PDA

View Full Version : ΣΚΑΡΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ - ( ΜΑΝΤΡΕΣ Κ ΟΧΙ ΜΟΝΟ )



k_mei
04/06/2008, 14:22
Καλησπέρα παίδες…

Θέλω να ανοίξω μια συζήτηση, έπειτα από προσωπική σφαλιάρα,
Θα αρχίσω με την ιστορία μου…

Επέλεξα από μια μάντρα να δώσω το παλιό μου μηχανάκι για να αγοράσω ένα άλλο μεγαλύτερου κυβισμού με διαφορά 1,000 ?uroz (( με ένα χρόνο εγγύηση))

Την τέταρτη μέρα που το αγόρασα αποφάσισα να βγω λίγο πιο έξω από Αθήνα.
έκατσα λίγο και φεύγοντας βάζω το κλειδί για να ξεκινήσω και η μηχανή ήταν νεκρή…( λαμπάκια σβηστά ).
Με X-press service του την πάω του τύπου έξω από το μαγαζί του…
Εκτός του ότι την κράτησε ΔΥΟ μέρες στο συνεργείο του προσπαθώντας να λύσει το πρόβλημα, άρχισε κιόλας να μου λέει ιστορίες του τύπου ‘’ τα ηλεκτρικά μέρη δεν καλύπτονται’’ και ΜaLaκI3S…
:a018:

anyway εννοείται δε πλήρωσα την επισκευή και ήλπιζα στο ότι όντως την έφτιαξε...

Μετά από τρεις μέρες που βγήκε από το συνεργείο συνέβη το ίδιο πράγμα αυτή την φορά εν κίνηση… ξαφνικά σβήνει η μηχανή και νέκρωσε!!!
Παίρνω στη μάντρα τηλέφωνο και του λέω με άφησε 2η φορά σε διάστημα 8 ημερών έλα πάρε τη μηχανή σου και φάτην…
Και η ιστορία τελειώνει εδώ

Και θέλω να θέσω τις εξής ερωτήσεις…

*Ποια είναι τα δικαιώματα μου σαν αγοραστής μιας μεταχειρισμένης μοτοσικλέτας του 2004 μοντέλο που εν τέλει μου βγήκε άχρηστη και είναι για πέταμα στην κυριολεξία…
*Μπορώ νομικά να πάρω το παλιό μου μηχανάκι και όλα μου τα λεφτά πίσω?
*μπορώ να κάνω μήνυση ή απλά να τον δυσφημίσω στο μέγιστο αυτόν και την συγκεκριμένη μηχανή μέσω αυτής της συζήτησης!!!

οποιος ξερει ας ριξει τα φωτα του
thanks

sniper
04/06/2008, 14:24
Εσύ χρειάζεσαι δικηγόρο, κι όχι τις απόψεις μας.

devil's animal
04/06/2008, 14:39
πηγαινε ηρεμα απο εκει και συζητησε τον.
εξηγησε του οτι εισαι διατεθειμενος να κινηθεις νομικα και να κανεις και δυσφημιση σε αλλους γνωστους σου και μη μοτοσυκλετιστες.

ολα αυτα αν δεν τον τρομαξουν, σιγουρα θα τον αφυπνισουν!

προσπαθησε να πας και σε ενα αλλο συνεργειο (εξουσιοδοτημενο για καλυτερα) να σου κανει μια διαγνωση της βλαβης και ενα στο περιπου κοστολογιο για να δεις αν σε συμφερει να την αλλαξεις με αλλη ή να την φτιαξεις. (μπορει ο τυπος να ειναι μουφατζης και να σου πει οτι κοστιζει 1 μυριο η ζημια και οτι την χρεωνεσαι και η ζημια να ειναι απλα καμμενες ασφαλειες).

γενικα κινησου εξυπνα και μεθοδικα ρωτωντας και τον ιδιον και αλλους μαστορες και δικηγορους για να βγαλεις τελικο συμπερασμα.
:wave2:

zzr2005
05/06/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από k_mei
Καλησπέρα παίδες…

Θέλω να ανοίξω μια συζήτηση, έπειτα από προσωπική σφαλιάρα,
Θα αρχίσω με την ιστορία μου…

Επέλεξα από μια μάντρα να δώσω το παλιό μου μηχανάκι για να αγοράσω ένα άλλο μεγαλύτερου κυβισμού με διαφορά 1,000 ?uroz (( με ένα χρόνο εγγύηση))

Την τέταρτη μέρα που το αγόρασα αποφάσισα να βγω λίγο πιο έξω από Αθήνα.
έκατσα λίγο και φεύγοντας βάζω το κλειδί για να ξεκινήσω και η μηχανή ήταν νεκρή…( λαμπάκια σβηστά ).
Με X-press service του την πάω του τύπου έξω από το μαγαζί του…
Εκτός του ότι την κράτησε ΔΥΟ μέρες στο συνεργείο του προσπαθώντας να λύσει το πρόβλημα, άρχισε κιόλας να μου λέει ιστορίες του τύπου ‘’ τα ηλεκτρικά μέρη δεν καλύπτονται’’ και ΜaLaκI3S…
:a018:

anyway εννοείται δε πλήρωσα την επισκευή και ήλπιζα στο ότι όντως την έφτιαξε...

Μετά από τρεις μέρες που βγήκε από το συνεργείο συνέβη το ίδιο πράγμα αυτή την φορά εν κίνηση… ξαφνικά σβήνει η μηχανή και νέκρωσε!!!
Παίρνω στη μάντρα τηλέφωνο και του λέω με άφησε 2η φορά σε διάστημα 8 ημερών έλα πάρε τη μηχανή σου και φάτην…
Και η ιστορία τελειώνει εδώ

Και θέλω να θέσω τις εξής ερωτήσεις…

*Ποια είναι τα δικαιώματα μου σαν αγοραστής μιας μεταχειρισμένης μοτοσικλέτας του 2004 μοντέλο που εν τέλει μου βγήκε άχρηστη και είναι για πέταμα στην κυριολεξία…
*Μπορώ νομικά να πάρω το παλιό μου μηχανάκι και όλα μου τα λεφτά πίσω?
*μπορώ να κάνω μήνυση ή απλά να τον δυσφημίσω στο μέγιστο αυτόν και την συγκεκριμένη μηχανή μέσω αυτής της συζήτησης!!!

οποιος ξερει ας ριξει τα φωτα του
thanks

Σου ειχε δώσει γραπτή εγγύηση????ή στα λόγια??
αν ήταν στα λόγια δεν βλεπω τι μπορει να κανεις....
ο νομος υπερασπίζει τον τελικο καταναλωτή (ακομα και σε περιπτώσεις που δεν υπαρχει εγγύηση-ακομα και μεταξύ ιδιωτών) αλλά πρεπει να αποδειξεις οτι η βλάβη ηταν σε γνώση του πωλητή....με λιγα λογια καλά ξεμπερδέματα.....

παιδιά πάντως οπως και να το κανουμε η αγορά μεταχειρισμένου ειναι ρισκο....
δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.....και τρομερα χαμηλότερες τιμές και απροβλημάτιστα χιλιομετρα....
πιστευω οτι οποιος πέρνει μεταχειρισμένο χωρις να ξερει τον προηγουμενο ιδιοκτητη του πέρνει ρίσκο και πρεπει να το αποδέχεται.....
ΠΙΚΡΟ ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΤΗΝ ΗΞΕΡΕ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΥΝΗΓΑ ΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΕΣΧΑΤΟΝ...ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΡΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ....
αν καταλαβει οτι σε εχει χασει απο πελάτη δεν προκειται να στην επισκευάσει σιγουρα...

Konti
05/06/2008, 18:18
Πάρε ένα τηλέφωνο στο Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών (ΚΕ.Π.ΚΑ.) 801-11-17200

ή μπές στο:

http://www.kepka.org/

Εκεί θα σε κατατοπίσουν πλήρως για το τι πρέπει να κάνεις!

Μη το αφήσεις έτσι!:wave2: :beer: