PDA

View Full Version : τη συμβουλή σας για μια "ζημιά"



ksns
04/06/2008, 13:32
Σύντροφοι, θέλω τη γνώμη σας.

Έχω γράψει και σε ένα άλλο post οτι το dakar μου, μου έβγαλε μια ζημιά. Δηλαδή: Έναν χτυπητό ήχο που ακουγόταν αραιά και που απο τον κινητήρα, στις χαμηλές στροφές (ή τουλάχιστον τότε εγω μπορούσα να το ακούσω). Ο ήχος έμοιαζε κινητήρα παλιάς ποτιστικής μηχανής, αν κάποιος είναι απο πεδινό χωριό, ίσως του λέει κάτι αυτό. Ο ήχος εξαφανιζόταν μετά απο λίγο και εμφανιζόταν πάλι μετά απο ώρες ή και μια-δυο μέρες.
Το πήγα στον Παναγιωτόπουλο. Το καβάλησε. "Κατά 99% ειναι ρουλεμαν αντικραδασμικού" μου λέει: "Δηλαδή... δώσ' το"!
Το πήγα και αλλού: Όλοι οι υπόλοιποι μου έλεγαν οτι ειναι καδένα...

Τώρα όμως ο ήχος έχει εξαφανιστεί εντελώς εδώ και πάνω απο μια βδομάδα. Παρατήρησα οτι αυτό συνέβη αφού έσφιξα τη ντίζα του συμπλέκτη.
Έχει κανείς άποψη περί του θέματος; Μπορεί όντως ο ήχος αυτός να προήλθε απο τη χαλαρότητα της ντίζας; Ή πρέπει όντως να το... δώσω;

XJR_Billy
04/06/2008, 13:43
Αφού εξαφανίστηκε και δουλεύει κανονικά γιατί να το δώσεις;

Εκτός αν σου περισεύουν λεφτά...:winka:

Δεν έχεις κάποιον που να εμπιστέυεσαι να σου πει μιά έγκυρη γνώμη;

Ρουλεμάν αντικραδασμικού ο ένας, καδένα ο άλλος...

Τσκ, τσκ, τσκ...:look:

ksns
04/06/2008, 13:49
Μακάρι να μην είναι τίποτα... άλλα αν ήταν μια προειδοποίηση όλο αυτό; Κι αν σηκωθώ και πάω διακοπές και μου κολλήσει ο κινητήρας στο δρόμο ή στο νησί; τι κάνουμε; Για αυτό ψάχνω να βρω κάποιον εδώ μέσα που να έχει μηχανικές γνώσεις ή ανάλογη εμπειρία. Λόγω... ιστορίας τον μόνο που εμπιστεύομαι ειναι ο Παναγιωτόπουλος... Όλοι οι άλλοι ειναι εντελώς άσχετοι και αυτό μπορώ να το πω πλέον με μεγάλη βεβαιότητα ύστερα απο 6 χρόνια εμπειρίας στη bmw. Άλλα κι ο Παναγιωτόπουλος μπορεί να κάνει λάθος. Άλλωστε μια εκτίμηση μου έδωσε...

XJR_Billy
04/06/2008, 14:10
Σωστά το θέτεις φίλε μου...

Καλύτερα να είσαι σίγουρος.

:beer:

Konti
04/06/2008, 14:47
Έχω ακούσει καλά λόγια για 2 συνεργεία που ασχολούνται με BMW, το ένα είναι δίπλα στον Καλφαρέντζο (τον επίσημο της BMW) στην Μιχαλακοπούλου, δεν θυμάμαι όνομα- επωνυμία, αλλά με μια βόλτα απο εκεί θα καταλάβεις....

Και το άλλο είναι το motozita στην Λ. Βουλιαγμένης 67 (2109239906)- πριν το super market του ΑΒ Βασιλόπουλου!

Δεν έχω πάει σε κανέναν αλλά απ'ότι έχω ακούσει γενικά είναι αρκετά καλοί γνώστες των BMW και οι δύο!

Για κάνε μια βόλτα να δείς τι θα σου πούν κι αυτοί! Και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.....

:wave2:

filipp0s
04/06/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Έχω ακούσει καλά λόγια για 2 συνεργεία που ασχολούνται με BMW, το ένα είναι δίπλα στον Καλφαρέντζο (τον επίσημο της BMW) στην Μιχαλακοπούλου, δεν θυμάμαι όνομα- επωνυμία, αλλά με μια βόλτα απο εκεί θα καταλάβεις....

Και το άλλο είναι το motozita στην Λ. Βουλιαγμένης 67 (2109239906)- πριν το super market του ΑΒ Βασιλόπουλου!

Δεν έχω πάει σε κανέναν αλλά απ'ότι έχω ακούσει γενικά είναι αρκετά καλοί γνώστες των BMW και οι δύο!

Για κάνε μια βόλτα να δείς τι θα σου πούν κι αυτοί! Και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.....

:wave2:


+1100 δοκιμασμένοι και οι δύο :wave2: :wave2:

ksns
04/06/2008, 14:51
Στη Μιχαλακαπούλου εννοείς το Motogenesis. To άλλο δεν το ξέρω. Στο πρώτο πήγα και μου είπαν κι αυτοί οτι ειναι καδένα. Και το αστείο; Μόλις του είπα οτι ο Παναγιωτόπουλος μου είπε για ρουλεμαν αντικραδασμικου μου απαντάει: "Ω ναι, ναι, καλά σου είπε"!
Άντε βγάλε άκρη...

filipp0s
04/06/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
Στη Μιχαλακαπούλου εννοείς το Motogenesis. To άλλο δεν το ξέρω. Στο πρώτο πήγα και μου είπαν κι αυτοί οτι ειναι καδένα. Και το αστείο; Μόλις του είπα οτι ο Παναγιωτόπουλος μου είπε για ρουλεμαν αντικραδασμικου μου απαντάει: "Ω ναι, ναι, καλά σου είπε"!
Άντε βγάλε άκρη...


Οχι δεν εννοούμε το motogenesis! Πλετσας Κώστας Μιχαλακοπούλου 153


:wave2:

hidefnick
04/06/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ksns
Μπορεί όντως ο ήχος αυτός να προήλθε απο τη χαλαρότητα της ντίζας; Ή πρέπει όντως να το... δώσω;

Αν ήταν ξηροκάμπανο, μπορεί. Αλλα δεν είναι.:wave2: :wave2:

Konti
04/06/2008, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
Οχι δεν εννοούμε το motogenesis! Πλετσας Κώστας Μιχαλακοπούλου 153


:wave2:

Α! Μπράβο αυτόν έλεγα κάνε μια βόλτα κι απ'τους 2 δεν έχεις να χάσεις τίποτα....

dirtbird
04/06/2008, 16:31
Την ντίζα του συμπλέκτη την έσφιξες πολύ?
Πόσο 'ελεύθερη κίνηση' έχει η μανέτα πριν αρχίσει να τραβάει την ντίζα?

ksns
04/06/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Την ντίζα του συμπλέκτη την έσφιξες πολύ?
Πόσο 'ελεύθερη κίνηση' έχει η μανέτα πριν αρχίσει να τραβάει την ντίζα?

Βασικά, τη βλακεία την έκανα εγώ όταν κάποια στιγμή επειδή δεν μου ξεκούμπωναν οι ταχύτητες στο ρελαντί (για να βάλω νεκρά) πήραξα τη βίδα της ντίζας. Δεν θυμάμαι εαν απο τότε άρχισε ο ήχος. Μετά μου την έσφιξε ο μάστορας στον Ευθυμίου στα πατήσια.