PDA

View Full Version : Βοήθεια για το Greece2India



Σελίδες : [1] 2 3

byron
02/06/2008, 11:13
Με αφορμή το post του Bavarian (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1165915#post1165915), σκεφτήκαμε να οργανώσουμε κάποια αποστολή "βοήθειας" για τον Ηλία, προκειμένου να μπορέσει να συνεχίσει το ταξίδι του και ακόμα καλύτερα να καταφέρει να επιστρέψει με το XRάκι του και να μην το παρατήσει στα βάθη της Ανατολής. :nono:

Ο Ηλίας είναι αρκετά περήφανος για να μην δεχτεί χρήματα, αλλά δεν θα είχε αντίρρηση αν θέλαμε να στείλουμε κάποιο δώρο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1167725#post1167725).

Σκέψεις και ιδέες υπάρχουν και βλέποντας απ΄την ανταπόκριση που τυχόν θα υπάρξει απ΄τους χρήστες του moto.gr αλλά και απ΄το apriliabikers.gr ,θα δούμε που θα καταλήξουμε.
Προς το παρόν θα γίνει μια παραγγελία κάποιων ανταλλακτικών για το XRάκι μέσω του Ανδρέα (tnx Deamon) ενώ ήδη έχουμε παραγγείλει μέσω του tropea κάποια εξαρτήματα που είναι απαραίτητα για να έχουμε ολοκληρωμένη "εικόνα" του ταξιδιωτικού. :)

Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει, ας στείλει πμ για να το οργανώσουμε.

byron
02/06/2008, 11:15
Πριν 46.000 χλμ....:uplate:


132585

byron
02/06/2008, 18:43
Σε επικοινωνία που είχα με τον Ηλία, μου είπε πως κάτι που θα τον βοηθούσε είναι το εξής:

"ένα σετ σαμπρέλες ενισχυμένες (heavy duty) με διαστάσεις 3.00-21 (90/90-21) για μπροστά και 4.60-18 (120/80-18) για πίσω. Όσο πιο ενισχυμένες βρείτε, τόσο καλύτερα."

Μήπως θα είχαν την ευγενή καλοσύνη, οι χωμάτινοι του φόρουμ να δώσουν τα φώτα τους? :D (που και ποιές)

ΥΓ. Η προσπάθεια πάει καλά. Εντός 2 εβδομάδων θα λάβει ένα χρήσιμο δέμα από ΄μας.

:wave2:

dirtbird
02/06/2008, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Μήπως θα είχαν την ευγενή καλοσύνη, οι χωμάτινοι του φόρουμ να δώσουν τα φώτα τους? :D (που και ποιές)


Ναι, πότε τις θέλεις? :winka:

edit: μόλις κανόνισα με το Rider's Shop για σαμπρέλες, θα τις έχω αύριο.

tai
02/06/2008, 19:56
μια και αυτο ηταν εύκολο, να βρούμε ΚΑΙ κατι ακομα χρήσιμο για να γεμίσει το "δέμα"

Tropeas
02/06/2008, 20:07
εχουμε βρει ήδη αλλα δυο πραγματάκια που μας έχει πει,
και περιμένουμε και πιθανή λιστα αν δει τι πραγματικά χρειάζεται εντός των ημερών.
όποιοι θέλουν ούτως ή άλλως να βοηθησουν με οποιοδήποτες τρόπο χρειαστεί,
ας δηλώσουν εδώ ,(αν μας έλεγαν και με τι ασχολούνται να έχουμε υπόψην),
και εμείς θα στελνουμε πμ όταν και εφοσον ζητηθεί κάτι ,
και ο καθένας τότε αναλόγως που δραστηριοποιείται έχει ενδιαφέροντα ή πόσο μπορεί συμμετοχηκά με άλλους να διαθέσει,
θα μπορεί να βάλει ένα λιθαράκι στην βοήθεια του Ηλία...:beer: :wave2:

DimChios
03/06/2008, 03:53
εγω μπορω να παιξω μουσικη στο γαμο του!

:rolleyes:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Λοιπον, μεσα σε ο,τι μπορω να κανω...με π.μ ή φορα παρτιδα!

Ο "οργανωτης" ας παρει το θαρρος να μου πει... :winka:


EDIT: εχω κάτι "μικρό" στα υπόψην και στην κατοχη μου, νομιζω θα του ειναι χρησιμο! Πού απευθύνομαι? :smilea:

Tropeas
03/06/2008, 06:25
με π.μ. σε μένα ή και στον Βύρωνα και θα οργανωθεί.

Bavarian
03/06/2008, 06:59
Ηδη τα λέμε από εχθές με τον Βύρωνα μέσω pm...σεμνά και ταπεινά :lol: :rotflmao:





Ηλία συνέχισε όσο μπορείς και οι άγνωστοι φίλοι σου εδώ είναι :winka: είμαι μαζί σου νοερά συνέχισε αυτό που γουστάρεις να γουστάρουμε κι εμείς :wave2:




Νίκος Παξινός

PanVas
03/06/2008, 08:10
Δεν το συζητάμε...
Ακούω ότι χρειαστεί Λάμπρο!

:smokin:

Anty12
03/06/2008, 09:36
Αν θυμάμαι καλά έχει πατεντάρει τον πατενταρισμένο συμπλέκτη,έχει μεμβράνες από άλλα καρμπς, και ανορθωτή από μια προπολεμική Enfield......:rolleyes:

byron
03/06/2008, 10:29
Ανακεφαλαίωση.....

Ο Ηλίας προς τιμή του δεν δέχτηκε χρήματα, αλλά κάποια πράγματα που του λείπουν μπορούμε να τα στείλουμε ως δώρο. Το τι ακριβώς θα σταλεί θα εξαρτηθεί απ΄τον ίδιο τον Ηλία.

Τα παιδιά που έχουν προσφερθεί να βοηθήσουν είτε αγοράζοντας κάτι απο μόνοι τους, είτε προσφέροντας χρήματα, είτε ξοδεύοντας λίγο απ΄τον πολύτιμο προσωπικό χρόνο που έχει ο καθένας μας είναι:

Bavarian *
Andy12 *
dukeandthecity *
Deamon *
STOUBI *
dirtybird *
tai
DimChios *
tamar *
PanVas *
ΜιkeG
Trigger *
kalesin
makis206 *
div400 *
Ταξιδευτής
Transporter
Jasondakar
Εγώ & tropeas *
mystique *
native
bikerted

ενώ αναφέρω και τα παιδιά του apriliabikers που κάποιοι είναι μέλη και του moto.gr, απλά δήλωσαν εκεί.

powerphot *
ΚΡΗΤΙΚΟΣ *
davide *
El Presidente+Zouzou *
AKIS KARDITSA *
dagger moon
saddle69
falcon v60
cyberpunk
kompimen
anatil
xmen *
Kost@s
lepipir
juha *
christosms
Dabill
April6226
AGENT
amazon *

Σε ότι αφορά τα υλικά που θα στείλουμε....
Ο Ηλίας χρειάζεται την μεμβράνη του carb (έγινε ήδη αεροπορική παραγγελία μέσω του Deamon),
κάποιο φορτιστή και μπαταρία για τη φωτογραφική του που να παίρνει ρεύμα απ΄το XR (οκ από tropea),
μια περίεργη τρόμπα της touratech (οκ από Bavarian μαζί με κάτι άλλο),
σαμπρέλλες (οκ από Dirtybird)
και πιθανόν να στείλουμε και λάστιχα.

Το αναφέρω ως πιθανόν, καθώς του είχαν πει απ΄το περιοδικό ΜΟΤΟ ότι θα του στείλουν αλλά ακόμα δεν ξέρει σίγουρα. Μόλις το μάθουμε (σε 3-4) μέρες θα το κανονίσουμε.
Θα προσπαθήσω να μάθω για τα ανταλλακτικά που ανέφερε ο Andy12, για να γίνει άμεση παραγγελία και σ΄αυτά.

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που να δουλεύει σε μεταφορική ή να ξέρει τον τρόπο για να στείλουμε το δέμα στην Ινδία (κατα πάσα πιθανότητα). Ο χρόνος αποστολής θα είναι σε 10-12 μέρες εφόσον δεν έχουμε κάποια καθυστέρηση απ΄τα ανταλλακτικά της Honda ή των εξαρτημάτων που πήρε ο tropeas από e-bay.

Όσα παιδιά επιθυμούν να συνεισφέρουν με χρήματα, μπορούν να στείλουν πμ με το ποσό που θέλουν να δώσουν καθως υπάρχει μια ενδιαφέρουσα ιδέα για την αγορά ενός αντικειμένου (ή μέρους αυτού) :smokin:

:beer:

Anty12
03/06/2008, 10:46
Μην ξεχάσουμε τα αυτοκόλλητα του moto.gr .....
Θέλω να τα δω αν ταιριάζουν με το περιβάλλον στην Σαμαρκάνδη :D :D

MikeG
03/06/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ανακεφαλαίωση.....

Ο Ηλίας προς τιμή του δεν δέχτηκε χρήματα, αλλά κάποια πράγματα που του λείπουν μπορούμε να τα στείλουμε ως δώρο. Το τι ακριβώς θα σταλεί θα εξαρτηθεί απ΄τον ίδιο τον Ηλία.

Τα παιδιά που έχουν προσφερθεί να βοηθήσουν είτε αγοράζοντας κάτι απο μόνοι τους, είτε προσφέροντας χρήματα, είτε ξοδεύοντας λίγο απ΄τον πολύτιμο προσωπικό χρόνο που έχει ο καθένας μας είναι:

Bavarian
Andy12
dukeandthecity
Deamon
STOUBI
dirtybird
tai
DimChios
PanVas
Εγώ & tropeas




& εγώ είπαμε ρε:D

byron
03/06/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Ηλία συνέχισε όσο μπορείς και οι άγνωστοι φίλοι σου εδώ είναι :winka: είμαι μαζί σου νοερά συνέχισε αυτό που γουστάρεις να γουστάρουμε κι εμείς :wave2:


+ πολλά

Να ξεκαθαρίσω ότι η προσπάθεια που κάνουμε δεν θα έχει βέβαια την μορφή εράνου (δεν θα το δεχόταν ο Ηλίας). Ότι χρήματα συγκεντρωθούν θα δωθούν για την αγορά ενός αντικειμένου (ή μέρος αυτού όπως είπα) που θα τον βοηθήσει να ολοκληρώσει το ταξίδι και όνειρο του. Η βοήθεια μας θα έχει το ίδιο κίνητρο με την προσφορά ενός χεριού βοήθειας σε κάποιον συνάδελφο μοτοσυκλετιστή που είναι στην άκρη του δρόμου.
Πιστεύω ότι είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε έναν συνάδελφο, συμπατριώτη μας που έχει μεγάλη ψυχή, πολύ μαγκιά και δείχνει με την στάση του και τις πράξεις του ότι δεν μασάει τίποτα.

Σκεφτείτε το λίγο. Ενας νέος άνθρωπος, ΜΟΝΟΣ του, με ένα μηχανάκι 250cc, ξεκινάει για τόπους που δεν θα πηγαίναμε ούτε με οργανωμένο γκρούπ 4Χ4, τοπικούς οδηγούς και air condition στο φούλ...
Ίσως να ήταν πιο εύκολο για αυτον να πάρει ένα επώνυμο off road, κανα δύο φορτηγάκια με αναλώσιμα και ανταλλακτικά και να το πλασάρει ως hardcore ταξιδιωτικό. Ενα μικρό Long Way Around ή καλύτερα ένα μικρό Mondo Enduro κάνει ο Ηλίας μόνος του. Όταν θα γυρίσει με το XRάκι του (είμαι σίγουρος) θα έχει διανύσει 70.000+ πολύ ζόρικα χλμ...

Όποιος δεν έχει διαβάσει το ταξιδιωτικό του (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38448&perpage=15&pagenumber=1), ας αφιερώσει λίγο χρόνο. Όμορφος λόγος βγαλμένος απ΄την καρδιά ενός δυνατού ανθρώπου. Είχα καιρό να νοιώσω κόμπο στον λαιμό μου από διήγημα....





:beer:

byron
03/06/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μην ξεχάσουμε τα αυτοκόλλητα του moto.gr .....
Θέλω να τα δω αν ταιριάζουν με το περιβάλλον στην Σαμαρκάνδη :D :D

To έχω στο μυαλό μου να του στείλω.

@->ΜίκeG. Sorry φιλε. Εκανα edit :wave2:

MikeG
03/06/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
To έχω στο μυαλό μου να του στείλω.

@->ΜίκeG. Sorry φιλε. Εκανα edit :wave2:


:beer: :beer:

kalesin
03/06/2008, 11:28
Γυρω στις 20 του μηνα θα ειμαι Ελλαδα. Με χαρα να συνεισφερω στην αγορα οποιων ανταλλακτικων χρειαζεται.

Αν οι 20 ειναι μακρυα κ πρεπει να γινει κατι νωριτερα, ειδοποιηστε με να δω πως μπορω να το κανω απο εδω

:beer:

Anty12
03/06/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
δεν θα έχει βέβαια την μορφή εράνου (δεν θα το δεχόταν ο Ηλίας)

Ποιόν Ηλία ρε byron…..???

ΓΙΑ ΜΑΣ το κάνουμε, για τους εαυτούς μας
......γιατί είμαστε Adventurάδες του κερατά, που τινάζουν το κρεμμυδάκι από την ντοματούλα στην χωριάτικη......
..... κότες , κοντοί , χοντροί , άσχημοι και με τρίχες στην πλάτη......
......και μας βάζει ο Ηλίας (και τον ευχαριστούμε) στην θέση μας....
......και μας θυμίζει το πόσο ΤΙΠΟΤΕΣ είμαστε , έτσι, για να μας φύγει o ξερωμπορωλισμός και η αλαζονεία .....
......και όποιος κατάλαβε , κατάλαβε.....

Παρά τον πληθυντικό αναφέρομαι ΜΟΝΟ στον εαυτό μου. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα., καταστάσεις.....κτλ κτλ κτλ...

byron
03/06/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Γυρω στις 20 του μηνα θα ειμαι Ελλαδα. Με χαρα να συνεισφερω στην αγορα οποιων ανταλλακτικων χρειαζεται.

Αν οι 20 ειναι μακρυα κ πρεπει να γινει κατι νωριτερα, ειδοποιηστε με να δω πως μπορω να το κανω απο εδω

:beer:

Ασχετα με το δέμα και πότε θα φύγει, υπάρχει σχέδιο λέμε....:smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ότι χρήματα συγκεντρωθούν θα δωθούν για την αγορά ενός αντικειμένου (ή μέρος αυτού όπως είπα) που θα τον βοηθήσει να ολοκληρώσει το ταξίδι και όνειρο του.


Επειδή δεν μπορώ να το γράψω στο φόρουμ (μπορεί να διαβάζει ο Ηλίας αν και δεν νομίζω να το έχει πάρει χαμπάρι) στέλνω σε όποιον θέλει πμ με λεπτομέρειες για το τι έχουμε στο μυαλό μας.

byron
03/06/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ποιόν Ηλία ρε byron…..???

ΓΙΑ ΜΑΣ το κάνουμε, για τους εαυτούς μας
......γιατί είμαστε Adventurάδες του κερατά, που τινάζουν το κρεμμυδάκι από την ντοματούλα στην χωριάτικη......
..... κότες , κοντοί , χοντροί , άσχημοι και με τρίχες στην πλάτη......
......και μας βάζει ο Ηλίας (και τον ευχαριστούμε) στην θέση μας....
......και μας θυμίζει το πόσο ΤΙΠΟΤΕΣ είμαστε , έτσι, για να μας φύγει o ξερωμπορωλισμός και η αλαζονεία .....
......και όποιος κατάλαβε , κατάλαβε.....

Παρά τον πληθυντικό αναφέρομαι ΜΟΝΟ στον εαυτό μου. Οποιαδήποτε ομοιότητα με πρόσωπα., καταστάσεις.....κτλ κτλ κτλ...

+990

και οι streetάδες αναρωτιόμαστε αν μπορούμε να κάνουμε ταξίδι στη Θεσ/νίκη με το 600/750/1000 χωρίς fairing, αν θα έχει αέρα και κρυώσει το λιλί μας, ενώ κοιτάμε 10 δελτία καιρού μπας και μας πιάσει καμμιά μπόρα και πλημμυρίσει ο κάμπος.....

Πήξαμε στο δήθεν ρε φίλε. Και έρχεται το κείμενο του Ηλία να μας θυμίσει πόσο μίζεροι είμαστε.
Προσωπικά μιλάω και εγώ και βάζω και τον εαυτό μου μέσα.
Τυχόν ομοιότητες με πρόσωπα και καταστάσεις είναι επίσης συμπτωματικές. :sad:

powerphot
03/06/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
.............μπορεί να διαβάζει ο Ηλίας αν και δεν νομίζω να το έχει πάρει χαμπάρι...........

Νομίζεις!:D
Ο Ηλίας στο Δελχί που είναι έχει σκυλοβαρεθει μέσα στην πόλη και δε βλέπει την ώρα να ξανά ανεβεί στην μηχανή να πάρει τους δρόμους, η μάλλον τις ερήμους.
Προχτές πέρασε πολλές ώρες on line κι αυτό για να επικοινωνήσει αλλά και για να περάσει η ώρα του, κι οι μέρες μέχρι να ενεργοποιηθούν οι βίζες.
Φανταστείτε όταν γυρίσει Ελλάδα, δεμένο πρέπει να τον έχουν για να μην τους φύγει παλι απ' την άλλη μεριά. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
03/06/2008, 17:11
Βυρωνάκο βάλε και μενα στην λίστα με τους άλλους και για συγκέντρωση αυτού που λέγαμε...
αν έχουμε με αυτό νεότερα ποιο συνολικά αν και εφόσον μαζευτούμε άτομα, σφύρα... :winka:

Bavarian
04/06/2008, 09:34
Τρόμπα Touratech ΟΚ
Αλυσσιδογράναζα ΟΚ


:D :D

byron
04/06/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Τρόμπα Touratech ΟΚ
Αλυσσιδογράναζα ΟΚ


:D :D

:a013:

Εχεις και πμ

Παιδες και κυρίως οι χωμάτινοι. Ο Ηλίας έχει πρόβλημα με τα εξής :

"Mπροστινή δισκόπλακα. Έχει 4 βίδες. Προσοχή, όμως, γιατί το δικό μου μοντέλο είναι XR 250S και το S έχει κάποιες διαφορές από τα R και L. Νομίζω φοράνε διαφορετικές δισκόπλακες.

Τελευταίο και λιγότερο σημαντικό είναι η δεξιά βάνα του ντεπόζιτου της Acerbis. Σου στέλνω φωτογραφία κι απ' αυτήν. Είναι το μεγάλο ντεπόζιτο που δίνει η Acerbis για το XR 250R. Μου έσπασε το πλαστικό χερουλάκι σε μια πτώση και τώρα αν το καρμπιρατέρ κάνει υπερχείλιση, δε μπορώ να κλείσω τη βενζίνη άμεσα. Πρέπει να κατέβω, να ανοίξω τη βαλίτσα, να πετάξω έξω τα μπαγάζια, να βρω την πένσα, να έχω χάσει κάποια πολύτιμα μερικές φορές λίτρα βενζίνης και να γυρίσω τελικά τη βάνα. Βέβαια στην Ελλάδα μπορεί να μην έχουν σκέτη τη βάνα, αλλά ρωτάω γιατί με κουφάνατε! Αφού βρήκατε τη μεμβράνη τι άλλο να πω;"

Για την δισκόπλακα και τακάκια ρώτησα τον Deamon. Ρωτάω μπας και μπορούμε να βρούμε aftermarket καλύτερης ποιότητας και αν γνωρίζετε τίποτα για τη βάνα.

Τα Acerbis ποιός τα φέρνει??

div400
05/06/2008, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ανακεφαλαίωση.....
...................

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης που να δουλεύει σε μεταφορική ή να ξέρει τον τρόπο για να στείλουμε το δέμα στην Ινδία (κατα πάσα πιθανότητα). Ο χρόνος αποστολής θα είναι σε 10-12 μέρες εφόσον δεν έχουμε κάποια καθυστέρηση απ΄τα ανταλλακτικά της Honda ή των εξαρτημάτων που πήρε ο tropeas από e-bay.

.................................

:beer:

ΠΑΡΟΝ!!!
σορρυ που αργησα να το παρω χαμπαρι.....:rolleyes:

αν και η ταχυμεταφορικη στην οποια εργαζομαι εχει επικεντρωση στο εσωτερικο, εχουμε ακρες με τις γνωστες international εταιρειες του κλαδου (dhl,ups...) και καμπωσες cargo/διεθνων μεταφορων.
οποτε σιγουρα θα μπορουμε να κανονισουμε κατι.

:wave2: :beer:

Bavarian
05/06/2008, 01:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:a013:

Εχεις και πμ

Παιδες και κυρίως οι χωμάτινοι. Ο Ηλίας έχει πρόβλημα με τα εξής :

"Mπροστινή δισκόπλακα. Έχει 4 βίδες. Προσοχή, όμως, γιατί το δικό μου μοντέλο είναι XR 250S και το S έχει κάποιες διαφορές από τα R και L. Νομίζω φοράνε διαφορετικές δισκόπλακες.

Τελευταίο και λιγότερο σημαντικό είναι η δεξιά βάνα του ντεπόζιτου της Acerbis. Σου στέλνω φωτογραφία κι απ' αυτήν. Είναι το μεγάλο ντεπόζιτο που δίνει η Acerbis για το XR 250R. Μου έσπασε το πλαστικό χερουλάκι σε μια πτώση και τώρα αν το καρμπιρατέρ κάνει υπερχείλιση, δε μπορώ να κλείσω τη βενζίνη άμεσα. Πρέπει να κατέβω, να ανοίξω τη βαλίτσα, να πετάξω έξω τα μπαγάζια, να βρω την πένσα, να έχω χάσει κάποια πολύτιμα μερικές φορές λίτρα βενζίνης και να γυρίσω τελικά τη βάνα. Βέβαια στην Ελλάδα μπορεί να μην έχουν σκέτη τη βάνα, αλλά ρωτάω γιατί με κουφάνατε! Αφού βρήκατε τη μεμβράνη τι άλλο να πω;"

Για την δισκόπλακα και τακάκια ρώτησα τον Deamon. Ρωτάω μπας και μπορούμε να βρούμε aftermarket καλύτερης ποιότητας και αν γνωρίζετε τίποτα για τη βάνα.

Τα Acerbis ποιός τα φέρνει??



Κάποιες βάνες είναι universal για βάλε καμιά φώτο μήπως τη βρώ θα πάω και από μότο μάρκετ που τα φέρνει θα ρωτήσω και στη ΜΑΚΑΝ...

trigger
05/06/2008, 02:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Κάποιες βάνες είναι universal για βάλε καμιά φώτο μήπως τη βρώ θα πάω και από μότο μάρκετ που τα φέρνει θα ρωτήσω και στη ΜΑΚΑΝ... Tις βρήκα μάστορα :D
Το μόνο που μένει είναι να μάθουμε ποιός φέρνει τα acerbis ;)

byron
05/06/2008, 07:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Tις βρήκα μάστορα :D
Το μόνο που μένει είναι να μάθουμε ποιός φέρνει τα acerbis ;)

Συμφωνα με τον κατάλογο της acerbis είναι η παρακάτω. Μου έστειλε και μια φωτό ο Ηλίας και φαίνεται ίδια.


132784

byron
05/06/2008, 07:55
Και η δισκόπλακα....


132785

byron
05/06/2008, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ΠΑΡΟΝ!!!
σορρυ που αργησα να το παρω χαμπαρι.....:rolleyes:

αν και η ταχυμεταφορικη στην οποια εργαζομαι εχει επικεντρωση στο εσωτερικο, εχουμε ακρες με τις γνωστες international εταιρειες του κλαδου (dhl,ups...) και καμπωσες cargo/διεθνων μεταφορων.
οποτε σιγουρα θα μπορουμε να κανονισουμε κατι.

:wave2: :beer:


:beer: :beer:

makis206
05/06/2008, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Γυρω στις 20 του μηνα θα ειμαι Ελλαδα. Με χαρα να συνεισφερω στην αγορα οποιων ανταλλακτικων χρειαζεται.
Αν οι 20 ειναι μακρυα κ πρεπει να γινει κατι νωριτερα, ειδοποιηστε με να δω πως μπορω να το κανω απο εδω
:beer:

Aκριβώς τα ίδια, δεν χρειάζεται να μου απαντήσεις Βύρωνα, παίρνω την απάντηση που έδωσες και στον Ηλία :winka:

:beer:

byron
05/06/2008, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Κάποιες βάνες είναι universal για βάλε καμιά φώτο μήπως τη βρώ θα πάω και από μότο μάρκετ που τα φέρνει θα ρωτήσω και στη ΜΑΚΑΝ...

Εχω πάρει τηλέφωνο στο moto market και περιμένω απάντηση τους. Ο κωδικός υπάρχει στον κατάλογο, αλλά το σύστημα δεν τους το βγάζει.
Σε λίγο θα ξέρω


@->makis :beer:

PanVas
05/06/2008, 09:07
Για πάμε!


:beer: :beer: :beer: :beer:

byron
05/06/2008, 09:45
Όποιος μπορεί να ψάξει για το εξής....

Δεξιά βάνα για ντεπόζιτο ACERBIS 22lt για XR250R. Ο κωδικός φαίνεται πάνω στη φωτό

Δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο, αλλά σε 20 μέρες. Όποιος μπορεί να ρίξει μια ματιά σε internetshop ή ebay θα βοηθήσει πολύ, μιας και πνίγομαι.


132799

powerphot
05/06/2008, 15:35
Βύρωνα ενημέρωσε και την λίστα "ΑΒ" παραπάνω, έχουν προστεθεί άτομα.:wave2:

byron
05/06/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Βύρωνα ενημέρωσε και την λίστα "ΑΒ" παραπάνω, έχουν προστεθεί άτομα.:wave2:

Done.

Το ρακόρ δεν είναι ετοιμοπαράδοτο....
Ο trigger βρήκε το παρακάτω. Δεν ξέρω αν ταιριάζει και έχω στείλει email στην εταιρία που το κατασκευάζει.


132825

powerphot
05/06/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Το ρακόρ δεν είναι ετοιμοπαράδοτο....
Ο trigger βρήκε το παρακάτω. Δεν ξέρω αν ταιριάζει και έχω στείλει email στην εταιρία που το κατασκευάζει.

Αν δε βρεθεί αυτό τότε αναγκαστικά θα πρέπει να κυκλοφορεί με μια πένσα στην τσέπη του.:D

furious
09/06/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ασχετα με το δέμα και πότε θα φύγει, υπάρχει σχέδιο λέμε....:smokin:



Επειδή δεν μπορώ να το γράψω στο φόρουμ (μπορεί να διαβάζει ο Ηλίας αν και δεν νομίζω να το έχει πάρει χαμπάρι) στέλνω σε όποιον θέλει πμ με λεπτομέρειες για το τι έχουμε στο μυαλό μας.

