PDA

View Full Version : Υπερθερμανση Cbr600 F4



Aleziel
29/05/2008, 10:44
Καλησπερα,

θα ηθελα γνωμες και εμπειριεσ απο αλλα παιδια που εχουν το CBR F4 (με καρμπυρατερ, οχι το i)

ανεβαζει πολυ θερμοκρασια αρκετα γρηγορα και ειναι σαν να καβαλαω καλοριφερ μετα απο 15-20 λεπτακια!
ομολογουμενος το πηγαινω σε κινιση, αλλα μου φενετε υπερβολικο! 5-6 λεπτα σε ευθεια με 100Κμ, και μετα αλλα 10 λεπτακια στο κεντρο, αναβει βεντιλατερ, (ο δεικτης θερμ. λιγο πανω απο το μισο) αρχιζει και βγαζει πολυ ζεστη απο κατω. και μετα απο απο λιγο αρχιζει και κομπιαζει στησ χαμιλεσ τοσο πολυ που δεν μπορει να κρατισει καν ρελαντι στισ 1300 και σβυνει! αν εχο και δευτερο ατομο πανω πραγματικα νιοθω μετα απο λιγο οτι οδηγω 250αρι!

εχω μετρισει θερμοκρασια του ψυγειου και ειναι σε νορμαλ επιπεδα μολισ αναβει το βεντιλατερ.

κανω απλα μαλακια που το πηγαινω κεντρο και καλυτερα να παρω παπι?
φοβαμε να παρω δευτερο ανθροπο πανω να παω μια βολτα οταν εχει ζεστη γιατι θα αρχισει να σβυνει.

τα δικα σασ F4 πως συμπεριφερονται στην κινιση?

sniper
29/05/2008, 11:03
Με τέτοια ζέστη, λογικό είναι να σου ανεβάζει θερμοκρασία πολύ γρηγορότερα από τις άλλες εποχές του χρόνου. Επίσης να θυμάσαι ότι αν κυκλοφορείς μέσα στην πόλη κι ανάμεσα στα αυτοκίνητα, η θερμοκρασία δεν είναι αυτή που λένε στις ειδήσεις αλλά πολύ παραπάνω, λόγω καυσαερίων κλπ

Βέβαια, δεν είναι λογικό να σου σβήνει...

Το ψυγείο σου (οι κυψέλες) είναι καθαρό; Αν έχει λάσπες κλπ δεν μπορεί να ψύξει κανονικά το μοτέρ σου.

Aleziel
29/05/2008, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Με τέτοια ζέστη, λογικό είναι να σου ανεβάζει θερμοκρασία πολύ γρηγορότερα από τις άλλες εποχές του χρόνου. Επίσης να θυμάσαι ότι αν κυκλοφορείς μέσα στην πόλη κι ανάμεσα στα αυτοκίνητα, η θερμοκρασία δεν είναι αυτή που λένε στις ειδήσεις αλλά πολύ παραπάνω, λόγω καυσαερίων κλπ

Βέβαια, δεν είναι λογικό να σου σβήνει...

Το ψυγείο σου (οι κυψέλες) είναι καθαρό; Αν έχει λάσπες κλπ δεν μπορεί να ψύξει κανονικά το μοτέρ σου.

το ψυγειο ειναι οκ, και καθαρο ειναι, και τα πτερυγια ειναι ισια..

σιγουρα πανω απο την ασφαλτο και πισω απο τα λεωφορια στο συνταγμα η θερμοκρασια περιβαλοντος ειναι πολυ παραπανω. αλλα δε ξερω τι να πω...

η θερμοκρασια του κινιτηρα μηποσ επηρεαζει τα καρμπυρατερ που βρισκονται κατω απο το τεποζιτο και μου διμιουργουν προβλημα στην καυση?

sniper
29/05/2008, 11:31
το μεταφέρω στα τεχνικά....

devil's animal
29/05/2008, 13:07
δες το manual τι λεει.
αν ανεβαζει μια φυσιολογικη θερμοκρασια (στο δικο μου ΖΧ636 ειναι 90-100) τοτε δεν υπαρχει προβλημα.
αν ειναι παραπανω τοτε πρεπει να σταματησεις για να κρυωσει.(εμενα το manual λεει οτι μολις δειξει 118 πρεπει να σταματησει το μοτερ να δουλευει)


νομιζω βεβαια αυτα τα cbr δεν εχουν ηλεκτρονικη ενδειξη θερμοκρασιας και απλα δεν πρεπει να φτασει η βελονα στην "κοκκινη" περιοχη του θερμομετρου. αν εχω λαθος διορθωστε με.
:wave2:

Aleziel
29/05/2008, 13:09
opos proeipa den pianei kokino o deiktis. paei peripou sto... 60% fantasou me to kokino na ksekina sto 80%

den exei ilektroniki endiksi dystixos...

vasilisFZ
29/05/2008, 13:46
Φυσιολογικο μου φαινετε να ζεσταινετε ετσι το μηχανακι.
Το οτι δεν κραταει ρελαντι οταν ειναι ζεστο μαλλον οφειλεται στο οτι εχει πολυ πλουσιο μειγμα στις χαμηλες στροφες.Τσεκαρε το φιλτρο αερα μηπως ειναι βουλωμενο αλλιως πρεπει να ρυθμισεις τις βιδες που ελεγχουν το μειγμα στα καρμπιρατερ.
:beer: