PDA

View Full Version : Η πρώτη μου μηχανή?



trumpet
31/05/2008, 12:22
Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Λοιπόν παίδες έπειτα από περιπέτειες 2 χρόνων περίπου αισθάνομαι την ασφάλεια να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή...

Έψαξα αρκετά σε πολλά μαγαζιά με μεταχειρισμένα και τελικά ήρθε φίλος και μου υπέδειξε ένα μαγαζάκι στο οποίο βρήκα μία Τρανσάλπ του 1996 (στο πλαίσιο γράφει japan factory... δεν θυμάμαι ακριβώς πάντως japan). Είδα την άδειά της και λέει :eyepop: πρώτη άδεια 2005. Τα χιλιόμετρα που γράφει είναι 13.000 περίπου και το παλλικάρι μου τη δίνει με :eyepop: 2 χρονια εγγύηση. Τα χρήματα που ζητάει είναι 3000 ευρώ (μου έχει ρίξει τηντιμή λόγω του κοινού φίλου που έστειλε σε αυτόν).

Μου φαίνεται εξαιρετικά καλή περίπτωση και το σκέφτομαι σοβαρά.

Μετά από έναν πρόχειρο έλεγχο που έκανα στη μηχανή (δεν είχα προηγουμένως μηχανή ποτέ οπότε δεν έχω και εμπειρία) είδα τα δισκόφρενα μπρος πίσω σε πολύ καλή κατάσταση, τα ελαστικά καινούργια, γρατζουνιές και ζημιές δεν υπάρχουν εκτός από ένα σημάδι το οποίο μου είπε πως ήταν από πτωση σε στάση - όχι τρακάρισμα. Επίσης μου είπε πως τη μηχανή την είχε πρωτοπουλήσει ο ίδιος στον προηγούμενο κάτοχο και επειδή ο μαγαζάτορας έχει και δύο συνεργεία την ξέρει την μηχανή.

Από εξτραδάκια... χούφτες, ψηλή ζελατίνα (λίγο χαμηλότερη από την ψηλότερη του εμπορίου), βαλίτσα γύρω στα 40lt σχάρα, κάγκελα.


Θα ήθελα τις πολύτιμες γνώμες σας καθώς και πληροφορίες για την κατανάλωση καυσίμου της εν λόγω μοτοσυκλέτας, κόστος χρήσης, καμιά σοβαρή ασφάλεια γύρω στα 120 ευρώ αν ξέρετε και, γενικώς οποιαδήποτε πληροφορία νομίζετε ότι θα μου είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ!:D

Cpt. Haddock
02/06/2008, 08:20
Στα ίδια λεφτά βρίσκεις πιο καινουρια μηχανή...

:winka:

XJR_Billy
02/06/2008, 08:39
Γειά σου φίλε trumpet.:wave2:

Εμένα για πρώτη άδεια 2005, 13000χλμ. και 2 χρόνια εγγύηση και στην κατάσταση που την περιγράφεις, με τα αξεσουάρ καλά μου φαίνεται..

Η εγγύηση είναι γραπτή;

Απ'ότι ξέρω η μηχανή έχει βγει τέρας αξιοπιστίας...

Το καλύτερο θα ήταν νε τη δει και ένας γνωστός σου μηχανικός πριν την πάρεις...

:wave2:

trumpet
02/06/2008, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Η εγγύηση είναι γραπτή;




Ναι...στο μαγαζί με στέλνει φίλος που έχει μείνει πολύ ευχαριστημένος από εκεί.

Παιδιά δεν τις δίνουν τις μηχανές να τις "κάνεις μια βόλτα" :winka: γιατί δεν έχουν ασφάλεια όσο είναι στο μαγαζί. Απ'τη μία έχουν δίκιο, απ'την άλλη μας μ@μάνε...τέλος πάντων.


Cpt. Haddock στα χρήματα αυτά στη Θεσσαλονίκη δεν βρίσκεις με τα ίδια χρήματα μικρότερης ηλικίας μηχανάκια. Είμαστε λίγο πίσω σε σχέση με τας Αθήνας...

sapila racing
02/06/2008, 10:27
Εφ όσον ειναι του 96 κι εχει 1η αδεια του 2005 ειναι εισαγωγής.
Μην είναι κανα ξεχασμένο 400ρι πρόσεχε, εξωτερικά είναι ίδια.