισσοτερη τηλε8εαση...:rolleyes:

μη σου πω και περισσότερες απολαβές :rolleyes:

ggs
29/05/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μη σου πω και περισσότερες απολαβές :rolleyes:

Πάντως , ο Ευαγγελατος είχε δώσει πολλά λεφτά στον Κουλογλου κάποτε …έτσι ,μιας και αναφέραμε τα ονόματα…
:beer:

Cpt. Haddock
29/05/2008, 11:29
(ψιλοασχετο)

Δείτε αυτό

http://www.forbes.com/leadership/2008/05/21/labor-market-workforce-lead-citizen-cx_po_0521countries.html?feed=rss_popstories

Και πηγαίνετε εκει που λεει in pictures να δείτε ποια ειναι η δευτερη χώρα :rolleyes: :uplate:

Εχετλαίος
29/05/2008, 11:37
Απο τις σκληρότερα εργαζόμενες μάζες η Ελληνική, από τις χειρότερα αμοιβόμενες, που πληρώνει το τόσο 2 & 3 φορές τόσο, που δεν αντιδρά και δεν ωρίεται.
Κάτι βρωμά!
(αλλά μάλλον χάσαμε προ πολλού το αισθητήριο της όσφρησης)

ggs
29/05/2008, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
(ψιλοασχετο)

Δείτε αυτό

http://www.forbes.com/leadership/2008/05/21/labor-market-workforce-lead-citizen-cx_po_0521countries.html?feed=rss_popstories

Και πηγαίνετε εκει που λεει in pictures να δείτε ποια ειναι η δευτερη χώρα :rolleyes: :uplate:


ΣΧΕΤΙΚΟΤΑΤΟ....

super_toto
29/05/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Απο τις σκληρότερα εργαζόμενες μάζες η Ελληνική, από τις χειρότερα αμοιβόμενες, που πληρώνει το τόσο 2 & 3 φορές τόσο, που δεν αντιδρά και δεν ωρίεται.
Κάτι βρωμά!
(αλλά μάλλον χάσαμε προ πολλού το αισθητήριο της όσφρησης)

Δεν νομίζω ότι είναι αυτό.
Η περιβόητη γενιά των 700 ευρώ δεν θα είναι αυτή που θα σηκώσει ανάστημα (δεν εννοώ επανάσταση η κάτι τέτοιο απλά καταναλωτική συνείδηση πολιτική συνείδηση κτλ). Αυτή η γενιά έχει την τύχει να ψιλοβολευεται .
Είτε με την παραοικονομία, είτε με εξτρα εισοδήματα (κάποιο ενοίκιο, κάποια μικροεπένδυση κτλ) είτε με την συνδρομή των γονιών που τροφοδοτούν με τις συντάξεις τους τα παιδία τους.

Η ακριβώς επόμενη γενιά θα τα βρει μπαστούνια ή παλούκια αν θέλετε αν συνεχιστεί η πορεία που έχουμε σαν χώρα. Όταν δηλαδή η γενιά των 700 ευρώ θα βγεί στην σύνταξη δεν θα είναι σε θέση να τροφοδοτεί την επόμενη γενιά. Τότε θα σφίξουν τα πράγματα. Ο κοσμάκης δεν θα έχει τα βασικά πλέον και αναγκαστικά θα σηκώσει κεφάλι.

dirtbird
29/05/2008, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
40 με 50 χιλιάδες ευρώ είναι ψίχουλα για τα δεδομένα της τηλεόρασης. Πιστεύω ότι ο Κού
Χθές κάτι παρόμοιο επιχείρησε να κάνει και ο Ευαγγελάτος.
Οποιος τα είδε και τα δυο μπορεί να πει ποιος είναι σοβαρος και ποιός σοβαροφανής, ποιός είναι δημοσιογράφος και ποιός είναι παρουσιαστής, ποιός τιμά το επάγγελμά του και ποιός το ξεφτιλίζει.


+1000
Είδα το τελευταίο μέρος και κάποιπο σημείο του ρεπορτάζ σχετιζόταν άμεσα με τον επαγγελματικό μου χώρο.

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι είναι απαράδεκτος λαικιστής και με αμφίβολες προθέσεις.

devil's animal
29/05/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Ο κοσμάκης δεν θα έχει τα βασικά πλέον και αναγκαστικά θα σηκώσει κεφάλι.



δεν αργει η επανασταση....:smokin:

Μozαρτ
29/05/2008, 11:59
να κανω και καμια ερωτηση?
ποσο πιστευετε οτι πρεπει να πληρωνεται αυτη η γενια?
τι παραγει η ελλαδα?
γιατι κανενας αλλοδαπος δεν παιρνει 700 ευρω?αλλα πολυ περισσοτερα?

Μozαρτ
29/05/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
δεν αργει η επανασταση....:smokin:
εσυ θα κανεις επανασταση με κρανος 500 ευρω, μηχανη 11000 ευρω, κτλ

ggs
29/05/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
να κανω και καμια ερωτηση?
ποσο πιστευετε οτι πρεπει να πληρωνεται αυτη η γενια?
τι παραγει η ελλαδα?
γιατι κανενας αλλοδαπος δεν παιρνει 700 ευρω?αλλα πολυ περισσοτερα?


Μάλλον ,πλάκα κάνεις...έτσι?????
:beer:

Μozαρτ
29/05/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Μάλλον ,πλάκα κάνεις...έτσι?????
:beer:
καθολου.....

ggs
29/05/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
εσυ θα κανεις επανασταση με κρανος 500 ευρω, μηχανη 11000 ευρω, κτλ

Μπααα...σίγουρα κάνεις πλάκα....

Μozαρτ
29/05/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Μπααα...σίγουρα κάνεις πλάκα....
οταν ανοιξεις μαγαζι ελα να μιλησουμε για το ποσο πρεπει να πληρωνεις μια πωλητρια

devil's animal
29/05/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
εσυ θα κανεις επανασταση με κρανος 500 ευρω, μηχανη 11000 ευρω, κτλ

το κρανος μου κανει 850€ αγορασμενο απο Ελλαδα.
η μηχανη μου η μια κανει 10.500€
η μηχανη μου η αλλη κανει 1.500€
αν υπολογισεις ποσο μου εχουν παει και οι 2 για φτιαξιματα και σερβις πολλαπλασιαζεις τα παραπανω ποσα επι 2.
δεν βαζω τον υπολοιπο εξοπλισμο (γαντια,μποτες κ.λ.π.)





και ΝΑΙ αν χρειαστει θα κατεβω στους δρομους.
και ξερεις γιατι?


γιατι παλιοτερα αν δουλευες οπως δουλευω (10+ ωρες σε ιδιωτικη εταιρια) επαιρνες τοσα ωστε σε καμια 10αρια χρονια αγοραζες ενα οικοπεδακι ή ενα σπιτακι.

τωρα αγοραζεις μονο παλιοσιδερα (αυτοκινητα, μηχανες, home cinema και τα ρεστα)
και εισαι και ευχαριστημενος.:rolleyes:


για αναλογισου τι περνεις ΣΗΜΕΡΑ με 20.000€ και τι μπορουσες να παρεις πριν απο 20 χρονια με 6.815.000 δρχ.
:wave2:

ggs
29/05/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
οταν ανοιξεις μαγαζι ελα να μιλησουμε για το ποσο πρεπει να πληρωνεις μια πωλητρια

Δεκτές οι συμβουλές ....εσυ πόσο λές οτι πρεπει να πληρώνεται???

Μozαρτ
29/05/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Δεκτές οι συμβουλές ....εσυ πόσο λές οτι πρεπει να πληρώνεται???
οσο αντεχει μια επιχηρηση να πληρωσει.
και μια επιχηρηση πληρωνει.

μια επιχηρηση λοιπον μικρο μεσαια.
εχει 2000 ενοικιο,2000 για δυο υπαλληλους,400 ευρω το ρευμα,αποδοση φπα,λογιστη 150 ευρω, οτε 150, νερο 100, θερμανση 100.


που σημαινει οτι ξεκιναει με 5000 ευρω εξοδα χωρις να υπολογισουμε το εμπορευμα.
βαλτα κατω και δες ποσα βρακια πρεπει να πουλησει σε ενα μηνα για να βγει οχι για να κονομισει


σκεψου λοιπον να δινει 4000 για δυο υπαλληλους

sniper
29/05/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
οσο αντεχει μια επιχηρηση να πληρωσει.
και μια επιχηρηση πληρωνει.

μια επιχηρηση λοιπον μικρο μεσαια.
εχει 2000 ενοικιο,2000 για δυο υπαλληλους,400 ευρω το ρευμα,αποδοση φπα,λογιστη 150 ευρω, οτε 150, νερο 100, θερμανση 100.


που σημαινει οτι ξεκιναει με 5000 ευρω εξοδα χωρις να υπολογισουμε το εμπορευμα.
βαλτα κατω και δες ποσα βρακια πρεπει να πουλησει σε ενα μηνα για να βγει οχι για να κονομισει


Έλα σε εμένα που άνοιξα επιχείρηση μίσθωσης σκλάβων.

Σου δουλεύουν αμισθί κι άμα γουστάρεις τους κερνάς κι έναν.....

Ετοιμάσου να ανοίγεις mail btw.

Μozαρτ
29/05/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Έλα σε εμένα που άνοιξα επιχείρηση μίσθωσης σκλάβων.

Σου δουλεύουν αμισθί κι άμα γουστάρεις τους κερνάς κι έναν.....

Ετοιμάσου να ανοίγεις mail btw.
οταν μου απαντησετε μια φορα σοβαρα εσεις οι μοντ και μου εξηγησετε το λογο που με μπαναρετε δεν θα ξαναμπω

xampos
29/05/2008, 12:21
:a014: :a014: :a014: :a014:

super_toto
29/05/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
οταν ανοιξεις μαγαζι ελα να μιλησουμε για το ποσο πρεπει να πληρωνεις μια πωλητρια

Απλά πράγματα. Θα πρέπει να πληρώνεται οσο πληρώνεται και η αντιστοιχη πωλήτρια στην Ε.Ε.
Αν εσένα σαν επιχειρηματία δεν σου βγαίνουν κλείστο το μαγαζί και γίνε πωλητής.
Αν είναι να βγάζεις κέρδος πίνωντας το αίμα των υπαλλήλων σου τότε δεν είσαι επιχειρηματίας. Εκμεταλλευτής είσαι.
Πριν φτίαξεις το μαγαζί έπρεπει να κάνεις τον υπολογισμό που έκανες για τα ενοικια και όλα τα άλλα ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ απο τον μισθό των υπαλλήλων σου.
Αν δεν σε παίρνει μην το κάνεις δεν σε υποχρέωσε κανεις.

devil's animal
29/05/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
οσο αντεχει μια επιχηρηση να πληρωσει.
και μια επιχηρηση πληρωνει.

