PDA

View Full Version : TDM 850 Ta fwta sas please !!



The_Scientist
31/05/2008, 09:46
Kalimera se olo to forum !!! Sas exigw tin katastasi mou kai zitw ti voitheia sas se 3-4 thematakia..



Den eixa pote moto ( i monadiki mou odigiki empeiria einai me papi 125 sta foititika mou xronia) kai twra pou exw tin oikonimiki dynatotita skeftomai poly sovara na agorasw ena metaxeirismeno TDM 850 montelo '01 - '02. To mhxanaki apo tote pou prwtokykloforise to erwteytika kai akoma kai twra pou exoun perasei kapoia xronia to thewrw sxediastika panemorfo.


H xrhsh pou thelw na kanw einai :

i) kathimerines diadromes stin athina ( paw apo ethniki sti douleia kai trww trello piximo me to aytokinito)
ii) kai peripou 10 - 12 taxidakia to xrono 100 - 300 km peripou.


Tha ithela loipon ta fwta sas oson afora ta exeis themata :

1) To mhxanaki to thelw gia cool odigisi kai fun diadromes, kai oxi na to skisw sta oria tou. Pisteyete oti yparxei kati stin odiki tou symperifora pou tha provlimatize ena neo odigo ?


2) Axiopistia. Tha ginw kollitos me ta mastoria sto synergeio ? Ti provlimata exei bgalei ?

3) Katanalwsi kai exoda syntirisis. To aytokinito mou stin kinisi kaiei ~ 10lt/100 km. Me to TDM poso na ypologizw ? Mporei kapoios na kanei mia xontriki ektimisi gia to etisio kostos syntirisis (service kai fysiologikes fthores pou tha prokypsoun)


Opoiadipote alli pliroforia einai eyprosdekti, giati dystyxws oloi oi gnwstoi kai filoi odigoun aytokinito kai oxi moto kai dyskoleyomai poly na sygkentrwsw kapoies aparaitites plirofories prokeimenou na parw ti swsti apofasi.


Sas eyxaristw ek twn proterwn !!

kachius
31/05/2008, 10:49
Ψήθηκες τελικά,ε;:lol:

Λοιπόν, είναι φανταστικό μηχανάκι, αλλά για αρχάριο έχει αρκετό γκάζι.
Γενικά, πιάνει τα 120-140 τόσο εύκολα, γρήγορα και άνετα που νομίζεις
ότι πας με 70-80. Ακόμα χειρότερα, είναι εξίσου σταθερό και πάει σχετικά
γρήγορα και στα 180, που είναι πάρα πολλά για οποιοδήποτε σημείο της πόλης
τουλάχιστον, άσε που ειδικά το tdm θέλει αλεξίπτωτο για να σταματήσει από τα 180!

Αυτά όσον αφορά τη δύναμη, τα κυβικά και τα φρένα του σε συνδυασμό με αρχάριο.

Πάμε τώρα στο βάρος :lol:
Το ότι είναι 200κιλά δεν είναι το θέμα. Πολλά μηχανάκια ζυγίζουν τόσο.
Ότι το κέντρο βάρους είναι στο 1.60μ είναι θέμα!!!:rotflmao:

Να σου πω, και εμένα η πρώτη μηχανή μου ήταν.
Όχι μόνο δεν είχα ποτέ δίκυκλο (εκτός από ποδήλατο!) αλλά δεν είχα οδηγήσει
μηχανή ποτέ! Περιστασιακά, κανά καλοκαίρι, κάθε 2-3 χρόνια καβάλαγα κανά παπί
ή σκούτερ, αλλά μέχρι εκεί.

Η πρώτη φορά που οδήγησα μηχανή, ήταν το tdm850 αφού! το είχα αγοράσει :lol:

Για να μην καθυστερώ, τη στιγμή που το πήρα μέχρι να το πάω σπίτι μου έπεσε
τρεις (-3-) φορές από στάση :lol: :bigcry: :lol: , σε μία αναστροφή και οι άλλες σε
στενά.Στα 2-3 χρόνια που το κράτησα συνολικά μου έπεσε έτσι κανά δυό φορές ακόμα.
Θα το μάθεις δηλαδή αλλά στο ενδιάμεσο θα σου πέσει πολλές φορές (προετοιμάσου!)
και πάντα στα επιτόπου και στα ξε/παρκαρίσματα θα σε φέρνει σε δύσκολη θέση.

Απ'τη στιγμή που θα ξεκινήσεις βέβαια το βάρος εξαφανίζεται και το μηχανάκι είναι φανταστικό!

Καταλήγοντας να σου ξαναπώ να ΜΗΝ το πάρεις.
Θα σε κουράσει αρκετά, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι μπορεί να μην έχει 100+ άλογα
αλλά τα περίπου 70-74 που βγάζει είναι πάρα πολλά για αρχάριο!!!

Μπορεί να μην κινδύνεψα τελικά όσο το είχα, αλλά είναι πάρα πολλές οι φορές
που "μεγαλώνοντας" κατάλαβα ότι θα μπορούσα -αν είχε συμβεί ένα τσακ,
ένα τίποτα ρε παιδί μου- να είχα τσακιστεί πολύ εύκολα.
Κυριώς γιατί πιάνει εύκολα, γρήγορα και πολύ σταθερά πολλά χιλιόμετρα!
Ναι, και το transalp που έλεγες παρόμοια τελική έχει, αλλά τα 100, 140, 160 τα πιάνει
πολύ πιο αργά από το tdm και δε σου δείχνει την ίδια άνεση, καταλαβαίνεις ότι τρέχεις.

Απόφυγέ το!
Πάρε 50-60 άλογα το πολύ, είναι αρκετά έτσι κι αλλιώς (πιο γρήγορα από το αυτοκίνητό
σου θα είναι και πάλι, πολύ πιο γρήγορο).
Και ειδικά αφού το θες για πόλη και ταξιδάκια 300χλμ, δε θα σου λείψει το παραπάνω,
γιατί να το πληρώνεις άδικα...

(ξέχασα να σου πω...καθώς συνήθως πήγαινα από Α.Ο οπότε και είχε καμμιά 140αρα...
έκαιγε 17lt/200χλμ δηλάδή περίπου 8.5lt/100km :eyepop: )

kachius
31/05/2008, 10:51
Πλάκα πλάκα αυτό!!! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=60368)
είναι φανταστικό μηχανάκι για εσένα!
Το ότι είναι 2κίλυνδρο είναι μεγάλο πλεονέκτημα, ειδικά για αρχάριους, κατά τη γνώμη μου.
:wave2: :wave2:

nassosxlvbros
31/05/2008, 10:58
Καλώς ήρθες στην παρέα μας

Μόνο αν μπορείς γράφε με ελληνικά να μη στραβωνωμαστε...

Τώρα για το μοτόρι σου θα ακούσεις διάφορα...αλλά για τη χρήση που το θες και αν δεν περνάς τα όριά σου και του TDM δεν πρόκειται να σου ζητήσει πέραν των τυπικών σέρβις τίποτα...για τα 850 το μόνο που κατά καιρούς έχουν καταγραφεί είναι η κατανάλωση λαδιού από σχεδόν τα 35-45000 κμ ζωής του μοτέρ...τακτικός έλεγχος λαδιών και αλλαγές στην ώρα τους θα συντελέσουν στην απροβλημάτιστη λειτουργια και μακροζωία του κινητήρα... γενικά τα TDM είναι αξιόπιστα σαν αγορά,και ευκολοσυντήρητα....Τώρα εαν σε ενδιαφέρει για TDM 900 σε κατάσταση πραγματικά άστρωτου ακόμα, (5000κμ) στείλε μου πμ. το πουλάει φίλος. :wave2:

The_Scientist
31/05/2008, 11:27
Αφού σας ευχαριστήσω θερμά για το ενδιαφέρον και το χρόνο σας ( sorry και για τα greenglish),
το γκάζι του (χωρίς να το έχω οδηγήσει) δε με τρομάζει, παρότι όντως τα άλογα είναι πολλά για αρχάριο. Απλά θεωρώ ότι θα το σεβαστώ το μηχανάκι και σταδιακά με τους μήνες μαθαίνοντας το θα το δουλεύω και πιο ψηλά. Αυτό που θέλω να αποφύγω βασικά είναι να ξεκινήσω με κάτι πιο μικρό και σε κανα 6μηνο ή χρόνο να το βαρεθώ και να ψάχνω πάλι για το επόμενο. Γι αυτό σκέφτομαι να ξεκινήσω με αυτό και αρχικά να το πηγαίνω λίγο φλώρικα και όσο αισθάνομαι πιο άνετα μαζί του να ανεβαίνω.
Το ύψος του κέντρου βάρους είναι ένα θέμα αλλά όλα τα μηχανάκια της κατηγορίας (transalp v- strom klp) στα μάτια ενός άσχετου ( όπως εγώ ) στα ίδια περίπου δεν παίζουν ? Η κατανάλωση με προβληματίζει αρκετα. 8,5 λ/100 χμ είναι πάρα πολλά και ειδικά για ανοιχτό δρόμο (Αττική Οδός). Φαντάσου ότι το αυτοκίνητο μου (1.400/90 hp) καίει λιγότερα σε ανοιχτό δρόμο.


Φίλε Νάσο το 900άρι μου αρέσει εξίσου (εμφανισιακά μπορώ να πώ ότι το 850 μου αρέσει λίγο περισσότερο) και σίγουρα 5.000 χμ = καινούριο αλλά φοβάμαι ότι το budget μου δε μπορεί να καλύψει το φίλο σου.


και πάλι σας αυχαριστώ both!!! Καλημέρα παιδιά !!!

GATOYLHS
31/05/2008, 17:51
ΒΑΛΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΒΑΘΕΙΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΤΟ 900!

http://www.pestaola.gr/2005/11/14/yamaha-tdm-drivers-are-crazy/

gdevelek
31/05/2008, 19:58
το βάρος του και το ύψος του θα σε προβληματίσουν στην πόλη

γνώμη μου είναι πως 8.5λ/100χλμ είναι αρκετά απαισιόδοξο, αν δεν μιλάμε για σκίσιμο

tdm900r
31/05/2008, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
γνώμη μου είναι πως 8.5λ/100χλμ είναι αρκετά απαισιόδοξο, αν δεν μιλάμε για σκίσιμο

Όντως,τα 8,5-9 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα τα καίει με ρυθμούς "τέρμα γκάζι".Το εύρος κατανάλωσης κυμαίνεται απο 4,5-9 ανάλογα με τα κέφια.:wave2:

The_Scientist
01/06/2008, 13:57
Καλημέρα, καλό μήνα σε όλους και πάλι thanx !!

Ο κύβος ερρίφθη!!! Σε περίπου 1 - 1,5 μήνα θα έχω τα χρήματα να το πάρω ( θα το έπαιρνα και αύριο αλλά τρέχουν πολλά έξοδα και δε θέλω να μπλέξω με δάνεια και τράπεζες). Ξεκινάω λοιπόν το ψάξιμο στις αγγελίες και ελπίζω να βρω κάτι καλό μέχρι τότε. Με μία πρόχειρη ματιά προκύπτουν τα εξής θέματα:


ΖΗΤΗΜΑ 1ον: Χιλιόμετρα ... Για μοντέλα ΄01 ΄02 ΄03 που με ενδιαφέρουν βρίσκω μηχανάκια από 30.000 έως 70.000 χμ. Λέω να θέσω το όριο των 40.000 - 45.000 χμ. Υπάρχει όμως ασφαλής τρόπος να τσεκάρεις ότι τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά ή το παίρνεις και ο θεός βοηθός ?

ΖΗΤΗΜΑ 2ον: Έλεγχος. Παρότι είμαι μηχανολόγος μηχανικός είμαι άσχετος από μοτο άρα θα καταφύγω σε κάποιο μηχανικό να το ελέγξει και να αναλάβει και την περαιτέρω συντήρησή του. Καμία πρόταση (εντός Αθηνών) ? Εκτός από τα προφανή τι άλλο πρέπει να προσέξω ?

ZHTHMA 3on: Τιμή. 3.500 - 4.000 euro είναι οκ ?



Thanx again !!!!!!

nassosxlvbros
01/06/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Καλημέρα, καλό μήνα σε όλους και πάλι thanx !!

Ο κύβος ερρίφθη!!! Σε περίπου 1 - 1,5 μήνα θα έχω τα χρήματα να το πάρω ( θα το έπαιρνα και αύριο αλλά τρέχουν πολλά έξοδα και δε θέλω να μπλέξω με δάνεια και τράπεζες). Ξεκινάω λοιπόν το ψάξιμο στις αγγελίες και ελπίζω να βρω κάτι καλό μέχρι τότε. Με μία πρόχειρη ματιά προκύπτουν τα εξής θέματα:


ΖΗΤΗΜΑ 1ον: Χιλιόμετρα ... Για μοντέλα ΄01 ΄02 ΄03 που με ενδιαφέρουν βρίσκω μηχανάκια από 30.000 έως 70.000 χμ. Λέω να θέσω το όριο των 40.000 - 45.000 χμ. Υπάρχει όμως ασφαλής τρόπος να τσεκάρεις ότι τα χιλιόμετρα είναι πραγματικά ή το παίρνεις και ο θεός βοηθός ?

ΖΗΤΗΜΑ 2ον: Έλεγχος. Παρότι είμαι μηχανολόγος μηχανικός είμαι άσχετος από μοτο άρα θα καταφύγω σε κάποιο μηχανικό να το ελέγξει και να αναλάβει και την περαιτέρω συντήρησή του. Καμία πρόταση (εντός Αθηνών) ? Εκτός από τα προφανή τι άλλο πρέπει να προσέξω ?

ZHTHMA 3on: Τιμή. 3.500 - 4.000 euro είναι οκ ?



Thanx again !!!!!!

Αρχικά άνοιξε ένα μοτοτρίτη να πάρεις μια γεύση,και άρχισε να παίρνεις σβάρνα τα μοτομάγαζα ....οτιδήποτε σε ικανοποιεί οπτικά (μαμά πάντα ) έχει τις πιο πολλές πιθανότητες να είναι οκ προσέχεις αναλώσιμα (λάστιχα αλυσίδα/γρανάζια τακάκια ) οπτικός έλεγχος (ζημιές περίεργες αλλαγες σε χρώμα/εξαρτήματα) ενοείται άθικτο πλαίσιο χωρίς ίχνος σημαδιώς ή ξαναβαψίματος ....σημάδια ειδικα στη περιοχή του λαιμού μαρτυρούν πως είναι ώρα να εξαφανιστείς διακριτικά από το "κελεπούρι"....και κάτι βασικό: μην κοιτάξεις καν μηχανάκι που είναι μες τη βρώμα,ειδικά σε μαγαζί: εδώ δεν αξίζει να το πλύνει,θα στο πουλήσει κιόλας;

tdm900r
01/06/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Για μοντέλα ΄01 ΄02 ΄03 που με ενδιαφέρουν

Το 850 έβγαινε μέχρι το 2001.Το 2002 είναι το 900άρι:wave2:

gdevelek
01/06/2008, 15:32
το μοτοτριτι έχει υψηλές τιμές, καλύτερα η χρυσή ευκαιρία...

επίσης θα πρότεινα να περιμενεις να μαζέψεις μερικά φράγκα ακόμη και να πάρεις το 900

- που έχει ΑΒΣ
- που έχει ιντζέξιον
- ελαφρύτερο
- δυνατότερο
- ΠΟΛΥ καλύτερη μεταπώληση όταν σε λίγα χρόνια πας να το δώσει αφού το 850 είναι ήδη εντελώς ξεπερασμένο (ακόμη και το 900 αρκετοί το θεωρούν παλιό)

GATOYLHS
01/06/2008, 18:27
ΖΗΤΗΜΑ 2ον: Έλεγχος. Παρότι είμαι μηχανολόγος μηχανικός είμαι άσχετος από μοτο άρα θα καταφύγω σε κάποιο μηχανικό να το ελέγξει και να αναλάβει και την περαιτέρω συντήρησή του. Καμία πρόταση (εντός Αθηνών) ? Εκτός από τα προφανή τι άλλο πρέπει να προσέξω


ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΤΗΣ ΥΑΜΑΗΑ

1.ΓΚΟΥΖΙΒΕΛΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ - ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ 332
http://www.tdmhellas.gr/

2.KAΡΑΜΩΝΩΛΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ-ΝΟΤΑΡΑ 65 (ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟΣ ΠΑΡΟΛΟ ΤΟ ΖΟΡΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΠΟΥ ΧΕΙ)
www.fazerclub.gr

3.O ΓΝΩΣΤΟΣ ΤΟΥΡΜΠΟΒΕΛΤΙΩΤΗΣ
www.power-house.gr/

arhs
02/06/2008, 02:53
για να πάμε το θέμα ένα βήμα παραπέρα, τι παίζει με τα tdm της τάξης των 2.500-3200?? βλέπω πολλά 00-01 γύρω στα 3000+ ενώ για πιο παλιό πάει και πιο κάτω. με τα λάδια τι κάνουμε? τι άλλο μπορεί να χρειαστεί αν πχ. είμαστε εντάξει από αλυσιδογράναζα-λάστιχα?

kachius
02/06/2008, 07:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από arhs
για να πάμε το θέμα ένα βήμα παραπέρα, τι παίζει με τα tdm της τάξης των 2.500-3200?? βλέπω πολλά 00-01 γύρω στα 3000+ ενώ για πιο παλιό πάει και πιο κάτω. με τα λάδια τι κάνουμε? τι άλλο μπορεί να χρειαστεί αν πχ. είμαστε εντάξει από αλυσιδογράναζα-λάστιχα?

Βασικά αυτό που παίζει είναι ότι δεν παίζει ζήτηση!

Τα λάδια καλό είναι τα ελέγχεις πολύ συχνά. Αν δε τα αλλάζεις και υπερβολικά
γρήγορα (ανά 3000-3500χλμ) δε θα έχεις χάσει ούτε σταγόνα.

