PDA

View Full Version : Κουβέντα να γίνεται... πιάστε καφέ και ελάτε... θέμα Εξ. πολιτική.



Gandalf dr685sm
05/06/2008, 08:49
Απο in.gr: ====στα Σκόπια, ο ηγέτης του αλβανικού κόμματος DUI Αλί Αχμέτι οργανώνει την Πέμπτη συλλαλητήριο διαμαρτυρίας για τη «βία και νοθεία» των εκλογών.
Το κλίμα στο συλλαλητήριο δεν αποκλείεται να πυροδοτήσει το γεγονός ότι την Τετάρτη ένα κορυφαίο στέλεχος του κόμματος και πρώην υποδιοικητής των δυνάμεων τάξης συνελήφθη για εμπλοκή στα επεισόδια κατά τις εκλογές.
Εκπρόσωπος της αστυνομίας ανακοίνωσε ότι θα απαγγελθούν κατηγορίες, χωρίς να διευκρινίσει ποιες, εις βάρος του εν λόγω ατόμου, καθώς και εις βάρος δύο αστυνομικών, που επίσης συνελήφθησαν για τα επεισόδια.
Στο μέτωπο της επαναληπτικής διαδικασίας, που θα πραγματοποιηθεί στις 15 Ιουνίου, η Επιτροπή Εκλογών έχει «βομβαρδιστεί» με ενστάσεις -τουλάχιστον 56, σύμφωνα με τις επίσημες ανακοινώσεις-, τις οποίες καλείται να εξετάσει.
Η Επιτροπή έχει ανακοινώσει, ήδη, ότι επαναληπτική διαδικασία θα διενεργηθεί σε 25 εκλογικά τμήματα, ενώ δεν αποκλείεται ο αριθμός αυτός να αυξηθεί.
Υπενθυμίζεται ότι λόγω των επεισοδίων (εισβολή ενόπλων σε εκλογικά τμήματα και επιχειρήσεις νοθείας του αποτελέσματος), που είχαν ως αποτέλεσμα ένας άνθρωπος να χάσει τη ζωή του και οκτώ άλλοι να τραυματιστούν, η εκλογική διαδικασία την Κυριακή διεκόπη σε 22 τμήματα.
Για τα Σκόπια... Είναι φανερό οτι το κράτος των Σκοπίων αν δεν μπορέσει να μπεί σε Ε.Ε. και ΝΑΤΟ, πάει για άμεσο διαχωρισμό απο Αλβανούς και Βούλγαρους. Αν η Ελλάδα επιμείνει σε αυτή την γραμμή εξ. Πολιτικής που μέχρι στιγμής τους απομονώνει ακόμα περισσότερο, μόνο κερδισμένη θα βγεί.

Σίγουρα βέβαια μετά θα έχουμε άλλα με Αλβανία και Βουλγαρία , που έχουν τις δικές τους πολιτικές όσον αφορά τα Βαλκάνια, αλλά στην παρούσα στιγμή, μας ωφελεί αυτό που γίνεται τώρα. Σημειώστε οτι ο Καραμανλής ακολούθησε την ίδια πολιτική όσον αφορά την Τουρκία και την Ε.Ε. που τους έφερε προ των ευθυνών τους και απλά δεν σήκωσε το λάβαρο της Επανάστασης. Είναι φανερό οτι η πολιτική αυτή αποδίδει , αφού στην ουσία στριμώχνει τους γείτονες με επεκτατικές βλέψεις , όπως συμμορφωθούν αν θέλουν να μπούν στον κύκλο χρημάτων και κονδυλίων της Ε.Ε.

Μπορεί να μην αρέσει στους περισσότερους και να προτιμούν κάτι πιο «ορθό-κοφτό» αλλά το μόνο σίγουρο είναι οτι μέχρι τώρα, έχει κέρδη η Ελλάδα απο τις κινήσεις της αυτές, βασιζόμενη στο κλασσικό κόλπο του SunTzu. Δείχνοντας οτι είμαστε αδύναμοι να αντισταθούμε σε επεκτατικές βλέψεις, τους βγάζουμε στην φόρα και τους ξεμπροστιάζουμε. Το ίδιο συνέβη με Τουρκία – Κύπρο – Ε.Ε. , το ίδιο συμβαίνει τώρα με Σκόπια.

Έχει πολύ δρόμο ακόμα βέβαια , αλλα κινήσεις σαν αυτές , συν το ενεργειακό κόλπο του, δείχνει οτι κάνει κάτι σωστά τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι. Για τα εσωτερικά μας βέβαια , είναι ενα άλλο κομμάτι που τα έχει κάνει ....$#@!$#@$#!

*************************************************************


Απο in.gr: ==== Λίγες μόνο ώρες μετά την ιστορική εξασφάλιση του χρίσματος για το κόμμα των Δημοκρατικών, ο Μπάρακ Ομπάμα έκανε τις πρώτες συγκεκριμένες αναφορές του στην εξωτερική πολιτική αρχίζοντας από το ακανθώδες ζήτημα της Μέσης Ανατολής.
Σε ομιλία του σε σύνοδο της Επιτροπής Αμερικανικών-Ισραηλινών Δημοσίων Θεμάτων, ο Μπάρακ Ομπάμα τόνισε ότι το Ιράν αποτελεί σοβαρό κίνδυνο για την Μέση Ανατολή και υποσχέθηκε να κάνει τα πάντα για να το αποτρέψει από το να αποκτήσει πυρηνικά όπλα. Η παρέμβαση του υποψήφιου προέδρου έγινε δεκτή με χειροκροτήματα.
Παράλληλα, υποσχέθηκε, αν εκλεγεί πρόεδρος, να υποστηρίξει το δικαίωμα του Ισραήλ να υποστηρίξει τον εαυτό του και υποσχέθηκε να καταβάλλει ενεργή προσπάθεια για την επίτευξη ειρηνευτικής συμφωνίας στη Μέση Ανατολή.
Πρόσθεσε, ωστόσο, ότι η Ιερουσαλήμ πρέπει να είναι η αδιαίρετη πρωτεύουσα του κράτους του Ισραήλ, προκαλώντας ήδη την αντίδραση των Παλαιστινίων. Ο πρόεδρος της Παλαιστινιακής Αρχής Μαχμούντ Αμπάς απέρριψε την πρόταση του Μπ.Ομπάμα και επανέλαβε την θέση του ότι ο αραβικός, ανατολικός τομέας της πόλης πρέπει να γίνει η πρωτεύουσα του μελλοντικού παλαιστινιακού κράτους. Οξύτερος εμφανίστηκε ο Παλαιστίνιος διαπραγματευτής Σαέμπ Ερεκάτ που τόνισε ότι ο υποψήφιος πρόεδρος «έκλεισε κάθε πόρτα για την ειρήνη».
Μίλησε ακόμα για την απομόνωση της Χαμάς και για την ανάγκη να αποκηρύξει την τρομοκρατία. «Δεν υπάρχει χώρος στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων για τις τρομοκρατικές οργανώσεις», υπογράμμισε.

Σχετικά με την παραμονή των στρατευμάτων στο Ιράκ, ο Μπάρακ Ομπάμα τόνισε ότι «το να κρατήσουμε τους στρατιώτες μας εκεί για πάντα δεν είναι ο τρόπος για να αποδυναμώσουμε το Ιράν». Αντίθετα, με την παρουσία των στρατευμάτων αποδυναμώθηκαν οι ΗΠΑ και το Ισραήλ.
Όσοι νόμιζαν οτι ο Ομπάμα θα είναι καλύτερος απο τους προκάτοχους του, θα πρέπει να θυμηθουν πως οι ΗΠΑ, κινούνται σε ενα πλαίσιο εξ. Πολιτικής που έχει καθοριστεί εδώ και δεκαετίες.
Ειδικά η απροκάλυπτη δήλωση οτι θέλει την Ιερουσαλήμ πόλη των Εβραίων (άρα οι Άραβες δεν έχουν δικαιώματα εκεί) και οτι το Ιράν αποτελεί παγκόσμιο κίνδυνο, δείχνει πως δεν αλλάζει τίποτα για τον κόσμο όσον αφορά τις ΗΠΑ... ούτως ή άλλως όμως ο συγκεκριμένος υποσχέθηκε αλλαγή μόνο στους Αμερικανούς ... και οχι σε όλο τον κόσμο.
Σε τίποτα δεν αλλάζει η επόμενη μέρα των Αμερικανών λοιπόν στον υπόλοιπο πλανήτη όσον αφορά την εξ. Πολιτική τους. Το μόνο πάντως που θα θέλω να δώ , είναι πως θα χειριστεί τον Πούτιν και την ομάδα του, που πλέον καθιστούν την Ρωσία , μέγιστο οικονομικό/ενεργειακό αντίπαλο με αυτόνομη πλέον οικονομία. Κάτι που η Ρωσία έχει να το δεί απο την πρώιμη εποχή της ΕΣΣΔ.
Για την Ελλάδα σίγουρα τίποτα δεν αλλάζει με την έλευση Ομπάμα, εκτός ίσως απο το οτι πλέον έχουμε να κάνουμε με ενα διαφορετικό εκτελεστικό όργανο , με δικές του πεποιθήσεις και ιδιαίτερη ευφυία (αυτό ισχύει) που σημαίνει οτι θα είναι πολύ πιο πονηρός απο τον αποδεδειγμένα ηλίθιο Τεξανό Bush. Η ιδιαίτερη ευφύια του, μπορεί να μας βάλει σε μεγαλύτερους μπελάδες, καθώς θα ξέρει σίγουρα να χειρίζεται καλύτερα καταστάσεις ... και φυσικά υπέρ των ΗΠΑ και οχι υπέρ ημών ή όποιας άλλης χώρας!

Gandalf

Bavarian
05/06/2008, 10:50
:a55:

sniper
05/06/2008, 11:10
Μάγε,

θα σε παρακαλέσω να μην ανοίγεις τέτοια θέματα, που για να τα ακουμπήσεις και μόνο (και να μην λέγονται μαλακίες) θα πρέπει να έχεις διαβάσει, τουλάχιστον, μία βιβλιοθήκη (μεγάλου μεγέθους) βαλκανικής ιστορίας από το 1200 μέχρι και σήμερα.

Για να μην πω ότι για να μπορέσει κάποιος να κατανοήσει τι γίνεται σήμερα (και πάλι χλωμό), θα πρέπει να συμπληρώσει το παραπάνω διάβασμα με την ιστορία του Αμερικανικού κράτους από το 1900 κι εντεύθεν.

Το σίγουρο είναι ότι αυτό που έγραψες :


Για τα Σκόπια... Είναι φανερό οτι το κράτος των Σκοπίων αν δεν μπορέσει να μπεί σε Ε.Ε. και ΝΑΤΟ, πάει για άμεσο διαχωρισμό απο Αλβανούς και Βούλγαρους. Αν η Ελλάδα επιμείνει σε αυτή την γραμμή εξ. Πολιτικής που μέχρι στιγμής τους απομονώνει ακόμα περισσότερο, μόνο κερδισμένη θα βγεί.

