PDA

View Full Version : Δείτε το όλοι και περιμένω να με βοηθήσετε



Monas
31/05/2008, 02:18
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω πάρει εδώ και ένα μήνα μια V-Strom 650DL, ήθελα να πάρω και ένα καλό κράνος και έτσι επέλεξα να πάρω της Shoei το Multitec Mat Black 450euro. Εκεί που πήγαινα σ’ένα δρόμο της θεσσαλονικής βρίσκς λάδια στο δρόμο μόλις είχαν χυθεί και πέρασα εγώ περίπου με 40 km, έχασα τον έλεγχο της μηχανής και έφυγα φέτα, σύρθηκα για κάνα 2μέτρα και χτύπησα το κρανος από το πίσω μέρος, το κεφάλι μου δεν έπαθαι τίποτα αλλά το κράνος έσπασε από πίσω γύρο στους τρεις πόντους. Χαλάλι τα λεφτα που έδωσα , αλλα αν πηγαινα με παραπάνω χιλιόμτρα τι θα γινόταν, μήπως είναι ελατωματικό. Περιμένω να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ!!

div400
31/05/2008, 07:23
καταρχήν περαστικά και αγύρηστα! χαιρομαι που εισαι καλά!

οταν λες ''εσπασε'' τι εννοείς ακριβώς? έχει ράγισμα? έφυγε κομματι ολοκληρο?

οτι και να ειναι, μαλλον συμφωνείς και εσυ οτι ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ καταρχήν!
μην ξεχνάς ότι τα κράνη ειναι ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ (δηλ. μιας πτωσης)....


:wave2: :beer:

arxaios
31/05/2008, 09:06
Βάλε φωτό ..........
Πάντως έτσι και αλλιώς το αλλάζεις μετά από πτώση και χτύπημα .........

Ταξιδευτής
31/05/2008, 09:35
+100

Bαλε αν μπορεις φωτο για να δουμε, αν και γνωμη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που σε προστατευσε και δεν επαθες τιποτα, τοτε μαλλον εκανε τη δουλεια του. :wave2:

Περαστικα και αγυριστα φιλαρακι! :wave2:

div400
31/05/2008, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Βάλε φωτό ..........
Πάντως έτσι και αλλιώς το αλλάζεις μετά από πτώση και χτύπημα .........




Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
+100

Bαλε αν μπορεις φωτο για να δουμε, αν και γνωμη μου ειναι οτι απο τη στιγμη που σε προστατευσε και δεν επαθες τιποτα, τοτε μαλλον εκανε τη δουλεια του. :wave2:

Περαστικα και αγυριστα φιλαρακι! :wave2:


ΣΩΣΤΟΙ ΑΜΦΟΤΕΡΟΙ!

αλλα το θέμα ειναι μαλλον ΠΟΣΗ ζημια έπαθε το κράνος με μια (κατα λεγόμενα) οχι και τόσο σφοδρή πτώση...και κατ'επέκταση κατα ποσο θα προστατευε σε μία πιό δυνατή....
(αν και δυσκολα μπορουμε να ''κρίνουμε'' μονο απο γραφομενα και χωρίς εξειδικευμένη γνωση......)

TROOPER
31/05/2008, 11:41
well said ολοι οι απο πανω!

:beer:

Monas
31/05/2008, 21:01
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω πάρει εδώ και ένα μήνα μια V-Strom 650DL, ήθελα να πάρω και ένα καλό κράνος και έτσι επέλεξα να πάρω της Shoei το Multitec Mat Black 450euro. Εκεί που πήγαινα σ’ένα δρόμο της θεσσαλονικής βρίσκς λάδια στο δρόμο μόλις είχαν χυθεί και πέρασα εγώ περίπου με 40 km, έχασα τον έλεγχο της μηχανής και έφυγα φέτα, σύρθηκα για κάνα 2μέτρα και χτύπησα το κρανος από το πίσω μέρος, το κεφάλι μου δεν έπαθαι τίποτα αλλά το κράνος έσπασε από πίσω γύρο στους τρεις πόντους. Χαλάλι τα λεφτα που έδωσα , αλλα αν πηγαινα με παραπάνω χιλιόμτρα τι θα γινόταν, μήπως είναι ελατωματικό. Περιμένω να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ!!


132517

Monas
31/05/2008, 21:04
..Καλησπέρα σε όλους.
Έχω πάρει εδώ και ένα μήνα μια V-Strom 650DL, ήθελα να πάρω και ένα καλό κράνος και έτσι επέλεξα να πάρω της Shoei το Multitec Mat Black 450euro. Εκεί που πήγαινα σ’ένα δρόμο της θεσσαλονικής βρίσκς λάδια στο δρόμο μόλις είχαν χυθεί και πέρασα εγώ περίπου με 40 km, έχασα τον έλεγχο της μηχανής και έφυγα φέτα, σύρθηκα για κάνα 2μέτρα και χτύπησα το κρανος από το πίσω μέρος, το κεφάλι μου δεν έπαθαι τίποτα αλλά το κράνος έσπασε από πίσω γύρο στους τρεις πόντους. Χαλάλι τα λεφτα που έδωσα , αλλα αν πηγαινα με παραπάνω χιλιόμτρα τι θα γινόταν, μήπως είναι ελατωματικό. Περιμένω να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ!!


