PDA

View Full Version : Απορία+Πρόταση



powerphot
14/01/2005, 10:19
Προς Admins

Κοιτώντας την λίστα μελών με ένα γρήγορο υπολογισμό βλέπει κανείς ότι:
Υπάρχουν περίπου 7000+ μέλη με μηδέν (0) μηνύματα.
Τα ενεργά μέλη από 1 μήνυμα έως 4000 και βάλε είναι περίπου 800.

Η απορία είναι η εξής.
Υπάρχει περίπτωση να γεμίσει ποτέ ο server η από τον όγκο των (ίσως άχρηστων) δεδομένων να σέρνεται το site?
Αν ναι, μήπως μετά από μια ενημέρωση με e-mail, η ποστ, η ότι άλλο, θα έπρεπε να γίνει μια εκκαθάριση των ανενεργών χρηστών.

Από περιέργεια ρωτώ.
:wave2:

hornet
14/01/2005, 10:48
Χαχαχαχ ωρες ωρες ασχολειστε με κατι πραγματα!!!!
Βασικα ειναι χρηστες που ειτε εχουν αποχωρησει ειτε εχουν κανει καταχωρηση για αλλες υπηρεσιες του site.
Δεν ειναι μονο το forum!

powerphot
14/01/2005, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Χαχαχαχ ωρες ωρες ασχολειστε με κατι πραγματα!!!!
Βασικα ειναι χρηστες που ειτε εχουν αποχωρησει ειτε εχουν κανει καταχωρηση για αλλες υπηρεσιες του site.
Δεν ειναι μονο το forum!

Τι να κάνεις άμα δεν έχεις δουλειά.
Σήμερα δε παίζει τρέξιμο στην εταιρία
λόγω κοπής πίτας και έχει "ανάψει" το δύκτιο.:lol: :lol:

RapidShade
14/01/2005, 11:32
Χωρίς να είμαι admin του forum (και συγνώμη για την παρέμβαση)
Εφόσον ο Server δεν ειναι PC PII στα 350 με 256 RAM, και αν η database είναι σε SQL Server, mySQL, ή Oracle, δεν υπάρχει φόβος για τέτοιο όγκο δεδομένων...

τα post μπορεί να βαρύνουν το server
κάποια στιγμή γιατί κρατάει και πίνακες
αναζήτησης κλπ κλπ...

αλλιώς... δεν υπάρχει θέμα...


Rapid

sniper
14/01/2005, 12:19
Με την σημερινή τεχνολογία σε HW & SW ο όγκος των δεδομένων είναι μικρός και σχετικός.... δεν ζούμε πια στις εποχές του 80-αρχές 90....

Ιδέα δεν έχω σε τι τρέχει το φόρουμ είτε σε τι μηχάνημα είτε με ποια βάση από πίσω... Αλλά και σε Linux με μία MySql ή PostgresSql να είναι οι ταχύτητες σήμερα έιναι ασύλληπτες :)

Να σας δώσω εγώ στατιστικά από βάσεις να σας φύγουν όλα τα υγρά που έχει το σώμα σας


:lol:

:smokin:

RapidShade
14/01/2005, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Με την σημερινή τεχνολογία σε HW & SW ο όγκος των δεδομένων είναι μικρός και σχετικός.... δεν ζούμε πια στις εποχές του 80-αρχές 90....

Ιδέα δεν έχω σε τι τρέχει το φόρουμ είτε σε τι μηχάνημα είτε με ποια βάση από πίσω... Αλλά και σε Linux με μία MySql ή PostgresSql να είναι οι ταχύτητες σήμερα έιναι ασύλληπτες :)

Να σας δώσω εγώ στατιστικά από βάσεις να σας φύγουν όλα τα υγρά που έχει το σώμα σας


:lol:

:smokin:

Τα οποία αναγκαστικά πρέπει να τα
αναπληρώσουμε με μπύρα? :lol: :lol: