PDA

View Full Version : ΒΟΥΡΤΣΕΣ ΓΙΑ ΓΥΑΛΙΣΜΑ



csofos
02/06/2008, 19:53
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω βούρτσες από αυτές που γυαλίζουν τα αλουμίνια; Είναι από αυτές που τις χρησιμοποιούν με ένα ειδικό λιπαντικό (σαν κερί) και δίνει γυάλισμα σα νίκελ. έχω κάνει τέτοια δουλειά και μου τις είχε φέρει ένας φίλος. αλλά υπάρχουν πολλών ειδών βούρτσες και "κεριά" και θέλω να μάθω ποιοί πουλάνε. αν ξέρει κάποιος κάτι ας γράψει εδώ. ευχαριστώ :wave2:

orcinious
08/06/2008, 23:03
Τι θα κανείς τώρα και τα πλαστικά :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ρότα σε μαγαζιά που έχουν είδη αργυρόχρυσοχοΐας.
Αυτή που σου έδωσαν πρέπει να είναι απλή πανοβουρτσα, υπάρχουν μαγαζιά εδώ στην Αθηνά που περνώ υλικά για το μαγαζί (εργαστήριο μπιζού και δώρου) αλλά δεν νομίζω ότι θα βρεις μεγάλη ποικιλία αντίθετος σε μαγαζιά που έχουν αλοιφές στίλβωσης για δοκίμια που πάνε για έλεγχο σε μικροσκόπιο, θα βρεις τεραστία ποικιλία από αλοιφές που όμως νομίζω ότι δεν σου χρειάζονται.
Venol άντε και μια ψιλή 3m από είδη φανοποιείας είναι αρκετές.
Και αντί για πανοβουρτσα για τελείωμα βαλέ μια χνουδιού αλλά όχι πολύ πίεση στο δραπανο γιατί ακουμπάει το κέντρο και κάνει χαρακιές.

csofos
09/06/2008, 08:34
τα πλαστικά εεε??? καλή ιδέα :lol:
την απαλή τη χνουδωτή την έχω. αλλά θέλω να βρω τις μεγάλες τις πάνινες που κάνουν τη χοντρή δουλειά, όπως επίσης και διάφορα σαπούνια (κεριά, πάστες, πες τα όπως θες).
ευχαριστώ man, θα κοιτάξω. :wave2:

kordix
10/06/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
τα πλαστικά εεε??? καλή ιδέα :lol:
την απαλή τη χνουδωτή την έχω. αλλά θέλω να βρω τις μεγάλες τις πάνινες που κάνουν τη χοντρή δουλειά, όπως επίσης και διάφορα σαπούνια (κεριά, πάστες, πες τα όπως θες).
ευχαριστώ man, θα κοιτάξω. :wave2:


Ένας φίλος γυάλισε τις ζάντες ενός ZZR1100 (αλουμίνιο) και το αποτέλεσμα είναι φοβερό.

Κάπου στην Κλαθμώνος υπάρχει ένα γνωστό μαγαζί με υλικά αργυροχρυσοχοϊας αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Θα μάθω περισσότερα αύριο και θα σου πω.

mixalisX
11/06/2008, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Ένας φίλος γυάλισε τις ζάντες ενός ZZR1100 (αλουμίνιο) και το αποτέλεσμα είναι φοβερό.

Κάπου στην Κλαθμώνος υπάρχει ένα γνωστό μαγαζί με υλικά αργυροχρυσοχοϊας αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Θα μάθω περισσότερα αύριο και θα σου πω.

Επίσης σίγουρα θα βρείς σε αντιπροσοπεία της 3Μ. Εκεί βρήκα εγώ τουλάχιστον.

Πάντως είναι όντως φοβερη φάση, μπορείς να γλυτώσεις πολλά πολλά λεφτά για να δώσεις στα αλουμίνια σου νικελ look. Αρκεί να έχεις υπομονή γιατί είναι μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία.

Stabak
11/06/2008, 08:48
Στην πλατεία ασωμάτων, απέναντι ενα υπογειάκι, λιγο πιο διπλα απο την λεσχη παλιας μοτο (μου φαινεται)

csofos
11/06/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalisX
Επίσης σίγουρα θα βρείς σε αντιπροσοπεία της 3Μ. Εκεί βρήκα εγώ τουλάχιστον.

Πάντως είναι όντως φοβερη φάση, μπορείς να γλυτώσεις πολλά πολλά λεφτά για να δώσεις στα αλουμίνια σου νικελ look. Αρκεί να έχεις υπομονή γιατί είναι μια αρκετά χρονοβόρα διαδικασία.
Ναι το γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι. Έχω κάνει τη μότο μου ολόκληρη μόνος. Απλά επειδή τις βούρτσες μου τις είχε φέρει φίλος, θέλω να μάθω σημεία πώλησης για τέτοια υλικά και να πάρω να έχω. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου :wave2:

csofos
11/06/2008, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Ένας φίλος γυάλισε τις ζάντες ενός ZZR1100 (αλουμίνιο) και το αποτέλεσμα είναι φοβερό.

Κάπου στην Κλαθμώνος υπάρχει ένα γνωστό μαγαζί με υλικά αργυροχρυσοχοϊας αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Θα μάθω περισσότερα αύριο και θα σου πω.
Αδερφέ μάθε και θα κοιτάξω και στη 3Μ που είπε και ο φίλος πιο πάνω. Ευχαριστώ πολύ :wave2:

csofos
11/06/2008, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Στην πλατεία ασωμάτων, απέναντι ενα υπογειάκι, λιγο πιο διπλα απο την λεσχη παλιας μοτο (μου φαινεται)
Θα στείλω έναν δικό μου να πάει να δει. Εγώ μένω επαρχία. Ευχαριστώ :wave2:

sapila racing
11/06/2008, 11:23
Eκεί γύρω υπάρχουν μαγαζιά γι αυτό που θέλεις.

Αν δεν εισαι σίγουρος και αφού εισαι κι απο επαρχία ίσως καλύτερα να παρεις απ εξω.

Εδω ειναι πολύ καλό μαγαζί, και το site εχει και ειδικό τμήμα που εξηγεί τα πάντα
http://www.abcpolishing.co.uk/

:wave2:

Kαλα γυαλίσματα. Μου θύμισες οτι ειχα παρει ενα κιτ γυαλίσματος εδω και 2 χρόνια για να γυαλίσω λίγο το SR500 και ακόμα κάθεται!!

csofos
11/06/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Eκεί γύρω υπάρχουν μαγαζιά γι αυτό που θέλεις.

Αν δεν εισαι σίγουρος και αφού εισαι κι απο επαρχία ίσως καλύτερα να παρεις απ εξω.

Εδω ειναι πολύ καλό μαγαζί, και το site εχει και ειδικό τμήμα που εξηγεί τα πάντα
http://www.abcpolishing.co.uk/

:wave2:

Kαλα γυαλίσματα. Μου θύμισες οτι ειχα παρει ενα κιτ γυαλίσματος εδω και 2 χρόνια για να γυαλίσω λίγο το SR500 και ακόμα κάθεται!!
Για έξω ξέρω και γω πολλά site.Το θέμα είναι να μην τρέχω εκεί με κάρτες και τέτοια. Τη μότο μου την τελείωσα και δεν έχω κάτι να γυαλίσω πάνω της. Απλά οι βούρτσες που είχα τα 'φτύσανε και έτσι πρέπει να πάρω καινούριες. Αν το πουλάς το κιτ που είχες πάρει με ενδιαφέρει. Από τι πάστες και βούρτσες αποτελείται?

sapila racing
11/06/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από csofos
Για έξω ξέρω και γω πολλά site.Το θέμα είναι να μην τρέχω εκεί με κάρτες και τέτοια. Τη μότο μου την τελείωσα και δεν έχω κάτι να γυαλίσω πάνω της. Απλά οι βούρτσες που είχα τα 'φτύσανε και έτσι πρέπει να πάρω καινούριες. Αν το πουλάς το κιτ που είχες πάρει με ενδιαφέρει. Από τι πάστες και βούρτσες αποτελείται?

Αυτό που εχω ειναι με 2 βούρτσες, μια με πανάκια και μια για τελικό γυάλισμα, και 2 παστες μια για αρχικό γυάλισμα και μια για το τελικό.
Δεν ειναι για πούλημα, απλα το ειχα ξεχάσει και τωρα που το θυμήθηκα θα κοιταξω να κανω τα γυαλίσματα που ειχα στο μυαλό μου πρόπερσι. :wave2:

Απλά το εβαλα γιατί εξηγεί τι κανει το καθε προιον και ειναι καλός μπούσουλας.
Καλα εσυ κι αν εκανες γυαλίσματα, τις ειδα τις φωτό !!! :beer: