PDA

View Full Version : Ψωμιιιι!!!!



the who
02/06/2008, 21:52
Μεσημερι μεσα στο κουτι,με τα παιδια πισω παω σουπερ μαρκετ.Η ζεστη ειναι αρκετη,τα παραθυρα ανοιχτα και το κουτι λογω πολυημερης ακινησιας βρωμικο.Σταματαω στο φαναρι της Θηβων για να παω αριστερα προς Π.Ραλλη.Οποτε εμφανιζεται ενας τυπακος σε μαυρα χαλια κουνωντας ενα βρωμερο και τρισαθλιο πανι θελοντας να καθαρισει τα τζαμια μου.
Ποτε δεν αφηνω να μου τα καθαρισουν οσο βρωμικα κι αν ειναι.Ο τυπακος ομως ειναι απ αυτους που κολανε για τα καλα και κανοντας δυο τρεις κινησεις με το πανι στο παρμπριζ θεωρει οτι πρεπει να πληρωθει.
Ολη αυτη την ωρα του κανω νοημα οτι δεν εχω ψιλα αλλα αυτος αδιαφορει.Οταν ερχεται στο παραθυρο μου φαινεται οτι καταλαβε για τα λεφτα αλλα ξαφνικα το προσωπο του φωτιζεται ολοκληρο,τα ματια του γουρλωνουν,μου δειχνει κατι κι αυτο το κατι το συνοδευει με μια αγνωστη για μενα λεξη,προφερομενη ομως με τοση θερμη που ψιλοανησυχω.
Γυρναω δεξια και βλεπω οτι μου δειχνει το ψωμι που εχω παρει πριν απο λιγο απ το φουρνο.Το πιανω,κοβω ενα κοματι και του το δινω.
Ο ανθρωπος εκστασιασμενος ψιθυριζει την ιδια αγνωστη λεξη με φωνη σαν της Σαπφους Νοταρα,το κραταει στα χερια του,το κοιταζει με λατρεια και μετα αρχιζει να τρωει.
Στο μεταξυ αναβει το κωλοφαναρο κι οι μ@λ@κες απο πισω αρχιζουν να κορναρουν.Αποσβολωμενος απο το γεγονος βαζω πρωτη και ξεκιναω.Οδηγαω μηχανικα,τα συναισθηματα εναλλασονται μεσα μου με ρυθμο πολυβολου και δεν ξερω τι να κανω.
Θελω να γυρισω πισω να του δωσω ολο το ψωμι,να τον παω καπου να φαει,να βαλω φωτια στο σουπερ που με περιμενει με την τεραστια εισοδο του να χασκει σαν στομα αδηφαγου γιγαντα,θελω,θελω,δεν ξερω τι θελω.
:sad:

p@nos
02/06/2008, 21:58
Εισαι ωραιος !!!



Μερικοι δεν μπορουμε να εκτιμησουμε αυτα που εχουμε και τα θεωρουμε δεδομενα...

:sad:

the who
02/06/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos




Μερικοι δεν μπορουμε να εκτιμησουμε αυτα που εχουμε και τα θεωρουμε δεδομενα...

:sad:

Thats the point.

makis206
02/06/2008, 23:10
Όση ασχήμια και να έχει η ζωή η ρουφιάνα πάντα θα υπάρχουν κάποιες στιγμές που θα φωτίζουν την καρδιά !

Εισ'ωραίος φίλε :beer: :beer:

nassosxlvbros
02/06/2008, 23:19
Όταν λέω ότι υπάρχει κόσμος που πεινάει το εννοώ.....μαύρισα βραδυάτικα....:(

LsKostas
02/06/2008, 23:58
:evil: για την καταντια που μας εχουν φερει μια χουφτα εφοπλιστες

:beer: για την πραξη που μας θυμιζει ακομα οτι 'ζουμε' σε πεισμα των καιρων

DimChios
03/06/2008, 05:21
:sad:

XJR_Billy
03/06/2008, 08:32
Ωραίος ρε φίλε!

Κι εγώ είχα πάει για σουβλάκια με τη μηχανή και σταμάτησα σ'ένα φανάρι που ήταν ένας μαυριδερός, μισός από μένα, πιτσιρικάς...

Απ'ότι φαίνεται του μύρισαν τα σουβλάκια και με πλησιάζει με χαμόγελο.

Κρατώντας το πανί ήθελε να καθαρίσει τη ζαλατίνα το ΧΤ!!!

Βάλαμε τα γέλια και τον κέρασα ένα σουβλάκι.

Από τότε όταν περνάω με το κουτί μου καθαρίζει το τζάμι ΠΛΕΝΟΝΤΑΣ το πανί και δεν μου παίρνει λεφτά... Έχει και ένα μόνιμο χαμόγελο στο στόμα όταν με βλέπει...

Τελικά δέχτηκε μετά πολλές φορές να πάρει λεφτά...

Άστα να παν'στο διάτανο...

Τι να πει κανείς...

the who
03/06/2008, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ωραίος ρε φίλε!

Κι εγώ είχα πάει για σουβλάκια με τη μηχανή και σταμάτησα σ'ένα φανάρι που ήταν ένας μαυριδερός, μισός από μένα, πιτσιρικάς...

Απ'ότι φαίνεται του μύρισαν τα σουβλάκια και με πλησιάζει με χαμόγελο.

Κρατώντας το πανί ήθελε να καθαρίσει τη ζαλατίνα το ΧΤ!!!

Βάλαμε τα γέλια και τον κέρασα ένα σουβλάκι.

Από τότε όταν περνάω με το κουτί μου καθαρίζει το τζάμι ΠΛΕΝΟΝΤΑΣ το πανί και δεν μου παίρνει λεφτά... Έχει και ένα μόνιμο χαμόγελο στο στόμα όταν με βλέπει...

Τελικά δέχτηκε μετά πολλές φορές να πάρει λεφτά...

Άστα να παν'στο διάτανο...

Τι να πει κανείς...

Δεν τους δινω λεφτα γιατι ξερω οτι στο 90% υπαρχει νταβατζης που περναει για την εισπραξη.Τοχω κανει ρεπορταζ(δεν επαιξε ποτε).Το να τους δωσεις ομως κατι που θα χαρουν οι ιδιοι,σαν αποζημιωση για τις ωρες που ειναι αναγκασμενοι να στεκονται εκει εξω,ειναι καλυτερο πιστευω.
Το να ταιζω ζητιανους κι αλλους συνανθρωπους μας το κανω απο παλιοτερα,απο τοτε που ημουν Σαλονικα.Δεν το γραφω για να μου πειτε οτι ειμαι ωραιος,πρωτος,κουλ κλπ.Το γραφω για να θυμισω σε καποιους αυτο που μου θυμισε κι ο τυπακος στην Θηβων.Μπορεις να δωσεις λιγη χαρα με μικρα πραγματα.
Το περιστατικο εγινε Σαββατο μεσημερι κι ειναι Τριτη πρωι τωρα και γυρναει συνεχεια στο μυαλο μου.
Ξαναπερασα αλλα δεν τον ειδα εκει.Ελπιζω να ειναι καλα αυτος κι ολοι αυτοι που ειναι εκει εξω.

devil's animal
03/06/2008, 09:07
:( :( :(
ειναι πραγματικα λυπηρο να ακους για τετοιες ιστοριες...


μακαρι να εχει ολος ο κοσμος φαϊ,ρουχα και στεγη για ΠΑΝΤΑ!
:rolleyes:

Fireball400
04/06/2008, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δεν τους δινω λεφτα γιατι ξερω οτι στο 90% υπαρχει νταβατζης που περναει για την εισπραξη.Τοχω κανει ρεπορταζ(δεν επαιξε ποτε).Το να τους δωσεις ομως κατι που θα χαρουν οι ιδιοι,σαν αποζημιωση για τις ωρες που ειναι αναγκασμενοι να στεκονται εκει εξω,ειναι καλυτερο πιστευω.

Μάλλον έχεις δίκιο:look:

tai
04/06/2008, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
:( :( :( ειναι πραγματικα λυπηρο να ακους για τετοιες ιστοριες...
μακαρι να εχει ολος ο κοσμος φαϊ,ρουχα και στεγη για ΠΑΝΤΑ!
:rolleyes:

Δέν γίνεται απο μόνο του αυτό ρε Σταύρο!

Οσο πετάμε φαγητό, αλλάζουμε ρούχα για πλάκα, καταναλώνουμε τέλος πάντων χωρίς λόγο και ανάγκη, κάποιων ανθρώπων το υστέρημα, γεμίζει το δικό μας περίσσεμα.

Καταλάβετέ το! ότι μας περισσεύει λείπει απο κάποιον άλλον:(

the who
04/06/2008, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Δέν γίνεται απο μόνο του αυτό ρε Σταύρο!

Οσο πετάμε φαγητό, αλλάζουμε ρούχα για πλάκα, καταναλώνουμε τέλος πάντων χωρίς λόγο και ανάγκη, κάποιων ανθρώπων το υστέρημα, γεμίζει το δικό μας περίσσεμα.

Καταλάβετέ το! ότι μας περισσεύει λείπει απο κάποιον άλλον:(

Ετσι εινει ται.Το αστειο ειναι οτι μπορουμε να κανουμε ψιλοπραγματα και να βοηθαμε καποιον.Παληα ρουχα,παπουτσια και οτιδηποτε δεν χρησιμοποιουμε θα μπορουσε να αποτελεσει πηγη χαρας για ανθρωπους που συνανταμε καθε μερα.:wave2:

tai
04/06/2008, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ετσι εινει ται.Το αστειο ειναι οτι μπορουμε να κανουμε ψιλοπραγματα και να βοηθαμε καποιον.Παληα ρουχα,παπουτσια και οτιδηποτε δεν χρησιμοποιουμε θα μπορουσε να αποτελεσει πηγη χαρας για ανθρωπους που συνανταμε καθε μερα.:wave2:


Οχι μονο πηγη χαράς αλλά και λύση (πιθανών) άμεσων αναγκών.

Αρκεί να μην βολευτούμε στην ελεημοσύνη, αλλα να προσπαθούμε, με τον τρόπο του ο καθένας, να "φτιάξουμε" τον κόσμο, ώστε να μήν χρειάζεται την ελεημοσύνη μας.

the who
04/06/2008, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Οχι μονο πηγη χαράς αλλά και λύση (πιθανών) άμεσων αναγκών.

Αρκεί να μην βολευτούμε στην ελεημοσύνη, αλλα να προσπαθούμε, με τον τρόπο του ο καθένας, να "φτιάξουμε" τον κόσμο, ώστε να μήν χρειάζεται την ελεημοσύνη μας.

Οχι,οχι σε καμμια περιπτωση δεν μιλαμε για προσκαιρο εφησυχασμο της συνειδησης μας.Βοηθεια κι οχι ελεημοσυνη.Ο γνωμονας ειναι οτι μπορει να βρεθουμε σε ιδια η παρομοια θεση,παρα πολυ ευκολα στους καιρους που ζουμε.Εκει θα θελαμε μια βοηθεια.Αυτο πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας.
Για να σου δωσω ενα παραδειγμα,σκεψου ποσους γνωστους εχεις-εχουμε που θα μπορουσαν να βοηθησουν καποιο συνανθρωπο μας με ενα τηλ.:wave2:

Z-rider
05/06/2008, 23:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
[B]

Άστα να παν'στο διάτανο...


Fantastite_tous_eaftou_sas_se_paromia_thesh_
kapou_makria_poli_makria_k_na_pinate.....
G@miset@