Χαχαχα, όντως δεν το είχα πάρει χαμπάρι, αλλά κάποιος (δε λέμε ονόματα) το έγραψε στο ταξιδιωτικό! Μα τι ετοιμάζετε τέλος πάντων;;; Καλά, μη μου λέτε :blush:

Σας ευχαριστώ όλους ρε παιδιά! Είδα τόσο κόσμο να με υποστηρίζει που δεν το πίστευα! Διάβασα τόσο όμορφα λόγια που με συγκίνησαν... Είστε φοβεροί! Όταν έχω στο πλάι μου τέτοιους ανθρώπους, τι τους θέλω τους χορηγούς;

Τα θερμά μου ευχαριστώ! :wave2:

powerphot
09/06/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Χαχαχα, όντως δεν το είχα πάρει χαμπάρι, αλλά κάποιος (δε λέμε ονόματα) το έγραψε στο ταξιδιωτικό! Μα τι ετοιμάζετε τέλος πάντων;;; Καλά, μη μου λέτε :blush:

Σας ευχαριστώ όλους ρε παιδιά! Είδα τόσο κόσμο να με υποστηρίζει που δεν το πίστευα! Διάβασα τόσο όμορφα λόγια που με συγκίνησαν... Είστε φοβεροί! Όταν έχω στο πλάι μου τέτοιους ανθρώπους, τι τους θέλω τους χορηγούς;

Τα θερμά μου ευχαριστώ! :wave2:

Γεια σου ρε Ηλία!
:wave2: :wave2: :wave2:

On line και πάλι ε?:winka:

Υ.Γ. Και μεγεια το κούρεμα!:lol:

Tropeas
11/06/2008, 23:11
Παραλήφθηκε μπαταρία για φωτογραφική και φορτιστής για αυτήν αυτοκινήτου... ;) :beer:

powerphot
11/06/2008, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Παραλήφθηκε μπαταρία για φωτογραφική και φορτιστής για αυτήν αυτοκινήτου... ;) :beer:
Λάμπρο ποτε θα γινει η αποστολή?
Να βαλουμε και μερικα αυτοκολλητακια μεσα στο πακετο.:D

Tropeas
11/06/2008, 23:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Λάμπρο ποτε θα γινει η αποστολή?
Να βαλουμε και μερικα αυτοκολλητακια μεσα στο πακετο.:D
σωστόςςςςςςς!
δεν ξέρω ακριβώς!
να δούμε και με Βύρωνα τι έχουμε ακόμα να του κάνουμε ένα πακέτο όλα μαζί και να επικοινωνήσουμε μαζί του να δούμε που βρίσκεται για να τα στείλουμε...

powerphot
11/06/2008, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
σωστόςςςςςςς!
δεν ξέρω ακριβώς!
να δούμε και με Βύρωνα τι έχουμε ακόμα να του κάνουμε ένα πακέτο όλα μαζί και να επικοινωνήσουμε μαζί του να δούμε που βρίσκεται για να τα στείλουμε...
Οκ Θα περιμένω,
έχω αυτοκόλλητα....γενικώς.:winka:

byron
12/06/2008, 12:15
Περιμένω απάντηση απ΄τον Deamon για την μεμβράνη και το δισκόφρενο.

Μόλις έχω νεώτερα κανονίζουμε για την αποστολή. Μακάρι να προλάβουμε την αποστολή που θα κάνει το περιοδικό ΜΟΤΟ (λάστιχα)....

trigger
12/06/2008, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μακάρι να προλάβουμε την αποστολή που θα κάνει το περιοδικό ΜΟΤΟ (λάστιχα).... Επιβεβαιώθηκε αυτό; Αν ναί, μπράβο τους :beer:

byron
13/06/2008, 08:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Επιβεβαιώθηκε αυτό; Αν ναί, μπράβο τους :beer:

Είναι επιβεβαιωμένο. Θα στείλουν κάποια λάστιχα (Continental TKC80, τα ξέρει κανείς; :look: ), ενώ του βρήκαν και τη βάνα.

Μίλησα με τον Deamon και περιμένουμε την μεμβράνη. Ή σήμερα ή Τρίτη θα είναι εδώ. Η δισκόπλακα (μαμα Honda) είναι οκ..

:wave2:

makis206
13/06/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Τα θερμά μου ευχαριστώ! :wave2:

Εμείς ευχαριστούμε που μας ταξιδεύεις Ηλία !

:beer: :beer: :beer:

mpou
13/06/2008, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Είναι επιβεβαιωμένο. Θα στείλουν κάποια λάστιχα (Continental TKC80, τα ξέρει κανείς; :look: ).

:wave2:

Να ρωτησεις τον γερολυκο, ειναι τα αγαπημενα του:wacko:

byron
13/06/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Να ρωτησεις τον γερολυκο, ειναι τα αγαπημενα του:wacko:

Ποιόν γερόλυκο λες ; Τον crs;; :look:

mpou
13/06/2008, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ποιόν γερόλυκο λες ; Τον crs;; :look:

:winka:

Ταξιδευτής
13/06/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
+990

και οι streetάδες αναρωτιόμαστε αν μπορούμε να κάνουμε ταξίδι στη Θεσ/νίκη με το 600/750/1000 χωρίς fairing, αν θα έχει αέρα και κρυώσει το λιλί μας, ενώ κοιτάμε 10 δελτία καιρού μπας και μας πιάσει καμμιά μπόρα και πλημμυρίσει ο κάμπος.....

Πήξαμε στο δήθεν ρε φίλε. Και έρχεται το κείμενο του Ηλία να μας θυμίσει πόσο μίζεροι είμαστε.
Προσωπικά μιλάω και εγώ και βάζω και τον εαυτό μου μέσα.
Τυχόν ομοιότητες με πρόσωπα και καταστάσεις είναι επίσης συμπτωματικές. :sad:

+Aπειρο ρε Βυρωνα!

Μεσα και εγω στην προσπαθεια σας για τον Ηλια! Οτι μπορω να βοηθησω ειμαι στην διαθεση σας!
Στειλε μου ΠΜ για οτι χρειαστει το παλικαρι! :wave2:

furious
13/06/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Περιμένω απάντηση απ΄τον Deamon για την μεμβράνη και το δισκόφρενο.

Μόλις έχω νεώτερα κανονίζουμε για την αποστολή. Μακάρι να προλάβουμε την αποστολή που θα κάνει το περιοδικό ΜΟΤΟ (λάστιχα)....

Γεια σας παιδιά! Γράφω βιαστικά σήμερα και αύριο θα σας γράψω τα νέα μου. Είμαι στην Quetta, Πακιστάν. Αυτό με τα λάστιχα από το περιοδικό ΜΟΤΟ επιβεβαιώθηκε. Είναι τα Continental TKC 80 προσφορά από τη ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ, την αντιπροσωπεία της Yamaha και της Continental. Είναι τα αγαπημένα λάστιχα πολλών (όχι μόνο του crs-k :wave2: ), ειδικά για on-off.

Μου έστειλαν και τη βάνα για το ρεζερβουάρ της Acerbis, προσφορά του περιοδικού MOTO. Περίμεναν μέχρι τις 12 του μηνός μήπως φτάσει η μεμβράνη, για να σταλούν όλα μαζί. Σήμερα το έστειλαν το πακέτο, γιατί πρέπει να παραλάβω τα λάστιχα μέχρι τις 20 και αλλιώς δε θα τα προλαβαίναμε.

Άμα η μεμβράνη φτάσει εκεί την Τρίτη (17 του μηνός), δεν προλαβαίνω να την παραλάβω από το Ιράν. Θα είναι οριακό και άμα καθυστερήσουν 1 μέρα, πάνε όλα τα ανταλλακτικά. Θα ψάξω να βρω καμιά διεύθυνση στο Ουζμπεκιστάν να σας δώσω.

Τα λέμε αναλυτικότερα αύριο!

byron
13/06/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Άμα η μεμβράνη φτάσει εκεί την Τρίτη (17 του μηνός), δεν προλαβαίνω να την παραλάβω από το Ιράν. Θα είναι οριακό και άμα καθυστερήσουν 1 μέρα, πάνε όλα τα ανταλλακτικά. Θα ψάξω να βρω καμιά διεύθυνση στο Ουζμπεκιστάν να σας δώσω.

Τα λέμε αναλυτικότερα αύριο!



:sick:

furious
19/06/2008, 11:02
Κανένα νέο με τη μεμβράνη;

Μπορείτε να βάλετε μέσα τίποτα απλά γαντάκια εντούρο; Είχα αγοράσει από το Δελχί και κάπως χάθηκαν με όλες αυτές τις αστυνομικές συνοδείες που είχα και μετέφεραν τα πράγματα μου από τμήμα σε τμήμα.
Αυτά τα καλοκαιρινά, που έχουν απλώς ένα προστατευτικό από ανθρακονήματα στο επάνω μέρος. Είχα τα Axo Vortex, αλλά μάλλον ήταν μάπα και σκίστηκαν παντού από τη χρήση. Ξέρετε κανένα γαντάκι που να αντέχει; Μήπως τα Alpine stars; Ό,τι σας είναι εύκολο τέλος πάντων. Ας είναι μέγεθος Large, γιατί στα κρύα φοράω επιπλέον γαντάκια από μέσα.

Και τίποτα μπαλώματα για σαμπρέλες, γιατί ξόδεψα 4 για τον Πακιστανό! Αυτά που πουλάνε εδώ είναι μάπα.

Ελπίζω να μην πάει τίποτα στραβά, γιατί με βλέπω στη μέση του πουθενά χωρίς ανταλλακτικά. Κανένα νέο για τα λάστιχα. Άμα κόλλησαν στο τελωνείο, είναι ξεγραμμένα :(

byron
19/06/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Κανένα νέο με τη μεμβράνη;

(

Τιποτα ακόμα φίλε. Από μέρα σε μέρα θα φτάσει...:(

furious
20/06/2008, 14:36
Ξεκινήσαμε με δυο ψιλολόγια και μαζεύτηκαν μπόλικα πραγματάκια να μου στείλετε. Επειδή, ενημερώθηκα ότι τα ετοιμάσατε (εκτός της μεμβράνης, που αναγκαστικά θα αναμένουμε), γράφω συμμαζεμένα τι έχουμε:

- φίλλερ 0.05 - 1 mm
- φορτιστής για τη φωτογραφική μηχανή
- τρόμπα χειρός
- 2 σαμπρέλες μπροστινές 3.00-21 (90/90-21)
- 1 σαμπρέλα πισινή 4.60-18 (120/80-18)
- 5-10 μπαλώματα για σαμπρέλες (ας είναι τα μεγάλα, μακρόστενα)
- αλυσίδα κίνησης
- δισκόπλακα μπροστινή
- γάντια enduro
- και βέβαια τα αυτοκόλλητα του moto.gr για να δούμε αν ταιριάζουν με το περιβάλλον της Σαμαρκάνδης! ;)

Ξέχασα τίποτα; Μόνο ρε παιδιά, μη στέλνετε περιττά πράγματα που δε θα μπορώ να τα κουβαλήσω. Έχει παραβαρύνει η μοτοσικλέτα με τα ανταλλακτικά που κουβαλάω για την κεντρική Ασία. Έχω ήδη μπόλικα φίλτρα λαδιού, μπουζί, καινούριο φίλτρο αέρος, εφεδρικά γρανάζια κίνησης, γλύστρα για την αλυσίδα, δίσκους συμπλέκτη, τακάκια φρένων και τον αυθεντικό ανορθωτή της Honda. Η πίσω δισκόπλακα με βγάζει άνετα τα μερικές δεκάδες χιλιάδες χλμ. που μένουν.

Μόλις μπω στο Ουζμπεκιστάν θα σας στείλω καμιά διεύθυνση ξενοδοχείου για την αποστολή, γιατί εκεί δεν έχω φίλο να σας δώσω τώρα τη διεύθυνση του σπιτιού του.

Σας ευχαριστώ και πάλι...

Tropeas
20/06/2008, 15:53
Βύρωνα λέω τα πράγματα που έχουμε μαζέψει να τα φέρουμε όσοι μπορούμε την Δευτέρα στο Δέλεαρ, να τα δώσουμε στον div400 να περιμένουμε μόνο την μεμβράνη να του πάμε για να φύγουν σφαίρα μετά... εεε? τι λέτε?

byron
20/06/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Βύρωνα λέω τα πράγματα που έχουμε μαζέψει να τα φέρουμε όσοι μπορούμε την Δευτέρα στο Δέλεαρ, να τα δώσουμε στον div400 να περιμένουμε μόνο την μεμβράνη να του πάμε για να φύγουν σφαίρα μετά... εεε? τι λέτε?

Κάτι τέτοιο θα γίνει...

Θα σκεφτώ πως θα τα συγκεντρώσω και μάλλον θα φύγουν χωρίς την μεμβράνη σε 1η φάση.

Ο Deamon μου είπε σήμερα ότι μπορεί να κάνει και 1 μήνα να έρθει....

Tropeas
20/06/2008, 16:09
Να ενημερώσουμε αυτούς που τα χουν να περάσουν μια βόλτα την Δευτέρα και να τα αφήσουν ή στον Δημήτρη ή σε μένα ή σε σένα ή σε κάποιον που θα τα δώσει στον Δημη΄τρη! :smokin:

div400
20/06/2008, 17:29
πριν απο οτιδηποτε θα παρακαλούσα όποις έχει το ''δέμα''* να με ενημερωσει για διαστασεις και βαρος. ωστε να μπορω να δω το κοστος και την (όποια πετυχουμε) έκπτωση....
:D

επίσης και τα πληρη στοιχεια του παραληπτη (ονομα, διευθυνση, χωρα και αν ειναι δυνατον ενα τηλ...)

*= θα ηταν καλυτερο αν στέλναμε ενα (1) δεμα/αποστολη μονο αντι για πολλαπλες! αν δεν υπαρχει κουτι/κουτα/χατοκουτο εχω εγω στο σπιτι για να τα συσκευασουμε....


:wave2: :beer:

DimChios
20/06/2008, 17:32
Δευτερα στο Δελεαρ λοιπον και κατι που εχω εγω...

:wave2:

powerphot
20/06/2008, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Μόνο ρε παιδιά, μη στέλνετε περιττά πράγματα που δε θα μπορώ να τα κουβαλήσω. Έχει παραβαρύνει η μοτοσικλέτα με τα ανταλλακτικά που κουβαλάω για την κεντρική Ασία.

Οπότε Ηλία, να το βγάλουμε το μπουρνούζι μπάνιου απο το πακέτο ε?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

furious
27/06/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Οπότε Ηλία, να το βγάλουμε το μπουρνούζι μπάνιου απο το πακέτο ε?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ναι, το μπουρνούζι μπάνιου βγάλτε το. Έχω μια πανέμορφη σομόν μπουρνουζοπετσέτα μαζί μου :lol:

Στη λίστα που είχα γράψει με το τι μαζεύτηκε είχα ξεχάσει να γράψω το φίλλερ για τη ρύθμιση των βαλβίδων. Το συμπλήρωσα.

Έχω μπει στο Ουζμπεκιστάν και βρήκα φίλο στην πρωτεύουσα που θα είναι πιο ασφαλές για να φτάσει το δέμα. Θα τη στείλω σε π. μ.

Σχετικά με τα λάστιχα που προσέφερε η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και τη βάνα για το ντεπόζιτο που προσέφερε το περιοδικό ΜΟΤΟ (μαζί με την όλη διεκπεραίωση της αποστολής), το πακέτο αναμένεται να φτάσει σήμερα ΣΤΟ ΙΡΑΝ. Εγώ είμαι στο Ουζμπεκιστάν μετά από τόσο καιρό που καθυστέρησε. Εδώ έχουμε ένα μικρό πρόβλημα. Ο φίλος μου ο Ιρανός θα προωθήσει το πακέτο στο Ουζμπεκιστάν και ελπίζω να καταφέρει να βρει το δρόμο του και να παραλάβω επιτέλους κάποτε αυτά τα ιερά λάστιχα. Άτιμα τελωνεία...

Bavarian
27/06/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Δευτερα στο Δελεαρ λοιπον και κατι που εχω εγω...

:wave2:






Δευτέρα πρωί θα είμαι κι εγώ κάτω...και θα φέρω τα πράγματα στο Δελεαρ το βραδυ πριν φύγω. :beer:

byron
27/06/2008, 18:24
Δελεαρ δεν πηγαίνω :D

Θα προτιμούσα να μιλούσαμε τη Δευτέρα με όσους έχουν κάτι, προκειμένου να συναντηθούμε να το πάρω.

Bavarian
27/06/2008, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δελεαρ δεν πηγαίνω :D

Θα προτιμούσα να μιλούσαμε τη Δευτέρα με όσους έχουν κάτι, προκειμένου να συναντηθούμε να το πάρω.





Εντάξει μόνο πάρε τηλέφωνο μετά τις 12 το μεσημέρι γιατί θα είμαι στη μηχανή έτσι κι αλλιώς και θα ταξιδεύω για κάτω...έρχομαι όπου θες no prob...

DimChios
28/06/2008, 07:13
Να τα δωσω στον Τροπεα? Θα ναι αυτος μαλλον!

byron
03/07/2008, 11:03
To 1o και βασικό πακέτο βοηθείας προς τον furius (aka Ηλίας) παραδόθηκε στην μεταφορική όπου ο αυμφορουμίτης div400 θα το περιποιηθεί καταλλήλως πριν ταξιδέψει προς Τασκένδη-Ουζμπεκιστάν :hypnotize

Εμπεριέχονται τα κάτωθι:

* Τρεις σαμπρέλλες Heavy Duty για το τέρας
* Μία τρόμπα SKS by Touratech
* Ένα δισκόφρενο μπροστινό Honda
* Ενα φίλλερ
* Ζεύγος γάντια Frank Thomas Air Carbon
* Μπαταρία και φορτιστής για κάμερα
* Ενα Spray αλυσίδας για off road καταστάσεις
* Μία αλυσίδα DID Gold heavy something
* Αυτοκόλλητα moto.gr & apriliabikers.gr για να κολληθούν στο XR και να συνταξιδεύουμε μαζί με τον Ηλία
* Τις ευχές όλων μας για καλό κατευόδιο στα πάτρια εδάφη.

Εκ μέρους του Ηλία ευχαριστώ τα παιδιά που βοήθησαν στην πρώτη φάση, προσφέροντας τα δώρα τους και το χρόνο τους.
Deamon, div400, Bavarian, Tropeas, Trigger, Dirtybird, DimChios :beer: :beer:

Τα υπόλοιπα παιδιά που θα βοηθήσουν με άλλο τρόπο, έχουν ήδη λάβει πμ.

ΥΓ: Ηλία η γαμω-μεμβράνη θα σταλεί με 2η αποστολή μόλις έρθει το παπόρο απ΄τη Γιαπωνία :lol:

:wave2:

furious
03/07/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

ΥΓ: Ηλία η γαμω-μεμβράνη θα σταλεί με 2η αποστολή μόλις έρθει το παπόρο απ΄τη Γιαπωνία :lol:

:wave2:

Mono min piastei ki ayto stin Korinthia, san to papori ap' tin Persia :lol:

Sas eyxaristo ki ego o idios paidia olous... kai gia ta dora kai gia to xrono sas kai pano apo ola gia ti zestasia pou mou dinetai.

byron
03/07/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Mono min piastei ki ayto stin Korinthia, san to papori ap' tin Persia :lol:

Sas eyxaristo ki ego o idios paidia olous... kai gia ta dora kai gia to xrono sas kai pano apo ola gia ti zestasia pou mou dinetai.



:beer: :beer:

Όταν βρείς χρόνο, στείλε ανταπόκριση από ισακατ.... :wave2:

makis206
03/07/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Mono min piastei ki ayto stin Korinthia, san to papori ap' tin Persia :lol:
Sas eyxaristo ki ego o idios paidia olous... kai gia ta dora kai gia to xrono sas kai pano apo ola gia ti zestasia pou mou dinetai.

Ρε τι σου είναι ίντερνετ...

Γεια σου και χαρά σου Ηλία !

:beer: :beer: :wave2: :beer: :beer:

AntoD
03/07/2008, 14:28
Παιδια

οσο και εαν δεν το πιστευετε μολις τωρα πρωτοειδα το ποστ

Στην διαθεση των οργανωτων για οποιαδηποτε βοηθεια στον φιλο...

Εργαζομαι σε τραπεζα....καποιο εμβασμα ισως...

οτιδηποτε

Ευχαριστώ


Υ.Γ.

Που πηγες ρε τρελε!!!!

furious
03/07/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
:beer: :beer:

Όταν βρείς χρόνο, στείλε ανταπόκριση από ισακατ.... :wave2:

Esteila idi, alla prepei na ti dei o Nikos gia na tin anevasei. Edo oi syndeseis sto internet einai xalia kai de mporo na kano kai polla pera apo to na grapso liga greeklish.

byron
03/07/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Esteila idi, alla prepei na ti dei o Nikos gia na tin anevasei. Edo oi syndeseis sto internet einai xalia kai de mporo na kano kai polla pera apo to na grapso liga greeklish.

Οκ. Λογικά αύριο θα την ανεβάσει και εδώ ο powerphot.

Oi σαμπρέλλες είναι όσο πιό γκαμούτσες βρήκα και είναι προσφορά του Riders-Shop (με την βοήθεια του dirtybird). Αν τρυπήσουν και καταφέρεις να βάλεις μπάλωμα.....:p
H τρόμπα είναι ότι ποιό light & strong βρήκα. Σε μέγεθος είναι σαν μεγάλο υπόθετο :rotflmao:

Τα γάντια ελπίζω να σου αρέσουν. Είναι όπως τα ήθελες φαντάζομαι. Τρυπητά και με το carbon. Προτίμησα της Frank Thomas μιας και τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Λέει τπτ η Τασκένδη, να την έχουμε στα υπ΄όψη; :D :smokin:

Tropeas
03/07/2008, 18:17
για πες τα -Τζαν τι λένε?

byron
03/07/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
για πες τα -Τζαν τι λένε?

Τα ποια? :look:

powerphot
03/07/2008, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Esteila idi, alla prepei na ti dei o Nikos gia na tin anevasei. Edo oi syndeseis sto internet einai xalia kai de mporo na kano kai polla pera apo to na grapso liga greeklish.

Ηλία κι η εταιρία που δουλεύω :a31: :mad: πάει με τα μυαλά της "Bukhara" όσον αφορά το ιντερνετ και γιαυτό το ανέβασα τώρα από το σπίτι.

Καλή συνέχεια φιλαράκι:wave2: :wave2:

furious
04/07/2008, 10:33
Kala Nikola, den trexei tipota. Alimono, exeis ki esy tis douleies sou.

Stin Taskendi den piga akomi paides, alla den anamenetai tipota idiaitero. Protevousa einai. Aplos tha pao gia na paro ta antallaktika kai na kanoniso kai kapoies alles douleies. Ama de ftasoun ta lastixa tha einai adynaton na synexiso :-( Oso xontres kai na einai oi sampreles pou steilate tha theloun kai lastixo ap' ekso :lol:

Kala mpanakia :beer:

makis206
04/07/2008, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Kala mpanakia :beer:

Δεν με λες εσύ, ταξιδεύεις τώρα ή με το ίντερνετ ασχολείσαι ολημερίς ;

Όξω στο δρόμο γρήγορα !:mad: :lol: :lol:


Συνέχισε να μαζεύεις αξέχαστες εμπειρίες !

:beer: :beer: :beer:

latris mixanis
04/07/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν με λες εσύ, ταξιδεύεις τώρα ή με το ίντερνετ ασχολείσαι ολημερίς ;

Όξω στο δρόμο γρήγορα !:mad: :lol: :lol:


Συνέχισε να μαζεύεις αξέχαστες εμπειρίες !

:beer: :beer: :beer:

Nα πει καμιά κουβέντα ο άνθρωπος βρε στα Ελληνικά και με ανθρώπους που θα τον καταλάβουν.... :mad:
Να ξεμουδιάσει και λίγο ..

Α!αα Ηλία δε ξέρω αν στο είπαμε, αρκετά έκατσες!

:rotflmao: :rotflmao:


:beer: :wave2: :beer:

makis206
04/07/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Nα πει καμιά κουβέντα ο άνθρωπος βρε στα Ελληνικά και με ανθρώπους που θα τον καταλάβουν.... :mad:

Α οκ

لعديد الطرق التجارية المهمة عبر التاريخ، كما قامت على أرضها عدة ديانات نذكر منها: الهندوسية، البوذية، الجانية والسيخية. كانت في السابق جزءا من أراضي التاج البريطاني، قبل أن تستقل عنه م، عرفت الهند نموا معتبرا في ميدان الاقتصاد خلال العشرنيتيين الأخيرتين، كما صارت تلعب دورا كبيراَ في المنطقة والع

(μην μπερδευτείτε και το διαβάσετε από αριστερά προς τα δεξιά γιατί άκρη δεν θα βγάλετε):dizzy:


:lol: :beer: :lol:

byron
04/07/2008, 13:56
To αρχικό post (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1169890#post1169890) με τα παιδιά που έχουν προσφερθεί να βοηθήσουν, έχει γίνει update. :beer:

furious
07/07/2008, 12:33
Πω πω άτομα που βοηθάνε! Σας ευχαριστώ όλους ρε παιδιά... Πήρα δύναμη μόνο που είδα τη λίστα! Και τώρα τη χρειάζομαι αυτή τη δύναμη, γιατί υπάρχει σοβαρό πρόβλημα...

Γι' αυτό με βρίσκετε τόσο συχνά στο internet και δικαίως με κράζετε. Βρήκα το μπελά μου μ' αυτά τα λάστιχα και τα τελωνεία τους. Η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ πρόσφερε τα Continental TKC80, όπως έχουμε πει και το περιοδικό ΜΟΤΟ προσφέρθηκε να τα στείλει μαζί με τη βάνα του ρεζερβουάρ.

Το δέμα θα έφτανε σε 5 μέρες (όπως μας είπε η μεταφορική εταιρία) στο Ιράν απ' όπου θα το παραλάμβανα. Έφτασε, όμως, στα χέρια του Ιρανού φίλου μου σε 19 μέρες! Εγώ δε μπορούσα να μείνω πάνω από μια 'βδομάδα στο Ιράν λόγω της βίζας.

Έχει περάσει 1,5 μήνας και το συμπέρασμα που βγάλαμε μετά από διαπραγματεύσεις και κόντρα διαπραγματεύσεις είναι το εξής: θέλουν 500$ και στην καλύτερη περίπτωση άλλον ένα μήνα (ίσως και δύο, ίσως και τρεις) για να στείλουν τα λάστιχα από το Ιράν στο Ουζμπεκιστάν!

Αυτό είναι τραγικό... Σ' αυτές τις χώρες δεν υπάρχουν λάστιχα σε αυτές τις διαστάσεις ούτε για δείγμα, όσο κι αν ψάχνω. Τα λάστιχα που φοράει η μοτοσικλέτα δε θα κρατήσουν για πολύ. Σε λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα θα με αφήσουν μια και καλή. Καταλαβαίνετε πως αυτό σημαίνει ότι δε μπορώ ούτε να συνεχίσω, ούτε καν να γυρίσω πίσω. Κι όλο αυτό για ένα ζευγάρι λαστιχάκια...

Έχετε τη διάθεση να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια να στείλετε λάστιχα στο Τατζικιστάν;

Στο Τατζικιστάν θα είμαι από 26 Ιουλίου μέχρι 26 Αυγούστου. Άμα τα λάστιχα φτάσουν, σωθήκαμε! Ε, σε ένα μήνα από τώρα τι στο καλό, δε θα φτάσουν; Κι αν δεν κάνουν 5 μέρες, ας κάνουν και 20. Τουλάχιστον από την Ελλάδα δε νομίζω να χρειάζεται μήνες, όπως μας λένε από το Ιράν.

Καταλαβαίνετε πως το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι το τι είδους λάστιχα θα χρησιμοποιήσω. Οτιδήποτε είναι για χωμάτινη χρήση, αλλά όχι λάστιχα moto-cross, για να αντέξουν όσο γίνεται περισσότερα χιλιόμετρα. Τα ιδανικά είναι λάστιχα όπως τα Continental TKC80, για μικτή χρήση δηλαδή. Ας είναι, όμως, ότι βρεθεί. Αρκεί να μπαίνουνε στις ζάντες. Οι διαστάσεις είναι:
3.00-21 (90/90-21) για μπροστά
4.60-18 (120/80-18) για πίσω

Άμα τελικά έχετε τη διάθεση να κάνουμε αυτή την τελευταία προσπάθεια, θα στείλω κάποια διεύθυνση στο Dushanbe, την πρωτεύουσα του Τατζικιστάν, όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να κερδίσουμε χρόνο για τη μεταφορά.


Υ.Γ.: Έρχεται και η ανταπόκριση. Περιμένετε λίγο να βγάλω μια άκρη με αυτό το θέμα, γιατί δε χωράει τίποτα άλλο στο μυαλό μου τώρα από τη στεναχώρια :(

Σας ευχαριστώ και πάλι για όσα ήδη έχετε κάνει :a23:
Ηλίας

byron
07/07/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Έχετε τη διάθεση να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια να στείλετε λάστιχα στο Τατζικιστάν;

Στο Τατζικιστάν θα είμαι από 26 Ιουλίου μέχρι 26 Αυγούστου. Άμα τα λάστιχα φτάσουν, σωθήκαμε! Ε, σε ένα μήνα από τώρα τι στο καλό, δε θα φτάσουν; Κι αν δεν κάνουν 5 μέρες, ας κάνουν και 20. Τουλάχιστον από την Ελλάδα δε νομίζω να χρειάζεται μήνες, όπως μας λένε από το Ιράν.


Γιατί να μην προσπαθήσουμε για Ουζμπεκιστάν που είσαι τώρα;

byron
07/07/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί να μην προσπαθήσουμε για Ουζμπεκιστάν που είσαι τώρα;

Ηλία μίλησα με το riders shop, και τα έχουν ετοιμοπαράδοτα. Να τα πάρω το απόγευμα και το πρωϊ να τα δώσω στον div400 για να τα στείλει στο Ουζμπεκιστάν;

Tropeas
07/07/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ηλία μίλησα με το riders shop, και τα έχουν ετοιμοπαράδοτα. Να τα πάρω το απόγευμα και το πρωϊ να τα δώσω στον div400 για να τα στείλει στο Ουζμπεκιστάν;
υπολόγιζε και την συμμετοχή μου στο κόστος!:beer: :wave2:

byron
07/07/2008, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ηλία μίλησα με το riders shop, και τα έχουν ετοιμοπαράδοτα. Να τα πάρω το απόγευμα και το πρωϊ να τα δώσω στον div400 για να τα στείλει στο Ουζμπεκιστάν;


Τα πράγματα μάλλον φεύγουν αύριο ή μεθαύριο (όλο το πακέτο). Υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να βρεθεί ποιός στέλνει εκεί κλπ. Τελικά θα σταλούν μέσω dhl που έχει παράρτημα στο Ουζμπεκιστάν.
Πρόβλημα με τις ημερ/νίες δεν θα έχουμε. Πιθανόν να έχουμε πρόβλημα με το πράγματα που απαγορεύονται να σταλούν, δλδ ηλεκτρονικά (μπαταρία και φορτιστής), δοχεία υπό πίεση (spray αλυσίδας) και χημικά (κόλλα για τα μπαλώματα).

Το παλεύει ο div400 μπας και μπορέσουμε να τα περάσουμε και αυτά.

Τα λάστιχα που λές, αυτά είναι? :smokin: :D


136021

powerphot
07/07/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τα πράγματα μάλλον φεύγουν αύριο ή μεθαύριο (όλο το πακέτο). Υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση μέχρι να βρεθεί ποιός στέλνει εκεί κλπ. Τελικά θα σταλούν μέσω dhl που έχει παράρτημα στο Ουζμπεκιστάν.
Πρόβλημα με τις ημερ/νίες δεν θα έχουμε. Πιθανόν να έχουμε πρόβλημα με το πράγματα που απαγορεύονται να σταλούν, δλδ ηλεκτρονικά (μπαταρία και φορτιστής), δοχεία υπό πίεση (spray αλυσίδας) και χημικά (κόλλα για τα μπαλώματα).

Το παλεύει ο div400 μπας και μπορέσουμε να τα περάσουμε και αυτά.

Τα λάστιχα που λές, αυτά είναι? :smokin: :D
Αυτό το απο πάνω τι είναι μπαγκαζιέρα?
Που θα την βαλει?

furious
08/07/2008, 08:41
Ωχ παιδιά, πλάκα μου κάνετε;;; Σε όνειρο είμαι; Πήρατε κιόλας αυτά τα λάστιχα που βλέπω στη φωτογραφία;;; Αν είναι δυνατόν! Δε μπορώ να το πιστέψω! Άλλαξαν πάλι όλα σε μια στιγμή! :) Σαν το Λούκυ Λουκ είστε: πιο γρήγοροι κι απ' τη σκιά σας! :a18: :a20: :a46:

Απ' ότι κατάλαβα δεν έχει σταλεί ακόμη το πακέτο με τα ανταλλακτικά και μπορούν να σταλούν όλα μαζί. Αυτό είναι τέλειο!

- Το σπρέυ αλυσίδας απλά βγάλτε το για να είμαστε σίγουροι. Έχω μαζί μου καινούριο σπρέυ αλυσίδας που θα κρατήσει άνετα μέχρι την Ελλάδα.

- Την κόλλα για τα μπαλώματα βγάλτε την κι αυτήν. Έχω δύο σωληνάρια μαζί μου και μπορώ να αγοράσω κι από 'δω.

- Τη μπαταρία για τη φωτογραφική μπορείτε κι αυτή να τη βγάλετε άμα ενοχλεί. Μόνο ο φορτιστής είναι που χρειάζομαι. Μπαταρίες έχω δύο μαζί μου.

Το μόνο θέμα που με ανησυχεί είναι αυτό με τις ημερομηνίες που λέτε. Το προηγούμενο δέμα είχε σταλεί με την ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές (και περιμέναμε να φτάσει στην ώρα του με Ελληνικά Ταχυδρομεία...). Θα έφτανε σε 5 μέρες, αλλά μας είπαν ότι κόλλησε στα Ιρανικά τελωνεία και έκανε 19!

Αν όλα σταλούν στο Ουζμπεκιστάν θα είναι τέλεια και το όνομα DHL με κάνει αναμφισβήτητα να νιώθω πιο σίγουρος, γιατί πάντα με DHL έστελναν οι γονείς μου και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα. Μπορεί να μας πει ο div400 που ξέρει καλύτερα τι θα γίνει με τη DHL στα τελωνεία; Φροντίζουν κατά κάποιον τρόπο να περάσει ταχύτερα το δέμα, απ' ότι αν ήταν από απλό ταχυδρομείο;

Ξαναλέω, στην Τασκένδη θα είμαι μέχρι τις 23 (με το ζόρι 24) Ιουλίου. Μετά θα πρέπει να φύγω, γιατί θα λήξει η βίζα. Αν υπάρχει μεγάλο περιθώριο, τότε στέλνονται όλα μαζί και είμαστε οι καλύτεροι του χωριού! Αλλά άμα η DHL λέει πως θα φτάσουν στις 15 για παράδειγμα, τότε ας μην την πατήσουμε πάλι. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι καλύτερα να σταλούν στο Τατζικιστάν, για να αφήσουμε περιθώριο για καθυστερήσεις.

byron
08/07/2008, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Αν όλα σταλούν στο Ουζμπεκιστάν θα είναι τέλεια και το όνομα DHL με κάνει αναμφισβήτητα να νιώθω πιο σίγουρος, γιατί πάντα με DHL έστελναν οι γονείς μου και ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα. Μπορεί να μας πει ο div400 που ξέρει καλύτερα τι θα γίνει με τη DHL στα τελωνεία; Φροντίζουν κατά κάποιον τρόπο να περάσει ταχύτερα το δέμα, απ' ότι αν ήταν από απλό ταχυδρομείο;

Ξαναλέω, στην Τασκένδη θα είμαι μέχρι τις 23 (με το ζόρι 24) Ιουλίου. Μετά θα πρέπει να φύγω, γιατί θα λήξει η βίζα. Αν υπάρχει μεγάλο περιθώριο, τότε στέλνονται όλα μαζί και είμαστε οι καλύτεροι του χωριού! Αλλά άμα η DHL λέει πως θα φτάσουν στις 15 για παράδειγμα, τότε ας μην την πατήσουμε πάλι. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι καλύτερα να σταλούν στο Τατζικιστάν, για να αφήσουμε περιθώριο για καθυστερήσεις.