Το δικό μου 850 ήταν μοντέλο 1996 (από τα πρώτα της δεύτερης γενιάς).
Το πήρα με 80Κχλμ και το άφησα με 130Κχλμ.

Η κατανάλωση (8.5/100) ήταν σχεδόν η μέγιστη (με ανοιχτό γκαζάκι) αλλά
και η ελάχιστη δε διέφερε σημαντικα.

Με αλλαγή λαδιών ανά 5000χλμ είχε τύχει να λείπει μέχρι και ένα λίτρο :eyepop:
(παίρνει 4 σχεδόν)
Από τότε τα άλλαζα κάθε 3500χλμ και δεν είχα πρόβλημα!

arhs
02/06/2008, 10:23
thanks kachius!

tdm900r
02/06/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius


Η κατανάλωση (8.5/100) ήταν σχεδόν η μέγιστη (με ανοιχτό γκαζάκι) αλλά
και η ελάχιστη δε διέφερε σημαντικα.



Η ελάχιστη που έχω πετύχει με το 850 του '96 ήταν ~4.5λ./100χιλ.Τώρα εάν όπως λές δεν διαφέρει σημαντικά :eyepop: 4.5-5λ./100χιλ.,τι να πώ!Ο μέσος όρος που πετύχαινα ήταν 5.5-6λ./100χιλ.
:beer:

PortisHead
02/06/2008, 11:21
Να σου πώ και γω με τη σειρά μου 1-2 πραγματακια μιας και ειμαι κάτοχος TDM 850 '01 για περιπου 80.000 χλμ.

-Αξιόπιστο μηχανακι , μεχρι στιγμης δεν εχω πάθει την παραμικρή ζημιά.
-Καιει αρκετα για αυτο που ειναι...αλλα τα πάντα είναι στον δεξί σου καρπό ;)
-Δεν θα σε φοβίζει για αρχάριο...και τα διπλάσια άλογα να είχε...ειναι πολύ μαλακα και βγαινουν όμορφα στο δρόμο....το πας οπως θες εσύ.
-Φρενα δεν έχει απο τα καλύτερα...αλλα ο κατασκευαστής εχει προμελετήσει να σταματαει αξιοπρεπώς ακομα και απο τα 200 αν χρειαστει.
-Καλη κάλυψη απο τον αερα και ξεκουραστα ταξιδια.Σταση ανα 2ωρο για τσιγάρο εννοειται.
-Δεν κανει για πιστα.....απλά στρίβει αποδεκτα.
-Ειναι αρκετα βαρύ μηχανακι σε σχεση με μεταγενεστερα των ιδίων κυβικών
-Τα μαμά τα φωτα του ειναι απαραδεκτα....πας σε xenon κατευθειαν.
-Η μαμα πίσω ανάρτηση ειναι για πέταμα μετα απο 15.000 χλμ
-Μεσα στην πόλη κινείται σαν παπί , δεν ζεσταινετε ευκολα....και το κυριοτερο ...ο καυτος αερας απο το βεντιλατερ του ψυγειου ΔΕΝ καταλήγει στα πόδια σου :)
-Θελει προσοχη στα λάδια του (έλεγχος) ...υπάρχει κατανάλωση....αλλα αν τα αλλάζεις κάθε 3500 χλμ δεν θα εχεις ποτε προβλημα.
-Σε σχέση με άλλα 2-κυλινδρα παρουσιάζει αρκετους κραδασμους οσο ανεβαινουν οι στροφες.
-Μακρυα απο τα 2ης γενιας 850 (96-99)


Γενικα....εγώ ακομα και τώρα μετα απο 7 χρόνια που το έχω κάθε φορα που το καβαλάω για να ξεκινήσω...το χαιρομαι !

Αν θες να ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο.....msg me.
Επισης αν θες να ξεφορτωθεις 4500 χιλιαρικα...σου πουλάω το δικό μου. :D

kachius
02/06/2008, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Σταση ανα 2ωρο για τσιγάρο εννοειται.


Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από αυτό


Σταση ανα 2ωρο για τσιγάρο εννοειται.

και 3-4 ώρες τις περνάς καβάλα χωρίς ιδιαίτερο ζόρι
:beer:

PortisHead
02/06/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από αυτό



και 3-4 ώρες τις περνάς καβάλα χωρίς ιδιαίτερο ζόρι
:beer:

Εχω ευαισθητο ποπο.....:D :D :D
:wave2: :beer:

The_Scientist
02/06/2008, 18:49
Υπάρχει τρόπος να τσεκάρεις αν τα χιλιόμετρα που λέει το μηχανάκι είναι πραγματικά ?

nassosxlvbros
02/06/2008, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Υπάρχει τρόπος να τσεκάρεις αν τα χιλιόμετρα που λέει το μηχανάκι είναι πραγματικά ?

Α) Βασικά στατιστικώς...: αν υπολογίσεις ότι ο μέσος αναβάτης κάνει καθημερινά από 50-80 κμ έχεις ένα Μ.Ο. 65 κμ τη μέρα...άρα στο μήνα 1625 πες 1700 (με καμια μικρή βόλτα) στο χρόνο 20400 λίαν επιεικώς...συνεπώς στην 5ετία 90-105000κμ... άρα μηχανάκι 8ετίας έχει πάνω από 165000κμ...και με 15000/χρόνο να το βάλεις είναι 75και 120000κμ. αντίστοιχα...ε, δεν είναι Γιάννης δηλαδή,είναι...Ιωάννης....:wave2:

Β) Οπτικώς: α) λίγα κμ στο κοντέρ σε μηχανάκι 5ετίας και με δισκόπλακες λιώμα μπρος-πίσω ή άφτερ μάρκετ φρέσκες σχετικά, δηλώνει μοτοσυκλέτα με αρκετά (πάνω από 60000) κμ β) σέλλα γυαλισμένη από χρήση δηλώνει μηχανή με πάνω από 5ετία στη καμπούρα της..."καθισμένα "αμορισσέρ δηλώνει μοτό με πάνω από 100000κμ ή πολλές βόλτες (και πολλά κμ φυσικά ) 2κάβαλος...

Γ) Ηχητικώς: οι τριγμοί και οι θόρυβοι από μοτέρ-πλαστικά-εξάτμισηαναλώσιμα,δείχνουν τα χρονάκια της υποψήφιας νύφης..εδώ το αποτέλεσμα το συγκρίνεις με ένα μοντέλο που έχεις δει αναφοράς,ή ένα παραπλήσιο καινούργιο...

ελπίζω να βοήθησα...:wave2:

gdevelek
02/06/2008, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Α) Βασικά στατιστικώς...: αν υπολογίσεις ότι ο μέσος αναβάτης κάνει καθημερινά από 50-80 κμ έχεις ένα Μ.Ο. 65 κμ τη μέρα...άρα στο μήνα 1625 πες 1700 (με καμια μικρή βόλτα) στο χρόνο 20400 λίαν επιεικώς...


ναι φίλε μου όλοι μένουμε κηφισιά και δουλεύουμε στη βούλα

ή ίσως αιγάλεω και σπάτα :look:


φίλε αυτά τα χλμ βγαίνουν ως μέσος όρος ΜΟΝΟ αν πάει κανείς μακρινή βόλτα ή ταξίδι ΚΑΘΕ σαββατοκύριακο

εγώ μένω 7.5 χλμ μακριά από τη δουλειά μου, και 7.5 χλμ δεν είναι και λίγο

δηλαδή 75 χλμ την εβδομάδα + άλλα 120 χλμ βόλτες το ΣΚ = 195 πες 200 χλμ την εβδομάδα = 850 χλμ το μήνα ΤΟ ΠΟΛΥ αφού δεν πάω βόλτες ΚΑΘΕ σκ

τα νούμερα που βάζεις δεν είνα του μέσου αναβάτη, αλλά πολυ κοντύτερα στο μεγιστο

τώρα ως προς το ερώτημα, ένας μηχανικός που ΞΕΡΕΙ το ΤΔΜ δεν θα δυσκολευτεί να καταλάβει αν είναι πραγματικά τα χλμ

nassosxlvbros
02/06/2008, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ναι φίλε μου όλοι μένουμε κηφισιά και δουλεύουμε στη βούλα

ή ίσως αιγάλεω και σπάτα :look:


φίλε αυτά τα χλμ βγαίνουν ως μέσος όρος ΜΟΝΟ αν πάει κανείς μακρινή βόλτα ή ταξίδι ΚΑΘΕ σαββατοκύριακο

εγώ μένω 7.5 χλμ μακριά από τη δουλειά μου, και 7.5 χλμ δεν είναι και λίγο

δηλαδή 75 χλμ την εβδομάδα + άλλα 120 χλμ βόλτες το ΣΚ = 195 πες 200 χλμ την εβδομάδα = 850 χλμ το μήνα ΤΟ ΠΟΛΥ αφού δεν πάω βόλτες ΚΑΘΕ σκ

τα νούμερα που βάζεις δεν είνα του μέσου αναβάτη, αλλά πολυ κοντύτερα στο μεγιστο

τώρα ως προς το ερώτημα, ένας μηχανικός που ΞΕΡΕΙ το ΤΔΜ δεν θα δυσκολευτεί να καταλάβει αν είναι πραγματικά τα χλμ

χμμ...αδερφέ,εσύ μάλλον είσαι τυχερός....,γιατί εγώ κάνω 75 τη μέρα....(Ν.Κόσμος-Κορωπί)και ένα σεβαστό ποσοστό εργαζομένων...(αλλιώς δεν εξηγείται που πάει τόσος κόσμος και με ακολουθεί από το Παγκράτι στην Α.Ο.και συνεχίζει μέχρι το αεροδρόμιο και κάτω.....)και αν ρωτήσεις 100 άτομα θα σου πουν αρκετοί πως περνάν άνετα και τα 100 τη μέρα...(πχ 3 συνάδελφοι έρχονται από Λαύριο ήτοι 45+45=90κμ που είναι ακόμα πιο μακρυά από μένα...)σόρρυ,αλλά τα 7,5 κμ που λες "δεν είναι λίγο"είναι για να παίρνεις ποδήλατο όχι μοτό...(εγώ θα έπαιρνα πάντως...)
- μια παλιότερη έρευνα έδειξε ότι οδηγοί μοτό αλλα και αυτοκινήτων κατά μέσο όρο το χρόνο περνούν τα 15000κμ...προσωπικό παράδειγμα: το αμάξι δεν κινήται σχεδόν καθόλου όλη τη βδομάδα: το έχω μόνο για εκδρομές το καλοκαίρι και τα σχετικά ταξιδάκια...σε 2 χρόνια έχει κάνει 32000κμ...
ααα,και τις βόλτες να τις υπολογίζεις εξτρα σαν 1500 κμ το εξάμηνο (πάντα μέσο όρο)
Κι αν το πάρεις πάλι στατιστικώς για το συγκεκριμένο μηχανάκι,ποσα TDM έχεις δει να κάθονται;Παντού τα βλέπεις, είτε το πρωί στη δουλειά είτε βόλτα απόγευμα όλη μέρα βολτάρουν...
όσο για τους μηχανικούς είναι το μόνο σίγουρο ότι ξέρουν πολύ καλά τα κμ μιας μοτο...απλά το παίζουν κι αυτοί για να κερδίζουν... ...:wave2:

gdevelek
02/06/2008, 22:59
ωραία κι εγώ ξέρω κάποιον που δουλεύει περίπου 400μ μακριά από το σπίτι του... και πάει με ΤΔΜ μάλιστα... (βέβαια έχει ραντεβού συνήθως μετά)

κάνε 15χλμ με ποδήλατο κάθε μέρα στην αθήνα των 35 υπό σκιάν και τα λέμε...

αν πας το μηχανάκι σε ΔΙΚΟ σου μηχανικό, γιατί να μη σου πει την αλήθεια;

εγώ έστειλα μηχανάκια στον δικό μου πριν 6 μήνες και χάρη στη σχολαστικότητά του απέφυγα ένα τουλάχιστον λεμόνι

nassosxlvbros
02/06/2008, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
ωραία κι εγώ ξέρω κάποιον που δουλεύει περίπου 400μ μακριά από το σπίτι του... και πάει με ΤΔΜ μάλιστα... (βέβαια έχει ραντεβού συνήθως μετά)

κάνε 15χλμ με ποδήλατο κάθε μέρα στην αθήνα των 35 υπό σκιάν και τα λέμε...

αν πας το μηχανάκι σε ΔΙΚΟ σου μηχανικό, γιατί να μη σου πει την αλήθεια;

εγώ έστειλα μηχανάκια στον δικό μου πριν 6 μήνες και χάρη στη σχολαστικότητά του απέφυγα ένα τουλάχιστον λεμόνι

-πόσους ξέρεις να δουλεύουν 400 και 100μ μακρυά από το σπίτι τους; εγώ προσωπικά ελάχιστους,ενώ σε 15-20 κμ πολλούς....
-15 κμ με ποδήλατο (7,5+7,5 σπαστό δηλαδή) σε πληροφορώ το κάνει 8 άχρονο για πλάκα...το χαλαρό μου νούμερο και χωρίς να πεθαίνω στη κούραση είναι 20κμ την Κυριακή που μας πέρασε....
-ο μηχανικός σου δεν θα κάνει τίποτα περισσότερο από σένα αν είσαι και συ σχολαστικός με τα βασικά: μόνο που αυτός αν κάνει λάθος θα πει "ε,μέσα του ήμουν; "ενώ σε σένα θα πει :"δε στ'άλεγα;" :wave2:

gdevelek
02/06/2008, 23:20
μα όταν ΞΕΚΙΝΑΣ το εύρος από τα 50χλμ τη μέρα, δεν μιλαμε για 100μ και 400μ.... εσύ θεωρείς πως ΚΑΤ" ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ ο αναβάτης ζει καμιά 20αρια χλμ από τη δουλειά του... έλεος... τέσπα ξεφεύγουμε

20χλμ με στολή ποδηλάτη μια κυριακή δεν είναι τίποτε, αλλά 7.5+7.5, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, με ρούχα που υποχρεωτικά είναι ρούχα δουλειάς... ε, όσο να 'ναι...

προσωπικά δεν ξέρω την τύφλα μου μηχανολογικά, άρα ο μηχανικός μου θα "δει" και θα "ακούσει" ΑΠΕΙΡΩΣ περισσότερα από μενα ;)

nassosxlvbros
02/06/2008, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
μα όταν ΞΕΚΙΝΑΣ το εύρος από τα 50χλμ τη μέρα, δεν μιλαμε για 100μ και 400μ.... εσύ θεωρείς πως ΚΑΤ" ΕΛΑΧΙΣΤΟΝ ο αναβάτης ζει καμιά 20αρια χλμ από τη δουλειά του... έλεος... τέσπα ξεφεύγουμε



20χλμ με στολή ποδηλάτη μια κυριακή δεν είναι τίποτε, αλλά 7.5+7.5, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, με ρούχα που υποχρεωτικά είναι ρούχα δουλειάς... ε, όσο να 'ναι...

προσωπικά δεν ξέρω την τύφλα μου μηχανολογικά, άρα ο μηχανικός μου θα "δει" και θα "ακούσει" ΑΠΕΙΡΩΣ περισσότερα από μενα ;)

Κι όμως...όσο σκληρα κι αν είνα τα νούμερα είναι αληθινά...ο μέσος όρος των εργαζομένων κάνει πάνω 50κμ τη μέρα,και αυτός ο μέσος όρος χρόνο με το χρόνο αυξάνεται ...αν θες το πιστεύεις και το αποδέχεσαι σιγά-σιγά,όπως και γω άλλωστε...

Μακάρι να ήμουν κοντά στο σπίτι και ας πήγαινα και με τα πόδια φίλε...τέσπα,αν υπάρχουν αποκλίσεις από το μέσο όρο θα μας τις πουν οι καλοί μας μοτοσυνάδελφοι που όσο νάναι γράφουν και περισότερα κμ από μένα και σένα...

Δε χρειάζεται να έχεις μαστερ στη μηχανολογία για τα αυτονόητα,αρκεί να έχεις ανοιχτά μάτια και αυτιά! Ειδικά αν ψάχνεις συγκεκριμένο μηχανάκι που το έχεις ακούσει να δουλεύει και να κινήται "υγειές" μπορείς άνετα να ξεχωρίσεις το προβληματικό...practice,practice,practice... :beer:

tdm900r
02/06/2008, 23:33
Για μένα πιό σωστή είναι η άποψη του gdevelek :wave2:

nassosxlvbros
02/06/2008, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900r
Για μένα πιό σωστή είναι η άποψη του gdevelek :wave2:

για μένα του gdevelek θα ήταν η ιδανική...

η δική μου είναι δυστυχώς η πραγματική (και μαρτυρική) :(


υγ.Εσύ tdm900r πόσα κμ κάνεις το μήνα; (γιααα να αρχίσουμε τις μετρήσεις! :lol: )

PortisHead
03/06/2008, 08:41
Μηπως μ@μησ@τε το ποστ του παιδιου ? και μαζι με αυτο την "εμμεση" αγγελία πωλησης μου ??

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tdm900r
03/06/2008, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
υγ.Εσύ tdm900r πόσα κμ κάνεις το μήνα; (γιααα να αρχίσουμε τις μετρήσεις! :lol: )

Τα τελευταία 5 χρόνια ο ετήσιος απολογισμός των χιλιομέτρων μου είναι ~10000 χιλ.

The_Scientist
03/06/2008, 21:45
Η συζήτηση περί στατιστικής είναι άκρως ενδιαφέρουσα ωστόσο δεν μπορεί να δώσει αξιοποιήσιμα συμπεράσματα κυρίως γιατί δεν ενσωματώνει κάποιες βασικές παραμέτρους . Το να υπολογίσεις το μέσο όρο εβδομαδιαίων μετακινήσεων είναι σχετικά εύκολο με μία έρευνα σε σχετικά μικρό αλλά τυχαίο δείγμα. Αλλά πρέπει να λάβεις υπ' όψιν ότι κάποιοι μοτοσυκλετιστές έχουν και αυτοκίνητο ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Το πως μοιράζεις τα χιλιόμετρα μεταξύ ΙΧ και moto εξαρτάται επίσης από ένα κάρο παραμέτρους. Θα ήταν πάντως πολύ ενδιαφέρον να βρούμε μια αξιόπιστη έρευνα ως βάση γενικής συζήτησης περί των οδηγικών μας συνηθειών ( έχω κάποιες άκρες στο Μετσόβειο και θα το ψάξω).


Στη δική μου περίπτωση κάθε στατιστική είναι παντελώς άχρηστη για ένα πολύ απλό λόγο. Θέλω να αγοράσω 1 TDM!!!!. Αν αγόραζα 10 - 20 η στατιστική ανάλυση μπορεί και να μου πρόσφερε κάτι:lol:


Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις χρήσιμες συμβουλες.

ps: Φίλε portishead το μηχανάκι σου μπορεί να είναι άψογο ( και εύχομαι να το χαρείς όσο παίρνει) αλλά η τιμούλα είναι ελαφρώς απάλευτη !!! Το έχεις και ωραίο χρώμα !!!

The_Scientist
03/06/2008, 22:04
Μιλώντας για στατιστική, ρίξτε μια ματιά ποιό μοντέλο έχει τα περισσότερα threads και μυνήματα στο forum μας. Για να μη σας κουράζω απαντώ μόνος μου !! V-Strom. Απάλευτο ?

gdevelek
03/06/2008, 22:14
προσωπικά μου τη σπάει που το στρώμα είναι πιο ογκώδες από το ΤΔΜ παρότι είναι 250 κυβικά κάτω

κατά τα άλλα οι πωλήσεις του δεν μπορεί να λένε ψέμματα

The_Scientist
07/06/2008, 11:54
Δεν έχω ιδέα τι κάνει το μηχανάκι από επιδόσεις, αξιοπιστία και οδηγική συμπεριφορά αλλά αισθητικά είναι άθλιο (το Strom εννοώ)!!!! Υποκειμενικό είναι αυτό βέβαια, αλλά από σχεδιαστικής άποψης νομίζω το TDM παίζει μόνο του.

nick183
12/06/2008, 20:48
Ειναι ομορφο μηχανακι αρκετα γρηγορο(ειμαι μπροστα μεχρι τα 100χλμ με z750)(εχω τελικη σκυμενος 230χλμ/ωρα) ευελικτο αλλα εχει ενα μειονεκτημα....δεν σταματαει ρε παιδακι μου!!!.....σκεψου οποιον αγιο θυμασαι...και προσευχησου!!ετσι θα σταματησει!

εγω εχω ενα απο περυσι καλοκαιρι ειναι tdm850 mod 2001 ειχε 57οοοχλμ κ τωρα εχει 71000χλμ
ηταν η πρωτη μου μηχανη.πιο πριν παλευα με παπακια.
να σου πω την αληθεια:
ακουγοταν ενας θορυβος απο κινητηρα και ολα τα μαστορια λεγανε οτι 99% ειναι μπιελα.(ζημια 1000 ευρω) ειχα χεστεί πανω μου!!!!
τελικα ενω ειχα βρει μοτερ να περασω επανω κτλ κανω εναν ελεγχο....μπας κ ειμαι στο 1%..... κ απλα ειχε κενά το βολάν και εκανε αυτο το θορυβο.αλλαζω βολαν και προληπτικα μια καμπανα (140 ευρω ολα)και απο τοτε δουλευει αψογα το μοτερ!!!
καταναλωση ακομη κ 11λ/100 χλμ αν πας ολο τερμα αλλα πεφτεις και στα 6λ/100 αν πας με 120χλμ/ωρα.
αν ενδιαφερεσαι να αγορασεις πατα στο λινκ κατω να δεις τι πρεπει να προσεξεις!
http://www.tdmhellas.gr/smf/index.php?topic=4304.0

εγω αν το πουλουσα θα στο εδινα 3800 κ γραπτη εγγυηση κινητηρα για 1 χρονο.μαυρο -μπλε και 2πλη εξατμιση τιτανιου.καινουργια αλυσιδα γραναζια και φιλτρο.
ειμαι λαρισαιος κ σπουδαζω πατρα μηχανολογος μηχανικος κ εγω!(αρα διαθεσιμο σε πατρα-λαρισα)
φιλικα νικος

ntontos
05/09/2008, 17:35
φιλαράκι δεν ξέρω αν τελικά το πήρες το TDM, αλλά ως κάτοχος του 850 του '98 θα βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση
λοιπόν:
είναι κάπως βαρύ και με το κέντρο βάρους πιο ψηλά σε σχέση με άλλα μηχανάκια, οπότε προσοχή στις στροφές και βέβαια σε παρκαρίσματα, "χωσίματα" στην κίνηση κλπ
είναι δικύλινδρο και με πολλά κυβικά, που σημαίνει πολλή ροπή (με ρέγουλα τη γκαζιέρα...)
(δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά το να αλλάξεις μπαταρία σημαίνει να λύσεις ένα μεγάλο μέρος της μηχανής)
όσο για τα φρένα, σε φυσιολογικές καταστάσεις δεν έχω πρόβλημα, αλλά μια φορά που χρειάστηκα τα λεγόμενα "φρένα πανικού" ο μπροστά τροχός μπλόκαρε με τη μία, χαρίζοντας μου 4 ράμματα...(αλλά δεν του κρατάω κακία, άλλωστε εγώ τον ζόρισα:D !)
στα συν του: θέση οδήγησης, σταθερότητα ακόμα και σε σχετικά μεγάλες ταχύτητες και βέβαια γκάζι από χαμηλά...

κ εγώ πάντως από παπί στο 850 πήγα κ δεν το συνιστώ....

προσοχή, πάντα κράνος και λοιπός εξοπλισμός και καλές βόλτες!

PortisHead
05/09/2008, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos

(δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά το να αλλάξεις μπαταρία σημαίνει να λύσεις ένα μεγάλο μέρος της μηχανής)

Οντας κάτοχος TDM 850 για 70.000 χλμ....αμα ξέρεις το κόλπο...ειναι υπόθεση 10 λεπτών....ουτε αμορτισερ λυνεις ουτε τίποτα.
:D

ntontos
05/09/2008, 21:02
χμ....αν έχω διαβάσει καλά το manual και το εκτελώ σωστά, βγάζεις ντεπόζιτο, λύνεις την τρόμπα του πίσω φρένου και... βάζεις όλη σου την τέχνη να χωρέσεις το μπαταριοκούτι ανάμεσα στο πίσω αμορτισέρ και τη δοκό του πλαισίου!

αν αυτό δεν είναι κομματάκι μπελαλίδικο, είμαι και πολύ βολεψάκιας! :p

(σοβαρά τώρα, αν κάνεις κάτι διαφορετικό και - αυτό μας καίει - πιο εύκολο, δώσε τα φώτα σου και γρήγορα!)

PortisHead
05/09/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntontos
χμ....αν έχω διαβάσει καλά το manual και το εκτελώ σωστά, βγάζεις ντεπόζιτο, λύνεις την τρόμπα του πίσω φρένου και... βάζεις όλη σου την τέχνη να χωρέσεις το μπαταριοκούτι ανάμεσα στο πίσω αμορτισέρ και τη δοκό του πλαισίου!

αν αυτό δεν είναι κομματάκι μπελαλίδικο, είμαι και πολύ βολεψάκιας! :p

(σοβαρά τώρα, αν κάνεις κάτι διαφορετικό και - αυτό μας καίει - πιο εύκολο, δώσε τα φώτα σου και γρήγορα!)

Αυτο που υπογράμισσα.
Η αλήθεια ειναι οτι το εκανε ο μηχανικος μου....που το εχει κάνει φαίνεται αρκετες φόρες και φάνηκε αρκετα ευκολο.
:wave2:

ntontos
05/09/2008, 21:21
κοίτα, το μπαταριοκούτι περνάει τσίμα τσίμα (χωρίς υπερβολή) και θέλει να στρίψει και λίγο
αλλά όντως, γίνεται και στην τελική δεν αλλάζεις μπαταρία και κάθε βδομάδα

PortisHead
05/09/2008, 21:24
Ακριβώς.
Εγω ειχα αλλάξει στα 5 χρόνια....και αυτό προληπτικά χωρις να εχουν παρουσιαστει σημάδια κόπωσης.

ntontos
05/09/2008, 21:26
κάπως έτσι, να μην γκρινιάζω άλλο
τελικά δεν μάθαμε, ο φίλος το πήρε το TDM; εντυπώσεις;

The_Scientist
25/10/2008, 12:06
Εδώ και λίγες μέρες το μοτόρι βρίσκεται στο γκαράζ μου :) ..
Παιδιά 1.000 ευχαριστώ για τη βοήθεια και το χρόνο σας ...

ntontos
25/10/2008, 12:48
καλορίζικο φίλος
βάλε καμιά φωτό και πες μας τις εντυπώσεις σου
το δικό μου πάλι το βολτάρει νέος ιδιοκτήτης...

The_Scientist
25/10/2008, 13:07
Το μηχανάκι έμοιαζε πολύ καλή περίπτωση και γι αυτο και το πήρα :).

Νομίζω (με δεδομένο το budget μου και το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μοντέλο πάντα μου άρεσε πάρα πολύ) ότι έκανα μια καλή αγορά.. Βέβαια το μτχρ έχει πάντα ένα σχετικό ρίσκο, οπότε το πόσο καλή αγορά έκανα θα φανεί καλύτερα σε 5 - 6.000 Κm

Να και μια φώτο :



http://img406.imageshack.us/my.php?image=dsc00181be1.jpg

The_Scientist
25/10/2008, 13:09
Παρεπιπτόντως (αν δε γίνομαι αδιάκριτος) στείλε μου ένα pm .. Πόσο το έδωσες ?
Άντε και με το καλό το επόμενο :)

ntontos
25/10/2008, 13:12
Δεν μου έβγαλε κάτι από μηχανολογικά, ώστε να σου πω να το προσέξεις, αλλά όπως φαντάζομαι σου έχουν ήδη πει, τα λάδια του να τα αλλάζεις στις 3000-3500 km, γιατί τα "τσιμπάει" λιγουλάκι...(στις 5000 θα λείπει ικανή ποσότητα από τα 3,8lt που νομίζω ότι παίρνει).
Για το άλλο pm, αλλά λάβε υπόψιν σου ότι ήθελε βάψιμο...(η αγγελία μου έχει αφαιρεθεί από το αντίστοιχο forum, αλλιώς θα το έβλεπες)

arhs
29/10/2008, 17:17
θα μου στείλετε και οι 2 (ναι, εσείς οι από πάνω!:D ) ένα πμ με τις τιμές που τα πήρατε-δώσατε?

ntontos
29/10/2008, 18:24
έχεις pm

(δυστυχώ νομίζω ότι η αγγελία που είχα βάλει έχει - ορθώς - σβηστεί)

arhs
29/10/2008, 23:49
ναι, έψαξα και δε βρήκα τίποτα. thanks anyway για το χρόνο σου και το pm!!

Elle
31/10/2008, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_Scientist
Το μηχανάκι έμοιαζε πολύ καλή περίπτωση και γι αυτο και το πήρα :).

Νομίζω (με δεδομένο το budget μου και το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μοντέλο πάντα μου άρεσε πάρα πολύ) ότι έκανα μια καλή αγορά.. Βέβαια το μτχρ έχει πάντα ένα σχετικό ρίσκο, οπότε το πόσο καλή αγορά έκανα θα φανεί καλύτερα σε 5 - 6.000 Κm

Να και μια φώτο :



http://img406.imageshack.us/my.php?image=dsc00181be1.jpg

Άψογο το 850!

Καλορίζικο!!:wave2: :wave2: :beer:

The_Scientist
01/11/2008, 09:31
Nα' σαι καλά φίλε , σε ευχαριστώ πολύ :)
Με την ευκαιρία ευχαριστώ ξανά όσους αφιέρωσαν λίγο χρόνο να απαντήσουν στις απορίες μου, όταν ξεκίνησα την αναζήτηση μηχανής .