PDA

View Full Version : Θελω Βοηθειααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!



DoctorS
13/01/2005, 17:36
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

λοιπόν παληκάρια!! από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου να θέλω μηχανή στο μυαλό μου ερχόταν μόνο μια suzuki HAYABUSA GSXR 1300. αυτή η μηχανή μου έχει μείνει απωθημένο! σε λίγο καιρό (έως αρκετό ανάλογα με τα οικονομικά μου) θέλω να αλλάξω το υπάρχον μωρό μου! από αρκετές συζητήσεις πολλοί με αποθαρρύνουν.

τι να κάνω;;;;
στο μυαλό μου έχουν μπει τα καινούρια τετρακύλινδρα 1000, φοβάμαι όμως 1)μήπως υστερουν στα πολύωρα ταξίδια 2)μήπως είναι υπερβολικά ''σκοτώστρες''.

θέλω γνώμες από κατόχους και γνώστες γιατί είμαι

:hypnotize :hypnotize :hypnotize

μήπως να το ξανασκεφτώ και να προτιμήσω κάποιο 4κυλινδρο 600????

HELP PLEASEEEEEEEEEEEEE!!!!!

Xlitos
13/01/2005, 20:25
Μετά από ΖΖR400 εγώ θα πήγαινα στο ZX-9R :)
Η μέση λύση ανάμεσα σε Χαγιαμπούζα(σίγουρα θες τόοοοοοοσο γκάζι;;;; ) και 600άρι 4κύλινδρο(μια χαρά από δύναμη αλλά μετά το 400 έγω θα έψαχνα ΡΟΠΗ!!)...

:wave2:


7510

anco
13/01/2005, 20:38
Μην παρεις ΖΧ9 σπαει....

Παρε ΖΧ6 ειναι πιο αξιπηστο.

Παει οπως πανε τα 750 του 93 και μετα.

Θα δεις μεγαλη διαφορα απο το ΖΖR.

:wave2:

RapidShade
13/01/2005, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Μην παρεις ΖΧ9 σπαει....

Παρε ΖΧ6 ειναι πιο αξιπηστο.

Παει οπως πανε τα 750 του 93 και μετα.

Θα δεις μεγαλη διαφορα απο το ΖΖR.

:wave2:

Σου βρίζει το 9 αυτός :eyepop: :lol:

:beer: :rotflmao: :beer:

idi
14/01/2005, 00:14
:mad: :mad: :mad: και το δικο μου 9 μοτερ εχει βαση

periklisk
14/01/2005, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ancogsxr
Μην παρεις ΖΧ9 σπαει....

Παρε ΖΧ6 ειναι πιο αξιπηστο.

Παει οπως πανε τα 750 του 93 και μετα.

Θα δεις μεγαλη διαφορα απο το ΖΖR.

:wave2:

Αντρέα για το ΖΧ9 το Β μάλλον θα λες..... όχι πες για να βάλω τα γέλια.....

και το ΖΧ9 δεν έχει και λίγο γκάζι.....

Σε κάθε περίπτωση αν είσαι συνετός με το γκάζι (έχει παααάρα πολύ το 1300) πάρτο και άσε τους άλλους να λένε....

Σεβασμό σε ότι πάρεις γιατί τα άλογα είναι πολλά.....

DUKASII
14/01/2005, 10:10
δειχνει η φωτο και θα εχεις το καλυτερο για μενα super bike!
KAI MHN ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΤΟ ΖΧ-6R ΣΑΝ ΤΟ 750...


ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΟΥΝΤΑΡΩ!!!!


7521

periklisk
14/01/2005, 10:24
Ρε Σπύρε θέλει να κάνει και ταξίδια ο άνθρωπος.....

Γαμώ τα μηχανάκια είναι το 750 που έβαλες αλλά έχω την εντύπωση πως δε 8α τον βολέψει...

Άσε και το άλλο.... Ανταλλακτικά?????

DUKASII
14/01/2005, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Ρε Σπύρε θέλει να κάνει και ταξίδια ο άνθρωπος.....

Γαμώ τα μηχανάκια είναι το 750 που έβαλες αλλά έχω την εντύπωση πως δε 8α τον βολέψει...

Άσε και το άλλο.... Ανταλλακτικά?????

ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ..ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΛΕΕΙ ΜΠΟΥΣΑ ΜΙΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ 1000ΑΡΙ..
ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ 1000ΑΡΙΑ ΤΑ νεα..ειναι για ταξίδια η είναι πιο άνετα από το 750!!!

το 750 έχει ανταλλακτικά αν μιλάμε για αναλωσιμα ..ενω..απο περιφερειακα ..ρε παιδιά..

είναι ίδιο ακριβώς με το εισαγόμενο κανονικά 600 με μόνη διάφορα το μοτέρ!!!
Ε ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΜΠΙΕΛΕΣ...

periklisk
14/01/2005, 10:50
Όχι δεν είναι πιο άνετα, είναι ακριβώς το ίδιο.....σωστό αυτό

και εγώ για περιφερειακά μιλάω.... αναλώσιμα εννοείται πως βρίσκεις......

GST
14/01/2005, 11:04
οτιδιποτε ss στην ελλαδα πανω απο 600cc ειναι υπερβολη κατεμε...αντε το 750 που λεει ο σπυρος για οδηγους αρκετα καλους ...και μεχρι εκει.Αν το ζητουμενο ειναι να γινεις καλυτερος οδηγος πρεπει σιγα σιγα να μπορεισ να βγαζεις και να εκμεταλευεσε την δυναμη τησ μηχανησ σε ολο το φασμα των στροφων ..πραγμα που στα 1000 οπωσ ειναι σημερα ειναι αδυνατον στουσ δρομους που εχουμε...εκτος απο τις ευθειες....που δεν σε κανουν καλυτερο.
απο την αλλη τα ss και συμπεριλαμβανω και το busa σαν μια προεκταση αυτων δεν ειναι για ταξιδια με την ενοια του ταξιδιου..αλλα για γρηγορεσ βολτεσ...

kachius
14/01/2005, 11:12
Πάρε sprint (χε χε χε :lol: :lol: )

DimST
14/01/2005, 12:56
Για αρχή: Καμία μοτοσυκλέτα δεν είναι σκοτώστρα.

Τα γκάζια είναι πολλά, εσύ όμως τα ελέγχεις. To Αλφα και το Ωμέγα είναι η παιδία και η εμπειρία του κατόχου, απο 'κει και πέρα....

Αν φοβάσαι μην πάρεις 1000.


Τα νέα 600άρια (honda-yamaha-suzuki-kawasaki) είναι υπερ'αρκετά για τα πάντα πλήν συχνά και μακρυνα ταξίδια δικάβαλο. Προτείνω να αγοράσεις 600, όποιο σου αρέσει περισσότερο.

Το Honda είναι εξαιρετικό και προσωπική μου επιλογή, εξαιρετικά εμπορικό (αξία μεταπώλησης) αλλά το πιο μίνιμαλ μαζί με το kawasaki.

Το suzuki είναι ίσως ο καλύτερος συνδιασμός άνεσης (προστασία αέρα, μεγάλα αναστήματα) και ταχύτητας (μέχρι πέρυσι απο τα περισσότερα περιοδικά του κόσμου, το καλύτερο SS600.

To kawasaki είναι το απολύτος νέο μοντέλο για αυτή τη χρονιά και αυτό στην κόψη του ξυραφιού, με σίγουρα όμως αισθητα μικρότερη μεταπωλητική αξία απο το Honda αλλά πάει για πρωτιά φέτος

Το Yamaha έχει τις λιγότερες αλλαγές σε σχέση με το μοντέλο που παρουσιάστηκε το 2003, άνετο, δυνατό και αποδεδειγμένα αξιόπιστο.

The choice is yours, καλές αγορές

DoctorS
14/01/2005, 16:26
αυτό που προέχει για μένα είναι τα άνετα ταξίδια! όσα χιλιόμετρα έχει η μηχανή μου πάνω μέχρι τώρα είναι ως επί το πλείστον χιλιόμετρα εθνικής!! (άντε και κανενα καβούρι τις καθημερινες το καλοκαίρι για κανένα μπανάκι).
για μέσα στο λεκανοπέδιο έχω το ταρζάν μου (ένα honda glx 50cc)

αυτό το οποίο μου έχουν πει είναι ότι η χαγιαμπούσα εμφανίζει πρόβλημα ροπής, και είναι πολυ βαρύ μηχανάκι (220 κιλα) πράγμα που δεν με αποθαρρύνει γιατι το υπαρχον είναι αρκετα βαρύ, προβλήματα που δεν αντιμετωπίζουν τα 1000, αλλά λόγω εργονομίας δεν ξέρω κατά πόσο βολεύουν για πολλές ώρες ''σκήψιμο''

δόξα το θεό μέχρι τώρα κρίνω τον εαυτό μου ως αρκετά συννετό και ο μοναδικός λόγος που θα με έκανε να πάω στα 600 είναι το ότι με όσους κατόχους 1000 έχω μιλήσει (αρκετούς) ισχυρίζονται ότι είναι ανεξέλεγκτα.

το zx9r μου ακούστηκε καλο

ούφ

:confused: :confused: :confused: :confused:

ευχαριστώ πολύ παιδιά περιμένω και άλλες συμβουλές γιατι με τα περιοδικά δεν βγάζω άκρη

RapidShade
14/01/2005, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
αυτό που προέχει για μένα είναι τα άνετα ταξίδια! όσα χιλιόμετρα έχει η μηχανή μου πάνω μέχρι τώρα είναι ως επί το πλείστον χιλιόμετρα εθνικής!! (άντε και κανενα καβούρι τις καθημερινες το καλοκαίρι για κανένα μπανάκι).
για μέσα στο λεκανοπέδιο έχω το ταρζάν μου (ένα honda glx 50cc)

αυτό το οποίο μου έχουν πει είναι ότι η χαγιαμπούσα εμφανίζει πρόβλημα ροπής, και είναι πολυ βαρύ μηχανάκι (220 κιλα) πράγμα που δεν με αποθαρρύνει γιατι το υπαρχον είναι αρκετα βαρύ, προβλήματα που δεν αντιμετωπίζουν τα 1000, αλλά λόγω εργονομίας δεν ξέρω κατά πόσο βολεύουν για πολλές ώρες ''σκήψιμο''

δόξα το θεό μέχρι τώρα κρίνω τον εαυτό μου ως αρκετά συννετό και ο μοναδικός λόγος που θα με έκανε να πάω στα 600 είναι το ότι με όσους κατόχους 1000 έχω μιλήσει (αρκετούς) ισχυρίζονται ότι είναι ανεξέλεγκτα.

το zx9r μου ακούστηκε καλο

ούφ

:confused: :confused: :confused: :confused:

ευχαριστώ πολύ παιδιά περιμένω και άλλες συμβουλές γιατι με τα περιοδικά δεν βγάζω άκρη

Ανεξέλεγκτο μπορεί να είναι του καθενός
μας το "κουλάδι" (σημ: Πληθυντικός: τα κουλάδια) ...

ΟΛΑ τα άλλα ελέγχονται....

Καλή επιλογή φίλε...

ΥΓ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

DimST
14/01/2005, 16:33
Σωστός ο RapidShade

Να προσθέσω πως σίγουρα είτε ο φίλος σου είτε εσυ έχετε κάπως μπερδευτεί.... Αν είναι ένα μηχανάκι που δεν έχει πρόβλημα ροπής (ό,τι και αν εννοείς) είναι το hayabusa... Το βάρος δεν είναι τόσο πρόβλημα αν ξέρεις τι αγοράζεις (σπορ τούρινγκ).

Καλό το ZX9, με το καλό

:)

kachius
14/01/2005, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
η χαγιαμπούσα εμφανίζει πρόβλημα ροπής,

Δε ξέρω το ακριβές νούμερο της ροπής της χαγια...
αλλά κατά πάσα πιθανότητα είναι παραπάνω από
διπλάσια από το πιο ροπάτο 600άρι!

Γενικά έχω την εντύπωση (από ένα και μόνο 600 που έχω οδηγήσει!) ότι πρέπει να το έχεις στην τσίτα συνέχεια για
να ανταποκρίνεται το γκάζι...
...αν βρεθεί σε λιγότερες από 4-5000rpm και θελήσεις
να το ανοίξεις...κάνε τσιγάρο πρώτα!

(βέβαια, όταν πάρει, πράγμα το οποίο συμβαίνει με κατεβάσματα
πολύ πιο άμεσα αντί να στίβεις το γκάζι και να καπνίζεις,
...εξαφανίζεται!!!)

skynet
03/11/2005, 13:45
vfr 800??? το σκέφτηκες?
σκέψου το και δεν θα χάσεις....

idi
03/11/2005, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από skynet
vfr 800??? το σκέφτηκες?
σκέψου το και δεν θα χάσεις....

μετα απο 10 μηνες πρεπει να εχει σκεφτει αρκετα.... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καηκε το μυαλο του :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tifoefs
03/11/2005, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
αυτό που προέχει για μένα είναι τα άνετα ταξίδια! όσα χιλιόμετρα έχει η μηχανή μου πάνω μέχρι τώρα είναι ως επί το πλείστον χιλιόμετρα εθνικής!! (άντε και κανενα καβούρι τις καθημερινες το καλοκαίρι για κανένα μπανάκι).
για μέσα στο λεκανοπέδιο έχω το ταρζάν μου (ένα honda glx 50cc)

αυτό το οποίο μου έχουν πει είναι ότι η χαγιαμπούσα εμφανίζει πρόβλημα ροπής, και είναι πολυ βαρύ μηχανάκι (220 κιλα) πράγμα που δεν με αποθαρρύνει γιατι το υπαρχον είναι αρκετα βαρύ, προβλήματα που δεν αντιμετωπίζουν τα 1000, αλλά λόγω εργονομίας δεν ξέρω κατά πόσο βολεύουν για πολλές ώρες ''σκήψιμο''

δόξα το θεό μέχρι τώρα κρίνω τον εαυτό μου ως αρκετά συννετό και ο μοναδικός λόγος που θα με έκανε να πάω στα 600 είναι το ότι με όσους κατόχους 1000 έχω μιλήσει (αρκετούς) ισχυρίζονται ότι είναι ανεξέλεγκτα.

το zx9r μου ακούστηκε καλο

ούφ

:confused: :confused: :confused: :confused:

ευχαριστώ πολύ παιδιά περιμένω και άλλες συμβουλές γιατι με τα περιοδικά δεν βγάζω άκρη


Παρε ρε συ το καινουργιο ζουζουρα και ασε τα αλλα να σαπιζουνε !!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: