PDA

View Full Version : Η πρώτη μου μηχανή?



trumpet
31/05/2008, 12:58
Smile Η πρώτη μου μηχανή?

Καλησπέρα σε όλους και όλες!

Λοιπόν παίδες έπειτα από περιπέτειες 2 χρόνων περίπου αισθάνομαι την ασφάλεια να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή...

Έψαξα αρκετά σε πολλά μαγαζιά με μεταχειρισμένα και τελικά ήρθε φίλος και μου υπέδειξε ένα μαγαζάκι στο οποίο βρήκα μία Τρανσάλπ του 1996 (στο πλαίσιο γράφει japan factory... δεν θυμάμαι ακριβώς πάντως japan). Είδα την άδειά της και λέει πρώτη άδεια 2005. Τα χιλιόμετρα που γράφει είναι 13.000 περίπου και το παλλικάρι μου τη δίνει με 2 χρονια εγγύηση. Τα χρήματα που ζητάει είναι 3000 ευρώ (μου έχει ρίξει τηντιμή λόγω του κοινού φίλου που έστειλε σε αυτόν).

Μου φαίνεται εξαιρετικά καλή περίπτωση και το σκέφτομαι σοβαρά.

Μετά από έναν πρόχειρο έλεγχο που έκανα στη μηχανή (δεν είχα προηγουμένως μηχανή ποτέ οπότε δεν έχω και εμπειρία) είδα τα δισκόφρενα μπρος πίσω σε πολύ καλή κατάσταση, τα ελαστικά καινούργια, γρατζουνιές και ζημιές δεν υπάρχουν εκτός από ένα σημάδι το οποίο μου είπε πως ήταν από πτωση σε στάση - όχι τρακάρισμα. Επίσης μου είπε πως τη μηχανή την είχε πρωτοπουλήσει ο ίδιος στον προηγούμενο κάτοχο και επειδή ο μαγαζάτορας έχει και δύο συνεργεία την ξέρει την μηχανή.

Από εξτραδάκια... χούφτες, ψηλή ζελατίνα (λίγο χαμηλότερη από την ψηλότερη του εμπορίου), βαλίτσα γύρω στα 40lt σχάρα, κάγκελα.


Θα ήθελα τις πολύτιμες γνώμες σας καθώς και πληροφορίες για την κατανάλωση καυσίμου της εν λόγω μοτοσυκλέτας, κόστος χρήσης, καμιά σοβαρή ασφάλεια γύρω στα 120 ευρώ αν ξέρετε και, γενικώς οποιαδήποτε πληροφορία νομίζετε ότι θα μου είναι χρήσιμη.

Ευχαριστώ!

ΥΓ: Το ποσταρα και στα μοντελα αλλά αν μπορεί να μείνει εδώ ίσως το δει περισσότερος κόσμος...

p@nos
31/05/2008, 13:26
Προσωπικα δε θα το επαιρνα.


Σκεψου μονο οτι μιλας για μηχανη 12 χρονων ανεξαρτητα απο τα χιλιομετρα που εχει βαλει...


Σε αυτα τα χρηματα μπορεις να βρεις πολλες αξιολογες προσφορες...

hercul
31/05/2008, 13:32
Φυσιολογικό ακούγεται αλλά πολύ ύποπτο μοντέλο 1996 να έχει πρώτη άδεια 2005! :sick:
Απατεωνιά μου μυρίζει! Και μην κοιτάς τόσο την εμφάνιση! Το θέμα είναι να είναι μηχανικά καλή!
Αν ενδιαφέρεσαι για Τρανσαλπ ρώτα κατόχους της μηχανής τα συνηθισμένα προβλήματα που βγάζει και τσέκαρε αυτά αρχικά! :wave2:

johnpan
31/05/2008, 14:00
Αστο φίλε, πολλά τα λεφτά. Πάρε κάτι από 03 και μετά. Δες και κανένα bmw650 gs

emilio
31/05/2008, 14:20
Δηλαδή ρε φίλε η μηχανή από το 96 έως το 05 περίμενε αγοραστή; Δεν παίζει αυτό το σενάριο.
Ψάξε καλύτερα για κάτι άλλο.:wave2:

Sapadak
31/05/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από emilio
Δηλαδή ρε φίλε η μηχανή από το 96 έως το 05 περίμενε αγοραστή; Δεν παίζει αυτό το σενάριο.
Ψάξε καλύτερα για κάτι άλλο.:wave2:

Ρε παιδια μη τρελαινεστε!


Υπαρχει περιπτωση να εχει ερθει απο εξωτερικο το 2005 γιαυτο και η πρωτη αδεια του τοτε!

Βεβαια τα χλμ ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ λιγα αλλα...

kachius
31/05/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Ρε παιδια μη τρελαινεστε!


Υπαρχει περιπτωση να εχει ερθει απο εξωτερικο το 2005 γιαυτο και η πρωτη αδεια του τοτε!

Βεβαια τα χλμ ειναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ λιγα αλλα...


Το θέμα της άδειας δεν είναι παράξενο, αλλά 3 χιλιάρικα για 12ετίας transalp είναι πολλά!

trumpet
31/05/2008, 17:41
ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά εμένα δε μου κολλάει κάτι στην όλη φάση τις μηχανής σύμφωνα με αυτά που λέτε..


εάν η μηχανή δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση θα μου έδινε ο άνθρωπος 2 χρόνια γραπτή εγγύηση????

Σε όσα μαγαζιά και αν πήγα κανείς δεν έδινε εγγυήσεις πάνω από 3 ή 6 μήνες... Δεν ξέρω και γιαυτό θα ήθελα τη γνώμη σας. Αν ο άνθρωπος δεν ήξερε ότι δίνει μηχανή "διαμάντι" ή είχε τις όποιες επιφυλάξεις για το μοτόρι θα έδινε τόσο μεγάλη εγγύηση?

p@nos
31/05/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά εμένα δε μου κολλάει κάτι στην όλη φάση τις μηχανής σύμφωνα με αυτά που λέτε..


εάν η μηχανή δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση θα μου έδινε ο άνθρωπος 2 χρόνια γραπτή εγγύηση????

Σε όσα μαγαζιά και αν πήγα κανείς δεν έδινε εγγυήσεις πάνω από 3 ή 6 μήνες... Δεν ξέρω και γιαυτό θα ήθελα τη γνώμη σας. Αν ο άνθρωπος δεν ήξερε ότι δίνει μηχανή "διαμάντι" ή είχε τις όποιες επιφυλάξεις για το μοτόρι θα έδινε τόσο μεγάλη εγγύηση?


Η μηχανη οντως μπορει να ειναι σε παρα πολυ καλη ατασταση και τα χιλιομετρα της να ειναι πραγματικα, αλλα και παλι δεν αξιζει να παρεις μια μηχανη 12 χρονων...

trumpet
31/05/2008, 18:00
παντως στη θεσσαλονικη γιαυτό το μπατζετ δεν παιζει τιποτα καλύτερο...δυστυχως...και έχω ψάξει πολύ...

xampos
31/05/2008, 18:11
κανεις λαθος :nono:

ψαξε απο ιδιωτη ;)

και δε μπορω να φανταστω σε πιο μαγαζι πηγες εδω στη θεσσαλονικη που δεν ειναι απατεωνας :confused:

hercul
31/05/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
παντως στη θεσσαλονικη γιαυτό το μπατζετ δεν παιζει τιποτα καλύτερο...δυστυχως...και έχω ψάξει πολύ...

Για θεσσαλονίκη και από ιδιώτη ψάξε και εδώ (http://www.aggelioxoros.gr/) !
Πάνε οχήματα και μετά μοτοσικλέτες! :wave2:

trumpet
31/05/2008, 18:19
οκ φίλε χαμπος αλλά τι εγγύηση μπορεί να μου δώσει ένας ιδώτης?
τον μηχανικό που θα μου πει ότι όλα καλά φαίνονται, κοίταξε να αλλάξεις λάστιχα σε κάνα 4μηνο, αλυσιδογράναζα σε 2 μήνες, δισκόφρενα σε κάνα χρόνο κλπ?

δεν θα αισθανόσουν ασφάλεια εάν αγόραζες μηχανή και σου έδινε 2 χρόνια εγγύηση?
Δυο χρόνια ξένοιαστα για έναν αρχάριο στο χώρο της μοτοσυκλέτας που το μόνο που θα χρειαστεί είναι λαδια σε 2-3000 χμ?

Τι να πω..ίσως λόγω της δικής μου άγνοιας είμαι τόσο ανασφαλής.:confused:

Ταξιδευτής
31/05/2008, 18:23
Φιλε ακου τα παιδια που σε συμβουλευουν να ΜΗΝ το παρεις το μηχανακι. Εχουν δει τα ματια μας... :rolleyes:
Δεν λεω, μπορει το μηχανακι να ειναι αστερι, αλλα επισης μπορει πανω στο μηνα να βαρεσει μπιελα.
Ο αλλος μπορει να σου δινει 2 και 3 χρονια εγγυηση αλλα ειλικρινα θες να μπλεξεις στη διαδικασια "φτιαχτο/δεν στο φτιαχνω/αφου μου ειπες" κλπ κλπ; :sick:

Εγω αγορασα μηχανη με 2 χιλιαρικα απο το Moto triti και σε πληροφορω οτι βγηκε αστερακι! ;)
Δες λιγο... Στον Νομο Θεσσαλονικης μπορεις να παρεις τα εξης παρακατω μεχρι 3,000 ευρω:

http://www.mototriti.gr/moto/00_mtx/search/page1aggelies.asp?page=1&sum=10&marka=all&montelo=all&idarea=&kyb_from=600&kyb_to=all&etos_from=1995&etos_to=all&timh_from=all&timh_to=3000&typ_plhr=M&MIN_PROK=all&MAX_DOSEIS=all&IXE_=1&CatgSport=&CatgStreet=&CatgTouring=&CatgCustom=&CatgOnoff=&CatgEnduro=&CatgTrial=&CatgScooter=&CatgPapi=&CatgAutomoto=&CatgRacing=&CatgMx=&CatgEndurro=&CatgTriall=&dixrono=&tetraxrono=&ydropsicto=&aeropsicto=&xlm_from=0&xlm_to=all&XROMA=&EKSOPLISMOS=&EGGYHSH=all&perATTIKI=&perSALONICA=on&perMACEDONIA=&perTHRACE=&perTHESSALIA=&perWESTSIDE=&perSTEREA=&perPELOPONESE=&perCRETE=&perDODECANESE=&perCYCLADES=&perEASTSIDE=&sortorder=

BMW F 650 GS, 3.000 ?, 00, (ιδιώτης)

YAMAHA XTZ TENERE, 2.300 ?, 95, (ιδιώτης)

YAMAHA XT 660R, 3.000 ?, 03, (ιδιώτης)

DUCATI MONSTER 620, 3.000 ?, 02, (ιδιώτης)

YAMAHA XT 600E, 2.200 ?, 01, (ιδιώτης)

DUCATI MONSTER 620, 3.000 ?, 00, (ιδιώτης)

BMW F, 2.700 ?, 99, (ιδιώτης)

BMW F, 2.500 ?, 99, (ιδιώτης)

YAMAHA TDM 850, 3.000 ?, 98, (ιδιώτης)

BMW F, 2.500 ?, 95, (ιδιώτης)

:wave2:

xampos
31/05/2008, 18:24
η εγγυηση απ τα κολομαγαζα ειναι για να χαμε να λεγαμε :yuck: :yuck:

hercul
31/05/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
η εγγυηση απ τα κολομαγαζα ειναι για να χαμε να λεγαμε :yuck: :yuck:

+650! :yuck:

liago86
31/05/2008, 18:32
Προφανως δε σου ειπε οτι για να σου δωσει 2 χρονια εγγυηση πρεπει να κανεις τα service σε αυτον ή στο συνεργειο που θα σου υποδειξει, στα οποια φυσικα θα σε γδερνει ωστε να βγαλει απο κει το κερδος του. Προσεξε το αυτο παρα πολυ, και πιστεψε με με 3000 απο ιδιωτη παιρνεις μηχανες διαμαντια και νεοτερης χρονολογιας, τωρα το τι θα σου βγαλουν ειναι μεν αβεβαιο αλλα θα εχεις πολλες επιλογες τι να διαλεξεις, και αναλογα με τη συντηρηση και τη φροντιδα θα κοιταξεις να μη σου βγαλει προβληματα.

Και στην τελικη και να σου βγαλουν κατι, με τα λεφτα που θα χρυσωνεις τον εμπορα στα service για να σου δινει εγγυηση, το ιδιο πραγμα ειναι...

arxaios
31/05/2008, 19:09
Φίλε θα στο πω με 1 λέξη .............. καθώς στα είπανε και παραπάνω ...........

Μ-Α-Κ-Ρ-Ι-Α !!!

Όσο για εγγυήσεις στο προφορικό ................ άστα .............
Αν στη δώσει 1500 και κάτω ΙΣΩΣ .........

kachius
31/05/2008, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios

Αν στη δώσει 1500 και κάτω ΙΣΩΣ .........

1-1,5 χιλιάρικο το πολύ θα έδινα εγώ γι'αυτό το μηχανάκι.

Εγγύηση είχε και ένα φίλος μου με dakar από αρκετά γνωστό μαγαζί,
και είχε και το πρώτο service δωρεάν...όπου όταν πήρε το μηχανάκι
ΔΕΝ είχε πίσω τακάκια και όπως αποδείχθει τελικά ούτε τα λάδια
είχαν αλλαχθεί :winka:

Fournaris
01/06/2008, 09:16
1500-1700 ΕΥΡΩ για το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι καλα. Η αδεια που ειναι 2005 δειχνει κατ'εμε οτι ειναι εισαγωγης απο Γερμανια (συνηθως) και τα χιλιομετρα μπορει να ειναι αρκετα περισσοτερα.

Και το μοντελο μπορει να παιζει. Εγω βρηκα τετοιο στην Κατερινη και μου ελεγε ο εμπορος οτι ειναι 99 μοντελο και με βαση τον αριθμο πλαισιου με ενα απλο ψαξιμο στο νετ βρηκα οτι ηταν του 1996.

Κοιτα για κατι αλλο:)

arxaios
01/06/2008, 10:11
Κοίτα και στις αγγελίες εδώ μέσα ......... το να κατέβεις μέχρι Αθήνα για μιά μέρα δεν είναι τίποτα .......
Με 3000 Ε που σου ζητά ο κλεφταράς παίρνεις ...........
Αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53140
και αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60368
και αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=60409
και αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59963
και πάει λέγοντας .............

Για να στο πω και απλούστερα ........... η μηχανή που πας να πάρεις .............. κατά 99 % είναι μούφα !!!
Δηλαδή 1000 χλμ το χρόνο έκανε ;;; ΜΟΝΟ ;;;
Εγώ που κάνω λίγα χλμ. κάνω κατ' ελάχιστο 4000 χλμ. ετησίως ........

trumpet
01/06/2008, 13:38
Ευχαριστώ άπαντες για τις πληροφορίες.

Μια τελευταία ερώτηση.

Γιατί 3000 είναο πολλά για μια χόντα του 1996 ενώ 3000 είναι νορμάλ για μια BMW του 1994?
2 χρόνια γραπτής εγγύησης η μία, 3 μήνες γραπτή εγγύηση η άλλη και μάλιστα από τον επίσημο αντιπρόσωπο στη θεσσαλονίκη ή και απο οποιονδήποτε το ίδιο είναι.

Γενικώς από το διάβασμα που έχω φάει για να δω συνήθη προβλήματα των δύο μοντέλων (τρανσαλπ 96-φαντούρο 97) βρήκα πως το τρανσαλπ δεν βγάζει συγκεκριμένα προβλήματα ενώ το φαντούρο θα βγάλει οπωσδήποτε προβλήματα με το κόμπλερ μίζας και με τον ανορθωτή.

Δηλαδή στην άλλη περίπτωση πληρώνεις την BMW που στο κάτω κάτω δε φοράει ούτε μποξερ πάνω της...?

Δεν θέλω να εκνευρίσω κανέναν αλλά κι εγώ για φαντούρο του >97 πήγαινα αλλά τράβηξα γερό εκνευρισμό από το θέμα της ποιότητας των μηχανών και των γραπτών εγγυήσεων που δίνουν για τα μεταχειρισμένα. Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ την επιλογή μου με νύχια και με δόντια αλλά τουλάχιστον, τον έμπορο αμα σου κάνει πουστιά μπορείς να τον κηνυγήσεις και με θεσμικά μέσα γιατί μπορείς να τον βρείς και έχεις και τα αντίστοιχα χαρτιά που μπορείς να αποδείξεις πράγματα. Τον ιδιώτη άμα δεν είσαι γνώστης και έμπειρος που θα τον βρεις σε περίπτωση κακής αγοράς?

Εσείς θα εμπιστευόσασταν στο θέμα αυτό τον μαγαζάτορα και ως φίλο φίλου?

ΥΓ: την εν λόγω μηχανή την έδινε 3500 στην αγγελία που μου έδιξε σε κάποιο μοτοσυκλετιστικό περιοδικό, και με κατεβάζει και 500 ευρά...

Δεν ξέρω έχω μπερδευτεί τελείως.....:confused: :confused: :confused: :confused:

apav
01/06/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
3000 είναι νορμάλ για μια BMW του 1994

Μόνο για όσους το έχουν και το πουλάνε. :D

Την γραπτή εγγύηση την πληρώνεις με καπέλο 1.000-2000? στην τιμή και είναι καλυμένος ο έμπορος. :wave2:

nassosxlvbros
01/06/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μόνο για όσους το έχουν και το πουλάνε. :D

Την γραπτή εγγύηση την πληρώνεις με καπέλο 1.000-2000? στην τιμή και είναι καλυμένος ο έμπορος. :wave2:

+650...με το επιπλέον καπέλο και την γραπτή εγγύηση ο έμπορας είναι καλυμμένος από όλα: 99% μάλλον ξέρει ότι το μηχανάκι είναι καλό και απροβλημάτιστο,αλλά (1% )και ΑΝ την πατήσει (πολύ χλωμό είναι σκυλιά τα ΤΑ από μοτέρ*)στο φινάλε σου κάνει μια γενική επισκευή που δε θα ξεπεράσει με τίποτα τα 800-1000? κι έτσι είναι και αξιόπιστος και εσύ ευχαριστημένος και μοσχοπούλησε τη γρια ...οπότε είναι σαν να προπληρώνεις το σέρβις και ότι πάθει για 2 χρόνια...αυτός ούτως ή άλλως είναι κερδισμένος...
η επιλογή είναι δική σου :wave2:


*όταν λέμε σκυλί μοτέρ εννοώ πως έχω δει με τα μάτια μου μοτέρ με 185000 κμ από ΤΑ με τη μια μπιέλλα ηλεκτροκολλημένη....:eek:

gdevelek
01/06/2008, 15:03
- τα χλμ είναι ψεύτικα
- η "εγγύηση" έχει παγίδες που σου είπαν παραπάνω
- τα λεφτά είναι πολλά

ΜΗΝ πάρεις από μαγαζί, πάρε από ιδιώτη, και πήγαινέ τη σε μηχανικό να την τσεκάρει καλά

arxaios
01/06/2008, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet

Δεν θέλω να εκνευρίσω κανέναν αλλά κι εγώ για φαντούρο του >97 πήγαινα αλλά τράβηξα γερό εκνευρισμό από το θέμα της ποιότητας των μηχανών και των γραπτών εγγυήσεων που δίνουν για τα μεταχειρισμένα.

Στα λινκ που με μιά ματιά σου έγραψα από πάνω ........ 2800 Ε δίνει BMW του 2000 μοντέλο .......