PDA

View Full Version : Δίχρονο:ψόφιο χαμηλά,δαίμονας ψηλά.



Ζεύκας
31/05/2008, 19:10
Όπως τα λέει ο τίτλος.

Εαν ένα δίχρονο είναι ψόφιο χαμηλά και βγάζει απότομα όλη του τη δύναμη (με τον πίσω τρόχο άνετα να λέει καλημέρα από κοντά στον μπροστά) εάν ανοίξεις το γκάζι, τις πταίει?

καρμπυρατέρ?λάθος εξάτμιση(ποιο μεγάλο σαλιγκάρι)? τι?

kachius
31/05/2008, 19:29
Ότι είναι δίχρονο :lol:

byron
31/05/2008, 19:52
Αν είναι απ΄τα τελευταία δίχρονα που είχαν συστήματα εξαγωγής στυλ YPVS, κάτι δεν δουλεύει σωστα.

Αν είναι επόχής RD350LC και πίσω, έτσι δουλεύει... :p

castor
31/05/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν είναι απ΄τα τελευταία δίχρονα που είχαν συστήματα εξαγωγής στυλ YPVS, κάτι δεν δουλεύει σωστα.

Αν είναι επόχής RD350LC και πίσω, έτσι δουλεύει... :p




Πολυ σωστος!!!!:winka: Μαλλον 90% το YPVS!!!!!:beer:

KONIORDO$
31/05/2008, 21:35
εγω στο ysrακι μου επιδη δεν ειχα τα ypvs ειχα αφησει την βαλβιδα τερμα ανοιχτη και ετσι στα χαμηλα εσπρωχνα αλλα στα ψηλα γινοταν του κουτρουλη ο γαμος :lol:

trigger
31/05/2008, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν είναι απ΄τα τελευταία δίχρονα που είχαν συστήματα εξαγωγής στυλ YPVS, κάτι δεν δουλεύει σωστα.

Αν είναι επόχής RD350LC και πίσω, έτσι δουλεύει... :p :a013:

Αρχικά δημιουργήθηκε από KONIORDO$
εγω στο ysrακι μου επιδη δεν ειχα τα ypvs ειχα αφησει την βαλβιδα τερμα ανοιχτη και ετσι στα χαμηλα εσπρωχνα αλλα στα ψηλα γινοταν του κουτρουλη ο γαμος :lol:
Δεν είσαι ο μόνος ;) :a2: :a2:

KONIORDO$
01/06/2008, 00:17
ευτυχως που ειχε και μηδαμινο βαρος αλλιως μεχρι να ανεβασει στροφες θα το εκανα πατινι:wacko: :wacko: :wacko:

EVI
01/06/2008, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν είναι απ΄τα τελευταία δίχρονα που είχαν συστήματα εξαγωγής στυλ YPVS, κάτι δεν δουλεύει σωστα.


χμμμ........καποια μαμακια εχει γινει

λοιπον

suzuki - AETC
yamaha - YPVS
honda - V-TACS
kawasaki- KIPS


ολα περιπου εκτος απο το χονδα που εχει μια διαφορα λειτουργουν περιπου το ιδιο και επειδη ειχα αγνωστες λεξεις και εκατσα και διαβασα κατεβατα θα μπορουσα να ψαξω να το βρω αλλα αν το εχετε ευκαιρο τι ειδους δλδ συστημα εχει το rs?που κανει ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ? χαμηλα σερνετε ψηλα το παιρνει ο ανεμος?ο βυρων κατι θα ξερει αλλιως θα πρεπει να το ψαξω............

:beer:

Ζεύκας
01/06/2008, 04:45
:beer:

dimitrisR1
01/06/2008, 08:40
τα διχρωνα ειναι ιδιετερα μηχανηματα και φαινονται απλα στην λειτουργικοτιτα τους αλλα για κατι απλο μπωρει να φταιη κατι πολυ συνθετο.

ετσι απλα απλα ξεξινας απο το συσυτημα εξαγογεις καυσαεριων και μετα πρωχωρας και στο καρμπυρατερ και στην κξατμιση που ισως ειναι γεματι παλια λαδια.

