PDA

View Full Version : Προς συναδελφους (κλινικους) ψυχολογους-ψυχιατρους



drow
30/05/2008, 15:31
Επειδη εχω καταλαβει οτι μεσα στο φορουμ υπαρχουν παιδια που ασχολουνται με ολα τα επαγγελματα αν υπαρχει κανενας συναδελφος,ας μου απαντησει, και θα του στειλω πμ με την περιπτωση..Η περιπτωση αφορα ασθενη με Υ (διαταραχη μετατροπης) - διαταραχη προσωπικοτητας (δραματικη διαταραχη προσωπικοτητας).
Να ειστε καλα.:wacko:

Bavarian
30/05/2008, 16:09
Τώρα τελευταία μιλάω μόνος μου :wacko: λες να έχω τίποτα ? :wacko: :wacko:

drow
30/05/2008, 16:12
εξαρταται του τι λες..:rotflmao: :rotflmao: :beer:

byron
30/05/2008, 16:13
Κόβετε το θέμα κατάλληλο για σπάμμάρισμα; :rolleyes:

Bavarian
30/05/2008, 16:14
Πολλά και διάφορα όπως τι εντουράδικες μπότες να πάρω...πάντως τα έχουμε βρεί είναι και γ@μώ τα παιδιά...:wacko:



Πλακίτσα κάνω αν θέλεις να τα σβήσω τα σβήνω :beer:

drow
30/05/2008, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Πολλά και διάφορα όπως τι εντουράδικες μπότες να πάρω...πάντως τα έχουμε βρεί είναι και γ@μώ τα παιδιά...:wacko:



Πλακίτσα κάνω αν θέλεις να τα σβήσω τα σβήνω :beer:

οχι,ολα καλα.εξαλλου λιγο χιουμορ ειναι καλο,ακομα και αν το θεμα ειναι σοβαρο αρκετα.

iLia
30/05/2008, 23:42
Χωρις να θελω να θιξω κανεναν..αλλα απο περιεργεια....δεν υπαρχουν συναδελφοι που να τους ξερεις προσωπικα με τους οποιους συζητας τετοια θεματα? Κι αν δηλαδη καποιος στειλει ΠΜ...θα του ζητησεις στοιχεια για να ξερεις σε ποιον μιλας για περιπτωσεις ασθενων?

Απλα μου φαινεται λιγο περιεργο..τι να πω....:eyepop:

stavrogin
30/05/2008, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΣΠΟΡΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ
Ο ΠΛΑΣΤΟΥΡΓΟΣ ΤΗΣ ΝΙΑΣ ΖΩΗΣ
ΕΣΩ ΜΑΙ ΤΕΚΝΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ
ΚΙ ΩΡΙΜΟ ΤΕΚΝΟ ΤΗΣ ΟΡΓΗΣ

ΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ
ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΑ ΟΙ ΖΩΝΤΑΝΟΙ
ΚΙ ΟΙ ΠΕΘΑΜΕΝΟΙ Μ ΑΚΛΟΥΘΑΝΕ
ΣΕ ΜΙΑΝ ΑΡΑΔΑ ΣΚΟΤΕΙΝΗ

Σορρυ η υπογραφη σου απο που ειναι ,σαν κατι να μου θυμιζει.

alximistis
30/05/2008, 23:51
Δεν ξέρω άμα... καλά κάνω που λένε αλλά θα απαντήσω σοβαρά. Δεν θέλω να μου στείλεις κανένα πμ με την περίπτωση δεν είμαι αρμόδιος ούτε πρέπει να ξέρω. :)
Αν θες όμως γνωρίζω ψυχολόγους όχι γενικά πως λέει ο κόσμος γνωρίζω ξέρω όμως 2 ψυχολόγους οι οποίοι εάν μπορούν να χειριστούν την υπόθεση είναι σε θέση να βοηθήσουν. Η μία έχει σπουδάσει Σουηδία γράφει κατά καιρούς σε επιστημονικά περιοδικά ασχολείται πάρα πολύ με το επάγγελμά της πάει σε συνέδρια ενημερώνεται συνεχώς κλπ. Τώρα ασχολείται με μία οικογένεια ψυχολογική υποστήριξη του μικρού παιδιού καθώς ο μπαμπάς είναι χρήστης βίαιος κλπ. Δεν προχωράω άλλο δεν μπορώ να δίνω τέτοια στοιχεία.
Ο άλλος μόλις ήρθε από ΗΠΑ με μάστερ ξέρεις τι σημαίνει η ψυχολογία στις ΗΠΑ πόσο ψηλά την έχουν.
Εάν θες μπορώ να ρωτήσω. Όταν είναι μου λες. :)

vestromas
31/05/2008, 00:00
Υπαρχει περιπτωση ο ασθενης σου να ειναι δαιμονισμενος αλλα σιγουρα κατι τετοιο δεν θα πρεπει να σου εχει περασει απο το μυαλο.
Δεν αστειευομε φυσικα. Δεν χωραη πλακα σε αυτα τα ζητηματα.

gdevelek
31/05/2008, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Υπαρχει περιπτωση ο ασθενης σου να ειναι δαιμονισμενος αλλα σιγουρα κατι τετοιο δεν θα πρεπει να σου εχει περασει απο το μυαλο.
Δεν αστειευομε φυσικα. Δεν χωραη πλακα σε αυτα τα ζητηματα.

:a018: :a018: :a018:

vestromas
31/05/2008, 00:15
Οσοι τα πιστευουν αυτα τα πραγματα ειναι κοροιδα και εσυ ο μαγκας gdevelek, λλα να προσευχεσε μην σου κατσει τιποτα τετοιο και δεν ξερουν τι να κανουν με την παρτη σου. Ειδικα αν συνεχισεις ετσι να κοπανας το κεφαλι σου στον τοιχο, χωρις κρανος:lol: :beer: :wave2:

TROOPER
31/05/2008, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Υπαρχει περιπτωση ο ασθενης σου να ειναι δαιμονισμενος αλλα σιγουρα κατι τετοιο δεν θα πρεπει να σου εχει περασει απο το μυαλο.
Δεν αστειευομε φυσικα. Δεν χωραη πλακα σε αυτα τα ζητηματα.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nassosxlvbros
31/05/2008, 00:21
Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό αλλά παλεύεται..αν έχεις αγάπη κα θέληση να βοηθήσεις....

και για να ξέρουμε για τι πράμα λέμε:

ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Κλινικά χαρακτηριστικά. Διάγνωση

Δραματική (κατά μετάφραση του histrionic, που είναι ο νέος όρος που αντικατέστησε το hysterical, ώστε να μην προτείνει άμεση σχέση με «υστερικά» συμπτώματα μετατροπής) θεωρείται η διαταραχή της προσωπικότητας της οποίας το βασικό χαρακτηριστικό είναι η υπερβολική συναισθηματικότητα και η επιζήτηση προσοχής.

Άτομα με Δραματική Διαταραχή της Προσωπικότητας δεν νιώθουν άνετα αν δεν αποτελούν το επίκεντρο της προσοχής. Με ζωντάνια και δραματικότητα προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή πάνω τους και στην αρχή ο ενθουσιασμός τους, η «ανοιχτοσύνη» τους και η διάθεση τους για φλερτ γοητεύουν τους άλλους. Γρήγορα, όμως, οί ιδιότητες αυτές χάνουν τη σημασία τους, γιατί η απαίτηση τους για προσοχή είναι συνεχής και επίμονη. Συχνά, τα άτομα αυτά εμφανίζονται σεξουαλικά προκλητικά και σαγηνευτικά, όχι μόνο προς κάποιο άτομο για το οποίο μπορεί να έχουν κάποιο ερωτικό ή ρομαντικό ενδιαφέρον, αλλά και προς άλλα άτομα στον κοινωνικό ή επαγγελματικό τους χώρο.

Η συναισθηματική έκφραση των ατόμων αυτών είναι υπερβολική, θεατρική, επιπόλαιη και με ταχείες εναλλαγές (π.χ. αγκαλιάζουν και φιλούν απλούς γνωστούς σαν να είναι στενοί φίλοι, εύκολα και για το παραμικρό ξεσπούν σε κλάματα, θυμό ή οργή). Τα άτομα αυτά δίνουν μεγάλη προσοχή στην εξωτερική τους εμφάνιση και μπορεί εύκολα να γίνουν άνω — κάτω με το παραμικρό αρνητικό σχόλιο γι' αυτήν. Ο λόγος τους είναι έντονα ιμπρεσσιονιστικός και χωρίς λεπτομέρειες (οί απόψεις τους δηλ. παρουσιάζονται με έντονο και δραματικό τρόπο, χωρίς, όμως, να συνοδεύονται από λεπτομέρειες και χωρίς να υποστηρίζονται από σαφή και ισχυρή επιχειρηματολογία).

Τα άτομα αυτά εύκολα υποβάλλονται και εύκολα επηρεάζονται. Χαρακτηριστική είναι και η ευκολία με την οποία προσκολλώνται σε άτομα με δύναμη και εξουσία, από τα οποία περιμένουν μαγικές λύσεις στα προβλήματα τους. Ακόμα, τα άτομα αυτά συχνά θεωρούν και παρουσιάζουν τις σχέσεις τους σαν πολύ πιο στενές απ' ότι πραγματικά είναι.



Διαγνωστικά κριτήρια

Ένας εκτεταμένος τύπος υπερβολικής συναισθηματικότητας και επιζήτησης προσοχής, που αρχίζει νωρίς στην ενήλικη ζωή και είναι παρών σε μία ποικιλία καταστάσεων, όπως φαίνεται από πέντε (ή περισσότερα) από τα παρακάτω:

(1) το άτομο δεν νιώθει άνετα σε καταστάσεις όπου δεν είναι το κέντρο της προσοχής

(2) η διαντίδραση με τους άλλους συχνά χαρακτηρίζεται από απρόσφορη σεξουαλικά σαγηνευτική ή προκλητική συμπεριφορά

(3) επιδεικνύει ταχέως μεταβαλλόμενη και ρηχή έκφραση συναισθημάτων

(4) συστηματικά χρησιμοποιεί την εξωτερική εμφάνιση για να προσελκύσει την προσοχή στον εαυτό του

(5) έχει ένα τρόπο ομιλίας που είναι υπερβολικά ιμπρεσσιονιστικός και στερούμενος λεπτομερειών

(6) εμφανίζεται δραματικό, θεατρικό και με υπερβολική έκφραση συναισθημάτων

(7) είναι υποβόλιμο, δηλαδή επηρεάζεται εύκολα από άλλους ή τις περιστάσεις

(8) θεωρεί τις σχέσεις με τους άλλους περισσότερο στενές από ότι είναι στην πραγματικότητα



Θεραπεία

Η αποκαλυπτική ατομική η ομαδική ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία (που απευθύνεται στη διευκρίνιση των απωθημένων γνήσιων συναισθημάτων του ασθενή) θεωρείται από ορισμένους ως η θεραπεία εκλογής. άλλοι προτείνουν πιο υποστηρικτική προσέγγιση ή/και μια γνωστική προσέγγιση για τη διόρθωση της αντίληψης του ατόμου για τον εαυτό του.

Αν συνυπάρχει Διαταραχή Μετατροπής ή Σωματοποιητική Διαταραχή, θα πρέπει ο θεραπευτής να βοηθήσει τον ασθενή να κατανοήσει πώς χρησιμοποιεί τη «σωματική γλώσσα» για να εκφράσει ανάγκες όπως για αγάπη, ζεστασιά, τρυφερότητα, φροντίδα ή ασφάλεια (που είναι το δευτερογενές κέρδος της διαταραχής).

αυτά και ψυχραιμία....:wave2:

vestromas
31/05/2008, 00:34
Τωρα που το εβαλε ο Νασσος σε σωστη βαση το θεμα, παω πασο. Αλλου πηγε εμενα το μυαλο μου. Βλεπεις δεν ειμαστε ολοι επιστημονες εδω μεσα.
Οχι ομως οτι δεν παιζουν και δαιμονισμοι επειδη εσυ εισαι μοντερνος και εξυπνος.:beer: :wave2:

el_hymador
31/05/2008, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Τωρα που το εβαλε ο Νασσος σε σωστη βαση το θεμα, παω πασο. Αλλου πηγε εμενα το μυαλο μου. Βλεπεις δεν ειμαστε ολοι επιστημονες εδω μεσα.
Οχι ομως οτι δεν παιζουν και δαιμονισμοι επειδη εσυ εισαι μοντερνος και εξυπνος.:beer: :wave2:


Ρε συ Vestroma εμενα ενας δαιμονας ειχε μπει μια φορα μεσα μου αλλα επειδη δεν του αρεσε η διακοσμηση σηκωθηκε και εφυγε...

μαλιστα με ξεχεσε κιολας για το μπαροκ στυλ λεγοντας μου οτι οι εποχες εχουν αλλαξει και η μοδα επιτασει minimal καταστασεις.

Τον εστειλα στο διαλο και εγω αλλα δεν νομιζω να τον πειραξε και τοσο...

airamhag
31/05/2008, 00:45
τωρα..πειραζει που εγω πιστευω πως στους ενηλικες η ψυχολογια δεν εχει ιδιαιτερα αποτελεσματα? οκ μπορει να το παλεψεις το θεμα..αλλα ο φοβος να υποτροπιασει καποιος ειναι μεγαλος..γνωμη μου , οκ? ασχετη ειμαι..

αντιθετα πιστευω πως στην παιδοψυχολογια μπορει να εχει καλυτερα αποτελεσματα μια θεραπεια....

γενικη συζητηση κανουμε..

vestromas
31/05/2008, 00:48
Δεν πειραχτηκε καθολου εκει που τον εστειλες, γιατι απο εκει ηρθε.
Το μηνυμα στο περασε ομως οτι οι εποχες αλαξανε, και εμεινες υσηχος.
Ετσι υσηχος γυρισε και αυτος στο αφεντικο του εκει που τον εστιλες και εφερε και παρεα και χορευετε ολοι μαζι παρεα και αυτοι γελανε, που σε κοροιδεψανε πως δεν υπαρχουν.:lol: :beer: :wave2:

airamhag
31/05/2008, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros

(1) το άτομο δεν νιώθει άνετα σε καταστάσεις όπου δεν είναι το κέντρο της προσοχής

(2) η διαντίδραση με τους άλλους συχνά χαρακτηρίζεται από απρόσφορη σεξουαλικά σαγηνευτική ή προκλητική συμπεριφορά

(3) επιδεικνύει ταχέως μεταβαλλόμενη και ρηχή έκφραση συναισθημάτων

(4) συστηματικά χρησιμοποιεί την εξωτερική εμφάνιση για να προσελκύσει την προσοχή στον εαυτό του

(5) έχει ένα τρόπο ομιλίας που είναι υπερβολικά ιμπρεσσιονιστικός και στερούμενος λεπτομερειών

(6) εμφανίζεται δραματικό, θεατρικό και με υπερβολική έκφραση συναισθημάτων

(7) είναι υποβόλιμο, δηλαδή επηρεάζεται εύκολα από άλλους ή τις περιστάσεις

(8) θεωρεί τις σχέσεις με τους άλλους περισσότερο στενές από ότι είναι στην πραγματικότητα





εμενα αυτα μου θυμιζουν κατι ΨΩΝΑΡΕΣ που ειχα στη δουλεια κ που αναλογες κ χειροτερες βλεπουμε συχνα πυκνα στην τηλεοραση..

alximistis
31/05/2008, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
τωρα..πειραζει που εγω πιστευω πως στους ενηλικες η ψυχολογια δεν εχει ιδιαιτερα αποτελεσματα? οκ μπορει να το παλεψεις το θεμα..αλλα ο φοβος να υποτροπιασει καποιος ειναι μεγαλος..γνωμη μου , οκ? ασχετη ειμαι..

αντιθετα πιστευω πως στην παιδοψυχολογια μπορει να εχει καλυτερα αποτελεσματα μια θεραπεια....

γενικη συζητηση κανουμε..



Δεν έχεις κι άδικο αλλά το θέμα με την ψυχολογία και την υποστήριξη του ατόμου από αυτήν όσο μπορώ να ξέρω είναιότι βασίζεται σε ένα απλό πράγμα. Στην στήριξη του ίδιου του ατόμου από τον εαυτό του. Ο άνθρωπος που πάει στον ψυχολόγο πρέπει να είναι απόλυτα έτοιμος να παλέψει με τα φαντάσματά του με τις φοβίες και γενικά με το είναι του. Κακά τα ψέματα ελάχιστοι είναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο. κάποιοι πάνε λόγω... μόδας άλλοι για να πουν ότι... πάνε και άλλοι γιατί το αντιλαμβάνονται ως σιρόπι. Πονάς; Πάρε ένα σιροπάκι. Και βέβαια περιμένουν άμεσα αποτελέσματα. Δεν είναι έτσι όμως! Αντίθετα τις περισσότερες φορές θέλει πολύ δουλειά.
Από την άλλη δεν είναι και πανάκεια. Ίσα ίσα που έχουν υπάρξει περιπτώσεις στις οποίες οι ψυχολόγοι τα έκαναν μαντάρα εντελώς.
Μην ξεχνάμε πάντως πως υπάρχουν διάφορες σχολές ψυχολογίας δεν είναι μία.

ΥΓ Αλήθεια τώρα που μου ρθε στο κεφάλι, οκ πες ότι η ψυχολογία δεν έχει αποτελέσματα. Σε αυτήν την περίπτωση... τι κάνεις;;;

airamhag
31/05/2008, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis


ΥΓ Αλήθεια τώρα που μου ρθε στο κεφάλι, οκ πες ότι η ψυχολογία δεν έχει αποτελέσματα. Σε αυτήν την περίπτωση... τι κάνεις;;;

συνεχιζεις να πιστευεις οτι εισαι καλα κ οτι ο ψυχολογος δεν ξερει τι λεει :lol:

ή μαθαινεις να ζεις με τους δαιμονες σου ...κ συμφιλιωνεσαι- ιδανικη περιπτωση κατα την γνωμη μου !






ετσι οπως το εγραψες το ΥΓ νομιζα οτι θα ρωταγες εγω τι κανω ( πχ τι κανεις καλα εισαι ?κλπ)
λες να ειμαι κ εγω τετοιο που το πε ο ψυχολογος?:look:

alximistis
31/05/2008, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
συνεχιζεις να πιστευεις οτι εισαι καλα κ οτι ο ψυχολογος δεν ξερει τι λεει :lol:

ή μαθαινεις να ζεις με τους δαιμονες σου ...κ συμφιλιωνεσαι- ιδανικη περιπτωση κατα την γνωμη μου !






ετσι οπως το εγραψες το ΥΓ νομιζα οτι θα ρωταγες εγω τι κανω ( πχ τι κανεις καλα εισαι ?κλπ)
λες να ειμαι κ εγω τετοιο που το πε ο ψυχολογος?:look:


Δεν μπορείς να μάθεις να ζεις με τους δαίμονές σου αν δεν τους αναγνωρίσεις ή αν δεν ξέρεις πως υπάρχουν. :)
Αλλά πέραν τούτου έχω την εντύπωση πως στην συγκεκριμένη ιστορία δεν γίνεται με τίποτα αυτό που λες. Μου ακούγεται πολύ σοβαρό πρόβλημα.
Εσύ πάντως μην ανησυχείς. Είσαι πολύ... χειρότερη! :D :lol: :lol:

cityfly
31/05/2008, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ρε συ Vestroma εμενα ενας δαιμονας ειχε μπει μια φορα μεσα μου αλλα επειδη δεν του αρεσε η διακοσμηση σηκωθηκε και εφυγε...

μαλιστα με ξεχεσε κιολας για το μπαροκ στυλ λεγοντας μου οτι οι εποχες εχουν αλλαξει και η μοδα επιτασει minimal καταστασεις.

Τον εστειλα στο διαλο και εγω αλλα δεν νομιζω να τον πειραξε και τοσο...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

airamhag
31/05/2008, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δεν μπορείς να μάθεις να ζεις με τους δαίμονές σου αν δεν τους αναγνωρίσεις ή αν δεν ξέρεις πως υπάρχουν. :)
Αλλά πέραν τούτου έχω την εντύπωση πως στην συγκεκριμένη ιστορία δεν γίνεται με τίποτα αυτό που λες. Μου ακούγεται πολύ σοβαρό πρόβλημα.
Εσύ πάντως μην ανησυχείς. Είσαι πολύ... χειρότερη! :D :lol: :lol:

σεμισωσεμισωσεμισωσεμισω...
πως με εκνευριζεις οταν εχεις δικιο..:mad:

nassosxlvbros
31/05/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
εμενα αυτα μου θυμιζουν κατι ΨΩΝΑΡΕΣ που ειχα στη δουλεια κ που αναλογες κ χειροτερες βλεπουμε συχνα πυκνα στην τηλεοραση..

Εμ τι νόμιζες;ότι είναι κάνα σπάνιο φαινόμενο; κι αν googlάρεις λίγο θα ανακαλύψεις πολλά και για τη συμπεριφορά ανθρώπων που ζεις καθημερινά μαζύ τους...εγώ πάντως...μια ...παράνοια την έχω....:lol: :bawl: :lol: :bawl:

γιααααα ψαχτείτε....είναι η καλύτερη θεραπεία...το αιώνιο "γνώθι σ'αυτόν..."

:wave2:

gdevelek
31/05/2008, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

ΥΓ Αλήθεια τώρα που μου ρθε στο κεφάλι, οκ πες ότι η ψυχολογία δεν έχει αποτελέσματα. Σε αυτήν την περίπτωση... τι κάνεις;;;

σε πρώτη φάση κάνεις ευχέλαια, ΠΟΛΛΑ ευχέλαια

σε δεύτερη πας σε μοναχό στο άγιο όρος να σε ευλογήσει

σε τρίτη, πάς σε εξορκιστή (ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ... :look: )

OldMan
31/05/2008, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Οχι ομως οτι δεν παιζουν και δαιμονισμοι επειδη εσυ εισαι μοντερνος και εξυπνος.
Άστους ρε συ ...

Όσοι δεν το έχουν πάθει, λογικό είναι να το αμφισβητούν !!! :wave2:

vangelis 64
31/05/2008, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δεν έχεις κι άδικο αλλά το θέμα με την ψυχολογία και την υποστήριξη του ατόμου από αυτήν όσο μπορώ να ξέρω είναιότι βασίζεται σε ένα απλό πράγμα. Στην στήριξη του ίδιου του ατόμου από τον εαυτό του. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα Στέλιο.Σίγουρα ο θεραπευτής θα πρέπει να βρει τρόπους να τονώσει τη πιθανή χαμηλή αυτοεκτίμηση τού ασθενούς,σίγουρα την πολλή,τη βρώμικη δουλειά θα την κάνει ο ίδιος,χωρίς όμως σωστή καθοδήγηση είναι χαμένος.
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Ο άνθρωπος που πάει στον ψυχολόγο πρέπει να είναι απόλυτα έτοιμος να παλέψει με τα φαντάσματά του με τις φοβίες και γενικά με το είναι του. Κακά τα ψέματα ελάχιστοι είναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο. Νομίζω θα πρέπει απλά να δει την ανάγκη γι' αυτό που κάνει.Να έχεις φτάσει δηλαδή στο αμήν και να πείς"Κάτι πρέπει να κάνω το κέρατό μου".
Δεν θα μπορούσε κανείς να φανταστεί αυτά που έχει να τού πει ο θεραπευτής,μετά από μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας.Αυτός είναι άλλωστε επιφορτισμένος στο να σε καταστήσει ικανό να δεις τα φαντάσματά σου,πράγμα που απαιτεί χρόνο,γνώσεις και αφοσίωση από την πλευρά του.
Προσωπικά πιστεύω ότι όλοι είμαστε έτοιμοι(εφ' όσον διαπιστώσουμε ότι κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη μας)απλά δεν γουστάρουμε να κουνήσουμε το κωλαράκι μας.
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
κάποιοι πάνε λόγω... μόδας άλλοι για να πουν ότι... πάνε και άλλοι γιατί το αντιλαμβάνονται ως σιρόπι. Πονάς; Πάρε ένα σιροπάκι. Και βέβαια περιμένουν άμεσα αποτελέσματα. Δεν είναι έτσι όμως! Αντίθετα τις περισσότερες φορές θέλει πολύ δουλειά.
Αυτό ξαναπές το!Πράγματι έτσι είναι.Όπως σε πολλές περιπτώσεις που αρχίζουμε κάτι με ενθουσιασμό,μια δίαιτα π.χ. ,και μετά το παρατάμε φροντίζοντας όμως να έχουμε μια φοβερή δικαιολογία γι' αυτό.
Και φυσικά θέλουμε την άμεση επιτυχία διότι έχομεν και δουλειές.Βέεεβαια!Ξέρω πολλούς ανθρώπους που θέλησαν να ασχοληθούν με τη μουσική σοβαρά και τα παράτησαν για διάφορους λόγους.
Μπααα,ένας ήταν ο λόγος....."πού να κάθεσαι να μελετάς τώρα,δεν είμαστε εμείς γι' αυτά" και άλλα παρόμοια.
Με λίγα λόγια είναι αυτό ακριβώς που είπες:Θέλει πολλή δουλειά και δεν υπάρχει σιροπάκι.
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Από την άλλη δεν είναι και πανάκεια. Ίσα ίσα που έχουν υπάρξει περιπτώσεις στις οποίες οι ψυχολόγοι τα έκαναν μαντάρα εντελώς.
Μην ξεχνάμε πάντως πως υπάρχουν διάφορες σχολές ψυχολογίας δεν είναι μία.
Δυστυχώς ναι.Τσαρλατάνοι υπάρχουν παντού και μάλλον είναι τυχερός όποιος μπόρεσε να βρει καλά θεραπευτή.
Αν όμως μιλάμε για πανάκεια,προσωπικά έτσι τη θεωρώ την ψυχοθεραπεία..τη σωστή ψυχοθεραπεία.Πιστεύω ότι εκεί βρίσκονται όλες οι λύσεις για τα προβλήματά μας.
Για τίς διαφορετικές σχολές ψυχολογίας δεν γνωρίζω,πιστεύω πάντως ότι απλά η καθεμιά θα ακολουθεί το δικό της δρόμο,τη δική της προσέγγιση στο πρόβλημα.
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

ΥΓ Αλήθεια τώρα που μου ρθε στο κεφάλι, οκ πες ότι η ψυχολογία δεν έχει αποτελέσματα. Σε αυτήν την περίπτωση... τι κάνεις;;; Συνεχίζεις σαν να μην τρέχει τίποτα,όπως κάνουμε όλοι μας.:D :wave2:

Druuna
31/05/2008, 12:17
vangelis 64 σε οσα ειπες αποπανω + 100000000000


:beer: :beer: :beer: :wave2:

tai
31/05/2008, 12:40
γιατρέ μου βλέπω πως οι άλλοι με κοιτούν παράξενα:eyepop:



νομίζω οτι η θεραπεία ειναι απαραίτητη!!!








θέλω ενα τηλ. ή μια διεύθυνση


















Για να στους στείλω όλους και να τους διορθώσεις.












μεγαλόκαρδος
ενα απο τα 3.000 προτερήματά μου :p




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

johnpan
31/05/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό αλλά παλεύεται..αν έχεις αγάπη κα θέληση να βοηθήσεις....

και για να ξέρουμε για τι πράμα λέμε:

ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Κλινικά χαρακτηριστικά. Διάγνωση

Δραματική (κατά μετάφραση του histrionic, που είναι ο νέος όρος που αντικατέστησε το hysterical, ώστε να μην προτείνει άμεση σχέση με «υστερικά» συμπτώματα μετατροπής) θεωρείται η διαταραχή της προσωπικότητας της οποίας το βασικό χαρακτηριστικό είναι η υπερβολική συναισθηματικότητα και η επιζήτηση προσοχής.

Άτομα με Δραματική Διαταραχή της Προσωπικότητας δεν νιώθουν άνετα αν δεν αποτελούν το επίκεντρο της προσοχής. Με ζωντάνια και δραματικότητα προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή πάνω τους και στην αρχή ο ενθουσιασμός τους, η «ανοιχτοσύνη» τους και η διάθεση τους για φλερτ γοητεύουν τους άλλους. Γρήγορα, όμως, οί ιδιότητες αυτές χάνουν τη σημασία τους, γιατί η απαίτηση τους για προσοχή είναι συνεχής και επίμονη. Συχνά, τα άτομα αυτά εμφανίζονται σεξουαλικά προκλητικά και σαγηνευτικά, όχι μόνο προς κάποιο άτομο για το οποίο μπορεί να έχουν κάποιο ερωτικό ή ρομαντικό ενδιαφέρον, αλλά και προς άλλα άτομα στον κοινωνικό ή επαγγελματικό τους χώρο.

Η συναισθηματική έκφραση των ατόμων αυτών είναι υπερβολική, θεατρική, επιπόλαιη και με ταχείες εναλλαγές (π.χ. αγκαλιάζουν και φιλούν απλούς γνωστούς σαν να είναι στενοί φίλοι, εύκολα και για το παραμικρό ξεσπούν σε κλάματα, θυμό ή οργή). Τα άτομα αυτά δίνουν μεγάλη προσοχή στην εξωτερική τους εμφάνιση και μπορεί εύκολα να γίνουν άνω — κάτω με το παραμικρό αρνητικό σχόλιο γι' αυτήν. Ο λόγος τους είναι έντονα ιμπρεσσιονιστικός και χωρίς λεπτομέρειες (οί απόψεις τους δηλ. παρουσιάζονται με έντονο και δραματικό τρόπο, χωρίς, όμως, να συνοδεύονται από λεπτομέρειες και χωρίς να υποστηρίζονται από σαφή και ισχυρή επιχειρηματολογία).

Τα άτομα αυτά εύκολα υποβάλλονται και εύκολα επηρεάζονται. Χαρακτηριστική είναι και η ευκολία με την οποία προσκολλώνται σε άτομα με δύναμη και εξουσία, από τα οποία περιμένουν μαγικές λύσεις στα προβλήματα τους. Ακόμα, τα άτομα αυτά συχνά θεωρούν και παρουσιάζουν τις σχέσεις τους σαν πολύ πιο στενές απ' ότι πραγματικά είναι.



Διαγνωστικά κριτήρια

Ένας εκτεταμένος τύπος υπερβολικής συναισθηματικότητας και επιζήτησης προσοχής, που αρχίζει νωρίς στην ενήλικη ζωή και είναι παρών σε μία ποικιλία καταστάσεων, όπως φαίνεται από πέντε (ή περισσότερα) από τα παρακάτω:

(1) το άτομο δεν νιώθει άνετα σε καταστάσεις όπου δεν είναι το κέντρο της προσοχής

(2) η διαντίδραση με τους άλλους συχνά χαρακτηρίζεται από απρόσφορη σεξουαλικά σαγηνευτική ή προκλητική συμπεριφορά

(3) επιδεικνύει ταχέως μεταβαλλόμενη και ρηχή έκφραση συναισθημάτων

(4) συστηματικά χρησιμοποιεί την εξωτερική εμφάνιση για να προσελκύσει την προσοχή στον εαυτό του

(5) έχει ένα τρόπο ομιλίας που είναι υπερβολικά ιμπρεσσιονιστικός και στερούμενος λεπτομερειών

(6) εμφανίζεται δραματικό, θεατρικό και με υπερβολική έκφραση συναισθημάτων

(7) είναι υποβόλιμο, δηλαδή επηρεάζεται εύκολα από άλλους ή τις περιστάσεις

(8) θεωρεί τις σχέσεις με τους άλλους περισσότερο στενές από ότι είναι στην πραγματικότητα



Θεραπεία

Η αποκαλυπτική ατομική η ομαδική ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία (που απευθύνεται στη διευκρίνιση των απωθημένων γνήσιων συναισθημάτων του ασθενή) θεωρείται από ορισμένους ως η θεραπεία εκλογής. άλλοι προτείνουν πιο υποστηρικτική προσέγγιση ή/και μια γνωστική προσέγγιση για τη διόρθωση της αντίληψης του ατόμου για τον εαυτό του.

Αν συνυπάρχει Διαταραχή Μετατροπής ή Σωματοποιητική Διαταραχή, θα πρέπει ο θεραπευτής να βοηθήσει τον ασθενή να κατανοήσει πώς χρησιμοποιεί τη «σωματική γλώσσα» για να εκφράσει ανάγκες όπως για αγάπη, ζεστασιά, τρυφερότητα, φροντίδα ή ασφάλεια (που είναι το δευτερογενές κέρδος της διαταραχής).

αυτά και ψυχραιμία....:wave2: YΠAPXEI κάποια online πηγή για να μάθω κι εγώ τέτοια ωραία κ ενδιαφέροντα;

apav
31/05/2008, 14:42
http://www.psychologia.gr/disorders/personality%20disorders.htm :wave2:

mikros boudas
31/05/2008, 21:18
Παιδια μην παιρνει το μυαλο σας αερα οταν διαβαζεται πηγες και τετοια
δεν ειναι ιατρικη.κοπηκα,εβγαλα αιμα,βαζω αντισηπτικο,το δενω τελειωσε
το θεμα ξεφυγε πολυ
φιλε μου εγω δε μπορω να βοηθησω προσωπικα γιατι ειναι πριν το πτυχιο αλλα εχω μια supervisor που ειναι κλινικη
εαν θελεις να σου στειλω τα στοιχεια της

vangelis 64
01/06/2008, 01:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
Παιδια μην παιρνει το μυαλο σας αερα οταν διαβαζεται πηγες και τετοια
δεν ειναι ιατρικη.κοπηκα,εβγαλα αιμα,βαζω αντισηπτικο,το δενω τελειωσε
το θεμα ξεφυγε πολυ
φιλε μου εγω δε μπορω να βοηθησω προσωπικα γιατι ειναι πριν το πτυχιο αλλα εχω μια supervisor που ειναι κλινικη
εαν θελεις να σου στειλω τα στοιχεια της Ε δεν κατάλαβα γρι!Ή μήπως δεν κατάλαβες εσύ;Κόπηκες,βάζεις αντισηπτικό και τέρμα;Έχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε;:confused:

EVI
01/06/2008, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Το θέμα είναι αρκετά σοβαρό αλλά παλεύεται..αν έχεις αγάπη κα θέληση να βοηθήσεις....

και για να ξέρουμε για τι πράμα λέμε:

ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ

Κλινικά χαρακτηριστικά. Διάγνωση
...:wave2:

φιλε νασο

οπως σου εγραψαν και ποιο πανω αυτο χαρακτηριζει τι να σου πω..........τις μισες γυναικες που εχω γνωρισει (κατα κυριο λογο γυναικες)

επισεις εχω μια ενσταση για τους ψυχολογους............οτι μα οτι και να εχεις το εχουν κανουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ ο ανθρωπος δεν ειναι ρομποτ και διακατεχετε απο πολλα συναισθηματα και καλα και ασχημα τωρα αν καποιος ειναι ναρκισος αλλα παρεκλινουν καποια κλαδια του χαρακτηρα του απο την στενη εννοια του ναρκισου το ονομαζουμε καπως αλλοιος και το κανουμε ΑΛΛΟ ενα προβλημα.

δεν εχω παει σε ψυχολογο ποτε αλλα ειμαι σιγουρη οτι αν παω σιγουρα ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙ να μου πει

εμενα μου την σπαει αυτο το ειμαστε ολοι ηρεμοι ολοι ζουμε σε ροζ συννεφακια και ΤΟΝΟΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ για να νιωθουμε καλα...οσοι γνωστοι μου πηγαν σε ψυχολογο δωσαν ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΛΕΦΤΑ γιατι?για να τους τονωσει το ΕΓΩ τους that was the bottom line .....και ερωτω....αυτο ειναι καλο?????

δλδ οι ψυχολογοι ειναι η ουτοπια η ιδια?

μου θυμιζουν κατι διαιτολογους που ειναι πιο χοντρες απο τις πελατισσες τους (χωρις να εχω τπτ με τους ανθρωπους με παραπανω κιλα μιας που ειμαι ενας απο αυτους)

μου θυμιζει αισθητικους που μολις σε δουν βρισκουν 100 ελαττωματα στο δερμα σου αλλα το δικο τους ειναι 3χειροτερο

δεν νομιζω οτι αν δεν υπαρχει ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που να προκαλει ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΟ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ και τους αλλους γυρω του ΚΑΚΟ ΟΜΩΣ οχι να τους την πεσει και να τους παρατησει μετα ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ! δε νομιζω οτι χρειαζοντε αλλου οι ψυχολογοι......στην αγγλια η στην αμερικη ειναι πολυ ψηλα η ψυχολογια γιατι εκει ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

εμεις εδω εχουμε τον ηλιο εχουμε ακομα ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ μιλαμε ανοιγομαστε!δεν χρειαζετε να δωσω 50-100 η παραπανω λεφτα σε καποιον που δε με ξερει γιατι με παρατησε ο γκομενος και νιωθω χαλια.......!λεμε τωρα \\μεταξυ μας τωρα.........εγω 3 γκομενιτσες απο το σχολειο ξερω που σπουδασαν ψυχολογια και οι 3 ηταν μπαζακια αναθεμα αν εχουν λυσει τα μεσα τους για να μπορουν να λυσουν τα μεσα των αλλωνονΕ:rotflmao:


επισεις σε καποια σημεια γινοντε τρομαχτικοι ολοι αυτοι

θυμαμαι ψυχολογο να λεει οτι εκανε μυνηση σε μητερα επειδη συνιθιζε να φιλα στο στομα (οχι με γλωσοφιλο ανωμαλοι:hypnotize )το μωρακι της!!!!!!!!!:eek: γιατι λεει το φιλαγε παντου ποδαρακια κοιλιτσα κλπ γιατι αυτο λεει η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ............ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ :eek: :eek: :eek: :eek: σε ερωτηση εαν ειναι η ιδια μητερα απαντησε........τι αλλο?.....οχι!

ηθελε να απομακρυνει το μωρακι απο την μητερα του για αυτο το λογο ! και ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ!

κατι τετοια ακουω και κατι αλλα απο ψυχολογους εκει εξω και δε τους παω καθολου ποιο ευκολα παω για εξαγωγη δοντιου παρα για αυτο.:eyepop: :lol:

mikros boudas
01/06/2008, 11:02
επειδη λοιπον δεν γνωριζει ο κοσμος τι κανει η ψυχολογια και ολοι λενε πως στην ελλαδα οι παρεες κανουν καλο κλπ και δεν ξερουν πως οπως κανενας δεν ειναι 100% υγιης σωματικα,ετσι κανενας δεν ειναι 100% υγιης ψυχολογικα
ειμαστε πρωτοι στα παχυσαρκα παιδια
πρωτοι στο καπνισμα(απο τα 10 χρονια παρακαλω)
πρωτοι στην καταναλωση αλκοολ(απο τα 12 χρονια παρακαλω)
και οι γνωστοι μαλλον πηγαν σε ψυχαναλυτη,οχι σε ψυχολογο

mikros boudas
01/06/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ε δεν κατάλαβα γρι!Ή μήπως δεν κατάλαβες εσύ;Κόπηκες,βάζεις αντισηπτικό και τέρμα;Έχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε;:confused:
εσυ μαλλον δεν καταλαβες τι λεω!
επειδη εχω δει παρα πολλους που πηραν ενα βιβλιο ψυχολογιας και την ειδαν ψυχολογοι,λεω να μην παιρνουν τα μυαλα μας αερα οταν διαβασουμε μια πηγη(αρθρα και βιβλια) γιατι δεν ειναι οπως η ιατρικη οπου "Κόπηκες,βάζεις αντισηπτικό και τέρμα" αλλα εχει απειρες συνδεσεις και προεκτασεις με το καθετι

johnpan
01/06/2008, 11:46
Η γνώση EINAI ελεύθερη για OΛOYΣ μεγάλε. Μη τρελλένεσαι δε θα σου φάω τη δουλειά. Ούτε υποβιβάζω την επιστήμη σου επειδή θέλω να διαβάσω. Όμως εσύ το έκανες με την ιατρική.

mikros boudas
01/06/2008, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Η γνώση EINAI ελεύθερη για OΛOYΣ μεγάλε. Μη τρελλένεσαι δε θα σου φάω τη δουλειά. Ούτε υποβιβάζω την επιστήμη σου επειδή θέλω να διαβάσω. Όμως εσύ το έκανες με την ιατρική. δεν καταλαβες και αρπαχτηκες χωρις λογο
δεν ειπα να μην διαβασεις,εαν διαβαζες καλα τι εγραψα θα εβλεπες πως ειπα να μην παιρνουν τα μυαλα μας αερα γιατι παρα πολλοι διαβαζουν ενα βιβλιο,την βλεπουν ψυχολογοι και μετα λενε μπαρουφες στον κοσμο-φιλους-συγγενης και κανουν μονο κακο
και δεν υποβιβασα καμμια επιστημη
η ιατρικη ομως ειναι στανταρ πραγματα στα περισσοτερα μονοπατια της,η ψυχολογια εχει κλαδους που ουτε εγω καλα καλα δε ξερω ακομα τι κανουν και συνδεεται με τα παντα στο μυαλο του ανθρωπου.
και αν σε ενδιαφερει
πιστευω πως τα σημαντικοτερα επαγγελματα ειναι 2
ο γιατρος και ο ψυχολογος
ο γιατρος γιατι οταν πχ γινει ενα τρακαρισμα σου λενε "κανε τον καλα" και αν αποτυχεις σε λενε αχρηστο και αν πετυχεις λενε για θαυματα και μαλακιες
και ο ψυχολογος γιατι θα κανει αυτον τον ανρθωπο να ξαναπερπατησει,να ξαναμιλησει,να μην φοβαται να ξαναοδηγησει

nassosxlvbros
01/06/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
φιλε νασο

οπως σου εγραψαν και ποιο πανω αυτο χαρακτηριζει τι να σου πω..........τις μισες γυναικες που εχω γνωρισει (κατα κυριο λογο γυναικες)

επισεις εχω μια ενσταση για τους ψυχολογους............οτι μα οτι και να εχεις το εχουν κανουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ ο ανθρωπος δεν ειναι ρομποτ και διακατεχετε απο πολλα συναισθηματα και καλα και ασχημα τωρα αν καποιος ειναι ναρκισος αλλα παρεκλινουν καποια κλαδια του χαρακτηρα του απο την στενη εννοια του ναρκισου το ονομαζουμε καπως αλλοιος και το κανουμε ΑΛΛΟ ενα προβλημα.

δεν εχω παει σε ψυχολογο ποτε αλλα ειμαι σιγουρη οτι αν παω σιγουρα ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙ να μου πει

εμενα μου την σπαει αυτο το ειμαστε ολοι ηρεμοι ολοι ζουμε σε ροζ συννεφακια και ΤΟΝΟΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ για να νιωθουμε καλα...οσοι γνωστοι μου πηγαν σε ψυχολογο δωσαν ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΛΕΦΤΑ γιατι?για να τους τονωσει το ΕΓΩ τους that was the bottom line .....και ερωτω....αυτο ειναι καλο?????

δλδ οι ψυχολογοι ειναι η ουτοπια η ιδια?

μου θυμιζουν κατι διαιτολογους που ειναι πιο χοντρες απο τις πελατισσες τους (χωρις να εχω τπτ με τους ανθρωπους με παραπανω κιλα μιας που ειμαι ενας απο αυτους)

μου θυμιζει αισθητικους που μολις σε δουν βρισκουν 100 ελαττωματα στο δερμα σου αλλα το δικο τους ειναι 3χειροτερο

δεν νομιζω οτι αν δεν υπαρχει ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ που να προκαλει ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΙΔΟ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ και τους αλλους γυρω του ΚΑΚΟ ΟΜΩΣ οχι να τους την πεσει και να τους παρατησει μετα ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ! δε νομιζω οτι χρειαζοντε αλλου οι ψυχολογοι......στην αγγλια η στην αμερικη ειναι πολυ ψηλα η ψυχολογια γιατι εκει ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΕΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

εμεις εδω εχουμε τον ηλιο εχουμε ακομα ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ μιλαμε ανοιγομαστε!δεν χρειαζετε να δωσω 50-100 η παραπανω λεφτα σε καποιον που δε με ξερει γιατι με παρατησε ο γκομενος και νιωθω χαλια.......!λεμε τωρα \\μεταξυ μας τωρα.........εγω 3 γκομενιτσες απο το σχολειο ξερω που σπουδασαν ψυχολογια και οι 3 ηταν μπαζακια αναθεμα αν εχουν λυσει τα μεσα τους για να μπορουν να λυσουν τα μεσα των αλλωνονΕ:rotflmao:


επισεις σε καποια σημεια γινοντε τρομαχτικοι ολοι αυτοι

θυμαμαι ψυχολογο να λεει οτι εκανε μυνηση σε μητερα επειδη συνιθιζε να φιλα στο στομα (οχι με γλωσοφιλο ανωμαλοι:hypnotize )το μωρακι της!!!!!!!!!:eek: γιατι λεει το φιλαγε παντου ποδαρακια κοιλιτσα κλπ γιατι αυτο λεει η ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ............ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΑΡΕΝΟΧΛΗΣΗ :eek: :eek: :eek: :eek: σε ερωτηση εαν ειναι η ιδια μητερα απαντησε........τι αλλο?.....οχι!

ηθελε να απομακρυνει το μωρακι απο την μητερα του για αυτο το λογο ! και ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ!

κατι τετοια ακουω και κατι αλλα απο ψυχολογους εκει εξω και δε τους παω καθολου ποιο ευκολα παω για εξαγωγη δοντιου παρα για αυτο.:eyepop: :lol:

Παντού θα βρεις τους καλούς και τους κακούς : είτε είναι γιατροί μηχανικοί ποδηλάτες σύντροφοι,συνάδελφοι...απλά εξοικοιωνόμαστε μαζύ τους -ένα κομμάτι του εαυτού μας ταυτίζεται ή αποκτάμε κοινές συνήθειες-και η ζωή μας κυλά...και μεταξύ μας: αν με ρωτήσεις κανείς μας δεν είναι καλά...ποτέ δεν ήταν και ποτέ δε θάναι... απέχει το τέλειο ευτυχώς....και όταν κάποιος μας ρωτάει τι κανεις πως είσαι, καλό είναι να λέμε "καλύτερα" .....
υγ . και συνήθως ψυχολόγοι πραγματικοί γίνονται αυτοί που ΕΧΟΥΝ μέσα τους πράγματα να λύσουν και το παλεύουν ή ζουν με αυτό καλύτερα μαθαίνοντας τα όριά τους για να μπορούν να αντιμετωπίσουν και τους διπλανούς τους....οι υπόλοιποι απλά στα σκούρα παίρνουν τηλέφωνο το Δαφνί...
:wave2:

drow
01/06/2008, 16:01
παιδια,το θεμα εληξε βρεθηκε συναδελφος για παραμπομπη.
Ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους ασχοληθηκαν και προσφερθηκε βοηθεια.
οσο για το τι ειναι ψυχολογια,και αν βοηθαει τι να σας πω...
θα μιλησω απο προσωπικη εμπειρια απο ιδρυματα (κλινικες,γηροκομεια κλπ)
κατ αρχην οι πιο πολλοι συμφοιτητες μου το ονειρο τους ηταν να ανοιξουν ενα γραφειακι,να τους πηγαινει η ματσωμενη κολονακιοτισσα,να τους παραπονιεται οτι ο αντρας της δεν την πηδαει,και πηδαει την 20αρα που εχει βρει.και βεβαια οταν τελειωσει το 40 λεπτο να παρει τα 50-60-70 ευρωπουλα και ραντεβου αυριο κυρια μου.
ειμασταν ελαχιστοι που θελαμε να ασχοληθουμε με παθολογικες καταστασεις η ναρκομανεις η παιδια με διανοητικη καθυστερηση.οταν καναμε κουβεντα οι περισσοτεροι περιγελουσαν τους πασχοντες,και συνηθιζαν να τους αποκαλουν "πελατες",λες και ειχαν περιπτερο και πηγαινε να αγορασει κατι.Ετσι κατεληξα να ακουω ψυχολογους και να βγαζω φλυκταινες!
κατα δευτερον, για το αν βοηθαει.Ειναι απιστευτο παιδια να βλεπεις το θεραπευτικο πλαισιο να προχωραει και ο ασθενης που οτΑΝ ηρθε ηταν σε μαυρο χαλι να μπορει να συνεχιζει την ζωη του κανονικα,ειναι απιστευτο."Ολα τα λεφτα του κοσμου να σου δωσω δεν θα μπορεσω ποτε να στο ξεπληρωσω αυτο που εκανες για μενα" μου ειχε πει μια ασθενης καποτε που ειχε ενα παρα πολυ βαρυ προβλημα.
Οντως ολα τα λεφτα του κοσμου δεν θα φτανανε,δεν ειναι κατι που πληρωνεται,παρα μονο με το χαμογελο που εισπραττεις.σημειωνω οτι απο αυτην την κοπελλα δεν πηρα ουτε φραγκο ποτε για τις συνεδριες γιατι δεν ειχε λεφτα.
οτι σχετιζεται με επαγγελματα υγειας ειναι δυσκολο και αν δεν το αγαπας αστο το ρημαδι.Ειναι ενας πολυ ωραιος κλαδος που δυστυχως εχει πολυ ασχημους "επαγγελματιες".
:wave2: :wave2:

johnpan
01/06/2008, 16:09
@ Drow
ΦIΛE EIΣAI ωραίος στειλε μου πμ που έχεις το ιατρείο σου. Θέλω να σε γνωρίσει μια γνωστή μου που σπουδάζει τώρα στη πάντειο τελευταίο έτος.

@μικρός βούδας
OK φίλος no hard feelings

drow
01/06/2008, 16:32
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
[B]@ Drow
ΦIΛE EIΣAI ωραίος στειλε μου πμ που έχεις το ιατρείο σου. Θέλω να σε γνωρίσει μια γνωστή μου που σπουδάζει τώρα στη πάντειο τελευταίο έτος.

φιλε johnpan ευχαριστως,αλλα υπαρχουν 2 αντικειμενικα προβληματα.Δεν εχω ιατρειο και δεν μενω Αθηνα(ευτυχως).
κατα τα αλλα για οτι θες ειμαι εδω.Να σαι καλα.
:beer: :beer: :beer:

drow
01/06/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Σορρυ η υπογραφη σου απο που ειναι ,σαν κατι να μου θυμιζει.

ειναι ποιημα του βαρναλη απο το φως που καει.

EVI
01/06/2008, 17:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από drow
παιδια,το θεμα εληξε βρεθηκε συναδελφος για παραμπομπη.

:wave2: :wave2:


ωραιος! καθε επιτυχια :beer: