PDA

View Full Version : Nero sto karter ???



gispy
15/01/2005, 19:13
Simera gia akoma mia fora prin valo mprosta tin mixani mou eida apo to tzamaki oti ypirxe sto karter pano apo to ladi kati san nero. To eixa dei kai paliotera kai otan tin piga ston mixaniko mou mou eipe oti einai fysiko kai den peirazei afou eksatmizetai meta apo ligo logo zestis

To thema einai oti xthes ystera apo 10lepti metakinisi stin athina kai eno exo kanei geniko service prin 1 vdomada mou ekane ena skasimo h exatmisi se mesees strofes kai eno epitaxina elafra.

Paizei kati asximo me ton kinitira mou, yparxei provlima me to karter kai mpazei h einai pragmati logiko?

Kai kati akoma an kano arketa xiliometra me kapos megali taxitita mou mirizei kati san flatza kameni eno paliotera den mirize katholou (den thimame kati entono). Ti mporei na exei simvei?

Simeiono oti ta ladia ta koitao synexos kai vazo arketa akrivo kai kalo ladi ston kinitira.

milaber
15/01/2005, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Simera gia akoma mia fora prin valo mprosta tin mixani mou eida apo to tzamaki oti ypirxe sto karter pano apo to ladi kati san nero.

Συγγνώμη ρε φίλε αλλά πως γίνεται να ήταν το νερό πάνω από το λάδι;
Αυτό είναι αδύνατο!

:confused: :confused: :confused:

gispy
15/01/2005, 19:43
Tote ti einai auto to axromo ygro pano apo to ladi?
An thimame kala mou eixe pei oti mazeyetaia apo tin ygrasia nomizlo alla pali mporei na leo kai m&!@#ies. Den ksero ti einai kai ti ftaei!

gispy
15/01/2005, 19:47
A, kai kati pou ksexasa...simera pou to ksanaeida kai eipa na to psakso ligo, ystera kai apo to skasimo xthes stin exatmisi pou den mou to eixe ksanakanei (alitheia ti simainei ayto, to skasimo) eipa na tin pao mia voltitsa na do. Efiga pros eleysina kai stin eleysina pou stamatisa eida oti eixe exafanisthei sxedon kai eixe kanei kati san afro stin epifaneia. San afro ellinikou kafe :sick:

Ego omos den pino kafe ? :lol:

milaber
15/01/2005, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Tote ti einai auto to axromo ygro pano apo to ladi?
An thimame kala mou eixe pei oti mazeyetaia apo tin ygrasia nomizlo alla pali mporei na leo kai m&!@#ies.

Eγώ το λέω απλά γιατί είναι αδύνατο να γίνει αυτό.
Το λάδι επιπλέει στο νερό και όχι το αντίθετο!

Μήπως απλά αφρίζει το λάδι;

Πάντως το σκάσιμο είναι τελειώς άλλη ιστορία και μάλλον δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

gispy
15/01/2005, 22:43
:eyepop: :alien: :eyepop: niotho poly vlakas pou den to skeftika auto!

Kai akoma perissotero an skefto oti pistevo kai ton mixaniko mou.

Pantos gia na erthoume epi tou prokeimenou ti sto kalo einai auto to ygro? ????
Mou to parousiazei (to vlepo diladi) mono otan einai krya. Mipos auto vgainei apo to ladi to idio? Sorry an rotao vlakies alla ti sto kalo mporei na einai?!!!

Gia ton afro, nai to ladi prepei na einai leo kai ego logo thermokrasias.

milaber
16/01/2005, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
Kai akoma perissotero an skefto oti pistevo kai ton mixaniko mou.

Pantos gia na erthoume epi tou prokeimenou ti sto kalo einai auto to ygro? ????
Mou to parousiazei (to vlepo diladi) mono otan einai krya. Mipos auto vgainei apo to ladi to idio? Sorry an rotao vlakies alla ti sto kalo mporei na einai?!!!


Δεν ξέρω φίλε μου.
Οι γνώσεις μου για τα λάδια τελειώνουν εδώ.
Περίμενε λίγο να μπουν οι γνώστες να σου περιγράψουν ακριβώς τι έχεις.

Όσο για τα σκασίματα τι μηχανάκι έχεις;

:D :D :D

xxxristos
16/01/2005, 00:54
Αυτό που περιγράφεις φίλε μου ίσως να μην είναι τίποτα. Είναι λογικό να υπάρχει υγρασία μέσα στο κάρτερ και κατ' επέκταση και στα λάδια (καμια φορά ίσως παρατήρησες θώλωμα στο τζαμάκι από υγρασία αφού αφήσεις το μοτέρ να κρυώσει ύστερα από 20 - 30 λεπτά βόλτα).
Ο ατμοσφαιρικός αέρας (ειδικά τόρα τον χειμώνα) έχει πολύ υγρασία και επικοινωνεί άμεσα με το κάρτερ από την έξοδο των αναθυμιάσεων. Όταν το κέρτερ κρυώνει ύστερα από βόλτα, ο αέρας που περιέχεται μέσα του συστέλεται και δημιουργεί ελκυσμό αέρα από το περιβάλλον. Οπότε όλα ώς εδώ φυσιολογικά και αναμενόμενα.

Αν όμως βλέπεις μια άσπρη κρούστα να επιπλέει στα λάδια είναι ο γνωστός "βούτηρος" ή άσπρισμα των λαδιών και προέρχεται από την ένωση του νερού με το λάδι. Θα μου πεις όλοι ξέρουμε οτι το λάδι δεν αναμιγνύεται με το νερό αλλά άν ανακατεύεται συνένεια μέσα στο κάρτερ, σε συνθήκες υψηλών θερμοκρασιών και πιέσεων, αναμιγνύεται μια χαρά και παράγει αυτή την άσπρη παραφίνη που επιπλέει στα λάδια.

Το νερό στα λάδια έχει μόνο μια προέλευση: Το κύκλωμα ψύξης της μηχανής! Είναι πολύ πιθανό η τσιμούχα της αντλίας των νερών να έχει γίνει σαν το μ@@νί της π@@τάνας και να θέλει αλλαγή. Επίσης παίζει να έχουν καεί τα στεγανωτικά (φλάνζα ή o-ring ή οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει εκεί) ανάμεσα σε κύλινδρο και κεφαλή και να βάζει από εκεί νερά σε έναν από τους κυλίνδρους, οπότε έτσι εξηγείται κάλλιστα και το σκάσιμο της εξάτμισης και η μυρωδιά.

Μη περιμένεις να δεις την στάθμη του ψυκτικού να κατέβει, τότε θα είναι πολύ αργά. Κάνε ένα check-αντικατάσταση αναλώσιμων σε αντλία νερού και φλάντζα κεφαλής, αυτή είναι η γνώμη μου. Άν η μηχανή δεν είναι υγρόψυκτη τότε γράφω μαλακίες τόση ώρα και συγνώμη κιόλας.

gispy
16/01/2005, 02:58
Kai ego eixa pistepsei stin arxi oti htan nero giati pragmatika tholonei sto 20lepto voltas to tzamaki.

Alitheia giati to nero auto den paei sto pithmena? Einai dynaton logo synthetikon na min pernaei? Me tin apantisi tou milaber ekana ena pirama spiti mou me ladi kai nero (to opoio to pagosa se kanonikes synthikes na do ti tha kanei kai auto perase kateythian ston pithmena. Mipos h krousta pou aneferes xxxristos den to afinei?

Sto tzamaki to ypsos tou nerou einai peripou se 3 me 4 xiliosta kai apo oti katalavaino sxetika-arketa ligo. Tora gia tis allages pou protineis den tha eprepe na tis eixe dei o mixanikos mou otan tou tin piga kai na mou tis pei h otan tou to protoeipa gia to fainomeno? Eseis ti lete?

Tora gia tin aporia sou oson afora to ti mixani exo to afisa gia to telos giati mou exei prokalesei ena mikro vrahna to site.
Kathe fora pou kataxoro to Ygropsikto mou KLE 500 sto site (pano apo 5 fores prospatheia) kathe fora den katafernei na kataxorithei...gia na min po oti kati den paizei kala me ta login mou pou fainetai na mpainei katafaseis to fantasma mou...tespa an kserete kati me tin kataxorisi mhxanhs peite to mou please

xxxristos kai milaber episis thanks. :beer: :wave2:

gispy
16/01/2005, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy

Kathe fora pou kataxoro to Ygropsikto mou KLE 500 sto site (pano apo 5 fores prospatheia) kathe fora den katafernei na kataxorithei...
:wave2:

...min apantisei kaneis. Programmatistes yparxei kai mozilla oxi mono IE ston kosmo....

xifias
16/01/2005, 06:54
εφοσον πηγες μεχρι ελευσινα και το νερο δεν εξατμιστηκε(αφου ειδες αφρο), σου συνιστω να κανεις αλλαγη λαδιου

εαν κανεις συνεχως μικρες διαδρομες και το μοτερ δουλευει λιγη ωρα, δεν προλαβαινει να εξατμιστει η υγρασια που υπαρχει μεσα στον κινητηρα, και απο το χτυπημα το νερο μαζι με το λαδι γινεται αφρος

με λαδι σε καλη κατασταση, μια βολτα μισης ωρας φτανει και περισευει για να φυγει η υγρασια

αν το προβλημα συνεχιζει και μετα την αλλαγη λαδιου και με το σκεπτικο οτι δεν πας μονο μεχρι το περιπτερο , ελεγξε πρωτα μηπως το σωληνακι εξαερισμου του μοτερ ειναι βουλωμενο.Διαφορετικα μπορει να εχεις διαρροη ψυκτικου στο λαδι, και εκει χρειαζεται μεγαλη προσοχη.Μπορει μεχρι και μπιελα να βαρεσει

xxxristos
16/01/2005, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy
...min apantisei kaneis. Programmatistes yparxei kai mozilla oxi mono IE ston kosmo....

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΜΟΖΙLLA ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ!!!

Κατα πάσα πιθανότητα έχεις διαρροή ψυκτικού στα λάδια. Η άποψή μου ενισχύεται από το γεγονός οτι έχεις KLE. Μιλάω εκ πείρας από το KLX μου (δεν έχουν τεράσιες διαφορές τα μοτέρ, είναι και τα δυο KAWASAKI!!!).

Σε παραπέμπω στα όσα έγραψα παραπάνω για την περίπτωση νερού στα λάδια. Η λευκή αυτή κρούστα, αν και αποτελείται κυρίως από νερό επιπλέει στο λάδι μια χαρούλα (και σου γαμάει το μοτέρ μια χαρούλα επίσης).

Μην έχεις και πολύ εμπιστοσύνη στον μηχανικό, εξαρτάται από το πόσο πολύ ασχολήθηκε με το πρόβλημά σου για να το εντοπίσει.

KAWA for ever!!!!

Υ.Γ. 3 με 4 χιλιοστά ύψος στάθμης στο τζαμάκι του κάρτερ είναι ΠΑΡΑ πολυ νερό.....

gispy
17/01/2005, 00:32
Παιδιά με τρομάξατε με αυτά που μου γράφεται ... και καλά κάνατε.
Το πρόβλημά μου είναι οτι 1ον τα λάδια οτι είχαν αλλαχθεί μιας και είχα κάνει service και 2ον έχω παρατηρήσει το εξής περίεργο οπου και του το είπα και μου είπε οτι είναι λίγο αναμενόμενο ως παλιά σχετικώς μηχανή!
Για πολύ καιρο η μηχανή έπαιρνε μπρος και μπορούσε να ξεκινήσει και να κινηθεί και χωρίς ζέσταμα. Τώρα εδώ και 2 μήνες (την έχω συνολικά 3 χρόνια περίπου) αν δεν ζεσταθεί καλά (έτσι πιστεύω) και δεν κλείσω τελείως το τσοκ με το που πάω να ανεβάσω λίγο στροφές και αφήσω τον συμπλέκτη να ξεκινήσει μου σβήνει αμέσως.
Αν φυσικά κάνω λίγη πορεία δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.

Το οτι το παρατήρησα αυτό το φαινόμενο οφείλεται και στο οτι μου είχαν πει να μην περιμένω σταματημένος να ζεσταθεί ο κινητήρας αλλά μιας και δεν έχω ανηφόρες στην περιοχή μου να την βάζω να κινήται με πολύ λίγες στροφές. Βοηθάει για καλλίτερο ζέστεμα του κινητήρα (υγεία). Ισχύει?

Αλήθεια αν του την πάω την μηχανή και μου πει για αλλαγή φλάτζας και διόρθωση τι κόστος λέτε να περιμένω για διόρθωση. Ρωτάω γιατί αρχίζω να πιστεύω οτι ο τύπος με θεωρεί για μεγάλο μαλάκα εκτός από άσχετο που είμαι!

