PDA

View Full Version : περίεργος μεταλλικός ήχος



giorgosxristou
03/06/2008, 00:06
καλησπέρα παιδιά ,
τις τελευταίες μέρες αρχίζει και μου κάνει ένα περίεργο μεταλλικό ήχο τo v-stromi ,αυτό ακούγεται συνήθως όταν φρενάρω ,πέσει σε λακκούβα και άμα είμαι τελείως σταματημένος και κρατώντας τo μπροστινό φρένο πατημένο σπρώχνοντας την μηχανή πάνω κάτω,σαν να ακούγεται μέσα από τo κουφάρι που κατεβαίνουν τα ψαλίδια προς τα κάτω,δισκόπλακες δεν είναι σίγουρα και δεν είναι σίγουρα μηχανικο τo "πρόβλημα",ακόμα και σβηστό τον κάνει τo θόρυβο.τσέκαρα τα εξαρτήματα μέσα στο κουφάρι αλλα όλα ok ,δεν έχει λασκάρει κάτι,
ξέρει κανεις τι παίζει?

apav
03/06/2008, 09:50
Ρουλεμάν τιμονιού; :D

Cpt. Haddock
03/06/2008, 09:55
Είπα κι εγω...

Καιρό είχε να εμφανιστεί θρεντ με "περιεργο ήχο" στα βεστρώμ :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:

@giorgosxristou

Ψάξε στην κατηγορία των βεστρωμ, θα δεις αρκετές τέτοιες περιπτωσεις :wave2:

giorgosxristou
03/06/2008, 09:57
τι να σου πω...δεν ξέρω,αν είναι ρουλεμάν τιμονιού πόσο πάει η λυπητερή?

Cpt. Haddock
03/06/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosxristou
τι να σου πω...δεν ξέρω,αν είναι ρουλεμάν τιμονιού πόσο πάει η λυπητερή?

Πόσα χλμ έχει κανει η μηχανή;

giorgosxristou
03/06/2008, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosxristou
τι να σου πω...δεν ξέρω,αν είναι ρουλεμάν τιμονιού πόσο πάει η λυπητερή?
πριν το ξεκινήσω τa κοίταξa όλα τα σχετικά με τους περίεργους ηχους,δεν είναι κανένα που να ταιριάζει στην περίπτωση μου....ελπίζω να είναι κάτι ασήμαντο,

giorgosxristou
03/06/2008, 11:58
35.000Km εχει ,παιζει να θελει αλαγμα?ποιο εντονα ακούγεται στα πολλά χιλιόμετρα άμα πηγαίνω,επειδή είναι λίγο δύσκολο να περιγράψω τον ήχο,τώρα που ερχόμουν το ξανάκουσα και είναι σαν να διαστέλλονται μέταλλα ,αλλά όχι ο εσωτερικός normal θόρυβος που κάνει συνήθως όταν το σβήνεις ,σαν να είναι από έξωτερικός ,δηλαδή τα μεταλλικά μέρει που φαίνονται.

giorgosxristou
03/06/2008, 18:47
επειδή έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα είπα να τραβήξω μια ηχογράφηση και να καταλάβετε,αυτό είναι όταν είναι σβηστό το μηχανάκι και με πατημένο το μπροστινό φρένο την κάνω πάνω κάτω,

http://rapidshare.com/files/119824200/toutouni.zip.html



παιδιά συγγνώμη για τον rapid αλλα δεν ήξερα πως αλλιώς να ανεβάσω τον ήχο,

apav
03/06/2008, 19:24
The download will be available shortly! Alternatively you can wait 72 minutes. :bigcry:

Οπότε θα περιμένεις. Πάντως εάν είναι ο ήχος που κάνει από το σκαλοπάτι πάνω-κάτω, ετοιμάσου για ρουλεμάν. :dizzy:

o_gavros
04/06/2008, 13:12
Φίλε giorgoxristou να πάρεις μια μπλε βαφή και καθώς τελειώσεις να κινήσεις προς θάλασσα μερια το έχεις σκεφτεί ποτέ?

giorgosxristou
04/06/2008, 15:21
file gaure to dokimasa kai auto!twra exei arxisei na mou petaei skouries...:)

o_gavros
04/06/2008, 15:34
φίλε δεν έκανες σωστή δουλειά μάλλον!το σκεπτικό πάει ως εξής: το βάφεις,το κοιτάς για τελευταία φορα και μετά το αφήνεις να γίνει ένα ωραίο σπιτικό για φύκια,κοχύλια και ψαράκια...




Υ.Γ.: τα ξαδέρφια σου σε χαιρετούν

LiakosVstrom
09/06/2008, 13:46
βασικά μήπως θέλεις καινούρια τακάκια?
όταν είναι στα τελευταία τους κάνουν ένα περίεργο θόρυβο όπως όταν μικρός έβγαινες στα χωράφια με το ποδήλατο και έβρισκαν τα χόρτα στις ακτίνες.. αλλά σε μεταλλικό ήχο.

giorgosxristou
09/06/2008, 14:47
τακάκια δεν είναι σίγουρα ,δεν είναι ούτε 3 μήνες που τα άλλαξα,μόλις τελειώσει η εξεταστική σκέφτομαι να λύσω όλο το μπροστινό με τα πλαστικά να κάνω ένα τσεκάρισμα,



p.s
συνήθως ο μονος μεταλλικός ήχος που άκουγα μικρός ήταν το τηγάνι της μάνας μου στο κεφάλι μου επειδή δεν πρόσεxα και έτρωγα τούμπες με το ποδήλατο!:bawl:

costas81
09/06/2008, 16:20
δες στο θρεντ "λυση στο χτύπημα του μπροστινού"...

giorgosxristou
20/06/2008, 06:49
ο θόρυβος εξαφανίστηκε!δεν έκανα απόλυτος τίποτα και τις τελευταίες μέρες δεν ακούγεται τίποτα!ΤΕΛΟΣ πάντων ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας!!:)αν ξανά εμφανιστεί εδώ είμαστε...