PDA

View Full Version : Ohlins



tamis
16/01/2005, 21:16
re paidia apo bdomada tha paw na allaxw ellatiria sto mprostino kai tha balw OHLINS 160 eurw mou zitise o dikos mou kala einai? posi diafora tha dw sto kratima? prepei na to allaxw se sindiasmo me to pisw gia na exw kalitera kratimata? ktl ktl? gia pete kamia gnwmi?

THEOD
16/01/2005, 21:58
Καλά κάνεις. Θα δείς διαφορά. Να επιμείνης μαζί με τα ελατήρια να αλλαχτουν ΚΑΙ τα λάδια με αυτά που δίνει σαν σετ η Ολινς

tamis
16/01/2005, 22:11
ela re theod mou eipe oti tha allaxei kai ta ladia alla den dieukrinise ti ladia einai auta kai an einai tis ohlins!!!! re si mono mprosta elatiria tha dw diafora? i prepei kai to pisw?

THEOD
16/01/2005, 23:35
Ότι βελτιώνεις καλό είναι... Με τα ελατήρια-λάδια μπροστά θα δείς διαφορά. Το αν σου αρκεί, θα το κρίνεις εσύ.
Αν σε παίρνει οικονομικά άλλαξε και το πίσω ελατήριο-αμορτισέρ. Αν όχι άστο για αργότερα. Δυστυχώς το πίσω Ολίνς πάει πάνω από 500ευρώ. Τουλάχιστον θα το έχεις για μια ζωή μιας και είναι πλήρως ρυθμιζόμενο και επισκευάσιμο.
Μην αλλάξεις πίσω μόνο ελατήριο. Δεν αξίζει τον κόπο. Κάνε υπομονή και πάρε σετ ελατήριο-αμορτισέρ.

hornet
17/01/2005, 10:43
Διορθωση η ohlins δεν επιμενει να τοποθετηθουν λαδια ohlins.
Τα ελατηρια της εχουν σχεδιαστει για να δουλευουν με τη ποσοτητα και ιξωδες του κατασκευαστη της μοτοσυκλεττας.
Αν θες βαζεις ohlins αλλα δεν αλλαζει κατι...μπορεις να βαλεις και motul και οτι θες.
Τα αντιθετα συμβαινουν με white power
Εννοειται οτι θα δεις διαφορα μονο με τα ελατηρια

anco
17/01/2005, 15:19
Αν θες πας και ριχνεις μια ματια στο K-SHOCK

Ραγκαβη 97 τηλ. 210-6468349 Ζητα τον Αντωνη η τον Γιωργο.

Ειναι best φτιαχνουν πολλα αγωνηστικα.


:wave2:

tamis
17/01/2005, 15:50
ancogsxr apo saloniki eimai kaneis an exei kamia idea? gia kaliteri timi? nai 600 eura paei nomizw to pisw full ohlins! re sis me tis tapes mprosta trompes ktl den xerw kai gw gia na rithmizete kai to mprostino ti paizei? axizei? egw to thelw to mixanaki oxi aneto alla stathero opote mallon mia rithmisi thelw kai mono!:confused:

idi
17/01/2005, 16:00
Εχω ξαναπει οτι για μενα το πισω αμορτισέρ θελει αλλαγη και οχι το μπροστινο στο FZ6 Fazer

Ειχα παρατηρήσει οτι με μεγαλη κληση «χοροπηδούσε» ελαφρως ο κωλος, ενω το μπροστινο ηταν «καρφωμενο» κατω...

Η ρύθμιση δεν ειναι ειναι πανάκεια , π.χ. στο μηχανάκι μου δε πειράζω την εργοστασιακή ρύθμιση γιατι φοβάμαι μη τη κανω χειροτερη απο του εργοστασιου
:beer:

THEOD
17/01/2005, 16:01
Θα σου συνιστούσα να μην μπλέξεις με "ειδικούς μάστορες"
Αφού η Ολινς (που πλέον ανήκει στην Yamaha) έχει έτοιμα aftermarket ελατήρια-αμορτισέρ ειδικά για το Φειζερ , τότε θα είναι καλά και κυρίως δοκιμασμένα πάνω στο μηχανάκι σου.
Κοίτα επίσης μήπως δίνει το ίδιο πίσω ελατήριο-αμορτισέρ σε οικονομικότερη έκδοση χωρίς πολλές δυνατότητες ρυθμίσεων (όχι ότι δεν θα διαθέτει κάμποσες).
Μην νομίζεις ότι οι πολλές ρυθμίσεις κάνουν πάντα καλό.

THEOD
17/01/2005, 16:02
..

tamis
17/01/2005, 16:03
en oligis diladi allazw mprosta ellatiria kai mazeuw kai gia to pisw... mono elatirio pisw i olo to sistima omos? den me endiaferei na allazw tis rithmiseis mono na rithmistei mia fora gia to beltisto kratima kai meta telos!!!

THEOD
17/01/2005, 16:06
Πίσω πας δυστυχώς για σετ ελατήριο-αμορτισέρ. Έτσι θα δεις μεγάλη διαφορά. Προσωπικά βρίσκω καλή την σκληρότητα του μαμά ελατηρίου. Στην απόσβεση πάσχει λίγο...

GeeZer
18/01/2005, 17:12
Tamis ψαξε το λιγο μονο γιατι κι εγω σκεφτομαι να κανω το ιδιο στη hornet μου. Ρωτησα τη Yamaha και μου ειπαν γυρω στα 110 για τα ελατηρια και μαλιστα μερικοι συνεργατες σου κανουν την εγκατασταση δωρεαν. Στειλε ενα email στη Υamaha Ελλας να σου πουν ποιος ειναι πιο κοντα σου, ηταν πολλοι εξυπηρετικοι

zalaros
18/01/2005, 21:54
Φίλε Τάσο εγώ σου προτείνω να πάρεις τηλ και να ρωτήσεις στον Θεοφυλάκτου (Yamaha Service Center) 2310548379 στον Μερεμεντσάκη (Yamaha Service Center) 2310329468 και στον Μαρκόπουλο (Μοτοδίκτυο Β.Ελλάδος) 2310865068 και να πάρεις τιμές από αυτούς γιατί τα 160 μου φαίνονται πολλά. Ο Θεοφυλάκτου μου είπε γύρω στα 130 με 140 euro μαζί με τα περαστικά.