μια επιχηρηση λοιπον μικρο μεσαια.
εχει 2000 ενοικιο,2000 για δυο υπαλληλους,400 ευρω το ρευμα,αποδοση φπα,λογιστη 150 ευρω, οτε 150, νερο 100, θερμανση 100.


που σημαινει οτι ξεκιναει με 5000 ευρω εξοδα χωρις να υπολογισουμε το εμπορευμα.
βαλτα κατω και δες ποσα βρακια πρεπει να πουλησει σε ενα μηνα για να βγει οχι για να κονομισει


σκεψου λοιπον να δινει 4000 για δυο υπαλληλους

αυτο δεν ειναι δικαιολογια!
καποιες επιχειρησεις "μικρομεσαιες" οπως λες, με μια "τρυπα" για μαγαζι συντηρουν οικογενεια, 3,4lt αμαξι, γκομενα, σκαφος και διακοπες στα ελληνικα νησια καθε καλοκαιρι για 1 μηνα.
:wave2:


3 περιπτωσεις.
το μαγαζι δεν βγαζει ουτε καν τα εξοδα του.(οποτε κλεινει και τελειωνει εδω)
το μαγαζι βγαζει ισα ισα τα εξοδα αλλα το κερδος ειναι μικρο. (οποτε παλι αργα ή γρηγορα κλεινει)
το μαγαζι βγαζει τα αντερα του,οποτε κρατιεται και ο ιδιοκτητης περναει ζαχαρη.


ποσες περιπτωσεις του δευτερου παραδειγματος ξερεις?
νομιζω πολυ λιγες σε σχεση με την τριτη.
:wave2:

Εχετλαίος
29/05/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Απλά πράγματα. Θα πρέπει να πληρώνεται οσο πληρώνεται και η αντιστοιχη πωλήτρια στην Ε.Ε.
Αν εσένα σαν επιχειρηματία δεν σου βγαίνουν κλείστο το μαγαζί και γίνε πωλητής.
Αν είναι να βγάζεις κέρδος πίνωντας το αίμα των υπαλλήλων σου τότε δεν είσαι επιχειρηματίας. Εκμεταλλευτής είσαι.
Πριν φτίαξεις το μαγαζί έπρεπει να κάνεις τον υπολογισμό που έκανες για τα ενοικια και όλα τα άλλα ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ απο τον μισθό των υπαλλήλων σου.
Αν δεν σε παίρνει μην το κάνεις δεν σε υποχρέωσε κανεις.

Πες τα χρυσόστομε!

Μozαρτ
29/05/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Απλά πράγματα. Θα πρέπει να πληρώνεται οσο πληρώνεται και η αντιστοιχη πωλήτρια στην Ε.Ε.
Αν εσένα σαν επιχειρηματία δεν σου βγαίνουν κλείστο το μαγαζί και γίνε πωλητής.
Αν είναι να βγάζεις κέρδος πίνωντας το αίμα των υπαλλήλων σου τότε δεν είσαι επιχειρηματίας. Εκμεταλλευτής είσαι.
Πριν φτίαξεις το μαγαζί έπρεπει να κάνεις τον υπολογισμό που έκανες για τα ενοικια και όλα τα άλλα ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ απο τον μισθό των υπαλλήλων σου.
Αν δεν σε παίρνει μην το κάνεις δεν σε υποχρέωσε κανεις.
τοτε πρεπει να κλισουν το 80% των μαγαζιων και η γενια αυτοματα θα γινει γενια τον 300 ευρω ταμειου ανεργιας

Μozαρτ
29/05/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
αυτο δεν ειναι δικαιολογια!
καποιες επιχειρησεις "μικρομεσαιες" οπως λες, με μια "τρυπα" για μαγαζι συντηρουν οικογενεια, 3,4lt αμαξι, γκομενα, σκαφος και διακοπες στα ελληνικα νησια καθε καλοκαιρι για 1 μηνα.
:wave2:


3 περιπτωσεις.
το μαγαζι δεν βγαζει ουτε καν τα εξοδα του.(οποτε κλεινει και τελειωνει εδω)
το μαγαζι βγαζει ισα ισα τα εξοδα αλλα το κερδος ειναι μικρο. (οποτε παλι αργα ή γρηγορα κλεινει)
το μαγαζι βγαζει τα αντερα του,οποτε κρατιεται και ο ιδιοκτητης περναει ζαχαρη.


ποσες περιπτωσεις του δευτερου παραδειγματος ξερεις?
νομιζω πολυ λιγες σε σχεση με την τριτη.
:wave2:
μαλλον εισαι εκτος πραγματικοτητας αν μου λες για το 3.
αληθεια γιατι δεν κανει ενα ρεπορταζ ο κουλογλου για το τι παιρνανε οι μικρομεσαιες επιχηρησεις.
και δεν μιλαω για τις τρυπες

ggs
29/05/2008, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
οσο αντεχει μια επιχηρηση να πληρωσει.

σκεψου λοιπον να δινει 4000 για δυο υπαλληλους


Έχεις απόλυτο δίκιο …κρίμα που πριν καμιά 200 χρόνια κάτι μ@λ@κες κατάργησαν την δουλεία και δεν μπορεί πια μια επιχείρηση να προκόψει …:eyepop:

sniper
29/05/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
τοτε πρεπει να κλισουν το 80% των μαγαζιων και η γενια αυτοματα θα γινει γενια τον 300 ευρω ταμειου ανεργιας



Ενώ άμα είναι γενιά των 700 και δουλεύει σαν εργάτης σε αδαμαντωρυχείο της Ν. Αφρικής τότε είναι οκ....

Επειδή φτιάξαμε μια επιχείρηση και θέλουμε να μας λένε επιχειρηματίες, άσχετα αν πουλάμε κι αν μπορούμε να σταθούμε στον χώρο, ας μην πληρώνουμε αυτούς που μας δουλεύουν....


Ε ρε βοιδόπουτσα που θέλουν ορισμένοι....

Μozαρτ
29/05/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Έχεις απόλυτο δίκιο …κρίμα που πριν καμιά 200 χρόνια κάτι μ@λ@κες κατάργησαν την δουλεία και δεν μπορεί πια μια επιχείρηση να προκόψει …:eyepop:
το πηγατε στο αλλο ακρο ετσι.
αφου κονομανε τοσα οι επιχηρησεις γιατι δεν ανοιγουν απο μια η γενια τον 700.


ολες οι τραπεζες μπορουν να δανεισουν απο 100.000 μεχρι οσο θελεις.οι δουλοι τοτε δεν ειχαν τετοια προτερηματα.
εκτος αν νομιζετε οτι ολες οι επιχηρησεις προερχονται απο λυρες που βρηκανε καποιοι καποτε

Μozαρτ
29/05/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ενώ άμα είναι γενιά των 700 και δουλεύει σαν εργάτης σε αδαμαντωρυχείο της Ν. Αφρικής τότε είναι οκ....

Επειδή φτιάξαμε μια επιχείρηση και θέλουμε να μας λένε επιχειρηματίες, άσχετα αν πουλάμε κι αν μπορούμε να σταθούμε στον χώρο, ας μην πληρώνουμε αυτούς που μας δουλεύουν....


Ε ρε βοιδόπουτσα που θέλουν ορισμένοι....
γι'αυτο και ειπα τι παραγει η Ελλαδα.
τιποτα δεν παραγει μιας και ειμαστε απο ενα απλο βρακι μεχρι εναν αυτοκινητο μεσαζωντες.
ο φαρμπαλας λοιπον εχει αντικτυπο και στις επιχειρησεις και στους εργαζομενους

dukeandthecity
29/05/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Πριν φτίαξεις το μαγαζί έπρεπει να κάνεις τον υπολογισμό που έκανες για τα ενοικια και όλα τα άλλα ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ απο τον μισθό των υπαλλήλων σου.
Αν δεν σε παίρνει μην το κάνεις δεν σε υποχρέωσε κανεις.

νομίζω οτι αυτό λέει και ο Μοζαρτ. Ξεκινώντας απο τον μισθό των υπαλλήλων σου υπολογίζεις τα πάγια έξοδα σου.

Το θέμα είναι οτι ο μισθός του υπαλλήλου μπορεί να είναι ο minimum (εφόσον ο νόμος καθορίζει κατώτερο οριο) ή μπορεί να είναι παραπάνω.

Αν το αφεντικό βγάζει μαρούλι, να δώσει και στον υπάλληλο. Αλλα για αναλογίσου πόσοι υπάλληλοι στις μέρες μας θα έλεγαν στο αφεντικό τους να μην τους πληρώσει π.χ. ολοκληρο δώρο γιατι οι δουλειές δεν πηγαν καλα για μια σεζόν.

Το αφεντικό εκτος απο το αγχος της προσωπικής του κονόμας έχει (η θα έπρεπε να έχει) και το αγχος να μπορεί να εξασφαλήσει το μισθό στους υπαλλήλους του.

devil's animal
29/05/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
το πηγατε στο αλλο ακρο ετσι.
αφου κονομανε τοσα οι επιχηρησεις γιατι δεν ανοιγουν απο μια η γενια τον 700.


ολες οι τραπεζες μπορουν να δανεισουν απο 100.000 μεχρι οσο θελεις.οι δουλοι τοτε δεν ειχαν τετοια προτερηματα.
εκτος αν νομιζετε οτι ολες οι επιχηρησεις προερχονται απο λυρες που βρηκανε καποιοι καποτε

γιατι δεν θελουν ισως να εκμεταλευτουν την κοπελιτσα που εχει βγαλει ενα πανεπιστημιο και δεν βρισκει τιποτα στο αντικειμενο της ή τον δικηγορο που του εχουν γινει τα ματια τουμπανο απο το διαβασμα και το μονο χειροτερο ειναι να γινει βοηθος σε καποιο δικηγορικο παιρνοντας 300€.

devil's animal
29/05/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
νομίζω οτι αυτό λέει και ο Μοζαρτ. Ξεκινώντας απο τον μισθό των υπαλλήλων σου υπολογίζεις τα πάγια έξοδα σου.

Το θέμα είναι οτι ο μισθός του υπαλλήλου μπορεί να είναι ο minimum (εφόσον ο νόμος καθορίζει κατώτερο οριο) ή μπορεί να είναι παραπάνω.

Αν το αφεντικό βγάζει μαρούλι, να δώσει και στον υπάλληλο. Αλλα για αναλογίσου πόσοι υπάλληλοι στις μέρες μας θα έλεγαν στο αφεντικό τους να μην τους πληρώσει π.χ. ολοκληρο δώρο γιατι οι δουλειές δεν πηγαν καλα για μια σεζόν.

Το αφεντικό εκτος απο το αγχος της προσωπικής του κονόμας έχει (η θα έπρεπε να έχει) και το αγχος να μπορεί να εξασφαλήσει το μισθό στους υπαλλήλους του.

και ποσοι ειναι αυτοι που δεν πληρωνουν στην ωρα τους ή εχουν να πληρωσουν τους υπαλληλους τους 1 και 2 μηνες?

Μozαρτ
29/05/2008, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
γιατι δεν θελουν ισως να εκμεταλευτουν την κοπελιτσα που εχει βγαλει ενα πανεπιστημιο και δεν βρισκει τιποτα στο αντικειμενο της ή τον δικηγορο που του εχουν γινει τα ματια τουμπανο απο το διαβασμα και το μονο χειροτερο ειναι να γινει βοηθος σε καποιο δικηγορικο παιρνοντας 300€.
ο δικηγορος μια χαρα πληρωνεται απο το ταμειο του.εχουν φροντισει να πληρωνονται οι αδικημενοι......
αληθεια ομως σε τι ειναι παραγωγικος ενας ασκουμενος δικηγορος ετσι ωστε να παιρνει 1500.





τα αστερια λαμπουν αν δεν το ξερεις. αν οι κοπελιτσα ελαμπε στο πανεπιστημιο τοτε θα δουλευε με υψηλους μισθους πριν καλα καλα το τελιωσε.
και στην τελικη ποσους δικηγορους και ποσους δικηγορους να αντεξει η χωρα μας.

η αποια μια χαρα αντεχει υδραυλικους,πλακατζιδες,οικοδομους κτλ.αλλα βλεπεις αυτες οι δουλειες δεν ειναι σικατες

Μozαρτ
29/05/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
και ποσοι ειναι αυτοι που δεν πληρωνουν στην ωρα τους ή εχουν να πληρωσουν τους υπαλληλους τους 1 και 2 μηνες?
αληθεια λες να το κανουν επιτηδες.λες να εχουν ορεξη για καταγγελιες?

apav
29/05/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
πόσοι υπάλληλοι στις μέρες μας θα έλεγαν στο αφεντικό τους να μην τους πληρώσει π.χ. ολοκληρο δώρο γιατι οι δουλειές δεν πηγαν καλα για μια σεζόν.

Δεν είναι "δώρο", είναι μισθός που έχει συμφωνηθεί να πληρώνεται τότε. :D

Άλλο πολύ σημαντικό, ο εργαζόμενος δεν είναι μέτοχος στην επιχείρηση για να πληρώνεται με βάση τον κύκλο εργασιών. Πότε ο εργοδότης έδωσε "χαρτζιλίκι" επειδή πήγε καλά η χρονιά; :p

ΥΓ Ας το ενώσει κάποιος με το άλλο θεματάκι των αφεντικών που κόβουν φάτσες μόλις μπαίνουν στο μαγαζί και τους κάνουν "μούτρα"! Έχει πολύ καλές ατάκες! :bigcry:

Μozαρτ
29/05/2008, 12:49
επειδη τυχαινει να εχω "κληρονομησει" την επιχηρηση που δουλευα εδω και 8 χρονια.
εχω να σας πω οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα.
εχω να σας πω οτι εχω να κοιμηθω 5 μηνες.
οτι πουλησα την μηχανη γιατι δεν με παιρνει να πεσω και να λειψω εστω και μια μερα απο το μαγαζι.



αν οικονομησω σε 30 χρονια θα μου φανει αστειο να ζητησει καποιος ιδια δικαιωματα με εμενα.

sniper
29/05/2008, 12:50
Ρε μαλάκες καταλάβετε κάτι:

Αν δεν μπορούμε να έχουμε επιχειρήσεις που να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους (δεν μας νοιάζει τα τι και πως και αν είμαστε στην Ελλάδα ή στην ζουαζηλάνδη) τότε να τις κλείσουν!

Ας μείνει η χώρα χωρίς μαγαζιά, επιχειρήσεις κλπ....

Γιατί θα πρέπει να είμαστε δούλοι; ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ πρέπει να είσαι για να κάνεις αυτό που κάναμε τον μεσαίωνα;

Όσοι έχουν δουλέψει σε χώρες που εμείς εδώ οι υπεράνω (υπερμαλάκες είναι ο τίτλος μας καλύτερα) θα ξέρει ότι έξω δεν είσαι υπάλληλος σε μία εταιρεία αλλά συνεργάτης που πληρώνεται για να προσφέρει αυτό που έχει, είτε εγκέφαλο, είτε σωματική εργασία.

Εδώ όμως στην Ελλάδα, είμαστε είτε επιχειρηματίες πονηρίδιδες που θέλουμε να έχουμε σκλάβους με 700Ε για να παίρνουμε το γκομενάκι και να δίνουμε 2-3 χιλιάρικα την βραδιά στην παραλία στα λουλούδια είτε πονιρίδιδες υπάλληλοι που θέλουμε να παίρνουμε 2-3.000 τον μήνα και να ξύνουμε τ' αρχίδια μας όλη μέρα στην εταιρεία του μαλάκα.....

Πολύ απλά δλδ, για τον πούτσο είμαστε......

Akatanomastos
29/05/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
ο δικηγορος μια χαρα πληρωνεται απο το ταμειο του.εχουν φροντισει να πληρωνονται οι αδικημενοι......
αληθεια ομως σε τι ειναι παραγωγικος ενας ασκουμενος δικηγορος ετσι ωστε να παιρνει 1500.


τα αστερια λαμπουν αν δεν το ξερεις. αν οι κοπελιτσα ελαμπε στο πανεπιστημιο τοτε θα δουλευε με υψηλους μισθους πριν καλα καλα το τελιωσε.
και στην τελικη ποσους δικηγορους και ποσους δικηγορους να αντεξει η χωρα μας.

η αποια μια χαρα αντεχει υδραυλικους,πλακατζιδες,οικοδομους κτλ.αλλα βλεπεις αυτες οι δουλειες δεν ειναι σικατες

στο εξωτερικο γιατι τους πληρωνουν τους ασκουμενους? ειναι κοροιδα εκει περα?
η μηπως τους πληρωνουν για να ειναι ποιο παραγωγικοι σε αυτο που κανουν? δηλαδη την ασκηση του επαγγελματος?

δες την εκπομπη του κουλογλου, καπου λεει το παιδι που ειναι στην ολλανδια, οτι ο ολλανδος που κανει πρακτικη πληρωνετε βαρβατα εκει, εδω περα ΠΛΗΡΩΝΕΙς σε αρκετες περιπτωσεις για να τους δουλεψεις!!! στην καλητερη απλα δεν πληρωνεσαι ή παιρνεις 200 ευρω

οσο για τους <<ταλαντουχους>> φοιτητες, μαθε οτι δεν μπορουν ολοι να ειναι ΑΣΤΕΡΙΑ, η κοινωνια που ολοι αυτοι οι <<αχρηστοι>> την πληρωνουν δεν εχει υποχρεωση απεναντι τους?

μαθε επισης πως αυτη η κοινωνια, απο μικρους εσπρωξε ολους εμας τους αχρηστους στην αρχη στο φροντιστηριο, για να τα κονομανε οι φροντιστηριαδες, μετα στο πανεπιστημιο για να τα κοναμανε στην επαρχια, μετα σε κωλοδουλειες για να τα κονομανε οι εταιριες..


λοιπον ασε τις τρελες και σκεψου λιγο σαν ανθρωπος και οχι σαν τσιρακι της Ν.Δ.

ggs
29/05/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
το πηγατε στο αλλο ακρο ετσι.
αφου κονομανε τοσα οι επιχηρησεις γιατι δεν ανοιγουν απο μια η γενια τον 700.


ολες οι τραπεζες μπορουν να δανεισουν απο 100.000 μεχρι οσο θελεις.οι δουλοι τοτε δεν ειχαν τετοια προτερηματα.
εκτος αν νομιζετε οτι ολες οι επιχηρησεις προερχονται απο λυρες που βρηκανε καποιοι καποτε



Το «αφεντικό» άμα δεν θέλει να πληρώνει υπάλληλους ,να κάτσει να το δουλέψει μόνος του …
Το «αφεντικό» άμα θέλει να έχει υπάλληλους για να το παίξει αφεντικό και να κάνουν την δουλεία για εκείνον , θα πρέπει να τους πληρώνει καλά….
Το «αφεντικό» άμα δεν θέλει να τους πληρώνει άλλο ,τους απολύει ότι ώρα θέλει…
Το «αφεντικό» άμα δεν βγαίνει ,αντί να κλαίγεται και να κόβει λεφτά από τους υπάλληλους του , να διαμαρτυρηθεί για τα υψηλά ενοίκια, την εφορία , τις ΔΕΚΟ…αλλά εκεί έχει βρει τους «τρόπους»

Και , τέλος πάντων , άμα δεν βγαίνει και θέλει να το παίζει αφεντικό να πάρει έναν σκύλο…

Μozαρτ
29/05/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το «αφεντικό» άμα δεν θέλει να πληρώνει υπάλληλους ,να κάτσει να το δουλέψει μόνος του …
Το «αφεντικό» άμα θέλει να έχει υπάλληλους για να το παίξει αφεντικό και να κάνουν την δουλεία για εκείνον , θα πρέπει να τους πληρώνει καλά….
Το «αφεντικό» άμα δεν θέλει να τους πληρώνει άλλο ,τους απολύει ότι ώρα θέλει…
Το «αφεντικό» άμα δεν βγαίνει ,αντί να κλαίγεται και να κόβει λεφτά από τους υπάλληλους του , να διαμαρτυρηθεί για τα υψηλά ενοίκια, την εφορία , τις ΔΕΚΟ…αλλά εκεί έχει βρει τους «τρόπους»

Και , τέλος πάντων , άμα δεν βγαίνει και θέλει να το παίζει αφεντικό να πάρει έναν σκύλο…
αληθεια πως μπορεις να διαμαρτυθεις για το υψηλο ενοικιο?
αληθεια πως μπορεις να δουλεψεις σε ενα δυοροφο μαγαζι χωρις υπαλληλους....
ειναι πραγματικα πολυ αστεια αυτα που γραφεις..........
θα το ξαναπω ο γειτονας μου ο αλβανος ειναι υδραυλικος και βγαζει 3000 ευρω.
1500 στην εταιρεια που δουλευει και 1500 απο τα απογευματινα μερεμετια.
εσεις κλαυτειτε και θα κονομισετε

devil's animal
29/05/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
στο εξωτερικο γιατι τους πληρωνουν τους ασκουμενους? ειναι κοροιδα εκει περα?
η μηπως τους πληρωνουν για να ειναι ποιο παραγωγικοι σε αυτο που κανουν? δηλαδη την ασκηση του επαγγελματος?

δες την εκπομπη του κουλογλου, καπου λεει το παιδι που ειναι στην ολλανδια, οτι ο ολλανδος που κανει πρακτικη πληρωνετε βαρβατα εκει, εδω περα ΠΛΗΡΩΝΕΙς σε αρκετες περιπτωσεις για να τους δουλεψεις!!! στην καλητερη απλα δεν πληρωνεσαι ή παιρνεις 200 ευρω

οσο για τους <<ταλαντουχους>> φοιτητες, μαθε οτι δεν μπορουν ολοι να ειναι ΑΣΤΕΡΙΑ, η κοινωνια που ολοι αυτοι οι <<αχρηστοι>> την πληρωνουν δεν εχει υποχρεωση απεναντι τους?

μαθε επισης πως αυτη η κοινωνια, απο μικρους εσπρωξε ολους εμας τους αχρηστους στην αρχη στο φροντιστηριο, για να τα κονομανε οι φροντιστηριαδες, μετα στο πανεπιστημιο για να τα κοναμανε στην επαρχια, μετα σε κωλοδουλειες για να τα κονομανε οι εταιριες..


λοιπον ασε τις τρελες και σκεψου λιγο σαν ανθρωπος και οχι σαν τσιρακι της Ν.Δ.


+ πολλα.
:wave2:

dukeandthecity
29/05/2008, 12:59
ευκολη ειναι η κριτική απο την οπτική γωνια του καθενός.

οι συγκρίσεις με τις χώρες του εξωτερικού ειναι τουλάχιστον άκυρες. τα περισσοτερα είναι σοβαρά κράτη και εμείς εδω απέχουμε παρασάγκας

Δεν μπαινω καν στον κόπο, για το τι γινεται έξω.

sniper
29/05/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
....

η αποια μια χαρα αντεχει υδραυλικους,πλακατζιδες,οικοδομους κτλ.αλλα βλεπεις αυτες οι δουλειες δεν ειναι σικατες


Ναι αλλά δεν σε βλέπω στην οικοδομή παλικάρι......

Αντίθετα, μας κλαίγεσαι ότι δεν βγαίνεις κι ότι δίνεις και πολλά στους υπαλλήλους σου.....

apav
29/05/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
θα το ξαναπω ο γειτονας μου ο αλβανος ειναι υδραυλικος και βγαζει 3000 ευρω.

Δηλαδή το πήρες απόφαση να κλείσεις το μαγαζί και να γίνεις υδραυλικός; :D

Να μπορέσεις να κοιμηθείς και εσύ βρε παιδί μου, να μην έχεις να ανησυχείς και για το μισθό των υπαλλήλων. :o

dukeandthecity
29/05/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μαθε επισης πως αυτη η κοινωνια, απο μικρους εσπρωξε ολους εμας τους αχρηστους στην αρχη στο φροντιστηριο, για να τα κονομανε οι φροντιστηριαδες, μετα στο πανεπιστημιο για να τα κοναμανε στην επαρχια, μετα σε κωλοδουλειες για να τα κονομανε οι εταιριες..

καμμία κοινωνία δεν σε εσμπρωξε (και εμένα και όλους).

Οι μαναδες και οι πατεράδες μας μας εσμπρωξαν που θέλαν τα παιδιά τους μορφωμένα.

dukeandthecity
29/05/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δηλαδή το πήρες απόφαση να κλείσεις το μαγαζί και να γίνεις υδραυλικός; :D

Να μπορέσεις να κοιμηθείς και εσύ βρε παιδί μου, να μην έχεις να ανησυχείς και για το μισθό των υπαλλήλων. :o

μπερδέυτηκες συναδελφε :lol:

super_toto
29/05/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε μαλάκες καταλάβετε κάτι:

Αν δεν μπορούμε να έχουμε επιχειρήσεις που να είναι εντάξει στις υποχρεώσεις τους (δεν μας νοιάζει τα τι και πως και αν είμαστε στην Ελλάδα ή στην ζουαζηλάνδη) τότε να τις κλείσουν!

Ας μείνει η χώρα χωρίς μαγαζιά, επιχειρήσεις κλπ....

Γιατί θα πρέπει να είμαστε δούλοι; ΠΟΣΟ ΜΑΛΑΚΑΣ πρέπει να είσαι για να κάνεις αυτό που κάναμε τον μεσαίωνα;

Όσοι έχουν δουλέψει σε χώρες που εμείς εδώ οι υπεράνω (υπερμαλάκες είναι ο τίτλος μας καλύτερα) θα ξέρει ότι έξω δεν είσαι υπάλληλος σε μία εταιρεία αλλά συνεργάτης που πληρώνεται για να προσφέρει αυτό που έχει, είτε εγκέφαλο, είτε σωματική εργασία.

Εδώ όμως στην Ελλάδα, είμαστε είτε επιχειρηματίες πονηρίδιδες που θέλουμε να έχουμε σκλάβους με 700Ε για να παίρνουμε το γκομενάκι και να δίνουμε 2-3 χιλιάρικα την βραδιά στην παραλία στα λουλούδια είτε πονιρίδιδες υπάλληλοι που θέλουμε να παίρνουμε 2-3.000 τον μήνα και να ξύνουμε τ' αρχίδια μας όλη μέρα στην εταιρεία του μαλάκα.....

Πολύ απλά δλδ, για τον πούτσο είμαστε......
ορθον

Μozαρτ
29/05/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

μαθε επισης πως αυτη η κοινωνια, απο μικρους εσπρωξε ολους εμας τους αχρηστους στην αρχη στο φροντιστηριο, για να τα κονομανε οι φροντιστηριαδες, μετα στο πανεπιστημιο για να τα κοναμανε στην επαρχια, μετα σε κωλοδουλειες για να τα κονομανε οι εταιριες..


λοιπον ασε τις τρελες και σκεψου λιγο σαν ανθρωπος και οχι σαν τσιρακι της Ν.Δ.
δεν εχω ψηφισει ποτε N.Δ.

εκτος αν πιστευεις οτι τα κρατη με αριστερες κυβερνησεις ειχαν τους υπαλληλους τους πιο ευνοημενους και πιο πλουσιους απο τα δεξια κυβερνοντα κρατη.αν το πιστευεις αυτο πεταξου μεχρι την βουλγαρια που ειναι και κοντα.
οι συγκριση με χωρες της ευρωπης για μενα ειναι ατυχης.αληθεια ποσο φορο πληρωνει ο ολλανδος και ποσους δικηγορους εχει ανα 1000ους κατοικους.......
δεν νομιζω οτι φταιει η κοινωνια που πηγες σε πανεπιστημια και σε σχολες κορεσμενες.
πιστευω φταινε οι γονεις που θελοντας μια καθαρη δουλεια και ευκολη για τα παιδια τους,για να μην περασουν οτι περασανε οι ιδιοι, οδηγησαν εδω την κατασταση

Μozαρτ
29/05/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δηλαδή το πήρες απόφαση να κλείσεις το μαγαζί και να γίνεις υδραυλικός; :D

Να μπορέσεις να κοιμηθείς και εσύ βρε παιδί μου, να μην έχεις να ανησυχείς και για το μισθό των υπαλλήλων. :o
οχι πηρα αποφαση να αλλαξω την ζωη μου.θα κοιμηθω οταν πεθανω σ'αυτη την ζωη θα κουραστω

Μozαρτ
29/05/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά δεν σε βλέπω στην οικοδομή παλικάρι......

Αντίθετα, μας κλαίγεσαι ότι δεν βγαίνεις κι ότι δίνεις και πολλά στους υπαλλήλους σου.....
8 χρονια υπαλληλος ημουν σνιπερ και τωρα δεν εχω υπαλληλους γιατι πραγματικα δεν με συμφερει.προτιμω να δουλευω 12 ωρες και να βαζω το 1000 το επιπλεον στην τσεπη :wave2:

και δεν κλαυτικα εσεις κλαιγεστε :wave2:

super_toto
29/05/2008, 13:17
Ρε παιδιά δεν είναι θέμα ΝΔ Πασόκ ή ΚΚΕ. Μην το μπλέκουμε το πράγμα.
Απλά θέμα νοοτροπίας είναι και θεσμικου πλαισίου που στην χώρα μας είναι εξαιρετικά ελαστικό (ειδικά αν λαδωθεί).
Δεν έχει σημασία η απόχρωση του κυβερνόντος κόμματος.
Όταν ακούς από τον επιχειρηματία ότι ο τρόπος για να παρουσιάσει κέρδος η επιχείρησή του είναι τα χαμηλά μεροκάτματα η συζήτηση πεθαίνει με πανυγυρικό τρόπο.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα του thread... αποδείχτικε περίτρανα ότι η επιλογή του ονοματος του νέου site του Κούλογλου (banana-republic) είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΚΡΙΒΗΣ.

dukeandthecity
29/05/2008, 13:20
δεν αφήνετε τα πολιτισμένα κατα μέρος να πέσει κανα μπινελίκι της προκοπής μεσημεριάτικο.:D

ελατε ρε προλετάριοι να αναμετρήσουμε το κεφάλαιο μας. :D

apav
29/05/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
οχι πηρα αποφαση να αλλαξω την ζωη μου.θα κοιμηθω οταν πεθανω σ'αυτη την ζωη θα κουραστω

Καταλαβαίνεις ότι λίγο πριν άλλα μας έγραφες. :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Όταν ακούς από τον επιχειρηματία ότι ο τρόπος για να παρουσιάσει κέρδος η επιχείρησή του είναι τα χαμηλά μεροκάτματα η συζήτηση πεθαίνει με πανυγυρικό τρόπο.

:D

Anty12
29/05/2008, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
ελατε ρε προλετάριοι να αναμετρήσουμε το κεφάλαιο μας. :D


Για δέτε ρε έναν μπολσεβίκο με κατακόκκινη GS , που είναι και έτοιμος να βγεί στο βουνό.....:smokin:

Έχε χάρη ρε π@π@ρα που θα γενείς ΠΑΤΕΡΑΣ, αλλιώς θα την έστρωνα την γούνα σου εκεί πίσω απ΄τα 3-5 πηγάδια........Μισοριξιά έ μισοριξιά.......:lol: :lol: :lol:

catmaster
29/05/2008, 13:38
Απο τα μαλλιά το πιάσαμε και το τραβάμε το θέμα ....

(και δεν θα βγει -προφανώς - άκρη )


Αλλά ρε παιδιά ... το Μόζαρτ γιατί τον καρφώσατε στο Σταυρό για το συγκεκριμένο ζήτημα ;;;

Τι το παράλογο έγραψε ;;;
Νομίζετε ότι οι μικρές επιχειρήσεις που έχουν έναν οι δύο υπαλλήλους και συνήθως είναι οικογενειακές μπορούν εύκολα να ελιχθούν διαφορετικά;;;

Δεν μας φταίνε αυτές οι επιχειρήσεις νομίζω .... σε τελική ανάλυση το πιο λογικό είναι να μπορείς να δώσεις πολλά χρήματα στον κόσμο για να αυξηθεί η καταναλωτική του δύναμη και να τονωθεί η αγορά ...

Για τσεκάρετε τα καθαρά κέρδη των τραπεζών ...

Για τσεκάρετε τα καθαρά κέρδη των μεγάλων εταιριών κινητής ...

Για τσεκάρετε τους μισθούς των διοικητών ΔΕΚΟ , των μισθών και επιδομάτων των βουλευτών ...




:sick:

dukeandthecity
29/05/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για δέτε ρε έναν μπολσεβίκο με κατακόκκινη GS , που είναι και έτοιμος να βγεί στο βουνό.....:smokin:

Έχε χάρη ρε π@π@ρα που θα γενείς ΠΑΤΕΡΑΣ, αλλιώς θα την έστρωνα την γούνα σου εκεί πίσω απ΄τα 3-5 πηγάδια........Μισοριξιά έ μισοριξιά.......:lol: :lol: :lol:


μίλησε και ο @@@@@ς


(δεν είναι αρ..δια, παπάκια είναι :D :D :D )




Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Αλλά ρε παιδιά ... το Μόζαρτ γιατί τον καρφώσατε στο Σταυρό για το συγκεκριμένο ζήτημα ;;;

του τα χρωστάνε απο παλιά

:D :D

Akatanomastos
29/05/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
δεν νομιζω οτι φταιει η κοινωνια που πηγες σε πανεπιστημια και σε σχολες κορεσμενες.
πιστευω φταινε οι γονεις που θελοντας μια καθαρη δουλεια και ευκολη για τα παιδια τους,για να μην περασουν οτι περασανε οι ιδιοι, οδηγησαν εδω την κατασταση


μια χαρα φταει η κοινωνια φιλε μου..

η κοινωνια δημιουργει στους γονεις αυτα τα προτυπα, να κανουν τα παιδια τους επιστημονες, με μεγαλο μισθο και βαρβατη κομματικη συνηθως ψωλη


ειμαι φοιτητης στο μαθηματικο,επαρχιας, και μεχρι φετος εισαγοντουσαν γυρω στα 100 ατομα
ετησιως,

με καθηγητικο πρωσοπικο γυρω στα 35 - 40 ατομα , αριθμος που αρκει ισα ισα, ανυρπακτες εγκαταστασεις, κλπ κλπ
ολοι μας γνωριζουμε πως απασχολιουντε οι μαθηματικοι στην ελλαδα, φροντιστηρια ιδιαιτερα κλπ κλ
λοιπον απο του χρονου με εντολη απο το υπουργειο θα εισαγονται σε μας 190- 200 ατομα, χωρις αμεσες νεες προσληψεις καθηγητων (δηλαδη τοσοι διδακτωρικοι που καθοντε δεν υπαρχει λογω να τους παρουμε ουτε καν τωρα!!!) και επισης φαντασου ποσους ανεργους μαθηματικους επιπλεον θα χουμε σε 5-6-7 χρονια..


προφανως αυτα θα γινοντε και σε αλλες σχολες, αλλα δεν γνωριζω οποτε ας τα πει καποιος αλλος που ξερει

epp1640
29/05/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
μια χαρα φταει η κοινωνια φιλε μου..

η κοινωνια δημιουργει στους γονεις αυτα τα προτυπα, να κανουν τα παιδια τους επιστημονες, με μεγαλο μισθο και βαρβατη κομματικη συνηθως ψωλη


ειμαι φοιτητης στο μαθηματικο,επαρχιας, και μεχρι φετος εισαγοντουσαν γυρω στα 100 ατομα
ετησιως,

με καθηγητικο πρωσοπικο γυρω στα 35 - 40 ατομα , αριθμος που αρκει ισα ισα, ανυρπακτες εγκαταστασεις, κλπ κλπ
ολοι μας γνωριζουμε πως απασχολιουντε οι μαθηματικοι στην ελλαδα, φροντιστηρια ιδιαιτερα κλπ κλ
λοιπον απο του χρονου με εντολη απο το υπουργειο θα εισαγονται σε μας 190- 200 ατομα, χωρις αμεσες νεες προσληψεις καθηγητων (δηλαδη τοσοι διδακτωρικοι που καθοντε δεν υπαρχει λογω να τους παρουμε ουτε καν τωρα!!!) και επισης φαντασου ποσους ανεργους μαθηματικους επιπλεον θα χουμε σε 5-6-7 χρονια..


προφανως αυτα θα γινοντε και σε αλλες σχολες, αλλα δεν γνωριζω οποτε ας τα πει καποιος αλλος που ξερει

100? εμάς που ουσιαστικά παίρνουν 200 πληροφορικάριους ετησίως.. :wave2: αν σε αυτούς προσθέσεις και αυτούς του csd κλάφτα..

Akatanomastos
29/05/2008, 14:00
να προσθεσω ακομα (τελικα στο μπανιο εχω ωραιες ιδεες:D )

η βλαχοΕλληνικη κοινωνια απο το 70 και μετα πιστεψε πως αξιζεις σαν ανθρωπος μονο αν σπουδασεις, αλλιως εισαι ζωο, και προφανως εισαι ανθρωπος επειδη εχεις λεφτα και πουλαες μουρη, οχι για κανενα αλλο λογο..


και τωρα που τελιωσαν τα λεφτα, μειναμε 5.000.000 σπουδαγμενα ζωα στην αθηνα και αλλα τοσα γρω γυρω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

700_Thespieis
29/05/2008, 14:08
Γιατι συνεχιζετε και του μιλατε δεν καταλαβαινω..:rolleyes:

dukeandthecity
29/05/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
να προσθεσω ακομα (τελικα στο μπανιο εχω ωραιες ιδεες:D )

η βλαχοΕλληνικη κοινωνια απο το 70 και μετα πιστεψε πως αξιζεις σαν ανθρωπος μονο αν σπουδασεις, αλλιως εισαι ζωο, και προφανως εισαι ανθρωπος επειδη εχεις λεφτα και πουλαες μουρη, οχι για κανενα αλλο λογο..


και τωρα που τελιωσαν τα λεφτα, μειναμε 5.000.000 σπουδαγμενα ζωα στην αθηνα και αλλα τοσα γρω γυρω:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε αδερφέ να δεχτώ προς στιγμή ότι φταίει η ατιμη κενωνία (οπως για όλα σε αυτη τη χώρα)

εσυ σαν φοιτητης που είσαι, ξέρεις τι σε περιμένει? Ξέρεις. "5.000.000 σπουδαγμενα ζωα στην αθηνα και αλλα τοσα γρω γυρω"

γιατι συνεχίζεις και δεν ψαχνεσε αλλιώς ????

stavrogin
29/05/2008, 14:13
Εχετε πεσει ολοι πανω στον Μοzart .Συμφωνω με παααρα πολλα απο αυτα που ειπε.Ειναι προφανες οτι μαλλον κανεις δεν ειναι στην θεση του.Δηλ να εχει μαγαζι και τι συνεπαγεται αυτο.
Καποια στιγμη μετα απο πολλα βλακωδη καντηλια ο Sniper σε μια κριση εφυηας ειπε κατι σωστο.Οτι αφεντικα και υπαλληλοι σκεφτονται απαντες την παρτη τους.Αφεντικοι δε νοιαζονται για τους υπαλληλους τους και υπαλληλοι γουσταρουνε να "τα ξυνουν" και να περνουν 3000.
Ολοι ριχνουν την ευθηνη των χαμηλων μισθων στα αφεντικα κι οχι στον υπαλληλο .

Για μενα ατιμια του αφεντικου δεν ειναι να περνει ο υπαλληλος 700ε. Ατιμια ειναι να μην τα περνει,μαζι με τις σωστες υπερωριες του ,τα επιδοματα και τις αδειες.
Ειναι γεγονος οτι υπαρχουν αρκετοι αλητες εκει εξω.

Ειναι επισης γεγονος οτι ο ικανος επιχειρηματιας κι ο ικανος εμπορος ειναι φυσεις επιθετικες τροπον τινα αφου στοχος ειναι το κερδος δηλαδη η κατα το δυνατον μειωση του κοστους καθηποτασωντας υπαλληλους και αλλους παροχους προιοντων και υπηρεσιων ,με αντοιστηχη αυξηση του κερδους καθιποτασοντας τους πελατες τους.

Αλλα και οι υπαλληλοι πολλες φορες δεν πονανε την επιχειρηση που δουλευουν καθολου.Κι αυτο ειναι ατιμια και βλακεια γιατι η δουλεια του του δινει το ψωμι του.Οπως επισης δεν απαιτουν τα δικαιωματα τους αλλα και παραιτερω αυξησεις.Ουτε επισης εχουν καμια ανοχη αν δε παει καλα η επιχειρηση καποια στιγμη. Για ρωτηστε και τον Catmaster

Επισης οι υπαλληλοι ειναι 14μισθα χ 700 = 9800 ενω ο αφεντικος ειναι 11μισθα-τεβε(4200/ετος) δηλαδη 700 =~1280 καθαρα αφεντικου. Εχει την αισθηση να κρατα καβατζα γιατι κανεις δεν θα τον λυπηθει αν χρειαστει πχ 2000 εχτρα γιατι μια σωληνα αποφασισε να σπασει και να πλημυρισει το μαγαζι + κλεψιες 5% +ελενχοι εφοριας (5000),συναφιες 500-1000/ετος (πολλα λεφτα που ΔΕΝ τα γλειτωνεις αν εισαι ενταξει) +εμπορευμα που πλεον δε δινεται κλπ. Χωρια ολα τα παγια εξοδα

Κι ολοι με μια φωνη λενε ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙ οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει.

Αφηστε τα μαγαζακια μας και κοιταχτε την παρτη σας.
Τα 700 ε ειναι απορια της ισσοπεδωσης του λαου.
Που ειναι τα ισχυρα εργατικα κινηματα,τα συνδικατα, οι απεργιες;Τοσες γινονται,ποσες αποδιδουν;
Τι φταει για την ακριβεια; Η ελειψη καταναλωτικης συνειδησης ,ο υπερβολικος καταναλωτισμος,ο υπερδανεισμος.
Τι φταιει για την ελειψη χρηματος.Η Ελλαδα δεν παραγει σχεδον τιποτα. Το δημοσιο ειναι υπερμεγεθες ,διεφθαρμενο και σπαταλο. Τα ταμεια ακριβα και υπερχρεωμενα. Κακη υποδομη, Υπονομευση της επιχειρηματικοτητας κλπ.

Τα 700 ειναι η κορυφη του παγοβουνου κι εχουν ταση μειωσης.Μικροι επιχειρηματιες και υπαλληλοι βραζουμε εντελως στο ιδιο καζανι και η κοντρα σας με τον Μοζαρτ ειναι εντελως βλακωδης. Γιατι δηλ φωναζουν ολοι οτι οδευουμε (δηλ. οδευσαμε) σε κοινωνια δυο ταχητητων;
Τι εννωουν; Οτι ο Μοζαρτ ειναι το μεγαλο κεφαλαιο;

kachius
29/05/2008, 14:17
Όπως είπε και ο catmaster, η μικρομεσαία επιχείρηση δεν ευθύνεται για την κατάσταση.
Αντιθέτως, είναι το μεγαλύτερο θύμα της υπόθεσης.
Αν τώρα κάποιοι τα έχουν με το δημόσιο και τους ιδιωτικούς κολοσσούς αλλά
τα ρίχνουν στους μικρομεσαίους, γιατί εκεί τους παίρνει...τί να πω...απλά δεν ξέρετε :sad:

Όσες κυβερνήσεις έχω "γνωρίσει" απ'το ΄90 και μετά (πιο πριν ήμουν αρκετά μικρός
για να έχω προσωπική-όχι του σογιού!- άποψη)
έχουν δουλέψει σκληρά για να εξαφανίσουν τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Και ναι! ξέρω μικρές επιχειρήσεις που όταν βγάζανε παραπάνω φράγκα έδιναν και στον/στους
υπαλλήλους (φυσικά και δεν τα μοίραζαν!).

Ακόμα, στις μικρομεσαίες είχε ο υπάλληλος πραγματικές προοπτικές (τα παλιά τα χρόνια,ε; ).
Στις μεγάλες υπόσχονται άνοδο μπόνους κτλ αλλά το βύσμα πάει σύγνεφο - χειρότερα και από
το στρατό! :lol: Άσε που τελικά τα τρώνε οι "μεγάλοι" κατευθείαν, όπως και στο δημόσιο ένα πράγμα!

Και ΦΥΣΙΚΑ δεν νοείται να έχεις υπάλληλο και να του δίνεις 700?!

Όπως έγραψα και πιο πάνω, το λάθος που κάνετε είναι να τα ρίχνετε στους μικρομεσαίους
(και φυσικά υπάρχουν μικρομεσαίοι που είναι μεγάλα @@ και θέλουν κρέμασμα, όπως βέβαια
συμβαίνει ΣΕ ΟΛΑ τα κοινωνικά υποσύνολα...)

Τα στελέχοι που λέτε ότι "καθαρίζουν" 40-50Κ το μήνα ή το χρόνο είναι αυτοί που τρώνε
τα λεφτά μας/σας!

@CptH: Λες ότι για 50Κ το χρόνο έχεις χαιρετίσει το 8ωρο και παίζεις 10+
Κοίτα να δείς που εγώ σε πολυεθνική ως απλός τεχνολόγος εργάτης είχα χαιρετίσει το 8ωρο
επίσεις, έπαιζα 10ωρο στο νορμάλ 12ωρο (δε μου επέτρεπα παραπάνω) συχνά, και τα τσιγάρα
μετρημένα αλλά έπαιρνα 850 για 2 χρόνια, 1000 το τρίτο και 1040 το τέταρτο
Δηλάδή με 4 χρόνια τρελή εξειδίκευση 16Κ μικτά το χρόνο...:rolleyes:

Και ο προϋστάμενός μου δούλευε 10ωρα. Ξύνοντας τα @@ του και ξεφτιλίζοντας τους
συναδέλφους που δεν ήταν παραγωγικοί (το ότι ήταν 3 μήνες στη δουλειά και προβλέπονται 12μηνές εκπαίδευση δεν τον σταμάταγε απ'το να τους ξεφτιλίζει).
Έλα όμως που αυτός έπαιρνε τα 2πλα σταθερά +κάτι μπόνους που ξεκινούσαν από 6Κ+ το χρόνο...



Λάθος εχθρό χτυπάτε παιδιά...

apav
29/05/2008, 14:18
:D


Αρχικά δημιουργήθηκε από Μozαρτ
8 χρονια υπαλληλος ημουν

-Ευχαριστώ! :o
-Τι; Μόνο ένα ευχαριστώ; :mad:
-Ευχαριστώ ... μπαμπα! :o

Δεν μπορείς να συγκρίνεις το υπαλληλίκι στην δουλειά του μπαμπά με το έξω. :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Νομίζετε ότι οι μικρές επιχειρήσεις που έχουν έναν οι δύο υπαλλήλους και συνήθως είναι οικογενειακές μπορούν εύκολα να ελιχθούν διαφορετικά;

Πόσο διαφορετικά θα εξελιχθούν από τους υπαλλήλους των 700?; Να μεταφράσουμε το 700?; Είναι 3?/ώρα, και μετά τις απλήρωτες υπερωρίες πέφτει στο άπατο. :yuck:


Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Δεν μας φταίνε αυτές οι επιχειρήσεις

Μας φταίνε γιατί αυτές έφτιαξαν το σημερινό κόλπο. Δεν μας πληρώνουν; Δεν αγοράζουμε, λουκέτο και ο καθένας στο χωριό του. Σε σχέση με το 1983, οι μισθοί έχουν υποστεί μείωση 25%. Ένας μισθός εργάτη σε εργοστάσιο, αναλογεί σε μισθούς τριών χαζοχαρούμενων μικρων που σχολιάζουν τα Κ7 τους στην καφετέρια και από πίσω τρέχουν οι 2523532 δόσεις ακόμη και για ένα φρατζόλι ψωμί.

Όταν έκλειναν τα εργοστάσια, τα μαγαζάκια (αυτά ντε τα οικογενειακά με τα πιτσιρίκια υπαλλήλους που κυκλοφορούν με το Χ5 του ντάντη) έτριβαν τα χεράκια τους. Νόμιζαν ότι θα κάνουν κουμάντο και πάλι στην αγορά (βλέπε ένδοξες μαυραγορίτικες εποχές και Παπαδοπουλαίϊκα άπληρωτα δάνεια). Τόσο ήξεραν, τόσο ήλπιζαν. Έστω και μία στο δισεκατομμύριο τα ξεχάσουμε αυτά, το μεγαλύτερο λάθος που έκαναν είναι ότι δεν μόρφωσαν τα παιδιά τους και φτάσαμε σήμερα να μας κόβουν φάτσες από την πόρτα. :smilea:

Δικαιοσύνη και επανάσταση μας πιπιλίζουν ε; Όσο δεν πληρώνουν μισθούς, να κλείνουν το ένα μετά το άλλο. Εξάλλου, μόνο και μόνο με τους τόκους όσων έχουν κλέψει, μπορούν να ζήσουν μέχρι και τα δισέγγονα τους. :evil:


Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
του τα χρωστάνε απο παλιά

:D :D

:smilea:


Αρχικά δημιουργήθηκε από mozart
θα εκανε και γκουχου γκουχου θα ειχε και μηξουλες

:smilea:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
η κοινωνια δημιουργει στους γονεις αυτα τα προτυπα, να κανουν τα παιδια τους επιστημονες, με μεγαλο μισθο και βαρβατη κομματικη συνηθως ψωλη

Η ψευτό-υπερηφάνια τους ναι, το να μπουν στο μάτι του γείτονα ναι, αλλά αυτό και πάλι είναι στο χέρι τους να το ελέγξουν. Πτυχίο δεν σημαίνει δουλειά, δεν σημαίνει αναγνώριση->πουλάω μούρη στις καφετέριες.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
χωρις αμεσες νεες προσληψεις καθηγητων, και επισης φαντασου ποσους ανεργους μαθηματικους επιπλεον θα χουμε σε 5-6-7 χρονια

Όλοι στο ίδιο αμφιθέατρο δεν θα είστε; Γιατί θέλετε και άλλο άτομο να σας τα λέει; Η ανεργία τι σχέση έχει με την επιθυμία του λαού να σπουδάσει μαθηματικά; Ας τους να γίνουν μαθηματικοί, ότι θέλει ο λαός (ο οποίος να μην ξεχνάμε ότι πληρώνει το κόστος για τις λάθος αυτές επιλογές, όπως πληρώνει για να έχει ΟΣΕ, Ολυμπιακή και χίλιους δύο λευκούς ελέφαντες). Υπογεννητικότητα σας λέει κάτι; :D

Ταξιδευτής
29/05/2008, 14:19
Οσο διαβαζω τα παραπανω δεν ξερω αν πρεπει να αρχισω να ριχνω χριστοπαναγιες η να βαλω τα κλαμματα απο την απελπισια!!! :mad: :sad:

Το ΜΕΓΕΘΟΣ της Μ@Λ@ΚΙ@Σ που δερνει τον κωλοελληναρα ΤΩΡΑ φαινεται!
Οι γονεις μας μας μεγαλωσαν με μεγαλες ιδεες για πανεπιστημια και σπουδες... Να γινεις ανθρωπος τρανος!
Θυμαμαι οτι το να μην περναγες πανεπιστημιο θεωρουταν 2 φορες χειροτερο απο το να εχεις βγαλεις τη Λεπρα και την Χολερα μαζι! :mad:

ΠΟΣΟΙ θα απασχολουνταν πια στο ΚΑΘΕ αντικειμενο οταν εβλεπες να βγαινουν απο τις σχολες χιλιαδες ωσαν τις καλες φωτοτυπιες;;; :mad:

Οχι ομως! Ο Ελληνας χαρα και τραγουδι! Τραλαλι τραλαλο, καλοκαιρακι-ηρθε-αστο-για-αργοτερα και να παμε κανα νησακι να τον μπηξουμε σε καμια τουριστρια ε;; :mad:
Προοπτικη; Καμια!
Συνεση; Καμια!
Προγραμμα; Κανενα!
Σοβαροτητα; Καμια!

Ε να λοιπον που ο βοθρος οχι μονο ξεχειλισε αλλα και τα κανουμε γαργαρα πλεον!:mad: :mad:

Και εχουμε μετα τον Μοτσαρντ και τον καθε Μοτσαρντ που αντιπροσωπευει την αλλη πλευρα και λεει τα δικα του.
Ωραια, θελει να βγαλει λεφτα -ολοι αυτο θα θελαμε στην τελικη. Αν το κανει στα ΙΣΙΑ και ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΕΡΓΑΤΩΝ/ΣΚΛΑΒΩΝ τοτε μαζι του!

Αν ομως κοιταει να βαλει το χιλιαρικακι στην τσεπη με την εκμεταλλευση νεων που δεν εχουν οχι 700 αλλα ουτε 100 το μηνα, τοτε ΟΧΙ! :mad:

Σημερινη ειδηση: Οι εκπροσωποι 10 πολυεθνικων αρνηθηκαν ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ να συγκρατησουν τις τιμες τους, επικαλουμενοι την συγκυρια καταστασεων στην παγκοσια αγορα.

ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΡΕ;;;; :mad: Με αλλα λογια "τωρα που βρηκαμε ευκαιρια θα σας μαμησουμε!" ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΑΛΗΤΕΣ ΜΙΛΑΜΕ!

Η κατασταση ειναι εκτος ελεγχου και δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ να την επαναφερει! ΤΙΠΟΤΑ! :mad:
Βλεπω το ντοκυμαντερ για τη γενια των 700 ευρω και με πιανει η ψυχη μου....

Θελω να σας ρωτησω ολους ανοιχτα: μενει σε κανεναν απο εσας τιποτα στην ακρη καθε τελος του μηνα;
Μπορειτε να αποταμιευετε;

Εγω οχι μονο αποταμιευση δεν μπορω να κανω αλλα πληρωνω και απο αυτα που ΔΕΝ εχω!
ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΥΡΙΟ ΡΕ ΣΕΙΣ;;;; ΤΙ;

kachius
29/05/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
[...

Τα 700 ειναι η κορυφη του παγοβουνου κι εχουν ταση μειωσης.Μικροι επιχειρηματιες και υπαλληλοι βραζουμε εντελως στο ιδιο καζανι και η κοντρα σας με τον Μοζαρτ ειναι εντελως βλακωδης. Γιατι δηλ φωναζουν ολοι οτι οδευουμε (δηλ. οδευσαμε) σε κοινωνια δυο ταχητητων;
Τι εννωουν; Οτι ο Μοζαρτ ειναι το μεγαλο κεφαλαιο; [/B]



Πολύ σωστός σε όλα!

apav
29/05/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Θελω να σας ρωτησω ολους ανοιχτα: μενει σε κανεναν απο εσας τιποτα στην ακρη καθε τελος του μηνα; Μπορειτε να αποταμιευετε; Εγω οχι μονο αποταμιευση δεν μπορω να κανω αλλα πληρωνω και απο αυτα που ΔΕΝ εχω! ΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΥΡΙΟ ΡΕ ΣΕΙΣ;;;; ΤΙ;

Να σε ρωτήξω; Πιστεύεις ότι με τα μυαλά που κουβαλάει η πλειοψηφία μας, εάν αύριο έρθουν οι Άραβες και μοιράζουν πετροδόλλαρα και μισθούς των 5.000?/μήνα, πόσα θα μπουν σε καταθέσεις και πόσα θα εξαφανιστούν σε Κ7/Χ5/μπουζούκια/Ρωσίδες/κόκες/πιτόγυρα/καφέδες/πισίνες/κλπ; :smokin:

super_toto
29/05/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Εχετε πεσει ολοι πανω στον Μοzart ....Οτι ο Μοζαρτ ειναι το μεγαλο κεφαλαιο;

Το ότι οι πολυεθνικοί κολωσοι είναι οι κερδισμένοι είναι προφανές. Δεν συζητάμε αυτό. Αυτο που συζητάμε είναι το ότι ενώ όλοι μιλάμε για το πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα, όταν είμαστε στην πλευρά της εργοδοσίας ξαφνικά τα 700e είναι καλά...για τους άλλους.
Ενώ για μάς είναι λίγα.
Και εγώ ξαναλέω ότι το πρόβλημα δεν είναι ούτε το ιδεολογικό πλαισιο της εκάστοτε κυβέρνησης ούτε οι πολυεθνικές. Αυτά υπάρχουν και σε άλλες χώρες της E.E.
Αυτό που μας διαφοροποιεί είναι ότι δεν έχουμε αποτινάξει ακόμα απο πάνω μας την φιλοσοφία και την νοοτροπεία της οθωμανικής αυτοκρατορίας. Δηλαδή ραγιαδισμός και οσφυοκαμψία. Εχω λεφτά είμαι τύραννος, δεν εχω είμαι επαναστάστης. Από τη μία μέρα στην άλλη.

Δεν νομίζω να υποχρεώσε κανένας κάποιον μικρομεσαίο επιχειρηματία να επιχειρεί. Επιλογή του καθενός είναι. Αν δεν σας αρέσει ζητούνται πωλητές με 600 e δωδεκάωρο εγγυημένο all in one.

Μην τρελαθούμε. Δηλαδή αν δεν είναι ολοφάνερο ότι για την εξωφρενική ακρίβεια φταίει ο μικρομεσαίος επιχειρηματίας κατα μεγάλο ποσοστό τότε είμαστε ΤΥΦΛΟΙ.
Δηλαδή για την αισχροκέρδια στην βενζίνη φταίει μόνο η άνοδος της τιμής του πετρελαίου? Γιατι άν είναι έτσι τότε μου κάνει εντύπωση που την κάθε άνοδο πετρελαιου την μεταφέρουμε στην τσέπη μας σε ένα 24ωρο, ενώ είναι προφανές ότι αυτό επρεπε να γίνει σε κάποιους μήνες. Για να μην πουμε για τον συσχετσμό $ και ?.

Αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα. Αλλά συμβαίνει παντού. Και πάει στο δίαολο τέτοιοι που είμαστε μας αξίζει τέτοια συμπεριφορά. Αλλα μην μας πειτε τώρα ότι μας κάνετε και χάρη που δουλευουμε για σας και ότι πολλά ειναι τα 700 για 10ωρα και 12ωρα.

Ταξιδευτής
29/05/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Να σε ρωτήξω; Πιστεύεις ότι με τα μυαλά που κουβαλάει η πλειοψηφία μας, εάν αύριο έρθουν οι Άραβες και μοιράζουν πετροδόλλαρα και μισθούς των 5.000?/μήνα, πόσα θα μπουν σε καταθέσεις και πόσα θα εξαφανιστούν σε Κ7/Χ5/μπουζούκια/Ρωσίδες/κόκες/πιτόγυρα/καφέδες/πισίνες/κλπ; :smokin:

1. Ειμαστε η ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΝΑ χωρα στην Ευρωπη (και δεν ξερω και παγκοσμιως) σε συσκευες κινητων τηλεφωνων. :mad: :mad: :mad:

2. Εχουμε τα περισσοτερα αυτοκινητα ανα κατοικο απο ολες (αν κανω λαθος διορθωστε με) τις χωρες της Ευρωπης.

Αυτα τα λενε ολα νομιζω! :sad:


Και ξαναρωταω -γιατι το μελλον με ΦΟΒΙΖΕΙ πλεον: τι θα αφησουμε ρε παιδια; Πως θα τα βγαλουμε περα; Δουλευω δυο δουλειες -και για τη μια απο τις δυο θα πρεπει να θεωρω εαυτον ΠΟΛΥ τυχερο κρινοντας απο το τι γινεται σε αλλες εταιριες- και ομως ΠΑΛΙ δεν υπαρχει φως...

Τα παντα ακριβαινουν συνεχως συνεχως συνεχωωωως! 1,19 η ΑΠΛΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗ πριν 10 λεπτα. :mad:


ΑΛΛΑ! Να μην ξεχνιομαστε: το νησακι μας περιμενει φετος ε; :sad:

ggs
29/05/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Εχετε πεσει ολοι πανω στον Μοzart .Συμφωνω με παααρα πολλα απο αυτα που ειπε.Ειναι προφανες οτι μαλλον κανεις δεν ειναι στην θεση του.Δηλ να εχει μαγαζι και τι συνεπαγεται αυτο.
Καποια στιγμη μετα απο πολλα βλακωδη καντηλια ο Sniper σε μια κριση εφυηας ειπε κατι σωστο.Οτι αφεντικα και υπαλληλοι σκεφτονται απαντες την παρτη τους.Αφεντικοι δε νοιαζονται για τους υπαλληλους τους και υπαλληλοι γουσταρουνε να "τα ξυνουν" και να περνουν 3000.
Ολοι ριχνουν την ευθηνη των χαμηλων μισθων στα αφεντικα κι οχι στον υπαλληλο .

Για μενα ατιμια του αφεντικου δεν ειναι να περνει ο υπαλληλος 700ε. Ατιμια ειναι να μην τα περνει,μαζι με τις σωστες υπερωριες του ,τα επιδοματα και τις αδειες.
Ειναι γεγονος οτι υπαρχουν αρκετοι αλητες εκει εξω.

Ειναι επισης γεγονος οτι ο ικανος επιχειρηματιας κι ο ικανος εμπορος ειναι φυσεις επιθετικες τροπον τινα αφου στοχος ειναι το κερδος δηλαδη η κατα το δυνατον μειωση του κοστους καθηποτασωντας υπαλληλους και αλλους παροχους προιοντων και υπηρεσιων ,με αντοιστηχη αυξηση του κερδους καθιποτασοντας τους πελατες τους.

Αλλα και οι υπαλληλοι πολλες φορες δεν πονανε την επιχειρηση που δουλευουν καθολου.Κι αυτο ειναι ατιμια και βλακεια γιατι η δουλεια του του δινει το ψωμι του.Οπως επισης δεν απαιτουν τα δικαιωματα τους αλλα και παραιτερω αυξησεις.Ουτε επισης εχουν καμια ανοχη αν δε παει καλα η επιχειρηση καποια στιγμη. Για ρωτηστε και τον Catmaster

Επισης οι υπαλληλοι ειναι 14μισθα χ 700 = 9800 ενω ο αφεντικος ειναι 11μισθα-τεβε(4200/ετος) δηλαδη 700 =~1280 καθαρα αφεντικου. Εχει την αισθηση να κρατα καβατζα γιατι κανεις δεν θα τον λυπηθει αν χρειαστει πχ 2000 εχτρα γιατι μια σωληνα αποφασισε να σπασει και να πλημυρισει το μαγαζι + κλεψιες 5% +ελενχοι εφοριας (5000),συναφιες 500-1000/ετος (πολλα λεφτα που ΔΕΝ τα γλειτωνεις αν εισαι ενταξει) +εμπορευμα που πλεον δε δινεται κλπ. Χωρια ολα τα παγια εξοδα

Κι ολοι με μια φωνη λενε ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙ οποιος ειναι εξω απο το χορο πολλα τραγουδια ξερει.

Αφηστε τα μαγαζακια μας και κοιταχτε την παρτη σας.
Τα 700 ε ειναι απορια της ισσοπεδωσης του λαου.
Που ειναι τα ισχυρα εργατικα κινηματα,τα συνδικατα, οι απεργιες;Τοσες γινονται,ποσες αποδιδουν;
Τι φταει για την ακριβεια; Η ελειψη καταναλωτικης συνειδησης ,ο υπερβολικος καταναλωτισμος,ο υπερδανεισμος.
Τι φταιει για την ελειψη χρηματος.Η Ελλαδα δεν παραγει σχεδον τιποτα. Το δημοσιο ειναι υπερμεγεθες ,διεφθαρμενο και σπαταλο. Τα ταμεια ακριβα και υπερχρεωμενα. Κακη υποδομη, Υπονομευση της επιχειρηματικοτητας κλπ.

Τα 700 ειναι η κορυφη του παγοβουνου κι εχουν ταση μειωσης.Μικροι επιχειρηματιες και υπαλληλοι βραζουμε εντελως στο ιδιο καζανι και η κοντρα σας με τον Μοζαρτ ειναι εντελως βλακωδης. Γιατι δηλ φωναζουν ολοι οτι οδευουμε (δηλ. οδευσαμε) σε κοινωνια δυο ταχητητων;
Τι εννωουν; Οτι ο Μοζαρτ ειναι το μεγαλο κεφαλαιο;



Δεν τα βάζει κανείς με τις μικρές επιχειρήσεις ….αντίθετα μάλιστα….εγώ προσωπικά θα προτιμούσα πολλές μικρές παρά μια τεράστια πολυεθνική (αυτό θα έκανε και πολύ καλό στην οικονομία του κράτους …)
Οι περισσότεροι εδώ τα βάλανε με την νοοτροπία του Mozart ….μια νοοτροπία που έρχεται από τα βάθη του χρόνου και μας πηγαίνει στις αρχές του προηγούμενου αιώνα…
Όταν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις καταλάβουν ποιος είναι ο εχθρός τους και αντιτεθούν στις πολυεθνικές που τις έχουν ρημάξει και το κράτος που τις βοηθάει να το κάνουν , θα είμαι μαζί τους ….
Όταν οι μικρομεσαίοι βλέπουν τον «εχθρό» μόνο στις απεργίες και στους υπαλλήλους τότε θα είμαι εναντίον τους…

Ταξιδευτής
29/05/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Το ότι οι πολυεθνικοί κολωσοι είναι οι κερδισμένοι είναι προφανές. Δεν συζητάμε αυτό. Αυτο που συζητάμε είναι το ότι ενώ όλοι μιλάμε για το πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα, όταν είμαστε στην πλευρά της εργοδοσίας ξαφνικά τα 700e είναι καλά...για τους άλλους.
Ενώ για μάς είναι λίγα.
Και εγώ ξαναλέω ότι το πρόβλημα δεν είναι ούτε το ιδεολογικό πλαισιο της εκάστοτε κυβέρνησης ούτε οι πολυεθνικές. Αυτά υπάρχουν και σε άλλες χώρες της E.E.
Αυτό που μας διαφοροποιεί είναι ότι δεν έχουμε αποτινάξει ακόμα απο πάνω μας την φιλοσοφία και την νοοτροπεία της οθωμανικής αυτοκρατορίας. Δηλαδή ραγιαδισμός και οσφυοκαμψία. Εχω λεφτά είμαι τύραννος, δεν εχω είμαι επαναστάστης. Από τη μία μέρα στην άλλη.

Δεν νομίζω να υποχρεώσε κανένας κάποιον μικρομεσαίο επιχειρηματία να επιχειρεί. Επιλογή του καθενός είναι. Αν δεν σας αρέσει ζητούνται πωλητές με 600 e δωδεκάωρο εγγυημένο all in one.

Μην τρελαθούμε. Δηλαδή αν δεν είναι ολοφάνερο ότι για την εξωφρενική ακρίβεια φταίει ο μικρομεσαίος επιχειρηματίας κατα μεγάλο ποσοστό τότε είμαστε ΤΥΦΛΟΙ.
Δηλαδή για την αισχροκέρδια στην βενζίνη φταίει μόνο η άνοδος της τιμής του πετρελαίου? Γιατι άν είναι έτσι τότε μου κάνει εντύπωση που την κάθε άνοδο πετρελαιου την μεταφέρουμε στην τσέπη μας σε ένα 24ωρο, ενώ είναι προφανές ότι αυτό επρεπε να γίνει σε κάποιους μήνες. Για να μην πουμε για τον συσχετσμό $ και ?.

Αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα. Αλλά συμβαίνει παντού. Και πάει στο δίαολο τέτοιοι που είμαστε μας αξίζει τέτοια συμπεριφορά. Αλλα μην μας πειτε τώρα ότι μας κάνετε και χάρη που δουλευουμε για σας και ότι πολλά ειναι τα 700 για 10ωρα και 12ωρα.

+135363463643634643 :mad:

Και να παμε και σε ενα παραδειγμα που ΟΛΟΙ ξερετε;
Γ Ι Α Τ Ι μου πουλαει ο Τζιτζιμπιδης Μοtogamao το Arai 799 ευρω οταν "εξω" κανει 450 ευρω;;; :mad: Δεν βγαινει το ενοικιο του μαγαζιου; Δεν βγαινει το δανειο για την Καγιεν η το Αγκουστα;
Η μηπως ο Τζιτζιμπιδης ειναι πολυεθνικη τελικα και μας εκμεταλλευεται; :mad:

ΠΟΙΟΣ ευθυνεται που πουλαει 800 ευρω αυτο που εξω οι αλλοι το πουλανε στα ΜΙΣΑ λεφτα;;; Το πετρελαιο; Τα κεφαλαια; Η ΜΗΠΩΣ βρηκε παπα να θαψει 5-6;;; :mad:

apav
29/05/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
τι θα αφησουμε ρε παιδια; Πως θα τα βγαλουμε περα; Δουλευω δυο δουλειες -και για τη μια απο τις δυο θα πρεπει να θεωρω εαυτον ΠΟΛΥ τυχερο κρινοντας απο το τι γινεται σε αλλες εταιριες- και ομως ΠΑΛΙ δεν υπαρχει φως

Σε ποιους να τα αφήσουμε; Υπογεννητικότητα, δεν γεννάμε μάναμ' μου! :look:

Πλάκα στην πλάκα, με δύο δουλειές, έχεις σκεφτεί να γράψεις μια λίστα με όλα τα έξοδα σου; Να δεις που τα δίνεις και να κάνεις μία μικρή αξιολόγηση; Καμιά περικοπούλα δεν θα ήταν κακή. :wave2:

dukeandthecity
29/05/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Όταν οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις καταλάβουν ποιος είναι ο εχθρός τους και αντιτεθούν στις πολυεθνικές που τις έχουν ρημάξει και το κράτος που τις βοηθάει να το κάνουν , θα είμαι μαζί τους ….
Όταν οι μικρομεσαίοι βλέπουν τον «εχθρό» μόνο στις απεργίες και στους υπαλλήλους τότε θα είμαι εναντίον τους…

δεν μας λες και εμάς πως θα γίνει αυτό ακριβώς ???? Το μόνο αβαντάζ που έχουν οι μικρομεσ σε σχέση με τους μεγάλους είναι η καινοτομία.

ποσοι καινοτόμοι θα υπάρξουν ?

Μαλλον ισχύει ο νόμος της καπιταλ. ζούγκλας: Πηδάς οποιον μπορείς αφου θα σε πηδήξουν αυτοι που μπορούν.