Ηλία η dhl δηλώνει ότι χρειάζεται 5 ημέρες για να φτάσουν εκεί. Το αν θα κολλήσει στο τελωνείο, δεν είναι κάτι που το γνωρίζει ούτε η ίδια καθώς εξαρτάται από άλλους παράγοντες (πως κοιμήθηκε ο υπάλληλος, αν θέλει λάδωμα κλπ).
Ο div400 μπορεί να εξασφαλίσει ότι το δέμα δεν θα κολλήσει κάπου για γραφειοκρατικούς λόγους. Συμπληρώνει όλες τις προφόρμες που απαιτούνται προκειμένου να μην θεωρηθούν απαγορευμένα τα είδη, ή προς εμπορία κλπ κλπ.
Αν σε αγχώνουν οι 16 ημέρες που απομένουν μέχρι τότε, πες μας να τα στείλουμε τώρα στο Τατζικιστάν :hypnotize . Κάτι τέτοιο μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο όμως καθώς δεν γνωρίζω αν υπάρχει dhl εκεί.

byron
08/07/2008, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
Αυτό το απο πάνω τι είναι μπαγκαζιέρα?
Που θα την βαλει?

Η μπαγκαζιέρα είναι βιδωμένη πάνω στο sportcity μου και δεν θα ταξιδέψει προς Ανατολάς :lol:

furious
08/07/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ηλία η dhl δηλώνει ότι χρειάζεται 5 ημέρες για να φτάσουν εκεί. Το αν θα κολλήσει στο τελωνείο, δεν είναι κάτι που το γνωρίζει ούτε η ίδια καθώς εξαρτάται από άλλους παράγοντες (πως κοιμήθηκε ο υπάλληλος, αν θέλει λάδωμα κλπ).
Ο div400 μπορεί να εξασφαλίσει ότι το δέμα δεν θα κολλήσει κάπου για γραφειοκρατικούς λόγους. Συμπληρώνει όλες τις προφόρμες που απαιτούνται προκειμένου να μην θεωρηθούν απαγορευμένα τα είδη, ή προς εμπορία κλπ κλπ.
Αν σε αγχώνουν οι 16 ημέρες που απομένουν μέχρι τότε, πες μας να τα στείλουμε τώρα στο Τατζικιστάν :hypnotize . Κάτι τέτοιο μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο όμως καθώς δεν γνωρίζω αν υπάρχει dhl εκεί.

Εντάξει, το σημαντικότερο είναι αυτό που είπες: Ο div400 μπορεί να εξασφαλίσει ότι το δέμα δεν θα κολλήσει κάπου για γραφειοκρατικούς λόγους. Συμπληρώνει όλες τις προφόρμες που απαιτούνται προκειμένου να μην θεωρηθούν απαγορευμένα τα είδη, ή προς εμπορία κλπ κλπ.

Άμα κάνει τέτοια περιποίηση ο div400 θα κοιμάμαι πολύ πιο ήσυχος. Εγώ με τα λίγα που ξέρω επί του θέματος ρίχνω και μια άλλη ιδέα: να βγάλετε συσκευασίες, ετικέτες κ.λ.π. που κάνουν τα προϊόντα να φαίνονται ολοκαίνουρια και γυαλιστερά σα να 'ναι για εμπορία. Μία σκέψη κάνω. Ο div400 θα ξέρει καλύτερα.

Αφού είναι έτσι, λοιπόν, ας σταλούν όλα στο Ουζμπεκιστάν, στη διεύθυνση που έχετε και ο θεός βοηθός... Θα είμαι κι εγώ στην Τασκένδη σε 5 μέρες περίπου, οπότε άμα δεν "κοιμήθηκε" ;) καλά κανένας τελωνειακός το προηγούμενο βράδυ, θα πάω να τον "ξυπνήσω" ;) :lol: :lol:

byron
08/07/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Άμα κάνει τέτοια περιποίηση ο div400 θα κοιμάμαι πολύ πιο ήσυχος. Εγώ με τα λίγα που ξέρω επί του θέματος ρίχνω και μια άλλη ιδέα: να βγάλετε συσκευασίες, ετικέτες κ.λ.π. που κάνουν τα προϊόντα να φαίνονται ολοκαίνουρια και γυαλιστερά σα να 'ναι για εμπορία. Μία σκέψη κάνω. Ο div400 θα ξέρει καλύτερα.

Αφού είναι έτσι, λοιπόν, ας σταλούν όλα στο Ουζμπεκιστάν, στη διεύθυνση που έχετε και ο θεός βοηθός... Θα είμαι κι εγώ στην Τασκένδη σε 5 μέρες περίπου, οπότε άμα δεν "κοιμήθηκε" ;) καλά κανένας τελωνειακός το προηγούμενο βράδυ, θα πάω να τον "ξυπνήσω" ;) :lol: :lol:

Ηλία ο div θα κανει ότι καλυτερο μπορεί, καθώς δουλεύει σε μεταφορική και ξέρει πάνω κάτω τι γίνεται. Θα προσπαθήσουμε να είναι 1 δέμα, μιας και η dhl βάζει όριο τα 20kg (δεν έχουμε πρόβλημα), και στις διαστάσεις (εκεί κάτι παίζει καθώς τα λάστιχα μεγάλωσαν πολύ το δέμα).

Καλύτερα το 1 δέμα, αλλά στην ανάγκη θα γίνουν 2....

byron
08/07/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από furious
Αφού είναι έτσι, λοιπόν, ας σταλούν όλα στο Ουζμπεκιστάν, στη διεύθυνση που έχετε και ο θεός βοηθός... Θα είμαι κι εγώ στην Τασκένδη σε 5 μέρες περίπου, οπότε άμα δεν "κοιμήθηκε" ;) καλά κανένας τελωνειακός το προηγούμενο βράδυ, θα πάω να τον "ξυπνήσω" ;) :lol: :lol:

Update από Div400....

Όλα τα πράγματα θα σταλούν με 1 δέμα.
Απ΄την dhl του είπαν ότι είναι πάρα πολύ πιθανό να σου ζητήσουν να τα εκτελωνίσεις και να πληρώσεις κάποιους δεσμούς. Το ποσό είναι άγνωστο και εξαρτάται απ΄τους Ουζμπέκους.
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε πέραν των πιστοποιητικών, είναι να τα στείλουμε as a gift, και να αφαιρέσουμε όλες τις συσκευασίες που δείχνουν ότι είναι καινούργια. Φρόντισε να έχεις κανένα-δυο μπουκάλια βότκα και κανένα $ μαζί για να τους ποτίσεις τα φαρμάκια.

Ο div το στέλνει αύριο το πρωϊ και θα ποστάρει τις διευθύνσεις των γραφείων της dhl στη Τασκένδη, προκειμένου να μάθεις άμεσα την άφιξη του δέματος.

May the force be with us :beer:

makis206
08/07/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
May the force be with us :beer:

Αμήν !

(αλλά εγώ χωρίς χιουμοράκι δεν μπορώ)

Έλεος ρε παιδιά ! Τόσα μέλη εδώ μέσα, ένας να μη φιλοτιμηθεί να τα πετάξει του Ηλία να κάνει και το ταξιδάκι του συνάμα ; Γιαλαντζί μοτοσυκλετιστές....:yuck: :lol:

(τέλος χιουμορακίου):lol:


Με το καλό να τα λάβεις παλίκαρε !:wave2:

byron
08/07/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έλεος ρε παιδιά ! Τόσα μέλη εδώ μέσα, ένας να μη φιλοτιμηθεί να τα πετάξει του Ηλία να κάνει και το ταξιδάκι του συνάμα ; Γιαλαντζί μοτοσυκλετιστές....:yuck: :lol:


Πλάκα πλάκα ο μόνος τρόπος να είμαστε σίγουροι είναι :rotflmao:




Καιπουσαι Ηλίαααααααααααα. Του χρόνου να πας Πελοπόνησσο ρεεεεεε !!!!!!

makis206
08/07/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Πλάκα πλάκα ο μόνος τρόπος να είμαστε σίγουροι είναι :rotflmao:

Ο Uriah ξεκουράζεται ακόμα ;:look:

:lol: :beer:

byron
08/07/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ο Uriah ξεκουράζεται ακόμα ;:look:


Εχει πάει το τάμα που έταξε στη Παναγιά Σουμελά, για να πάει εκδρομή με Adv 1200GS του χρόνου.:lol:

trigger
08/07/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εχει πάει το τάμα που έταξε στη Παναγιά Σουμελά, για να πάει εκδρομή με Adv 1200GS του χρόνου.:lol: :eek: :eyepop:
Δεν μπορεί να συμβαίνει αυτό... Τον πλησίασαν παραθρησκευτικές οργανώσεις και αλλαξοπίστησε; :( :( :(



Ηλία έχεις φάει μεγάλο μπέρδεμα... εύχομαι όλα να πάνε καλά αυτή τη φορά :)