PDA

View Full Version : Triumph Tiger 955i - Ενας χρόνος (κιόλας)



Cpt. Haddock
28/05/2008, 11:30
Συμπληρώθηκε αισίως πριν λιγες μερες ενας χρόνος απο την αγορά αυτης της μηχανής.

Ενα μηχανάκι που το ήθελα πολύ, που πάντα (απο το 03 μοντελο και μετά) μΕ άρεΖε εμφανισιακά, πάντα με τρέλαινε ο ήχος του τρικιλινδρου, μου έκανε αυτο το κλικ (και) λόγω αγγλιας.

Ηταν ενα όνειρο που το θεωρούσα άπιαστο. Βαριά μηχανή, μεγάλη, δύσκολη. Τελικά ολα (σχεδόν) στο μυαλό ειναι. Αμα σ' αρέσει κατι, αν το θες πολύ, όλα γίνονται.

Βρέθηκε σχεδόν τυχαία στο δρόμο μου το συγκεκριμένο μηχανάκι, χαρτί, 2 ετών με 17,000 χλμ, σε άψογη κατάσταση με όλα τα καλουδια του πάνω, τριβάλιτσο με πλαϊνές γνήσιες βαλιτσες, γκριπ. Μοντέλο '05 με ζάντες και όχι ακτινες, το καινουριο σχέδιο με τις νυχιές στο πλάι και τον ήχο.... αυτός ο ήχος :sun:

Η εμφάνιση ειναι (και) υποκειμενική, παρ' όλα αυτά, όπως είπε και συμφορουμίτης, το ωραίο σ' αυτό το μηχανάκι ειναι οτι δεν εχει ουτε μια γωνία, όλο καμπύλες.

Η μονη ένσταση το χρώμα, τακτοποιήθηκε κι αυτό, αλλαχτηκε το κοστούμι στην παλιά αδυναμία μου, το British Racing Green.

Και ξαμολύθηκα! 35,000 χλμ έχω κανει αυτο το χρόνο, το 80% ίσως και παραπάνω εκτός πόλης. 13 χώρες στο περσινο ταξίδι.

Τα συν:

- Θέση οδήγησης: Πολυθρόνα. Ανετη, χωμένη μεσα, για πολλές ώρες τουρισμου.
- Φρένα: Αριστα
- Φώτα: Καταπληκτικά (αν βάλεις το ρελεδακι ωστε να αναβουν και τα δύο μαζί στη μεσαία σκαλα)
- Λειτουργία κινητήρα: Απιθανη, γραμμική με γκαζι ψηλα και ροπή χαμηλα. Οτι χρειάζεται για πολύωρη οδήγηση.
- Οδική συμπεριφορά (στο βαθμό που μπορώ να την κρινω εγω): Τέλεια.
- Προστασία απο αέρα/βροχή: Πολύ καλή με την ψηλότερη ζελατινα (βοηθάει και το ύψος μου :D )
- Δυνατότητα ταξιδιού με ψηλή moyen για πολλές ώρες και ξεκούραστα. Λιγες αλλαγές ταχυτήτων λόγω μεγάλης ροπής.
- Απλα, πληρη και ευαναγνωστα όργανα.
- Ηχος κινητήρα (αααααχχχχ....)
- Πολύ καλή συμπεριφορά σε πλαϊνούς ανέμους.

Τα πλην:

- Βάρος. Αρκετό (250 κιλά περίπου) και καπως ατσούμπαλο.
- Θεση των μαρσπιε. ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος. Συνηθίζεται με τον καιρό αλλα δεν παυει να ενοχλει που και που.
- Ζορικο στην πολη. Αλλα αυτό αφ' ενός το περίμενα (μιλάμε για touring μηχανή ουτως ή άλλως), αφ' ετέρου έχει (παλι :sick: ) να κανει με το ύψος μου.

Προβλήματα μέχρι στιγμής:

Κανένα σοβαρό, έχω φτάσει τα 53,000 χλμ σχεδόν. Αλλαξα όμως ρουλεμάν τιμονιου. Δε γνωρίζω αν ειναι φυσιολογικό σε αυτά τα χλμ για τέτοια μηχανή (και για ελληνικους δρόμους με λακουβες).
Επίσης άλλαξα τιμόνι όταν μου τη ρίξανε και βρήκε στο πεζοδρόμιο
Δύο φορές έχει καεί η αριστερή λαμπα (μεσαία σκάλα)

Σερβις τακτικα, ανα 5,000 χλμ λαδια, ανα 10,000 λαδια, φιλτρο και (ίσως) μπουζί. Εχουν ρυθμιστεί οι βαλβίδες μια φορά.

Τα πρώτα λαδια τα άλλαξα στα 8,000 χλμ (και είχε χασει περίπου...μισό λίτρο :lol: ) τα δεύτερα στα 7,000.

Πρόσφατα αλλαχτηκε η εξάτμιση με την TOR (Triumph Off road) μια μαμίσια αλλα πιο ανοιχτή. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο απλα τη βρήκα πολύ φτηνά. Σαν επακόλουθο, διαπιστωσα οτι η μηχανή έχασε λιγο γκάζι στις πολύ χαμηλές στροφές.

Ειναι μια μηχανή με την οποία αν θες (και το "έχεις") μπορείς να κινηθείς πολύ γρήγορα αλλα και ταυτόχρονα μπορείς να απολαυσεις μια χαλαρή βόλτα. Ειναι άνετη και σε εθνική και σε επαρχιακό και σε κλειστό στροφιλίκι. Και χώμα θα πατήσει αν θέλει καποιος.

Τo cut the long story short: Εγώ την εχω καταευχαριστηθεί και συνεχίζω να την ευχαριστιέμαι.

Αλλωστε αυτό ειναι το ζητούμενο.

Να 'μαστε παντα καλά

:beer: :beer: :beer:


132129

sapila racing
28/05/2008, 11:44
Θα περιμένουμε report και στα 100.000.

Απ οτι κατάλαβα σου εχει κάτσει καλά.

Αυτο με το BRT να το κοιτάξεις πάντως... :lol: :wave2:

Bavarian
28/05/2008, 11:56
:beer: :beer: :beer:



και άλλα χιλιάδες τόσα να κάνεις κάπταιν:wave2:

MikeG
28/05/2008, 11:59
Λιώσε την!!!


:beer: :beer: :beer: :beer: :lol: :lol:

Stergios69
28/05/2008, 12:00
Καλοτάξιδη ρε καπτεν...
Αυτό με τα ρουλεμαν κι εμένα με φαίνεται κάπως νωρίς για αλλαγή...

BELZEBOYLIS
28/05/2008, 12:24
ΟΟΟΛΕΕΕΕΕΕ!!!!!! :beer: :beer: :wave2: Καλή συνέχεια με την μοτό σου , με πολλά και όμορφα χιλιόμετρα !!!! :beer: :wave2:

OldMan
28/05/2008, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Λιώσε την!!!
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:








:bigcry:

Tpap
28/05/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

1. Βαριά μηχανή, μεγάλη, δύσκολη. Τελικά ολα (σχεδόν) στο μυαλό ειναι.

2. ανα 10,000 λαδια, φιλτρο και (ίσως) μπουζί.

3. Τα πρώτα λαδια τα άλλαξα στα 8,000 χλμ και είχε χασει περίπου...μισό λίτρο

4. Ειναι άνετη και σε εθνική και σε επαρχιακό και σε κλειστό στροφιλίκι.


1. πως φαίνεται ότι ΔΕΝ έχεις οδηγήσει GS

2. γιατί λάδια ανά 10.000...? και γιατί μπουζί ανά 10.000..?

3. :sick:

4. δεν είπες τίποτε για τις υπέεεεεεροχες αυτές αναρτήσεις..


να την φχαριστηθείς όσο μπορείς, φίλε...και οι 13 χώρες να γίνουν 203..!!!

filipp0s
28/05/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
............

Η εμφάνιση ειναι (και) υποκειμενική, παρ' όλα αυτά, όπως είπε και συμφορουμίτης, το ωραίο σ' αυτό το μηχανάκι ειναι οτι δεν εχει ουτε μια γωνία, όλο καμπύλες.

.............



:winka: :smokin:




:beer: :beer: :beer:


Καλη συνέχεια! :wave2: :wave2:

apav
28/05/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
2. γιατί λάδια ανά 10.000...? και γιατί μπουζί ανά 10.000..?

Για ξαναδιάβασε το :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Σερβις τακτικα, ανα 5,000 χλμ λαδια, ανα 10,000 λαδια, φιλτρο και (ίσως) μπουζί. Εχουν ρυθμιστεί οι βαλβίδες μια φορά.

Cpt. Haddock
28/05/2008, 14:35
Να 'στε καλά παιδες και :a024:ντες για τις ευχές και τα γέλια :lol:

:beer: :beer: :beer:

Τασο, ανα 5 λαδια, ανα 10 λαδια ΚΑΙ φιλτρο :wave2:

:D

katana
28/05/2008, 15:52
Επιτέλους κι ένας άλλος που ξέρει να εκτιμά τις καμπύλες, τον ήχο και φυσικά το εξαιρετικό British Racing Green που έχουν οι Αγγλιδούλες μας. Αντε να βρεθούμε να πάμε και καμμιά βόλτα...:beer:

XJR_Billy
28/05/2008, 15:57
Να τη χαίρεσαι τη μηχανάρα σου καπετάνιε!!!

Να τα κατοστήσεις:wave2:

Tpap
28/05/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τασο, ανα 5 λαδια, ανα 10 λαδια ΚΑΙ φιλτρο :wave2:


σωστός είσαι, δεν διάβασα προσεκτικά.. :wave2: :wave2:

σημ: όμορφο μηχανάκι έχεις φίλε...:lol:

NikosR
28/05/2008, 16:23
Να τα 100χιλιάσεις!!!

Αλλαξες εξάτμιση, φόρεσες το άλλο πρόγραμμα? Αν όχι, πρέπει...

road spirit
28/05/2008, 16:25
+955 ευχες να τα 100χιλιάσεις

mixalakis
28/05/2008, 19:28
Άντε και στο 1050!:lol: :lol:

gixxerpap
28/05/2008, 19:52
πακετάνιο, φαίνεται πως βρήκες το ταίρι σου όσον αφορά τα δίκυκλα!
να τη χαίρεσαι με πολλα πολλα ξενοιαστα χιλιόμετρα!
:beer: :beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
29/05/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
πακετάνιο, φαίνεται πως βρήκες το ταίρι σου όσον αφορά τα δίκυκλα!
να τη χαίρεσαι με πολλα πολλα ξενοιαστα χιλιόμετρα!
:beer: :beer: :beer: :beer:

Εσένα να δούμε πότε θα βρείς το ταίρι σου! :lol:



Καπετάνιε...:beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
29/05/2008, 15:50
Και πάλι να 'στε καλά παίδες

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

NikosR
29/05/2008, 15:52
Το πρόγραμμα λέω, καπτάνιο, τ' άλλαξες με την εξάτμιση?

Tpap
29/05/2008, 15:53
θαρρώ ότι το άλλαξε..

Cpt. Haddock
29/05/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Το πρόγραμμα λέω, καπτάνιο, τ' άλλαξες με την εξάτμιση?

Α, ναι αλλάχτηκε με την τοποθέτηση

(σορυ σε ξέχασα πριν) :wave2:

gixxerpap
29/05/2008, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Α, ναι αλλάχτηκε με την τοποθέτηση

(σορυ σε ξέχασα πριν) :wave2:

ξαναλλαξε το , αυτό κάνει τα κενα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
04/08/2015, 14:22
Οχι, δεν πηρα το φτυαρι.

Ενας συμφορουμιτης εκανε βρουμ το πρωτο ποστ σε αυτο το θεμα και το ξεθαψα απο τη ληθη...

Α, ρε εποχες.... 35,000 χλμ σε ενα χρονο καναμε τοτε.

δε γαμιετ' καλα να ειμαστε και να τα θυμομαστε :beer:

Meni0s
04/08/2015, 16:01
Μια που ήρθε στην επιφάνεια το θέμα και το ψάχνω το τελευταίο καιρό για το συγκεκριμένο μηχανάκι, μια ερώτηση..
Στο 1,70 υψος που είμαι θα υπάρχει πρόβλημα ελέγχου?
Απο οτι εχω διαβασει ρυθμιζετε η σελα στα 840 και 860 χιλιοστα. Αλλα λογω σκελετου τα ποδια ανοιγουν περισσοτερο.

Zanzibar
04/08/2015, 16:20
Σε ποιό συνεργείο το νταντεύεις?

Cpt. Haddock
04/08/2015, 17:46
Μια που ήρθε στην επιφάνεια το θέμα και το ψάχνω το τελευταίο καιρό για το συγκεκριμένο μηχανάκι, μια ερώτηση..
Στο 1,70 υψος που είμαι θα υπάρχει πρόβλημα ελέγχου?
Απο οτι εχω διαβασει ρυθμιζετε η σελα στα 840 και 860 χιλιοστα. Αλλα λογω σκελετου τα ποδια ανοιγουν περισσοτερο.

Η σελα χαμηλώνει, οχι αρκετα ομως για το υψος σου, αλλα μπορεις να τη σκαψεις, οπως επισης και να το χαμηλώσεις. Το προβλημα θα το εχεις κυριως λογω φαρδιας σελας και μεγαλου βαρους (το οποιο βρισκεται ψηλα - 24 λιτρα ντεποζιτο). Σε επιτοπιους χειρισμους και μανουβρες θα εχεις θεμα, συν το οτι αμα γειρει, δεν κρατιεται. Φιλος απο εδω που ηθελε να το κρατησει κατεληξε με σπασμενη κνημη...


Σε ποιό συνεργείο το νταντεύεις?

Αν ρωτας εμενα, δεν το έχω πλεον εδω και πολλα χρονια. Αλλα ολα τα triumph τα πηγαινα στον Σακη, στο Πολυγωνο.

ΨΑΡΑΚΑΣ
07/10/2015, 20:58
Καλησπερα και απο μενα, Σημερα αποκτησα αυτη την υπεροχη μηχανη,την αποκτησα με 35.000χλμ μοντελο 06 με ολα τα καλουδια που προσφερει η μαμα Αγγλια.
Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης, που θα βρω το ρελεδακι ωστε να αναβουν και τα δυο φαναρια στη μεσαια σκαλα?

alexnoize
21/07/2019, 14:25
Συμπληρώθηκε αισίως πριν λιγες μερες ενας χρόνος απο την αγορά αυτης της μηχανής.

Ενα μηχανάκι που το ήθελα πολύ, που πάντα (απο το 03 μοντελο και μετά) μΕ άρεΖε εμφανισιακά, πάντα με τρέλαινε ο ήχος του τρικιλινδρου, μου έκανε αυτο το κλικ (και) λόγω αγγλιας.

Ηταν ενα όνειρο που το θεωρούσα άπιαστο. Βαριά μηχανή, μεγάλη, δύσκολη. Τελικά ολα (σχεδόν) στο μυαλό ειναι. Αμα σ' αρέσει κατι, αν το θες πολύ, όλα γίνονται.

Βρέθηκε σχεδόν τυχαία στο δρόμο μου το συγκεκριμένο μηχανάκι, χαρτί, 2 ετών με 17,000 χλμ, σε άψογη κατάσταση με όλα τα καλουδια του πάνω, τριβάλιτσο με πλαϊνές γνήσιες βαλιτσες, γκριπ. Μοντέλο '05 με ζάντες και όχι ακτινες, το καινουριο σχέδιο με τις νυχιές στο πλάι και τον ήχο.... αυτός ο ήχος :sun:

Η εμφάνιση ειναι (και) υποκειμενική, παρ' όλα αυτά, όπως είπε και συμφορουμίτης, το ωραίο σ' αυτό το μηχανάκι ειναι οτι δεν εχει ουτε μια γωνία, όλο καμπύλες.

Η μονη ένσταση το χρώμα, τακτοποιήθηκε κι αυτό, αλλαχτηκε το κοστούμι στην παλιά αδυναμία μου, το British Racing Green.

Και ξαμολύθηκα! 35,000 χλμ έχω κανει αυτο το χρόνο, το 80% ίσως και παραπάνω εκτός πόλης. 13 χώρες στο περσινο ταξίδι.

Τα συν:

- Θέση οδήγησης: Πολυθρόνα. Ανετη, χωμένη μεσα, για πολλές ώρες τουρισμου.
- Φρένα: Αριστα
- Φώτα: Καταπληκτικά (αν βάλεις το ρελεδακι ωστε να αναβουν και τα δύο μαζί στη μεσαία σκαλα)
- Λειτουργία κινητήρα: Απιθανη, γραμμική με γκαζι ψηλα και ροπή χαμηλα. Οτι χρειάζεται για πολύωρη οδήγηση.
- Οδική συμπεριφορά (στο βαθμό που μπορώ να την κρινω εγω): Τέλεια.
- Προστασία απο αέρα/βροχή: Πολύ καλή με την ψηλότερη ζελατινα (βοηθάει και το ύψος μου :D )
- Δυνατότητα ταξιδιού με ψηλή moyen για πολλές ώρες και ξεκούραστα. Λιγες αλλαγές ταχυτήτων λόγω μεγάλης ροπής.
- Απλα, πληρη και ευαναγνωστα όργανα.
- Ηχος κινητήρα (αααααχχχχ....)
- Πολύ καλή συμπεριφορά σε πλαϊνούς ανέμους.

Τα πλην:

- Βάρος. Αρκετό (250 κιλά περίπου) και καπως ατσούμπαλο.
- Θεση των μαρσπιε. ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος. Συνηθίζεται με τον καιρό αλλα δεν παυει να ενοχλει που και που.
- Ζορικο στην πολη. Αλλα αυτό αφ' ενός το περίμενα (μιλάμε για touring μηχανή ουτως ή άλλως), αφ' ετέρου έχει (παλι :sick: ) να κανει με το ύψος μου.

Προβλήματα μέχρι στιγμής:

Κανένα σοβαρό, έχω φτάσει τα 53,000 χλμ σχεδόν. Αλλαξα όμως ρουλεμάν τιμονιου. Δε γνωρίζω αν ειναι φυσιολογικό σε αυτά τα χλμ για τέτοια μηχανή (και για ελληνικους δρόμους με λακουβες).
Επίσης άλλαξα τιμόνι όταν μου τη ρίξανε και βρήκε στο πεζοδρόμιο
Δύο φορές έχει καεί η αριστερή λαμπα (μεσαία σκάλα)

Σερβις τακτικα, ανα 5,000 χλμ λαδια, ανα 10,000 λαδια, φιλτρο και (ίσως) μπουζί. Εχουν ρυθμιστεί οι βαλβίδες μια φορά.

Τα πρώτα λαδια τα άλλαξα στα 8,000 χλμ (και είχε χασει περίπου...μισό λίτρο :lol: ) τα δεύτερα στα 7,000.

Πρόσφατα αλλαχτηκε η εξάτμιση με την TOR (Triumph Off road) μια μαμίσια αλλα πιο ανοιχτή. Χωρίς ιδιαίτερο λόγο απλα τη βρήκα πολύ φτηνά. Σαν επακόλουθο, διαπιστωσα οτι η μηχανή έχασε λιγο γκάζι στις πολύ χαμηλές στροφές.

Ειναι μια μηχανή με την οποία αν θες (και το "έχεις") μπορείς να κινηθείς πολύ γρήγορα αλλα και ταυτόχρονα μπορείς να απολαυσεις μια χαλαρή βόλτα. Ειναι άνετη και σε εθνική και σε επαρχιακό και σε κλειστό στροφιλίκι. Και χώμα θα πατήσει αν θέλει καποιος.

Τo cut the long story short: Εγώ την εχω καταευχαριστηθεί και συνεχίζω να την ευχαριστιέμαι.

Αλλωστε αυτό ειναι το ζητούμενο.

Να 'μαστε παντα καλά

:beer: :beer: :beer:


132129
Τα πρώτα λαδια τα άλλαξα στα 8,000 χλμ (και είχε χασει περίπου...μισό λίτρο ) τα δεύτερα στα 7,000.

Ο λόγος που έχασες τα λάδια ήταν το σωλήνακι εξαέρωσης από το Κάρτερ?

Deluxe
25/06/2020, 23:52
Καλησπέρα σε όποιον βρεθεί και πάλι στο ξεθαμμένο τόπικ.

Εν τέλει, εν έτη 2020 η συγκεκριμένη μηχανή (για μοντέλο 04 και έπειτα) αξίζει; Πωλούνται βλέπω στο car χωρίς μεγάλη απήχηση. Αν την πάρεις την παντρεύεσαι; Με ενδιαφέρει αρκετά σαν εναλλακτική tdm/vstrom για αυτά που προσφέρει στα χρήματα που ζητάνε. Θα εκτιμούσα πολύ μια γνώμη ιδιοκτήτη.

turrican
26/06/2020, 17:10
Καλησπέρα σε όποιον βρεθεί και πάλι στο ξεθαμμένο τόπικ.

Εν τέλει, εν έτη 2020 η συγκεκριμένη μηχανή (για μοντέλο 04 και έπειτα) αξίζει; Πωλούνται βλέπω στο car χωρίς μεγάλη απήχηση. Αν την πάρεις την παντρεύεσαι; Με ενδιαφέρει αρκετά σαν εναλλακτική tdm/vstrom για αυτά που προσφέρει στα χρήματα που ζητάνε. Θα εκτιμούσα πολύ μια γνώμη ιδιοκτήτη.

Υπό προϋποθέσεις αξίζει. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Την έχω τρία χρόνια (και κάτι ψιλά), φορτώνεται σαν γαϊδούρι και ταξιδεύει απροβλημάτιστα σε εθνικές και επαρχιακό οδικό δίκτυο, είναι άνετη και ευρύχωρη, το μοτέρ της είναι ιδιαίτερο και πολύ ευχάριστο (πολύ πιο ευχάριστο από tdm και vstrom κατά την γνώμη μου), στρίβει ωραία σε στροφιλίκια. Την πήρα με 25000 km και τώρα έχει 65000.

Θέλει προσοχή στα εξής:
1. Είναι ψηλή και βαριά, και το βάρος της φαίνεται γιατί το κουβαλάει ψηλά και ατσούμπαλα. Θα φας στατικές τούμπες. Καλό θα είναι να είσαι πάνω από 1.80.
2. Η αεροδυναμική της είναι άθλια (με την στοκ ζελατίνα). Για να εκμεταλλευτείς της δυνατότητές της στο ταξίδι χωρίς να σε πιάσει πονοκέφαλος θα χρειαστεί να πειραματιστείς λίγο. Εγώ βρήκα την ησυχία μου με αφτερμαρκετ palmer, που φαίνεται πως γενικά έχει βοηθήσει πολύ κόσμο.
3. Στην πόλη ζεσταίνεται γρήγορα, 3 λεπτάκια σε φανάρια και θα ανέβει σε επίπεδα που το βεντιλατέρ θα γίνει φίλος σου. Δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό, αλλά είναι λίγο ενοχλητικό.
4. Είναι λίγο ζόρικο στα ηλεκτρικά του, και συγκεκριμμένα στο σύστημα φόρτισης. Θα πρέπει να μετρήσεις τα βολτ που δίνει στην μπαταρία, και αν δεις ότι είναι χαμηλά (πχ 12.8-13 στο ρελαντί) να αναβαθμίσεις την καλωδίωση του κυκλώματος αυτού με πιο βαρβάτα καλώδια που έχουν λίγες απώλειες. Είναι εύκολη και φτηνή διαδικασία (10-20 ευρώ) και οι μάστορες την ξέρουν.
5. Θα δυσκολευτείς να βρεις αφτερμάρκετ καλούδια, πχ δεν υπάρχουν ποδιές κινητήρα. Για ότι θες μάλλον από εξωτερικό. Να προτιμήσεις οπωσδήποτε κάποιο που να έχει πλαινές βαλίτσες, οι μαμά είναι πολύ πρακτικές, αν και όχι ιδιαίτερα μεγάλες, αλλά μάλλον πια είναι και η μόνη επιλογή.
6. Δεν είναι καλό στο χώμα. Με σωστά λάστιχα πάει, αλλά όχι σαν άλλα.

Γενικά, αν ξέρεις τι παίρνεις, θα το ευχαριστηθείς. Ειδικά σε αυτά τα λεφτά.

Deluxe
05/07/2020, 16:30
Καλησπέρα Turrican. Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόσο αναλυτική απάντηση! Θα τα πάρω ένα ένα για να μην χαθούμε με τους αριθμούς.

1) Το είχα διαβάσει αυτό και απομένει να το δω και μόνος τώρα. Από ύψος, είμαι 1,80 ακριβώς, αν και απο το ergonomics είδα οτι δεν θα πατάω ιδιαίτερα καλά κάτω.. Στο όριο δηλαδή και με λεπτό σωματότυπο. Επίσης δεν είμαι ογκώδης και σκεφτομαι οτι θα φαίνομαι δυσαναλογος..

2) Στα μεταχειρισμένα της προκοπής έχω παρατηρησει πως οι περισσότεροι την έχουν αλλάξει , αλλιώς και μια ζελατίνα στα γουστα μου δεν είναι κάτι.

3) Το θεωρώ λογικό αυτό, συχνό φαινόμενο και στο r6 2003 του φίλου μου. Δεν την προορίζω σχεδόν καθόλο βέβαια για διαδρομές πόλης, θα διατηρηθεί το παπί για αυτό τον σκοπό. Εξορμήσεις τα ΣΚ κυρίως και ταξίδια κοντινά στο μέλλον.

4) Μάλιστα. Έχουν παρουσιάσει γενικά κάποιες ιδιαιτερότητες στα ηλεκτρικά δηλαδη και συνήθως ευθύνονται οι διατομές; Το υπολοιπο κύκλωμα ανορθωτη-πηνια-κλπ ήταν οκ ή γενικα χοντεικο;? ^^ Όταν πάω να δω κάποια θα πάρω και το πολύμετρο παρέα παντως.

5) Είναι και αυτό ένα θέμα σαν μη τοσο εμπορικό μοντέλο..Δυσκολη μεταπώληση, δυσκολη ευρεση aftermarket πραγμάτων κλπ. Απο εξαρτήματα και ανταλλακτικα πάντως έχουμε, υπάρχουν; Χρειάστηκες εσυ κάτι αναλώσιμο και αναγκάστηκες να το πάρεις απο εξωτερικό;

6) Μικρό το κακό, δεν είμαι φαν. 99% δεν θα μπώ σε χώμα.

Απο άποψη service επίσης. Είναι κάπου περίπλοκη και έχει καμια δυσκολία; Κόστος υποθέτω, στα επίπεδα των αντίστοιχων touring, η παραπάνω;

turrican
06/07/2020, 19:06
Καλησπέρα Turrican. Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να γράψεις τόσο αναλυτική απάντηση! Θα τα πάρω ένα ένα για να μην χαθούμε με τους αριθμούς.

1) Το είχα διαβάσει αυτό και απομένει να το δω και μόνος τώρα. Από ύψος, είμαι 1,80 ακριβώς, αν και απο το ergonomics είδα οτι δεν θα πατάω ιδιαίτερα καλά κάτω.. Στο όριο δηλαδή και με λεπτό σωματότυπο. Επίσης δεν είμαι ογκώδης και σκεφτομαι οτι θα φαίνομαι δυσαναλογος..
Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να δοκιμάσεις και να δεις πως σου φαίνεται.

2) Στα μεταχειρισμένα της προκοπής έχω παρατηρησει πως οι περισσότεροι την έχουν αλλάξει , αλλιώς και μια ζελατίνα στα γουστα μου δεν είναι κάτι.
Εγώ παρήγγειλα μια palmer ρυθμιζόμενη από Αγγλία, η οποία πατάει σε μια μεταλλική κατασκευή για να δημιουργήσει απόσταση από το φέρινγκ. Έτσι περνάει αέρας και μέσα, απαλύνει την υποπίεση και εξαφανίζει τους στραβιλισμούς. Είναι πολύ αποτελεσματική. Απλά πιο ψηλή δεν έχω ιδέα αν θα δούλευε, η αεροδυναμική είναι λίγο μαύρη μαγεία και έχει να κάνει με το ύψος σου, το πως κάθεσαι κλπ.

3) Το θεωρώ λογικό αυτό, συχνό φαινόμενο και στο r6 2003 του φίλου μου. Δεν την προορίζω σχεδόν καθόλο βέβαια για διαδρομές πόλης, θα διατηρηθεί το παπί για αυτό τον σκοπό. Εξορμήσεις τα ΣΚ κυρίως και ταξίδια κοντινά στο μέλλον.

4) Μάλιστα. Έχουν παρουσιάσει γενικά κάποιες ιδιαιτερότητες στα ηλεκτρικά δηλαδη και συνήθως ευθύνονται οι διατομές; Το υπολοιπο κύκλωμα ανορθωτη-πηνια-κλπ ήταν οκ ή γενικα χοντεικο;? ^^ Όταν πάω να δω κάποια θα πάρω και το πολύμετρο παρέα παντως.
Δεν μου κάηκε κάτι, απλά από το εργοστάσιο έχει πολύ λεπτά καλώδια και παρεμβάλλονται διάφορα μάλλον άχρηστα (φισάκια κλπ) 1. στο κύκλωμα από τον ανορθωτή στην μπαταρία και 2. στην τροφοδοσία της μίζας. Σαν αποτέλεσμα είχε να υπάρχει πτώση τάσης και να μην περνάει σε κανένα σημείο σε όλο το εύρος των στροφών η τάση φόρτισης τα 13.5V, ενώ στο ρελαντί έδειχνε 12.8 και ακόμα λιγότερο όταν άναβε βεντιλατέρ. Αποτέλεσμα ήταν να μου ρίχνει την μπαταρία. Μετά την αναβάθμιση (προσέθεσα και ένα βολτόμετρο στα όργανα) δείχνει σταθερά 13.8-14.4V. Επίσης έβαλα φώτα led και έχω σώσει και λίγη πτώση τάσης και από εκεί.

5) Είναι και αυτό ένα θέμα σαν μη τοσο εμπορικό μοντέλο..Δυσκολη μεταπώληση, δυσκολη ευρεση aftermarket πραγμάτων κλπ. Απο εξαρτήματα και ανταλλακτικα πάντως έχουμε, υπάρχουν; Χρειάστηκες εσυ κάτι αναλώσιμο και αναγκάστηκες να το πάρεις απο εξωτερικό;
Από αναλώσιμα όχι, απλά δεν μπορείς να βρεις διάφορα πραγματάκια όταν σε πιάνουν καταναλωτικές μανίες. Εδώ που τα λέμε αυτό μπορεί να είναι και καλό!
6) Μικρό το κακό, δεν είμαι φαν. 99% δεν θα μπώ σε χώμα.

Απο άποψη service επίσης. Είναι κάπου περίπλοκη και έχει καμια δυσκολία; Κόστος υποθέτω, στα επίπεδα των αντίστοιχων touring, η παραπάνω;
Ψιλοπράγματα τα κάνεις εύκολα μόνος σου. Αν θες να φτάσεις στα βαθιά είναι λίγο χρονοβόρο, μιας και για να φτάσεις σε μπουζί και φίλτρο αέρος πρέπει να βγάλεις καρμπυρατέρ. Κόστος σέρβις δεν μου έχει φανεί υπερβολικό, ίσως ένα 10-15% πιο τσιμπημένο σε σχέση με ένα fazer 600 που είχα πιο πριν. Αθήνα υπάρχουν καλοί μάστορες.


Γενικά, για την χρήση που λες ότι το θες, θα σου πρότεινα να προτιμήσεις κάποιο που να έχει τις πλαϊνές βαλίτσες του μιας και για να βάλεις κάγκελα για βαλίτσες θα πληρώσεις αρκετά λεφτά και αυτό αν καταφέρεις να βρεις. Δες αν πατάς εύκολα κάτω και αν γενικά σου κάθεται καλά, στην πορεία δες αν σου κάθεται καλά η ζελατίνα ή αν σε ταλαιπωρούν οι στροβιλισμοί. Και εννοείται ένα καλό τσεκάρισμα σε συνεργείο πριν οποιαδήποτε αγορά!