PDA

View Full Version : Δίχρονο, δεν παίρνει με τίποτα



daddy78
29/05/2008, 21:39
Γειά και χαρά!

Προσπαθώ να αναστήσω ένα CRM 250 MK2 που είχε μείνει ακινητοποιημένο γύρω στα 3χρόνια. Έχω κάνει τα εξής:

1. Καθάρισμα τα ψυγεία και όλα τα σωληνάκια γιατί είχαν άλατα και το παραλού είχε γίνει τζέλ :cry:

2. Επιδιόρθωση κομματιασμένης λαστιχένιας εισαγωγής κυλίνδρου (στο reed) με κολίτσα-θάυμα της Wurth (όποιος θέλει περεταίρω πληροφορίες, στη διάθεσή σας) :sun:

3. Καθάρισμα καρμπ + νέο μπουζί, και λάδια (το CRM είναι με τρόμπα)

Και ερχόμαστε στα προβλήματα...

αφού τα μόνταρα όλα, τραβάω μανιβελιές... στην 4-5 "έσκασε" αλλά μετά από αυτό, το απόλυτο μηδέν. Δεν σκάει με τίποτα. Ούτε σπρωχτό ούτε σε κατηφόρα... δεν παίρνει με τίποτα.

Τα δεδομένα είναι:

Α. Σπινθήρα έχω
Β. Τροφοδοσία έχω (μου πετάει άκαυτη όταν το σπρώχνω)
c. Άδειασμα καρμπ. απο την υπερχήλιση έχω κάνει
δ. Καθάρισα το Kill Switch με βενζίνη ΚΑΙ σπρέι επαφών.

Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδιά? Κουλά μου φαίνονται.

Παρεμπιπτόντως, την τελευταία φορά που δούλεψε το μηχανάκι είχε τα προβληματάκια (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=58708) του, αλλά δούλευε

notakos600
29/05/2008, 22:53
Ηλεκτρικά και καύσιμο.
Ψάξτα όλα από την αρχή αλλιώς στο μάστορα.
Μην περιμένεις και πολλά από την διάγνωση δια ίντερνετ.

dirtbird
29/05/2008, 22:59
Βασιζόμενος σε αυτά


Επιδιόρθωση κομματιασμένης λαστιχένιας εισαγωγής κυλίνδρου (στο reed)


Β. Τροφοδοσία έχω (μου πετάει άκαυτη όταν το σπρώχνω)

της περιγραφής σου, πες μου σε παρακαλώ κάτι.

Την επισκευή της εισαγωγής της ρηντοθήκης με την κόλλα, την έκανες πάνω στο μηχανάκι ή την είχες πάρει στο χέρι?
Αν το δεύτερο, έλεγξες αν τα reed στεγανοποιούν ικανοποιητικά?

odt
29/05/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78


Τα δεδομένα είναι:

Α. Σπινθήρα έχω
Β.
c.
δ.

δοκίμασε όμως κ ένα άλλο μπουζί γιατί μπορεί να είναι βραχυκυκλωμένο και απλά πότε να δίνει και πότε να μην δίνει ρεύμα...

daddy78
29/05/2008, 23:16
την εισαγωγή την κόλλησα στο χέρι... μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αν υπάρχει θέμα στεγανοποίησης, τότε δεν θα είχε άλλου είδους πρόβλημα ? (πχ. dieseling)

dirtbird
29/05/2008, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
την εισαγωγή την κόλλησα στο χέρι... μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αν υπάρχει θέμα στεγανοποίησης, τότε δεν θα είχε άλλου είδους πρόβλημα ? (πχ. dieseling)

Μπορεί και αυτό, αλλά πιο πολύ θα ανέβαζε στροφές στο ρελαντί το οποίο θα'ταν και πιο ψηλό και ασταθές.

Τα reed τα έλεγξες?

daddy78
29/05/2008, 23:21
τα reed φαίνονται να είναι σε καλή κατάσταση, δεν έχουν σκαψίματα - σπασίματα κλπ...

dirtbird
29/05/2008, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
τα reed φαίνονται να είναι σε καλή κατάσταση, δεν έχουν σκαψίματα - σπασίματα κλπ... :confused: :confused:

Τι να πω......λύσε ξανά την εισαγωγή και έλεγξε....

και μην το κάνεις βράδυ (σε περίπτωση που έτσι έγινε την πρώτη φορά...)

daddy78
29/05/2008, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
και μην το κάνεις βράδυ (σε περίπτωση που έτσι έγινε την πρώτη φορά...)

δεν ήταν βράδυ, απλά δεν είχε ξημερώσει ακόμα :lol: :lol: :wave2:

Ευχαριστώ παιδιά!
Είθε ο Δίχρονος να βάλει το χέρι του γιατί έχω βαρεθεί να ασχολούμαι με χρέπια:lol:

nasos_wr426
30/05/2008, 00:07
παιζει το θεμα νερομενης βενζινης(λογο νοθειας κατα την περιοδο των απεργιων)???
Το μπουζι σου σε τι κατασταση βρισκεται μετα τις μανιβελιες?Η νερομενη βενζινη μπορει να στο βραχυκυκλωσει.Αν εχεις κανει κοψε-ραψε στα ηλεκτρικα σου ,ξανα ελεγχσετα για απολεια ρευματος ή βραχυκυλωμα!Βασικα ειχα ακουσει για τα CRM οτι καινε την ηλεκτρονικη τους.Ελπιζω να μην εχεις αυτην την τυχη!

reinmeister
30/05/2008, 00:09
βγαλε το μπουζι,καψτο,και ξαναπροσπαθησε...

και αλλαξε και μια γαμοφλαντζα καυσεως...μην λεμε τα ιδια συνεχεια...

daddy78
30/05/2008, 08:46
Dear Reinmaster, what is "γαμοφλαντζα καυσεως."?

I am sorry for being "asxetos"....:wave2:




Nassos..: Για νερωμένη βενζίνη δεν νομίζω να παίζει. Για τα ηλεκτρικά τι να πώ, τόσα "μαστόρια" που έχουν περάσει τόσα χρόνια είναι κWλος... Πάντως αφού έχω σπινθήρα δεν βλέπω να έχω εκεί το πρόβλημα.

Το ΣΚ θα κοιτάξω ξανά καρμπυρατέρ, εισαγωγή και την εξάτμιση γιατι παίζει και να είναι μπουκωμένη με βενζίνες και λάδια... και βλέπουμε.

dirtbird
30/05/2008, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Dear Reinmaster, what is "γαμοφλαντζα καυσεως."?

I am sorry for being "asxetos"....:wave2:



Eννοεί την φλάντζα (ή τα o-rings - αλλά εσένα φλάντζα πρέπει να έχει) μεταξύ κεφαλής - κυλίνδρου.

reinmeister
30/05/2008, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Dear Reinmaster, what is "γαμοφλαντζα καυσεως."?

I am sorry for being "asxetos"....:wave2:




βρε καλο μου παιδι,δεν ειναι κακο να εισαι ασχετος...αλλα γιατι καθεσαι και παιδευεσαι και δεν το πας σε καποιον σχετικο να ξεμπερδευεις?

το μοτερακι του crm ειναι πανευκολο στο φτιαξιμο του κι αν ο μαστορας σκαμπαζει τα βασικα ευκολα το φτιαχνει...

απο κει και περα αν παμε σε ηλεκτρικα προβληματα οπως pmg ηλεκτρονικης η σερβομηχανισμο του rc valve (βαλβιδα εξαγωγης) τοτε αλλαζει το πραμα...

καψε μπουζι και εξατμιση αρχικα μπας και δεησει να παρει μπρος και μετα βλεπουμε...

βρωμοχονταϊκε φλαντζα εχει το πρι πρι...:D

dirtbird
30/05/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
βρωμοχονταϊκε φλαντζα εχει το πρι πρι...:D

Το ΚΤΜ έχει o-rings :rolleyes: :winka:

και τα 2CV δεν είχαν τίποτα.... :wacko: :wacko:

daddy78
30/05/2008, 09:58
Καλοί μου άνθρωποι....:lol:

Άν είναι να πηγαίνουμε τον κολοκοτρώνη το CRM στο μάστορα χώρις να το "σκαλίσουμε" και λίγο, τότε με το ΚΤΜ τι πρέπει να κάνουμε? :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: