PDA

View Full Version : πρόβλημα θερμοκρασίας!!!!



ntsig
05/06/2008, 16:19
Καλησπέρα,ειμαι κάτοχος Ηusqvarna TE 610 και εχω μεγαλο πρόβλημα με τις 2 εξατμίσεις που εχει η μηχανή!!!Ειδικα τωρα το καλοκαιρι που οι θερμοκρασίες ειναι ετσι κι αλιως υψηλές,η κατάσταση ειναι δραματική.Βγαινει απιστευτη ζέστη κάτω απο την σέλα(περνανε οι λαιμοι των εξατμίσεων) και φυσικα απο το πλάι και μάλιστα με μια μικρή βόλτα.Το δεύτερο ατομο δεν μπορει να καθίσει με τίποτα!!Υπάρχει κατι που μπορώ να βάλω για να μειώσω την ζέστη αυτή.Κάποιο μονωτικό...Δεν ξέρω ...Μπορώ να βάλω μονή εξάτμιση?Θα εχω διαφορα με την θεμοκρασια και τι κόστος εχει??Οποιος μπορει να βοηθήσει ας απαντήσει γιατι εχω απελπιστεί!!!!Ευχαριστώ!!

ivecuras
05/06/2008, 17:42
Φιλε μου με αυτα τα παλιο σηδερα που εχεις στο BUSA σου εχεις θερμοκρασιες και πολυ βαρος. Η λυση ειναι αν μπορεις να αλαξεις τις εξατμησις (ειδηκα αν βαλεις ανθακονιμα).Θα δεις μεγαλη διαφορα και στην αποδοση.Το κοστος ειναι περιεπου απο 700 εως 1300 ευροπουλα . :smokin:

apav
06/06/2008, 15:53
Δεν έχει busa. :wacko:

OzZzZzY
06/06/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ivecuras
Φιλε μου με αυτα τα παλιο σηδερα που εχεις στο BUSA σου εχεις θερμοκρασιες και πολυ βαρος. Η λυση ειναι αν μπορεις να αλαξεις τις εξατμησις (ειδηκα αν βαλεις ανθακονιμα).Θα δεις μεγαλη διαφορα και στην αποδοση.Το κοστος ειναι περιεπου απο 700 εως 1300 ευροπουλα . :smokin:





:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:
τι να λεμε τωρα :bawl:

STOYBI
06/06/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntsig
Καλησπέρα,ειμαι κάτοχος Ηusqvarna TE 610 και εχω μεγαλο πρόβλημα με τις 2 εξατμίσεις που εχει η μηχανή!!!Ειδικα τωρα το καλοκαιρι που οι θερμοκρασίες ειναι ετσι κι αλιως υψηλές,η κατάσταση ειναι δραματική.Βγαινει απιστευτη ζέστη κάτω απο την σέλα(περνανε οι λαιμοι των εξατμίσεων) και φυσικα απο το πλάι και μάλιστα με μια μικρή βόλτα.Το δεύτερο ατομο δεν μπορει να καθίσει με τίποτα!!Υπάρχει κατι που μπορώ να βάλω για να μειώσω την ζέστη αυτή.Κάποιο μονωτικό...Δεν ξέρω ...Μπορώ να βάλω μονή εξάτμιση?Θα εχω διαφορα με την θεμοκρασια και τι κόστος εχει??Οποιος μπορει να βοηθήσει ας απαντήσει γιατι εχω απελπιστεί!!!!Ευχαριστώ!!

Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προστατευτικο για τις εξατμισεις στο συγκεκριμενο μηχανακι.....

Πιστεψε με οτι το μονο που δεν ενοιαζε τους κατασκευαστες της συγκεκριμενης μοτο ηταν...

Αν και ποσο θα τσουρουφλιζετε ο οδηγος και το δευτερο ατομο ..

( Με λιγα λογια ακαταληλη μοτο για πολιτικη χρηση...)

:wave2:

dirtbird
07/06/2008, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν νομιζω να υπαρχει καποιο προστατευτικο για τις εξατμισεις στο συγκεκριμενο μηχανακι.....

Πιστεψε με οτι το μονο που δεν ενοιαζε τους κατασκευαστες της συγκεκριμενης μοτο ηταν...

Αν και ποσο θα τσουρουφλιζετε ο οδηγος και το δευτερο ατομο ..

( Με λιγα λογια ακαταληλη μοτο για πολιτικη χρηση...)

:wave2:

Για ΤΕ μιλάει θείοοοοο, όχι για SMR.....:winka:

csofos
09/06/2008, 17:53
φίλε μου δοκίμασες να βάλεις μονωτικό υλικό. είναι υαλοβάμβακας σε μορφή πανιού. υπάρχει στα μαγαζιά με σιδηρικά. νομίζω ότι υπάρχει σε διάφορα πάχη. είναι πεπιεσμένος υαλοβάμβακας. το περνάς από τα σημεία που ζεσταίνονται καλύπτοντάς τα. αν μη τι άλλο, θα υπάρχει μικρότερο πρόβλημα.

power hornet
09/06/2008, 19:27
αμα εβαζες αφτερμακετ εξατμισεις μηπως?αλιως τι να σου συμβιβασου με την ζεστη,γιατι και υαλομβαμβακα να βαλεις θα φαινετε ασχημο

csofos
09/06/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
αμα εβαζες αφτερμακετ εξατμισεις μηπως?αλιως τι να σου συμβιβασου με την ζεστη,γιατι και υαλομβαμβακα να βαλεις θα φαινετε ασχημο
όχι, δεν εννοώ να βάλει σε σημεία που φαίνονται, προς Θεού!!! Μόνο κάτω από τη σέλα και γενικά από όπου περνάει η εξάτμιση και φυσικά σε σημεία που το πανί αυτό να κρύβεται.
τώρα για την after market δεν ξέρω αν θα του κάνει δουλειά, αλλά ΑΝ ο υαλοβάμβακας μπαίνει έτσι που να μη φαίνεται πιστεύω ότι είναι (κατά πολύ) φτηνότερη λύση :wave2:

power hornet
09/06/2008, 19:49
ε τοτε δεν εχει να χασει τιποτα εξαλου φτηνος ειναι ο υαλομβαμβακας,απο το να βαλει αφτερ εξατμισεις

ntsig
10/06/2008, 23:30
ειχα δοκιμασει ενα υλικο μαλλον υαλοβαμβακα,απο την μια ηταν ασημι ταινια και απο την αλλη σαν αφρολεξ.Δεν ειδα και τιποτα σπουδαιο!Εσυ εννοεις κατι αλλο?

stefanos
11/06/2008, 00:35
Υπάρχουν ταινίες που είναι γιά μόνωση εξατμίσεων.
Τυλίγεις το κομμάτι της εξάτμισης που περνάει κοντά απο τα επίμαχα σημεία σου και τελείωσες.
Σε μηχανές θα χάσεις απο εμφάνιση εκτός αν μονώσεις τους σωλήνες μόνο κάτω απο την σέλα.
Αν ψάξεις στο google για exhaust wrap θα καταλάβεις τι εννοώ.
Το φόραγα στο XR και πραγματικά ήταν πολύ αποτελεσματικό, αλλά το χάλασα με τα πλυσίματα με το πιεστικό.

csofos
11/06/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ntsig
ειχα δοκιμασει ενα υλικο μαλλον υαλοβαμβακα,απο την μια ηταν ασημι ταινια και απο την αλλη σαν αφρολεξ.Δεν ειδα και τιποτα σπουδαιο!Εσυ εννοεις κατι αλλο?
Αρχηγέ πρέπει να μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Πρέπει να υπάρχει λεπτό και χοντρό που κάνει και καλύτερη μόνωση. Μπορείς βέβαια για να πετύχεις το πάχος (και τη μόνωση) να βάλεις πολλά στρώματα αν στο επιτρέπει ο χώρος. Ο Στέφανος πιο πάνω όμως λέει ότι είχε κάποιο υλικό που έκανε δουλειά. Ας το δούμε. Μάλλον είναι κατά πολύ καλύτερο :wave2:

veletzas
12/06/2008, 14:50
εχω και εγω το ιδιο προβλημα, βασικα σε χρωματοπωλεια που ειχα ρωτησει μου εινα πει οτι παλαιοτερα εβρισκες θερμομονωτικη ταινια σχεδον παντου, αλλα επειδη περιειχε αμιαντο σταματησαν να την φτιαχνουν οποτε τωρα τα χρωματοπωλεια δεν εχουν...
μια λυση ειναι το "καρμπον" πωλουνται φυλα, παιρνεις -κοβεις- περνας με πριτσινια γυρω γυρω κ κοβει αρκετα!

στεφανε τις ταινιες που λες παραπανω απο που τις ειχες παρει???

stefanos
12/06/2008, 17:37
Την ταινία την είχα πάρει απο μαγαζί που πούλαγε κιτ για βελτιώσεις αυτοκινήτων το οποίο έκλεισε, αλλά δεν περιέιχε αμίαντο, και απ ότι θυμάμαι σε τσουχτερή τιμή.
Φαντάζομαι αυτού του είδους τα μαγαζιά θα έχουν.
Αρχικά την έβαλα για να βελτιώσω την ψύξη του κυλίνδρου (αερόψυκτο γαρ)με μόνωση της πολλαπλής και όλης της εξάτμησης μέχρι τον σιγαστήρα.
Η ψύξη υποθέτω βελτιώθηκε αλλά το τελικό ανέβασε θερμοκρασία ικανή να λιώσει ένα κομματι του πίσω φτερού, πρόβλημα που λυθηκε με ένα μικρό αποστάτη στην έδραση του τελικού ώστε να απομακρυνθεί απο το φτερό.
Πάντως θέλει λίγο σκέψη στην τοποθέτηση ώστε να προλάβεις τέτοιου είδους προβλήματα.
Βλέπεις η μόνωση καλή είναι αλλά στην ουσία δεν ξεφορτώνεσαι την θερμοτητα αλλά την διώχνεις παραπίσω στην εξάτμηση.
Και τέλος να τονίσω οτι ορισμένα μηχανάκια και του δικού σου συμπεριλαμβανομένου ΔΕΝ είναι φτιαγμένα για να πηγαίνεις για μπάνιο με βερμούδα και σαγιονάρα.;)

veletzas
12/06/2008, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Την ταινία την είχα πάρει απο μαγαζί που πούλαγε κιτ για βελτιώσεις αυτοκινήτων το οποίο έκλεισε, αλλά δεν περιέιχε αμίαντο, και απ ότι θυμάμαι σε τσουχτερή τιμή.
Φαντάζομαι αυτού του είδους τα μαγαζιά θα έχουν.
Αρχικά την έβαλα για να βελτιώσω την ψύξη του κυλίνδρου (αερόψυκτο γαρ)με μόνωση της πολλαπλής και όλης της εξάτμησης μέχρι τον σιγαστήρα.
Η ψύξη υποθέτω βελτιώθηκε αλλά το τελικό ανέβασε θερμοκρασία ικανή να λιώσει ένα κομματι του πίσω φτερού, πρόβλημα που λυθηκε με ένα μικρό αποστάτη στην έδραση του τελικού ώστε να απομακρυνθεί απο το φτερό.
Πάντως θέλει λίγο σκέψη στην τοποθέτηση ώστε να προλάβεις τέτοιου είδους προβλήματα.
Βλέπεις η μόνωση καλή είναι αλλά στην ουσία δεν ξεφορτώνεσαι την θερμοτητα αλλά την διώχνεις παραπίσω στην εξάτμηση.
Και τέλος να τονίσω οτι ορισμένα μηχανάκια και του δικού σου συμπεριλαμβανομένου ΔΕΝ είναι φτιαγμένα για να πηγαίνεις για μπάνιο με βερμούδα και σαγιονάρα.;)


το προβλημα του τελικου, το σκεφτηκα κ εγω εξ αρχης, κ επειδη το εχω φιμωμενο λογω θορυβου )κ ελειψης 150 ευρο καθε φορα κτλ.), σκεφτομαι οτι κ πατεντα να κανω μπροστα, οτι απλα "φορτωνω" και αλλο το τελικο, (με αποτελεσμα καποια στιγμη να ανοιξει στα 2 χαλαρα στο γνωστο σημειο κατω δεξια απο την ροδα)
τελος για σαγιοναρα σιγουρα οχι, αλλα μια βερμουδα θα μπορουσα!!!

ntsig
15/06/2008, 09:07
stefane θα ψαξω να βρω την ταινια που και θα σου πω!!!!Ευχαριστω για την απαντηση σου!