PDA

View Full Version : περι ελαστικων



Nostradamus
04/06/2008, 12:45
Καλησπερα σε ολους... Εχω την εξης απορια και θα ηθελα αν μπορει καποιος να με διαφωτισει..Περιμενω ενα ζευγαρι ελαστικα απο ιταλια..Ωστοσο επειδη μαλλον δεν 8α τα εχω πριν την επισκεψη στην πιστα.
Η ερωτηση λοιπον ειναι εξης.Μπορω να χρησιμοποιησω πισω ελαστικο αλλης εταιριας απο το μπροστα αν βρω μεταχειρισμενο σε καλυτερη κατασταση απο το δικο μου? Δεν αναφερομαι για οδηγηση με οριακες κλισεις απλα για ασφαλη διασκεδαση (ας πουμε επιπεδο CSS 2).

sniper
04/06/2008, 13:02
Κανονικά όχι....

Nostradamus
04/06/2008, 14:51
να μια τετοια απαντηση φοβομουν sniper.. Αυτο το κανονικα με προβληματιζει..μηπωσ θα μπορουσες να εισαι λιγο ποιο αναλυτικος στο σκεπτικο σου?
ευχαριστω..:wave2:

DrIoannis
04/06/2008, 15:25
Γενικά το κάθε λάστιχο έχει άλλο πάτημα.Καλύτερα βάλε τα ίδια.Βέβαια σε ρυθμούς μαθήματος δεν νομίζω να έχεις τρομερό πρόβλημα.

Nostradamus
04/06/2008, 15:27
einai gia to ducati weekend basika...oxi gia ta ma8iamata
auta ta exw kanei...kai den kserw pws einai ekei..prwti fora sto event gi auto kai problimatizomai..alliws ontws 8a allazaa kai ta 2 elastika..

nikos1709
05/06/2008, 03:31
δε θα εχεισ προβλημα εκτοσ αν θεσ να κανεισ αγωνεσ
απλα μην βαλεισ κανενα λαστιχο τουρισμου σε συνδιασμο με λαστιχο σλικ
απλα να κοιταξεισ να εχουν συμετρια και ολα καλα θα πανε

kinhsh
05/06/2008, 04:49
Κανενα προβλημα δεν υπαρχει. Οι διαφορες ειναι πολυ μικρες και ειδικα σε περιβαλλον πιστας δεν υπαρχει κινδυνος. Κινδυνος υπαρχει σε ολισθηρους δρομους που παει κανεις με κανονικο σετ 150 στη στροφη και την αλλη φορα παει να κανει το ιδιο με οχι ιδιας μαρκας ελαστικα. Που και σε αυτη την περιπτωση μετα τις πρωτες 2 βολτες ο οδηγος προσαρμοζεται.