132518

arxaios
31/05/2008, 21:35
Εκ πρώτης όψεως αν δεν το φόραγες δεν θα μας έγραφες τώρα ........ με βάση και τη θέση του χτυπήματος.
Το σπάσιμο που έχει δεν έχει να κάνει με το πόσα πήγαινες, αλλά μέ το ότι χτύπησε άσχημα κάτω. Είναι ΧΤΥΠΗΜΑ όχι ΓΔΑΡΣΙΜΟ ........... απ' όσο φαίνεται το κεφάλι σου θα την είχε βροντήξει γερά !!!
Μην ξεχνάς ότι μπορεί από καρέκλα να πέσεις και χτυπόντας το κεφάλι να είναι μοιραίο .......
Πάντως το κράνος είναι για πέταμα .........

Βάλε αν θες και μιά πιό μακρινή φωτό .....

byron
31/05/2008, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Πάντως το κράνος είναι για πέταμα .........
.

++++1

STOYBI
31/05/2008, 22:12
Δεν νομιζω οτι δικαιολογητε το ΣΠΑΣΙΜΟ με αυτα τα χιλμ...... ( Εξαιρω αν χτυπησε το κεφαλι σε ιδιαιτερα εχμυρο αντικειμενο....

Αν επεφτε με + 20 χιλμ δηλ με 60.... Ποιες οι περετερω συνεπειες για το κεφαλι του συγκεκριμενου αναβατη...??? :confused:

yannis24
31/05/2008, 22:43
το κρανος εκανε την δουλεια που επρεπε να κανει :

Σου εσωσε την ζωη και το κεφαλι σου !!

μην το ψαχνεις παραπερα.....ΠΕΤΑ το και παρε ενα καινουργιο...

το θεμα ΔΕΝ ειναι η ταχυτητα και το πως επεσες....


το θεμα ΕΙΝΑΙ οτι εισαι ζωντανος ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΡΑΓΕΣ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ σου....

Sapadak
01/06/2008, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
ΠΕΤΑ το και παρε ενα καινουργιο...



Θα προτεινα να το κρατησεις το κρανακι


Να το δειχνει σε κανα φιλο/γνωστο που δε φοραει κρανος


Αλλαγη κρανους επιβεβλημενη :beer:

Monas
01/06/2008, 01:16
twra ti marka lete na parw? na parw pali shoei?

Giorgos19
01/06/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Monas
twra ti marka lete na parw? na parw pali shoei?


Αν θες παλι shoei δοκιμασε το XR1000 στα ιδια λ7 το βρισκεις!

AVATOS
01/06/2008, 22:21
αν το χτυπημα μηδενισε την φορα που ειχε το κεφαλι σου τοτε φυσιολογικα εσπασε για να απορροφησει το χτυπημα.
τωρα,ποσα τα χιλιομετρα και το βαρος του κεφαλιου σου,η ορμη κλπ ...:sick:

...τα κρανοι κανουν γκελ για να μηδενισουν ομαλα οι δυναμεις που ασκουντε ή σπανε για να απορροφησουν την κρουση.

snow
02/06/2008, 23:59
pantos an einai elatomatiko to kranos??pos 8a to katalabeis??8a to kaneis crash test prin to agoraseis??!!!!to mono pou mporeis na kaneis einai na proseuxi8eis!!!!:lol:


pantos se esose file xalali ta eurakia!

kai dei3to se kanenan pou leei....<den forao kranos,alla pigeno siga siga ..>

:beer:

TOLISTOLAROS
11/06/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν νομιζω οτι δικαιολογητε το ΣΠΑΣΙΜΟ με αυτα τα χιλμ...... ( Εξαιρω αν χτυπησε το κεφαλι σε ιδιαιτερα εχμυρο αντικειμενο....

Αν επεφτε με + 20 χιλμ δηλ με 60.... Ποιες οι περετερω συνεπειες για το κεφαλι του συγκεκριμενου αναβατη...??? :confused:
Φυσικά και δικαιολογείται...το κέλυφος ΔΕΝ πρέπει να'ναι άθραυστο γιατί τότε όλη την κινιτική ενέργεια θα την απορροφήση το κεφάλι=NEKΡΟΣ.-

gixxerpap
11/06/2008, 22:37
ένα καλό κράνος, θεωρητικά είναι σχεδόν άθραυστο...(τουλάχιστον σε ατυχήματα σαν αυτό που περιγράφεται πιο πανω)

υποτίθεται ότι την απορόφηση της ενέργειας ένα καλό κράνος την επιτυγχάνει με τις πολλαπλες στρωσεις διαφορετικών υλικων (carbon-cevlar-fiber etc etc). Εννοείται ότι μεσω αυτων των στρώσεων η ενέργεια που δέχεται στο σημείο κρούσης, διαχέεται ομοιόμορφα σε όλο το κράνος και όχι στο κρανιο του αναβάτη

αυτός είναι και ο λόγος που μετά απο μια πτώση ένα κράνος χρειάζεται αντικατάσταση ακόμα και αν δεν έχει εμφανή σημάδια...εάν εσωτερικά έχει ''σπασει'' κάπου το πλεγμα που έχει, στην επομενη πτώση, υπάρχει πιθανότητα να μην καταφέρει να εκτονώσει σωστά την ενέργεια απο το σημείο κρούσης στο υπόλοιπο κρανος...

STOYBI
11/06/2008, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φυσικά και δικαιολογείται...το κέλυφος ΔΕΝ πρέπει να'ναι άθραυστο γιατί τότε όλη την κινιτική ενέργεια θα την απορροφήση το κεφάλι=NEKΡΟΣ.-


Δηλ ....

Το κελυφος στο συγκεκριμενο κρανος.....

Θα εσπαγε στον ιδιο βαθμο ειτε με 40 ειτε με 100....??????

Και αν οχι.....

Τοτε μιλαμε για ποιο σοβαρες συνεπειες η οχι..??? :confused:

TOLISTOLAROS
11/06/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δηλ ....

Το κελυφος στο συγκεκριμενο κρανος.....

Θα εσπαγε στον ιδιο βαθμο ειτε με 40 ειτε με 100....??????

Και αν οχι.....

Τοτε μιλαμε για ποιο σοβαρες συνεπειες η οχι..??? :confused:
Εννοείται στα 100 θα'σπαγε περισσότερο.
Kανένα κράνος δε σε προστατεύει απόλυτα από στουκες με πολλά χλμ.Μην κοιτάς τί γίνεται στα motogp,εκεί έχεις περιβάλλον πίστας(όχι κωλονάκια,πεζοδρόμια κτλ) και συνήθως γλιστρίματα,όπου η ενέργεια απορροφάται πιο ομαλά.Αν το εξωτερικό κέλυφος ήταν πχ σιδερένιο(δηλ κράνη στρατού) ο αναβάτης πέθανε.Γιατί;Επειδή λόγω ακαμψίας η ενέργεια πάει σε :αυχένα,εγκεφαλονωτιαίο υγρό,εγκέφαλο.Μπορεί δηλ εξωτερικά να 'ναι άθιχτο και να λες"πωπω ρε συ κρανάρα,δεν έπαθε τίποτα" αλλά αυτός που το φορούσε θα'ναι -στην καλύτερη- σε κώμα.Είναι ακριβώς ο νόμος της Φυσιικής που λαμβάνουν υπ'όψη στα crash test αμαξιών: το άκαμπτο αμάξωμα δε θα τσαλακωθεί αλλά θα σε σκοτώσει ή θα σε σακατέψει,το εύκαμπτο θα πληρώσει τα σπασμένα και τη γλίτωσες...Ούτως ή άλλως σε πολύ γερό τράκο την έκατσες...

akamarinos
12/06/2008, 00:47
μια χαρα την εκανε την δουλεια του το shoei
τωρα αμα πηγαινες με περισσοτερα ισως να ανοιγε περισσοτερο
σαν το δικο μου
στην τελικη αμα το καλοσκεφτεις και τα δυο κρανοι το ιδιο πραγμα εκαναν
αφησαν το κεφαλι μας αθικτο

το κατά ποσο καταστραφηκε το κρανος δεν σε ενδιαφερει
Αυτό που σε ενδιαφερει είναι το κατά ποσο δεν καταστραφηκε το κεφαλι σου

edit

η photo είναι από σύγκρουση με κράσπεδο


133340

gixxerpap
12/06/2008, 10:58
τι λέτε ρε? τέτοιο άνοιγμα στο κράνος χωρίς να ερθει σε επαφη με τιποτα αλλο παρα μονο με την ασφαλτο, και το θεωρείτε φυσιολογικό?

δλδ αν κάποιος πέσει με πολλά, και φέρει τουμπες για κάμποσα μετρα, τη 2η-3η φορα που θα χτυπησει το κρανος κατω, τι θα γίνει με το κεφάλι του?

Tigas
12/06/2008, 11:13
Το κράνος αυτό είναι Nolan με κόστος 150 ευρώ.
Με αυτό έχω ρίξει κεφαλιά στην άσφαλτο με 140Km+ όταν γύρναγα απο επίδαυρο μαζί με τον pap, ράγισμα πουθενά, το κεφάλι μου μια χαρά και σερνόμουν για καμια 30m+


133353

CHRISTINE
12/06/2008, 11:46
Καλημέρα σας....

Να θυμήσω ότι πέφτωντας με 40-50χλμ είναι σαν να πέφτεις από τον τρίτο όροφο.


Όσοι λοιπόν αμφιβάλλουν για το αν έπρεπε να σπάσει το κράνος ή όχι ας αμολίσουν το κράνος τους από τον 3ο βάζωντας βέβαια και μια σακούλα άμμο μέσα αντίστοιχου βάρους με το κεφάλι τους....

Επίσης όταν ένα κράνος συρθεί νομίζω ότι δεν θα έχει την ίδια φθορά με ένα που θα κάνει μπαμ! Εξάλλου δεν άνοιξε στην μέση. Από ότι βλέπω έσπασε στο σημέιο κρούσης.

Τέλος κανείς μας δεν ξέρει πως ακριβώς έπεσε ο άνθρωπος και ποια ήταν τα πραγματικά χλμ.

gixxerpap
12/06/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
Καλημέρα σας....

Να θυμήσω ότι πέφτωντας με 40-50χλμ είναι σαν να πέφτεις από τον τρίτο όροφο.




αυτό και αν ήταν άκυρο τώρα ..... ρε παιδια, πραγματικά σκεφτείτε λίγο παραπάνω ρε γμτ ...

TOLISTOLAROS
12/06/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
Καλημέρα σας....

Να θυμήσω ότι πέφτωντας με 40-50χλμ είναι σαν να πέφτεις από τον τρίτο όροφο.


Όσοι λοιπόν αμφιβάλλουν για το αν έπρεπε να σπάσει το κράνος ή όχι ας αμολίσουν το κράνος τους από τον 3ο βάζωντας βέβαια και μια σακούλα άμμο μέσα αντίστοιχου βάρους με το κεφάλι τους....

Επίσης όταν ένα κράνος συρθεί νομίζω ότι δεν θα έχει την ίδια φθορά με ένα που θα κάνει μπαμ! Εξάλλου δεν άνοιξε στην μέση. Από ότι βλέπω έσπασε στο σημέιο κρούσης.

Τέλος κανείς μας δεν ξέρει πως ακριβώς έπεσε ο άνθρωπος και ποια ήταν τα πραγματικά χλμ.
:a18: Ούτως ή άλλως πολλές φορές όταν κάποιος γλιτώνει λέει και υπερβολές(κοινώς φούσκες...)
Δεν μπορεί κανείς να βγάλει συμπέρασμα κοιτώντας τη φθορά του κράνους απλά επειδή δεν γίνεται να επαναλάβει-προσομοιώσει το ατύχημα,καταλάβετέ το όσοι λέτε"δεν είναι νορμάλ φθορά,δε δικαιολογείται κτλ".
Κρίνουμε πάντα εκ του αποτελέσματος:έζησε το παιδί;Το κράνος τα κατάφερε ΤΕΛΟΣ,δε μπα να'χει γίνει κολυμπηθρόξυλο.Καλό κράνος είναι αυτό που απορροφά όσο γίνεται μεγαλύτερη κινητική ενέργεια,ΟΧΙ αυτό που φαίνεται τζιτζι εξωτερικά...

CHRISTINE
12/06/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αυτό και αν ήταν άκυρο τώρα ..... ρε παιδια, πραγματικά σκεφτείτε λίγο παραπάνω ρε γμτ ...



Επειδή εγώ δεν κάνω έρευνες αλλά το έχω διαβάσει από ανθρώπους που κάνουν και είναι η δουλειά τους να το ξέρουν θέλεις να μου πεις το δικό σου επιχείρημα για αυτό και πως ξέρεις ότι είναι άκυρο.... γιατί αν όντως είναι άκυρο να το ξέρω για να μην το αναπαράγω κιόλας.

TOLISTOLAROS
12/06/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αυτό και αν ήταν άκυρο τώρα ..... ρε παιδια, πραγματικά σκεφτείτε λίγο παραπάνω ρε γμτ ...
Καλά τα λέει:
40km/h=11,11m/sec
O τρίτος όροφος έχει ύψος περίπου 9,5m.Kai επειδή g=10m/sec^2 αν σκάσεις απ'τον 3ο
Uκρούσης περίπου 9μm/sec,δηλ ΛΙΓΟΤΕΡΟ από 40 km/h
Μην κοιτάς που συνήθως σερνόμαστε πέφτοντας...για ρώτα όσοι έχουν στουκάρει σε ανοιχτή πόρτα ταρίφα με 40km/h τη στιγμή της στούκας...αν είναι σε θέση να σου πει...

Tpap
12/06/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
Επειδή εγώ δεν κάνω έρευνες αλλά το έχω διαβάσει από ανθρώπους που κάνουν και είναι η δουλειά τους να το ξέρουν θέλεις να μου πεις το δικό σου επιχείρημα για αυτό και πως ξέρεις ότι είναι άκυρο.... γιατί αν όντως είναι άκυρο να το ξέρω για να μην το αναπαράγω κιόλας.

έχει ξανασυζητηθεί εκτενώς και αλλού..

ωστόσο αγαπητή μου, η παρομοίωση που ανέφερες αφορά σε κτύπημα επί ακίνητου εμποδιου με αναπόφευκτο απότέλεσμα τις μέγιστες τιμές επιβράδυνσης.
Όταν ένα σώμα πέφτει στην άσφαλτο με κάποια ταχύτητα το μοντέλο αλλάζει άρδην.

Όσο για το κράνος έχω να πώ ότι ο ίδιος άνθρωπος, μετο ίδιο κράνος, με τα ίδια χλμ/ώρα, μετην ίδια μηχανή, στο ίδιο σημείο και 20 φορές να πέσει, στο κράνος θα βρείς 20 διαφορετικού τύπου ζημιές...

CHRISTINE
12/06/2008, 12:36
οκ then... άκυρο τότε το παράδειγμα...


Κρατάμε μόνο το συμπέρασμα ότι δεν ξέρουμε αν έπρεπε να σπάσει το κράνος ή όχι.

road spirit
12/06/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αυτό και αν ήταν άκυρο τώρα ..... ρε παιδια, πραγματικά σκεφτείτε λίγο παραπάνω ρε γμτ ... γιώργο, έτσι είναι (και με τη συνθήκη που παρατηρεί ο Tpap)

gixxerpap
12/06/2008, 13:00
ρε παιδια ημαρτον.....νομιζω οτι οπως το ειπε ο φιλτατος Tpap είναι πολυ κατανοητο!

το παραδειγμα με τον τριτο οροφο ισχυει οταν μιλαμε για κρουση σε σταθερο εμποδιο και μαλιστα οχι οτι εμποδιο να ΄ναι, αλλα σε τοιχο!!!

να πηγαινω δλδ με 50 χλμ/ωρα και να σκασω κάθετα πανω σε τοιχο!

τι σχεση εχει τωρα αυτο με το ατυχημα που περιεγραψε το παληκαρι πιο πανω?
μη τρελαθουμε κιολας ....πολλοι απο δω μεσα εχουν πεσει με τα χιλιομετρα αυτα στο δρομο....
πόσοι απο αυτους θα ζουσαν, αν έπεφταν απο τον 3ο όροφο?

Tpap
12/06/2008, 13:08
και αφού μιλάμε για ορόφους...γιατί άραγε να έζησε ο εκλεκτός πολιτικός Ζαχόπουλος που ''πετάχθηκε για λίγο κάτω'' από τον 5ο?

μήπως επειδή ανέκοψε --με σωτήριο τελικά τρόπο-- ο θάμνος την πρόσκρουση του στις πλάκες?

Ότι ακριβώς κάνουν και τα αφρώδη υλικά εντός του περιβλήματος του κράνους.

akamarinos
12/06/2008, 13:33
Σημείωση : η photo που επισύναψα προηγούμενος, είναι από σύγκρουση με κράσπεδο

STOYBI
12/06/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Εννοείται στα 100 θα'σπαγε περισσότερο.
Kανένα κράνος δε σε προστατεύει απόλυτα από στουκες με πολλά χλμ.Μην κοιτάς τί γίνεται στα motogp,εκεί έχεις περιβάλλον πίστας(όχι κωλονάκια,πεζοδρόμια κτλ) και συνήθως γλιστρίματα,όπου η ενέργεια απορροφάται πιο ομαλά.Αν το εξωτερικό κέλυφος ήταν πχ σιδερένιο(δηλ κράνη στρατού) ο αναβάτης πέθανε.Γιατί;Επειδή λόγω ακαμψίας η ενέργεια πάει σε :αυχένα,εγκεφαλονωτιαίο υγρό,εγκέφαλο.Μπορεί δηλ εξωτερικά να 'ναι άθιχτο και να λες"πωπω ρε συ κρανάρα,δεν έπαθε τίποτα" αλλά αυτός που το φορούσε θα'ναι -στην καλύτερη- σε κώμα.Είναι ακριβώς ο νόμος της Φυσιικής που λαμβάνουν υπ'όψη στα crash test αμαξιών: το άκαμπτο αμάξωμα δε θα τσαλακωθεί αλλά θα σε σκοτώσει ή θα σε σακατέψει,το εύκαμπτο θα πληρώσει τα σπασμένα και τη γλίτωσες...Ούτως ή άλλως σε πολύ γερό τράκο την έκατσες...

Η παρακατω φωτο δειχνει πως εγινε το κρανος μου μετα απο πτωση με 80-90 χιλμ και προσκρουση σχεδον πρωτα με το κεφαλι ...

Να πω οτι αμεσως μετα την πτωση εμεινα αναισθητος στα περιπου 10-15 λεπτα και ξυπνησα με ολικη αμνησια η οποια κρατησε 8-10 ωρες ( τα λεω για ληφθει υποψιν το μεγεθος του βροντου..)

Παρολα αυτα το κρανος δεν ειχε ιχνη σπασιματος .....

Θελω να πιστευω οτι την δουλεια την κανει το αφρωδες υλικο και οτι τα καλα κρανη σου δινουν μια δευτερη ευκαιρεια ( τουλαχιστον απο την χαμηλη ταχυτητα των 40-50 χιλμ.)


TOLISTOLAROS αστοχο το παραδειγμα με τα αυτοκινητα.....

Καμμια σχεση με τα κρανη ( οπου το κεφαλι σου ειναι μολις 2 cm απο την εξωτερικη πλευρα του κρανους ....)

( ασε που τα επιμαχα σημεια περιμετρικα των επιβατων στα αυτοκινητα ειναι ακαμπτα...)

:wave2:


133359

byron
12/06/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
και αφού μιλάμε για ορόφους...γιατί άραγε να έζησε ο εκλεκτός πολιτικός Ζαχόπουλος που ''πετάχθηκε για λίγο κάτω'' από τον 5ο?

μήπως επειδή ανέκοψε --με σωτήριο τελικά τρόπο-- ο θάμνος την πρόσκρουση του στις πλάκες?

Ότι ακριβώς κάνουν και τα αφρώδη υλικά εντός του περιβλήματος του κράνους.

Κοντά είσαι...
Μόνο που το αφρώδες περίβλημα το είχε εντός του (σύμφωνα με όσα έλεγαν γιατροί off the record)

KaTaNaS
12/06/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
να πηγαινω δλδ με 50 χλμ/ωρα και να σκασω κάθετα πανω σε τοιχο!


110 :sad:

psaxioti
12/06/2008, 15:37
Η κάθετη συνιστώσα της ταχύτητας με την οποία θα βρει το κράνος σε μια πτώση είναι αυτή μιας ελεύθερης πτώσης από τα 1.5 με 2 μέτρα, από εκεί δηλαδή που βρισκόταν (προφανώς ανάλογα με τον τρόπο που θα πέσεις αυτό δεν είναι ακριβές, αλλά χοντρικά πιστεύω ότι μπορούμε να το δεχτούμε). Η οριζόντια συνιστώσα είναι αυτή με την οποία πήγαινε η μηχανή, η οποία όμως δεν επηρεάζει πολύ την πρόσκρουση του κράνους.

Άρα, με όσα και να πηγαίνεις η κρούση του κράνους στην άσφαλτο δεν αλλάζει και πολύ, οπότε δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις υποθέσεις για το τί θα γινόταν αν πήγαινες με περισσότερα χιλιόμετρα, τα πάντα εξαρτώνται από το τρόπο που θα πέσεις.

Δεν σας φαίνεται περίεργο ότι τα κράνη για να περάσουν τις προδιαγραφές ECE και SNELL δοκιμάζονται σε ελεύθερες πτώσεις από 3 περίπου μέτρα, τα οποία αντιστοιχούν σε ταχύτητα μόλις 28km/h.

Julius
12/06/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Monas
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω πάρει εδώ και ένα μήνα μια V-Strom 650DL, ήθελα να πάρω και ένα καλό κράνος και έτσι επέλεξα να πάρω της Shoei το Multitec Mat Black 450euro. Εκεί που πήγαινα σ’ένα δρόμο της θεσσαλονικής βρίσκς λάδια στο δρόμο μόλις είχαν χυθεί και πέρασα εγώ περίπου με 40 km, έχασα τον έλεγχο της μηχανής και έφυγα φέτα, σύρθηκα για κάνα 2μέτρα και χτύπησα το κρανος από το πίσω μέρος, το κεφάλι μου δεν έπαθαι τίποτα αλλά το κράνος έσπασε από πίσω γύρο στους τρεις πόντους. Χαλάλι τα λεφτα που έδωσα , αλλα αν πηγαινα με παραπάνω χιλιόμτρα τι θα γινόταν, μήπως είναι ελατωματικό. Περιμένω να με βοηθήσετε.
Ευχαριστώ!!

diavazontas ta parapano tha meino sto sxolio toy filtatoy Trap "Όσο για το κράνος έχω να πώ ότι ο ίδιος άνθρωπος, μετο ίδιο κράνος, με τα ίδια χλμ/ώρα, μετην ίδια μηχανή, στο ίδιο σημείο και 20 φορές να πέσει, στο κράνος θα βρείς 20 διαφορετικού τύπου ζημιές..."

opote isos h dikisou gonia proskrousis klp klp klp na to dikaiologoun to spasimo, KANEIS den mporei na sou pei oti auto pou fenete sthn foto einai dikaiologimeno h' oxi.-


Pantos to thema einai oti pliroses 450 euro kai esoses thn zoh sou (vlepontas thn foto toy kranou sou) opote steile ena eyxaristirio sthn shoei kai antikatestise to spasmeno kranos me ena kenourgio


kala xiliometra

KaTaNaS
12/06/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
Pantos to thema einai oti pliroses 450 euro kai esoses thn zoh sou (vlepontas thn foto toy kranou sou) opote steile ena eyxaristirio sthn shoei kai antikatestise to spasmeno kranos me ena kenourgio


+1

TOLISTOLAROS
12/06/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Η παρακατω φωτο δειχνει πως εγινε το κρανος μου μετα απο πτωση με 80-90 χιλμ και προσκρουση σχεδον πρωτα με το κεφαλι ...

Να πω οτι αμεσως μετα την πτωση εμεινα αναισθητος στα περιπου 10-15 λεπτα και ξυπνησα με ολικη αμνησια η οποια κρατησε 8-10 ωρες ( τα λεω για ληφθει υποψιν το μεγεθος του βροντου..)

Παρολα αυτα το κρανος δεν ειχε ιχνη σπασιματος .....

Θελω να πιστευω οτι την δουλεια την κανει το αφρωδες υλικο και οτι τα καλα κρανη σου δινουν μια δευτερη ευκαιρεια ( τουλαχιστον απο την χαμηλη ταχυτητα των 40-50 χιλμ.)


TOLISTOLAROS αστοχο το παραδειγμα με τα αυτοκινητα.....

Καμμια σχεση με τα κρανη ( οπου το κεφαλι σου ειναι μολις 2 cm απο την εξωτερικη πλευρα του κρανους ....)

( ασε που τα επιμαχα σημεια περιμετρικα των επιβατων στα αυτοκινητα ειναι ακαμπτα...)

:wave2:
Πάμε πάλι...
1)Όταν χτυπούσε το κεφάλι σου είδες κοντέρ;Μιλάω ακριβώς τη στιγμή της πρόσκρουσης;Δε νομίζω...
2)Η φωτό δείχνει γδάρσιμο,όχι πτώση σε σταθερό εμπόδιο,αν χτυπούσες σε σταθερό εμπόδιο θα σουν μακαρίτης,το ξαναλέμε άλλο να σέρνεσαι άλλο να στουκάρεις και να μείνεις στο σημείο πρόσκρουσης(μακριά από μας...)
3)Στα αμάξια άκαμπτα είναι μόνο τα σημεία που αν υποχωρήσουν θα πεθάνεις ούτως ή άλλως από εισχώρηση λαμαρίνας στην καμπίνα

Φίλε οι νόμοι της κινηματικής ισχύουν για κάθε περιγραφή κρούσης,είτε μας αρέσει είτε όχι.Μαλακό υλικό=απορρόφηση,σκληρό υλικό =την πληρώνει το εσωτερικό...Φυσική Λυκείου είναι...Απ'τη στιγμή που υπάρχουν μετρήσεις εργαστηριακές και επιστημονική μελέτη τό τί ακούγεται από μύθους καφετέριας δε μετράει:)

snow
12/06/2008, 18:14
re paidia min treleneste....i ptosi itan gia na spasei to kranos kai etsi egine....

to palikari einai kala kai ola einai kala.
to problima gia mena einai oti ,den mporoume na kanoume crash test se kanena kranos,kai genika ,me kanena tropo den mporoume na doume an einai a3iopisto....giauto empisteumaste tous pio gnostous:winka:


i kano kana la8os??:look: :wave2:

ARISPEED1
12/06/2008, 21:24
και καμμιά λαμπάδα πρέπει να ανάβουμε κάπου κάπου..........

KaTaNaS
12/06/2008, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
και καμμιά λαμπάδα πρέπει να ανάβουμε κάπου κάπου..........


etsi etsi... γιατι σε λιγο θα τα βαζουμε και με τα χρωματα που χαρασονται...

μην χανουμε την αντικειμενικοτητα και την επαφη με την πραγματικοτητα!

byron
12/06/2008, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
etsi etsi... γιατι σε λιγο θα τα βαζουμε και με τα χρωματα που χαρασονται...

μην χανουμε την αντικειμενικοτητα και την επαφη με την πραγματικοτητα!

+990

Και σε μένα μια γρατζουνιά έπαθε....:D


133379

bentouza
12/06/2008, 22:40
:eyepop:
ολα καλα;;

STOYBI
12/06/2008, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Πάμε πάλι...
1)Όταν χτυπούσε το κεφάλι σου είδες κοντέρ;Μιλάω ακριβώς τη στιγμή της πρόσκρουσης;Δε νομίζω...
2)Η φωτό δείχνει γδάρσιμο,όχι πτώση σε σταθερό εμπόδιο,αν χτυπούσες σε σταθερό εμπόδιο θα σουν μακαρίτης,το ξαναλέμε άλλο να σέρνεσαι άλλο να στουκάρεις και να μείνεις στο σημείο πρόσκρουσης(μακριά από μας...)
3)Στα αμάξια άκαμπτα είναι μόνο τα σημεία που αν υποχωρήσουν θα πεθάνεις ούτως ή άλλως από εισχώρηση λαμαρίνας στην καμπίνα

Φίλε οι νόμοι της κινηματικής ισχύουν για κάθε περιγραφή κρούσης,είτε μας αρέσει είτε όχι.Μαλακό υλικό=απορρόφηση,σκληρό υλικό =την πληρώνει το εσωτερικό...Φυσική Λυκείου είναι...Απ'τη στιγμή που υπάρχουν μετρήσεις εργαστηριακές και επιστημονική μελέτη τό τί ακούγεται από μύθους καφετέριας δε μετράει:)

Παμε παλι λοιπον.......

Ξαναδιαβασε το θεμα του ποστ γιατι καπου το χανεις............

Ξαναδιαβασε και τις δικες μου απαντησεις ( γιατι καπου τις εχει χασει και αυτες..)

1) Δεν μιλαει η συγκεκριμενη αναβατης ( δημιουργος του ποστ) για προσκρουση σε σταθερο αντικειμενο αντιθετα λεει οτι.... προυγηθηκε σουρσιμο ( ΑΡΑ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ πανε και τα 40 κμ... Παμε πιο κατω.....)

2) Λεω οτι μου φερθηκε παραξενο να σπασει το κρανος με μολις 40 χιλμ ( μην εχοντας χτυπησει ομως σε αιχμηρο αντικειμενο- εμποδιο......)

(Και τελος παντων ποσοι απο εδω μεσα που εχουν πεσει με σαραντα χιλμ τους εχει σπασει το κρανος τους.......)

Τωρα απο την απλη πτωση των σαραντα χιλμ εχουμε βρεθει στα crash test αμαξιών και στα εννουμενα μαθηματα φυσικης για το τι θα παθουμε .....Οχι γιατι πεσαμε αλλα ... Για το τι παθουμε οταν εμβολιζουμε "σκετα " ενα σταθερο αντικειμενο με το κεφαλι ( Καμμια σχεση με το θεμα του δημιουργου του ποστ..)

Η γνωμη μου μου σχετικα με τα σπασμενα η οχι κρανη σε σκετους εμβολισμους με το κεφαλι ειναι ....

Οτι και να αντεξει το κεφαλι ...

Δεν θα αντεξει ο αυχενας......

Για να τελειωνουμε.......

Σωστο αυτο που λες αλλα..... ως προς το ενα και μονο χτυπημα του κρανους στο εδαφος ( και αυτο με προυποθεσεις....)

Αν υπαρχουν επαναλαμβανομενα χτυπηματα τοτε γυριζει μπουμερανκ......

Σπασμενα η Ασπαστα κρανη σημασια εχει να βγαινουμε σωοι και υγιεις .......

:rolleyes:

Υγ.. Οσο αφορα την πτωση μου.....

1) Μου το ειπε αλλος....

2) Κατσε ορθιος πανω στο μηχανακι σου και μετα κανε μια βουτια μπροστα απο το τιμονι και σκασε με το κεφαλι σου μπροστα απο τον τροχο σου......

Μετα .... Θα ερθει και το σουρσιμο......

3) Για τα 2 μολις cm του εξωτερικο μερος του κρανους απο το κεφαλι σου ομως δεν ειπες τιποτα..

STOYBI
12/06/2008, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+990

Και σε μένα μια γρατζουνιά έπαθε....:D

Τελικα μονο απο τις φωτο.......

Κατι μου λεει οτι αυτο το θρεντακι εχει να πει πολλα.... :winka:

:beer: :beer:

:wave2:

dirtbird
12/06/2008, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Η παρακατω φωτο δειχνει πως εγινε το κρανος μου μετα απο πτωση με 80-90 χιλμ και προσκρουση σχεδον πρωτα με το κεφαλι ...


:wave2:

Κόψε κάτι..... :winka: :mad: έως πολύ.....

Και επειδή εγώ είμαι ο μόνος που είδε την πτώση σου να διευκρινίσω ότι η ΓΩΝΙΑ πρόσκρουσης ήταν πολύ μεγάλη και οι οόποιο κίνδυνοι σοβαρού τραυματισμού που διέτρεξες είχαν να κάνουν με το ανώμαλο του εδάφους και συγκεκριμένα την παρουσία -λίγων- μικρών φυτευτών πετρών σε αρκετά πατημένο χωματόδρομο.
-----------------------------------------

Σε γενικές γραμμές το κράνος καλά έκανε και έσπασε, αν δεν γινόταν αυτό θα είχε μεταφερθεί μεγαλύτερη δύναμη στο κεφάλι του φίλου. Επίσης τα επιχειρήματα του στυλ 'αν χτυπήσει 2 ή 3 φορές κατά την πτώση' δεν στέκουν για την πλειονότητα των περιπτώσεων γιατί :
α) τις περισσότερες φορές, μία θα είναι η καλή 'κουτουλιά' που θα δώσεις
β) είναι επίσης απίθανο να χτυπήσεις σε μία πτώση στο ίδιο σημείο 2 φορές
και γ) να μην ξεχνάμε ότι ακόμα και σε απλή πτώση συστήνουμε την αλλαγή του κράνους γιατί πιθανόν να έχει υποστεί μη ορατή βλάβη η δομή του.

Προσέξτε ότι ΔΕΝ είμαι απόλυτος σε κανένα από τα επιχειρήματα μου ....
Πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση πως κάποιοι έχουν καταφέρει και έχουν μοντελοποιήσει τους μηχανισμούς πρόσκρουσης έτσι ώστε να ξέρουν ακριβώς ποιά είναι αποδεκτή συμπεριφορά και ποιά όχι.....

Το μόνο -κατά τα φαινόμενα- σίγουρο είναι ότι ο φίλος δεν έπαθε τίποτα.....

:)

byron
12/06/2008, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
:eyepop:
ολα καλα;;

Όλα καλά. Δεν είναι κάτι καινούργιο ευτυχώς. Αφορά παλιά πτώση.

Tpap
12/06/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
να διευκρινίσω ότι η ΓΩΝΙΑ πρόσκρουσης ήταν πολύ μεγάλη...

μάλλον, φίλε, εννοείς πολύ μικρή...όσο μεγαλώνει πλησιάζει την κάθετο (90 μοιρες) που είναι ίσως και το χειρότερο σενάριο πτώσης...


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση πως κάποιοι έχουν καταφέρει και έχουν μοντελοποιήσει τους μηχανισμούς πρόσκρουσης έτσι ώστε να ξέρουν ακριβώς ποιά είναι αποδεκτή συμπεριφορά και ποιά όχι.....:)

ακριβώς...το θέμα δεν χωρά σε κάνένα σταθερό πλαίσιο εξ'αιτίας του πλήθους των μεταβλητών...γι'αυτό και οι ''τυποποιημένες μετρήσεις'' από τα εργοστάσια.

και κάτι ακόμη: όσο πιο πολύ παραμορφωθεί ο προστατευτικός εξοπλισμός -ότι κι αν είναι αυτό- τόσο το καλλίτερο. Αυτό σημαίνει ότι η κινητική ενέργεια ΔΕΝ απορροφήθηκε από ζωτικά όργανα.

dirtbird
13/06/2008, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Κόψε κάτι..... :winka: :mad: έως πολύ.....

:)

Επειδή το σχόλια που έκανα σχετικά με το ατύχημα του Stoubi πιθανόν να προσβάλλουν την αξιοπιστία του, ξεκαθαρίζω ότι η μόνη πηγή που είχε ο ίδιος σχετικά με το τι έγινε ήμουν εγώ αφού εκείνος δεν θυμόταν τίποτα μετά το περιστατικό.

Συνεπώς για τα σημεία που επισημαίνω ως λάθος στην περιγραφή του, θεωρείστε μοναδικό υπεύθυνο εμένα.:o :o

dirtbird
13/06/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
μάλλον, φίλε, εννοείς πολύ μικρή...όσο μεγαλώνει πλησιάζει την κάθετο (90 μοιρες) που είναι ίσως και το χειρότερο σενάριο πτώσης...


Εννοώ μεγαλύτερη των 90 μοιρών - αμβλεία.

Tpap
13/06/2008, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εννοώ μεγαλύτερη των 90 μοιρών - αμβλεία.

α, από εκεί το κοίταγες?

καλώς...:beer:

TOLISTOLAROS
13/06/2008, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI

2) Κατσε ορθιος πανω στο μηχανακι σου και μετα κανε μια βουτια μπροστα απο το τιμονι και σκασε με το κεφαλι σου μπροστα απο τον τροχο σου......

Μετα .... Θα ερθει και το σουρσιμο......

3) Για τα 2 μολις cm του εξωτερικο μερος του κρανους απο το κεφαλι σου ομως δεν ειπες τιποτα..

2)Σιγά μη το κάνω!!:D :D :D
3)To κέλυφος δεν είναι 2cm αλλά πολύ λιγότερο,τα αφρώδη υλικά όμως είναι περισσότερο

TOLISTOLAROS
13/06/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και επειδή εγώ είμαι ο μόνος που είδε την πτώση σου να διευκρινίσω ότι η ΓΩΝΙΑ πρόσκρουσης ήταν πολύ μεγάλη και οι οόποιο κίνδυνοι σοβαρού τραυματισμού που διέτρεξες είχαν να κάνουν με το ανώμαλο του εδάφους και συγκεκριμένα την παρουσία -λίγων- μικρών φυτευτών πετρών σε αρκετά πατημένο χωματόδρομο.


Αν είναι σε χωματόδρομο αλλάζει το θέμα,η στούκα στην άσφαλτο είναι χειρότερη.Εκτός κι αν κάποια μυτερή,μα πολύ μυτερή φυτευτή πέτρα που προεξέχει σε τρυπήσει σουβλάκι...


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε γενικές γραμμές το κράνος καλά έκανε και έσπασε, αν δεν γινόταν αυτό θα είχε μεταφερθεί μεγαλύτερη δύναμη στο κεφάλι του φίλου. Επίσης τα επιχειρήματα του στυλ 'αν χτυπήσει 2 ή 3 φορές κατά την πτώση' δεν στέκουν για την πλειονότητα των περιπτώσεων γιατί :
α) τις περισσότερες φορές, μία θα είναι η καλή 'κουτουλιά' που θα δώσεις
β) είναι επίσης απίθανο να χτυπήσεις σε μία πτώση στο ίδιο σημείο 2 φορές
και γ) να μην ξεχνάμε ότι ακόμα και σε απλή πτώση συστήνουμε την αλλαγή του κράνους γιατί πιθανόν να έχει υποστεί μη ορατή βλάβη η δομή του.
α)Συνήθως ναι,εκτός και αν πέσεις φέτα με πολλά τότε μπορεί να κοπανάει συνεχώς το κεφάλι
β)Σωστόοοος
γ)Σωστόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςςς!!!!:)