CyBeRseXX
17/01/2005, 10:45
Gip, apo auta pou les (afros-sapounada) sou exoun mpei nera sto karter ara min kaneis alla xiliometra giati mporei na varesei to moter kai meta trexa gireue. Nera tora exoun mpei apo tin antlia nerou, i apo flatza kinitira i kapoios sou anoikse tin tapa ton ladion kai adeiase neraki mesa.

Sxetika me ton mastora, to xeirotero pou mporeis na patheis einai na arxiseis na min ton empisteuesai. Pigaine loipon se ena allo sinergeio Kawa, pes tous na to doun xoris na to anoiksoun kai na sou vgaloun ena kostologio. Meta pigaine to ston diko sou mastora kai sigrine times.

Sou ksanaleo, min kaneis perita km, pigaine sinergeio.

OldMan
17/01/2005, 11:11
Για να πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή (έστω και καθυστερημένα):

Αν πρόκειται για υγρασία, κατά τα λεγόμενα του μηχανικού σου, θα έπρεπε να εξαφανιστεί από την εξαέρωση, μόλις τα λάδια ζεσταινόταν αρκετά (πολύ πριν την Ελευσίνα)!!!

Την περίπτωση της παραφίνης μάλλον την αποκλείω (αν και θα έκανες καλή μπύρα) λόγω του ότι ΟΛΑ τα σύγχρονα λάδια (οργανικά, ημισυνθετικά και full synthetic έχουν αντιαφριστικά πρόσθετα).
Παντως , στην μικρή περίπτωση που συμβαίνει αυτό, άλλαξε ΑΜΕΣΩΣ τα λάδια σου, γιατί ο αφρός αναμιγνύεται με το βασικό λάδι, δημιουργώντας κενά στο film που καλύπτει τα τριβόμενα μέρη, οπότε ΑΝΤΙΟ ΛΙΠΑΝΣΗ :wave2: :wave2:

Η επικρατέστερη, κατά την ταπεινή μου άποψη, περίπτωση είναι να υπάρχουν στο κάρτερ σου λάδια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ τύπων (και βασικά διαφορετικού ιξώδους) - δε λέω ποιος μπορεί να το έκανε - με αποτέλεσμα τον διαχωρισμό τους λόγω διαφορετικής ειδικής βαρύτητας σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Όταν είναι ζεστά αναμιγνύονται και δουλεύουν "κανονικά" αλλά σε σύντομο χρονικό διάστημα θα σου "ψωριάσουν" τα γρανάζια - λόγω διαφορετικών διαμέτρων των μορίων τους (τα μεγαλύτερα μόρια καρφώνονται στο μέταλλο, ενώ τα μικρότερα "την κοπανάνε" χωρίς να κάνουν την δουλειά τους, καθώς και θα σου "ανάψουν τα κουζινέτα (όσα υπάρχουν στον κινητήρα). :bigcry: :bigcry: :bigcry:

ΑΛΛΑΞΕ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΣΟΥ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ !!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

xxxristos
17/01/2005, 13:30
Άκου με που σου λέω κι εγώ KAWA έχω και ξέρω!

Αργά ή γρήγορα το παθαίνουν αυτό αυτά τα μοντέλα!

Χάνεις από κάπου ψυκτικό υγρό μέσα στο κάρτερ. Το νερό (paraflu) σχηματίζει παραφίνη με το λάδι, όσα πρόσθετα κι άν έχει.

Ξεκίνα από το εξής απλό:

1. Οι αναθυμιασεις του κάρτερ πάνε μέσα στο φιλτροκούτι. Άνοιξε το φιλτροκούτι να δεις τι γίνεται εκεί. Πετάνε οι αναθυμιάσεις εκεί νερό; αφρό; παραφίνη; Είναι ένας πρώτος δείκτης οτι κάτι δεν πάει καλά....

2. Πρόσεξε το δοχείο διαστολής. Μήπως βγάζει νερό από την εξαέρωσή του ύστερα από μια μεγάλη βόλτα; Μήπως κατεβαίνει η στάθμη του σιγά σιγά; (χρειάζεται να είσαι παρατηρητικός εκεί, μην περιμένεις να δεις να έχει κατεβεί η στάθμη 5 δάχτυλα σε μια μέρα!!!!).

Δεν υπάρχει πρόβλημα ανάμυξης διαφορετικών λαδιών στο κάρτερ καθώς 3-4 χιλιοστά στάθμης ξένου σώματος στα λάδια είναι μια μεγάλη ποσότητα (περίπου 500 ml, ανάλογα με πόσο λάδι βάζει το κάρτερ) και προέρχεται σίγουρα από νερά.

xxxristos
17/01/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Άκου με που σου λέω κι εγώ KAWA έχω και ξέρω!

Αργά ή γρήγορα το παθαίνουν αυτό αυτά τα μοντέλα!

Χάνεις από κάπου ψυκτικό υγρό μέσα στο κάρτερ. Το νερό (paraflu) σχηματίζει παραφίνη με το λάδι, όσα πρόσθετα κι άν έχει.

Ξεκίνα από το εξής απλό:

1. Οι αναθυμιασεις του κάρτερ πάνε μέσα στο φιλτροκούτι. Άνοιξε το φιλτροκούτι να δεις τι γίνεται εκεί. Πετάνε οι αναθυμιάσεις εκεί νερό; αφρό; παραφίνη; Είναι ένας πρώτος δείκτης οτι κάτι δεν πάει καλά....

2. Πρόσεξε το δοχείο διαστολής. Μήπως βγάζει νερό από την εξαέρωσή του ύστερα από μια μεγάλη βόλτα; Μήπως κατεβαίνει η στάθμη του σιγά σιγά; (χρειάζεται να είσαι παρατηρητικός εκεί, μην περιμένεις να δεις να έχει κατεβεί η στάθμη 5 δάχτυλα σε μια μέρα!!!!).

3. Αγόρασε ένα απλό μανόμετρο γενικής χρήσης και προσάρμοσέ το σε μια τάπα που έχει το ψυγείο ειδικά για αυτό τον έλεγχο - είναι πού απλό όσο άσχετος κι αν είσαι!!! Μήπως η πίεση (ειδικά όταν το μοτέρ δουλέυει σε υψηλές στροφές) ανεβαίνει πάνω από 1.4-1.8 bar; Μήπως όταν το μοτέρ ζεσταθεί ΚΑΛΑ η πίεση ΔΕΝ ανεβαίνει πάνω από 1.5 bar; Και οι δύο καταστάσεις υποδηλώνουν σφάλμα στο κύκλωμα ψύξης.

Δεν υπάρχει πρόβλημα ανάμυξης διαφορετικών λαδιών στο κάρτερ καθώς 3-4 χιλιοστά στάθμης ξένου σώματος στα λάδια είναι μια μεγάλη ποσότητα (περίπου 500 ml, ανάλογα με πόσο λάδι βάζει το κάρτερ) και προέρχεται σίγουρα από νερά.

gispy
17/01/2005, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Άκου με που σου λέω κι εγώ KAWA έχω και ξέρω!

Αργά ή γρήγορα το παθαίνουν αυτό αυτά τα μοντέλα!


Ποιά μοντέλα εννοείς; Της KAWA ή της κατηγορίας γενικά;


Χάνεις από κάπου ψυκτικό υγρό μέσα στο κάρτερ. Το νερό (paraflu) σχηματίζει παραφίνη με το λάδι, όσα πρόσθετα κι άν έχει.

Το paraflu είναι σε χρώμα πράσινο, δεν θα έπρεπε να είναι και το υγρό στο λάδι πράσινο;


Ξεκίνα από το εξής απλό:

1. Οι αναθυμιασεις του κάρτερ πάνε μέσα στο φιλτροκούτι. Άνοιξε το φιλτροκούτι να δεις τι γίνεται εκεί. Πετάνε οι αναθυμιάσεις εκεί νερό; αφρό; παραφίνη; Είναι ένας πρώτος δείκτης οτι κάτι δεν πάει καλά....


Τι εννοείς φιλτροκούτι; Δύο φίλτρα έχω όσο ξέρω στην μηχανή, το φίλτρο βενζίνης και το φίλτρο λαδιού που δεν είναι και προσβάσιμο. Θα κοιτάξω το φίλτρο βενζίνης πάντως να δω αν έχει τίποτα ασυνήθιστο.


2. Πρόσεξε το δοχείο διαστολής. Μήπως βγάζει νερό από την εξαέρωσή του ύστερα από μια μεγάλη βόλτα; Μήπως κατεβαίνει η στάθμη του σιγά σιγά; (χρειάζεται να είσαι παρατηρητικός εκεί, μην περιμένεις να δεις να έχει κατεβεί η στάθμη 5 δάχτυλα σε μια μέρα!!!!).


Δοχείο διαστολής; Ποιό είναι αυτό πάλι; Το δοχείο με το paraflu;


Δεν υπάρχει πρόβλημα ανάμυξης διαφορετικών λαδιών στο κάρτερ καθώς 3-4 χιλιοστά στάθμης ξένου σώματος στα λάδια είναι μια μεγάλη ποσότητα (περίπου 500 ml, ανάλογα με πόσο λάδι βάζει το κάρτερ) και προέρχεται σίγουρα από νερά.

Βάζοντας λίγο λάδι στο κάρτερ για να δω διαφορά του συνηθισμένου λαδιού που βάζω με μια καινούργια ποσότητα και αν θα το περάσει παρατήρησα το εξής: 1ον) το διαπέρασε και 2ον) έβαλα το πολύ 100ml και πήρε την θέση του στον όγκο που καταλάμβανε άρα μιλάμε μάλλον για μικρή ποσότητα λαδιού-υγρού.

xxxristos
17/01/2005, 16:06
Φιλτροκούτι είναι ο χώρος μέσα στον οποίο "στεγάζεται" το φίλτρο αέρα. Είναι μαύρο και βρίσκεται συνηθέστατα κάτω από τη σέλα ή πίσω από το αριστερό πλαϊνό πλαστικό καπάκι. Εκεί μέσα καταλήγουν οι αναθυμιάσεις του κάρτερ και εκεί μέσα συνήθως βρίσκεις κατάλοιπα των λαδιών (σε διάφορες μορφές) ανάλογα με το πρόβλημα. Άν δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο μοτέρ, ο χώρος αυτός θα πρέπει να είναι καθαρός. Τα υπόλοιπα φίλτρα που ανέφερες είναι άσχετα.

Ένα παράδειγμα για τη στάθμη και την ποσότητα του λαδιού: Σε μια μηχανή που παίρνει 1.5 lt λάδι και το τζαμάκι της έχει 15 χιλιοστά ύψος (έτσι ΠΕΡΙΠΟΥ είναι στο KLE), κάθε χιλιοστό αντιστοιχεί σε 100ml, οπότε 4 mm = 400 ml!!!!

Άσε τα πειράματα του τύπου "ρίχνω λίγο λάδι ακόμα για να δω διαφορές", κτλ κτλ. Εφόσον δεν βλέπεις ΜΟΝΟ ομοιογενές μείγμα λαδιού στο κάρτερ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!

Για να βρεις το δοχείο διαστολής του paraflu, ακολούθα το μαυρο σωληνάκι (διαμέτρου περίπου 8 mm) που φεύγει από το επάνω μέρος του ψυγείου! Συνήθως θα καταλήξεις στο πίσω μέρος της μηχανής, δίπλα στο πίσω φτερό, εκεί κάπου δίπλα στη ρόδα αλλά στο KLE μπορεί να βρίσκεται αλλού. ΤΣΕΚΑΡΕ ΤΗ ΣΤΑΘΜΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΣ ΑΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ (σημαντικο).

Με τον όρο "αυτά τα μοντέλα" εννοώ τα μονοκύλινδρα και δικύλινδρα τετράχρονα KAWA on-off και enduro που αγνόμων κόσμος τα θεωρεί προβληματικά και ζημιάρικα επειδή θέλουν λίγη συντήρηση και φροντίδα παραπάνω ή απλά επειδή δεν είναι Honda (όξω απ' οδώ).

gispy
17/01/2005, 16:34
Παιδιά πρώτα από όλα ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.:wave2:

Πήγα στον μηχανικό μου και μου είπε οτι θα φαινόταν από τα μπουζί πρώτα από όλα γιατί θα είχαν βραχυκύκλωμα. Για τα KLE μου είπε οτι το συνηθίζουν γιατί μαζεύουν υγρασία. Όχι για τόσο πολύ αλλά μου υπέγραφε οτι δεν έχει τίποτε η μηχανή και οτι είναι μια χαρά. Δεν ξέρω μπορεί να φταίει και το καθρευτάκι και να με μπέρδεψε γιατί πραγματικά μαζεύει υγρασία όταν είναι σταματημένη και θολώνει. Θα την παρατηρήσω πάλι και θα δώ.

Την κοίταξα πάλι σήμερα που δεν της έχω κάνει βόλτα από την βόλτα της Ελευσίνας και δεν είχε σταγόνα νερού. Μήπως όμως δεν κατεβάζει αν δεν δουλεύει;
Το θέμα είναι οτι έχω και ένα καραγκιώζη οικογενειάρχη δίπλα μου με τον οποίο δεν τα πάμε καθόλου καλά (μάλιστα όλη η γειτονιά έχει πρόβλημα αλλά εγώ είμαι ο μόνος που του έχει φέρει την αστυνομία κατά καιρούς). Παλιότερα είχα βρει το σωληνάκι της βενζίνης έξω από την μηχανή και την βενζίνη κάτω χυμένη. Να οφείλεται σε αυτόν;!!! Ένας θεός ξέρει και αυτός. (Είναι και μηχανικός αυτοκινήτων).:evil: :evil:

Σόρυ αν σας κουράζω με άσχετα απλά τα γράφω μήπως ενδιαφέρει κανένας συμπάσχοντα οι εμπειρίες μου.
Θα την παρατηρήσω για την ώρα και θα δώ. Όταν έχω αποτέλεσμα θα ξαναγράψω εδώ.

Υ.Γ. Κάτι άλλο που έχω να προτείνω είναι το εξής: Για εμάς τους άσχετους είναι ωραίο να μαθαίνουμε δυο πράγματα παραπάνω για την μηχανή μας να ξέρουμε και τι της κάνουμε και τι πληρώνουμε κάθε φορά.
Αυτά που μου γράφεται αλλά και που γράφεται γενικώς σε άλλα προβλήματα είναι ωραίο να μαζευτούν σε ένα thread κάτω από τα τεχνικά κλπ θέματα του στυλ "σημεία που θέλουν προσοχή και συντήρηση" ή κάτι τέτοιο. Αν ήξερα δυο πράγματα μπορεί να έγραφα και εγώ, και θα το κάνω αλλά δεν ξεκινάω κάτι τέτοιο γιατί δεν ξέρω αν σας αρέσει η ιδέα και θέλει και ένα καλό εύναυσμα για να συνεχιστεί από κάτι χαζό που θα μπορούσα να γράψω εγώ του στυλ ("να κοιτάτε το λάδι της μηχανής να μην πέφτει"->"σημαίνει αυτό...." :smilea: )

xifias
18/01/2005, 04:16
για να τσεκαρεις καλυτερα για τυχον αφρους σαπουναδες κλπ, επειδη απ το ματακι μπορει να μπερδευεσαι, θα ξεβιδωνεις την ταπα που βαζεις το λαδι και θα κοιτας στο κατω μερος της.

αν αλλες φορες εχει και αλλες ειναι καθαρη(μετα απο μεγαλη βολτα) εισαι Ο.Κ.

gispy
18/01/2005, 18:26
Δυστυχώς το KLE δεν έχει τάπα με δείκτη μαζί αν εννοείς αυτό. Μία τάπα σαν καπάκι είναι.

contravener
19/10/2011, 08:55
Για να μην ανοίξω νέο θέμα, ξεθάβω αυτό.

Μετα απο αλλαγη λαδιων, παρατηρησα οτι δημιουργειται αφρός στο λάδι όταν δουλευει ο κινητηρας. Το προηγούμενο λάδι ήταν Torco ημισυνθετικο 10-40 και το νέο λάδι που έβαλα είναι Belray ημισυνθετικο 10-40.
Είναι πιθανόν ο αφρός να προκαλείται από κατάλοιπα του Torco που ειχαν άλλα πρόσθετα από το Belray που έβαλα;

Σύμφωνα με προηγουμενες απαντησεις, πρεπει να αλλαξω λάδια αμέσως. Τι λαδι να βαλω ομως;
Να βαλω ξανα τα Belray μηπως και φύγει οτι ειχε μεινει απο τα παλια;
Ή να βάλω τα προηγούμενα (Torco) τα οποία δεν είχαν είχαν πρόβλημα αφρισμού; (τα Torco ειχαν μπει αλλάζοντας τα λάδια που έβαζε η αντιπροσωπεία όσες φορές το πήγαινα εκεί)