PDA

View Full Version : Ειναι κανείς σας ΟΤΕΤΖΗΣ ???? Help



Anritsu
29/05/2008, 17:19
Καποίοι φίλοι μου εκαναν αιτηση στον ΟΤΕ για τηλέφωνο .Πάει ο τεχνικός κυριακάτικα στις 08.30 να τους συνδέσει , και ανακαλύπτει πως στο καλώδιο που υπάρχει σπίτι τους υφίσταται ενεργή γραμμή . Προφανώς ο τεχνικός δεν ήθελε να χάσει τον χρόνο του , είναι και τα παιδιά Βούλγαροι και ευγενέστατοι μάλιστα , τους πετάει ένα "Φέρτε ηλεκτρολόγο να τραβήξει καινουριο καλώδιο και ξανακάνετε αίτηση " και γίνεται καπνός . Υποθέσα πως προφανώς πριν τα παιδια (που είναι στο διαμέρισμα 7 χρόνια τώρα ) κάποιος είχε τηλέφωνο εκεί , έκανε αίτηση διακοπής όταν έφυγε , διακόπηκε στα χαρτιά το τηλέφωνο αλλά τεχνικά ποτε δεν αποσυνδέθηκε . Μιλάω με διάφορες υπηρεσίες ΟΤΕ και μου λένε πως όταν αν ένας λογαριασμός δεν πληρωθεί για 6 μήνες αυτόματα καταργείτε από το τηλεφωνικό κέντρο .

Τώρα η πάω εγώ στο κουτί της πολυκατοικίας και βρίσκω τα ζεύγος των καλωδίων τους , το βγάζω απο την κλέμα και το καρφώνω αν υπάρχει σε διαθέσιμη αναμονή προς ΟΤΕ (και δεν ξέρω τι μπελάδες θα έχουμε μετά) ή πάνε πρωινές ώρες στον ΟΤΕ ,χάνοντας το μεροκάματο ,παρακαλετά μήπως και πάει τεχνικός εκεί και δώσει λύση, και αν βρουν άκρη . Πάντως ειναι τραγικό στον στον μεγαλύτερο τηλεπικοινωνιακό φορέα της Ελλάδας να μην υπάρχει βάρδια ενας τεχνικός , εστω και για τηλεφωνική υποστήριξη μετα τις 14.30 .Χώρια που στο 134 και στο 121 ο κόσμος που ειναι στα τηλέφωνα είναι ολοκληρωτικά άσχετος με το αντικείμενο.....

Καμία πρόταση ????

:mad:

apav
29/05/2008, 19:15
Αίτηση σε άλλη εταιρία με σκοπό να ασχοληθεί; :a13:

Bavarian
29/05/2008, 20:17
Κάτι τέτοιο μου είχαν κάνει κι εμένα φίλε Anritsu το 2000 που μπήκα στο νέο μου σπίτι.Είχε έρθει ένας αγενέστατος κοπροσκυλάς και με ύφος χιλίων καρδιναλλίων μου έλεγε κάτι για καλώδια και ηλεκτρολόγους.Βέβαια εγώ δεν είμαι ευγενέστατος και μόλις έκλεισα την πόρτα του σπιτιού σε κάνα εικοσάλεπτο περίπου το είχε φτιάξει αβλεπί ο κοπρίτης και να δεις και πως γλύκανε η συμπεριφορά του :D ...μήπως να κοιτάξετε και καποια άλλη εταιρεία που κάνουν κρα για να δουλέψουν γιατί αυτά τα κοπρόσκυλα μάλλον από τους Γερμανούς θα το βρουν :winka:

hidefnick
29/05/2008, 20:52
Η ενεργή γραμμή ποιανού είναι? Μήοως να λύσετε αυτό πρώτα για να μην έχετε άλλα μετά? Ενεργή γραμμή σημαίνει ότι μπριζώνεις συσκευή και μιλάς κανονικά.:wave2: :wave2: :wave2:

Anty12
29/05/2008, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Τώρα η πάω εγώ στο κουτί της πολυκατοικίας και βρίσκω τα ζεύγος των καλωδίων τους , το βγάζω απο την κλέμα και το καρφώνω αν υπάρχει σε διαθέσιμη αναμονή προς ΟΤΕ (και δεν ξέρω τι μπελάδες θα έχουμε μετά)

Μην πειράζεις το εσκαλίτ....αν έχει PCM μπορεί να κόψεις όλη την πολυκατοικία.
Βρες τον αριθμό αίτησης, και τον αριθμό του τηλεφώνου αν έχει γίνει αριθμοδότηση.
Με αυτά ανά χείρας πας στον (Π)ΟΤΕ της περιοχής στο τεχνικό τμήμα, και ΑΠΑΙΤΕΙΣ, να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό. Αν σου κάνουν κορδελάκια , ζήτα να δεις τον προϊστάμενο , και ψέλλισε και την λέξη ΕΕΤΤ.
Ζήτα να δουν στο Κάρτεξ τον αριθμό ή την αίτηση, και γενικότερα σε τι status είναι η υπόθεση σου. ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ, είναι χεσμένοι όλοι πάνω τους. Να είσαι ευγενικός αλλά πιεστικός.
Σιγουρέψου ότι το σπίτι δεν είχε γραμμή από εναλλακτικό πάροχο πριν.

Anty12
29/05/2008, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μην πειράζεις το εσκαλίτ....αν έχει PCM μπορεί να κόψεις όλη την πολυκατοικία.
Βρες τον αριθμό αίτησης, και τον αριθμό του τηλεφώνου αν έχει γίνει αριθμοδότηση.
Με αυτά ανά χείρας πας στον (Π)ΟΤΕ της περιοχής στο τεχνικό τμήμα, και ΑΠΑΙΤΕΙΣ, να μιλήσεις με κάποιον τεχνικό. Αν σου κάνουν κορδελάκια , ζήτα να δεις τον προϊστάμενο , και ψέλλισε και την λέξη ΕΕΤΤ.
Ζήτα να δουν στο Κάρτεξ τον αριθμό ή την αίτηση, και γενικότερα σε τι status είναι η υπόθεση σου. ΜΗΝ ΜΑΣΑΣ, είναι χεσμένοι όλοι πάνω τους. Να είσαι ευγενικός αλλά πιεστικός.
Σιγουρέψου ότι το σπίτι δεν είχε γραμμή από εναλλακτικό πάροχο πριν.

ΥΓ.Το πιο πιθανό είναι να έχεις mixed lines στον τοπικό κατανεμητή του ΟΤΕ.Φτιάχνεται σε 20 δεύτερα......

Tropeas
29/05/2008, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Καποίοι φίλοι μου εκαναν αιτηση στον ΟΤΕ για τηλέφωνο .Πάει ο τεχνικός κυριακάτικα στις 08.30 να τους συνδέσει , και ανακαλύπτει πως στο καλώδιο που υπάρχει σπίτι τους υφίσταται ενεργή γραμμή . Προφανώς ο τεχνικός δεν ήθελε να χάσει τον χρόνο του , είναι και τα παιδιά Βούλγαροι και ευγενέστατοι μάλιστα , τους πετάει ένα "Φέρτε ηλεκτρολόγο να τραβήξει καινουριο καλώδιο και ξανακάνετε αίτηση " και γίνεται καπνός . Υποθέσα πως προφανώς πριν τα παιδια (που είναι στο διαμέρισμα 7 χρόνια τώρα ) κάποιος είχε τηλέφωνο εκεί , έκανε αίτηση διακοπής όταν έφυγε , διακόπηκε στα χαρτιά το τηλέφωνο αλλά τεχνικά ποτε δεν αποσυνδέθηκε . Μιλάω με διάφορες υπηρεσίες ΟΤΕ και μου λένε πως όταν αν ένας λογαριασμός δεν πληρωθεί για 6 μήνες αυτόματα καταργείτε από το τηλεφωνικό κέντρο .

Τώρα η πάω εγώ στο κουτί της πολυκατοικίας και βρίσκω τα ζεύγος των καλωδίων τους , το βγάζω απο την κλέμα και το καρφώνω αν υπάρχει σε διαθέσιμη αναμονή προς ΟΤΕ (και δεν ξέρω τι μπελάδες θα έχουμε μετά) ή πάνε πρωινές ώρες στον ΟΤΕ ,χάνοντας το μεροκάματο ,παρακαλετά μήπως και πάει τεχνικός εκεί και δώσει λύση, και αν βρουν άκρη . Πάντως ειναι τραγικό στον στον μεγαλύτερο τηλεπικοινωνιακό φορέα της Ελλάδας να μην υπάρχει βάρδια ενας τεχνικός , εστω και για τηλεφωνική υποστήριξη μετα τις 14.30 .Χώρια που στο 134 και στο 121 ο κόσμος που ειναι στα τηλέφωνα είναι ολοκληρωτικά άσχετος με το αντικείμενο.....

Καμία πρόταση ????

:mad:
από ότι κατάλαβα βρήκε γραμμή που είναι ενεργή λόγω οφειλής.
σε τέτοια περίπτωση και εαν και εφόσον δεν υπάρχει 2ο ζεύγος δεν διακόπτεται η υπηρεσία (απλά δεν λειτουργεί κιόλας) μέχρι να λήξει και η οφειλή.
αυτό γίνεται διότι κάλιστα η γραμμή μπορούσε να έχει χρησιμοποιηθεί απο τον νεο ενοικιαστή καθώς ο παλιός εσφαλμένα δεν διέκοψε και ο νέος πιθανώς χρησιμοποίησε έως οφειλής.
Επειδή λοιπόν ο ΟΤΕ έχει ευθύνη για την γραμμή έως την εισαγωγή του σπιτιού ή το BOX, τότε μιας και το υπόλοιπο είναι ευθύνη πελάτη και δεν μπορεί και να ελέγχει - κλειδώνει-ασφαλίζει ο ίδιος , για αυτό και σου λέει βάλε μια δεύτερη γραμμή έως την εισαγωγή για να χρησιμοποιήσω αυτήν. Ομολογώ ότι είναι μπέρδεμα , αλλά για να ναι νομικά κατοχυρωμένος είναι έτσι.

"Μιλάω με διάφορες υπηρεσίες ΟΤΕ και μου λένε πως όταν αν ένας λογαριασμός δεν πληρωθεί για 6 μήνες αυτόματα καταργείτε από το τηλεφωνικό κέντρο . " αυτό είναι λάθος... υπάρχει και μένει σαν οφειλή, τώρα αν με τους "παλιούς" γινόντουσταν "διάφορα" είναι άλλο θέμα που θα έπρεπε μαζί με την ευρύτερη πλεον ανανέωση του ΟΤΕ εμείς σαν νέοι να μην υιοθετήσουμε και επαναλάβουμε.

"Πάντως ειναι τραγικό στον στον μεγαλύτερο τηλεπικοινωνιακό φορέα της Ελλάδας να μην υπάρχει βάρδια ενας τεχνικός , εστω και για τηλεφωνική υποστήριξη μετα τις 14.30."
και εγω μαζί σου σε αυτό αλλά όταν την τελευταία 10ετία απο τότε που έχει μετοχοποιηθεί και ιδιωτικοποιηθεί έχει διώξει πόσες χιλιάδες τεχνικούς για να "στείλει" την παλιά νοοτροπία και πέρνει το 1/3 αυτών με τους λιγότερους απο αυτούς λειτουργικούς τεχνικούς έξω και τους περισσότερους σε "γραφεία" σαν τεχνικούς μάλλον δεν έχει γίνει όχι κάτι καλύτερο αλλά πολλά χειρότερα... δυστυχώς... και απο κάπου ψηλά δυστυχώς ξεκινάει αυτό...

"Χώρια που στο 134 και στο 121 ο κόσμος που ειναι στα τηλέφωνα είναι ολοκληρωτικά άσχετος με το αντικείμενο..... "
ναι δυστυχώς προτιμάνε να πέρνουν φοιτητές φοιτήτριες φιλοσοφικής και θεολογίας και λοιπών άσχετων ειδικοτήτων να απαντάνε με βάση το οργανώγραμα λογικής ροής που έχουν ακριβώς απέναντί τους όταν σηκώνουν το τηλέφωνο και τίποτα άλλο,
απο το να πάρουν φοιτητές τεχνολογικής και συναφούς μαθήτευσης ώστε να έχουν και μια ιδέα παραπάνω...
αυτό ονομάζεται "κοινωνική προσφορά" και το διαφημίζει η δοιήκηση ότι πρωτοτυπεί και δίνει απασχόληση part time και θέσεις εργασίας σε φοιτητές... με το γνωστό αποτέλεσμα για την ποιότητα του δυστυχώς όπως αναφέρεις...

κατα τα άλλα...:rolleyes:

Anritsu
29/05/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Η ενεργή γραμμή ποιανού είναι? Μήοως να λύσετε αυτό πρώτα για να μην έχετε άλλα μετά? Ενεργή γραμμή σημαίνει ότι μπριζώνεις συσκευή και μιλάς κανονικά.:wave2: :wave2: :wave2:

KANONIKOTATA . Πήγα σήμερα το απόγευμα και βρήκαμε το ζεύγος καλωδίων στο κουτί της πολυκατοικίας . Ενα ξύλινο αρχαίο με 3 σειρές και ονομασία κάθε σειράς 18,19,20 . Τέλικα είπα να μην γίνω εντελώς κανίβαλος και βάλω το ζεύγος τους σε μια ελεύθερη αναμονή και απλά σημείωσα τα καλώδια . Μετα μπήκα σπίτι τους , έβαλα επάνω μια τηλεφωνική συσκευή που είχαν αγοράσει τα παιδιά και κάλεσα ένα κινητό , Ετσι πλέον έχουμε και το νούμερο να μην κουραστούν από τον ΟΤΕ να το βρούνε .Ευτυχώς αύριο θα ειμαι για δουλειά στο ΟΤΕ στα Ιλίσια οπότε και θα προσπαθήσω να δω από "μέσα" τι μπορεί να γίνει χωρίς ταλαιπωρία . Απορώ πάντως γιατί να πρέπει να βάλεις κάποιος ΟΤΕ μονό και μονό για να πάρει νούμερο και με την πρώτη ευκαιρία να το κόψει για να βάλει ιδιωτικό πάροχο . Μπανανία εντελώς ....

Anritsu
29/05/2008, 23:10
ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ...

κάποιοι φιλοι των παιδιών τους πήραν στο νούμερο που λειτουργεί "τσαμπά" σπίτι τους και βγήκε λέει μια γριούλα πριν το σηκώσουν αυτοί. Χτύπησε και σε αυτούς όμως !!!! Χτύπησα το νούμερο στο whitepages του ΟΤΕ και δείχνει ότι το νούμερο ανήκει σε μια γυναικά που μένει στην ακριβώς διπλά πολυκατοικία .Να υποθέσω πως μια και είναι διπλανές πολυκατοικίες και παλιές μάλιστα θα καταλήγουν και στο ίδιο ΚΑΦΑΟ και εκεί έχει γίνει καμιά μακαρονάδα και τόσα χρόνια είναι οι γραμμές παραλληλισμένες χωρίς να το ξέρει κανένας ????

:bigcry:

Anty12
29/05/2008, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Απορώ πάντως γιατί να πρέπει να βάλεις κάποιος ΟΤΕ μονό και μονό για να πάρει νούμερο και με την πρώτη ευκαιρία να το κόψει για να βάλει ιδιωτικό πάροχο

Δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να πάρεις νέο αριθμό σε νέα οικοδομή. κατευθείαν από πάροχο


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
και βγήκε λέει μια γριούλα πριν το σηκώσουν αυτοί. Χτύπησε και σε αυτούς όμως !!!! Χτύπησα το νούμερο στο whitepages του ΟΤΕ και δείχνει ότι το νούμερο ανήκει σε μια γυναικά που μένει στην ακριβώς διπλά πολυκατοικία .Να υποθέσω πως μια και είναι διπλανές πολυκατοικίες και παλιές μάλιστα θα καταλήγουν και στο ίδιο ΚΑΦΑΟ και εκεί έχει γίνει καμιά μακαρονάδα και τόσα χρόνια είναι οι γραμμές παραλληλισμένες χωρίς να το ξέρει κανένας ????

:bigcry:

ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΑΜΕΣΑ.........

Άσε τι λέει ο κατάλογος, το θέμα είναι που γίνονται οι χρεώσεις.
Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΟ ΣΤΗΝ ΑΛΑΣΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ....

Είναι 1000/100% mixed lines

OldMan
30/05/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
ψέλλισε και την λέξη ΕΕΤΤ.
Είναι βρισιά ή έπαινος ??? :confused:

sniper
30/05/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είναι βρισιά ή έπαινος ??? :confused:

Ρυθμιστικός φορέας....

Anty12
30/05/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είναι βρισιά ή έπαινος ??? :confused:

Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων


Επιτέλους ...σε τσάκωσα και γω κάπου αδιάβαστο... :a30:

Anritsu
30/05/2008, 19:21
Τελικά ο ιδιοκτήτης του σπιτιού πήγε στον ΟΤΕ και έκανε μανούρα . Προφανώς έχει γίνει λάθος και η γραμμή του σπιτιού ήτανε χρόνια παραλληλισμένη με την γραμμή διαμερίσματος στην διπλανή πολυκατοικία χωρίς πότε να το καταλάβει κανένας .... θα το αναλάβει ο ΟΤΕ ... Πάλι καλά που δεν θα τους χρεώσει και τπτ ....

:beer:

OldMan
31/05/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Επιτέλους ...σε τσάκωσα και γω κάπου αδιάβαστο...:a30:
Δεν θα σε ξαναπετύχω πουθενά με κείνο τον φλώρο τον κολλητό σου με την BMW ....??? :smokin: :D

Tropeas
31/05/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Απορώ πάντως γιατί να πρέπει να βάλεις κάποιος ΟΤΕ μονό και μονό για να πάρει νούμερο και με την πρώτη ευκαιρία να το κόψει για να βάλει ιδιωτικό πάροχο . Μπανανία εντελώς ....
γιατί καμιά εταιρεία πάροχος δεν έχει δικά της εξωτερικά συνεργεία...
και γιατί η κατα καιρούς εργολάβοι που πληρώνουν αυτές οι εταιρείες και πανε μια φορά το 15νθήμερο σε κάθε κέντρο να φτιάξουν μετά την εισαγωγή είναι εντελώς μα εντελώς άσχετοι, να μην πω και ότι δεν έχουν και πράσινη κάρτα κάν... ασε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δεν είναι απαραίτητο, μπορείς να πάρεις νέο αριθμό σε νέα οικοδομή. κατευθείαν από πάροχο
μπορείς,
και σε παλιά μπορείς, το θέμα είναι ποιος θα στο συνδέσει μετά την εισαγωγή , και σωστά...:rolleyes:

Anritsu
31/05/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων


Επιτέλους ...σε τσάκωσα και γω κάπου αδιάβαστο... :a30:

Εδώ γελάνε . ΧΑ ΧΑ ΧΑ

έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ για αυτό το θέμα http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55062&highlight=%D4%C5%CB%CB%C1%D3 και μετά περίπου 2.5 μήνες έλαβα ένα φάκελο .Μέσα υπήρχε μια λίστα με καμιά 50 ονόματα , ανάμεσα τους και εγώ , που από ότι κατάλαβα ειχάν ολοι παράπονα από την ΤΕΛΛΑΣ . Ουσιαστικά είχε μεταφέρει τα παράπονα μας στην ΤΕΛΛΑΣ και ζήταγε εξηγήσεις . Το θέμα μου λύθηκε με την ΤΕΛΛΑΣ αφού χρειάστηκε να μιλήσω με 38 άσχετους και να τεντώσουν τα νεύρα μου , και μου βγήκε κάποια μικρή επιστροφή . Παντως σήμερα , 7 μήνες μετά την διαγραφή μου απο το πελατολόγιο της ΤΕΛΛΑΣ την επιστροφή ακομα δεν την έχω εισπράξει ....

Anty12
31/05/2008, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
γιατί καμιά εταιρεία πάροχος δεν έχει δικά της εξωτερικά συνεργεία...
και γιατί η κατα καιρούς εργολάβοι που πληρώνουν αυτές οι εταιρείες και πανε μια φορά το 15νθήμερο σε κάθε κέντρο να φτιάξουν μετά την εισαγωγή είναι εντελώς μα εντελώς άσχετοι, να μην πω και ότι δεν έχουν και πράσινη κάρτα κάν... ασε...


Αυτά τα ξέρεις από μέσα......:confused: :confused:
Δείχνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ενημερωμένος για τα τμήματα LLU support, των εναλλακτικών.
Πρόσεχε τι γράφεις , είσαι σε δημόσιο χώρο και εκτίθεσαι….

Φιλικά

Tropeas
31/05/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αυτά τα ξέρεις από μέσα......:confused: :confused:
Δείχνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ενημερωμένος για τα τμήματα LLU support, των εναλλακτικών.
Πρόσεχε τι γράφεις , είσαι σε δημόσιο χώρο και εκτίθεσαι….

Φιλικά
Δυστυχώς για αυτά που γνωρίζω εγώ σε δική μου περιοχή έτσι είναι.
Δεν εκτίθομαι όταν λέω καθημερινά βιώματα,
εκτίθομαι όταν λέω κάτι που δεν ισχύει,
μακάρι σε άλλες περιοχές να είναι καλύτερα αλλά δεν το νομίζω...