PDA

View Full Version : Αισθηση φρένου



giannis_hornet
28/05/2008, 14:38
Καλησπέρα!Τι θα μπορούσα να κάνω για να βελτιώσω την αισθηση των φρένων στο hornet (2006). Τα σωληνακια υψηλης βοηθάνε?Η απλα θα κάνουν το φρεναρισμα πιο απότομο με αποτέσμα να κινδινεύω να μου φύγει η μηχανη (δεδομενο οτι δεν έχω abs). Εχει βαλει καποιος κανενα kit?ολόκληρη αλλαγη δισκων κτλ?

sapila racing
28/05/2008, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis_hornet
Καλησπέρα!Τι θα μπορούσα να κάνω για να βελτιώσω την αισθηση των φρένων στο hornet (2006). Τα σωληνακια υψηλης βοηθάνε?Η απλα θα κάνουν το φρεναρισμα πιο απότομο με αποτέσμα να κινδινεύω να μου φύγει η μηχανη (δεδομενο οτι δεν έχω abs). Εχει βαλει καποιος κανενα kit?ολόκληρη αλλαγη δισκων κτλ?

To Hornet του 06 εχει καλα φρένα για την κατηγορία του (να μην πω τοπ) και με πολύ καλή αίσθηση.
Σίγουρα με μεταλλικά αποκτας καλύτερη αίσθηση, αλλά θα γίνουν λίγο πιο απότομα. Αν ειχες πάλι με μεταλλικά ξερεις τι εννοώ.

Μήπως θελει απλα εξαέρωση, η και αλλαγή υγρών? Τι τακάκια έχει?

catmaster
28/05/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
To Hornet του 06 εχει καλα φρένα για την κατηγορία του (να μην πω τοπ) και με πολύ καλή αίσθηση.
Σίγουρα με μεταλλικά αποκτας καλύτερη αίσθηση, αλλά θα γίνουν λίγο πιο απότομα. Αν ειχες πάλι με μεταλλικά ξερεις τι εννοώ.

Μήπως θελει απλα εξαέρωση, η και αλλαγή υγρών? Τι τακάκια έχει?

+1137 ...

επειδή αναφέρει ότι πάει για μπλοκάρισμα άξαφνα ...

.... σε πολλές περιπτώσεις νομίζουμε ότι μας φταίνε τα φρένα ....

... αλλά ίσως να μας φταίνε και τα λάστιχα ....

:wave2:

AntoD
28/05/2008, 14:44
Ισως να εχουν φθαρεί τα λαστιχακια στην τρόμπα....κοιταξε το και αυτό....

AVATOS
28/05/2008, 14:49
αν σου μπλοκαρουν πριν βυθισει αρκετα η αναρτηση πιθανον ειναι απο γυαλι δρομο κ σκληρα λαστιχα.

ειχα ιδια αισθηση κ αλαζοντας ελαστικα (τα παλια ειχαν 10500,τα μαμα) ηρθε στα ισια του.

giannis_hornet
28/05/2008, 14:56
μολις επιασε τα 20000 km. Δεν ξερω τι εχει κάνει ο μηχανικός με τα φρενα στα προηγούμενα service μιας και τον εμπιστευομαι. Απλα επειδή κοντευεί το μεγάλο service και θα το βάλω συνεργείο μηπως αλλάξω τα μαμα φρένα. Το λάστιχο μπροστά δεν έχει και μεγάλη πίεση και είναι παράξενο που σε μερικά φρεναρίσματα πάω να χάσω το μπροστινό. (πολλές φορές τρεμοπαίζει και το τιμόνι)

giannis_hornet
28/05/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Μήπως θελει απλα εξαέρωση, η και αλλαγή υγρών? Τι τακάκια έχει?

θα ρωτήσω το μηχανικο για εξαέρωση - αλλαγή υγρών
Τακάκια μπροστα μια φορα τα άλλαξα στα 17000 πριν απο 3000 νομιζω αλλά δεν ξερω τι έβαλε.ισως nissin. είναι καλύτερα τώρα που θα αλλάξω το πισω τακάκι να του τα πάω εγώ?Να παραγγείλω τπτ?Σε καλύτερη ποιότητα και να μου έρθει φθηνότερα?

soteas
28/05/2008, 19:23
μηπος πρεπει να παρεις gs?

Tigas
28/05/2008, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis_hornet
Καλησπέρα!Τι θα μπορούσα να κάνω για να βελτιώσω την αισθηση των φρένων στο hornet (2006). Τα σωληνακια υψηλης βοηθάνε?Η απλα θα κάνουν το φρεναρισμα πιο απότομο με αποτέσμα να κινδινεύω να μου φύγει η μηχανη (δεδομενο οτι δεν έχω abs). Εχει βαλει καποιος κανενα kit?ολόκληρη αλλαγη δισκων κτλ?

Η διαφορά στα φρένα (τουλάχιστον στο RR που είχα) με την τοποθέτηση και μόνο υψηλής ήταν τεράστια σε αίσθηση και σε δύναμη, είναι ίσως η ΄΄μετατροπή΄΄ που αξίζει σε jpn μηχανάκι.

giannis_hornet
29/05/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από soteas
μηπος πρεπει να παρεις gs?

τι ειναι αυτα?μαρκα απο τακάκια?
γενικα όσο αφορα τα οικονομικά των μετατροπών μπορώ να παραγγείλω τακάκια και υψηλή απο εξωτερικό και να μου έρθει φθηνότερα?

rsp
29/05/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis_hornet
μολις επιασε τα 20000 km.

Φορας για 20 χιλιαδες χιλιομετρα τα ιδια λαστιχα και αναρωτιεσε...?:confused:

power hornet
29/05/2008, 12:57
ρε εσυ γιαννη εχουν τα λαστιχα σου 20.000χλμ και αναρωτιεσε?λαστιχα θες,οσο αφορα τα υψηλης σωληνακια ειναι μια παρα πολυ καλη επενδυση στην μηχανη πιστευω απο τις καλυτερες γιατι αντεχουν και σε υψηλες θερμοκρασιες φρεναρισματος και γενικα ειναι ποιο καλα απο τα μαμα μου με τα χρονια καποια στιγμη φουσκωνουν και τα κλανουν.
οσο αφορα τα τακακια εγω χρησιμοποιω ebc μετριας σκληροτητας και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος το μονο που δεν ειχε το αρχικο δαγκωμα που πριτιμουν μερικοι στο τακακι ειναι πολυ προεδευτικο και οσο πατας την μανετα τοσο δυνατα φρεναρει,γιατι ειναι ορισεμνα τακακια ποθ εχουν αρχικο δαγκωμα καλο αλα μετα δεν εχεις φρενο

giannis_hornet
30/05/2008, 09:29
οχι ρε παιδια!ειπαμε..τα λάστιχα τα άλλαξα στα 13000 δλδ πριν από 7000! Έβαλα pirelli diablo corsa II παρακαλώ...ακόμη δεν άκουσα προτάσεις για παραγγελία μέσω net τακάκια και υψηλης!

Alx 84
30/05/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από giannis_hornet
οχι ρε παιδια!ειπαμε..τα λάστιχα τα άλλαξα στα 13000 δλδ πριν από 7000! Έβαλα pirelli diablo corsa II παρακαλώ...ακόμη δεν άκουσα προτάσεις για παραγγελία μέσω net τακάκια και υψηλης!


έλα Γιάννο!! corsa 3 εννοείς :winka: :winka: υψηλής συμφαίρει να τα πάρεις από έξω. τώρα για τακάκια δε το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια. δές αρχικά τι τακάκι φοράς μπροστά κ το συζητάμε μετά:wave2:

giannis_hornet
30/05/2008, 09:54
Ελα Αλεξ!!χρονια και ζαμανια..;)
yeap u r right!corsa III ήθελα να γράψω.
Ο μηχανικός έχει ένα nissin κολωνακι με τακάκια και σκέφτομαι αφου είναι εξουσιοδοτημένο honda μάλλον αυτά θα βάζει!τώρα για διαστάσεις κτλ ποτέ δε ρώτησα. Την άλλη εβδομάδα θα το πάω όμως γιατι το πίσω (ευτυχώς) πιέζει οπότε με αυτή την ευκαιρία θα τον ρωτήσω. Έλεγα μήπως μέσα από εδώ μάθαινα για καμία καλή-αποδοτική μάρκα που έχει φέρει κάποιος απέξω! Θα επανέλθω στη ζητήτηση σύντομα με νεότερα.
Καλή σας μέρα