PDA

View Full Version : Laverda 3C 1000 (1973)



byron
30/05/2008, 07:58
Την πέτυχα σε μαγαζί φίλου. Σχόλια αργότερα...:D


132369

byron
30/05/2008, 07:59
Απίστευτος ήχος απ΄το μπουρί.


132370

byron
30/05/2008, 08:00
:winka:


132371

byron
30/05/2008, 08:00
:ninja:


132372

byron
30/05/2008, 08:01
Service manual


132374

dirtbird
30/05/2008, 08:39
Θέλεις να κατεβάζεις τον mμπάρμπα στο γκαράζ πρωινιάτικα, μΕ φαίνεται.....

:confused: :confused:

αν θυμηθεί που είναι... :lol: :lol:

byron
30/05/2008, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Θέλεις να κατεβάζεις τον mμπάρμπα στο γκαράζ πρωινιάτικα, μΕ φαίνεται.....


Toν είχα πάρει τηλέφωνο να ακούσει το 3 σε 1 που φόραγε. Μιλάμε για τρελλό ήχο..

Το μηχανάκι δεν είναι του 1977 όπως έγραψα λανθασμένα στην αρχή. Μέχρι το 1973 φόραγε ταμπούρα και απ΄το 1975 είχε χυτές ζάντες. Υποθέτω λοιπόν (πιθανόν λανθασμένα) ότι είναι του 1974 καθώς βρήκα και κάποιες φωτό από 750 SFC του ΄74 που έχει ίδια δισκόφρενα και τροχούς.

Το 1000 παρουσιάστηκε απ΄την Laverda το 1973 και ήταν το γρηγορότερο μηχανάκι παραγωγής με 130 mph (210 χλμ), ενώ το μοτέρ απέδιδε 78 hp στις 7.750 σαλ

Κουκλάρα την διατηρεί ο ιδιοκτήτης, ενω την χρησιμοποιεί μόνο σε Ράλλυ Κλασικων όπως της αρμόζει.

@ oldman: Το μανουάλι της το έχεις τελικά;; :D

sapila racing
30/05/2008, 10:05
Ωραίο πράμα, αντρική μοτοσυκλέτα :wave2:

Στην 3η φωτό δουλευει στο ρελαντί η μου φαίνεται? :smokin:

Σε τι Rally παει? Βλεπω κατι number plates Hondos Center και αυτοκόλλητα απο Ραλλυ, αλλα δεν ειναι της Λέσχης Κλασσικων.
Γινονται λοιπόν κι αλλα Ραλλυ κλασσικών μοτοσυκλετων στη Ελλάδα?

sapila racing
30/05/2008, 10:10
Για την Ιστορία η Jota ηταν αρχικά μοντελο μόνο για την Αγγλικη αγορά.

Μάλιστα την εισήγαγαν σε κανονική μορφή 3C και εβαζαν εξατμίσεις, τιμονια, μαρπσιεδες κλπ στην Αγγλια, οι εκει εισαγωγείς τα οποία προέρχονταν απο Αγγλους προμηθευτές.

Μετέπειτα αρχισε να την βγάζει ετσι η Laverda.

byron
30/05/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ωραίο πράμα, αντρική μοτοσυκλέτα :wave2:

Στην 3η φωτό δουλευει στο ρελαντί η μου φαίνεται? :smokin:

Σε τι Rally παει? Βλεπω κατι number plates Hondos Center και αυτοκόλλητα απο Ραλλυ, αλλα δεν ειναι της Λέσχης Κλασσικων.
Γινονται λοιπόν κι αλλα Ραλλυ κλασσικών μοτοσυκλετων στη Ελλάδα?

Δουλεύει όντως στο ρελαντί και μέτρας τις πιστονιές :lol:
Μίλησα με τον ιδιοκτήτη της και το μοντέλο είναι 3C όπως είπες του 1973. Αγοράστηκε από τον Ν.Φώτο που είχε κάνει και το restore της μοτό.
Ο ιδιοκτήτης είναι μέλος της ΣΙΣΠΑ (http://www.classicmotors.gr/sispaclub06/sispaGR/sispaAllGR.htm). Τα αυτοκόλλητα είναι απ΄τον αγώνα που είχαν τον Μάϊο.

ΥΓ: Ο ιδιοκτήτης με ρώτησε που θα μπορούσε να πάει το μπροστινό για service. Υπάρχει κάποιος που να τα γνωρίζει, ή πάει Κ-Shock πχ ;; :confused:

sapila racing
30/05/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δουλεύει όντως στο ρελαντί και μέτρας τις πιστονιές :lol:
Μίλησα με τον ιδιοκτήτη της και το μοντέλο είναι 3C όπως είπες του 1973. Αγοράστηκε από τον Ν.Φώτο που είχε κάνει και το restore της μοτό.
Ο ιδιοκτήτης είναι μέλος της ΣΙΣΠΑ (http://www.classicmotors.gr/sispaclub06/sispaGR/sispaAllGR.htm). Τα αυτοκόλλητα είναι απ΄τον αγώνα που είχαν τον Μάϊο.

ΥΓ: Ο ιδιοκτήτης με ρώτησε που θα μπορούσε να πάει το μπροστινό για service. Υπάρχει κάποιος που να τα γνωρίζει, ή πάει Κ-Shock πχ ;; :confused:

Φαίνεται απο το στροφόμετρο οτι δουλευει.

Αν ειναι το πρωην του Ντανη Φωτου το εχω ξαναδει παλιά στο μαγαζί του Ευριπιδη.


Πολυ περίεργο ρε παιδί μου.
Κι αλλο Cassic Trophy γίνεται στην Ελλάδα..μερικες φορες δεν καταλαβαίνω πως λειτουργούν μερικά πράγματα.
Ενταξει κανουν αγωνες αυτοκινήτων σαν ΣΙΣΠΑ και τρεχουν και μοτοσυκλέτες.
Γιατι επρεπε να λεγεται ομως Classic Trophy, αφού υπάρχει κι αλλο Classic Trophy της Λεσχης Φιλων Κλασσικής Μοτοσυκλέτας (φετος εγινε το 15ο για την ιστορία).

Και επίσης στο http://www.classicmotors.gr/NEW_classicmotors/GR/all_GR.htm εναφέρονται ενα σωρό λέσχες αλλα οχι η μεγαλύτερη.

Δεν ψαχνω να βρω ακρη, απλα τα λεω...

byron
30/05/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν ψαχνω να βρω ακρη, απλα τα λεω...

Ψαξε να βρείς την άκρη απ΄τις σχέσεις των προέδρων. Σύνηθες φαινόμενο.....:winka:

catmaster
30/05/2008, 12:41
Κουκλίτσα .... αν είναι αυτή του Φώτου την έχω ακούσει και εγώ , απίστευτος ήχος στο τέρμα γκάζι σηκώνει και πεθαμένους :hypnotize

(γιατί την πούλησε ο λαλακας ;;; ):sick: :sad:



Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

ΥΓ: Ο ιδιοκτήτης με ρώτησε που θα μπορούσε να πάει το μπροστινό για service. Υπάρχει κάποιος που να τα γνωρίζει, ή πάει Κ-Shock πχ ;; :confused:


Ο Φώτος την πήγαινε για επισκευές σε ένα γεροντάκι που ήξερε απ' έξω όλα τα ιταλικά... μήπως ξέρει αυτός .... (εκεί τραβιόμουν και εγώ με το Ducati ... )

ρε Άρη (Sapila) μήπως θυμάσαι πως τον έλεγαν ;;; (αν ζει ακόμη ... ):sick:

sapila racing
30/05/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Κουκλίτσα .... αν είναι αυτή του Φώτου την έχω ακούσει και εγώ , απίστευτος ήχος στο τέρμα γκάζι σηκώνει και πεθαμένους :hypnotize

(γιατί την πούλησε ο λαλακας ;;; ):sick: :sad:





Ο Φώτος την πήγαινε για επισκευές σε ένα γεροντάκι που ήξερε απ' έξω όλα τα ιταλικά... μήπως ξέρει αυτός .... (εκεί τραβιόμουν και εγώ με το Ducati ... )

ρε Άρη (Sapila) μήπως θυμάσαι πως τον έλεγαν ;;; (αν ζει ακόμη ... ):sick:

Που ηταν το μαγαζί?

catmaster
30/05/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Που ηταν το μαγαζί?

Μεταξουργείο αν θυμάμαι καλά γαμώ τα Αλτσχάϊμερ... (πάνε και κάααααατι χρόνια ... ):a024:

Tpap
30/05/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Την πέτυχα σε μαγαζί φίλου. Σχόλια αργότερα...:D

πολύ ωραίο ρε...!!!

ο κολλητός φίλος του πατέρα μου είχε μια τέτοια στις αρχές του '70...

είχε χάσει, αν θυμάμαι καλά, και κανά-δυό δάκτυλα από το χέρι του σε μια πτώση με αυτήν την δύστροπη κυρία...
(θυμάμαι όμως καλά τα σχόλια του πατέρα που μου έλεγε πόσο δύσκολη ήταν σε οδική συμπεριφορά και σε συντήρηση..) :sick: :beer:

sapila racing
30/05/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μεταξουργείο αν θυμάμαι καλά γαμώ τα Αλτσχάϊμερ... (πάνε και κάααααατι χρόνια ... ):a024:

Εγω το ειχα δει στο μαγαζι του θειου μου του Ευριπίδη, που ηταν στην Πλατεία Χριστοκοπίδου στου Ψυρρη.
Δεν θυμαμαι όμως αν το εφτιαχνε κι αυτο ο Ευριπίδης, εφτιαχνε τα μηχανακια του Φωτου παντως γενικά και ειχαν συμπάθεια.

Το συνεργειο υπαρχει ακόμα αλλά δεν εχω να πω τιποτα καλο γι αυτον που βρισκεται εκει.....καλυτερα να μην μιλήσω.

OldMan
31/05/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν ειναι το πρωην του Ντανη Φωτου
Μάλλον όχι ...:winka:


Του Φώτου είχε (έχει ??) χειρολαβή για να την σηκώνεις στο stand στο σημείο που ενώνεται ο σκελετός με το "υποπλαίσιο" * (αριστερά από την καρτέλα συμμετοχής)

*(τα εισαγωγικά μπαίνουν γιατί τον καιρό εκείνον δεν υπήραχαν τέτοιοι όροι στην σχεδίαση...)




Υ.Γ.
Φωτιές μΕ ανάβεις ρε Βύρωνα...:smokin:

byron
31/05/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μάλλον όχι ...:winka:


Αντώνιε, έτσι μου είπε ο νύν ιδιοκτήτης. Συγκεκριμένα μου είπε ότι ο ΝΦ είχε 2 και εκ κανιβαλλισμού προέκυψε το 1 που του πούλησε.
Όταν αποφάσισε να φύγει για Αμοργό πούλησε κάποια (όλα?) απ΄τα μηχανάκια που είχε.

byron
31/05/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Υ.Γ.
Φωτιές μΕ ανάβεις ρε Βύρωνα...:smokin:

Ασε ρε φίλε.....

Κι εγώ τσουρουφλίστηκα.... :(