PDA

View Full Version : Bmw R90S



reinmeister
30/05/2008, 13:03
ειχα την τυχη να οδηγησω πριν μερικα χρονια ενα τετοιο και ειχα πραγματικα εντυπωσιαστει απο ολες τις αποψεις... φρενα, στριψιμο, μοτερ...για να μην μιλησω για το εκληκτικο ,πρωτοτυπο βαψιμο...

την εποχη του εθεωρειτο ισως η καλυτερη μοτοσυκλεττα δρομου...

enjoy...

http://bmwmotorcycle.home.att.net/r90s.htm

road spirit
30/05/2008, 13:11
βλέπω συχνά μια, στα χρώματα της 1ης φωτό, κοντά στη δουλειά μου, σε κατι στενά πισω απο το ναυτικό νοσοκομείο


είναι κούκλα

catmaster
30/05/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ειχα την τυχη να οδηγησω πριν μερικα χρονια ενα τετοιο και ειχα πραγματικα εντυπωσιαστει απο ολες τις αποψεις... φρενα, στριψιμο, μοτερ...για να μην μιλησω για το εκληκτικο ,πρωτοτυπο βαψιμο...

την εποχη του εθεωρειτο ισως η καλυτερη μοτοσυκλεττα δρομου...

enjoy...

http://bmwmotorcycle.home.att.net/r90s.htm

όμορφη (για BMW) :wacko:

είχε φρένα όντως ρε Αντώνη η είχε κάνει καμιά μόντα ο ιδιοκτήτης ;;;

:wave2:

reinmeister
30/05/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
όμορφη (για BMW) :wacko:

είχε φρένα όντως ρε Αντώνη η είχε κάνει καμιά μόντα ο ιδιοκτήτης ;;;

:wave2:

τηρουμενων των αναλογιων ρε συ μια χαρα ηταν...για τα χιλιομετρα και το ρυθμο που τα μαζευε...

και μην ξεχνας μιλαμε παντα για φρενα σχεδιασης 30ετιας...

εχοντας αυτα στο μυαλο κι εχοντας οδηγησει z 900 ,bol'dor και samurai συγκριτικα ηταν κορυφη...

hidefnick
30/05/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχοντας αυτα στο μυαλο κι εχοντας οδηγησει samurai συγκριτικα ηταν κορυφη...

Πλεονασμός. Αυτό δεν είχε φρένα.:eyepop: :wave2:

sapila racing
30/05/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τηρουμενων των αναλογιων ρε συ μια χαρα ηταν...για τα χιλιομετρα και το ρυθμο που τα μαζευε...

και μην ξεχνας μιλαμε παντα για φρενα σχεδιασης 30ετιας...

εχοντας αυτα στο μυαλο κι εχοντας οδηγησει z 900 ,bol'dor και samurai συγκριτικα ηταν κορυφη...

Tα συγκεκριμένα φρένα δεν ειναι και τοπ αλλά ειναι αρκετα καλα για την εποχή τους και αξιοπρεπη και σήμερα αν ειξναι σωστά ρυθμισμένα.

Επειδή το εχω ψάξει πολύ κι εχω ξεστραβώσει και αρκετους να σας πω λίγα πράματα γι αυτα τα φρενα.

Κατ αρχην το προβλημα ξεκιναει απο το οτι η τρομπα ειναι κατω απο το τεπόζιτο, και ενεργοποιείται απο ντίζα. Εκει χανεται αρκετή δύναμη.

Οι δαγκάνες δεν ειναι σαν αυτες που ξερει ο κόσμος, αλλά ενας περίεργος σχεδιασμός επηρεασμένος απο τα αυτοκίνητα.
Ειναι μάρκας APE που ειναι κορυφη ακόμα και σήμερα, στα αυτοκίνητα....
Τα τακάκια ειναι σε σχήμα σφήνας και χρειάζεται να ρυθμίσεις χειροκίνητα την δαγκάνα καθε φορα που θα βγει ο τροχός, ωστε να παταει σωστα στον δίσκο.
Ειναι απλό αλλά και περίεργο ταυτόχρονα.
Πολλά φαινονται ευκολα με το μάτι οτι δεν φρενάρουν αφού πατάει ο μισός δίσκος μόνο.
Επισης σε ενα απάυγασμα τόυ Γερμανικού τρόπου σκέψης, εφ οσον αποφάσισαν να βαλουν την τρόμπα κατω απ το τεπόζιτο, εβαλαν και αισθητηρα και καλωδίωση κλπ και λαμπάκι στα οργανα για σταθμη υγρων φρένων, αφού δενμπορείς να τα ελέγξεις αν δεν βγάλει τεπόζιτο.
Τελος ειναι (αυτη και η σειρά της, δηλαδή R75/6, R90/6 και R90S) οι πρωτες μοτοσυκλέτες πααγωγής με τρυπητό δισκόφρενο.
Η R60/6 εχει ταμπούρα.
Υπάρχουν ανταλλακτικά κιτ επισκευης τρόμπας, δαγκάνας, οτι θέλεις.

Σημειωτέον οτι η R90S με τα Dell Orto ειναι πιο γρήγορη απο την μεταγενέστερη R100S.
Και με 2μπουζί στον κύλινδρο παει ακόμα καλύτερα!!

Εγω δεν την θεωρω απλα όμορφη αλλά κούκλα :beer: αφού ειναι πιο ομορφη απο την δική μου που ειναι ομορφη :lol:

gixxerpap
30/05/2008, 15:09
άμα ανοίξω μουσείο πάντως, έχω βρει τους ειδικους .....:lol:

πλάκα, πλάκα, δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά και όλο περισσότεροι νοσταλγούν τα παλιότερα μηχανάκια....ακομα και αυτοι που δεν τα εχουν προλαβει καν ...