είναι ότι πιο λάθος έχω διαβάσει μέχρι σήμερα.

super_toto
05/06/2008, 11:29
Για τον Ομπάμα το μόνο που έχω να πω είναι ότι δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.
Δεν είναι δυνατό μια πολιτική δεκαετιών που εφαρμόζει η Αμερική να αλλάξει από την μια μέρα στην άλλη. Αυτά είναι σχέδια που εχουν εκπονηθεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια και υλοποιούνται όταν οι καταστάσεις είναι ώριμες.
Επίσης να προσθέσω ότι η ομιλία του Ομπαμα έγινε σε Ισραηλινο λόμπι, πράγμα που σημαίνει 2 πράγματα. Πρώτον ότι μέχρι να βγεί πρόεδρος (αν βγει) πρέπει να χαιδέψει πολλά αυτιά. Και δεύερον το ότι η πρώτη του ομιλία σαν υποψήφιος πρόεδρος πλέον ήταν στο συγκεκριμένο λομπι, μας δείχει ποιός κάνει τα κουμάντα.

Για τα Σκόπια θα πω μόνο το εξής. Αν η πολιτική μας είναι να αποδυναμώσουμε τα Σκόπια με σκοπό να τα οδηγήσουμε στην εσωτερική ρήξη και κατά συνέπεια διάλυση τότε ψωνίσαμε από σβέρκο.

Δηλαδή είναι καλύτερα να δημιουργηθεί μια νέα μεγάλη Αλβανία (με τις πλάτες των Αμερικάνων)?
Για ένα όνομα που έπρεπει να ειχε τελειώσει εδώ και χρόνια και όταν αυτοί δέχονταν ονομασίες που εμείς τώρα παρακαλάμε για να τις δεχτούν?

sniper
05/06/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
...

Για τα Σκόπια θα πω μόνο το εξής. Αν η πολιτική μας είναι να αποδυναμώσουμε τα Σκόπια με σκοπό να τα οδηγήσουμε στην εσωτερική ρήξη και κατά συνέπεια διάλυση τότε ψωνίσαμε από σβέρκο.

Δηλαδή είναι καλύτερα να δημιουργηθεί μια νέα μεγάλη Αλβανία (με τις πλάτες των Αμερικάνων)?
Για ένα όνομα που έπρεπει να ειχε τελειώσει εδώ και χρόνια και όταν αυτοί δέχονταν ονομασίες που εμείς τώρα παρακαλάμε για να τις δεχτούν?


Για εμάς, είτε διαλυθεί η χώρα και ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου μετά, είτε μπει σε ΕΕ (καλά ναι) και ΝΑΤΟ (πιο πιθανό), τα πράματα είναι δύσκολα....

Ρουά ματ κατάσταση είναι.... :rolleyes:

Gandalf dr685sm
05/06/2008, 13:20
Sniper...



είναι ότι πιο λάθος έχω διαβάσει μέχρι σήμερα.

Για τεκμηρίωσε το κιόλας... το να πετάξεις μια κουβέντα είναι εύκολο. Εγώ σου λέω αντίθετα οτι είναι το μόνο 100% σίγουρο οτι τα Σκόπια πάνε για διαχωρισμό , με τον κλασικό τρόπο "αλά μειονοτήτων". Τα επειχηρήματα είναι εμφανή ....αντίδραση Αλβανικού στοιχείου , όσον αφορά εκλογές και την κατάσταση τους εκεί, ανεπίσημες δηλώσεις Βουλγάρων αξιωματούχων και το οτι οι ΗΠΑ, το μόνο που τους νοιάζει είναι το να διαφυλαχτεί ο αγωγός... καρφάκι δεν τους καίγεται αν είναι Σκόπια η Αλβανία.

Α.. και επίσης για να εκφράσεις γνώμη , αρκεί να έχεις διαβάσει όπως λες κάποια πράγματα αλλά δεν χρειάζεται να είναι και πάπυρος la rouse... στο κάτω κάτω, δεν περιμένουμε να τα λύσουμε απο εδώ... συζήτηση κάνουμε ,... εξού και ο καφές παρεούλα.

Gandalf

sniper
05/06/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Sniper...



Για τεκμηρίωσε το κιόλας... το να πετάξεις μια κουβέντα είναι εύκολο. Εγώ σου λέω αντίθετα οτι είναι το μόνο 100% σίγουρο οτι τα Σκόπια πάνε για διαχωρισμό , με τον κλασικό τρόπο "αλά μειονοτήτων". Τα επειχηρήματα είναι εμφανή ....αντίδραση Αλβανικού στοιχείου , όσον αφορά εκλογές και την κατάσταση τους εκεί, ανεπίσημες δηλώσεις Βουλγάρων αξιωματούχων και το οτι οι ΗΠΑ, το μόνο που τους νοιάζει είναι το να διαφυλαχτεί ο αγωγός... καρφάκι δεν τους καίγεται αν είναι Σκόπια η Αλβανία.

Α.. και επίσης για να εκφράσεις γνώμη , αρκεί να έχεις διαβάσει όπως λες κάποια πράγματα αλλά δεν χρειάζεται να είναι και πάπυρος la rouse... στο κάτω κάτω, δεν περιμένουμε να τα λύσουμε απο εδώ... συζήτηση κάνουμε ,... εξού και ο καφές παρεούλα.

Gandalf

αν διάβασες τι έγραψα μετά ελπίζω να κατάλαβες....

κι ο αγωγός είναι κομμάτι από το παζλ.... και τους καίγεται... πολύ περισσότερο απ' ότι νομίζεις.

Σκέψου ότι τα δήθεν καλά παιδιά στην περιοχή (Τούρκοι) δεν ήταν και τόσο υπάκουοι στην πόλεμο με το ΙΡΑΚ και έχουν (οι Τούρκοι) προσβάσεις στην περιοχή.... Να θυμίσω την Ναυτική τους βάση στην Αλβανία.

Gandalf dr685sm
05/06/2008, 14:37
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απο όσα λές εδώ... το μόνο που προσθέτω είναι όμως οτι ένα κράτος χωρίς κοινωνική συνοχή, χωρίς οικονομική βάση αλλά με ετερόφωτες επενδύσεις και σε ενα σημείο που το φέρνει σε διεθνή απομόνωση , είναι εμφανές που οδηγεί...

Εξού και οι ΗΠΑ πιέζουν τον Γκρούεφσκι να αρχίζει να υποχωρεί στις οσες ακρότητες έχει κάνει. Διαφορετικά...ε.... η Αλβανία μάλλον θα γίνει μεγαλύτερη.

Gandalf

sniper
05/06/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...

Εξού και οι ΗΠΑ πιέζουν τον Γκρούεφσκι να αρχίζει να υποχωρεί στις οσες ακρότητες έχει κάνει. Διαφορετικά...ε.... η Αλβανία μάλλον θα γίνει μεγαλύτερη.

Gandalf


το διαφορετικά τι το ήθελες; :rolleyes:

Gandalf dr685sm
05/06/2008, 14:49
χεχεχε... προς χάριν συζήτησης...

Είναι ορατό πως η Αλβανία , φαίνεται να γίνεται το βαλκανικό Ισραήλ, όσον αφορά την φύλαξη της περιοχής.


Gandalf

super_toto
05/06/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
χεχεχε... προς χάριν συζήτησης...

Είναι ορατό πως η Αλβανία , φαίνεται να γίνεται το βαλκανικό Ισραήλ, όσον αφορά την φύλαξη της περιοχής.


Gandalf

Μπα δεν νομίζω, δεν έχει πετρέλαιο εδώ. Ούτε και οι αλβανοί έχουν λομπι στην Αμερική.
Υπάρχει και ένα ακόμη πρόβλημα για αυτούς. Δεν τα βρίσκουν ούτε μεταξύ τους.

Gandalf dr685sm
05/06/2008, 16:11
πετρέλαιο δεν έχει... είναι όμως ενεργειακός κόμβος για το φυσικό αέριο , τόσο απο Ρωσία όσο και απο άλλες χώρες , με αγωγούς Αμερικανικών συμφερόντων , συν τα γεω-στρατιωτικά επιχειρήματα εκείνου που θα έχει το θεωρητικό "πάνω χέρι" στην περιοχή.

Gandalf

charlie says
05/06/2008, 16:37
κατα την γνωμη μου το προβλημα με την εξ πολιτικη ειναι οτι συνηθως περιμενει τις πολιτικες κινησεις των αλλων κρατων για να αντιδρασει ετσι κατα αυτον τον τροπο βρισκεται συνεχως αμυνομενη και δικαιολογειται στους πολιτες αυτου του κρατους λεγοντας οτι ¨τι να κανουμε μας πιεζουν ,ειναι πανω απο τις δυναμεις μας, οι αμερικανοι κ.α¨και συνεχιζω καλυτερο θα ηταν να κυριαρχουσαμε οικονομικα και πολιτιστικα (σαν κρατος) στους γειτονες ετσι ωστε να ειναι εξαρτημενοι απο εμας και τα συμφεροντα τους να παιρνανε απο εμας και αφου το καταφερουμε αυτο την ιδια τακτικη να την ακολουθησουμε και στην ευρωπη αλλα και εξω απο αυτην.τελος δεν μπορω να καταλαβω πως οι ελληνες πολιτικοι αφου το μαγαζι τους ειναι η ελλαδα δεν προωθουν τα συμφεροντα του,δηλ αν εχω εγω ενα μαγαζι και ερθει και ανοιξει ενα αλλο διπλα και μου παρει την πελατεια θα κατσω με τα χερια σταυρομενα και θα πω νταξ μωρε τι να κανουμε ειναι πιο μεγαλο μαγαζι θελω να εχω καλες σχεσεις με τον γειτονα ¨¨και αλλα κουλα .ελπιζω να μην κουρασα:)

dimdoc
05/06/2008, 16:43
Για τον Ομπαμα το διαβασα...φαινεται (το αναμεναμε αλλα ισως οχι με τοσο εξοφθαλμο τροπο...) οτι ο μελλοντικος προεδρος των ΗΠΑ ειναι ηδη καταλληλα δασκαλεμενος, οπως και οι προκατοχοι του. Ειναι αδυνατον να εκλεγει καποιος προεδρος στις ΗΠΑ, αν δεν εχει τη στηριξη του ισραηλινου λομπι, το οποιο φροντιζει να τους δοθει το μηνυμα απο νωρις και να ειναι σαφεστατο...

Η θεση του δε για την Ιερουσαλημ, οπως εκφραστηκε χθες, δεν απηχει απλα την αποψη των ισραηλινων αλλα αυτη των ΑΚΡΑΙΩΝ εθνικιστων της χωρας αυτης και προκαλει εντυπωση...

Δυστυχως φιλε Gandalf δε νομιζω να την βελτιωσει καθως οι υποσχεσεις αυτες που εχει δωσει και εχει λαβει, εχουν εγγυησεις και εγγυητες που κανεις δεν μπορει εκ των υστερων να αγνοησει η να "πουλησει"...

Ας ψαξει οποιος ενδιαφερεται να βρει το ποσο της οικονομικης (σε χρημα cash δηλ) βοηθειας που δινουν οι ΗΠΑ καθε χρονο στο Ισραηλ-το νουμeρο το ειχα διαβασει προσφατα και ειναι ιλιγγιωδες αλλα μου διαφευγει αυτη τη στιγμη...και ολα αυτα χωρις να υπολογισουμε τη στρατιωτικη βοηθεια που ειναι εξτρα και επισης τεραστια...το Ισραηλ ειναι η μονη χωρα στο κοσμο που εχει προσβαση στα απολυτως top secret οπλικα συστηματα των ΗΠΑ-καμια αλλη χωρα δεν μπορει να αγορασει τα οπλα αυτα-υπαρχουν οπλα που οι ΗΠΑ απλα δεν πουλανε ανεξαρτητως τιμηματος που εισαι διατεθειμενος να καταβαλλεις...αλλα αυτα δεν ισχυουν για το Ισραηλ...
.
.
.
.
.
Για το πρωτο κομματι του κειμενου σου περι Σκοπιων, θα λεγα οτι δεν ξερουμε αν μας συμφερει μακροπροθεσμα η διαλυση τους...θα πρεπει να το δουν αυτο και να το αναλυσουν ανθρωποι με εξειδικευμενες γνωσεις και τη τελικη αποφαση να παρει καποιος εξυπνος και διορατικος πολιτικος....
Εχω την αποψη οτι αυτη την ωρα, αλλα και νωριτερα, αν ειμασταν σοβαρη χωρα, οι μυστικες υπηρεσιες μας θα επρεπε να κανουν παρτυ στη γειτονα, να γνωριζουν προσωπα και πραγματα και να ειναι σε θεση να επηρεασουν τις πολιτικες εξελιξεις υπερ μας.
Τετοιες δουλεις θα ηταν piece of cake για σοβαρες μυστικες υπηρεσιες που θα δρουσαν σε μια χωρα οπως τα Σκοπια, με ποικιλια αντιμαχομενων συμφεροντων και μειονοτητων εντος της, ανωριμους δημοκρατικους θεσμους και τους μεσο-χαμηλοβαθμους πολιτικους επιρρεπεις στη διαφθορα...
Βεβαια οι δικοι μας κοιταν να πιασουν κανα κακομοιρη που πεταει μολοτωφ στα Εξαρχεια...

Οι ασκοι του αιολου ανοιξαν με τις ευλογιες των ΗΠΑ στο Κοσσοβο, τωρα θα πρεπει να περιμενουμε το αναπαντεχο...


dimdoc

Gandalf dr685sm
05/06/2008, 17:07
δεν ξερουμε αν μας συμφερει μακροπροθεσμα η διαλυση τους

Σε ενα πράγμα που είχε δίκιο ο Sniper, πρίν , είναι πως οτι και να γίνει δεν μας συμφέρει... απλά στο παρόν με την συγκεκριμένη πολιτική κερδίζουμε περισσότερα απο το να μπαστακωθουμε και εμείς σαν τα μουλάρια με τα ποδια κάτω και να κινηθούμε "αλά Λ.Α.Ο.Σ".

Για το τι πραγματικά θα γίνει κανείς δεν μπορεί να το ξέρει, ούτε καν , ειδικοί των ειδικών... Είναι τόσο "ζωντανή άμμος" η περιοχή των Βαλκανίων που πάρα πολλοί ικανοί πολιτικοί έχουν πέσει στην παγίδα της , ανά τους χρόνους. Για αυτό τις περισσότερες φορές κοιτάμε το παρόν και ρισκάρουμε που και που καμιά πρόβλεψη σε βραχύ μελλοντικό χρόνο, έχοντας κατά νου τα διαδραστικά της στιγμής.

Για το θέμα Ισραήλ - ΗΠΑ... απο την στιγμή που Τύπος, Οικονομία κτλ. ελέγχεται απο τα συγκεκριμένα συμφέροντα... αναμενόμενο δεν είναι να στέλνουν και την όποια βοήθεια προς το Ισραήλ; Μόνο μην μπερδεύετε το Πεντάγωνο με το Ισραήλ, καθώς οι ίδιοι είναι ναι μεν σύμμαχοι αλλά έχει τύχει να έρθουν 1-2 φορές σε αντιθέσεις μέσα στα 40 χρόνια συμμαχίας τους. Αν διαβάσεις το "Τρίγωνο της Παλαιστίνης" του Chomsky θα δείς πάρα πολλά σημεία σε αυτά που σου αναφέρω.

Gandalf

charlie says
05/06/2008, 17:44
τωρα που το ξανασκεφτομαι για να προασπισεις τα συμφεροντα σου, πρεπει πρωτα να εχεις συμφεροντα :ZZZ:

onar
08/06/2008, 14:07
μου αρεσει που ασχολειστε με τα πολιτικα... αλλα δυστυχως ολοι οι ανθρωποι που δεν ειναι στην πρωτη γραμμη των γεγονοτων γνωριζουν μονο το 30%... οπως και εγω δεν εχω ιδεα τι γινεται αν και διαβαζω παρα πολλες εφημεριδες..
Το μονο που 3ερω ειναι οτι καλο ειναι να ασχολουμαστε και να προβληματιζομαστε... και ακομα καλυτερο ειναι να διαβασουμε και λιγη ιστορια γιατι αν δε 3ερουμε ιστορια καηκαμε...εγω δεν ξερω και λυπαμαι πολυ.. γιατι πολλα πραγματα απο οσα μα8αινω τα βλεπω σαν καινουργια ενω 8α μπορουσα να τα αναγνωρισω με βαση το παρελθον...
ασχετο η κολλιτη μου ειναι απο τα Σκοπια α οταν τη γνωρισα στην Αυστρια και τη ρωτησα απο που ειναι (Το σεπτεμβρη 2007) μου απαντησε αμεσως απο τη Μακεδωνια...εγω ομως σαν Ελληνιδα μια Μακεδωνια ηξερα τη δικια μας...παντως η Ελενα ειναι 19 χρονων και ολη της τη ζωη οτι ειναι απο τη Μακεδωνια(που γραφουν και τα βιβλια οι χαρτες της ακομα και τα αναμνηστικα της) λεει... τι να της πω εγω?

vestromas
08/06/2008, 18:29
Να την ρωτησεις αν οι αρχαιολογικες επιγραφες που βρεθηκαν στην πατριδα της, ειναι γραμενες στην αρχαια σλαβικη.:beer: :wave2:

Ζεύκας
09/06/2008, 03:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Να την ρωτησεις αν οι αρχαιολογικες επιγραφες που βρεθηκαν στην πατριδα της, ειναι γραμενες στην αρχαια σλαβικη.:beer: :wave2:

κ οι Γερμανοι καταγονται από τους βάρβαρους Γότθους αλλά δεν νομίζω να καυχιούνται γι'αυτό...
κ εμείς καταγόμεθα (εν μέρει) από τους βάρβαρους Δωρειείς αλλά δν νομίζω οτι το πολυαναφέρουμε...

γενικά οι λαοί προσπαθούν να ταυτιστούν με τα στοιχεία της ιστορίας που έδειχναν πολιτισμο κ δόξα...

οι Σκοπιανοί για γεωγραφικούς λόγους-κ δν μπορούμε να το αρνηθούμε-καυχιούνται για το μακεδονικό βασίλειο...

τώρα για το αν οι Σκοπιανοί σαν εθνος κατάγονται από τους Αρχαίους Μακεδόνες κ το αν οι Αρχαίοι Μακεδόνες ήσαν Έλληνες χωράει πολυυυυύ κουβέντα...

tai
09/06/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας


τώρα για το αν οι Σκοπιανοί σαν εθνος κατάγονται από τους Αρχαίους Μακεδόνες κ το αν οι Αρχαίοι Μακεδόνες ήσαν Έλληνες χωράει πολυυυυύ κουβέντα...
:nono:
μια βόλτα στην Βεργίνα αρκεί!!
θα διαβάσεις στην "γλώσσα σου" τι σόι "σλαύοι" ήταν ο Φίλιππος και η παρέα του:wave2:

Ζεύκας
09/06/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
:nono:
μια βόλτα στην Βεργίνα αρκεί!!
θα διαβάσεις στην "γλώσσα σου" τι σόι "σλαύοι" ήταν ο Φίλιππος και η παρέα του:wave2:

νταξ, και οι πλούσιοι Ρωμαίοι μάθαιναν αρχαία ελληνικά!

τι σημαίνει αυτό?

αλλά να μου πείς οι επιγραφές τους ήταν στα λατινικά.οκ...

tai
09/06/2008, 17:33
Πριν λίγους μόλις μήνες (πριν το Βουκουρέστι), κάποιοι υποστήριζαν ότι πρέπει να αναγνωρίσουμε τα Σκόπια με το «συνταγματικό τους όνομα», διότι 120 κράτη τους έχουν ήδη αναγνωρίσει ως «Μακεδονία»…
Σήμερα, οι ίδιοι, υποστηρίζουν ότι πρέπει να σπεύσουμε να αναγνωρίσουμε τα Σκόπια, ως «Μακεδονία», για να τα… «σώσουμε από τη διάλυση».
Περίεργη θεωρία: Όταν τα Σκόπια εμφανίζονται να κερδίζουν, εμείς πρέπει να υποχωρήσουμε γιατί «χάσαμε». Όταν τα Σκόπια εμφανίζονται να παραπαίουν και να καταρρέουν και πάλι εμείς πρέπει να υποχωρήσουμε για να τους «σώσουμε»!
Σύμφωνα με αυτή τη θεωρία ό,τι κι αν συμβαίνει, εμείς πρέπει να υποχωρούμε πάντα. Αλλά το πράγμα γίνεται ακόμα πιο διασκεδαστικό:
Οι ίδιοι μας λένε ότι απέναντι στην Τουρκία πρέπει να υποχωρήσουμε γιατί είναι «ισχυρότερη»…
Απέναντι στα Σκόπια μας λένε – οι ίδιοι – πρέπει να υποχωρήσουμε, διότι τα Σκόπια «είναι πολύ αδύνατα και δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτε».
Σε οποιαδήποτε διαμάχη η Ελλάδα πρέπει πάντα να υποχωρεί πλήρως, σε όλα τα ζητήματα κι έναντι οιουδήποτε αντιπάλου. Όταν είναι ισχυρότερος, γιατί «δεν μας παίρνει» να κάνουμε αλλιώς». Κι όταν είναι πιο αδύνατος, διότι «δεν έχουμε τίποτε να φοβηθούμε».
Αυτά όλα δεν αντέχουν σε οποιαδήποτε κριτική. Δεν αποτελούν «επιχειρήματα» μιας συζήτησης. Είναι νευρωτικά τικ πανικού…
Συζήτηση μπορεί να υπάρξει μόνον αφότου παραμερίσουμε τέτοιες ανοησίες:
* Πρώτον, τα Σκόπια δεν τα διαλύουμε εμείς, ούτε μπορούμε να τα σώσουμε εμείς. Είναι τα εσωτερικά τους προβλήματα που τα διαλύουν και η αδυναμία τους να υπάρξουν ως «εθνικό κράτος Μακεδόνων» που περιλαμβάνει μιαν «ισότιμη συστατική εθνότητα ΜΗ Μακεδόνων (Αλβανών)...
* Δεύτερον, δεν ευχόμαστε, ασφαλώς, τη διάλυση των Σκοπίων. Αλλά δεν τη φοβόμαστε κι όλα. Γιατί πρέπει να μας ανησυχεί η διάλυση ενός κρατιδίου, που μπορεί να υπάρξει μόνο εξάγοντας επιθετικό αλυτρωτισμό εναντίον μας;
* Γιατί τάχα πρέπει να αγωνιζόμαστε να «διασώσουμε» ένα ασταθές κρατίδιο δίπλα μας, που φέρεται καταπιεστικά στους ίδιους τους πληθυσμούς του, επιθετικά απέναντί μας και δεν μπορεί ούτε τη δημοκρατική του νομιμότητα να διαφυλάξει;
Δεν ευχόμαστε τη διάλυση των Σκοπίων. Αλλά και δεν τη φοβόμαστε.
Μπορείς να αρθρώσεις πολιτική μόνο για εξελίξεις που ΔΕΝ τις φοβάσαι.
Για πράγματα που φοβάσαι, δεν αρθρώνεις πολιτική. Προετοιμάζεις συνθηκολόγηση…
Κι αυτό ακριβώς υποστηρίζουν κάποιοι στην Αθήνα: Ότι πρέπει να συνθηκολογήσουμε σε όλα. Απέναντι σε κράτη και καθεστώτα που διαλύονται.
Αλλά η συνθηκολόγηση δεν είναι Πολιτική. Είναι η άρνηση της Πολιτικής. Είναι το τέλος της Πολιτικής. Είναι και το τέλος μιας ελίτ που δεν έχει να προτείνει άλλο τίποτε, από συνθηκολόγηση σε όλα και παραίτηση απ' όλα…

copy
απο Χ.Λ,

tai
09/06/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
νταξ, και οι πλούσιοι Ρωμαίοι μάθαιναν αρχαία ελληνικά!

τι σημαίνει αυτό?

αλλά να μου πείς οι επιγραφές τους ήταν στα λατινικά.οκ...

ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΈΝΑ οι Σλάβοι έφτασαν στα Βαλκάνια 800-1000 χρόνια (8-10 αιώνες δλδ) μετά τον Αλέξανδρο.
μην αρχίσουμε να κάνουμε μεγααααλη κουβέντα για τα αυτονόητα:wave2:

mats8282
09/06/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
οι Σκοπιανοί για γεωγραφικούς λόγους-κ δν μπορούμε να το αρνηθούμε-καυχιούνται για το μακεδονικό βασίλειο...

Φυσικα και μπορουμε.....Οταν μια αυτοκρατορια ή ενα βασιλειο περιλαμβανει εδαφη αλλων δεν σημαινει οτι τα εδαφη της ηταν αμιγως εθνικα,ποσο μαλλον κρατικα με την σημερινη εννοια....Και στο εδαφος των Σκοπιων στην αρχαιοτητα κατοικουσαν οι Παιονες οι οποιοι κατακτηθηκαν απο τους Μακεδονες επι Φιλιππου του Β' οπως και οι Θρακες,οι Φρυγες κτλ....




Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
τώρα για το αν οι Σκοπιανοί σαν εθνος κατάγονται από τους Αρχαίους Μακεδόνες κ το αν οι Αρχαίοι Μακεδόνες ήσαν Έλληνες χωράει πολυυυυύ κουβέντα...

Δεν ειναι αλληλοεξαρτωμενα....Δηλαδη ή ο ενας ή ο αλλος...Οντως χωραει κουβεντα αν ηταν αμιγως ελληνικο βασιλειο και υπαρχουν τρεις θεωριες....

1)Ηταν Ελληνες 2)Ηταν μιγαδες 3)Ηταν διαφορετικη φυλη απο τους Ελληνες

Υπαρχει ομως ιστορικο κενο και ελλειψη στοιχειων πριν τους Περσικους πολεμους για την περιοχη και την εκει κατασταση...Δεδομενης και της πολυφυλετικοτητας της περιοχης(Ελληνες,Ιλλυριοι,Παιονες,Φρυγες κτλ) ειδικα μακρια απο τα παραλια η 2η εκδοχη εμενα μου καθεται καλυτερα...

Αλλα και να μην ηταν Ελληνες εγιναν μετα τον Φιλιππο τον Β'...Οι Σκοπιανοι ομως δεν κολλανε πουθενα απολυτως οσο αφορα την αρχαιοτητα ειδικα...Και εκει ειναι που πασχουν στην ιστορια που πουλανε...Να αποδειξουν την υπαρξη ενος Μακεδονικου εθνους,μη ελληνικου,με μια αδιακοπη συνεχεια απο τα αρχαια χρονια μεχρι σημερα....Ενα εθνος που μιλαει ιδια γλωσσα με τους Βουλγαρους,με μια σερβικη επιρροη,που δεν αναφερεται πουθενα σαν ξεχωριστο εθνος απο την ρωμαικη κατακτηση της Ελλαδας και μετα,που μεχρι την επανασταση του Ιλιντεν(1903 νομιζω) δεν ακουστηκε πουθενα...Που και εκει ακομα τα στοιχεια δειχνουν οτι μαλλον Βουλγαρικη ηταν η επανασταση...


Και για να επανελθουμε στο θεμα μας...Οσο αφορα τα Σκοπια και την υπαρξη τους πραγματικα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα...Βεβαια αναδειχτηκε το κενο εξωτερικης πολιτικης και πυγμης της χωρας μας ακομα και στον κηπο της αλλα το ιδιο ισχυει και με τους Τουρκους και τους Αλβανους...Αυτοι που υποσχεθηκαν εγγραφως να προστατευουν τα Σκοπια ειναι οι Αμερικανοι και οχι εμεις....Εμας αν δεν μας συμφερει και ειναι ο μονιμος μπελας που ειναι τωρα δεν βλεπω τον λογο να τους βοηθησουμε...Ας το κανουν οι αλλοι...Οι φιλοι τους οι Αμερικανοι και οι Τουρκοι...Εμεις απλα θα φυλαμε τα συνορα που εχουμε τωρα....

Το προβλημα μας ειναι,το μονιμο και στην ουσια τεχνητο,στα ανατολικα....Αν δεν ειχαμε αυτο τα αλλα θα ητανε παιχνιδακια...

ΥΓ


Αρχικά δημιουργήθηκε από onar
απο τη Μακεδωνια...μια Μακεδωνια ηξερα...ειναι απο τη Μακεδωνια

:look: :look:

vestromas
09/06/2008, 18:24
Εχει μαλιασει η γλωσσα του Λιακο, να τα λεει με λεπτομεριες ολα αυτα. Εχουν γραφτει εκατομυρια σελιδες. Υπαρχουν απειρες αποδειξεις, για ολα, και εσεις ακομα στο μηπως στο εαν στο μπορει δεν μπορει, αυτο μου καθετε το αλλο δεν μου κολαη.
Ξυπνατε Ελληνες Γη ο πλανητης των Ελληνων!
Μην βιαστειτε να με πειτε φασιστα γραφικο κ.α τετριμενα γιατι αυτο το παραμυθι εχει αρχιζει να ξεθωριαζει. Εαν παλι σας ευχαριστει, εμενα δεν με χαλαη καθολου.
Απλως εθελοτυφλητε και αυτο κανει κακο μονο σε εσας. Με πολυ αγαπη!:beer: :beer: :beer: :wave2:

zephyr1
09/06/2008, 18:39
Κατι μου λεει οτι τωρα θα μπει ο Fantacid.:look:

:smokin:

charlie says
09/06/2008, 19:25
και για να πω και εγω την λακαμια μου αν υποθετικα δωσουμε ¨τον <ομαρ> στους φιλους τουρκους ,τον Αλεξανδρο τον μεγα στους σλαβοιλλιριους,τον Ορφεα στους βουλγαρους,το ελληνικο αλφαβητο στους φοινηκες-ινδοευρωπαιους,την ανατολικη ρωμαικη αυτοκρατορια στους ρωσσους,και παει λεγοντας εμεις ας πουμε οτι φυτροσαμε τωρα!τα προβληματα μας σε σχεση με τους γειτονες-φιλους-συμμαχους θα λυθουν?βεβαια το προβλημα ειναι πως να δωσεις κατι που δεν ειναι δικο σου:beer:

Gandalf dr685sm
10/06/2008, 08:37
Είχε δίκιο ο sniper>..... ζητώ συγνώμη... εκτός απο μια - δύο απαντήσεις , οι υπόλοιπες κινήθηκαν στα γνωστά επίπεδα άγνοιας.

Υπόσχομαι να μην ανασκαλέψω τέτοια θέματα πάλι.

Gandalf

Cpt. Haddock
10/06/2008, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Υπόσχομαι να μην ανασκαλέψω τέτοια θέματα πάλι.
Gandalf

Δε συμφωνώ με αυτή τη λογική που θέλει σοβαρά ή "σοβαρά" θέματα να τιθενται προς συζήτηση μονο μεταξυ καστας ανθρώπων που γνωρίζουν (ή τουλάχιστον έτσι νομιζουν) καποιο αντικείμενο.

Οι υπόλοιποι να παραμεινουν στην -όποια- άγνοιά τους δηλαδή;

Λάθος αυτό για μένα μάγε :wave2:

Gandalf dr685sm
10/06/2008, 09:48
φίλε Cpt... μαζί σου... αλλά συνήθως εκείνος που έχει άγνοια, διαβάζει και μαθαίνει... δεν πετάει μια απάντηση , απλά για να την δώσει!

Διάβασε μόνος σου τι έγινε σε όλο το thread και διαπίστωσε πόσες πραγματικά απαντήσεις έχουν νόημα και σταθερά επιχειρήματα , όσον αφορά το νόημα του μηνύματος.

Gandalf

Cpt. Haddock
10/06/2008, 09:55
Δημόσιο βήμα είναι εδω. Ο καθένας μας έχει δικαίωμα να πει τη γνώμη του, την παπαριά του, δεν ξερω τι άλλο αρκει να ειναι εντός λιγο-πολύ θεματος.

Κανενας μας απο τους εδώ γράφοντες δε μπορεί να διεκδικήσει δαφνες επαΐοντα σε τέτοια ζητήματα.
Με αυτή τη λογική ουτε εσυ ή εγώ θα έπρεπε να τα συζητάμε κι ας εχουμε μια βιβλιοθήκη με ιστορικά βιβλία και περιοδικά κατα sniper, μια και υπάρχουν άλλοι που τα ξέρουν πολύ καλύτερα.

Η όποια συζήτηση μονο καλό θα βγάλει κι ας γράφονται γνώμες που φαινονται παπαριες...

Αυτά απο μένα και τέλος (όπως είδες απέφυγα να εμπλακώ στη σχετική συζητηση εξ' αρχής)

:beer:

sniper
10/06/2008, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε συμφωνώ με αυτή τη λογική που θέλει σοβαρά ή "σοβαρά" θέματα να τιθενται προς συζήτηση μονο μεταξυ καστας ανθρώπων που γνωρίζουν (ή τουλάχιστον έτσι νομιζουν) καποιο αντικείμενο.

Οι υπόλοιποι να παραμεινουν στην -όποια- άγνοιά τους δηλαδή;

Λάθος αυτό για μένα μάγε :wave2:


Ρε καπ..... Τώρα κάνεις πλάκα;

Να ανοίξουμε και μια κουβέντα για την θεωρία του χάους να πουν την γνώμη τους κι οι μανάβηδες;

Σε θέματα που προϋποθέτουν γνώση όσα λέγονται από τους αμαθείς (χωρίς η άγνοια αυτή να είναι δικό τους λάθος) είναι επιεικώς αστεία.

byron
10/06/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε καπ..... Τώρα κάνεις πλάκα;

Να ανοίξουμε και μια κουβέντα για την θεωρία του χάους να πουν την γνώμη τους κι οι μανάβηδες;

Σε θέματα που προϋποθέτουν γνώση όσα λέγονται από τους αμαθείς (χωρίς η άγνοια αυτή να είναι δικό τους λάθος) είναι επιεικώς αστεία.

Χωρίς να διαφωνώ με αυτό που λες, έχουν γραφτεί πολλά ενδιαφέροντα πράγματα στο παρελθόν από άτομα που δεν έχουν Ph.D στο θέμα της συζήτησης.

Με ένα καθαρισματάκι μια χαρα θα γίνει το θέμα. :smokin:

mats8282
10/06/2008, 10:08
Σε αυτη την βαση κανενας δεν θα επρεπε να ανοιξει τετοιο θεμα αφου απο οσο γνωριζω δεν ειναι καποιος διπλωματης ουτε εχει κανει υπουργος εξωτερικων εδω μεσα...Κουβεντα να γινεται ρε παιδια μην χαλιεστε τοσο...

Cpt. Haddock
10/06/2008, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε καπ..... Τώρα κάνεις πλάκα;

Αν έκανα θα το ήξερες :wave2:

Τα εννοω όσα γράφω. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοιξει μια κουβέντα για τη θεωρία του χάους εάν έχει κατι να πει...

Ο "αδαής" ή θα σιωπησει ή θα πει μπαρουφες ή θα πετύχει κατι σωστό (λογω τυχης ή ενστίκτου)

Σιγα μην καταθέτουμε και τα πιστοποιητικά μας καθε φορά που θιγουμε ένα θέμα :wave2:

sniper
10/06/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Σε αυτη την βαση κανενας δεν θα επρεπε να ανοιξει τετοιο θεμα αφου απο οσο γνωριζω δεν ειναι καποιος διπλωματης ουτε εχει κανει υπουργος εξωτερικων εδω μεσα...Κουβεντα να γινεται ρε παιδια μην χαλιεστε τοσο...

Δεν χαλιόμαστε.... εξάλλου αυτά που γράφονται εδώ μέσα δεν έχουν καμία αξία.

Αυτό που θα έπρεπε να μας χαλάει είναι η άγνοια που έχουμε για στοιχειώδη ιστορικά στοιχεία.

Για παράδειγμα, θλίβομαι όταν διαβάζω ότι είναι μεγάλη κουβέντα αν οι Σκοπιανοί είναι απόγονοι του Μεγ. Αλεξάνδρου....

sniper
10/06/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αν έκανα θα το ήξερες :wave2:

Τα εννοω όσα γράφω. Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ανοιξει μια κουβέντα για τη θεωρία του χάους εάν έχει κατι να πει...

Ο "αδαής" ή θα σιωπησει ή θα πει μπαρουφες ή θα πετύχει κατι σωστό (λογω τυχης ή ενστίκτου)

Σιγα μην καταθέτουμε και τα πιστοποιητικά μας καθε φορά που θιγουμε ένα θέμα :wave2:

Καλά, ναι.... ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει.....


Τεσπα, carry on :D

mats8282
10/06/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλά, ναι.... ο καθένας κρίνεται από αυτά που λέει.....


Τεσπα, carry on :D

Οι Σκοπιανοι ειναι απογονοι του Μ.Αλεξανδρου λοιπον....Μπλα μπλα μπλα...


:rolleyes:

sniper
10/06/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Οι Σκοπιανοι ειναι απογονοι του Μ.Αλεξανδρου λοιπον....Μπλα μπλα μπλα...


:rolleyes:

Δεν κατάλαβα το πνεύμα σας

mats8282
10/06/2008, 10:40
Ουτε μια μαλακια δεν μπορουμε να πουμε να ελαφρυνουμε λιγο ακομα το κλιμα :confused:


Εκτος αν πιστευεις οτι το εννοω...

super_toto
10/06/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Για εμάς, είτε διαλυθεί η χώρα και ανοίξουν οι ασκοί του Αιόλου μετά, είτε μπει σε ΕΕ (καλά ναι) και ΝΑΤΟ (πιο πιθανό), τα πράματα είναι δύσκολα....

Ρουά ματ κατάσταση είναι.... :rolleyes:

Για να επανέλθουμε λίγο στο θέμα.

Είναι φανερό ότι τον τελευταίο καιρό η Ελλάδα φαίνεται να αποστασιοποιείται από τον Αμερικανικό μανδύα προστασίας που προτύτερα δεν έλεγε να αφήσει. Βλέπουμε ανοίγματα προς τους Ρώσους και τελευταία προς τους Γάλλους (έγινε μεγάλο ντηλ με φρεγάτες και μαχητικά κατά την επίσκεψη Σαρκοζί).
Το θέμα είναι για ποιό λόγο επιχειρείται αυτή η στροφή. Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει ακόμα. Πρόκειται για στραγηγικές κινήσεις που αποσκοπούν σε κάποιο απώτερο στόχο ή απλά είναι θέμα μίζας που από την ευρώπη είναι μεγαλύτερη.

Η κατάσταση στα Βαλκάνια είναι τέτοια που μια χώρα σαν την Ελλάδα θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρον τις καταστάσεις, αποκομίζοντας μεγάλα οφέλη. Η κατάσταση που επικρατεί στα γειτονικά μας κράτη είναι επιοικώς Γ.τ.Π.. Μια σοβαρή χώρα θα έκανε πάρτυ με τις μυστικές της υπηρεσίες να οργώνουν τους γείτονες.

Επειδή όμως θεωρώ ότι έχει παρέλθει η εποχή που τα μεγάλα συμφέροντα είχαν εθνικό χαρακτήρα, νομίζω ότι απλά κάθε κίνηση των Ελληνικών κυβερνήσεων αποσκοπεί στην βελτιστοποίήση όχι του εθνικού συμφέροντος, αλλά του επιχειρηματικού συμφέροντος ασχέτως εθνικών απολυών. Στο μέτρο που αυτό είναι δυνατό βέβαια γιατί υπάρχει ένα όριο.
Είμαι σίγουρος ότι αν μπορούσαν (οι εκάστοτε κυβερνήσεις) να μας πείσουν ότι είναι προς το συμφέρον μας να δώσουμε 2-3 νησιά ή μερικά χιλιόμετρα εδάφους θα το έκαναν ευχαρίστως.

Και το πιο ανησυχητικό είναι ότι πολλοί από εμάς δεν απέχουν μακριά από το να είναι θετικοι σε μια τέτοια πιθανότητα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχουν αλλάξει οι καιροί. Από την στιγμή που ένας επιχειρηματίας μπορεί να μεγιστοποιεί το κέρδος του εκμεταλλευόμενος το "άνοιγμα των συνόρων" ποσώς τον ενδιαφέρουν ζητήματα όπως το αν ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν Έλληνας ή Ιλλύριος ή Σκανδιναβός.

Το θέμα είναι όμως κατα πόσο η πρακτικές αυτές μπορούν να βρούν έδαφος σε μιά κοινωνία πχ σαν την δικιά μας. Και βλέπω ότι μπορούν. Σε λίγα χρόνια θα μας είναι εντελώς αδιάφορα τέτοια θέματα.

mats8282
10/06/2008, 11:20
Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ακολουθησει μια νεκρη περιοδος αφου ο Μπους φευγει σε λιγους μηνες και αν συνεχισουν το ιδιο βιολι οι γειτονες,που με τον Γκρουεφσκι θα το κανουν,θα πρεπει να περιμενουμε να δουμε πως θα αντιμετωπισει το θεμα στο συνολο του η νεα κυβερνηση των ΗΠΑ....Καθως και αν το αλβανικο στοιχειο των γειτονων θα καθησει ηρεμα και τα προσφατα γεγονοτα στις εκει εκλογες....Παντως στο Κοσοβο εχουν βλεψεις στα Σκοπια και συνορα δεν εχουν χαραχθει....Οπως λενε και αυτοι Αλβανοι απο εδω Αλβανοι και απο εκει...

Δεν ειναι στο χερι μας η κατασταση και υπαρχουν ελληνικα συμφεροντα,επενδυσεις το λενε,και στα Σκοπια και στο Κοσοβο που ειδικα στο δευτερο οι κατασκευαστικες κανουν χρυσες δουλειες...Δηλαδη ακραιες λυσεις/σταση απο το μερος μας δεν θα υπαρξουν....

Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα εχουμε νεωτερα απο το <<μετωπο>> μεχρι το τελος του χρονου...

Και θα επαναλαβω οτι η ελληνικη επιρροη στην περιοχη εξαρταται απο την σχεση μας με τους Τουρκους και οχι απο τους ΝΑΤΟικους ή την ΕΕ....Καλες σχεσεις με τους Τουρκους θα ηρεμουσαν την κατασταση....

byron
10/06/2008, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Δεν ειναι στο χερι μας η κατασταση και υπαρχουν ελληνικα συμφεροντα,επενδυσεις το λενε,και στα Σκοπια και στο Κοσοβο που ειδικα στο δευτερο οι κατασκευαστικες κανουν χρυσες δουλειες...Δηλαδη ακραιες λυσεις/σταση απο το μερος μας δεν θα υπαρξουν....

.

Οι ελληνικές επενδύσεις είναι ανύπαρκτες στό Κόσοβο

http://www.kerdos.gr/default.aspx?id=667009&nt=103

mats8282
10/06/2008, 11:33
Παρούσα, η Ελλάδα

Στον κεντρικό δρόμο που διασχίζει την Πρίστινα υπάρχουν γραφεία ελληνικών επιχειρήσεων. Τουλάχιστον 4 ελληνικές επιχειρήσεις μετάλλων δραστηριοποιούνται στο Κόσοβο εισάγοντας σίδερο και παίρνοντας σκραπ. Τα τσιμέντα ΤΙΤΑΝ χτίζουν το Κόσοβο. Ελληνικές επιχειρήσεις αναψυκτικών (3Ε, Coca-Cola) δραστηριοποιούνται ήδη 4 χρόνια με εργοστάσιο παραγωγής στα Σκόπια και κέντρο διανομής στην Πρίστινα, η «ΑΜΙΤΑ» έρχεται από την Αλβανία. Ελληνική κατασκευαστική (Σαραντόπουλος) επισκευάζει τους διαλυμένους δρόμους, όλα τα μάρμαρα είναι ελληνικά, εισάγονται από Καβάλα και Δράμα από ντόπιους επιχειρηματίες.

Ελευθεροτυπια

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=21525976

Δεν ειπα οτι ειμαστε οι μεγαλυτεροι ή οτι δεν εχουμε περιθωρια αλλα εχουμε αρκετα καλη παρουσια

Gandalf dr685sm
10/06/2008, 11:37
Η τακτική της Ελλάδος στα εξωτερικά σήμερα είναι αυτή που ακολουθούσε και ο Φουκέ (υπουργός εξωτερικών του Ρισελιέ και ο μακροβιότερος στην Γαλλική ιστορία. Απλά κινείσαι με τους ισχυρούς της εποχής και επενδύεις σε εκείνους που θεωρείς οτι θα εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα σου.

Με όποιο εσωτερικό κόστος επιφέρει αυτό (στο θέμα των Σκοπίων ας πούμε), βάζοντας μπροστά την "δήθεν αδυναμία" της χώρας και αναμένοντας να προκαλέσεις τον αντίπαλο , όπως "αποκαλυφθεί" μόνος του. Η τακτική αυτή είναι παλιά και γνώριμη (εξού και η Τουρκία δεν την έχει πατήσει ουσιαστικά ακόμα... διπλωματία της Υψηλής Πύλης βλέπεις! ) αλλά τα Σκόπια είναι νέο κράτος με αποσχιστικές τάσεις των φύλων και χωρίς ουσιαστικά ισχυρή ηγεσία.

Η Ελλάδα μέχρι στιγμής έχει κάνει το τρυκ και έχει πάρει Ρωσία και Γαλλία με συμφωνίες πολλών χρημάτων , κάτι που την φέρνει ώς "χρυσό πελάτη" στις χώρες αυτές που φυσικά θα προστατεύσουν τα συμφέροντα τους στην περιοχή και δεν θα θέλουν να μας δούν δυσαρεστημένους , σε μια επερχόμενη και σίγουρη κόντρα με Σκόπια-ΗΠΑ-Τουρκία σε Ε.Ε. και ΝΑΤΟ. Είναι λογικό να έχει δυσαρεστηθεί λοιπόν ο Πρέσβης των ΗΠΑ στην Βουλή (κατά "ΘΕΜΑ" ..Κυριακή 8/6) με την ομιλία του Σαρκοζί και να βλέπει τόσο απώλειες χρημάτων απο συμφωνίες αλλά και υποχώρηση των δικών τους ενεργειών σε μια τόσο ευαίσθητη περιοχή όπως τα Βαλκάνια.

Η Ελλάδα είναι το αντισταθμιστικό όργανο της Ε.Ε. στην περιοχή. Καλό είναι να το έχουμε στο μυαλό μας αυτό. Ειδικά τώρα με το ενεργειακό , απέναντι σε Ρουμανία, Σκόπια , Αλβανία , Τουρκία , είναι μια χώρα με αμιγώς δημοκρατικό πολίτευμα που πρέπει να γίνει "σύμμαχος συμφερόντων" του όποιου ισχυρού δώσει τα περισσότερα.

Οπότε σε λαϊκή γλώσσα... η Ελλάδα δηλώνει "αδύναμη" και ζητεί προστασία ισχυρών αλλά προφανώς με πολύ έξυπνο τρόπο , διασφαλίζοντας μαζί με την προστασία και την φιλοξενία των συμφερόντων τους, κλειδώνοντας με αυτό τον τρόπο την σίγουρη συμμετοχή τους.

Γιατί αν η Γαλλία κάνει πίσω θα χάσει 4 δις ευρώ απο εμπόριο όπλων.
Γιατί αν η Ρωσσία κάνει πίσω θα πάει πίσω και στο πρόγραμμα των αγωγών και θα πρέπει να επανασχεδιάσει την τροφοδοσία της προς Ε.Ε.
Γιατί αν οι ΗΠΑ μείνουν πίσω ώς έχει, θα αρχίσουν να χάνουν έδαφος απο πιθανό πελάτη αλλά και ενα αγκάθι στο πλευρό τους , στο ΝΑΤΟ, που θα κάνει χρήση των δικών τους "συστημάτων" για να λέει ΟΧΙ σε κάποιες προτάσεις τους στην περιοχή , εφόσον θίγομαστε.

Είναι πάρα πολύ έξυπνη πολιτική, αλλά έχει ενα σοβαρό μειονέκτημα. Είναι πολύ επίπονη για το εσωτερικό της χώρας, όπου το βάρος μετατοπίζεται σε "πολιτική εικόνα" αρνητικής φύσης, αφού κάθε πολιτικός που θα την εφαρμόζει , θα δείχνει ώς αδύναμος και "υποχείριο" μεγάλων.., κάτι βέβαια που στην πραγματικότητα δεν ισχύει καθόλου... σκεπτόμενοι ας πούμε οτι ήδη Μέρκελ απο Γερμανία και ΄πιθανόν Ομπάμα απο ΗΠΑ , σύντομα θα θέλήσουν να αποκαταστήσουν εμπορικές σχέσεις με εμάς.

Gandalf

sniper
10/06/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οι ελληνικές επενδύσεις είναι ανύπαρκτες στό Κόσοβο

http://www.kerdos.gr/default.aspx?id=667009&nt=103


Πρέπει πρώτα να στείλουμε στρατιωτικό υλικό.... Όπως κάναμε στα Σκόπια.....

Α.... ποιος είπε πριν ότι κάναμε ντηλ για ναυπήγηση πλοίων και αγορά μαχητικών από Γαλλία; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Πολύ φοβούμαι ότι αυτές οι κινήσεις είναι περισσότερο κινήσεις εντυπωσιασμού παρά κινήσεις ουσίας. Έκανε ο Παπανδρέου την τότε αγορά του αιώνα με τα δίλιτρα απο τους Γάλλους (άσχετα αν τα πήραμε "γυμνά" και σχεδόν τα ξαναπληρώσαμε για να γίνουν αξιόμαχα) αλλά, εκείνη τουλάχιστον την εποχή, υπήρχε και το αντίπαλο δέος απο την ΕΣΣΔ. Σήμερα, παρά τα βήματααπό τον Πούτιν, νταβατζής παγκόσμιος είναι ο Αμερικανός και δεν θα αφήσει να του πάρουν την μπουκιά από το στόμα. Και έχει τον τρόπο του να μας κάνει να πάρουμε από αυτόν.

sniper
10/06/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
......

Η Ελλάδα είναι το αντισταθμιστικό όργανο της Ε.Ε. ...

....


Με νόμισμα το "ισχυρό" Ευρώ και τις φτωχές περιφερειακές χώρες....

Μια Ε.Ε. που βάλλεται εκ των έσω από τους γνωστούς αγνώστους.

Βρετανία - δεν χρειάζεται να πει πολλά κανείς
Γαλλία - μέχρι πρότινος αν όχι φιλοτουρκική καθαρά ανθελληνική
Ολλανδία - τι να πει κανένας... αυτή η χώρα έχει τόσο φιλικές προς εμάς σχέσεις όσες ο βάτραχος με την μύγα.

κλπ κλπ...

Cpt. Haddock
10/06/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
. Και έχει τον τρόπο του να μας κάνει να πάρουμε από αυτόν.

Πήραμε...

30 F16 Block52+ με απ' ευθείας ανάθεση :rolleyes:

Και ξεσπιτώνονται άνθρωποι μεχρι το Fort Worth για να τα μαθουν και να τα παραλάβουν :smokin:

byron
10/06/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Παρούσα, η Ελλάδα

Στον κεντρικό δρόμο που διασχίζει την Πρίστινα υπάρχουν γραφεία ελληνικών επιχειρήσεων. Τουλάχιστον 4 ελληνικές επιχειρήσεις μετάλλων δραστηριοποιούνται στο Κόσοβο εισάγοντας σίδερο και παίρνοντας σκραπ. Τα τσιμέντα ΤΙΤΑΝ χτίζουν το Κόσοβο. Ελληνικές επιχειρήσεις αναψυκτικών (3Ε, Coca-Cola) δραστηριοποιούνται ήδη 4 χρόνια με εργοστάσιο παραγωγής στα Σκόπια και κέντρο διανομής στην Πρίστινα, η «ΑΜΙΤΑ» έρχεται από την Αλβανία. Ελληνική κατασκευαστική (Σαραντόπουλος) επισκευάζει τους διαλυμένους δρόμους, όλα τα μάρμαρα είναι ελληνικά, εισάγονται από Καβάλα και Δράμα από ντόπιους επιχειρηματίες.

Ελευθεροτυπια

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=21525976

Δεν ειπα οτι ειμαστε οι μεγαλυτεροι ή οτι δεν εχουμε περιθωρια αλλα εχουμε αρκετα καλη παρουσια

Άλλα πράγματα διαβάζουμε....
Τα τσιμέντα ΤΙΤΑΝ χτίζουν με τα προϊόντα τους το Κόσοβο, όπως κάνουν σε όλο τον πλανήτη. Εργοστάσια έχουν Kosjeric (Σερβία) και Σκόπια.
Η 3Ε ομοίως στα Σκοπια
Η Αμιτα στην Αλβανία

Ο Σαραντόπουλος είναι μια μικρή κατασκευαστική που μπορεί να έχει πάρει κάποιο κομμάτι αλλά δεν νομίζω να είναι σημαντικό. Για τα μάρμαρα κλπ προφανώς μιλάμε για εξαγωγές και τίποτα περισσότερο.
Η μοναδική επένδυση στην περιοχή ήταν στα ορυχεία της Trepca απ΄τον όμιλο Μυτιληναίου. Η συμφωνία είχε γίνει με την Σερβία το 1995 και φυσικά πάγωσε. Ήδη έχει εκδικαστεί αποζημίωση 50$ στην εταιρία από δικαστήρια.

sniper
10/06/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Πήραμε...

30 F16 Block52+ με απ' ευθείας ανάθεση :rolleyes:

Και ξεσπιτώνονται άνθρωποι μεχρι το Fort Worth για να τα μαθουν και να τα παραλάβουν :smokin:


Ε μόνο 30 ήταν αυτά.... άσε που πέφτουν από μόνα τους αυτά, όπως στην περίπτωση του Ηλιάκη, που αντί να το κάνουμε σημαία, αφήσαμε την οικογένειά του στην τύχη της μοίρας της και βάλαμε την υπόθεση μαζί με τα συντρίμμια στον γκ@λο μας και πιπιλάμε το δάχτυλό μας για να έχει κάτι μέσα το στόμα μας και να μην μας βάλουν τίποτα άλλο.....


Που θέλουμε να κάνουμε και εξωτερική πολιτική με αμυντικό τρόπο..... "Τους αφήνουμε να μας γαμάν μέχρι να κουραστούν.... Ε μετά... θα τους ρίξουμε κι εμείς έναν...."

mats8282
10/06/2008, 11:52
Για αυτο λεω οτι πρεπει να εχουμε καλες σχεσεις με την Τουρκια....Μονο την Τουρκια μπορει να χρησιμοποιησει ο Αμερικανος για να μας απειλει....Αν απαλλαγουμε απο αυτον τον βραχνα/φοβητρο θα μπορουμε να <<κυνηγησουμε>> τα συμφεροντα μας πολυ πιο ανετα....

Πως θα γινει αυτο δεν ξερω αλλα πιστευω οτι μια ενδεχομενη λυση του Κυπριακου θα βοηθησει προς αυτην τη κατευθυνση....

Για αυτο πιστευω οτι θελουμε,στα λογια τουλαχιστον,να βαλουμε την Τουρκια στην ΕΕ...Περα του Κυπριακου δεν εχουμε κατι να χωρισουμε στην ουσια...Οπως και για αυτο τον λογο θελουμε και μας συμφερει να μπουν Σκοπια,Αλβανια...

Δεν πιστευω παντως οτι θα μας πειραζε αντι να μπουνε Σκοπια-Αλβανια να μπει πιο μεγαλη Αλβανια και να μεγαλωσει η Βουλγαρια που ειναι ηδη στην ΕΕ....

Καλυτερα ειναι να εχεις 2 μεγαλες σταθερες χωρες στα συνορα σου με σχεσεις εταιρικες παρα 1 και 2 μικροτερες και στην κατασταση που ειναι σημερα....Οικονομικα τουλαχιστον θα ωφεληθουμε πολυ...

Και φυσικα θα αποδυναμωθει η Αμερικανικη παρουσια στα Βαλκανια...Αυτο που κανουν σημερα φτιαχνοντας προτεκτορατα σαν το Κοσοβο και τα Σκοπια...Εδω ειναι η παγιδα βεβαια και δεν ξερουμε πως θα αντιδρασουν οι ΗΠΑ σε ενα τετοιο ενδεχομενο...

Gandalf dr685sm
10/06/2008, 11:54
sniper.. ξέρεις ποιά ήταν η πονηρή κουβέντα που πέρασε στα "ψιλά" και δείχνει αν μη τι άλλο την πολιτική φιλοδοξία και πιθανόν αλαζονεία του Sarkozi;

Η λεγόμενη δημιουργία της Μεσογειακής Ένωσης (!!!!!!) απο χώρες όπως η Ιταλία, Ελλάδα, χώρες Β.Αφρικής όπως Λιβύη, Λίβανος κτλ... αλλά οχι Τουρκία (λογικό .. είναι "όργανο" των ΗΠΑ). Φυσικά επικεφαλής της ένωσης-ενέργειας φιλοδοξεί να είναι η Γαλλία.

Η Ε.Ε. λειτουργεί βλέπεις σαν τροχοπέδη στις φιλοδοξίες του, ειδικά μετά την διεύρυνση της , αφού πλέον τα οικονομικά μεγέθη θα πρέπει να αναπροσαρμοστούν με την είσοδο των "φτωχών Βαλκανίων" και θα κατατάσσει την Γαλλία στην πρώτη ταχύτητα , που σημαίνει μεγαλύτερο εσωτερικό βάρος στην οικονομία τους. Άρα πρέπει να έχει μια "αντασφαλιστική"... ενα trust νότιο , που η Ιταλία και η Ελλάδα θα παίξουν μεγάλο ρόλο λόγω Φ.Αερίου που θα περνάει απο τα εδάφη τους ,αλλά και επειδή δεν είναι "φιλο-Αμερικανικές" χώρες.
Η Λιβύη και Λίβανος το ίδιο, σύν το οτι έχουν πέρασμα σε πετρέλαιο και είναι πελάτες οπλων.

Είναι πανέξυπνος πολιτικός και πέρα απο το οτι διαθέτει την κινησιολογία του λόγου, διαθέτει και ευφυία.

Όσον αφορά εμάς... όπως είπα και πριν.. μέχχρι στιγμής κάνουμε μια πολιτική που αποφέρει κέρδη αλλά έχει και μεγάλο αντίτιμο. Το πόσο θα κρατήσουμε είναι ενα άλλο θέμα που πραγματικά δεν μπορείς να κάνεις εύκολα προβλέψεις.

Gandalf

sniper
10/06/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
....Περα του Κυπριακου δεν εχουμε κατι να χωρισουμε στην ουσια.......

Δεν πιστευω παντως οτι θα μας πειραζε αντι να μπουνε Σκοπια-Αλβανια να μπει πιο μεγαλη Αλβανια και να μεγαλωσει η Βουλγαρια που ειναι ηδη στην ΕΕ....

.....Οικονομικα τουλαχιστον θα ωφεληθουμε πολυ...

Και φυσικα θα αποδυναμωθει η Αμερικανικη παρουσια στα Βαλκανια...Αυτο που κανουν σημερα φτιαχνοντας προτεκτορατα σαν το Κοσοβο και τα Σκοπια...Εδω ειναι η παγιδα βεβαια και δεν ξερουμε πως θα αντιδρασουν οι ΗΠΑ σε ενα τετοιο ενδεχομενο...


1. Υφαλοκριπίδα και χωρικά ύδατα είναι μικρής σημασίας λεπτομέρειες για εσένα....

2. Αυτό με την Μεγαλύτερη Αλβανία να το προσέξεις λιγάκι.... τρώγοντας έρχεται η όρεξη και που να τρέχουν οι κάτοικοι της Πρέβεζας στα Τίρανα να βγάζουν διαβατήρια....

3. Ε, αν ωφεληθούμε οικονομικά, δεν γαμιέται.... "Πωλείται η Ρόδος"

4. Αυτό με την αποδυνάμωση της ΗΠΑ στα Βαλκάνια.... μόνο σαν ευχιολόγημα το διαβάζω....

byron
10/06/2008, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Για αυτο πιστευω οτι θελουμε,στα λογια τουλαχιστον,να βαλουμε την Τουρκια στην ΕΕ...Περα του Κυπριακου δεν εχουμε κατι να χωρισουμε στην ουσια...



Πλάκα κάνεις, έτσι;;:confused:

sniper
10/06/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
sniper.. ...

Ελλάς-Γαλλία-Νέα Συμμαχία, και ζητωκραύγαζαν από κάτω οι δημογέροντες....

Δεν πέρασε στα ψιλά, οι έγκριτοι δημοσιογράφοι μας ασχολούνται με το πως το έχει η Κάρλα....

Cpt. Haddock
10/06/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
...Περα του Κυπριακου δεν εχουμε κατι να χωρισουμε στην ουσια...

Τουναντίον, ΠΕΡΑΝ του κυπριακου έχουμε να χωρίσουμε... Το κυπριακό λύθηκε

(και πριν αρχίσετε byron & sniper τα thumbs down και τα μπινελικια, ναι, ξερω οτι το έχει πει ο Ετσεβιτ και ναι, ξερω οτι λυθηκε άσχημα και με βίαιο και βάναυσο τρόπο - αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας)

:wave2:

Gandalf dr685sm
10/06/2008, 12:03
Καλές σχέσεις με την Τουρκία;... αυτό δεν μπορεί να γίνει ποτέ... και οχι λόγω "εθνικών συναισθημάτων"... αλλά επειδή η Τουρκία ανέκαθεν θεωρεί πως η Ελλάδα είναι δικό της κομμάτι που αποσχίστηκε.

Μπορείς να το διαβάσεις σε διάφορα βιβλία τους αλλά και να το αποκρυπτογραφήσεις απο τις δηλώσεις πολιτικων και στρατιωτικών τους προσώπων. Η Ελλάδα αποτελεί μέρος του Βυζαντίου , που είναι μέρος της Οθωμανικής αυτοκρατορίας. Αποτελεί το προπύργιο εισόδου στην Ευρώπη.

Πάντοτε ο Ελλαδικός χώρος , ήταν η βάση ανάπτυξης και εξάπλωσης του Τουρκικού στοιχείου. Μια μεγάλη χώρα της Μεσογείου... μια ανατολική δύναμη με κέντρο δύναμης και εφαρμογής πολιτικών ... την Κωνσταντινούπολη ή κατα΄εκείνους ... Instanbul (Που δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω ... απο το "Μέσα στην Πόλη!" ).

Είναι ο ύψιστος σκοπός απο την εποχή των Φαναριωτών ακόμα και την χρυσή εποχή της διπλωματίας της "Υψηλής Πύλης". Ξέχασε το αυτό. Δεν μπορεί να γίνει. Οι Τούρκοι ποτέ δεν μπορούν να έχουν καλή σχέση με την Ελλάδα ώς ανεξάρτητο και εν δυνάμει αντίπαλο στο Αιγαίο κράτος.

Gandalf

sniper
10/06/2008, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τουναντίον, ΠΕΡΑΝ του κυπριακου έχουμε να χωρίσουμε... Το κυπριακό λύθηκε

(και πριν αρχίσετε byron & sniper τα thumbs down και τα μπινελικια, ναι, ξερω οτι το έχει πει ο Ετσεβιτ και ναι, ξερω οτι λυθηκε άσχημα και με βίαιο και βάναυσο τρόπο - αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας)

:wave2:

το πρόβλημα της Κύπρου αν δεν έχει ήδη λυθεί, να λυθεί από τους Κυπρίους. Ανεξάρτητη χώρα είναι, με συμφωνία ένταξης στην ΕΕ. Οι προστάτιδες χώρες ( :lol: :lol: :lol: :lol: ) Μ. Βρετ., Ελλάδα και Τουρκία τόσα χρόνια παιζουμε τάβλι σε παρακείμενο καφενείο και η Κύπρος έγινε Μονακό....

mats8282
10/06/2008, 12:06
1)Σε σχεση με το Κυπριακο πιστευω οτι ειναι μικροτερης σημασιας...Και εαν καταφερουμε να λυσουμε το θεμα εκει θα μπορεσουμε πολυ πιο ευκολα να λυσουμε τα υπολοιπα(εαν...)...Δεν ειπα οτι ειναι μελι-γαλα οι σχεσεις μας αλλα προσωπικη αποψη ειναι οτι η κατοχη της βορειας Κυπρου ειναι πιο σημαντικη απο τα υπολοιπα....

2)Δεν ειναι το ιδιο με το Κοσοβο και το βορειοδυτικο τμημα το Σκοπιων αφου δεν εχουμε 90% Αλβανους στην <<Τσαμουρια>>...Η αλυτρωτικη σταση των Σκοπιανων ειναι πιο επικινδυνη σαν μεγεθος τυχον αποζημιωσεων απο των Αλβανων....Και αν δεν ειχαν τοσο μεγαλη αλβανικη μειονοτητα θα ηταν ακομα πιο επιθετικοι εναντιον μας....

3)Υπερβαλεις....

4)Φυσικα....Εγραψα ενα ιδανικο σεναριο υπο προυποθεσεις....Οχι το πως θα το πετυχουμε...Αν το ηξερα θα ειμουνα αλλου :p

mats8282
10/06/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Καλές σχέσεις με την Τουρκία;... αυτό δεν μπορεί να γίνει ποτέ... και οχι λόγω "εθνικών συναισθημάτων"... αλλά επειδή η Τουρκία ανέκαθεν θεωρεί πως η Ελλάδα είναι δικό της κομμάτι που αποσχίστηκε.


Ναι ρε παιδια ενταξει δεν ειπα οτι θα γινουμε κολλητοι....Απλα ανεφερα το μοχλο πιεσης των Αμερικανων σε εμας και οτι θα ηταν ιδανικο να ειχαμε καλες σχεσεις....

Ουτοπικο?Κατα 99.99%

sniper
10/06/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
.... σαν μεγεθος τυχον αποζημιωσεων απο των Αλβανων...

.....


Α... φτάσαμε και στις αποζημιώσεις.....

mats8282
10/06/2008, 12:10
Τυχον αποζημιωσεις....Αυτο ειναι το μεγιστο,πιστευω,που μπορουν να επιδιωξουν σε βαρος μας και οι 2 και οχι εδαφικες διεκδικησεις....Το μεγιστο...

sniper
10/06/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Τυχον αποζημιωσεις....Αυτο ειναι το μεγιστο πιστευω που μπορουν να επιδιωξουν σε βαρος μας και οι 2 και οχι εδαφικες διεκδικησεις....Το μεγιστο...

Κάτσε σε μια καρέκλα και σκέψου τι λες.....

mats8282
10/06/2008, 12:12
Δηλαδη το αποκλειεις?

Cpt. Haddock
10/06/2008, 12:13
Θα είμαστε το λιγότερο ηλίθιοι εάν δώσουμε αποζημιώσεις στους κατοικους Τσαμουριάς αλβανικής καταγωγής (που τυποις τις δικαιούνται για να είμαστε ειλικρινείς) όταν 3 εκατομμύρια Γερμανοι κατοικοι Ανατ. Πρωσίας πήραν τα @@ ενός εκ των ανωτέρω συναδελφων μετά τον Β' ΠΠ.

Και αυτοι εκδιώχθηκαν βιαίως και χωρίς άμεσα να φταινε σε τίποτα, ενώ οι τσάμηδες εκδιώχθηκαν (σχετικά) δικαίως.

sniper
10/06/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Δηλαδη το αποκλειεις?

φιλαράκο, αν φτάσουμε να αποζημιώσουμε Αλβανούς και Σκοπιανούς.....


καλά, κάθομαι και το συζητώ κιόλας.....


Πόσα πάει το τετραγωνικό ο τάφος στην Βεργίνα;

sniper
10/06/2008, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θα είμαστε το λιγότερο ηλίθιοι εάν δώσουμε αποζημιώσεις στους κατοικους Τσαμουριάς αλβανικής καταγωγής (που τυποις τις δικαιούνται για να είμαστε ειλικρινείς) όταν 3 εκατομμύρια Γερμανοι κατοικοι Ανατ. Πρωσίας πήραν τα @@ ενός εκ των ανωτέρω συναδελφων μετά τον Β' ΠΠ.

Και αυτοι εκδιώχθηκαν βιαίως και χωρίς άμεσα να φταινε σε τίποτα, ενώ οι τσάμηδες εκδιώχθηκαν (σχετικά) δικαίως.

Κάτσε, γιατί εδώ δίνουμε κι αποζημιώσεις στους Σκοπιανούς λέμε!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Gandalf dr685sm
10/06/2008, 12:16
το να μπείς σε διαδικασία αποζημίωσης , δημιουργείς de facto κατοχής περιοχής απο το συγκεκριμένο φύλο... γιατί νομίζεις οι Τούρκοι αρνούνται μέχρι και σήμερα να κάνουν το ίδιο , παρόλες τις αποφάσεις του διεθνούς δικαστηρίου;

Gandalf

mats8282
10/06/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
2. Αυτό με την Μεγαλύτερη Αλβανία να το προσέξεις λιγάκι.... τρώγοντας έρχεται η όρεξη και που να τρέχουν οι κάτοικοι της Πρέβεζας στα Τίρανα να βγάζουν διαβατήρια....

Εσυ μιλας για εδαφικες <<παραχωρησεις>>

Εγω εθεσα σαν ανωτατο σημειο να ζητησουν αποζημιωσεις...Οχι να δωσουμε...Να ζητησουν,αν δεν το εχουν κανει ηδη επισημα καποιες οργανωσεις τους....

sniper
10/06/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εσυ μιλας για εδαφικες <<παραχωρησεις>>

Εγω εθεσα σαν ανωτατο σημειο να ζητησουν αποζημιωσεις...Οχι να δωσουμε...Να ζητησουν,αν δεν το εχουν κανει ηδη επισημα καποιες οργανωσεις τους....



Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας.....

Εσύ, αν ήσουν αρχηγός της Ελλάδας, θα τις έδινες τις αποζημιώσεις; Σε αλβανούς, Σκοπιανούς, και στους δύο;

mats8282
10/06/2008, 12:27
Για τριτη φορα....

Για εμενα το να ΖΗΤΗΣΟΥΝ αποζημιωσεις ειτε απευθειας ειτε σε δικαστηριο ειναι το ανωτατο σημειο εμπλοκης που θα μπορουσαν να φτασουν και οι 2...Και οχι σε εδαφικες διεκδικησεις....

Να δωσω?Αν ζητησουν σε εμενα απευθειας?Σιγουρα οχι....Αν με υποχρεωσει μια δικαστικη αποφαση του δικαστηριου της Χαγης ή δεν ξερω πιο αλλο,τι περιθωρια αρνησης θα εχουμε σαν κρατος?

Δεν γνωριζω....

ΥΓ Παντως οι Γερμανοι αρνουνται να δωσουν αποζημιωσεις για την σφαγη στο Διστομο....Πραξη βεβαιωμενη και εγκλημα πολεμου ακομα και με τις τοτε διαταξεις...

Cpt. Haddock
10/06/2008, 12:32
Εαν, την ώρα που για τις σφαγές Διστόμου, Καλαβρύτων, Κανδάνου κλπ δεν έχουμε παρει ουτε ευρώ τσακιστό καταφέρουμε και την πατήσουμε δικαστικα για την τσαμουρια, ειμαστε άξιοι της μοιρας μας.

Gandalf dr685sm
10/06/2008, 12:32
mats... μην επιμένεις ρε φίλε..

Απο την στιγμή που (ΘΑ) διεκδικούν αποζημιώσεις , συνεπάγεται οτι η περιοχή που ήταν και ζούσαν ανήκε σε αυτούς και εκδιώχθηκαν διά της βίας απο τους τωρινούς κατοίκους , εξού και ζητούν αποζημιώσεις. Αν εκδικαστεί αυτό εις βάρος σου και το αποδεχτείς δημιουργείς de facto κατάσταση αποδοχής των ισχυρισμών τους, στο σύνολο τους.

Ούτε αποζημιώσεις.. ούτε τίποτα... δηλαδή επειδή συμμάχησαν με τους Γερμανούς και ουσιαστικά εισέβαλαν στην περιοχή τους αξιώνει και ώς νόμιμους κατόχους της περιοχής, ειδικότερα μάλιστα όταν απομακρύνθηκαν εν καιρώ πολέμου και διά συνθηκών που υπεγράφησαν αργότερα, ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ;...

Gandalf

mats8282
10/06/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εαν, την ώρα που για τις σφαγές Διστόμου, Καλαβρύτων, Κανδάνου κλπ δεν έχουμε παρει ουτε ευρώ τσακιστό καταφέρουμε και την πατήσουμε δικαστικα για την τσαμουρια, ειμαστε άξιοι της μοιρας μας.

:winka:


Μαγε μιλαω υποθετικα,για τεταρτη φορα το λεω,και φυσικα ουτε δεχομαι σαν ατομο ουτε πιστευω οτι θα καταφερουν να παρουν κατι απο την ολη ιστορια....

ΥΓ Ενα παλιο δειγμα αλβανικων αποψεων....
http://www.enet.gr/online/online_p1_text.jsp?dt=19/10/2003&c=111&id=60243316

Gandalf dr685sm
10/06/2008, 12:37
διαβάστε αυτό... το "ανέβασε" ο Μανος στο γειτονικό ΜΟΤΟΚΑΦΕΝΕΙΟ και έχει σχέση με την κουβέντα μας.. .αξίζει πραγματικά.

http://www.antibaro.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=158:-----george-soros&catid=53:international&Itemid=81

Gandalf

charlie says
10/06/2008, 15:38
μου ειναι λιγο δυσκολο να καταλαβω πως γινεται να φτανουμε στο σημειο να πληρωνουμε συνεχεια για να βρουμε το δικιο μας,την στιγμη μαλιστα που τα προβληματα μας τα εχουν διμιουργησει αυτοι που τους πληρωνουμε μαλλον τυχαιο ειναι! δυστηχως η πολιτικη και οι πολιτικοι κρινονται εκ του αποτελεσματος και δεν χρειαζονται αναλυσεις τυπου brzezinski για να καταλαβουμε οτι ειμαστε της φαπας.τωρα βεβαια ειναι και μεγαλη επιτυχια για τα δεδομενα της πατριδας μας να μας συμπεριλαμβανουν και οι <μεγαλες> χωρες στα σχεδια τους:)