PDA

View Full Version : Xenon για YBR125



steven_04
05/06/2008, 01:21
παιδια μηπως ξερει κανεις τι τυπο λαμπας Xenon μπορω να βαλω στο YBR125 που εχω? στο Manual το μονο που βρηκα ειναι οτι φοραει λαμπα 35watt@12volt (δεν ξερω αν αυτο βοηθαει).

Thank's....

trigger
05/06/2008, 01:23
Nα κοιτάξεις τι τύπος λάμπας είναι. Αν δεν το γράφει το manual θα το γράφει στη λάμπα σίγουρα! Ψάχνεις για κάτι Η3,Η4,Η7.... κάτι από αυτά. Αυτός θα είναι και ο τύπος xenon που θα ζητήσεις :winka:

steven_04
05/06/2008, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Nα κοιτάξεις τι τύπος λάμπας είναι. Αν δεν το γράφει το manual θα το γράφει στη λάμπα σίγουρα! Ψάχνεις για κάτι Η3,Η4,Η7.... κάτι από αυτά. Αυτός θα είναι και ο τύπος xenon που θα ζητήσεις :winka:

πως δηλαδη? να ξεβιδωσω το καπακι μπροστα και να τσεκαρω τη λαμπα?

lamoun
05/06/2008, 01:28
Λεπόν.. Ψάχνεις για λάμπα H4.

Τέτοιες σε xenon υπάρχουν πολλών τύπων.
Αυτή που ψάχνεις είναι σαν αυτή που έβαλε ο Μπάμπης με ηλεκτρομαγνήτη αλλά...

Το ballast που θα το βάλεις????
Και το κυριότερο, θα χωράει η λάμπα σου στο φανάρι???
Αυτές έχουν μεγαλύτερο μήκος (λόγω ηλεκτρομαγνήτη) από τις νορμάλ H4 και υπάρχει η πιθανότητα να μη χωράει να κλείσει το φανάρι επειδή θα βρίσκει ο κώλος της λάμπας στα καλώδια..

steven_04
05/06/2008, 01:31
χμμμ. δηλαδη παιζει να μην χοραει η λαμπα ε? αυτο πως μπορουμε να το μαθουμε? αξαιρειτε η περιπτωση να το αγορασω και να βρεθω στην δυσαρεστη θεση....

trigger
05/06/2008, 01:32
η λάμπα βγαίνει από την πίσω πλευρά του φαναριού. Βρίσκεται δηλαδή κάτω από τα όργανα

trigger
05/06/2008, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από steven_04
χμμμ. δηλαδη παιζει να μην χοραει η λαμπα ε? αυτο πως μπορουμε να το μαθουμε? αξαιρειτε η περιπτωση να το αγορασω και να βρεθω στην δυσαρεστη θεση....
Δεν ξέρω κάποιο τρόπο για να το μετρήσεις αλλά ξέρω οτι πολλοί είχαν αυτή τη δυσάρεστη έκπληξη
Ψάξε στο internet μήπως το έχει κάνει κάποιος ;)

steven_04
05/06/2008, 01:36
καταλαβα. θα ρωτησω τον μηχανικο μου αν ειναι οταν το παω για service. θα ψαχτω και στα site του εξωτερικου. δεν μπορει κατι θα βρω...

lamoun
05/06/2008, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Δεν ξέρω κάποιο τρόπο για να το μετρήσεις αλλά ξέρω οτι πολλοί είχαν αυτή τη δυσάρεστη έκπληξη
Ψάξε στο internet μήπως το έχει κάνει κάποιος ;)

Όπως τα λέει ο trigger, είναι ο κύριος λόγος που προσωπικά δε το σκέφτομαι, δεν έχω αρκετό χώρο.

Άν θές ανοίγουμε το φανάρι και βλέπουμε τί παίζει με τα καλώδια και τον χώρο γενικότερα.

steven_04
05/06/2008, 01:39
Αυτα παθαινει οποιος εχει naked Μηχανη :D
αμα λες οτι δεν μπαινει σε σενα τοτε το κοβω σχεδον αδυνατο να μπαινει και σε μενα.....

lamoun
05/06/2008, 01:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από steven_04
Αυτα παθαινει οποιος εχει naked Μηχανη :D
αμα λες οτι δεν μπαινει σε σενα τοτε το κοβω σχεδον αδυνατο να μπαινει και σε μενα.....

Μη το λές, στο GS περνάνε όλα τα καλώδια της μηχανής απο το φανάρι! Ένα ρελεδάκι έχω βάλει extra εκεί μέσα και πάλι δυσκολεύεται να κλείσει.

Μπορεί το δικό σου να είναι πιο "καθαρό".

steven_04
05/06/2008, 01:47
εμενα ειναι ολα τα καλωδια πισω απο το φαναρι(και κατω απο το κοντερ). θα τσεκαρω τι γινεται μεσα και θα σας πω. το φως που βγαζουν τα xenon παντως ειναι εκπληκτικο....

steven_04
09/06/2008, 18:55
και ομως το YBR παιρνει xenon: http://www.youtube.com/watch?v=Xw_AEmkY7fU

schumacher_
09/06/2008, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από steven_04
και ομως το YBR παιρνει xenon: http://www.youtube.com/watch?v=Xw_AEmkY7fU

Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι πρόκειται για την ίδια περίπτωση που γίνεται η συζήτηση... το πρόβλημα που υπάρχει, είναι ο κώλος της Η4, ο οποίος είναι μεγάλος και δε θα χωράει στη φούσκα της λάμπας. Στο βίντεο δε βλέπουμε να αλλάζει καθόλου σκάλα ο τύπος, οπότε μπορεί κάλλιστα να έχει εφαρμόσει μία Η7 (με μικρό κώλο -> άρα χωράει) στη βάση της Η4 του YBR... βέβαια με αυτό τον τρόπο δεν έχεις μεγάλη σκάλα, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Γενικώς, λάμπες Η4 με ηλεκτρομαγνήτη κλπ βρίσκεις από 40? στο ebay... αν ψάξεις λίγο θα βρεις. Την παίρνεις, δοκιμάζεις αν χωράει. Αν δεν... πούλα τη 40? και καθαρίζεις... μη σου πω ότι θα την πουλήσεις και πιο ακριβά αν θες...

:wave2: