PDA

View Full Version : ΤΙΜΟΝΙ ΓΙΑ ΧΤ660!



sokis8
01/06/2008, 01:53
Καλησπέρα και πάλι φιλαράκια!!! Θέλω να αλλάξω τιμόνι στο εργαλείο και προσανατολίζομαι σε renthal και κατα προτίμηση σε χρώμα χρυσαφί. Δεν γνωρίζω όμως τον τύπο (σε renthal πάντα) που ταιριάζει στο XT.

Steve_athens
01/06/2008, 09:46
Αυτο που μπαινει κανονικα στο Χτ ειναι αυτο με παχος 22mm,αλλα δεν θα δεις καμια διαφορα σε συγκριση με αυτο που εχει τωρα, αν θες να δεις διαφορα στους κραδασμους και στην αισθηση του τιμονιου βαλε fat bar τιμονι.Εγω που το εβαλα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος

halls
01/06/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Steve_athens
Αυτο που μπαινει κανονικα στο Χτ ειναι αυτο με παχος 22mm,αλλα δεν θα δεις καμια διαφορα σε συγκριση με αυτο που εχει τωρα, αν θες να δεις διαφορα στους κραδασμους και στην αισθηση του τιμονιου βαλε fat bar τιμονι.Εγω που το εβαλα εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος
+1!!!

sokis8
02/06/2008, 00:17
Καμιά φοτο παίζει απο fat bar σε XT??????

Steve_athens
02/06/2008, 11:57
Να μια φωτο απο το δικο μου


132582

kaps
02/06/2008, 12:33
Εχεις αλλάξει και καβαλέτα ; Πάντως είναι μαμάτο ....Πόσο πήγε η αλλαγή;

o_gavros
02/06/2008, 13:55
Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι,αν κι εγώ έχω το 600.

Τι κερδίζει κανείς αλλάζωντας το τιμόνι στο ΧΤ?

p@nos
02/06/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι,αν κι εγώ έχω το 600.

Τι κερδίζει κανείς αλλάζωντας το τιμόνι στο ΧΤ?


Ουσιαστικα τιποτα.

:lol:


Κατα βαση χανεις μερικα απο τα ωραια πορτοκαλια χαρτινα που εχεις στην τσεπη σου.

Μονο σε εμφανιση προσφερει.

o_gavros
02/06/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ουσιαστικα τιποτα.

:lol:


Κατα βαση χανεις μερικα απο τα ωραια πορτοκαλια χαρτινα που εχεις στην τσεπη σου.

Μονο σε εμφανιση προσφερει.


κοίτα να δεις,επειδή μου περισσεύουν μωρέ κάτι τουβλάκια με περτικαλιά άρχισα κι εγώ να αναρωτιέμαι τι να τα κάμω.

Στην αρχή σκεφτόμουν να τα πάρω ηλιόσπορους αλατισμένους και να περιμένω πότε θα ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες για να τα φάω.

Μετά όμως είδα αυτό το τόπικ και ψάρωσα κομμάτι.

προβλέπω το μηχανάκι να μένει ατόφιο και να κρατάει τον μινιμάλ χαρακτήρα του... :p

dirtbird
02/06/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ουσιαστικα τιποτα.


Όχι ακριβώς.....

Το να αλλάξεις τιμόνι έτσι για να το αλλάξεις δεν λέει τίποτα.

Απο κει και πέρα όμως υπάρχουν διαφορές όσον αφορά τις διαστάσεις αλλά και το υλικό.

Εάν μπείτε στο site της Renthall , θα δείτε ότι δίνει πλήρεις διαστάσεις για τα τιμόνια της (και λίγο πολύ όλοι οι κατασκευαστές του είδους).

Επίσης, τα τιμόνια όπως το Renthall είναι κατασκευασμένα από κράμα αλουμινίου (aluminum alloy) αντί σκληρού -κε υψηλή περιεκτικότητα σε άνθρακα- χάλυβα που είναι συνήθως τα τιμόνια των ψευδοεντούρο.

Τα 'αλουμινένια' λοιπόν έχουν μικρές ελαστικότητες (που σε καμμία περίπτωση δεν γίνονται αντιληπτές κατά την οδήγηση) και απορροφούν μέρος των μεταφερόμενων στα γκριπ κραδασμών.
Επίσης για τον παραπάνω λόγο είναι και ανθεκτικότερα σε μικοπτώσεις και δεν στραβώνουν εύκολα σε αντίθεση με τα 'σιδερένια' τα οποία στην πρώτη καλή, στραβώνουν... για τα καλά.
Βέβαια αυτό παίζει ρόλο στις μοτό χώματος που είναι μεταξύ 100-130 κιλά, για το ΧΤ που είναι 170 βάλε στην καλή ούτε το αλουμινένιο θα αντέξει (και μετά έρχεται πιο δύκολα...)

Προσωπικά όμως σκέφτομαι να αλλάξω και εγώ το τιμόνι του ΧΤ γιατί δεν με πολυβολεύει από διαστάσεις κτλ.

Συνεπώς εάν έχετε βρει κάποιο τιμονάκι που σας αρέσει και δεν είσαστε σίγουροι ότι τ αυτό που έχετε σας βολεύει, προσπαθήστε να δείτε τι διαφορές έχει με το δικό σας όσον αφορά τις διαστάσεις
και αν θα σας βολεύει.

Το να το αλλάξετε μόνο για την μόστρα, δεν έχει ιδιαίτερη πρακτική σημασία....

Όλα τα παραπάνω αφορούν αυτούς που κάνουν χώμα και κυρίως τα αντίστοιχα μηχανάκια

Steve_athens
02/06/2008, 19:56
Εχω αλλαξει καβαλετα και προτιμησα reikon σαν μαρκα για το τιμονι,παντως 3 μηνες που το εχω βαλει οι εντυπωσεις μου ειναι καλες,εχουν μειωθει οι κραδασμοι σε αισθητο βαθμο και η αισθηση σαν οδηγικη θεση ειναι ποιο καλη(εχει και ενδειξη πανω με τις κλισεις για να δεις κ να ρυθμισεις ποια σε βολευει)

sokis8
03/06/2008, 01:49
Δηλαδή αν βάλω το fat bar της renthal χρειάζομαι και καβαλέτα? Με τα αντίβαρα τι γίνεται? Χρειάζεται άλλα αντίβαρα? Ποιά μάρκα αντίβαρα βάζω σε fat bar renthal??? Αυτό το τιμόνι κάνει για XT http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130212014310 ?????

sokis8
03/06/2008, 02:14
Για δεστε και αυτό.....http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140234035903&_trksid=p2759.l1259 ??????? Μας κάνει???? Με καβαλέτα 75? Ελλάδα!!!!

Steve_athens
03/06/2008, 10:42
Για να μπει fat bar τιμονι χρειαζεσαι σιγουρα ειδικα καβαλετα για να μπει,αντιβαρα παντως εβαλα αυτα που ειχε το μαμα τιμονι ταιριαζαν κανονικα

XJR_Billy
03/06/2008, 11:02
Αδέλφια ΧΤάκηδες, έχει πέσει πολύ μελέτη απ'την Yamaha για το ΧΤ660.

Το τιμόνι του είναι μιά χαρά για μένα, αν και αισθητικά μου αρέσει πιο πολύ αυτό του Στέφανου...

Αλλά το μαμίσιο δημιουργήθηκε για να βολεύει την πληθώρα των αναβατών.

Αν κάποιος έχει γκαφρά μπορεί να τα σκάσει και να κάνει τη μηχανή σούπερ.

Εγώ οδηγώ πάντα με γαντάκι και δεν έχω κραδασμούς στο τιμόνι.

Πέμπτη βάζω και χούφτες μπλε από WR...

Από διάφορα mods που έχω δει για ΧΤ660, χώνοντας 2000-2500 γίνεται διαστημόπλοιο, αλλά για μένα χάνει τον πολυμορφικό χαρακτήρα του...

Τέσπα ... Γούστα είναι αυτά...

ΧΤ λέεεεεεεεμεεεεεεεε!!!

:beer: :beer: :wave2:

Steve_athens
03/06/2008, 12:46
Αν εννοεις εμενα σταυρο με λενε(συνηθισμενο να το μπερδευουν δεν πειραζει:D ),εχεις δικιο σε αυτο που λες οτι γινεται αεροπλανο(μπορει να φτασει πανω απο 60 αλογα τροχο απο αυτα που εχω δει αλλα μετα τιθεται κ το θεμα αξιοπιστιας) αλλα μου αρεσει πρωτα να το βελτιωσω αισθητικα και στην οδικη συμπεριφορα(αναρτησεις,φρενα,τιμονι,γραναζια) κ μετα να του ανεβασω τα αλογα:sun:

XJR_Billy
03/06/2008, 13:11
Εσένα εννοώ φίλε Stavros!!! :winka:

Σωστά το σκέφτεσαι. Όλα πρέπει να γίνονται σταδιακά.

Η οδική συμπεριφορά και η ασφάλεια πάνω απ'όλα.

Τα αλογάκια μπορούν να περιμένουν!

Όντως, ξεπερνάει τα 60 άλογα με διάφορα mods!

Παύει όμως να είναι ΧΤ πια (ή όχι);:confused:

Η γνώμη μου (και πάντα προσωπικά μιλώ) είναι ότι ο αγοραστής μιας μηχανής ξέρει τι ζητάει και τι να περιμένει από αυτό που αγοράζει...

Αν αλλάξω φρένα, τιμόνι, πλαίσιο, αναρτήσεις, σέλα, τεπόζιτο, βάλω PC, φίλτρα, εξατμίσεις, ζάντες, φτερά έ, τότε δεν έχω ΧΤ αλλά κάτι άλλο...

Και για φτιάξεις το ΧΤ σε τέτοια κατάσταση χρειάζεται νε ξοδέψεις ένα σεβαστότατο ποσό.

Με το οποίο αυτό ποσό συν την αγορά της μηχανής, αγοράζεις μιά άλλη μηχανή που θα σε καλύπτει περισσότερο σε άλογα, επιδόσεις κ.λ.π.

Δεν μιλάω για σένα προσωπικά φίλε αλλά γενικά.

Δεν είμαι κατά του customizing μιας μηχανής αλλά πιστεύω ότι η μηχανή εκφυλίζεται αν ξεπεράσεις κάποια όρια...

Γνώμη μου:smilea:

:beer:

nikonian
03/06/2008, 13:49
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα η Aligator. Είναι μια αμερικάνικη εταιρεία που κατασκεύαζε ένα μηχανάκι με το κινητήρα του Dominator και έβγαζε 70+ άλογα.
Το μηχανάκι κόστιζε λίγο παραπάνω από το fireblade.

Θα αισθανόμουν πολύ μακάκα , αν είχα δώσει 10.000-14.000 ευρά για να έχω ένα γρήγορο ΧΤ, Dominator, ή ό,τι άλλο και να με περνάνε σαν σταματημένο τα Bandit των 6.000 ευρών.

Steve_athens
03/06/2008, 13:51
Εννοειται αυτο,αν ηθελα πολλα αλογα θα κατευθυνομουν αλλου,ειναι κ θεμα προσωπικων προτιμησεων πχ δεν ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το φρενα κ κανω καποιες αλλαγες η απο το τιμονι.Πρεπει να κινεισαι σε ενα πλαισιο που το customizing θα ειναι να φερεις το μηχανη πιο κοντα στα μετρα σου κ οχι να βαζεις οτι μπαινει πανω για να τη κανεις κατι αλλο που μονο σε χτ δεν θα μοιαζει

XJR_Billy
03/06/2008, 13:57
Συμφωνώ απόλυτα παίδες!!!;)

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος!


:beer: :beer: :beer:

Eloundar
18/02/2009, 11:02
Καλησπερίζω, και επαναφέρω το topic διότι επειτά από μια τούμπα οδηγώ για αρκετό καιρό το ΧΤακι μου (600) με ελαφρά στραβό τιμόνι -πλέον δλδ το έχω συνηθισει, αν και την πρώτη φορά μετα την πτώση ήταν αισθητή η διαφορα-.

Μιας και ήρθε η ώρα του για σέρβις σκέφτηκα να φτιάξω και το τιμόνι, αλλά αναρωτιέμαι..
γίνεται (και αξίζει) να το ισιώσω?
Αν όχι, τότε θα έπερνα κάτι σε 'ασημί' μιας και θα μπω στη διαδικασία να πάρω καινούργιο, γιατί μου αρέσει πάνω στο μαύρο ΧΤ. Δεν ψάχνω κάτι το ιδιαίτερο, αρκεί να είναι ποιοτικά ανάλογο του μαμίσιου...και ίσως λίγο ψηλότερο, για να βελτιώσω λίγο την στάση οδήγησης.

πάντα ανοιχτός σε προτάσεις..αυτά.:)

mai_tai
18/02/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αδέλφια ΧΤάκηδες, έχει πέσει πολύ μελέτη απ'την Yamaha για το ΧΤ660.


Πέμπτη βάζω και χούφτες μπλε από WR...


Τέσπα ... Γούστα είναι αυτά...

ΧΤ λέεεεεεεεμεεεεεεεε!!!

:beer: :beer: :wave2:

φιλαρακι ποσο οι χουφτες?και απο που?

XJR_Billy
18/02/2009, 11:50
Από Yamaha Αγίας Παρασκευής, 90 με την τοποθέτηση.

Ταιριάζουν κουτί του WR.

mai_tai
18/02/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Από Yamaha Αγίας Παρασκευής, 90 με την τοποθέτηση.

Ταιριάζουν κουτί του WR.
Τιμες πανω -κατω?ευχαριστω για την αμεση απαντηση billy

XJR_Billy
18/02/2009, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
Τιμες πανω -κατω?ευχαριστω για την αμεση απαντηση στεφανε

Ο Billy είμαι αδερφέ!:lol:

90 ευρώ με την τοποθέτηση από 110.:beer:

mai_tai
18/02/2009, 16:34
Thanks :beer:

mai_tai
22/02/2009, 06:19
BILLY κενενα λινκ με φωτο απο αξεσουαρ(χουφτες κ τετοια απο αντιπρωσοπεια εχεις?ψαχνω -ψαχνω αλλα τιποτα..)

XJR_Billy
22/02/2009, 06:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
BILLY κενενα λινκ με φωτο απο αξεσουαρ(χουφτες κ τετοια απο αντιπρωσοπεια εχεις?ψαχνω -ψαχνω αλλα τιποτα..)

Φίλε κι εγώ δεν έχω, αλλά αν πας σε μιά αντιπροσωπεία της Μοτοδυναμικής, έχουν εκεί πολλά πράγματα, και τα βλέπεις μπροστά σου. Τουλάχιστον στην Αγία Παρασκευή...

Δεν το' χω ψάξει πιο πολύ γιατί από αξεσουάρ μόνο χούφτες και bagster έχω βάλει.

Πάντως η Acerbis έχει βγάλει πολλά ωραία πράγματα για τα κουκλιά μας.:sun: :wave2:

ilias opel
23/08/2010, 16:27
καλησπερα θα θελα αν μπωρεις να μου πεις τη μαρκα τιμονη ειναι αυτο που βλεπο στη φωτο και τη κοδικος ειναι θα με βοηθησεις πολυ σε ευχαριστω

ilias opel
06/09/2010, 23:38
φιλε μου μπωρεις να μου πεις τη μαρκα ειναι το τιμονι και πιος κοδικος ειναι αν μπωρεις θα με βωηθισης πολλυ σε ευχαριστω