και βλεποντας και κανοντας.αααααααααα και εξαρτατε το μηχανακι και τα κυβικα του.

THEOD
01/06/2008, 10:17
Αν είναι κανένα "κακό" :D 125άρι "θυριδωμένο ψηλά" για να βγάζει καμμιά 30αριά άλογα, τότε ότι και να κάνεις γιατρειά δεν υπάρχει...Απόλαυσέ το εκεί που δουλεύει.... :winka:


Αν παλιά δεν δούλευε έτσι και το κάνει τελευταία, κοίτα την εξάτμιση...Προφανώς δεν δουλεύει σωστά η υποπίεση στον θάλαμο διαστολής (διαρροή καυσαερίων κοινώς - θα έχει αλλάξει και ο ήχος του...) και ο κύλιδρος "καθαρίζει" μόνο ψηλά.... :wave2:

OldMan
02/06/2008, 13:42
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Για ποιο μηχανάκι μιλάς, παλ'κάρι μας ..??? :D

dirtbird
02/06/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Για ποιο μηχανάκι μιλάς, παλ'κάρι μας ..??? :D

Δεν μας ενδιαφέρουν αυτές οι λεπτομέριε...

Ζεύκας
02/06/2008, 14:03
crm250.

απ'ότι φαίνεται δεν είναι κατάλληλη η procircuit που φοράει
δεν κάνει κ την καλύτερη εφαρμογή στην εξαγωγή κ πρέπει ο λαιμός να παραείναι μεγάλος...

daddy78
02/06/2008, 14:26
Φίλε μου άν το προβλημα εμφανίστηκε, πριν αλλάξεις την κούρμπα έλεγξε τη λειτουργία του PowerValve. Αν είναι ΟΚ, κοίτα καρμπ (καθάρισμα / jetting).

Ζεύκας
02/06/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Φίλε μου άν το προβλημα εμφανίστηκε, πριν αλλάξεις την κούρμπα έλεγξε τη λειτουργία του PowerValve. Αν είναι ΟΚ, κοίτα καρμπ (καθάρισμα / jetting).

τα καρμπυρατερ έχουν ρυθμιστει και καθαριστει.

η κούρμπα έχει το πρόβλημα απ΄οτι φαίνεται...
δεν κάνει καλή εφαρμογή κ θα πρέπει να ψαχτώ με άλλη

OldMan
02/06/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
crm250.
Μήπως απλά θα πρέπει να δεις το πίσω λάστιχο ...???


(γιατί δεν νομίζω να υπάρχει CRM250 που να συμπεριφέρεται έτσι...) :winka:

toneless
02/06/2008, 14:47
Ακούγεται για απλό προβληματάκι...

1) Πολύ πλούσιο μίγμα στα χαμηλά.
Ο κινητήρας μπουκώνει και καθώς οι στροφές αυξάνονται, καθαρίζει και ανοίγει κανονικά.

Λύση: Παίξιμο με βελόνες (μια θέση κάτω) ή αλλαγή προζιγκλέρ με μικρότερο.
Το πλούσιο μίγμα μπορεί να προέρχεται και απο πολύ βρώμικο φίλτρο.

2) Αλλαγμένος χρονισμός εισαγωγής-εξαγωγής μίγματος.
Ώς γνωστόν, τα δίχρονα δεν έχουν εκκεντροφόρους, οπότε η αλλαγή χρονιμού γίνετε απευθείας στο κύλινδρο και είναι κοινώς γνωστό στην ελληνική κοινότητα, ώς "θυρίδωμα"... :D

Λύση: Δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός ...απο νέα κύλινδρα και να ζήσεις με το νέο χαρακτήρα της μηχανής.

3) Βαλβίδες εξαγωγής, οι οποίες δεν δουλεύουν.
Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί τα powervalves -με την εκάστοτε ονομασία της κάθε εταιρίας- να μην λειτουργούν, είτε απο μηχανική, είτε απο ηλεκτρονική βλάβη.
Οι βαλβίδες εξαγωγής βρίσκονται πάντοτε στο κύλινδρο, εκεί που ξεκινάνε οι εξατμίσεις και η κάθε εταιρία έχει τα δικά της standard για το πως ρυθμίζονται.
Απο το πρόβλημά σου ακούγεται ότι είναι τελείως ανοιχτές, με αποτέλεσμα ο κινητήρας να σέρνεται χαμηλά και να ξανααποκτά δύναμη στα ψηλά.

Λύση:
Τσέκαρε για σπασμένες ντίζες.
Τσέκαρε αν ο κινητήρας γυρνά τις βαλβίδες όταν γυρνάς το κλειδί στο on ή όταν παίρνει μπροστά ο κινητήρας.

Αν το θέμα είναι ηλεκτρονικό, έχει χαλάσει ο ανορθωτής σου και οι βαλβίδες δεν έχουν την απαραίτητη σταθερή τάση για να δουλέψουν.

Ζεύκας
02/06/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως απλά θα πρέπει να δεις το πίσω λάστιχο ...???


(γιατί δεν νομίζω να υπάρχει CRM250 που να συμπεριφέρεται έτσι...) :winka:

τι σχέση θα μπορούσε να έχει το πίσω λάστιχο με το πως βγάζει τη δύναμη ανά εύρος στροφών?

η προβληματική εφαρμογή της εξατμισης δεν νομίζεις οτι παίζει ρόλο?

OldMan
02/06/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
τι σχέση θα μπορούσε να έχει το πίσω λάστιχο με το πως βγάζει τη δύναμη ανά εύρος στροφών?

Έχει μεγάλη σχέση με το τι "φαίνεται" ότι κάνει το μηχανάκι ...:winka:


Κοινώς, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ το CRM 250 να συμπεριφέρεται σαν RD 500 (αερόψυκτο).:wave2:

byron
02/06/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
σαν RD 500 (αερόψυκτο).:wave2:

:confused: 400 maybe??

Που είναι αυτός ο Rein όταν το χρειάζεσαι ΡΠΜ...

Εχει διαλύσει καμμιά 10αριά τέτοια :smokin:

Ζεύκας
02/06/2008, 14:53
ένας λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι φταίει η εξάτμιση είναι το γεγονός ότι εκεί που συνδέεται η εξάτμιση με τον κινητήρα υπάρχει ελαφρυά διαρροή βενζίνης,λαδιού

OldMan
02/06/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
ένας λόγος που με κάνει να πιστεύω ότι φταίει η εξάτμιση είναι το γεγονός ότι εκεί που συνδέεται η εξάτμιση με τον κινητήρα υπάρχει ελαφρυά διαρροή βενζίνης,λαδιού
Βάλε λοιπόν ένα κορδονάκι (ζουάν Ελληνιστί) και δες αν αλλάζει η συμπεριφορά ...!!!:smokin:

Ζεύκας
02/06/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχει μεγάλη σχέση με το τι "φαίνεται" ότι κάνει το μηχανάκι ...:winka:


Κοινώς, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ το CRM 250 να συμπεριφέρεται σαν RD 500 (αερόψυκτο).:wave2:

το crm στην παρούσα φάση φοράει μοταρντ ζαντολάστιχα.

το πίσω λάστιχο διαστάσεων 160/60/17 χρήζει αλλαγής.
μου φαίνεται φαρδύ! τι λες?

OldMan
02/06/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
μου φαίνεται φαρδύ! τι λες?
Εξαρτάται με το τι "αναφορές" έχεις ...:lol:

Ζεύκας
02/06/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εξαρτάται με το τι "αναφορές" έχεις ...:lol:

μέχρι στιγμής έχω 18χρονες αναφορές!

τώρα ασχολούμαι κ ενα δίχρονο μωρό!

any suggestions please? :D

fantacid
02/06/2008, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisR1
τα διχρωνα ειναι ιδιετερα μηχανηματα και φαινονται απλα στην λειτουργικοτιτα τους αλλα για κατι απλο μπωρει να φταιη κατι πολυ συνθετο.

ετσι απλα απλα ξεξινας απο το συσυτημα εξαγογεις καυσαεριων και μετα πρωχωρας και στο καρμπυρατερ και στην κξατμιση που ισως ειναι γεματι παλια λαδια.

και βλεποντας και κανοντας.αααααααααα και εξαρτατε το μηχανακι και τα κυβικα του.

θεος λεμε!!!!

:a23: :a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

daddy78
02/06/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βάλε λοιπόν ένα κορδονάκι (ζουάν Ελληνιστί) και δες αν αλλάζει η συμπεριφορά ...!!!:smokin:

Για κάνε και μια επεξήγηση να μαθαίνουμε και εμεις...:blush:

dirtbird
02/06/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:confused: 400 maybe??



Ήταν Stan Stephens special, εντάξει?

όλα κι' όλα, όχι να μας την βγαίνουν και οι ασκόνιστοι...... :smokin:

OldMan
03/06/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Για κάνε και μια επεξήγηση να μαθαίνουμε και εμεις...:blush:
Να σφραγίσει την εξάτμιση !!! :smokin:

Akatanomastos
03/06/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να σφραγίσει την εξάτμιση !!! :smokin:

φανταζομαι οχι απο πισω:D

OldMan
03/06/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
φανταζομαι οχι απο πισω:D
Αυτό γίνεται με πατάτα ...:smokin:

daddy78
03/06/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Να σφραγίσει την εξάτμιση !!! :smokin:

Οτι είναι για να σφραγίσει την εξάτμιση το κατάλαβα Oldban :lol: , αυτό που δεν κατάλαβα είναι τί είναι το ζουάν, πως το χρησιμοποιούμε και πού το βρίσκουμε. Οπότε..., Ω! μεγάλε εσύ γκουρού της μηχανολογικής σοφίας, ρίξε επάνω μας τα μεγαλειώδη φώτα της γνώσης σου και διαφώτισόν ειμάς δια το ζουάν και της χρήσεως αυτουουουουου (πρόσχομεεεεν) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


(ελπίζω να μη παρεξηγείς το χιούμορ μου) :beer: :beer:

dirtbird
03/06/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βάλε λοιπόν ένα κορδονάκι (ζουάν Ελληνιστί) και δες αν αλλάζει η συμπεριφορά ...!!!:smokin:

Mεταλικός στεγανοποιητικός δακτύλιος, dare to say.....:winka:

OldMan
03/06/2008, 14:49
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Άμα δεν ξέρεις τι είναι (ήταν, για την ακρίβεια..) το "ζουάν", δεν πρόκειται (και δεν χρειάζεται...) να μάθεις τώρα !!


Υ.Γ.
Εναλλακτικά, βρίσκεις τον τελευταίο "ξυλοσομπατζή" (μασινιέρη, κοινώς...) και τον παρακαλάς να σΕ δώσει λίγο από το αμιαντοκορδόνι που έχει φυλλαγμένο (μην τΟΝ αρχίσεις στα φαιδρά του τύπου: "αυτό ρε μάστορα είναι 3/4 " αλλά εγώ θέλω 2 mm ):smokin:

Βάζεις το κορδόνι 2 βόλτες (σε σπείρα) εσωτερικά στο χείλος του λαιμού εξαγωγής, το πασαλείβεις με πυρίμαχη "μαστίχα" και το βάζεις όπου γουστάρεις ...!!! :blush:

edit: Στον daddy78 μιλάω, για ...

daddy78
03/06/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Εναλλακτικά, βρίσκεις τον τελευταίο "ξυλοσομπατζή" (μασινιέρη, κοινώς...) και τον παρακαλάς να σΕ δώσει λίγο από το αμιαντοκορδόνι που έχει φυλλαγμένο (μην τΟΝ αρχίσεις στα φαιδρά του τύπου: "αυτό ρε μάστορα είναι 3/4 " αλλά εγώ θέλω 2 mm ):smokin:

edit: Στον daddy78 μιλάω, για ...


ΟΚ, το έπιασα τώρα :smokin: ευχαριστώ! Για πές μου όμως, αν δεν βρώ μασινιέρη, λές να ψαχτώ σε κανένα βαρελά, πεταλωτή ή και αρκουδιάρη ???? :p :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer:

:wave2: