PDA

View Full Version : βοηθεια για μπουφαν



theodosisv
30/05/2008, 22:52
πηγα σημερα να παρω μπουφαν καλοκαιρινο εχοντας καλληξει σε ενα clover. τυπος με ρωτησε τι μηχανη εχω και μολις του ειπα και οτι το θελω για ταξιδια, μου το απεκλεισε. μου προτεινε δερματινο και απλα να αφαιρω την επενδυση, και να κανω το ιδιο σε περιπτωση που προτιμησω κορντουρα.
απο θεμα προστασιας το καταλαβαινω, απο ζεστη ομως τι ειναι καλυτερο?
εχει τοσο πολυ σημασια τι μηχανη οδηγουμε? επισης μου ειπε οτι αν ειναι κορντουρα και ειναι 3/4 κι οχι κοντο, θα με ενοχλει μπροστα λογω του οτι ειναι σκυφτη μηχανη.
να σημειωσω οτι το θελω για χρηση τουρισμου και θελω να σταθει στο υψος του αν......
καθε εμπειρια χρησιμη μιας και λεω τη δευτερα να το ξαναδω το θεμα αφου σημερα μπερδευτηκα κι εφυγα χωρις να παρω κατι...:confused:

lazkal
31/05/2008, 00:34
Έχω πάρει Glover καλοκαιρινό κοντό ( με τρύπες - σαν δίχτυ ) , το 2003 και είναι απο τις αγορές που έχω ευχαριστηθεί περισσότερο ...(σε αντίθεση με τα διάφορα έντομα που καρφώθηκαν πάνω του )
Έχει και μιά ¨επένδυση ¨για τα κρύα βράδια του καλοκαιριού ... (γιατι είναι ΠΟΛΥ δροσερό ...)
Το έχω πλύνει 5-6 φορές και έιναι σαν καινούργιο ...( Αν μυρίσεις δερμάτινο 5αετίας φορεμένο κατακαλόκαιρο καταλαβαίνεις την διαφορά ...)
Ενοείται πως Άνοιξη - Φθινόπωρο - Χειμώνα έχω ένα 3/4 cordura ...(Επίσης πλενόμενο...)

ΑΝ ΟΜΩΣ μιλάμε για το ίδιο μπουφαν Χειμώνα - Καλοκαίρι , τότε μάλλον πας για δέρμα ...

theodosisv
31/05/2008, 12:46
δεν κρυωνεις το σουρουπο οταν δε σε βλεπει ηλιος? το λεω γιατι θελω να πηγαινω καλαματα και οταν περναω τριπολη, αν ειναι απογευμα, ο ηλιος με ξαναβλεπει πριν την καλαματα.
στα πολλα δεν παιζει οπως μου ειπαν? λογω του οτι παιρνει πολυ αερα...?
ελεγα να παω για ενα μπουφαν, αλλα αν αυτο ειναι καλο για καλοκαιρι, για τουρισμο, τοτε θα προτιμησω κορντουρα για τον υπολοιπο καιρο, για τα γνωστα πλεονεκτηματα...
:wave2:

lazkal
01/06/2008, 10:16
Η "επένδυση " που έχει ( και είναι μόνιμα μέσα στο μπουφάν διπλωμένη ) είναι αντιανεμική , οπότε δεν αφήνει τη δροσιά να σε κρυώσει -Το καλοκαίρι ε!!
Ταξιδεύω με μακό και 35 βαθμούς άνετα , και τα δροσερά βραδάκια βάζω την επένδυση -πάλι με μακό .

theodosisv
01/06/2008, 17:48
μαλιστα... μηπως ειναι ευκολο να δουμε καμια φωτο απο το μπουφαν?

gregorgeous89
01/06/2008, 17:50
To Berling που έχω καλοκαιρινό με τρυπίτσες (σαν δίχτυ) κουράζει σε ταξίδι.Είναι μόνο για πόλη!

Acanthor
02/06/2008, 11:59
Έχω από πέρσυ το Clover Airtek και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το φοράω κάθε μέρα και το φοράω και στα ταξίδια! Δε με ενοχλεί καθόλου!
Κάτω από 20 βαθμούς ψιλοκρυώνεις, αλλά με μια επένδυση ή με το αντιανεμικό που βρίσκεται σε μια θήκη στην πλάτη μόνιμα είσαι μια χαρά το καλοκαίρι.
Έχω αποκλείσει προ πολλού τα κοντά μπουφάν, αφού είμαστε λίγο σκυφτοί και η μέση κρυώνει όταν μένει ακάλυπτη...Μπροστά ΟΧΙ δε με ενοχλεί κάτι στα μπουφάν των 3/4. Και ειδικά στο ύψος μας τα 3/4 είναι ιδανικό μήκος!
Δέρμα καλοκαιράτικα?? μπάαααααα.....

XJR_Billy
02/06/2008, 12:10
Εγώ ρε παιδιά, δεν συζητάω το δερμάτινο για εκδρομές...

Καλό το καλοκαιρινό για μέσα στην πόλη, αλλά δεν σου προσφέρει την προστασία του δερμάτινου σε περίπτωση στραβής...

Αν και τα καλοκαιρινά έχουν προστατευτικά, δεν είναι αντάξια των αντιστοίχων που έχουν τα δερμάτινα.

Εγώ χρησιμοποιώ το καλοκαιρινό για το πήγαινε-έλα στη δουλειά και την πόλη, αλλά πάντα φοράω το δερμάτινο για εκδρομές, με οποιοδήποτε καιρό...

Η γνώμη μου φίλε Θεοδόση είναι να πάρεις ένα καλοκαιρινό και να το δοκιμάσεις σε κανά ταξιδάκι...

Αν ξεπαγιάσεις, (πράγμα δύσκολο), τότε σκέψου για δερμάτινο,,,

Το ότι το καλοκαιρινό είναι ΜΑΝΟΥΛΑ για την ζέστη και στην πόλη, δεν το συζητώ...

:wave2:

Acanthor
02/06/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Αν και τα καλοκαιρινά έχουν προστατευτικά, δεν είναι αντάξια των αντιστοίχων που έχουν τα δερμάτινα.

:wave2:

Εξαρτάται ποια κατηγορία τιμής κοιτάς πάντα.Υπάρχουν δερμάτινα και δερμάτινα, όπως και υφασμάτινα με καλές προστασίες και άλλα με λιγότερο καλές.
Αν πας για καλοκαιρινό Bering (τυχαίο παράδειγμα) δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να έχει ΚΑΛΑ προστατευτικά. Αν πας στην ακριβή σειρά της bering (που μάλλον δεν έχει καλοκαιρινό) ας πούμε, έχει διαφορά και στις προστασίες (σε όλες τις εταιρείες ισχύει αυτό)
Αν κοιτάξεις όμως το Clover Airtek τότε αισθάνεσαι ασφαλής. Αν δεν τα δεις από κοντά είναι δύσκολο να βγάλεις συμπέρασμα. Μεγάλη ποικιλία σε καλοκαιρινά έχει και η Revit αλλά δεν έχω δει τις προστασίες της. Επίσης και η ixon έχει αξιοπρεπή προστατευτικά στα καλοκαιρινά της.

Cpt. Haddock
02/06/2008, 12:20
Λαβετε υπόψη σας οτι οι εταιρίες όταν λένε "καλοκαιρινο μπουφάν" δεν εννοούν ακριβώς το ελληνικό ξηρό κλιμα των 30, 35 βαθμών.

Απο την άλλη, ΜΗΝ έχετε αυταπάτες οτι φορώντας ένα καλοκαιρινο δε θα νιώσετε ψύχρα, καποιο βράδυ ή νωρίς το πρωί. Φροντίστε να έχετε μαζί ενα μακρυμανικο :wave2:

Το θέμα της ασφάλειας ενος καλοκαιρινου έχει πολυσυζητηθεί και οι γνώμες πολλών ειναι οτι δε σε προστατεύει επαρκώς σε πτώση με πολλά σε σύγκριση με κορντουρα ή δέρμα.
Πιθανώς να είναι έτσι, αλλα μην υποτιμάτε τη λέξη θερμοπληξία και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτή στην οδήγησή σας

Μιλάμε για Ελλάδα και ζέστες. Ουτως ή άλλως, καλοκαίρι και μοτο ειναι δυο πράγματα δύσκολα (εάν θέλουμε να είμαστε "σωστοί" και μας ενοχλεί το τρίπτυχο φανελα-βερμουδα-παντόφλα)

:wave2: :wave2: :wave2:

theodosisv
02/06/2008, 15:55
σας ευχαριστω ολους!! η βοηθεια σας ηταν πολυτιμη και καθοριστικη. καλη η προστασια του δερματινου, και γλυτωνεις και λεφτα αν παρεις κατι βαρυ και το εχεις και για χειμωνα αλλα μετα τους 30 βαθμους ειναι ζορικα... ασε που ειναι βασανο στην πολη.
οταν λεω καλοκαιρινο, εννοω με οσο το δυνατο πιο καλα προστατευτικα, και σκληρο στην πλατη, απο οσα εχω δει, πιο αξιολογο μου φανηκε το clover, και με τα ρεστα(ως το δερματινο) μποτες καλοκαιρινες, λεω για sidi vertigo air...
γαντια πηραμε, για τα ποδια με βλεπω με τα προστατευτικα γονατου της alpinestars.
οποτε απο σεπτεμβρη βλεπουμε για χειμερινο.
και παλι σας ευχαριστω:winka: :beer: :beer:

PortisHead
02/06/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από theodosisv
καθε εμπειρια χρησιμη μιας και λεω τη δευτερα να το ξαναδω το θεμα αφου σημερα μπερδευτηκα κι εφυγα χωρις να παρω κατι...:confused:

Προσωπική αποψη.
Ολα τα καλοκαιρινα μπουφαν (διατρητα και μη) ειναι για τα καλοκαιρια της Νορβηγιας.
Για την Ελλαδα , μόλις χτυπίσουν τα 40αρια στη σκια (και 60αρια στον ηλιο) ελα να μου πεις ποσο ιδρώτα θα στίβεις απο το μπλουζακι σου.Δεν το συζητάμε να κινείσαι και μεσα στην πόλη.

Οσο και απαραιτητη να ειναι η προστασια...να λέμε τα πραγματα με τονομα τους.


Υ.Γ.
Βεβαια εξαρτάται και απο το ποσο ανεκτικός εισαι στη ζέστη.

:wave2:

Acanthor
02/06/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Προσωπική αποψη.
Ολα τα καλοκαιρινα μπουφαν (διατρητα και μη) ειναι για τα καλοκαιρια της Νορβηγιας.
Για την Ελλαδα , μόλις χτυπίσουν τα 40αρια στη σκια (και 60αρια στον ηλιο) ελα να μου πεις ποσο ιδρώτα θα στίβεις απο το μπλουζακι σου.Δεν το συζητάμε να κινείσαι και μεσα στην πόλη.

Οσο και απαραιτητη να ειναι η προστασια...να λέμε τα πραγματα με τονομα τους.


Υ.Γ.
Βεβαια εξαρτάται και απο το ποσο ανεκτικός εισαι στη ζέστη.

:wave2:

Δηλαδή θες να πεις ότι προτιμάς το κοντομάνικο, όσο κι αν είναι απαραίτητη η προστασία?

Και 35 βαθμούς να έχει έξω όταν κινείσαι στην πόλη θα ιδρώνεις, αυτό δεν το γλυτώνεις. Αλλά μόλίς ανεβάσεις ταχύτητα το διάτρητο θα σου βάλει αέρα και θα δροσιστείς. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Το καλύτερο είναι να είσαι στο αυτοκίνητο με τέρμα το A/C και καθάρισες.

Δε θέλω καν να σκεφτώ να πέσω με το κοντομάνικο. Μ'αρέσει το δέρμα μου, λέω να μην το αλλάξω ακόμα...

PortisHead
02/06/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Δηλαδή θες να πεις ότι προτιμάς το κοντομάνικο, όσο κι αν είναι απαραίτητη η προστασία?


ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ.
Κι εγω με το διατρητο της Bering ειμαι (κιας ρίχνω καντηλια απο μεσα) απλα να μη νομισει ο ανθρωπος οτι θα πάρει "καλοκαιρινο" μπουφαν και θα...δροσιστει.

Για να πω την αμαρτια μου...καποιες φορες με τους καυσωνες...ΝΑΙ...καβαλαω μόνο με το κοντομανικο....δουλευω σε γραφειο και δεν μπορω να μπω μεσα και να σταζω λες και βγήκα απο πισινα.

Υ.Γ.
Και για να σε προλάβω....το αυτοκίνητο με air condition...το παιρνει η γυναικα μου... :look:

theodosisv
02/06/2008, 16:57
το ξερω οτι πανω απο 30-35 θα ζεστενομαι πολυ. απλως επειδη δεν ειμαι καθολου ανεκτικος στη ζεστη, νομιζω οτι το καλοκαιρινο με πολυ καλα προστατευτικα ειναι οτι καλυτερο ακομη και για ταξιδια. συμφωνοι, δεν παρεχει την ιδια προστασια με κατι πιο ''βαρυ'' αλλα σε αυτη τη ζωη δε μπορεις να τα εχεις ολα. ασε που το καλοκαιρινο το φορας και στην πολυ η στα κοντινα. ενω αν δε το εχεις και κανει πολλη ζεστη υπαρχει το ενδεχομενο να μη φορεσεις τιποτα...
για τα βραδια η νωρις το πρωι, μπλουζακι μακρυ απο μεσα...

Acanthor
02/06/2008, 19:26
Πάντως, η αλήθεια είναι ότι και με καλοκαιρινό να είσαι μέσα στη ζέστη περνώντας ανάμεσα από τα αυτοκίνητα την ακούς κανονικά.
Οπότε μπουφανάκι κι ας την ακούσεις λίγο παραπάνω, εκτός από τις πτώσεις σε προστατεύει και από τα εγκάυματα του ήλιου.

Αυτό το θέμα της δουλειάς είναι σημαντικό φίλε Portishead, ευτυχώς δεν έχω τέτοια προβλήματα εγώ κι έτσι το φοράω κάθε μέρα.

theodosisv
08/06/2008, 23:05
τελικα πηρα το airjet της clover. εχει καλα προστατευτικα και μαλακο για την πλατη, δεν ειναι κορντουρα αλλα συνθετικο το υλικο του αλλα εχει 3 velcro στο μανικι και βοηθανε να μενουν τα προστατευτικα στη θεση τους. ζεστενομαι μονο σταματημενος στον ηλιο αλλα με 25-26 βαθμους δε μπορω να πω οτι κρυωνα. γυρισα μολις απο καπανδιτι με 19 βαθμους κι εβαλα απο μεσα το αντιανεμικο γυλεκο που φερει στην πλατη και ημουν μια χαρα, σε ταξιδι ισως κρυωνα ομως. επισης εχει velcro χαμηλα στην πλατη για να δενει με τη ζωνη και να μη σηκωνεται και φυσικα ρυμιση μεσης. χαλαλι τα 198 ευροπουλα:D :D

παραθετω φωτο και σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας:beer:


133027

Acanthor
08/06/2008, 23:18
Όμορφο! Με γειά! Θα το ευχαριστηθείς σίγουρα! Το είχα δοκιμάσει τότε, αλλά δε μου έκανε κανένα μέγεθος, όσο μου έκατσε το Air Tek! Το απόγευμα-βράδυ από 20-22 βαθμούς και κάτω το χρειάζεσαι το αντιανεμικό!
:beer:

theodosisv
08/06/2008, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Acanthor
Όμορφο! Με γειά! Θα το ευχαριστηθείς σίγουρα! Το είχα δοκιμάσει τότε, αλλά δε μου έκανε κανένα μέγεθος, όσο μου έκατσε το Air Tek! Το απόγευμα-βράδυ από 20-22 βαθμούς και κάτω το χρειάζεσαι το αντιανεμικό!
:beer:

ευχαριστω, ευχαριστω...
μαλλον εισαι πο ευσωμος απο μενα, ειμαι 1.90 και 82 κιλα. στο μανικι ειναι λιιιγο κοντο αλλα δε βαριεσαι... το πηρα σε L και ειναι μια χαρα.:winka:

ashton
11/06/2008, 00:36
Εγώ πήρα πρόσφατα το clover airtek 1780, αλλά με τις συνθήκες που επικρατούν τις τελευταίες μέρες δε μπορώ να έχω αποψη για τις θερμοκρασίες των 35+ αφού δεν έχουμε τώρα... Κοντά στους 20, όντως έχει δροσούλα και ψιλοκρυώνεις σε ανοικτούς δρόμους.


133128

theodosisv
11/06/2008, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Εγώ πήρα πρόσφατα το clover airtek 1780, αλλά με τις συνθήκες που επικρατούν τις τελευταίες μέρες δε μπορώ να έχω αποψη για τις θερμοκρασίες των 35+ αφού δεν έχουμε τώρα... Κοντά στους 20, όντως έχει δροσούλα και ψιλοκρυώνεις σε ανοικτούς δρόμους.

καλοταξιδο. εσυ θα αεριζεσαι περισσοτερο μια και εχει διχτυ και στο στηθος. αλλα παιζει ρολο και η μηχανη. με tdm το δικο μου εβαζε αερα αλλα με το vfr η ζελατινα κανει τοση δουλεια που ελαχιστα τον νιωθω να περναει μεσα...