PDA

View Full Version : Έλεος με τα ψέμματα των ΜΜΕ!!!



Σελίδες : [1] 2 3

trumpet
28/05/2008, 15:08
Είναι αδιανόητο να καθόμαστε πια, να τρώμε το κάθε ψέμμα που σερβίρουν τα μέσα μαζικής εξαπάτησης!!!

Εδώ και δύο χρόνια οι φοιτητές (όχι όλοι) είναι στους δρόμους για τα δίκαια αιτήματά τους! Για να αντισταθούν σε ότι πάει να τους φορτώσει το σύστημα κυρίως για τα "παιδιά" τους (εννοώ όλες τις επόμενες γενιές) και δευτερευόντως για τους ίδιους!

Είναι απίστευτο να γυρνάν και να λένε ότι στο ταδε πανεπιστήμιο συγκρούστηκαν φοιτητές τις εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς με άτομα τις περιφρούρησης! Ποιας περιφρούρισης ρε παιδιά? Των "παλλικαριών" της ΔΑΠ, της ΟΝΝΕΔ, της Χρυσης Αυγης που στηρίζουν τα συμφέροντα όσων μας κλέβουν τη ζωή? Από την ακρίβεια στα σούπερ μάρκετ μέχρι το φόρτωμα της φορολογίας στις πλάτες του κόσμου? Από μια παιδεία που δεν υπήρετεί το σύστημα όπως θα ήθελε το ίδιο για να βγάζει περισσότερους ανέργους και εργαζόμενους υποαπασχολήσιμους με 300 ευρώ το μήνα και μάυρη εργασία???

Είναι απίστευτο να γυρνάν και να λένε ότι ο πρύτανης του ΑΠΘ έπαθε διάσειση έπειτα από επίθεση των ακροαριστερών φοιτητών όταν τη στιγμή που θα ερευνήσουν τα ρούχα του δεν θα βρούν ούτε μισό δαχτυλικό αποτύπωμα των 200 φοιτητών που παραβρέθηκαν εκεί απλά... για να διεκδικήσουν τα δικαιώματα ενός ολόκληρου λαού!

Και άλλα πολλά....!


Συγνώμη για το έντονο ύφος των λεγομένων μου, ας μου συγχωρεθεί το γεγονός ότι έχω σιχαθεί με όλη τη σημασία της λέξης τα τεκταινόμενα των ανθρώπων που διοικούν, με τα μέσα που διαθέτουν, με την ισχύ του συστήματος επάνω στις ζωές μας. Ο καθένας ας κρίνει, όλοι έχουμε μυαλό πιστεύω και ίσως έχουμε και εμπειρίες....Αλλά τι να λέμε, όποιος και να ήταν πρύτανης, ή όποιος και να ήταν δημοσιογράφος τα ίδια δεν θα έκανε? Θα του το επέβαλε η ίδια του η θέση, η ίδια του η καρέκλα. Ή αντίστροφα, θα του επέβαλαν και οι γνωριμίες του πριν κάτσει στην καρέκλα...

Ελπίζω να μην σβηστεί το post από τους mods, δεν έχω σκοπό να βάλω φωτιά στο φόρουμ απλά ήθελα να καταθέσω κάποιες απόψεις ενός νέου που, πιστέψτε με, έχει δει πολλά για την ηλικία του....

Καλή σας μέρα...

Cpt. Haddock
28/05/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
...των 200 φοιτητών που παραβρέθηκαν εκεί απλά... για να διεκδικήσουν τα δικαιώματα ενός ολόκληρου λαού!..

καθολική η συμμετοχή του κόσμου δλδ.... :look:

OldMan
28/05/2008, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
δεν έχω σκοπό να βάλω φωτιά στο φόρουμ
Όσο δεν λες ανοιχτά ότι γ@μιούνται τα HONDA, μην φοβάσαι τίποτε ...:wave2: :beer:

trumpet
28/05/2008, 15:26
μπα μάλλον κι εγώ χόντα θα πάρω...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Φίλε Χάντοκ για τα δεδομένα ενός πανεπιστημίου του οποίου οι φοιτητές έχουν μπει σε άσχημο λούκι και τους μαμάν στην κυριολεξία, για τα δεδομένα ενός πανεπιστημίου που ήταν δυο χρόνια σε διαδικασίες συνελεύσεων - καταλήψεων - διαδηλώσεων με τη συμμετοχή χιλιάδων φοιτητών, τα διακόσια άτομα που στήριξαν εμπράκτως τις αποφάσεις των γενικών συνελεύσεων είναι αρκετά.
Ποιο πολλά από τους 50 καθηγητάδες που κάνουν το πανεπιστήμιο... μ#ουρδέ%ο πολυτελείας..!:rolleyes:

Cpt. Haddock
28/05/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Φίλε Χάντοκ για τα δεδομένα ενός πανεπιστημίου του οποίου οι φοιτητές έχουν μπει σε άσχημο λούκι και τους μαμάν στην κυριολεξία, για τα δεδομένα ενός πανεπιστημίου που ήταν δυο χρόνια σε διαδικασίες συνελεύσεων - καταλήψεων - διαδηλώσεων με τη συμμετοχή χιλιάδων φοιτητών,

κοιτα να δεις πράγματα...

κι εγω που νομιζα οτι στο πανεπιστήμιο πας για μαθημα :look: :wave2:

trumpet
28/05/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock

κι εγω που νομιζα οτι στο πανεπιστήμιο πας για μαθημα :look: :wave2:

Στο πανεπιστήμιο πας για όλα!!! Για μάθημα , για καφέ, για πολιτικοποίηση, για για για....

Το πανεπιστήμιο είναι κοινωνία, δεν είναι μάυρη και 24ωρη εργασία...

(Καλό αυτό που έγραψα...:cool: :o :D )

sniper
28/05/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
....
Ποιο πολλά από τους 50 καθηγητάδες που κάνουν το πανεπιστήμιο... μ#ουρδέ%ο πολυτελείας..!:rolleyes:


Και τους κάνετε μετά και την τιμή να δώσετε κι εξετάσεις στο μάθημά τους...

apav
28/05/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
κι εγω που νομιζα οτι στο πανεπιστήμιο πας για μαθημα

:nono: Διάβασε και τα άλλα postάκια που λένε ότι το εκπαιδευτικό σύστημα σε μαθαίνει πως να πηγαίνεις στην καφετέρια. :bigcry:

ΥΓ Το εκπαιδευτικό σύστημα φταίει για άδεια αμφιθέατρα! :sad:

panagiotispapa
28/05/2008, 15:47
Αντε πάλιιιιιιιιιιιιιι

Έλεος πια με την "αγωνιστική δράση" των "φοιτητών". Εσύ μπορείς να έχεις δει πολλά για την ηλικία σου αλλά εγώ έχω δεί περισσότερα. Για την ακρίβεια εδώ και 10 χρόνια τρώω στην μάπα την φασιστική συμπεριφορά του κάθε "αγωνιστή φοιτητή" που κλείνει την κάθε σχολή με εντελώς άτυπες και παράτυπες διαδικασίες.
Δουλειά του φοιτητή δεν είναι να το παίζει συνδικαλιστής και κομματόσκυλο, δουλειά του είναι σπουδάσει, να πάρει το γαμοπτυχίο όσον το δυνατόν πιο γρήγορα και να βρει μια δουλειά, να γίνει καλός επαγγελματίας και μην έχει ανάγκη κανέναν πούστη.
Μόνο στην Ελλάδα παρατηρείται το φαινόμενο να συντηρούν οι γονείς τους "φοιτητές" τους από τα 17 μέχρι τα ...30. Στις περισσότερες χώρες, με το που κλείνεις τα 18, έχεις φύγει από το σπίτι, έχεις βρει δουλειά και άμα είσαι ικανός (υπάρχουν και υποτροφίες για αυτούς που έχουν μυαλό) τότε σπουδάζεις.
Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω την μαμόθρεφτη αντίληψη που έχουμε σ΄αυτή την χώρα και τα περιμένουμε όλα από τους γονείς μας, το κράτος μας, το κόμμα μας και από τον εαυτό μας τίποτα.



(Τα 'πα και ξεθύμανα λίγο.....)

LsKostas
28/05/2008, 15:48
Είναι απίστευτο να γυρνάν και να λένε ότι στο ταδε πανεπιστήμιο συγκρούστηκαν φοιτητές τις εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς με άτομα τις περιφρούρησης! Ποιας περιφρούρισης ρε παιδιά? Των "παλλικαριών" της ΔΑΠ, της ΟΝΝΕΔ, της Χρυσης Αυγης που στηρίζουν τα συμφέροντα όσων μας κλέβουν τη ζωή? Από την ακρίβεια στα σούπερ μάρκετ μέχρι το φόρτωμα της φορολογίας στις πλάτες του κόσμου? Από μια παιδεία που δεν υπήρετεί το σύστημα όπως θα ήθελε το ίδιο για να βγάζει περισσότερους ανέργους και εργαζόμενους υποαπασχολήσιμους με 300 ευρώ το μήνα και μάυρη εργασία???


Aκριβως ΔΑΠ,Οννεδ ενιοτε και Πασπ και μετα ψαχνεις να βρεις δουλεια με 580Ε


Κοιτα να δεις Trumpet

Το συστημα ηδη υπολειτουργει με τις δυο μεγαλες παραταξεις να εχουν ως κυριο ρολο να φερουν λιγο λιγο τον ιδιωτικο τομεα μεσα στα Πανεπιστημια.


Τα ΜΜΕ τα κανουν ολα γαργαρα και αν γινει κανα ντου σε κανα γραφειο πρυτανη απ αυτους
που τα χουν πλακακια με την κυβερνηση θα αρχιζουν παλι να κραζουν για ασυδοσια στα πανεπιστημια...


Το θεμα ειναι ο φοιτητικος κοσμος
-με ταβλι ασχολουνται οι αργοσχολοι που για μενα δεν ειναι "φοιτητες"-
πρεπει να μην αφησουν σε χλωρο κλαρακι αυτους που ξεπουλησαν την δημοσια Υγεια
να κανουν και το ιδιο για τα Πανεπιστημια.

Ελπιζω και ευχομαι να εχετε καταλαβει οσοι ειναι φοιτητες σε τι λουκι πανε να σας μπλεξουν...
και να απαντησετε Δεοντως...


Το οτι δεν ανεφερα για την υποχρεωτικη στρατευση στα 18 ειναι για να μην καταληξει γελοιο
και για τα ανεκδοτα το thread...Eιναι φοβεροι αυτοι της ΝΔ παντως
...εχει να πεσει πολυ... ... ... γελιο
:lol: :lol: :lol:

trumpet
28/05/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Αντε πάλιιιιιιιιιιιιιι

Έλεος πια με την "αγωνιστική δράση" των "φοιτητών". Εσύ μπορείς να έχεις δει πολλά για την ηλικία σου αλλά εγώ έχω δεί περισσότερα. Για την ακρίβεια εδώ και 10 χρόνια τρώω στην μάπα την φασιστική συμπεριφορά του κάθε "αγωνιστή φοιτητή" που κλείνει την κάθε σχολή με εντελώς άτυπες και παράτυπες διαδικασίες.
Δουλειά του φοιτητή δεν είναι να το παίζει συνδικαλιστής και κομματόσκυλο, δουλειά του είναι σπουδάσει, να πάρει το γαμοπτυχίο όσον το δυνατόν πιο γρήγορα και να βρει μια δουλειά, να γίνει καλός επαγγελματίας και μην έχει ανάγκη κανέναν πούστη.
Μόνο στην Ελλάδα παρατηρείται το φαινόμενο να συντηρούν οι γονείς τους "φοιτητές" τους από τα 17 μέχρι τα ...30. Στις περισσότερες χώρες, με το που κλείνεις τα 18, έχεις φύγει από το σπίτι, έχεις βρει δουλειά και άμα είσαι ικανός (υπάρχουν και υποτροφίες για αυτούς που έχουν μυαλό) τότε σπουδάζεις.
Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω την μαμόθρεφτη αντίληψη που έχουμε σ΄αυτή την χώρα και τα περιμένουμε όλα από τους γονείς μας, το κράτος μας, το κόμμα μας και από τον εαυτό μας τίποτα.



(Τα 'πα και ξεθύμανα λίγο.....)



:eek: :eek: :eek:
Ουδεν σχολιον διότι θα καταλήξουμε σε χοντρη διαμαχη....και δεν το θελω...:mad:
Ή απέχεις καιρό από τα πανεπιστήμια, ή απέχεις καιρό από δημοκρατικές διαδικασιες, ή ξέρεις πολύ καλά τι λές και γνωρίζεις ότι δεν στέκουν...:mad:

Cpt. Haddock
28/05/2008, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Aκριβως ΔΑΠ,Οννεδ ενιοτε και Πασπ και μετα ψαχνεις να βρεις δουλεια με 580Ε


τι ακριβώς προτείνεις να γίνει για να βρεις δουλειά με περισσότερα;

:winka: :wave2:


Ευγενικά μιλώντας, όσοι φοβάστε τον μπαμπουλα του ιδιώτη στην εκπαιδευση, έχετε μπλεξει λιγο τις βουρτσες με τις.... (καταλαβαίνετε)

Διότι ιδιωτική παιδεία ΥΠΑΡΧΕΙ. Σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες.

veletzas
28/05/2008, 16:00
Διότι ιδιωτική παιδεία ΥΠΑΡΧΕΙ. Σε ΟΛΕΣ τις βαθμίδες. [/B][/QUOTE]

να συμπληρωσω, "εδω και χρονια"!

transporter
28/05/2008, 16:02
Βασική αρχή: Κανείς δεν θα σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος απο αυτόν.

Ένα σύστημα που το λειτουργούν και εξυπηρετεί βλάκες και ανίκανους θα φροντίσει να παράξει βλάκες και ηλίθιους ώστε ποτέ να μην μπορεί κανείς να το βάλει σε κίνδυνο.
Ετσι ευνουχισμένοι θα ζουν τη μιζερια της ανασφαλειας χωρίς ποτε να σηκώνουν κεφάλι
Χωρίς όραμα. Σε μία όλο και περισσότερο ατομικιστική κοινωνία.

Τα ΑΕΙ είναι η Τράπεζα Βλαστοκυτάρων ενός σάπιου συστήματος.

Ερωτηση-Προβοκάτσια:
Αν αυριο καποιος απο εμάς παει σε νοσοκομείο και δει απο πανω του το σημερινο φοιτητη/αυριανο γιατρο θα χαρεί ?
Αν του κτίσει σπίτι ο σημερινος φοιτητής Πολ Μηχανικών ? Θα κοιμάται ήσυχος ?
κοκ, κοκ , κοκ

GIGO=Garbage in garbage out

trumpet
28/05/2008, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τι ακριβώς προτείνεις να γίνει για να βρεις δουλειά με περισσότερα;

.

Για μένα πάντως, επειδή το χρήμα είναι πολύ σχετικό, και πάντα σε σχέση με τις παρούσες συνθήκες, ο κόσμος αυτό που έχει να κάνει είναι να αντιδράσει και να αντισταθεί. Η Ακρίβεια των βιωτικών αναγκών μας είναι αυτή που στην παρούσα φάση φταίει και όχι τόσο τα 580 ευρώ κατώτατος μισθός. Σίγουρα και ο μισθός φταίει. Σκέψου και σύγκρινε την αγοραστική σου δύναμη με 580 Ευρώ όταν ακόμη είχαμε τις δραχμούλες για παράδειγμα... ήταν σαφώς καλύτερα....φυσικά τότε υπήρχε ένα συνδιακλιστικό κίνημα λίγότερο πουλημένο απ'ότι το σημερινό με αποτέλεσμα οι αυξήσεις να είναι στα όρια της κοροιδιας και όχι στην κυριολεξία γελοίες όπως είναι σήμερα...

Cpt. Haddock
28/05/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Για μένα πάντως, επειδή το χρήμα είναι πολύ σχετικό, και πάντα σε σχέση με τις παρούσες συνθήκες, ο κόσμος αυτό που έχει να κάνει είναι να αντιδράσει και να αντισταθεί. Η Ακρίβεια των βιωτικών αναγκών μας είναι αυτή που στην παρούσα φάση φταίει και όχι τόσο τα 580 ευρώ κατώτατος μισθός. Σίγουρα και ο μισθός φταίει. Σκέψου και σύγκρινε την αγοραστική σου δύναμη με 580 Ευρώ όταν ακόμη είχαμε τις δραχμούλες για παράδειγμα... ήταν σαφώς καλύτερα....φυσικά τότε υπήρχε ένα συνδιακλιστικό κίνημα λίγότερο πουλημένο απ'ότι το σημερινό με αποτέλεσμα οι αυξήσεις να είναι στα όρια της κοροιδιας και όχι στην κυριολεξία γελοίες όπως είναι σήμερα...

Ωραία όλα αυτά...

Με τα πανεπιστήμια τι σχέση έχουν; :confused:

panagiotispapa
28/05/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
:eek: :eek: :eek:
Ουδεν σχολιον διότι θα καταλήξουμε σε χοντρη διαμαχη....και δεν το θελω...:mad:
Ή απέχεις καιρό από τα πανεπιστήμια, ή απέχεις καιρό από δημοκρατικές διαδικασιες, ή ξέρεις πολύ καλά τι λές και γνωρίζεις ότι δεν στέκουν...:mad:

Την θέλω πάρα πολύ την χοντρή διαμάχη. Αλλά όχι εδώ στο forum γιατί θα γίνουμε κουραστικοί. Κάποια στιγμή από κοντά.
:wave2:

trumpet
28/05/2008, 16:13
μα τα πάντα είναι σχετικά σε μια κοινωνία! Κάποιος φίλος ανέφερε εδώ το μισθό ο οποίος συνδέεται με την αγοραστική αξία. Και ακόμη ο μισθός είναι κάτι που δεν σε αφήνουν πάντα να διεκδικείς στα μέτρα σου. Αυτό συνδέεται φυσικά με την παιδεία αυτή που θέλουν και αυτή που δεν πρέπει να τους αφήσουμε να διαμορφώσουν γι εμάς και τα παιδιά μας.
Για το σύστημα έχει πολύ μεγάλη σημασία να συνδέει π.χ. την εκπαίδευση με την αγορά εργασίας στα μέτρα του και όχι φυσικά στα μέτρα των αναγκών της ίδιας της κοινωνίας.

το σύστημα διαμορφώνει την κοινωνία και επηρεάζεται παθητικά από αυτήν όχι ενεργητικά.

Ένας νέος σήμερα βρίσκεται σε ένα αέναο κηνύγι προσόντων προκειμένου να βρει δουλειά κατ'αρχήν στον τομέα του και όχι σε άσχετους τομείς. Η ανεργία είναι αυτή που μας κάνει να νιώθουμε ανασφάλεια και το σύστημα είναι αυτό που την χρησιμοποιεί προς ιδίον όφελος.

veletzas
28/05/2008, 16:16
φιλε παναγιωτηπαπα, δεν συντηρουνται μονο φοιτητες απο τους γονεις τους, μην μπερδευεσαι, συντηρουνται κ παιδια των 700 ευρο, συντηρουνται κ αργοσχολοι συντηρουνατι κ wannabe μεγαλη ζωη αλλα δεν μου φτανουν τα ευρο και και και ...και..., σωστα ολα αυτα που λες, αλλα δεν εχουν σχεση αμεση με "τους φοιτητες" αλλα με την εννοια το ''παιδι"!!!

Cpt. Haddock
28/05/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
μα τα πάντα είναι σχετικά σε μια κοινωνία! Κάποιος φίλος ανέφερε εδώ το μισθό ο οποίος συνδέεται με την αγοραστική αξία. Και ακόμη ο μισθός είναι κάτι που δεν σε αφήνουν πάντα να διεκδικείς στα μέτρα σου. Αυτό συνδέεται φυσικά με την παιδεία αυτή που θέλουν και αυτή που δεν πρέπει να τους αφήσουμε να διαμορφώσουν γι εμάς και τα παιδιά μας.
Για το σύστημα έχει πολύ μεγάλη σημασία να συνδέει π.χ. την εκπαίδευση με την αγορά εργασίας στα μέτρα του και όχι φυσικά στα μέτρα των αναγκών της ίδιας της κοινωνίας.

το σύστημα διαμορφώνει την κοινωνία και επηρεάζεται παθητικά από αυτήν όχι ενεργητικά.

Ένας νέος σήμερα βρίσκεται σε ένα αέναο κηνύγι προσόντων προκειμένου να βρει δουλειά κατ'αρχήν στον τομέα του και όχι σε άσχετους τομείς. Η ανεργία είναι αυτή που μας κάνει να νιώθουμε ανασφάλεια και το σύστημα είναι αυτό που την χρησιμοποιεί προς ιδίον όφελος.

Δε μου απάντησες, δυστυχώς....

Αναπαράγεις χιλιοειπωμένες κουβέντες :wave2:



Δε θα μπω στη διαδικασία να σχολιάσω τα ανωτέρω (άλλωστε φεύγω σε λιγο :lol: ).

Ενα γεγονός θα αναφέρω μονο, για food for thought που λένε στο χωριο μου.

Οσοι βλεπετε και ξενα ειδησεογραφικά κανάλια (BBC) θα πήρατε χαμπάρι ενα μεγαλο σουσουρο που έγινε στην Αγγλια πριν 1 μηνα περίπου. Εγινε μια πανεκπαιδευτική απεργία καθηγητών (νομιζω) μέσης εκπαιδευσης για μια μερα (ίσως και δύο) και το γεγονός σχολιάστηκε έντονα σαν κατι πολύ σοβαρό στις ειδήσεις.

Γιατί;

Διότι ειχαν 17 χρονια να απεργήσουν οι καθηγητές εκεί και ΟΛΟΙ θεώρησαν οτι για να το κανουν υπάρχει σοβαρός λόγος

Στο Ελλαδιστάν, ΚΑΘΕ χρόνο έχουμε απεργίες καθηγητών, μαθητών, φοιτητών, δασκάλων....
Κι ουτε που ασχολείται επι της ουσίας κανεις....

Meanwhile, που λεμε επίσης στο χωριό μου, χιλιάδες οικογένειες κανουν το σκατό τουςπαξιμάδι για να στείλουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό να σπουδάσουν, μονο και μονο για να μην (νομίζουμε οτι) έχουμε εμείς ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση. Εχουμε και παραέχουμε, απλα ειναι στο εξωτερικό και την πληρώνουμε ακριβά.

Εκτός εαν πιστεύετε ακόμη στο μυθο οτι μονο οι πλουσιοι στέλνουν τα παιδιά τους έξω. Αν ναι, τότε γυρίστε πλευρό και συγγνώμη για την ενόχληση :wave2:

Καλό απόγεμα


υ.γ. Γιατί πρέπει εξ΄ορισμου να θεωρουμε οτι ο πρυτανης και τα ΜΜΕ λένε ψέματα οτι χτυπησε; :rolleyes:

doctor x
28/05/2008, 16:23
ολοι αυτοι οι φοιτητες που κανουν ντου ,καταληψεις και ..παλευουν για το μελλον παιζουν στο τελος το παιχνιδι της απαξιωσης της παιδειας κ ολων αυτων που υποτιθεται πολεμανε (πχ ιδιωτικων πανεπιστημιων)
δεν μπορουν να γινουν αγωνες χωρις κλειστα πανεπιστημια?
υπαρχουν ΙΔΙΩΤΙΚΑ νηπιαγωγεια
δημοτικα
γυμνασια
λυκεια

γι αυτα που ειναι πιο σημαντικα για την ΠΑΙΔΕΙΑ δεν ειδα κανεναν να .....παλευει!Ξεχασα εκει υπαρχουν ....θεσεις εργασιας!
"πηγα προχτες με ενα φιλο σε μια καταληψη να γ@μησω"Τζιμης Πανουσης

ΥΓ οταν ακουω εξωκοινοβουλευτικους αγωνιστες στην ΤιΒι μου ρχεται να ...ξερασω.Τυφλα να χουν οι ...βουλευτες απο ξυλινο λογο!
ΥΓ2.ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα αλλιως γινεσαι οτι και αυτος που πολεμας και πρεπει να εισαι ετοιμος να πληρωσεις το τιμημα που ηδη οι φοιτητες πληρωνουν.Την ισοπεδωση...
....δεν πρεπει απλα να επιβιωσουμε ,πρεπει και να το αξιζουμε....Αντμιραλ Ανταμα....:wave2:

trumpet
28/05/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Την θέλω πάρα πολύ την χοντρή διαμάχη. Αλλά όχι εδώ στο forum γιατί θα γίνουμε κουραστικοί. Κάποια στιγμή από κοντά.
:wave2:

φίλε panagiotispapa μάλλον ειρωνικός ακούγεσαι όμως και δεν νομίζω ότι το εννοείς.
Πάντως πλανάσαι πλάνην οικτράν εάν νομίζεις πως η σημερινός γονιός έχει τη δυνατότητα να "εκτρέφει" τον φοιτητή του από τα 18 μέχρι τα 30. Και μάλλον αυτές οι περιπτώσεις ανθρώπων είναι έτσι από την ίδια την οικογένεια. πάντως οι φοιτητές που μπορεί να κάνουν χρόνια να πάρουν το πτυχίο τους

1ον δε σημαίνει ότι τρώνε τα λεφτά του μπαμπά.Σε πληροφορώπως πολλοί φοιτητές δουλεύουν και μάλιστα ανασφάλιστοι και με καθημερινό κίνδυνο απόλυσης προκειμένου να μαζέψουν χρήματα για να πληρώσουν το ενοίκιο ή τη διατροφή τους,

2ον τα πανεπιστήμια και οι ακριβοπληρωμένοι καθηγητάδες των έχουν τα μετατρέψει τα πανεπιστήμια σε τσιφλίκια τους, εφαρμόζουν τα θέλω του συστήματος και βάζουν εμπόδια στους φοιτητές να τελειώσουν. Π.χ. γιατί να παίρνει ο άλλος απουσίες στο πανεπιστήμιο στα μαθήματα? Ο φοιτητής που δουλεύει και δεν μπορεί να πάει δηλαδή δεν θα έχει το δικαίωμα να δώσει το εν λόγω μάθημα στην εξεταστική? Αν είναι έτσι τότε θα πάρει το πτυχίο του σε 10 χρόνια χωρίς να φταίει ο ίδιος. Άλλη περίπτωση. Έχεις ποτέ ακούσει για καθηγητές που κοβουν κόβουν κόβουν κόβουν φοιτητές και μπορεί ο άλλος να περιμένει χρόνια να πάρει πτυχίο για ένα μάθημα που το έχει ο συγκεκριμένος καθηγητής?

3ον τώρα με το νέο Νόμο Πλαίσιο για τα ΑΕΙ και με την πληρωμή των βιβλίων από μερους των φοιτητών ξέρεις τι θα γίνει? Ο χαμός!!! Γιατί δεν γίνεται κύριε εγώ να πληρώνω 2500 ευρώ το εξάμηνο για να πάρω τα βιβλία μου. Τα οποία σημειωτέον δεν πρόκειται να προλάβω να τα διαβάσω για να δώσω εξετάσεις επειδή έτσι θέλει η κάθε ΝΔ ή ο κάθε βολεμένος καθηγητής που τα παίρνει από τους εκδοτικούς οικους την ώρα που πρέπει να εργάζομαι μπας και βγάλω κάνα φράγκο για τις δικές μου ανάγκες!

κλπ...:mad: :mad: :mad:

MikeG
28/05/2008, 16:32
Παιδιά ξεκολλίστε...
Δεν είναι ο τόπος για συζήτηση εδώ μέσα... πραγματικά..
Εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33440&perpage=15&highlight=%C1%E9%E3%E1%DF%EF%F5&pagenumber=2) μπορείτε να διαβάσετε την άποψη μου για το θέμα..
Πραγματικά θα ήθελα κάποτε να μαζευόμασταν στου Θανάση να συζητούσαμε ένα τέτοιο θέμα.

:wave2:

618RR
28/05/2008, 16:35
Η κωλ@ρ@ μας και η μηχανή μας...

Επιχειρήματα του τύπου αφού τα πράγματα είναι μπουρδέλο, ας γίνουν χειρότερα...

Ατομικές στρατηγικές επιβίωσης, δηλαδή ο σώζων εαυτόν σωθήτω...

κλπ, κλπ, κλπ

Όποτε διαβάζω εδώ μέσα κάτι πέρα από μηχανές μου γίνεται το στομάχι κόμπος...

doctor x
28/05/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
φίλε panagiotispapa μάλλον ειρωνικός ακούγεσαι όμως και δεν νομίζω ότι το εννοείς.
Πάντως πλανάσαι πλάνην οικτράν εάν νομίζεις πως η σημερινός γονιός έχει τη δυνατότητα να "εκτρέφει" τον φοιτητή του από τα 18 μέχρι τα 30. Και μάλλον αυτές οι περιπτώσεις ανθρώπων είναι έτσι από την ίδια την οικογένεια. πάντως οι φοιτητές που μπορεί να κάνουν χρόνια να πάρουν το πτυχίο τους

1ον δε σημαίνει ότι τρώνε τα λεφτά του μπαμπά.Σε πληροφορώπως πολλοί φοιτητές δουλεύουν και μάλιστα ανασφάλιστοι και με καθημερινό κίνδυνο απόλυσης προκειμένου να μαζέψουν χρήματα για να πληρώσουν το ενοίκιο ή τη διατροφή τους,

2ον τα πανεπιστήμια και οι ακριβοπληρωμένοι καθηγητάδες των έχουν τα μετατρέψει τα πανεπιστήμια σε τσιφλίκια τους, εφαρμόζουν τα θέλω του συστήματος και βάζουν εμπόδια στους φοιτητές να τελειώσουν. ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΟΥ ...ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ!(οι εκλογες δεν τους συμφερουν )Π.χ. γιατί να παίρνει ο άλλος απουσίες στο πανεπιστήμιο στα μαθήματα? Ο φοιτητής που δουλεύει και δεν μπορεί να πάει δηλαδή δεν θα έχει το δικαίωμα να δώσει το εν λόγω μάθημα στην εξεταστική? (ΟΧΙ.αλλα θα πρεπει να εχει ενα τροπο να το αναπληρωσει.ΟΧΙ να του χαριστει)Αν είναι έτσι τότε θα πάρει το πτυχίο του σε 10 χρόνια χωρίς να φταίει ο ίδιος. Άλλη περίπτωση. Έχεις ποτέ ακούσει για καθηγητές που κοβουν κόβουν κόβουν κόβουν φοιτητές και μπορεί ο άλλος να περιμένει χρόνια να πάρει πτυχίο για ένα μάθημα που το έχει ο συγκεκριμένος καθηγητής?(ΣΩΣΤΟ!ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΡΙΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ)

3ον τώρα με το νέο Νόμο Πλαίσιο για τα ΑΕΙ και με την πληρωμή των βιβλίων από μερους των φοιτητών ξέρεις τι θα γίνει? Ο χαμός!!! Γιατί δεν γίνεται κύριε εγώ να πληρώνω 2500 ευρώ το εξάμηνο για να πάρω τα βιβλία μου. Τα οποία σημειωτέον δεν πρόκειται να προλάβω να τα διαβάσω για να δώσω εξετάσεις επειδή έτσι θέλει η κάθε ΝΔ ή ο κάθε βολεμένος καθηγητής που τα παίρνει από τους εκδοτικούς οικους την ώρα που πρέπει να εργάζομαι μπας και βγάλω κάνα φράγκο για τις δικές μου ανάγκες!(ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΟΠΥ ΑΥΤΟ ΘΑ ...ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ)ΑΣ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΕΙΑ Κ ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΩΜΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟ

κλπ...:mad: :mad: :mad:
σωστα τα περισσοτερα αλλα τελικα αυτοι οι ...αγωνες ενα παιχνιδι παιζουν δυστυχως
:(

apav
28/05/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
η σημερινός γονιός έχει τη δυνατότητα να "εκτρέφει" τον φοιτητή του από τα 18 μέχρι τα 30. Και μάλλον αυτές οι περιπτώσεις ανθρώπων είναι έτσι από την ίδια την οικογένεια. πάντως οι φοιτητές που μπορεί να κάνουν χρόνια να πάρουν το πτυχίο τους

Αφήνουμε στην άκρη το πότε θα πάρουν το πτυχίο τους, αλλά η πλειοψηφία των γονιών έχει το μαρούλι να νοικιάσει γκαρσονιέρα στο βλασταράκι τους, να τους αγόρασει αυτοκίνητο για τις βροχερές μέρες, παπί για τα ψώνια και Κ7 για την καφετέρια. :alien:


Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
γιατί να παίρνει ο άλλος απουσίες στο πανεπιστήμιο στα μαθήματα? Ο φοιτητής που δουλεύει και δεν μπορεί να πάει δηλαδή δεν θα έχει το δικαίωμα να δώσει το εν λόγω μάθημα στην εξεταστική?

Απορία, γιατί χτίσαμε τα αμφιθέατρα αφού δεν θέλουμε να πηγαίνουμε εκεί μέσα; :sick: Θα μάθουμε στο σπίτι; Ε τότε δεν το χρειαζόμαστε το σχολείο! Ας τα κάνουμε καφετέριες! :bigcry:


Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Έχεις ποτέ ακούσει για καθηγητές που κοβουν κόβουν κόβουν κόβουν φοιτητές και μπορεί ο άλλος να περιμένει χρόνια να πάρει πτυχίο για ένα μάθημα που το έχει ο συγκεκριμένος καθηγητής?

Έχεις ποτέ ακούσει για μπουμπούκια που δεν διαβάζουν δεν διαβάζουν δεν διαβάζουν δεν διαβάζουν τα μαμημένα τα συγγράμματα και τριγυρνάνε στο κυλικείο ζητιανεύοντας σημειώσεις; :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
με το νέο Νόμο Πλαίσιο για τα ΑΕΙ και με την πληρωμή των βιβλίων από μερους των φοιτητών ξέρεις τι θα γίνει? Ο χαμός!!! Γιατί δεν γίνεται κύριε εγώ να πληρώνω 2500 ευρώ το εξάμηνο για να πάρω τα βιβλία μου. Τα οποία σημειωτέον δεν πρόκειται να προλάβω να τα διαβάσω για να δώσω εξετάσεις επειδή έτσι θέλει η κάθε ΝΔ ή ο κάθε βολεμένος καθηγητής που τα παίρνει από τους εκδοτικούς οικους την ώρα που πρέπει να εργάζομαι μπας και βγάλω κάνα φράγκο για τις δικές μου ανάγκες!

2.500?πούλα και στο τέλος δεν θα τα διαβάσετε κιόλας ε; :bigcry: Απορία, έχετε δει τρέχουσες τιμές βιβλίων στα βιβλιοπωλεία; :wave2:

trumpet
28/05/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Αφήνουμε στην άκρη το πότε θα πάρουν το πτυχίο τους, αλλά η πλειοψηφία των γονιών έχει το μαρούλι να νοικιάσει γκαρσονιέρα στο βλασταράκι τους, να τους αγόρασει αυτοκίνητο για τις βροχερές μέρες, παπί για τα ψώνια και Κ7 για την καφετέρια. :alien:



Απορία, γιατί χτίσαμε τα αμφιθέατρα αφού δεν θέλουμε να πηγαίνουμε εκεί μέσα; :sick: Θα μάθουμε στο σπίτι; Ε τότε δεν το χρειαζόμαστε το σχολείο! Ας τα κάνουμε καφετέριες! :bigcry:



Έχεις ποτέ ακούσει για μπουμπούκια που δεν διαβάζουν δεν διαβάζουν δεν διαβάζουν δεν διαβάζουν τα μαμημένα τα συγγράμματα και τριγυρνάνε στο κυλικείο ζητιανεύοντας σημειώσεις; :D



2.500?πούλα και στο τέλος δεν θα τα διαβάσετε κιόλας ε; :bigcry: Απορία, έχετε δει τρέχουσες τιμές βιβλίων στα βιβλιοπωλεία; :wave2:


Φίλε apav προφανώς δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι λίγες οικογένεις που τα έχουν για να προσφέρουν αυτά τα αγαθά στο βλαστάρι τους...είναι τυπογραφικο μου λάθος και ήθελα να γράψω πως η πραγματικότητα είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των οικογενειών δεν έχει τα χρήματα για να τα προσφέρει αυτά.
Δεν είπα ότι δεν θέλουμε να πηγαίνουμε στα αμφιθέατρα αλλά μάλλον δεν το διάβασες σωστά... όταν δουλεύω και δεν έχω χρόνο πως θα πάω να παρακολουθήσω το μάθημα?
Τα "μπουμπούκια" που δεν διαβάζουν τα βιβλία (ένα από αυτά είμαι κι εγώ αναφορικά με τα περισσότερα ββιβλία της σχολής μου) δεν τα διαβάζουν γιατί όταν πήγαν να τα διαβάσουν είδαν ότι στις εξετάσεις πέφτουν λίγα πράγματα μέσα από το βιβλίο και πολλά αλλα από τις σημειώσεις που κρατάν όσοι μπορούν να πάνε στο αμφιθέατρο. Ναι ζητάω σημειώσεις γιατί ξέρω ότι από εκεί θα διαβάσω και θα είμαι έτοιμος στην εξεταστική μου!
Ναι αγαπητέ μου!! 2500 ευρώπουλα. Έχεις υπόψη σου τις τιμές των "επιστημονικών" συγγραμάτων (γύρω στα 50 ευρώ το βιβλίο)? 'Εχεις υπόψη σου ότι θα παίρνω το ένα δωρεάν και όταν η ύλη μου θα είναι 5 βιβλία από κάθε μάθημα (με 10 μαθήματα ανά εξάμηνο) και όταν θα πέφτουν θέματα από εκεί στη εξεταστική μου θα πρέπει να τα διαβάζω όλα πράγμα που φυσικά δεν θα το κάνω λόγω έλλειψης χρόνου?

trumpet
28/05/2008, 17:15
για την ακρίβεια είπα αυτό...δεν έκανα κανένα τυπογραφικό λάθος....



Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
φίλε panagiotispapa μάλλον ειρωνικός ακούγεσαι όμως και δεν νομίζω ότι το εννοείς.
Πάντως πλανάσαι πλάνην οικτράν εάν νομίζεις πως η σημερινός γονιός έχει τη δυνατότητα να "εκτρέφει" τον φοιτητή του από τα 18 μέχρι τα 30. Και μάλλον αυτές οι περιπτώσεις ανθρώπων είναι έτσι από την ίδια την οικογένεια. πάντως οι φοιτητές που μπορεί να κάνουν χρόνια να πάρουν το πτυχίο τους

1ον δε σημαίνει ότι τρώνε τα λεφτά του μπαμπά.Σε πληροφορώπως πολλοί φοιτητές δουλεύουν και μάλιστα ανασφάλιστοι και με...

hercul
28/05/2008, 17:27
Βάλτε λίγο ΑΝΤ1 ρε παιδιά και χαλαρώστε!
Ίσως η μόνη στιγμή που πετυχαίνω στην tv κάτι που να "βλέπεται" :wave2:

gdevelek
28/05/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Στο πανεπιστήμιο πας για όλα!!! Για μάθημα , για καφέ, για πολιτικοποίηση, για για για....


φίλε μου ίσως (ΙΣΩΣ, δεν σε ξέρω) ανήκεις στην τάξη των "φοιτητών" που

- δεν πατάνε στα μαθήματα και πολύ, εκτός αν είναι να καμακώσουν κάνα πιπίνι, ή να πλευρίσουν καμιά φυτούκλα να πάρουν σημειώσεις

- χαβαλεδιάζουν στις καφετέριες, αμπελοφιλοσοφώντας για το "μαμημένο το σύστημα"

- αξιώνουν να κρίνεται το κάθε μάθημα με μία και μόνο μία εξέταση στο τέλος του εξαμήνου, αγανακτώντας και χαλώντας το σύμπαν όταν μπουν όροι του τύπου "παρακολούθηση, εργασίες, εργαστήρια, πρόοδοι" δηλαδή άσχετες με την εκπαίδευση και προπάντων σπασαρχίδικες ανοησίες

- στις εξετάσεις αντιγράφουν όσο είανι δυνατόν

- στις εξετάσεις παίζουν το σύστημα "δώσε ρε μαλάκα για μένα ανάλυση και θα δώσω για σένα στατιστική"

- αποφοιτούν μετά από 7+ χρόνια, έχοντας περάσει τα μισά μαθήματα με 4.3 που (με παρακάλια κλάψα, εκφοβισμό ή κομματική συναλλαγή) έγινε 4.5 που έγινε 5.0

- όταν αποφοιτήσουν απαιτούν διορισμό στο δημόσιο

- με πρόσχημα το "πανεπιστήμιο είναι μέρος της κοινωνίας" κάνουν Ο,ΤΙ γουστάρουν, εκμεταλλευόμενοι το έρμο το άσυλο, διαλύοντας μαθήματα και άλλες ενοχλητικές δραστηριότητες προς χάριν "κινητοποιήσεων" και "αγώνων", καταλήψεων, τραμπουκισμού καθηγητών, καταστροφής γραφείων και εργαστηρίων, διάλυσης με τη βία συνελεύσεων καθηγητών, κλοπή καλπών (το τελευταίο καινούριο φρούτο)

δεν ξέρω, έπεσα καθόλου μέσα;

μακάρι να μην έπεσα καθόλου μέσα, ωστόσο καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

:beer:

alximistis
28/05/2008, 18:12
Το θέμα το τραβήξατε μακριά. Εγώ θα ρωτήσω κάτι μόνο εντελώς απλοϊκά.
Από πότε και σε πιο σοβαρό κράτος-κοινωνία οι φοιτητές δικαιούνται να εμπλέκονται και τελικά να παρεμβαίνουν ωμά και να απαγορεύουν τις εκλογές της πρυτανείς δηλαδή των καθηγητών;;;
Αυτό όλοι εσείς που κουβεντιάζετε μπορείτε να μου το εξηγήσετε; Με ποια έστω κατ επίφαση νομιμότητα μπορεί ο "μαθητής" να παρεμβαίνει και να μπλοκάρει τελικά τις εκλογές του "δάσκαλου";;;
Αφού το απαντήσουμε αυτό πάμε και στα παρακάτω. :)

gdevelek
28/05/2008, 18:17
γιατί μηπως την "κατάληψη" με ποιο δικαίωμα την κάνει;


το έχουν ξεφτιλίσει σε τέτοιο πλέον βαθμό που στρέφεται η ίδια η κοινωνία εναντίον τους

johnnyestia
28/05/2008, 18:25
Εγώ πάλι θα πώ αλοίμονο στα τμήματα/σχολές/πανεπιστήμια που δεν έχουν ενεργό συνδικαλισμό και πολυφωνία στις απόψεις.

Η πιπίλα ότι ο φοιτητής πρέπει να έχει το μυαλό του μόνο στις σπουδές ξέρουμε σε ποιούς ανήκει και έχω δεί που οδηγεί.

Προς θεού, δεν υπερασπίζομαι τους καταληψίες του καφέ, αν και ένας υγιής φοιτητικός σύλλογος τους κάνει εύκολα πέρα.

Stergios69
28/05/2008, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όσο δεν λες ανοιχτά ότι γ@μιούνται τα HONDA, μην φοβάσαι τίποτε ...:wave2: :beer:
Και γω μαζί σου είμαι Αρτέμη.... :rotflmao: :wave2:

doctor x
28/05/2008, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Εγώ πάλι θα πώ αλοίμονο στα τμήματα/σχολές/πανεπιστήμια που δεν έχουν ενεργό συνδικαλισμό και πολυφωνία στις απόψεις.

Η πιπίλα ότι ο φοιτητής πρέπει να έχει το μυαλό του μόνο στις σπουδές ξέρουμε σε ποιούς ανήκει και έχω δεί που οδηγεί.

Προς θεού, δεν υπερασπίζομαι τους καταληψίες του καφέ, αν και ένας υγιής φοιτητικός σύλλογος τους κάνει εύκολα πέρα.
αλλο το ενα αλλο το αλλο:beer:

gdevelek
28/05/2008, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Η πιπίλα ότι ο φοιτητής πρέπει να έχει το μυαλό του μόνο στις σπουδές ξέρουμε σε ποιούς ανήκει και έχω δεί που οδηγεί.


ναι, στο ΜΙΤ, Harvard, Berkeley, Imperial College, U of Essex, UMIST... και άλλα ξεφτιλισμένα όργανα του ιμπεριαλισμού που ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έχουμε στην ελλάδα :smilea:


Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Προς θεού, δεν υπερασπίζομαι τους καταληψίες του καφέ, αν και ένας υγιής φοιτητικός σύλλογος
τους κάνει εύκολα πέρα.

όπως π.χ.; ΕΑΑΚ ίσως;;;

:confused:

doctor x
28/05/2008, 18:31
επισης......
































γ@μιουνται τα honda!!:bigcry: (sorry δεν αντεξα!)

Stergios69
28/05/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Από πότε και σε πιο σοβαρό κράτος-κοινωνία οι φοιτητές δικαιούνται να εμπλέκονται και τελικά να παρεμβαίνουν ωμά και να απαγορεύουν τις εκλογές της πρυτανείς δηλαδή των καθηγητών;;;

Eιναι η ''άμεση'' δημοκρατία που μαθαίνουν στα αμφιθέατρα...
Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόμσου γινόταν αρπαγή κάλπης θα κλαίγανε μανούλες...
Αλλά εδώ έχουμε ''δημοκρατία'' ... :rotflmao:

Stergios69
28/05/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
επισης......
γ@μιουνται τα honda!!:bigcry: (sorry δεν αντεξα!)
Εσυ ρε φιλαράκι τώρα να πούμε γιατί βγαίνεις εκτός θέματος; :rotflmao:

p@nos
28/05/2008, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

όπως π.χ.; ΕΑΑΚ ίσως;;;

:confused:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Ηδη τεθικε το θεμα της βιβλιοκαρτας αν το πηρατε χαμπαρι...


Προσπαθοντας αρκετα να παραμεινω ανεξαρτητος πολιτικα στη σχολη μου, παρα τις πιεσεις που δεχομαι, αν και κραταω μια αποσταση απο τη ΔΑΠ, εχει πολυ πλακα να ακους φοιτηταραδες στις συνελευσεις να γκαριζουν για το πτυχιο τους που δεν πρεπει να απαξιωθει ενω βρισκοντε στο 3ο ετος και χρωστανε 30 μαθηματα...


:yuck: :yuck: :yuck:










Και επειδη καπου διαβασα κατι, οι φοιτητες που δουλευουν για να πληρωνουν ενοικια ειναι ελαχιστοι, μη λεμε μαλακιες, για κανα μηχανακι η αμαξι δουλευουν, υπαρχει και η εστια εξαλλου...



:wave2:

hercul
28/05/2008, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
επισης......

γ@μιουνται τα honda!!:bigcry: (sorry δεν αντεξα!)

:bigcry: :lol: Και ακόμα χειρότερα... Ζήτω τα BMW!!! :bigcry: :rotflmao:

Stergios69
28/05/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
:bigcry: :lol: Και ακόμα χειρότερα... Ζήτω τα BMW!!! :bigcry: :rotflmao:
Καταγγέλω τον σύντροφο συναγωνιστή διότι με εμπρηστικές δηλώσεις δυναμιτίζει την συνοχή της παράταξης... :rotflmao: :bigcry:

TROOPER
28/05/2008, 19:40
ποσο μου τη σπαει το να πηγαινω για καφε και να πρεπει να διαβασω...
ποσο μου τη σπαει να ειμαι στριτας και να μπαινω χωμα...
ποσο μου τη σπαει να οδηγω ηρεμα και προσεκτικα και να προσπαθουν να με σκοτωσουν...
ποσο μου τη σπαει να πηγαινω να μορφωθω και να γινομαι κοματοσκυλο οποιασδηποτε παραταξης...

ποσο μου τη σπαει η νοοτροπια μας....

ΠΟΣΟ ????????



:a018: :a018: :a018: :a018:

mats8282
28/05/2008, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Eιναι η ''άμεση'' δημοκρατία που μαθαίνουν στα αμφιθέατρα...
Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόμσου γινόταν αρπαγή κάλπης θα κλαίγανε μανούλες...
Αλλά εδώ έχουμε ''δημοκρατία'' ... :rotflmao:

Υπαρχει αλλη χωρα στην Ε.Ε. που τα κομματα εχουν παρακλαδια μεσα στα πανεπιστημια τα οποια εξυπηρετουν τους προισταμενους τους και τους καθηγητες κομματοσκυλα για να ανεβουν κομματικα???Ειδικα τα 2 κομματα εξουσιας.....Κατι αντιστοιχο των <<συνδικαλιστικων>> παραρτηματων τους ειναι...

Για εμενα ειναι ο πρωτος λογος που τα πανεπιστημια πανε οπως πανε...

hercul
28/05/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Υπαρχει αλλη χωρα στην Ε.Ε. που τα κομματα εχουν παρακλαδια μεσα στα πανεπιστημια τα οποια εξυπηρετουν τους προισταμενους τους και τους καθηγητες κομματοσκυλα για να ανεβουν κομματικα???Ειδικα τα 2 κομματα εξουσιας.....Κατι αντιστοιχο των <<συνδικαλιστικων>> παραρτηματων τους ειναι...

Για εμενα ειναι ο πρωτος λογος που τα πανεπιστημια πανε οπως πανε...

+650 :beer:

Τι σχέση μπορεί να έχουν τα κόμματα με την φοιτητική κοινότητα?

Bavarian
28/05/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
:bigcry: :lol: Και ακόμα χειρότερα... Ζήτω τα BMW!!! :bigcry: :rotflmao:



Τι είπες ρε κεφαλαιοκράτη καπιταλιστη :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: διαγραφή πάραυτα :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



γιατί ως γνωστόν τα Χονδα γ@μ@νε τα μπεμπέ ασάλιοτα



:lol: :rotflmao:

doctor x
28/05/2008, 19:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ποσο μου τη σπαει το να πηγαινω για καφε και να πρεπει να διαβασω...
ποσο μου τη σπαει να ειμαι στριτας και να μπαινω χωμα...
ποσο μου τη σπαει να οδηγω ηρεμα και προσεκτικα και να προσπαθουν να με σκοτωσουν...
ποσο μου τη σπαει να πηγαινω να μορφωθω και να γινομαι κοματοσκυλο οποιασδηποτε παραταξης...

ποσο μου τη σπαει η νοοτροπια μας....

ΠΟΣΟ ????????



:a018: :a018: :a018: :a018:
ακου λιγο ..Celine Dion να ηρεμησεις!
εχεις και























ΜΕΓΑΡΑ το πρωι:dizzy: (θα σ αφηνα νομιζεις!:bigcry: )

apav
28/05/2008, 19:47
Βρε παιδιά, τα κομματικά είναι τα ίδια και με την έξω σάπια κοινωνία. Εάν θες να γίνεις βυσματίας δημόσιος υπάλληλος/δεν_ξέρω_'γω_τι_άλλο_θέτε, έχεις μεγαλώσει με αυτά τα γονίδια και τα ίδια θα ψάχνεις να κάνεις παντού, από το νηπιαγωγείο μέχρι και να βρεις την καρέκλα. Αυτό είναι όμως διαφορετικό από το φτάσουμε να λέμε ότι όλοι οι φοιτητές είναι βυσματίες. Για δείτε έξω, είναι όλοι δημόσιοι υπάλληλοι; :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
οι λίγες οικογένεις

Δεν είναι λίγες, είναι η πλειοψηφία. :sad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
όταν δουλεύω και δεν έχω χρόνο πως θα πάω να παρακολουθήσω το μάθημα?

Νέο σενάριο, το κράτος σου καλύπτει τα έξοδα διατροφης (πρωινό, μεσημεριανό, βραδυνό), για κάποιο λόγο είχαμε υπερβολικά βύσματα και δεν έχεις δωμάτιο στην εστία, αλλά παίρνεις την επιδότηση ενοικίου που νομίζω είναι 1000?/έτος; Έχοντας ~100?/μήνα για να καλύψεις το ενοίκιο σου, πόσα επιπλέον χρήματα σου χρειάζονται για να καλύψεις το πραγματικό ενοίκιο και τα έξοδα του σπιτιού; Πόσες ώρες θα πρέπει να δουλέψεις γι' αυτά και πόσο εύκολο είναι να τις δουλέψεις για να μην χάσεις το μάθημα; :smilea:


Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
δεν τα διαβάζουν γιατί όταν πήγαν να τα διαβάσουν είδαν ότι στις εξετάσεις πέφτουν λίγα πράγματα μέσα από το βιβλίο και πολλά αλλα από τις σημειώσεις που κρατάν όσοι μπορούν να πάνε στο αμφιθέατρο. Ναι ζητάω σημειώσεις γιατί ξέρω ότι από εκεί θα διαβάσω και θα είμαι έτοιμος στην εξεταστική μου!

Συμφωνώ, με κάποιο τρόπο πρέπει να ξεχάσουμε την πρωτοβάθμια/δευτερόβαθμια και να πιάσουμε την έννοια της τριτοβάθμιας. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν τα θέματα στα βιβλία. :winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
2500 ευρώπουλα. Έχεις υπόψη σου τις τιμές των "επιστημονικών" συγγραμάτων (γύρω στα 50 ευρώ το βιβλίο)? 'Εχεις υπόψη σου ότι θα παίρνω το ένα δωρεάν και όταν η ύλη μου θα είναι 5 βιβλία από κάθε μάθημα (με 10 μαθήματα ανά εξάμηνο) και όταν θα πέφτουν θέματα από εκεί στη εξεταστική μου θα πρέπει να τα διαβάζω όλα πράγμα που φυσικά δεν θα το κάνω λόγω έλλειψης χρόνου?

Τα 2.500? εξακολουθώ να μην τα πιστεύω. Τα 50? ισχύουν, όπως και το δωρεάν βιβλίο. Σε ποια σχολή είσαι και έχετε 10 μαθήματα το εξάμηνο; Επιπλέον, σε τι μάθημα χρειάζεστε 5 βιβλία; 15 εβδομάδες είναι το εξάμηνο, βγάλε 2 τις εξεταστικές, μία επειδή δεν ήρθε ο δάσκαλος, μία επειδή κανόνισαν φραπογαλίερα τα πιτσιρίκια, μας μένουν οι χαριστικές 10 εβδομάδες που τρέχουν εδώ και χρόνια. Πώς θα καλύψετε 1 ολόκληρο βιβλίο σε 2 εβδομάδες; :wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
βιβλιοκαρτας

Η οποία είναι; :wacko:


Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
οι φοιτητες που δουλευουν για να πληρωνουν ενοικια ειναι ελαχιστοι, για κανα μηχανακι η αμαξι δουλευουν, υπαρχει και η εστια εξαλλου

Οπότε και δεν έχετε δικαιολογία για να μην διαβάζετε. :smilea:

doctor x
28/05/2008, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Τι είπες ρε κεφαλαιοκράτη καπιταλιστη :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: διαγραφή πάραυτα :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



γιατί ως γνωστόν τα Χονδα γ@μ@νε τα μπεμπέ ασάλιοτα



:lol: :rotflmao:
ΜΠΕΜΠΕΣ ενωμενες ποτε νικημενες!







:beer:

hercul
28/05/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Τι είπες ρε κεφαλαιοκράτη καπιταλιστη :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: διαγραφή πάραυτα :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:



γιατί ως γνωστόν τα Χονδα γ@μ@νε τα μπεμπέ ασάλιοτα



:lol: :rotflmao:

Έχω τον doctor ρε!! Δεν σε φοβάμαι!! :lol:

Ζήτω τα BMW!!! :smokin:

:bigcry: :lol:

metaltheo
28/05/2008, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
τα δικαιώματα ενός ολόκληρου λαού!


Καλησπερα. Δεν εχω διαβασει τις αλλες απαντησεις. Να τονισω οτι δεν εχω τπτ εναντιον σ. Αλλα θα σταθω στο παραπανο. Να με συγχωρεσεις αλλα εμενα δε με εκπροσωπητε ουτε καν λιγο. Να προσθεσω πως δεν ειμαι μονος αλλα μερος μιας αρκετα μεγαλης "ομαδας¨νεων ανθρωπων που δεν συμφωνουν με τα δικα σας αιτηματα. εμεις γιατι δεν ακουγομαστε καθολου. επειδη δεν ανηκουμε σε καποια ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΚΝΕ και δεν ξερω εγω τι αλλο??? εμενα ποιος με ρωτησε αν θελω να με εκπροσωπουν ,οπως αυθαιρετα λετε πως κανετε. Να θυμασαι και να μην ξεχνας πως ειναι πολυ λεπτη η γραμμη που χωριζει τη "δημοκρατια μας" απο το φασισμο. Παντα φιλικα:wave2:

trumpet
28/05/2008, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
φίλε μου ίσως (ΙΣΩΣ, δεν σε ξέρω) ανήκεις στην τάξη των "φοιτητών" που

- δεν πατάνε στα μαθήματα και πολύ, εκτός αν είναι να καμακώσουν κάνα πιπίνι, ή να πλευρίσουν καμιά φυτούκλα να πάρουν σημειώσεις

- χαβαλεδιάζουν στις καφετέριες, αμπελοφιλοσοφώντας για το "μαμημένο το σύστημα"

- αξιώνουν να κρίνεται το κάθε μάθημα με μία και μόνο μία εξέταση στο τέλος του εξαμήνου, αγανακτώντας και χαλώντας το σύμπαν όταν μπουν όροι του τύπου "παρακολούθηση, εργασίες, εργαστήρια, πρόοδοι" δηλαδή άσχετες με την εκπαίδευση και προπάντων σπασαρχίδικες ανοησίες

- στις εξετάσεις αντιγράφουν όσο είανι δυνατόν

- στις εξετάσεις παίζουν το σύστημα "δώσε ρε μαλάκα για μένα ανάλυση και θα δώσω για σένα στατιστική"

- αποφοιτούν μετά από 7+ χρόνια, έχοντας περάσει τα μισά μαθήματα με 4.3 που (με παρακάλια κλάψα, εκφοβισμό ή κομματική συναλλαγή) έγινε 4.5 που έγινε 5.0

- όταν αποφοιτήσουν απαιτούν διορισμό στο δημόσιο

- με πρόσχημα το "πανεπιστήμιο είναι μέρος της κοινωνίας" κάνουν Ο,ΤΙ γουστάρουν, εκμεταλλευόμενοι το έρμο το άσυλο, διαλύοντας μαθήματα και άλλες ενοχλητικές δραστηριότητες προς χάριν "κινητοποιήσεων" και "αγώνων", καταλήψεων, τραμπουκισμού καθηγητών, καταστροφής γραφείων και εργαστηρίων, διάλυσης με τη βία συνελεύσεων καθηγητών, κλοπή καλπών (το τελευταίο καινούριο φρούτο)

δεν ξέρω, έπεσα καθόλου μέσα;

μακάρι να μην έπεσα καθόλου μέσα, ωστόσο καταλαβαίνεις τι θέλω να πω

:beer:


Ειλικρινά μιλώντας, είμαι φοιτητής, είμαι στο 4ο έτος σπουδών, ετοιμάζομαι να πάρω πτυχίο, δουλεύω για να συντηρήσω "παράλληλες" σπουδές και προφανώς δεν πατάω στα μαθήματα, δε χαβαλεδιάζω στις καφετέριες γιατί δεν έχω χρόνο για χάσιμο και το 'μαμημενο' το σύστημα το συζητάω στη γενική συνέλευση της σχολής μου όποτε προλαβαίνω να πάω ή όποτε γίνεται, αξιώνω να κρίνεται το κάθε μάθημα με μία και μόνο μία εξέταση στο τέλος του εξαμήνου, αγανακτώντας και χαλώντας το σύμπαν όταν μπουν όροι του τύπου "παρακολούθηση, εργασίες, εργαστήρια, πρόοδοι" δηλαδή άσχετες με την εκπαίδευση γιατί δεν έχουν να μου προσφέρουν τίποτα παραπάνω, στις εξετάσεις δεν αντιγράφω ποτέ, φροντίζω να πηγαίνω παντοτε όσο περισσότερο ποετοιμασμένος μπορώ, δεν παίζω κανένα σύστημα στις εξετάσεις γιατί δεν μου χρειάζεται, δεν μου χαρίστηκε ποτέ κανένα μάθημα από κανέναν καθηγητή και ούτε θέλω να έχω σχέσεις μαζί τους, (αντιθέτως έχω κοπεί σε μαθήματα 4 και 5 φορές μέχρι να τα παεράσω), δεν με ενδιαφέρει ο βαθμός του πτυχίου μου αν και έχω περάσει πολλά μαθήματα με 8-9-10άρια, όταν αποφοιτήσω θα ήθελα ίσως δουλειά στο δημόσιο αλλά δεν ξέρω αν θα υπάρχει, στηρίζω οποιαδήποτε νόμιμη διαδικασία που βοηθάει την ικανοποίηση των αιτημάτων μου βλέπε Γενική Συνέλευση φοιτητών κλπ... οι συγκεκριμένες εκλογές για να ξέρουμε τι μας γίνεται δεν είναι η δημοκρατική διαδικασία που διαλέγουν οι φοιτητές τους πρυτάνεις τους και όλα καλα. Οι φοιτητές συμμετέχουν δε συμμετέχουν δεν έχουν καμία επιροή στη λήψη αποφάσεων (διαβάζουμε και τους νόμους για να ξέρουμε τα πάντα για να μπορούμε να κρίνουμε με ασφάλεια). Τα ποσοστά είναι στη διάθεσή σου εάν σου χρειάζονται.... Απλά είναι το μέτρο με το οποίο το σύστημα το "μαμημένο" σου λέει αφού ψήφησες κι εσύ, τότε τι παραπονιέσαι? ας ψήφιζες άλλον!! Γενικά νομιμοποιεί αποφάσεις που δεν στηρίζονταιαπό τις δημοκρατικές διαδικασίες των φοιτητών αλλά από τις εκάστοτε κυβερνήσεις και υπουργεία. Είναι αυταπάτη να τα πιστεύουμε αυτά τα πράγματα. Τώρα για εχθροπραξίες και καταστροφές στα ΑΕΙ δεν λέω τίποτα γιατί δεν υπάρχουν γνωστοί - άγνωστοι που τις κάνουν, υπάρχουν γνωστοί και μόνο, και αυτούς καλό είναι να τους αναζητήσουμε εκτός των πανεπιστημίων και εντός των..."γραφείων".....

Αυτά τα ολίγα....

gdevelek
28/05/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
αξιώνω να κρίνεται το κάθε μάθημα με μία και μόνο μία εξέταση στο τέλος του εξαμήνου, αγανακτώντας και χαλώντας το σύμπαν όταν μπουν όροι του τύπου "παρακολούθηση, εργασίες, εργαστήρια, πρόοδοι" δηλαδή άσχετες με την εκπαίδευση γιατί δεν έχουν να μου προσφέρουν τίποτα παραπάνω

τεράστιο λάθος ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ

άλλο πράγμα να έχεις διαρκή επαφή με το μάθημα μέσω παρακολούθησης και εργασιών και ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ (όπου βέβαια έχουν νόήμα τα εργαστήρια) και να εξασκείσαι με το αντικείμενο του μαθήματος, και άλλο να διαβάζεις 3 μέρες εντατικά πριν την μία και μοναδική εξέταση για να το περάσεις

στη δεύτερη περίπτωση, πέρασε και δεν ακούμπησε

είναι εντελώς αυτονόητο, εξάλλου το εφαρμόζουν όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια του εξωτερικού

άκου "άσχετα με την εκπαίδευση" οι εργασίες και τα εργαστήρια... έλεος...

lamoun
28/05/2008, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
τεράστιο λάθος ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ

άλλο πράγμα να έχεις διαρκή επαφή με το μάθημα μέσω παρακολούθησης και εργασιών και ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ (όπου βέβαια έχουν νόήμα τα εργαστήρια) και να εξασκείσαι με το αντικείμενο του μαθήματος, και άλλο να διαβάζεις 3 μέρες εντατικά πριν την μία και μοναδική εξέταση για να το περάσεις

στη δεύτερη περίπτωση, πέρασε και δεν ακούμπησε

είναι εντελώς αυτονόητο, εξάλλου το εφαρμόζουν όλα τα σοβαρά πανεπιστήμια του εξωτερικού

άκου "άσχετα με την εκπαίδευση" οι εργασίες και τα εργαστήρια... έλεος...

Θα συμφωνήσω.

Μπορεί να μας την σπάει, μπορεί να μας κουράζει, μπορεί να μου δημιουργεί προβλήματα με τη δουλειά, μπορεί απλά να κόβει το αφρόγαλα στον καφέ... αλλά όποτε είχα να κάνω εργασίες, και πόσο μάλλον εργαστήρια, τότε (και μόνο τότε;;; ) η γνώση γινόταν κτήμα μου.


Α! και μη ξεχάσω...


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ποσο μου τη σπαει να ειμαι στριτας και να μπαινω χωμα...

Γιωργάκι.... δε θα τα πάμε καλά!!! :mad:

:lol: :lol: :lol:

EVI
28/05/2008, 22:30
δεν θελω να σας πληγωσω..........αλλα σε ολες τις εταιρειες που ημουν απο τα 18χρονια μου μεχρι σημερα οταν θελαν καποιον για μια θεση τα πλουσια βιογραφικα των πανεπιστιμιων τα βαζαν η στην ακρη η στο καδο αφου αυτος που τελειωνει Ιεκ θα σου κανει την ιδια δουλεια με τα λιγοτερα και ΑΝ παρελπιδα θελουν μια θεση που να πρεπει να βαζει καποιος υπογραφη ψαχνουν τον πανεπιστιμονα δλδ στις 100 θεσης μιας εταιρεια η ΜΙΑ και αν....ο γειτονας ειναι πυρινικος φυσικος αλλα δεν.....ο συμμαθητης μου του 9 πηγε υδραυλικος και τωρα εχει 5 μαστορια υπαλληλους και εχει χεστει στο ταλιρο....ολα ειναι ετσι και αλλιως.

gdevelek
28/05/2008, 22:36
δεν μας πληγώνεις φίλε γιατί δεν είσαι ο μόνος που έχει εικόνα της αγοράς

σε εταιρία που ήμουν προ ετών, αλλα και σ' αυτή που είμαι τώρα, όταν ψάχναμε/ψάχνουμε για άτομα κοιτάμε

- τι πανεπιστήμιο τελείωσε
- τι βαθμό έβγαλε
- τι εργασιακή εμπειρία είχε
- αν δεν είχε, τι είχε κάνει από εργασίες στο πανεπιστήμιο πέραν των ξερών μαθημάτων
- μετρούσαμε πολύ αν είχε μάστερ από αγγλία γιατί εκεί οι φοιτητές δεν έχουν περιθώρια κωλοβαρέματος

και ψάχναμε για ΑΕΙ, όχι για ΤΕΙ ή ΙΕΚ

απατάσαι λοιπόν αν νομίζεις πως η δικιά σου εμπειρία είναι και η απόλυτη αλήθεια εκεί έξω ;)

EVI
28/05/2008, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
δεν μας πληγώνεις φίλε γιατί δεν είσαι ο μόνος που έχει εικόνα της αγοράς

σε εταιρία που ήμουν προ ετών, αλλα και σ' αυτή που είμαι τώρα, όταν ψάχναμε/ψάχνουμε για άτομα κοιτάμε

- τι πανεπιστήμιο τελείωσε
- τι βαθμό έβγαλε
- τι εργασιακή εμπειρία είχε
- αν δεν είχε, τι είχε κάνει από εργασίες στο πανεπιστήμιο πέραν των ξερών μαθημάτων

και ψάχναμε για ΑΕΙ, όχι για ΤΕΙ ή ΙΕΚ

απατάσαι λοιπόν αν νομίζεις πως η δικιά σου εμπειρία είναι και η απόλυτη αλήθεια εκεί έξω ;)


α και ειναι η δικια σου?τι σοι σκεψη ειναι αυτη?εχω αλλαξει πανω απο 7 εταιρειες και σε ολες ηταν ετσι ακριβως οπως τα λεω μπορει να ειναι μικρος ο αρθ αλλα η δικια μου εμπειρια αυτο μου εχει δειξει

η δικια σου κατι αλλο (αναφερεσε σε μια και μονο) επισεις αν ανοιξεις τις μικρες αγγελιες οι δουλειες με πτυχια ειναι στις 4 πρωτες σελ οι υπολοιπες 500 σελ δεν.............λαθος μου και αυτο?για παρε μια χρυση ευκαιρια και ελα πες μου μετα.μαλλον ας ρωτησουμε εδω μεσα οσους εχουν τελειωσει πανεπιστιμιο αν βρηκαν μια δουλεια στην ιδικωτιτα τους η σε καποια θεση που πηραν αμεσως τα λεφτα που δικαιουντε βαση του νομου και αν βρηκαν μετα απο ποσο καιρο και ποσοι ειναι αυτοι σε συκγριση με ολους?το 10%?

:wave2:

gdevelek
28/05/2008, 22:47
δεν είπα ότι είναι η δικιά μου εμπειρία η απόλυτη αλήθεια, πού το είδες; για ξαναδιάβασε τι έγραψα...

το ότι πάρα πολλοί δουλεύουν σε άσχετες δουλειές ενώ άλλοι σε δουλειές που εκείνοι επέλεξαν αποδεικνύει απλούστατα ότι από τη μάζα ξεχωρίζουν οι δυνατότεροι, αυτοί που έβγαλαν πτυχίο 8 αντί για 5.5, στα Ν ή Ν+1 χρόνια αντί για Ν+Ν , που είχαν αα επιδείξουν εργασίες, που έκαναν μεταπτυχιακό, που πήγαν και έκαναν κάποια πιστοποίηση, κι όχι αυτοί που με τα χίλια ζόρια πήραν πτυχίο και μετά παίρνουν το Εθνος για να δούν τι νέες προσλήψεις έχουν ανακοινωθεί για το Δημόσιο

τι πάει να πει "τα λεφτά που δικαιούνται βάσει του νόμου", τι νόμος τέτοιος υπάρχει για τον ιδιωτικό τομέα; δεν τον γνωρίζω

EVI
28/05/2008, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
δεν είπα ότι είναι η δικιά μου εμπειρία η απόλυτη αλήθεια, πού το είδες; για ξαναδιάβασε τι έγραψα...

το ότι πάρα πολλοί δουλεύουν σε άσχετες δουλειές ενώ άλλοι σε δουλειές που εκείνοι επέλεξαν αποδεικνύει απλούστατα ότι από τη μάζα ξεχωρίζουν οι δυνατότεροι, αυτοί που έβγαλαν πτυχίο 8 αντί για 5.5, στα Ν ή Ν+1 χρόνια , που είχαν αα επιδείξουν εργασίες, που έκαναν μεταπτυχιακό, που πήγαν και έκαναν κάποια πιστοποίηση, κι όχι αυτοί που με τα χίλια ζόρια πήραν πτυχίο και μετά παίρνουν το Εθνος για να δούν τι νέες προσλήψεις έχουν ανακοινωθεί για το Δημόσιο

τι πάει να πει "τα λεφτά που δικαιούνται βάσει του νόμου", τι νόμος τέτοιος υπάρχει για τον ιδιωτικό τομέα; δεν τον γνωρίζω


μερικοι το παιρνουν...το πτυχιο λεω με 8 με 9 αλλα με ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ και ειναι τουβλα και βλεπεις τον αλλον του φτωχου λυκειου να στροφαρει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ δεν εχει να λεει ουτε ο βαθμος ουτε τπτ ασε που στην ελλαδα τα μεταπτυχιακα και ολα αυτα ειναι αχρηστα -δυστηχως

οσο για αυτο που λες περι νομου και ιδιωτικου τομεα εχεις δικιο δυστηχως εκει υπαρχει ασυδοσια πλεον σχεδον παντου :sad: κριμα πολυ κριμα για ολους τους εργαζομενους ασχετως τι εχει σπουδασει καποιος και που η οχι.

gdevelek
28/05/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
μερικοι το παιρνουν...το πτυχιο λεω με 8 με 9 αλλα με ΠΑΠΑΓΑΛΙΑ και ειναι τουβλα και βλεπεις τον αλλον του φτωχου λυκειου να στροφαρει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ


όντως υπάρχουν και τέτοιες ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ



Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
δεν εχει να λεει ουτε ο βαθμος ουτε τπτ ασε που στην ελλαδα τα μεταπτυχιακα και ολα αυτα ειναι αχρηστα -δυστηχως


ό,τι πεις εσύ

ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης :bigcry:

EVI
28/05/2008, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όντως υπάρχουν και τέτοιες ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ




ό,τι πεις εσύ

ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης :bigcry:

οκ.......μαλλον εγω φταιω

δεν ειπα οτι ειναι αχρηστα ειπα οτι στη ελλαδα στην πλειοψηφια των εργοδοτων στον ιδιωτικο τομεα ητε εχεις ενα πτυχιο ειτε 10 ειναι το ιδιο δεν ξερουν να αξιολογουν σωστα.

ελπιζω τωρα να το καταλαβες και ελπιζω να μην συνομιλω με αλλον εναν που απλως θελει να την πει σε καποιον.

εγω παντως ΔΕΝ πηγα πανεπιστιμιο ημουν βουλρο ειμαι αγραμματη πηγα σε ενα ταπεινο Ιεκ μετα το λυκειο και σε πληροφορω οτι απο ολους τους φιλους μου που πηγαν ΑΕΙ η ΤΕΙ εκτος ΛΙΓΩΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΩΝ και αυτοι γιατι βρηκαν μια στωμενοι δουλεια απο τους γονεις τους (οχι οτι δεν δουλευουν σαν σκυλοι βεβαια και αυτοι) εβγαζα τα περισσοτερα ΧΡΗΜΑΤΑ αυτο δεν ειναι το ζητουμενο ετσι πως μας εχουν κανει?

και οχι η παρεα μου δεν αποτελειτε απο 2 ατομα ειναι πολυ πολυ μεγαλυτεροι και ολοι ψαχνωντε να βρουν κατι καλυτερο και οργιζοντε απο την αδικια και εχουν δικιο.

EVI
28/05/2008, 23:04
και τελος σιγουρα ακουγομαι απαισιοδοξη αλλα δε το θελω δεν ειναι του χαρακτηρα μου τουλαχιστον εκει που πηγα εγω ετσι ηταν παντου δεν ερχωμαι σε αντιπαραθεση με κανεναν για αυτο το ζητημα δε τα βρηκα ευκολα δοξα το Θεο δε μου λειπει τπτ αλλα βλεπω οτι δεν υπαρχει μελλον στα ζητηματα εργασιας και αυτο με κανει απαισιοδοξη γιατι μεγαλωνω τα θελω μου εχουν αλλαξει και δεν ανταποκρινομε σε αυτα και τα θελω μου δεν ειναι καλλυντικα ρουχα και διασκεδαση (που και αυτα χρειαζοντε αλλα δευτερευων)

:beer: :wave2:

Greg61
28/05/2008, 23:29
Περηφανευόμαστε ενίοτε οτι, στην εποχή της προχριστιανικής Ελλάδας, πρώτοι οι Έλληνες δίδαξαν στούς άλλους λαούς τί σημαίνει και πώς πρέπει να λειτουργεί η Δημοκρατία.

Σήμερα καταντήσαμε ν' ανεχόμαστε "200 φοιτητές της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς", όπως φαίνεται στο πρώτο πόστ, να σπάζουν, να ρημάζουν, να κλέβουν κάλπες, να καταλαμβάνουν σχολές απαγορεύοντας τη διενέργεια εξετάσεων, να προσπαθούν να καταλύσουν κάθε έννοια νομιμότητας.

Καταντήσαμε να μας εκπροσωπούν αυτόκλητοι, στο όνομα μάλιστα ολοκλήρου του Ελληνικού Λαού και υπέρ τών συμφερόντων του, μερικές εκατοντάδες άσχετοι με ηγέτες κάποιους επίσης άσχετους που δέν τους αποδέχεται και δέν τους ψηφίζει ούτε η μάνα τους.

Κανείς δέν ρωτά πλέον άν οι "φοιτητές" αυτοί ανήκουν όλοι στη φοιτητική δύναμη της συγκεκριμένης κάθε φορά σχολής, της οποίας τις λειτουργίες προσπαθούν να καταλύσουν.
Είναι πλέον κοινό μυστικό οτι μεταφέρονται διάφοροι οπουδήποτε κρίνουν οι ηγέτες τους οτι πρέπει να δημιουργηθεί πρόβλημα (δημοκρατικό αγώνα τον λένε). Είναι επίσης κοινό μυστικό οτι, αυτοί οι διάφοροι, βαφτίζονται, ανάλογα με τίς ανάγκες της εκάστοτε "επιχείρησης", πότε φοιτητές, πότε οικοδόμοι, πότε ναυτικοί, πότε καθηγητές κ.ο.κ.

Αυτοί όμως λένε οτι είναι οι "δημοκράτες". Όλοι οι άλλοι, οι πολλοί, γι' αυτούς είναι φασίστες αναπαραγόμενοι απο το "σύστημα". Αυτοί χρησιμοποιούν μόνο "δημοκρατικές διαδικασίες". Αυτοί, και μόνο αυτοί, δικαιούνται να διεκδικούν όλα τα δικαιώματα ενός ολόκληρου λαού, εξ ονόματος και για λογαριασμό του οποίου λαού ομιλούν. Το γεγονός οτι ο λαός ΔΕΝ τους αποδέχεται και ΔΕΝ τους ψηφίζει απορρίπτοντας την ιδεολογία τους, είναι γι' αυτούς δευτερεύουσας σημασίας.

Aggelos_SV
28/05/2008, 23:32
Καταλήψεις επί καταλήψεων,δήθεν αγώνας για μη απαξίωση του πτυχίου και λοιπές μαλακίες...
Τα διαβάζω στο site της σχολής μου και δεν ποστάρω γιατί θα banαριστώ.
Και θα προσπαθήσω πολύ να γράψω κάτι εδώ στο ΜΟΤΟ.gr για το θέμα χωρίς να βρίσω...γιατί η κατάσταση έχει φτάσει στο αμήν με το δήθεν κίνημα της επανάστασης.

Πρώτα απ'όλα οι ίδιοι οι φοιτητές απαξιώνουν το πτυχίο τους απέχοντας από τα μαθήματα.Ένα πανεπιστήμιο που λειτουργεί παράγει και μεταδίδει την γνώση δεν κλείνει ΠΟΤΕ.Οι ίδιοι οι φοιτητές δεν θα έπρεπε να θέλουν να κλείσει,είτε γιατί θεωρούν ότι έτσι ''αγωνίζονται'' είτε απλά για να χάσουν μάθημα.ΑΝ είχαν τα άντερα και πραγματική διάθεση για αγώνα τότε το πρωί μαθήματα και το απόγευμα διαδηλώσεις,σε καθημερινή βάση.
Και ποιός είναι αυτός που υποβαθμίζει ένα πτυχίο ποτέ δεν κατάλαβα...
Ποιός (εργοδότης) θα σου αμφισβητήσει το πτυχίο αν ξέρει ότι στην σχολή που τέλειωσες ''γίνεται δουλειά'' και δεν είναι κωλοχανείο?Αν έχει να επιλέξει ανάμεσα στον απόφοιτο του ιδιωτικού πανεπιστημίου και του δημοσίου,γιατί να προτιμήσει τον ιδωτικού όταν ο απόφοιτος του δημοσίου έχει πλουσιότερες γνώσεις?Ή απαξίωση του δημόσιου πανεπιστημίου γίνεται σιγά σιγά εδώ και χρόνια.Από τη μια μεριά οι ''ανεξάρτητες παρατάξεις'' που ουδεμία σχέση έχουν με τα κόμματα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :evil: ,από την άλλη οι ίδιοι οι φοιτητές που πετάν τη σκούφια τους για χαμένα μαθήματα, καφετέρια,εκδρομές στη Μύκονο,σε συνδυασμό με τον ωχαδερφισμό που υπάρχει (δεν ξέρω πως διάολο) και την παγετωνική αντίληψη περί κατάληψης και ''κινητοποίησης'',έχουν όλα αυτά δημιουργήσει μια νοσηρή κατάσταση στα πανεπιστήμια που δύσκολα ανατρέπεται.Και για να ανατραπή χρειάζεται όντως κινητοποίηση και επανάσταση μέσα στο μυαλό του κάθε φοιτητή ξεχωριστά.

Κανένα ιδιωτικό χαρτί δεν μπορεί να υποκαταστήσει την γνώση (αν αυτή υπάρχει) και αυτό φαίνεται στην αγορά εργασίας.Ο ανταγωνισμός είναι το κλειδί,και για να γίνει και πάλι ανταγωνιστικό το δημόσιο πανεπιστήμιο ,εκτός από τα κρατικά κονδύλια που σίγουρα χρειάζονται (υπάρχουν αλλά πως διαχειρίζονται...και από ποιούς..),χρειάζεται να ξυπνήσουν οι φοιτητές και να καταλάβουν όσο το συντομότερο ότι το πανεπιστήμιο είναι ζωντανός οργανισμός και όχι απλά οθόνη τηλεοράσεως όπου οι καθηγητές μιλάνε στο κενό.

Και το βασικότερο ? Toν ΜΠΟΥΛΟ όλες οι κωλοπαρατάξεις από τις σχολές.ΟΛΕΣ.
Οι φοιτητές μπορούν να συστήσουν από μόνοι τους όργανα που θα μεριμνούν για τα θέματα της σχολής τους χωρίς να μπλέκονται κομματικά συμφέροντα στου κασίδη το κεφάλι(aka πανεπιστήμιο).Αλλά ξέχασα...είμαστε στην Ελλάδα και κανένας δεν μπορεί να συνεργαστεί με τον συναδελφό του για το κοινό καλό και πρόοδο:rolleyes:


Και κάτι on topic... τα ΜΜΕ από πότε ΔΕΝ έλεγαν ψέμματα και δεν εξυπηρετούσαν συμφέροντα?
Τόση έκπληξη???

johnnyestia
29/05/2008, 00:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
[B]ναι, στο ΜΙΤ, Harvard, Berkeley, Imperial College, U of Essex, UMIST... και άλλα ξεφτιλισμένα όργανα του ιμπεριαλισμού που ΕΥΤΥΧΩΣ δεν έχουμε στην ελλάδα :smilea:


Και γιατί πάς τόσο μακριά γεωγραφικά για παράδειγμα?
Πάρε τα ελληνικά πανεπιστήμια πρίν και κατά την διάρκεια της χούντας. :rolleyes:

Παρ'όλα αυτά, σε κάποια από τα πανεπιστήμια που έχεις στον νού σου σαν κορυφαία (Berkeley) παλιότερα είχαν πέσει ακόμα και σφαίρες , ακριβώς γιατί οι φοιτητές εκεί δεν είναι πρόβατα όπως θέλουμε να κάνουμε τους δικούς μας.

ACHEXAR75
29/05/2008, 01:12
ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΗΠΗΡΞΑ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE (ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΙΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΦΕΡΟΥΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΑ) ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΙΝΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΩΣ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΟΣ>

ΟΤΑΝ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΑΘΟΥΝ ΤΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΧΩΡΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ (ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΣΟ ΤΟΥΣ) ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΔΡΑΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΕΣ ΣΚΗΝΕΣ ΑΠΕΙΡΟΥ ΚΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ, ΜΕ ΑΝΟΙΓΜΕΝΕΣ ΜΥΤΕΣ ΚΑΙ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΟΘΕΙΑ...........ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ, ΑΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΑΠΕΧΘΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ...............
ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ....................ΩΣ ΤΟΤΕ..............ΡΕ ΑΝΤΑ ΓΕΙΑ!!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Akatanomastos
29/05/2008, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Είναι αδιανόητο να καθόμαστε πια, να τρώμε το κάθε ψέμμα που σερβίρουν τα μέσα μαζικής εξαπάτησης!!!



μια καλη αρχη ειναι να σταματησουν οσοι βλεπουν ακομα τηλεοραση να βλεπουν.
μετα απο 10-15 χρονια μακρια απο το χαζοκουτι θα ειμαστε σε θεση ως κοινωνια να σκεφτουμε λιγο ποιο ωριμα και να αλλαξουμε κατι απ αυτο το μπουρδελο κρατος

Akatanomastos
29/05/2008, 02:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Και γιατί πάς τόσο μακριά γεωγραφικά για παράδειγμα?
Πάρε τα ελληνικά πανεπιστήμια πρίν και κατά την διάρκεια της χούντας. :rolleyes:



εγω παντως θυμαμαι τον γιακουματο πριν ενα χρονο στην ΤιΒι
να λεει:

δεν θελω τα παιδια μας να πηγαινουν στο Γεηλ, θελω Γεηλ στην Πανεπιστημιου
δεν θελω τα παιδια μας να πηγαινουν στο ΜΙΤ, θελω ΜΙΤ στην Αλεξανδρας

και θα κανουμε..


κουνια που Μας κουναγε..

Ζεύκας
29/05/2008, 04:26
-Τα πανεπιστήμια δεν μορφώνουν, εκπαιδεύουν.
-Οι "συνδικαλιζόμενοι" φοιτητές πιο πολύ έχουν ανάγκη να υπερασπιστούν την ιδεολογία(?) τους
ή τις ανέσεις τους (βλ.αριστερούς και κεντρώους/δεξιούς αντίστοιχα) παρά να μάθουν 5 πράγματα για το μέλλον τους.
-Το καλύτερο προνόμιο της ανταλλάγής ελεύθερων απόψεων στα πανεπιστήμα είναι τα cd και τα λογισμικά. Συζητήσεις λαμβάνουν μέρος στις καφετέριες απέναντι με το φραπέ/φρέντο/ζάρια ανά χείρας.
-Αν θες να γίνεις πετυχημένος στη ζωή σου κοίτα τι γίνεται στη κοινωνία κ όχι στα ΑΕΙ/ΤΕΙ. Κανένα βιβλίο/γενική συνέλευση δεν αντικαθιστά τη ΖΩΗ.
-Όσα φοιτητούδια γκρινιάζουν για τα αφεντικά, ας γίνουν αυτά αφεντικά και μετά ξαναλέμε αν θα πιστεύουν τα ίδια.
-Αυτό που χρειάζεται στην Ελλαδίτσα είναι ένα υγιές και λειτουργικό πανεπιστημιακό σύστημα.Όχι καταλήψεις/συνελεύσεις/διαδηλώσεις που το μόνο αποτέλεσμα είναι το άδικο χάσιμο χρόνου.Υπήρχαν πολλές φορές που είπα:μακάρι να είχαμε ιδιωτική παιδεία.
-Οι βαθμοί είναι πλασματικοί.Προσπάθησε να γίνεις καλός σ'αυτό που κάνεις.Κ γι'αυτό δεν αποφασίζουν οι καθηγητές αλλά η κοινωνία.
-Οι φοιτητές περισσότερο γαβγίζουν για την κοινωνία παρά γνωρίζουν τι στο διάολο γίνεται στον πραγματικό κόσμο.

Αυτά.


Α και να μη ξεχάσω, όποιος μάθει πότε ανοίγει το ΤΕΙ Αθηνών ας μου το πεί για να πάω να χαζέψω τα κωλαράκια των ΔΑΠιτισσών και τις γάμπες των θαυμαστριών του Τσίπρα.

Μέχρι τότε θα δουλεύω σα το σκυλί για να δίνω τα φράγκα μου στις μηχανές.

Ευχαριστώ.

vasdekiss
29/05/2008, 04:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Υπαρχει αλλη χωρα στην Ε.Ε. που τα κομματα εχουν παρακλαδια μεσα στα πανεπιστημια τα οποια εξυπηρετουν τους προισταμενους τους και τους καθηγητες κομματοσκυλα για να ανεβουν κομματικα???Ειδικα τα 2 κομματα εξουσιας.....Κατι αντιστοιχο των <<συνδικαλιστικων>> παραρτηματων τους ειναι...

Για εμενα ειναι ο πρωτος λογος που τα πανεπιστημια πανε οπως πανε...

Τι σκατά χρειάζονται τα γαμωκόμματα στα πανεπιστήμια;



Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
Καλησπερα. Δεν εχω διαβασει τις αλλες απαντησεις. Να τονισω οτι δεν εχω τπτ εναντιον σ. Αλλα θα σταθω στο παραπανω. Να με συγχωρεσεις αλλα εμενα δε με εκπροσωπητε ουτε καν λιγο. Να προσθεσω πως δεν ειμαι μονος αλλα μερος μιας αρκετα μεγαλης "ομαδας¨νεων ανθρωπων που δεν συμφωνουν με τα δικα σας αιτηματα. εμεις γιατι δεν ακουγομαστε καθολου. επειδη δεν ανηκουμε σε καποια ΔΑΠ,ΠΑΣΠ,ΚΝΕ και δεν ξερω εγω τι αλλο??? εμενα ποιος με ρωτησε αν θελω να με εκπροσωπουν ,οπως αυθαιρετα λετε πως κανετε. Να θυμασαι και να μην ξεχνας πως ειναι πολυ λεπτη η γραμμη που χωριζει τη "δημοκρατια μας" απο το φασισμο. Παντα φιλικα:wave2:


Φασισμός... Αυτό είναι τα κόμματα...

Ναι ο ένας, όχι ο άλλος... τους φοιτητές τους ρωτήσατε? Πόσοι σας ψηφίζουν; Όλοι οι άλλοι που απέχουν; Μάλλον έχουν κάτι να 'πουν που δεν το ακούτε... Και οι περισσότεροι απέχουν γιατί ακριβώς θέλουν να σας πουν να πάρετε τον πούλο από εκεί μέσα...Όλοι σας: μπλε, πράσινοι, κόκκινοι και κιτρινογαλαζοπορτοκαλοπράσινοι με μωβ κόκκους... Όλα τα προβλήματα που λες ότι υπάρχουν trumpet... Έχεις σκεφθεί ότι τα δημιουργήσατε εσείς; Όλα τα γαμωκόμματα που δεν χωράτε μέσα στα πανεπιστήμια... Η αλήθεια είναι ότι δεν χωράτε πουθενά- αλλά άντε πείσε τον παππού ότι δεν πρέπει να ψηφίσει...και αφού παππούδες είμαστε στην γαμωχώρα αυτή και ψηφίζει ο κάθε πικραμένος παππούς που του είπε ο παππούς του κ.ο.κ άντε να βρεις άκρη.

Αυτή η χώρα δε σώζεται...ξέρεις γιατί trumpet; Όταν ήμουν στη θέση σου σκεφτόμουν με τον ίδιο γαμημένο τρόπο όπως σκέφτεσαι εσύ: ξέρεις ότι κάτι πάει στραβά αλλά δεν ξέρεις πως να το διορθώσεις...προσπαθείς, αλλά με λάθος τρόπο... Κι όταν φτάσεις να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις για να αλλάξει κάτι πέφτεις στην ανάγκη για λεφτά... και κάνεις ότι πρέπει για να βγάλεις λεφτά.... κάνεις ότι και ο παππούς... είσαι παππούς και περιμένεις από τους νέους... όπως ακριβώς περιμένουν στα γηροκομεία μια επίσκεψη...

Πότε θα σπάσει αυτός ο γαμημένος κύκλος; Είναι θέμα εντροπίας... Με τη μέχρι σήμερα γνωστή φυσική όλα τείνουν προς τη μέγιστη αταξία που εντελώς ειρωνικά είναι και η πιο σταθερή κατάσταση...

Δεν αλλάζεις κάτι με το να είσαι μέσα σε ένα κώμα (η ορθογραφία είναι σχετική έννοια, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ)...

Δούλευα και εγώ τα βράδια για να σπουδάσω... Τουαλλέτες καθάριζα και έπλενα ποτήρια και πιάτα...Και τι να λέει αυτό; Έχασα ένα εξάμηνο και; Μήπως όλοι αυτοί που ανήκουν σε κόμματα (ειρωνία ε; ανήκουν σε κόμματα, η απόλυτη ξεφτίλα και ξεπεσμός για έναν άνθρωπο να ανήκει κάπου...) προσδοκούν κάπου; Θα μου πεις trumpet (πραγματικά τέλειο μουσικό όργανο...) είσαι ανεξάρτητος και δεν σε εκπροσωπεί κανένα κώμα (είπαμε η ορθογραφία είναι σχετική έννοια) αλλά μήπως όλα αυτά που λες δεν είναι πραγματικά οι δικές σου απόψεις; Το έχεις σκεφτεί καλά;

Η δική μου γενιά ακολούθησε τις προγενέστερες και απέτυχε... Μήπως πρέπει να αλλάξεις κάτι εσυ;

Να είσαι καλά και να προσπαθείς πάντα για το καλύτερο... Εγώ για αυτό την κάνω από εδώ... Για το καλύτερο... Θα με πεις δειλό... Μπορεί να έχεις και δίκιο...

Τα λέμε...

trumpet
29/05/2008, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasdekiss

Δεν αλλάζεις κάτι με το να είσαι μέσα σε ένα κώμα (η ορθογραφία είναι σχετική έννοια, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ)...




Όχι φιλαράκι δεν είμαι σε κανένα κωμα, ειμαι υπερ της οργανωμενης πάλης όπως και κάθε λογικός άνθρωπος αλλά δεν έχω βρει το κώμα αυτό που θα την στηρίξει...

gdevelek
29/05/2008, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Και γιατί πάς τόσο μακριά γεωγραφικά για παράδειγμα?
Πάρε τα ελληνικά πανεπιστήμια πρίν και κατά την διάρκεια της χούντας. :rolleyes:


ε μην παραπονιέσαι τότε, δεν πρόλαβες τη χούντα των συνταγματαρχών, πρόλαβες όμως τη χούντα της ΕΑΑΚ...

κι αυτοί εξάλλου "δημοκράτες" το παίζουν, όπως κι ο παπαδόπουλος... κι αυτοί το "λαό" ισχυρίζονται πως εκπροσωπούν

κι αν ποτέ η χώρα στείλει στρατό στην άπω ανατολή ή κάπου αλλού μερικές χιλιάδες χλμ μακριά, είμαι βέβαιος πως, χάρη στους υγιείς φοιτητές, θα ξεπεράσουμε το berkeley

pelargos1
29/05/2008, 10:24
λοιπον η διαδικασια μαλλον εχει ως εξης:

Παιδι --> επιροες απο σχολειο (τι ειπατε?δασκαλοι.ας γελασω.χειροτεροι και απο τα σκουπιδια), σπιτι(πως?ολη μερα στη δουλεια ποιος ασχολειται με τα παιδια?)
Εφηβος--> επιρροες απο παρεες ,τηλεορασεις (ξερεις τωρα:Λαμπιρη ,γιουροβιζιον ,ειδησεις κοκ)
Φοιτητης-> ???

μιλαμε για την πρωτη φορα που το παιδι μενει μονο του και αρχιζει ουσιαστηκα να εξερευνα.Τωρα που το ειδαμε οτι πανεπιστημιο ειναι διαβασμα και πτυχιο για δουλεια απορω.
(στη δικια μου ορκομωσια παντως ο αντιΠΡΥΤΑΝΗΣ ειπε επι λεξη:τοσα χρονια ελπιζω να μην μαθατε τιποτα.Εδω ηρθατε για να μαθετε τον τροπο να μαθαινετε.
Σε ολο τον κοσμο τα πανεπιστημια εχουν 1002 παραλληλα πραγματα για ενα νεο.Ενωσεις ,συλλογους ,ραδιοφωνα ,ομαδες ,εκδηλωσεις.Οσοι εχετε παει εξωτερικο ξερετε.
Οσοι εχετε παει εδω πανεπιστημιο επισης ξερετε τι εστι ελληνικο πανεπιστημιο.Χαος ,συναλλαγη ,ανικανοτητα.
Ιδιωτικα πανεπηστημια βεβαιως μονο εφοσον τα δημοσια γινουν οπως πρεπει και οχι χωραφι του καθενος.
Αλλα τι μας νοιαζει?αφου μας πηδανε στην κατωτατη παιδεια με τα φροντιστηρια τι εγινε να μας πηδανε και στην ανωτατη με ιδιωτικα?

Οσοι βλεπουν γραφικους αυτους τους 200 που παλευουν απεναντι στο θηριο ας αναλογιστουν τι ονειρα ειχαν οσο ηταν νεοι,τι σκατα κανουν τωρα στη ζωη τους και ποσο γκρινιαζουν
και στην τελικη ποιοι ειναι αυτοι και τι εχουν κανει για αυτο που οι ιδιοι ονομαζουν ΚΟΙΝωνια.τουλαχιστον αυτοι που κανουν καταληψεις κυριοι κατι κανουν.Ολοι οι αλλοι απλα δεν κανουν ΤΙΠΟΤΑ.

apav
29/05/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
-Όσα φοιτητούδια γκρινιάζουν για τα αφεντικά, ας γίνουν αυτά αφεντικά και μετά ξαναλέμε αν θα πιστεύουν τα ίδια.

:bigcry: Εννοείς ότι τα "αφεντικά" έχουν δίκιο; Εννοείς ότι εάν γίνουμε αφεντικά θα κάνουμε τα ίδια; :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
όποιος μάθει πότε ανοίγει το ΤΕΙ Αθηνών ας μου το πεί για να πάω να χαζέψω τα κωλαράκια των ΔΑΠιτισσών και τις γάμπες των θαυμαστριών του Τσίπρα.

Όσο έχεις αυτή την νοοτροπία, δεν πρόκειται να αλλάξει το παραμικρό. :D

apav
29/05/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
τι εστι ελληνικο πανεπιστημιο.Χαος ,συναλλαγη ,ανικανοτητα.

:bigcry: Ωρέ πουλάκι μου τι λες; :D Είναι στο χέρι σου να επιλέξεις εάν θα πας με αυτό (χάος ,συναλλαγή ,ανικανότητα) ή όχι (θες να έρθεις μαζί μας; :ninja: ).


Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
μονο εφοσον τα δημοσια γινουν οπως πρεπει και οχι χωραφι του καθενος.

Γενικά και ειδικά στην Ελλάδα, υπάρχει ελπίδα να το φτιάξει αυτό κάποιος νόμος; Πρέπει να αλλάξουν οι νοοτροπίες λέμε! :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από pelargos1
μας πηδανε στην κατωτατη παιδεια με τα φροντιστηρια τι εγινε να μας πηδανε και στην ανωτατη με ιδιωτικα?

Τα φροντιστήρια δεν είναι υποχρεωτικά. Όπως δεν είναι και το Αρσάκειο και ο Μωραϊτής, και πάει λέγοντας. :smilea:

Cpt. Haddock
29/05/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Εννοείς ότι εάν γίνουμε αφεντικά θα κάνουμε τα ίδια; :sick:

ακριβώς αυτό....

Ξέρεις πόσες εκατοντάδες ακριβοπληρωμένα υψηλοβαθμα στελέχη έχουν μαχητικό "αριστερό" παρελθόν; :rolleyes:

Stergios69
29/05/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ακριβώς αυτό....

Ξέρεις πόσες εκατοντάδες ακριβοπληρωμένα υψηλοβαθμα στελέχη έχουν μαχητικό "αριστερό" παρελθόν; :rolleyes:
Και μάλιστα επικεφάλης των ''αγανακτισμένων'' φοιτητών που σήμερα πχ κλέβουν κάλπες; :evil:

mats8282
29/05/2008, 11:12
Ε αμα τελειωσει κανενας την αγωνιστικη του <<καριερα>> στο πανεπιστημιο και βγει στην αγορα αυτα πανε περιπατο....

Αμα ερθουνε και παιδια,γατια,υποχρεωσεις :wave2:

Οι επικεφαλεις των <<αγανακτισμενων>> φοιτητων αν δεν πανε σε κανα ΠΑΣΟΚ/ΝΔ δεν μπορουν να συνεχισουν την πορεια που περιγραφεις Στεργιο...

γεροπιτσιρικος
29/05/2008, 11:20
Λες και η προηγούμενες γενιές έπαιρναν εκατομμύρια για πρώτο μισθό...

Δεν θέλεις να παίρνεις 700 ευρω, βάλε τον κώλο σου κάτω και δούλεψε για να τα βγάλεις. Τις ευκαιρίες τις δημιουργείς, δεν σου έρχονται απλά. Όσο πιο πολύ το κυνηγάς, τόσες περισσότερες ευκαιρίες σου έρχονται. Αλλιώς πήγαινε στο δημόσιο να κάνεις πως δουλεύεις για να κάνουν πως σε πληρώνουν.

Όσο αφορά τα πανεπιστήμια... κάποτε ζήλευα όσους είχαν τελειώσει ΑΣΟΕ, Βιομηχανική, Νομική. Τώρα τους λυπάμαι.

Sferopetadhn
29/05/2008, 11:24
Ερώτησις 1: Υπάρχει κάτι περισσότερο φασιστικό από το να μην αφήνεις κάποιους να ψηφίσουν;

Ερώτησις 2: Γιατί οι "φοιτητές" αντιδρούν στην καθολική ψήφιση των πρυτάνεων; Μήπως γιατί οι αγαπητοί "εκπρόσωποί" τους δεν θα μπορούν να ελέγξουν το ίδιο εύκολα τις διαδικασίες, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ισχύ και χρησιμότητά τους στο σύστημα το οποίο τόσο σφόδρα πολεμούν;

hidefnick
29/05/2008, 11:32
Πολύ επανάσταση ρε παιδί μου.

Λύστε μου και εμένα μια απορία. Σε ποιά χώρα 10 μυρίων, διαγωνίζοντε 92 χιλιάδες μαθητές για 70 χιλιάδες θέσεις στην ανώτερη-ανώτατη (εκ)παίδευση? Και μάλιστα με δεδομένο τον κορεσμό της αγοράς από ΟΛΑ τα επαγγέλματα που απαιτούν πτυχία?

apav
29/05/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ακριβώς


Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Και


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Ε

:eek: Δεν μιλούσα για τα παλικάρια με τα κολαριστά πουκάμισα, αλλά για όσους βρίσκονται πίσω από τις κάμερες και δεν έχουν ανάγκη το χειροκρότημα. Οι του "γυαλιού" έχουν ήδη έτοιμη καρεκλίτσα πριν ακόμη γεννηθούν. Μιλημένη δουλειά.

Το ερώτημα: έχοντας δει όλη αυτή την σαπίλα, θα προχωρήσεις να ανοίξεις δικό σου "μαγαζί"; Θεωρώντας βέβαιο ότι δεν έχεις την οικονομική υποστήριξη για να κάνεις εσύ το πρώτο βήμα, πρέπει να πας σε τράπεζα για δανειάκι, να δώσεις 23562 τενεκέδες λαδάκι για να πάρεις 234231487 πιστοποιητικά για την έναρξη της επιχείρησης (εάν θέλεις τα παραβλέπεις αυτά αλλά θα κάνεις και άλλα 234971648 χρόνια για να το ανοίξεις το ρημάδι), να προσλάβεις προσωπικό και να το πληρώνεις 700? χωρίς υπερωρίες και λοιπά ωραία, να στάζεις 142 τενεκέδες για τον εφοριακό έλεγχο, και πάει λέγοντας. :D

Και αφού πιάσαμε τα ωραία και το ανοίξαμε το μαγαζί-γωνία, γιατί απαιτούμε να αλλάξει κάτι αφού εμείς οι ίδιο γρασάρουμε το σύστημα; Γιατί έχουμε τόσα παράπονα, από την στιγμή που γνωρίζουμε ότι εάν όλοι μας κάνουμε ένα βήμα πίσω θα σταματήσει αυτό το θέατρο; :wacko:

Φανταστείτε τώρα στην παραμυθούπολη να υπάρξουν φοιτητές που να απαιτούν να πηγαίνουν για μάθημα, δημόσιους υπάλληλους που να μην λαδώνονται, πολίτες που δεν θέλουν να λαδώσουν, άνθρωπους με όρεξη για δουλειά. Αλλά εμείς είπαμε, δουλίτσα για να πέφτει ο μισθός αλλά να μην δουλεύουμε, αμφιθέατρα αλλά να μην πηγαίνουμε για μάθημα, πέταμα ο καταλύτης αλλά αγώνας για την σωτηρία της Πάρνηθας, μποϋκοτάζ στα μακαρόνια αλλά ουρές να αγοράσουμε 100άρα με 3?/lt όταν ο άλλος κάνει απεργία. :wave2:

mats8282
29/05/2008, 12:05
Πανω σε αυτο που εγραψα εγω εχω αδικο δηλαδη?Καταρχας διαφωνω με την λογικη των επαγγελματιων <<ακροαριστερων>>....Δεν υπαρχουν...Επαγγελματιες <<συνδικαλιστες>> στα πανεπιστημια ειναι μονο απο ΝΔ και ΠΑΣΟΚ...Οι αριστεροι ομως εχουν χασει το νοημα πιστευω...Αν και δεν πηγα σε ελληνικο πανεπιστημιο και δεν ειμαι/ημουν ποτε σε καμμια κομματικη οργανωση...

Γιατι πολυ απλα καριερα στην πολιτικη και χρημα βγαζουν οσοι εχουν κυβερνησει μεχρι στιγμης..

Οποτε οι οργανωσεις που κανουν τα ντου και τις κλοπες το κανουν επειδη ειτε πραγματικα πιστευουν οτι θα αλλαξει κατι ετσι ειτε επειδη εχει χαβαλε....

Ποσοι πιστευουν τι δεν ξερω αλλα δεν εξυπηρετουν τιποτα ετσι παρα στρεφουν τον κοσμο εναντιον τους αντι να στραφει ο κοσμος στο πραγματικο προβλημα....Την καταντια των πανεπιστημιων και τα κομματικα παρακλαδια ΠΑΣΟΚ και ΝΔ...

Αυτα τα ολιγα....

apav
29/05/2008, 12:24
Άδικο μεγάλο! :o


Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
δεν πηγα σε ελληνικο πανεπιστημιο και δεν ειμαι/ημουν ποτε σε καμμια κομματικη οργανωση

:o Αυτό λέμε τόση ώρα, με την εγγραφή στην σχολή και πριν φύγεις για την κεφετέρια για να γυρίσεις τέσσερα (λέμε τώρα) χρόνια αργότερα για την παραλαβή του πάπυρου, δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις εγγραφή στα κομματόσκυλα! :D

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις το ρημάδι το πτυχίο ακόμη και να μην ξέρεις τι είναι οι παρατάξεις. Ανοίγουμε παρένθεση και ρωτάμε, τα κομματόσκυλα στα πανεπιστήμια, οι σκληρά εργαζόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι, οι κάγκουρες, οι ελευθέρας χωρίς καταλύτες, τα βύσματα, και τα λοιπά ωραία μας, μας αποτρέπουν να κάτσουμε να διαβάσουμε και να πάρουμε εκείνο το πτυχίο που λέγαμε; :smilea:

Άλλο ο αγώνας, άλλο η δουλειά. :wave2:

XJR_Billy
29/05/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Άδικο μεγάλο! :o



:o Αυτό λέμε τόση ώρα, με την εγγραφή στην σχολή και πριν φύγεις για την κεφετέρια για να γυρίσεις τέσσερα (λέμε τώρα) χρόνια αργότερα για την παραλαβή του πάπυρου, δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις εγγραφή στα κομματόσκυλα! :D

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις το ρημάδι το πτυχίο ακόμη και να μην ξέρεις τι είναι οι παρατάξεις. Ανοίγουμε παρένθεση και ρωτάμε, τα κομματόσκυλα στα πανεπιστήμια, οι σκληρά εργαζόμενοι δημόσιοι υπάλληλοι, οι κάγκουρες, οι ελευθέρας χωρίς καταλύτες, τα βύσματα, και τα λοιπά ωραία μας, μας αποτρέπουν να κάτσουμε να διαβάσουμε και να πάρουμε εκείνο το πτυχίο που λέγαμε; :smilea:

Άλλο ο αγώνας, άλλο η δουλειά. :wave2:

Πολύ σωστός! Συμφωνώ απόλυτα.

:beer:

Sotirios
29/05/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Αντε πάλιιιιιιιιιιιιιι

Έλεος πια με την "αγωνιστική δράση" των "φοιτητών". Εσύ μπορείς να έχεις δει πολλά για την ηλικία σου αλλά εγώ έχω δεί περισσότερα. Για την ακρίβεια εδώ και 10 χρόνια τρώω στην μάπα την φασιστική συμπεριφορά του κάθε "αγωνιστή φοιτητή" που κλείνει την κάθε σχολή με εντελώς άτυπες και παράτυπες διαδικασίες.
Δουλειά του φοιτητή δεν είναι να το παίζει συνδικαλιστής και κομματόσκυλο, δουλειά του είναι σπουδάσει, να πάρει το γαμοπτυχίο όσον το δυνατόν πιο γρήγορα και να βρει μια δουλειά, να γίνει καλός επαγγελματίας και μην έχει ανάγκη κανέναν πούστη.
Μόνο στην Ελλάδα παρατηρείται το φαινόμενο να συντηρούν οι γονείς τους "φοιτητές" τους από τα 17 μέχρι τα ...30. Στις περισσότερες χώρες, με το που κλείνεις τα 18, έχεις φύγει από το σπίτι, έχεις βρει δουλειά και άμα είσαι ικανός (υπάρχουν και υποτροφίες για αυτούς που έχουν μυαλό) τότε σπουδάζεις.
Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω την μαμόθρεφτη αντίληψη που έχουμε σ΄αυτή την χώρα και τα περιμένουμε όλα από τους γονείς μας, το κράτος μας, το κόμμα μας και από τον εαυτό μας τίποτα.



(Τα 'πα και ξεθύμανα λίγο.....)


Μέχρι αυτό το post διάβασα πιστεύω οτι αν κάποιος κάτσει και αναλύσει αυτά τα λίγα που γράφεις θα βρεί λύσεις για πολλά από τα προβλήματα που απασχολούν τους νέους και κυρίως τους φοιτητές που έχουν χάσει παντελώς το νόημα της σχολής τους, να σαι καλά που θπάρχουν και λογικοί προσγειωμένοι άνθρωποι σε τούτη την κοινωνία.

Αν καθένας μας κάνει αυτά που πρέπει να κάνει για να είναι εντάξει απέναντι στην κοινωνία και τον ευατό του δεν θα χρειάζεται ποτέ κανένας να διαδηλώνει για τα δικαιώματά κανενός και η κοινωνία θα γίνει πάρα πολυ καλύτερη....

Ζεύκας
29/05/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Όσο έχεις αυτή την νοοτροπία, δεν πρόκειται να αλλάξει το παραμικρό. :D

Πήγαινα στις συνελεύσεις και τι κατάλαβα? Οι παρατάξεις να προσπαθούν να περνάνε τις γραμμές των κομματών τους,οι αναρχικοί να προτείνουν τα κουφά τους,και εμείς τα μαλακισμένα φοιτητούδια στη μέση...

Ξέρεις ότι χάναμε μαθήματα γιατί οι ΠΚΣίτες αποφάσιζαν γενική συνέλευση για να το αν θα πάμε στην πρεσβεία του Ισραήλ για να διαμαρτυρηθούμε για την Παλαιστίνη??

Και οι καθηγητές καλύτεροι? Κάνε αυτό, αυτό και αυτό...Μη τολμήσω να κάνω κάτι διαφορετικό!
Διορθωσέ το! Μα γιατί κυρία??? Γιατί πρέπει και πρέπει και πρέπει!!
Γιατί πρέπει?Γιατί να ακολουθήσω τους κανόνες ρε κολλημένε?

Στις φοιτητικές εκλογές να ακούμε Βολάνη και Tiesto απο ΔΑΠ/ΠΑΣΠ και Κατσιμίχα και Παπακων/νου από ΠΚΣ. Και οοοοοόλο το ΤΕΙ καλυμμένο από αφίσες! Και 4 χρόνια τώρα τίποτα δεν έχει αλλάξει...

Για αυτό σου λέω φίλε μου...τα κωλαράκια στα λευκά παντελονάκια,οι φουστίτσες και τ'ανοιχτά μπουστάκια είναι ό,τι καλύτερο μπορεί να μου προσφέρει η σχολή μου.

Υ.Γ. άκουσα στο ράδιο ότι τα ΤΕΙ Αθηνών ανοίγουν από Δευτέρα. :D

apav
29/05/2008, 14:30
Τυχερούλη! :bigcry:

Οι συνελεύσεις δεν γίνονται εν ώρα μαθήματος. :o

Για το επίπεδο διδασκαλίας δεν μπορούμε να πούμε το παραμικρό. Ο ένας και μοναδικός λόγος που δεν θέλουν να αλλάξει κάτι. Ο εφιάλτης: Α Ξ Ι Ο Λ Ο Γ Η Σ Η και όποιος αντέξει! :D

Οι εκλογές έχουν το χρώμα τους, είναι όπως τα λευκά παντελονάκια, δεν μπορεί ο κόσμος χωρίς αυτά! :D

veletzas
29/05/2008, 14:35
σε πρωτη φαση να πω,
οτι για αλλο ξεκινησε μαλλον το αρθρο και αλλου κατεληξε,
σε δευτερη φαση να πω, οτι προσωπικες εμπειριες ομορφα διαβαζονται κ μαλλον δεν απεχουν πολυ απο την αληθεια,
αλλα με τετοιες γενικευσεις παρατηρηται το εξης: σε κοινη βαση ( το θεμα μας, μαλλον η τριτοβαθμια πανω/κατω) αγνωστοι συζητουν μεταξυ τους ο ενας εχει τελειωσει ιατρικη στην αθηνα, ο αλλος ιεκ ιδιωτικο στην πατρα για στάιλινγ, ο αλλος τει "Γαμ, ολ κιλ ολ" στην καβαλα κ ο αλλος εχει μεταπτυχιακο κ διδακτορικο στο εξωτερικο κ λεει ο καθενας τα δικα του....
υπαρχει ποτε περιπτωση να βγει κατι απο αυτη τη συζητηση?

Ζεύκας
29/05/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τυχερούλη! :bigcry:

Οι συνελεύσεις δεν γίνονται εν ώρα μαθήματος. :o

Για το επίπεδο διδασκαλίας δεν μπορούμε να πούμε το παραμικρό. Ο ένας και μοναδικός λόγος που δεν θέλουν να αλλάξει κάτι. Ο εφιάλτης: Α Ξ Ι Ο Λ Ο Γ Η Σ Η και όποιος αντέξει! :D

Οι εκλογές έχουν το χρώμα τους, είναι όπως τα λευκά παντελονάκια, δεν μπορεί ο κόσμος χωρίς αυτά! :D

Ναι σωστά...οι συνελεύσεις γίνονται και τα μαθήματα διακόπτονται...για να γίνουν οι συνελέυσεις.
Εκτός και αν εκεί που σπούδασες ήταν διαφορετικό το σύστημα...

Και οι εκλογές...άστο... :lol:

apav
29/05/2008, 14:49
Τι έχουν οι εκλογές; :p Μοιράζουν και γατό-σουβλάκια! :bigcry:

Συνέλευση τμήματος (ουσιαστική και χωρίς κόμματα) κάθε Τετάρτη 12:30-13:30 στο μεγάλο αμφιθέατρο, δεν υπήρχε μάθημα εκείνη την ώρα. Συνελεύσεις σχολής κάθε όποτε θελήσουν οι ΔΑΠίτες και ο Αλλαχ είναι μεγάλος. :alien:

Ζεύκας
29/05/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Τι έχουν οι εκλογές; :p Μοιράζουν και γατό-σουβλάκια! :bigcry:

Συνέλευση τμήματος (ουσιαστική και χωρίς κόμματα) κάθε Τετάρτη 12:30-13:30 στο μεγάλο αμφιθέατρο, δεν υπήρχε μάθημα εκείνη την ώρα. Συνελεύσεις σχολής κάθε όποτε θελήσουν οι ΔΑΠίτες και ο Αλλαχ είναι μεγάλος. :alien:

Α οκ άλλο σύστημα! :lol:

Σε εμάς όποτε γίνεται συνέλευση κλείνει η σχολή από τις 12 και μετά! :rotflmao:

Cpt. Haddock
29/05/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Είναι απίστευτο να γυρνάν και να λένε ότι ο πρύτανης του ΑΠΘ έπαθε διάσειση έπειτα από επίθεση των ακροαριστερών φοιτητών όταν τη στιγμή που θα ερευνήσουν τα ρούχα του δεν θα βρούν ούτε μισό δαχτυλικό αποτύπωμα των 200 φοιτητών που παραβρέθηκαν εκεί απλά... για να διεκδικήσουν τα δικαιώματα ενός ολόκληρου λαού!.

Kι επειδή τα ΜΜΕ λένε ψέμματα...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=904935&lngDtrID=244


Ο καθηγητής Αν.Μάνθος παραμένει για νοσηλεία και παρακολούθηση και η κατάστασή του χαρακτηρίζεται σταθερή.


Επίσης, το Διοικητικό Συμβούλιο της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ εκφράσει ανησυχία για την πορεία της υγείας του κ. Μάνθου, οποίος νοσηλεύεται στο ΑΧΕΠΑ με εγκεφαλική διάσειση, θλάση, οίδημα της αυχενικής χώρας και σπασμό των αυχενικών μυών

:rolleyes: :wave2:

618RR
29/05/2008, 16:00
Ωραία... αξιόπιστη πληροφόρηση από το in.gr...

:rolleyes:

Ξαφνικά όλοι αισθάνονται θιγμένοι γιατί δέχθηκε πλήγμα ο ΘΕΣΜΟΣ του πρύτανη...

Πολύ βολικό για να αποπροσανατολιστούμε για μια ακόμα φορά...

Και να βάλουμε κατά πάντων...

Ζητώντας καταστολή, συμμόρφωση στις επιταγές της Αγοράς και πολιτική ορθότητα...

Είναι ευκολότερο να βαλούμε κατά κοινωνικών ομάδων δικαιολογώντας την παθητικότητα και την απραξία μας παρά κατά των θεσμών...

Βολεύει όλους...

Κυρίως το Κράτος...

Ο κ. Μάνθος (γράφω μόνο όσα γνωρίζω) είναι ο πρύτανης που παραβίασε το άσυλο όταν ανέχθηκε και (καλο)δέχθηκε (και έκανε την πάπια σε ζωντανή σύνδεση στο MEGA τόσο που η Τρέμη γελούσε) ασφαλίτες στη σύλληψη του "φοιτητή με τα πράσινα παπούτσια"...

Είναι εκείνος που ερμηνεύει τα πάντα όπως τον εξυπηρετούν...

Είναι εκείνος που δεν είπε κουβέντα στο Υπουργό Υγείας όταν σε διαμαρτυρία στο ΑΧΕΠΑ γιατί κλείνει στεγνό θεραπευτικό πρόγραμμα για εξαρτημένους και τις οικογένειές τους (προϋπολογισμού 160.000 ευρώ ετησίως :mad: ) του τμήματος Ψυχολογίας του Α.Π.Θ που υποστηρίζει σε ετήσια βάση 500 διαφορετικά άτομα και τις οικογένειές τους και εκπαιδεύει δεκάδες φοιτητές κοινωνικών επιστημών θεώρησε αγένεια τη διαμαρτυρία και φρόντισε να χαριεντίζεται με τον ατσαλάκωτο...

Τα γράφω αυτά για να πω απλά ότι είναι αναξιόπιστος...

Η ΟΠΟΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΡΩΝ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ...

Αυτό όμως απαιτεί και ανάληψη ευθυνών από την πλευρά του...

Αλλά ξέχασα, προηγείται η καριέρα μας...

:wave2: :wave2:

trumpet
30/05/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sferopetadhn


Ερώτησις 2: Γιατί οι "φοιτητές" αντιδρούν στην καθολική ψήφιση των πρυτάνεων; Μήπως γιατί οι αγαπητοί "εκπρόσωποί" τους δεν θα μπορούν να ελέγξουν το ίδιο εύκολα τις διαδικασίες, με ότι αυτό συνεπάγεται για την ισχύ και χρησιμότητά τους στο σύστημα το οποίο τόσο σφόδρα πολεμούν;

Κόιταξε να δεις, τα όργανα συνδιοίκησης ποτέ δεν τα ζήτησαν οι φοιτητές (δε μιλάω για τις παρατάξεις που παίρνουν γραμμή από τα κώματα)... Τώρα η αλήθεια είναι η εξής: ΠΟΤέ οι φοιτητές δεν μπορούσαν να ελέγξουν διαδικασίες στις οποίες συμμετείχαν ως συνδιοιηκητικοί! Όσο και να το ήθελαν κάποιοι! Και αυτό γιατί όπως και η λέξη δημοκρατία, η λέξη συνδιοίκηση είναι πολύ καλή, αλλά το θέμα είναι κατά πόσον χρησιμοποιείται προς όφελος των πολλών και όχι να είναι ραμμένη και κομμένη στα μέτρα των λίγων!

Όπως η "δημοκρατία" μας σήμερα είναι στημένη και σικέ και βλέπουμε να βγάζει ο άλλος κυβέρνηση με 30% (σοβαρή πλειοψηφία...:rolleyes: ) έτσι αν έχεις διαβάσει και τους νόμους μεγάλε η συμμετοχή των φοιτητών στα όργανα συνδιοίκησης είναι μικρή, δεν είναι επί ίσοις όροις και εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να υπήρχε κιόλας! Όταν ο νόμος λέει πως ναι μεν θα υπάρχει καθολική ψηφοφορία των φοιτητών αλλα΄με ποσοστό 50% για τους πανεπιστημιακούς, 40% για τους φοιτητές και 10% για τους "παρ'ολίγον" πανεπιστημιακούς (μέλη ΕΕΔΙΠ αν δεν κάνω λάθος), ανεξάρτητα από τον αριθμό των ψηφοφόρων (δηλαδή είτε ψηφίσουν 30 είτε 2030 φοιτητές είναι το ίδιο και το αυτό) τότε μπορείς να καταλάβεις γιατί οι φοιτητές δεν γουστάρουν την καθολική ψηφοφορία στις πρυτανικές εκλογές αφού λάβεις υπόψην σου και τα παρακάτω.

Γιατί θα βγεί άυριο ο κάθε Μάνθος που υπηρετεί τα συγκεκριμένα συμφέροντα θέλει δε θέλει και θα πει "γιατί ρε παιδιά? Αφού κι εσείς ψηφίσατε"! Πράγμα που αποτελεί το άλλοθι του συστήματος για και καλά συμμετοχή των πολλών, για διεύευνση της δημοκρατίας και λοιπές μπούρδες.

Αυτ'η είναι η εμπεριστατωμένη μου άποψη και για να προσθέσω κάτι ακόμη, ακόμη και 70% να δίναν στους φοιτητές πάλι τίποτα δεν θα εξυπηρετούσε γιατί θα πήγαινε ηΔΑΠ-ΠΑΣΠ-ΚΝΕ και θα έκανε πάλι ότι θα έκαναν και οι ίδιοι οι καθηγητές από την κοινλη τους ιδεολογία και μόνο.]

:beer:

ΥΓ: Τελικά κάτι το οποιο θα ήταν χρήσιμο σε κάθε πολίτη αυτής της χώρας είναι να του μάθαιναν να διαβάζει τους νόμους, να του στέλνουν υποχρεωτικά την Εφημερίδα της Κυβερνήσεως στο σπίτι για να μπορεί να ο άλλος να έχει και μία ιδία αποψη, και όχι να τρώει την εμπειρία και το βίωμα που θέλουν να του σερβίρουν τα κάθε λογής ΜΜΕ...και συν τοις άλλοις να μάθει πότε πρέπει να τηρεί τους νόμους και πότε να τους προσπερνάει και να είναι πάνω από αυτούς....:alien:

Greg61
30/05/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
ΥΓ: Τελικά κάτι το οποιο θα ήταν χρήσιμο σε κάθε πολίτη αυτής της χώρας είναι να του μάθαιναν να διαβάζει τους νόμους, να του στέλνουν υποχρεωτικά την Εφημερίδα της Κυβερνήσεως στο σπίτι για να μπορεί να ο άλλος να έχει και μία ιδία αποψη, και όχι να τρώει την εμπειρία και το βίωμα που θέλουν να του σερβίρουν τα κάθε λογής ΜΜΕ...και συν τοις άλλοις να μάθει πότε πρέπει να τηρεί τους νόμους και πότε να τους προσπερνάει και να είναι πάνω από αυτούς...

Άψογος!
Δημοκρατικότατος!
Εύγε!

Άντε και καθηγητής, να διδάξεις υγιείς αρχές λειτουργίας του κράτους, της κΕνωνίας κλπ κλπ...

trumpet
30/05/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Greg61
Άψογος!
Δημοκρατικότατος!
Εύγε!

Άντε και καθηγητής, να διδάξεις υγιείς αρχές λειτουργίας του κράτους, της κΕνωνίας κλπ κλπ...


Δε μου λες ρε μεγάλε! Γιατί μάλλον δε σκέφτεσαι καλά ότι διαβάζεις...

Όλοι οι νόμοι είναι καλοί?? Που ζούμε? στην κοινωνία την ουτοπική την άρτια οργανωμένη, την τέλεια, την αψεγάδιαστη???

Όταν πριν λίγα χρόνια πέθανε ενα παιδάκι 1-2 χρονών επειδή η εθνική τράπεζα έκλεψε "νόμιμα" κατα τα άλλα τα λεφτά που μάζεψαν οι γονείς από έρανο για να πάει το παιδάκι στην Αμερική και να χειρουργηθεί (ναι για τον μικρό από την μυτηλίνη μιλάω) τότε τι έπρεπε να γίνει????

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!

Τότε βασιστήκανε σε νόμο του '30 (εποχή μεταξά), παρακρατήσανε σύμφωνα με νόμο του κράτους τα χ΄ρηματα και το παιδάκι πέθανε από καρκινο στην ελλάδα!!!

Τώρα για πες μου εσύ ρε φίλε που ειρωνεύσαι με ύφος χιλίων καρδιναλίων! πρέπει να ξέρεις τους νόμους ή όχι? πρέπει να είσαι έτοιμος αν πάσα ώρα και στιγμή να αγωνιστείς ώστε να μην περνάνε κάποιοι νόμοι, και αν περνάνε να τους πέρνουν πίσω, και αν δεν τους πέρνουν να μην τους εφαρμόζουν ή πρέπει να είσαι κύριος του καναπέ σου και να ζεις μες στη μιζέρια της νομιμοφροσύνης σου?? ¨η μήπως να λέμε και δόξα τω Θεώ σε κάτι τέτοια??


Δεν τα βάζω μαζί σου, δεν σε ξέρω, απαντάω όπως θα απαντούσα σε όποιον ήταν φορέας αυτών των επικίνδυνων λογικών...

:rolleyes: :nono: :mad:

Με εκτίμηση

trumpet

Greg61
30/05/2008, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Δε μου λες ρε μεγάλε! Γιατί μάλλον δε σκέφτεσαι καλά ότι διαβάζεις...

Όλοι οι νόμοι είναι καλοί?? Που ζούμε? στην κοινωνία την ουτοπική την άρτια οργανωμένη, την τέλεια, την αψεγάδιαστη???

Όταν πριν λίγα χρόνια πέθανε ενα παιδάκι 1-2 χρονών επειδή η εθνική τράπεζα έκλεψε "νόμιμα" κατα τα άλλα τα λεφτά που μάζεψαν οι γονείς από έρανο για να πάει το παιδάκι στην Αμερική και να χειρουργηθεί (ναι για τον μικρό από την μυτηλίνη μιλάω) τότε τι έπρεπε να γίνει????

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!

Τότε βασιστήκανε σε νόμο του '30 (εποχή μεταξά), παρακρατήσανε σύμφωνα με νόμο του κράτους τα χ΄ρηματα και το παιδάκι πέθανε από καρκινο στην ελλάδα!!!

Τώρα για πες μου εσύ ρε φίλε που ειρωνεύσαι με ύφος χιλίων καρδιναλίων! πρέπει να ξέρεις τους νόμους ή όχι? πρέπει να είσαι έτοιμος αν πάσα ώρα και στιγμή να αγωνιστείς ώστε να μην περνάνε κάποιοι νόμοι, και αν περνάνε να τους πέρνουν πίσω, και αν δεν τους πέρνουν να μην τους εφαρμόζουν ή πρέπει να είσαι κύριος του καναπέ σου και να ζεις μες στη μιζέρια της νομιμοφροσύνης σου?? ¨η μήπως να λέμε και δόξα τω Θεώ σε κάτι τέτοια??


Δεν τα βάζω μαζί σου, δεν σε ξέρω, απαντάω όπως θα απαντούσα σε όποιον ήταν φορέας αυτών των επικίνδυνων λογικών...

:rolleyes: :nono: :mad:

Με εκτίμηση

trumpet

Θεωρώ κατ' αρχήν οτι η υπόθεση του μικρού της Μυτιλήνης, αναφέρεται απο σένα σήμερα για καθαρούς λόγους εκ νέου πρόκλησης του κοινού αισθήματος και μόνο. Μή ξεχνάς οτι, κανείς απο σάς τους "δημοκράτες των καδρονιών" έπραξε το ελάχιστο προς ανατροπή ΤΟΤΕ της αδικίας που γινόταν, ώστε να σωθεί το παιδί. Κι άλλωστε, όλοι αυτοί που αντέδρασαν σάν γονείς τότε, ώστε κατάφεραν ν' αλλάξει προς το καλύτερο κάτι απο τα κακώς κείμενα, έστω για τις παρεμφερείς καταστάσεις που ακολούθησαν και θ' ακολουθήσουν, είμαι βέβαιος οτι δέν εκπροσωπούνται απο σένα και τις αντιλήψεις σου.

Για να καταστείς ικανός να τροποποιήσεις κάτι, νέε μου, πρέπει να το μάθεις πρώτα στη θεωρία και μετά να το βιώσεις και να το εφαρμόσεις στην πράξη. Άν δέν μάθεις πώς λειτουργεί "εκ των έσω" το κάθε τί, άν πρώτα δέν λειτουργήσεις μέσα στούς κανόνες και μηχανισμούς που έφτιαξαν κάποιοι πρίν απο σένα και που -καλώς ή κακώς- λειτουργούν, τότε είσαι (καθίστασαι εκ τών πραγμάτων, λόγω αγνοίας) ανίκανος και να το τροποποιήσεις.

Εσύ, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, αυτοχρίσθηκες νομομαθής πρίν ακόμη φθάσεις να τελειώσεις τη σχολή στην οποία είχες τη γνωστική ικανότητα να περάσεις (ΤΕΙ άν θυμάμαι καλά; ). Αύριο δλδ, μετά καμμιά δεκαετία, σέ βλέπω να θεωρείς τον εαυτό σου συγκρίσιμο σε γνώσεις κι εμπειρία κρίσης με γιατρούς, καθηγητές ΑΕΙ, δικαστές, δικηγόρους, διπλωμάτες, οικονομολόγους (κάτι έλεγες για ακρίβεια κλπ παραπάνω, τή γνωστή χιλιομασημένη τσιχλόφουσκα που οι αρχηγοί σου βάλανε και στο δικό σου στόμα). Για όλα τα παραπάνω και πολλά άλλα ακόμη, υπάρχει νομοθεσία. Πολλά καρπούζια όμως στην αυτή μασχάλη, μάλλον δέν μπορείς να μεταφέρεις.

Συμφωνώ μαζί σου οτι, όλοι οι νόμοι δέν είναι καλοί για όλους. Ψηφίζονται όμως και κρίνονται, ευμενώς ή δυσμενώς, απο τους πραγματικούς αντιπροσώπους του λαού, αυτούς τους 300 που υπάρχουν στην Ελληνική Βουλή. Τί να κάνουμε όμως, αυτούς τους 300 διάλεξε ο λαός μας ως εκπροσώπους του κι όχι τους δικούς σου ηγέτες. Κι εφόσον λέγεσαι δημοκράτης, οφείλεις να εφαρμόζεις τις ανάλογες διαδικασίες. Το να κρατάς σε μιά διαδήλωση το στυλιάρι του φτυαριού, στολισμένο μ' ένα πανί, και να το χρησιμοποιείς ως όπλο κατά πάντων, μόνο δημοκρατικό δέν είναι. Σε απασχόλησε άραγε ποτέ, τίνων αποφάσεις εκτελούν όλοι αυτοί που σπάζουν και ρημάζουν; Οι καταστροφές που γίνονται, δέν γίνονται ως επι το πλείστον επι ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ (αυτοκίνητα, καταστήματα κλπ) του λαού, υπέρ του οποίου αυθαιρέτως κομπορρημονείτε, εσύ και οι όμοιοί σου;

Τέλος, ούτε εγώ τα βάζω μαζί σου. Είσαι άλλωστε μέρος του συστήματος, κατα του οποίου βάλλεις χωρίς να ξέρεις κανένα λόγο πέρα απ' αυτούς που σου βάλαν κάποιοι άλλοι στο κεφάλι.

Είσαι μέρος ενός συστήματος που σέ ανέχεται να υπάρχεις (αυτό σημαίνει Δημοκρατία) , ενώ η ιδεολογία σου (αγώνας; ) τείνει φανερά προς την πρόκληση ζημιών και την ανατροπή κάθε λειτουργίας που δέν γουστάρει στούς ηγέτες και στους ομοϊδεάτες σου. Σ' οποιοδήποτε άλλο, νύν υπάρχον ή πρότερο αριστερό καθεστώς, άν τολμούσατε να σηκώσετε κεφάλι θα σας είχαν εξαφανίσει, όπως έκαναν κι όπως συνεχίζουν να κάνουν οι αριστεροί επι των εσωτερικών τους θεμάτων.

Είσαι τέλος μέρος ενός συστήματος όπου οι αριστερές ιδεολογίες είναι τόσο αρραγείς, σχετικές και συνδεδεμένες μεταξύ τους ώστε, μόνο τα διάφορα κόμματα και οργανώσεις της αριστεράς στην Ελλάδα, είναι αριθμητικώς περισσότερα απο όλα τα λοιπά που είναι δηλωμένα. Ευτυχώς που σάν πλήθος ατόμων είστε ελάχιστοι.

Greg61
30/05/2008, 22:59
Θεωρώντας οτι παρεκτράπηκα εκτός των ορίων του moto.gr, καθότι η συζήτηση είναι καθαρά πολιτική, παρακαλώ τους mods να διαγράψουν τήν παρούσα σηζήτηση, όταν, εάν κι εφόσον κρίνουν αυτοί σκόπιμο.
Το συγκεκριμένο θέμα όμως, εξ αρχής ξεκίνησε και συνεχίζει να εξελίσσεται ως πολιτικό και μόνο.

Με εκτίμηση,
Γρηγόρης Νάκος._

gdevelek
30/05/2008, 23:10
έχεις την ευχέρεια αν το θέλεις να σβήσεις όσα δικά σου μηνύματα θέλεις, ολόκληρη η συζήτηση γιατί να διαγραφεί;;;;